Sosyal Yardım Platformu

2019 Yaşlılık Aylığı ve Başvuru Şartları

2019 Yaşlılık Aylığı ve Başvuru Şartları

2019 yılında yaşlılık aylığı almak, 65 yaşını doldurmuş olan ve muhtaç olan vatandaşlar için mümkün olmaktadır. Devlet tarafından verilen bu yardım için hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekiyor. 65 yaş aylığı, yaşlılık aylığı gibi isimlerle bilinen bu ödemeler devlet tarafından yapılmakta olup ülkemizde verilen en eski yardımlardan bir tanesidir. Yaşlı vatandaşların yoksulluk çekmemesi, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına verilen yardım için bazı şartlar bulunmaktadır.

2022 sayılı kanun kapsamında verilen bu maaş ödemesi engelli vatandaşlar ve 65 yaş üstü muhtaç olan vatandaşlar için verilmektedir. Yaşlılık aylığı alan kişilerin sağlık hizmetlerinde de prim ödemeden faydalanması sağlanmaktadır. Böylece kişiler hem maddi olarak rahatlarken hem de sağlık hizmetlerinden faydalanarak daha rahat bir hayat sürebilmektedir.

Yaşlılık aylığı belli şartlara bağlı olarak verildiği gibi belirli şartlara bağlı olarak kesilebilmektedir. Yaşlılık aylığının kesilmesine sebep olabilecek en yaygın sebeplerden biri ise muhtaçlık durumunun ortadan kalmasıdır. Kişinin yaşadığı hanede kişi başına düşen gelirde artış gözlemlenirse ve bu gelir asgari ücretin 3’te birini geçerse yaşlılık aylığı kesilmektedir.

2019 Yaşlılık Aylığı Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığı 2019 yılında bazı şartlara uygunluk sağlandığında verilmektedir. Kadın ve erkek fark etmeden 65 yaşını aşan tüm vatandaşların faydalanabildiği bir yardım olduğu için 65 yaş aylığı olarak da anılan bu yardım ülkemizde yaklaşık 600 bin kişiye verilmeye devam etmektedir. 65 yaş aylığı şartları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İsminden de anlaşıldığı üzere bu yardımdan faydanılabilmesi için 65 yaş ve üstü olunması gerekmektedir.
 • Bu yardımdan faydanılabilmesi için kişinin herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmaması gerekmektedir. Bu kapsamda;
  • Nafaka alanlar ya da almaya hak kazanabilecek olanlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alanlar,
  • Herhangi bir işte çalıştığı için sigorta primleri yatan kişiler yaşlılık aylığı alamamaktadır.
 • Yaşlılık aylığı alınabilmesi için hane içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir.
 • Hane içerisinde kişi başına düşen gelir gelir testi ile belgelenmelidir.
 • Sosyal Hizmetler kanunu kapsamında harçlık alınmaması gerekmektedir.

2019 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

2019 yılında 65 yaş aylığının zamlanması konusunda düzenleme getirilmiş olan kanun teklifi kabul edildi. 65 yaş maaşı ne kadar 2019 sorusunun cevabı ise 1000 TL oldu. Kanun kapsamında yapılan düzenlemeler sonucunda %84 oranında zamlanan 65 yaş aylığı, 543 TL’den 1000 TL’ye yükseltilmiştir. 2018 Eylül ayında önce 3 ayda bir ödenen bu yardım maaşı, artık ayda bir kez ödenmektedir.

2019 Yaşlılık Aylığı Ne Zaman Ödenir?

Eylül 2018’den bu yana her ay ödenen yaşlılık aylığı, hak sahiplerinin doğum tarihlerine göre sırayla ödenmektedir. Yapılan bu düzenleme sonucunda;

 • 0 ve 5 ile biten doğum tarihine sahip olan kişilerin aylığı her ayın 5’inde ödenmektedir.
 • 1 ve 6 ile biten doğum tarihine sahip olan kişilerin aylığı her ayın 6’sında ödenmektedir.
 • 2 ve 7 ile biten doğum tarihine sahip olan kişilerin aylığı her ayın 7’sinde ödenmektedir.
 • 3 ve 8 ile biten doğum tarihine sahip olan kişilerin aylığı her ayın 8’inde ödenmektedir.
 • 4 ve 9 ile biten doğum tarihine sahip olan kişilerin aylığı her ayın 9’unda ödenmektedir.

2019 Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılık aylığı için başvuru yapılması ve gerekli evrakların teslim edilmesi gerekmektedir. Başvurudan sonra yapılacak olan incelemeler olumlu olursa yaşlılık aylığı hakkı verilmektedir. Yaşlılık aylığı başvurusu için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Kişinin ikametgâh adresine göre bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapması gerekmektedir.
 • Yaşlılık aylığı başvuru formu 2019 yılında ailevecalisma.gov.tr olan Bakanlığın resmî web sitesi üzerinden alınabilmektedir.
 • Valilik ya da kaymakamlıklara bağlı olan Mal Müdürlükleri’nden veya Defterdarlıklardan başvuru için gerekli evraklar alınmalıdır.
 • Başvuru formu ve alınan evraklar Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bulunan Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir.
 • Eğer ki başvuru ilgili kişinin bir yakını tarafından yapılacaksa mahkemeden vasi kararı alınması gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu başvurunuzu incelemeye alacak ve yaşlık maaşı hakkı verilip verilmeyeceği kararı alınacaktır.

2019 Yaşlılık Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yaşlılık maaşı sorgulama işlemleri günümüzde online olarak yapılabilmektedir. Online sorgulamaların yapılabilmesi için E-Devlet sistemi kullanılmaktadır. Bu sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Giriş yapmanız gereken adres https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama
 • Adrese giriş yaptıktan sonra açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulama sayfası açıldığın E-Devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile doğrulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada sorgulama sonucunuzu görebilirsiniz.

Yaşlılık maaşınızı sorgulamak için bir diğer yöntem ise telefon aracılığıyla olacaktır. Yaşlılık maaşı sorgulama telefon numarası olan Alo 144’ü arayabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Alo 144’e ulaşarak, yaşlılık aylığınız ile ilgili sorgulamaları yapabilirsiniz.

Gelir Testi Nedir, Muhtaçlık Sınırı Nasıl Belirlenir?

Gelir testi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır. Gelir testi için başvurular ikametgahın bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Bir kişin yaşlılık aylığı alabilmesi için hane başına düşen gelir miktarının asgari ücreti 3’te birinden az olması gerekmektedir. Bu durumun anlaşılabilmesi için gelir testi yapılmaktadır. Gelir testi hesaplamalarında dikkate alınan kalemler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Hane içerisinde yaşayan tüm bireylerin sahip oldukları aylık gelirler
 • İkametgahın bulunduğu ev aileye ait ise ya da kira ise bu evin rayiç bedelinin 240’ta biri
 • Hane içerisinde yaşayan tüm bireylerin sahip oldukları gayrimenkul, dükkân, arazi, tarlaların 240’ta biri
 • Hane içerisinde yaşayan tüm bireylerin sahip oldukları ticari binek araçlar, binek otomobillerin rayiç bedellerinin 120’de biri
 • Hane içerisinde yaşayan tüm bireylerin sahip oldukları mevduat hesaplarından elde ettikleri faiz tutarı (gelir testinde iki katı olarak hesaplanır)
 • Hane içerisinde yaşayan tüm bireylerin almış oldukları yardım, burs gibi ödemelerin aylık ortalaması
 • Hane içerisinde yaşayan bireylere ait gayrimenkul varsa ve bu gayrimenkulden kira elde ediliyorsa kira bedeli
 • Hane içerisinde yaşayan bireylere ait büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlar varsa bu hayvanlardan elde edilen aylık gelir
 • Hane içerisinde bireylerin elde ettiği diğer tüm gelirlerin aylık ortalaması

Gelir testinde hanede yaşayan bireylerin elde ettikleri gelirler toplamı alındıktan sonra aylık harcamaları toplamında çıkartılarak, hane içerisinde yaşayan kişi sayısına bölünmektedir. Böylece hane içerisinde kişi başına düşen gelir hesaplanabilmektedir. Gelir testinde harcama olarak kabul edilen bazı kalemler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Eğitim giderleri
 • Giyim için yapılan giderler
 • Kira gideri
 • Sağlık giderleri
 • Ulaşım giderleri
 • Gıda giderleri
 • Ve kişilerin hayatlarını sürdürebilmek için yaptığı diğer giderler toplamı

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi

En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar Ödeniyor

BAĞ-KUR Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. levent dedi ki:

  cevabınız için çok teşekkür ederim.. bilemedik, bir hata yaptık.. şimdi araştırdım, tapu harcını biraz yüksek ödeyerek hibe yoluyla devir varmış..nasip değil demek ki. bir akıl veren de olmadı..

  peki satış yoluyla da devir olsa bile bu satışın etkisi ömür boyu mu sürer?? yani diyelim ki ben 20 yıl önce bir araç sattım..bu araçtan gelen gelir benim tüm ömür boyunca bir gelirim olarak mı görünür??

  annem adında Allah ömür verirse diyelim ki 10 sene sonra yine bir başvuru yaptık.. senin arsan varmış, satmışsın, parasını ne yaptın mı derler yine? bunun etki süresi ne kadardır? bir cevap daha verirseniz memnun olurum..çok teşekkürler..

  saygılarımla,

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sürekli gelir olmadığı için uzun süre olumsuz etkilemez. Sosyal yardım kapsamımda verilen aylıklar farklıdır ödemelerini de ayrı kurumlar yapar. 65 Yaşlılık aylığınız olumsuz sonuçlanmış olsa da muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak posta yoluyla tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusunda bulunabilirsiniz. 6-7 ay sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 2. levent dedi ki:

  Sayın editör,
  yaklaşık 3 ay önce çocukların ortak ödemesiyle annemiz üzerine bir hazine arazisi satın aldık..40 yıllık gecekondumuzun olduğu 301 metrekare arsa.. devletimiz tebligat yaptı ve tam 49.750 liraya satın aldık.. annemizin 40 yıllık hayali olduğu için ve her taşında, ağacında emeği olduğu için onun üzerine satın aldık. çocukları olarak biz ödedik..banka havaleleri, dekontlar var o günün tarihiyle..

  bu arada annem 20 yıl önce boşanmıştı ve hiç bir yerden geliri maaşı ve nafakası yok.. hep büyük ablam baktı, yardım etti.. eli müsait olan da harçlığını verdi..ablama ait bir evde yalnız yaşıyor..evin faturalarını, vergilerini her bir çocuk bölüştük, ödüyoruz..

  bu yaşlılık maaşı işini duyunca (annem 69 yaşında) gitsin devletten maaş alsın, hem ona bir yaşam meşgalesi olur, hem de bizden harçlık gözlemez dedik..

  fakat 3 ay önce üzerine aldığımız bu arsa yüzünden, arsası var denilerek red oldu..

  biz de bunun üzerine tapu masrafına rağmen annemizin üzerinden geçen ay geri aldık..

  vakıf bu sefer de tapuda yazan rayiç bedeli gelir kabul edip reddediyor..diyoruz ki bakın bunlar havale dekontları, buranın parasını ödeyip annemize alan biziz..siz reddedince de bedelsiz bir şekilde annemizden, dört çocuğun üzerine geçirdik..herhangi bir para alışverişi olmadı, banka hareketliliği yok, tapuda kamera kayıtları var.. harçlar kanunu gereği tapuda rayiç bedel yazar, bu, annemizin o parayı aldığını ispatlamaz.. diyorum.. git derdini heyete anlat diyorlar..

  dün annem heyete girdi tek başına..yaşlı, dizinden ameliyatlı, bir menisküs iğnesi 500 lira, gözünde dürbünlü gözlük, 10 metre önünü göremiyor, o halde git kendini göster anne, herhalde bana gıcık oldular dedim.. tek başına bir şekilde gitti.. heyette, arsanı satmışsın, parasını ne yaptın diye sormuşlar, başlarından savmışlar..

  şu anda tek yol dava açmak mıdır? mahkemede bu kadının çocukları var, onlar baksın diye bizi yine mi reddederler? hepimiz evliyiz, yerimiz yurdumuz ayrı, kendi geçindireceğimiz ailelerimiz var.. zaten annemizin faturalarını, sağlık giderlerini bölüşüyoruz.. ablam da bedelsiz bir şekilde yıllardır evini kullandırıyor ki ablamın çocukları üniversiteye gidiyor artık, sırf ata diye sessiz kalıyor..

  tek isteğimiz annemizin devletin yasal hakkından faydalansın, en azından günlük geçim harçlığını devletten alsın..

  yani ablam anneme kira kontratı falan mı yapmalı? biz bakmakla yükümlü nafaka yükümlüsü mü oluyoruz? dava açsak ne olur sizce??

  yardım ederseniz çok seviniriz.. çok sağolun..iyi günler..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz size satış yapmak hibe yoluyla devretseydi sorun olmazdı. Anneniz 65 yaşlılık aylığı yerine muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne müracaat ederek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz