Bilgi Arşivi

2020 VGM Bursu Ne Kadar, Başvuru Nasıl Yapılır, Şartları Neler ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru işlemleri için www.vgm.gov.tr adresi üzerinden başvuru formu doldurulmalıdır. Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu için kurum tarafından belirtilen temel niteliklere sahip olmak gerekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları, her yıl eğitim öğretim yılı başlamadan önce başvuru sürecine girmekte ve başvuru sahibi öğrenciler belirlenmektedir. VGM bursu başvurusu için izlenmesi gereken adımlar ve burs başvuru sürecinin temel özellikleri, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursunun Temel Özellikleri Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan burs programları, bir tam eğitim yılını kapsamaktadır. Burs programı kapsamında yapılan ödenekler, daha sonrasında geri iade edilmez ve ödemeler geri talep edilmez. Karşılıksız şekilde verilen VGM bursları, sadece başarılı olan üniversite öğrencilerinin kullanımı için hazırlanmıştır. Temmuz ve ağustos aylarında başvuruya açılan Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru işlemleri, kurumun resmi internet sitesi üzerinden takip edilmekte ve sonlandırılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinesinde olan Vakıflar Genel Müdürlüğü, yüksek öğretim alanında eğitim gören öğrencilerin başarısı için düzenli burs programları hazırlamaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan burs programlarının başvuru koşulları, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:
 • Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerin, VGM burslarından faydalanmasına izin verilmektedir.
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin, Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapması mümkün değildir.
 • Sadece örgün öğretim programında yer alan öğrenciler, VGM burs başvurusu yapabilirler.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları, hazırlık sınıfını başarıyla geçen ve not ortalaması yüksek olan öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Yıllık not ortalamasının, en az 2,5 değerinde olması gerekmektedir.
 • Öğrencilerin farklı kurum ve vakıflardan burs almaması gerekir. KYK bursları, bu kapsamda değerlendirilmemektedir.
 • Öğrencilerin aylık gelirinin olmaması ve ailesinin de maddi durumunun bulunmaması gerekir. Maddi yeterliliği olan ve üzerinde mülkiyet bulunan öğrenciler, VGM burslarından faydalanamazlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs işlemleri için gerekli görülen evraklar, aşağıda liste halinde ele alınmıştır:
 • Burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin kimlik belgesi fotokopileri
 • Eğitim öğretim görülen fakülteye ait güncel öğrenci belgeleri
 • Okul not ortalamasını ve bir üst sınıfa geçildiğini belirten e-devlet dokümanları
 • Öğrencilerin başarısını gösteren yıllık transkript örnekleri
 • Aile gelirini ve aile mal varlığını belirten mülkiyet ve gelir belgeleri
 • Hane halkının ikametgâh kayıtları
 • Hane halkına ait kimlik belgesi fotokopileri

Vakıflar Gene Müdürlüğü burs başvurusu için gerekli görülen evrakların, başvuru sürecinde kuruma iletilmesi gerekir. Gerekli görüldüğünde, VGM tarafından farklı ek belgeler de talep edilecektir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunun başvuru işlemleri, VGM resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:
 • https://www.vgm.gov.tr/sayfalar/2019-2020-egitim-donemi-burs-basvurulari bağlantı adresi üzerinden, Vakıflar Genel müdürlüğü burs başvuru işlemleri gerçekleştirilmekte ve yeni dönem işlemler takip edilmektedir.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan tarihler içerisinde, sayfa üzerinde yer alan burs başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Burs başvurusu için gerekli bilgiler doldurulduktan sonra, Vakıflar Genel Müdürlüğü şubelerine tüm evraklar iletilmelidir.
 • Evrakların teslim alınması ve burs başvurusunun tamamlanmasının ardından, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından incelemeler başlatılacaktır.
 • Alanında başarılı olan ve bursa ihtiyaç duyduğu tespit edilen öğrenciler, Vakıflar Genel müdürlüğü bursundan

VGM Burs Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Burs başvurusu onaylandığında, kurum tarafından öğrencilere bilgilendirme yapılmakta ve burs başlangıç tarihinde ilk ödemeler gerçekleştirilmektedir.

65 Yaş Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Veren Bankaların Güncel Listesi

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu