Yardım Kömürü Para ile Satılır mı? Sosyal Yardımlaşma

Kömür yardımı para ile satılabilir mi? Kış aylarının gelmesiyle birlikte belediyeler yardım kömürü dağıtımına başladı. Ancak bu durumu fırsata çevirmeye çalışanlar yardım kömürlerinin de ticaretine başladı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan kömür ve diğer yardımların para ile satışı yasal değildir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın uygun gördüğü ihtiyaç sahiplerine her yıl Ocak, Şubat ve Mart aylarında kömür yardımı yapılıyor. Ancak bazı ihtiyaç sahipleri bu yardımı paraya çevirmek için çeşitli yollara başvuruyor. Devlet tarafından verilen kömürü piyasa fiyatının çok altında rakamlara satan vatandaşlar, aldıkları yardımı nakde çeviriyor.

Yardım Kömürü Almayın, Aldırmayın!

Yardım kömürlerinin veriliş amacı, muhtaç durumdaki vatandaşların kışı rahat geçirmelerine destek olmak, soğuktan korunmalarını sağlamaktır. Ancak bazı kişilerin paraya daha fazla ihtiyacı olduğundan ya da ısınmayı elektrikli sobe ile karşıladığından dolayı yardım olarak verilen kömürleri sattığı gözlemleniyor.

Devlet tarafından yapılan elektrik faturası yardımı sayesinde ısınmalarını daha uyguna getiren ihtiyaç sahipleri, kömürleri de satarak paraya çeviriyor. Siz ya da çevrenizdekiler böyle bir durumla karşılaşırsanız, hemen yetkililere haber vermelisiniz. Yardım olarak dağıtılan kömürlerin satıldığının tespit edilmesi halinde yasal olarak işlem başlatılır. Yardım sahibinin kömür yardımı ise kesilir.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi ve muhtaç durumdaki vatandaşlara verilir. Kömür yardımı almak için E Devlet üzerinden yakacak yardımı başvurusu yapmalısınız.

Yakacak yardımı almak isteyen ailelerin aşağıdaki şartları sağlaması gerekir.

  • Muhtaçlık sınırının altında olunmalı.
  • Yardıma muhtaç olunmalı.
  • Isıma odun ya da kömür sobasıyla sağlanmalı

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı | Dilekçe Örneği

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu