Bilgi Arşivi

Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yargıtay kararı ile dosya sorgulama birçok farklı yöntemle yapılabilmektedir. Vatandaşlar GBT ile sorgulama işlemi yapabileceği gibi e- devlet üzerinden de sorgulama işlemlerini kolayca yapılabilir. Yargıtay dosya sorgulama işlemleri için resmi internet sitesi üzerinden kişisel bilgilerin girilmesi ile sorgulama yapabilirsiniz. GBT bu noktada, Genel Bilgi Toplama sistemini ifade etmektedir. Bu sistem; kişisel olarak tüm bilgilerinizin toplandığı sanal bir belge olmaktadır. İşlediğiniz suçlar ya da aldığınız cezalar bu noktada GBT alanına işlenmektedir. GBT sistemleri kişisel ve gizlidir. Bu noktada GBT aracılığı ile Yargıtay dosya sorgulama işlemlerini şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Öncelikli olarak e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası aracılığı ile e-devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifresi edinebilirsiniz.
 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra adli sicil kaydınızı sorgulama başlığına sahip olan kısma gelerek bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu alanda GBT ile ilgili önemli bilgiler verilmektedir. Okumanız önerilmektedir.
 • Bu işlemlerden sonra bilgilerinizi onaylamanız ve daha sonra da işleme devam etmeniz gerekmektedir.
 • Karşınıza gelen yeni pencerede mevcut olan kurum türü ve belgenin hangi alandan verileceği gibi bilgileri de sisteme girmeniz gerekmektedir. Bu sayfadan sorgulama kısmına geldikten sonra dosyalarınızı görebilirsiniz.

Bu sistem sayesinde Yargıtay dairesine gitmeden istediğiniz tüm bilgilere internet üzerinden kısa sürede ulaşmanız mümkündür. Bu aşamada dilerseniz Yargıtay aracılığı ile dilerseniz de e-devlet sistemi üzerinden Yargıtay dosyalarınızı sorgulayabilirsiniz.

Yargıtay Dosyası Nasıl Sorgulanır, Nereden Sorgulanır?

Yargıtay karar sorgulama işlemlerini internet üzerinden ya da direkt olarak Yargıtay dairelerinden sorgulayabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız sorgulamalar daha kısa sürede sonuçlanacaktır. Bunun için yargıtay kurumunun resmi web sitesi üzerinden sorgulama yapablir ya da e-devlet kapısına giriş yaparak Yargıtay dosyalarınızı saniyeler içerisinde sorgulayabilirsiniz. Yargıtay’ın resmi sitesi üzerinden sorgulama yapmak için:

 • Kişisel bilgilerinizi siteye girdikten sonra dosya sorgulama işlemleri için hazırlanmış olan Yargıtay dosya ekranına tıklamanız gerekmektedir.
 • Daha sonra il ismi, mahkeme türü, mahkeme bilgileri ve mahkeme numarası hakkındaki bilgileri girmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra sorgulama kısmına tıklayıp Yargıtay dosyalarını sorgulayabilirsiniz.

Bu yöntemin yanı sıra e-devlet kapısı üzerinden de Yargıtay dosyalarınızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise:

 • E-devlet kapısına giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerinizi girerek kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir.
 • Ardından Yargıtay dosya sorgulama işlemleri için ayrılmış olan bölüme gelmeniz gerekmektedir.
 • Bu işlemden sonra Dava Dosya Sorgulama kısmına giriş yapmanız gerekir.
 • Bu adımlardan sonra dosyalarınızı saniyeler içerisinde sorgulayabilirsiniz.

Dosya Numarası ile Dava Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Dosya no ile dava sorgulama işlemlerini en kısa sürede internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Vatandaşların dosya sorgulama ve dosya bilgilerine ulaşma ihtiyacı sebebi ile bu hizmet internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bundan dolayı da Yargı hizmetlerinin en etkin ve verimli kullanılabilmesi için bilgilere internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kapsamında resmi siteye giriş yaptıktan sonra kısa süre içerisinde dosya bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden de Yargıtay ile ilgili tüm dosya bilgilerinize ulaşabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Yargıtay dosya bilgilerinize ulaşabilmek için mutlaka e-devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. E-devlet şifresini TC kimlik numaranız ile beraber herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi edinebilirsiniz. Bu şifre ve TC kimlik numaranız ile e-devlet kapısı üzerinden ihtiyaç duyduğunuz bilgilere saniyeler içerisinde erişebilmeniz mümkündür. TC kimlik numaranızı unutmanız ya da kaybetmeniz durumunda yeniden PTT şubesinden temin edebilirsiniz.

Yargıtay Dosyaları E-Devlet Kapısı Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Yargıtay dosya sorgulama e devlet sistemi üzerinden de sorgulamanız mümkündür. E-devlet sistemi üzerinden yapacağınız sorgulamalar için herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilirsiniz. E-devlet sistemi için verilen şifreler bir zarf içerisinde verilmektedir. Bu şifreler tek kullanımlıktır, buna göre e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ilk olarak şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise Yargıtay dosya sorgulama işlemlerine başlayabilirsiniz. E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-devlet şifreniz ile girdikten sonra ise:

 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra E-hizmetler kısmına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfanın en altında mevcut olan Adalet başlıklı alana tıklayın.
 • Bu noktada en altta bulunan Yargıtay bölümüne gelin.
 • Daha sonra Dava Dosya Sorgulama kısmına ulaştıktan sonra sorgulama işlemlerinizi ve kişisel bilgilerinizi girdikten sonra saniyeler içerisinde Yargıtay dosyalarınızı sorgulayabilirsiniz.

Mahkeme Dosya Sorgulama İşlemleri İnternet Üzerinden Yapılabilir mi?

Mahkeme dosya sorgulama işlemlerini oldukça kısa sürede tamamlayabilirsiniz. E-devlet şifreniz ya da imza bilgileriniz sayesinde karşınıza çıkacak olan hizmet sayfası aracılığı ile sorgulayabilirsiniz. Ulusal Yargı Ağı Projesi kapsamında Türkiye’nin her yerinden internet aracılığı ile vatandaşlar dosya sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilmektedir. Yargıtay dosya sorgulama işlemlerini yapabilmeniz için mahkemeye direkt olarak gitmeniz gerekmemektedir. Mahkeme bilgileriniz aracılığı ile internet üzerinden Yargıtay dosya sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu noktada elinizde olması gereken bilgiler ise:

 • İl adı,
 • Mahkeme esas numarası,
 • Mahkeme karar numarası,
 • Mahkeme türü,
 • Savcılık esas numarası bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir.

Bu bilgiler aracılığı ile dilerseniz Yargıtay resmi sitesi aracılığı ile ya da e-devlet sistemi üzerinden yargıtay dosyalarınızı kolayca sorgulayabilirsiniz. Yargıtay’da bulunan dosyalarınız hakkında sorgu yapabilmeniz için öncelikle dosya sorgu bölümüne tıklamanız ve daha sonra menülerin yönlendirmesi ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Dosya sorgulama sistemi kapsamında ihtiyaç duyacağınız bilgilerin mutlaka yanınızda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktada gerekli olan bilgiler ise:

 • Yargıtay Dairesi
 • Esas numarası
 • Karar numarası
 • TC Kimlik Numarası
 • Kimlik kartı cüzdan seri bilgileri

Bu bilgileri girdikten sonra sorgulama kısmına gelerek kısa sürede tüm işlemlerinizi tamamlayabilir ve Yargıtay dosyanız ile ilgili tüm bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Yargıtay Dosya Sırası İnternet Aracılığı ile Sorgulanabilir mi?

Yargıtay dosya sırası ve dosyanız ile ilgili tüm gelişmelere hem Yargıtay dairesinde direkt olarak giderek sorgulayabilir ya da internet üzerinden zaman kaybetmeden yapabilirsiniz. Yargıtay dosya sıranızı Yargıtay ve E-devlet sistemi üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Yargıtay’ın resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra, Tebliğname Sorgu menüsüne ulaşmanız gerekmektedir. Bu alanda bilmeniz gereken ve siteye girmeniz gereken bilgiler ise:

 • Tebliğname Numarası
 • TC kimlik Numarası
 • Cüzdan Seri Numarası bilgileri gereklidir. Bundan dolayı internet sitesine girerken bu bilgileri yanınıza almayı unutmamanız gerekmektedir.

Yargıtay’ın resmi sitesinde Duruşma Sorgu menüsüne ulaştığınızda ise sizden istenen bilgiler ve Yargıtay Daire Bilgileri ile Duruşma Bilgileri Sorgulama menüsü altında bulunan alana girmeniz gereken veriler:

 • Yargıtay dairesi
 • Esas Numarası
 • Karar Numarası
 • TC Kimlik Numarası
 • Cüzdan Seri Numarası bilgilerinizi girdikten sonra sorgulamayı yapabilirsiniz.

Bu bilgiler aracılığı ile Yargıtay’a ulaşan mahkeme dosyalarınız hakkında bilgi sahibi olabilir ve Yargıtay dairesine gitmeden, saniyeler içerisinde ihtiyaç duyduğunuz bilgilere kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yabancı Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu