2018 Yaşlılık Aylığı ve Başvuru Şartları

Güncelleme Tarihi: 27.08.2018


65 yaşlılık aylığı şartları 2018 yılında değiştirilmeden geçtiğimiz yıllarla benzer şekilde uygulanmaya devam etmektedir. Devlet tarafından hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza verilen yaşlılık aylığı, 2018 yılı içerisinde verilmeye devam etmektedir. Muhtaçlık maaşı olarak da bilinen bu uygulamaya yapılan yeni başvurularla hak kazanan vatandaşlarımızla birlikte mevcut hak sahipleri maaş almaya devam etmektedirler. Sosyal devlet olmanın sorumluluğu doğrultusunda bakacak kimsesi olmaması nedeniyle herhangi bir geliri bulunmayan yaşlılarımıza devlet tarafından düzenli gelir sunulmaktadır.

Sağlanan bu gelir hayatlarını idame ettirmeleri için sunulan bir katkı olarak belirlenen tarihlerde ödenmektedir. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın yaşlılık aylığı ile ilgili merak ettiği tüm detayları sunduğumuz yazımızda yer alan bilgilerle maaşa başvuruda bulunarak hak sahibi olmak için bilmeniz gereken tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvence sahibi olmayan yaşlılarımızın muhtaç duruma düşmemeleri için devlet tarafından sunulan yaşlılık aylığından faydalanılabilmesi için 65 yaşlılık aylığı şartları 2018 sağlanması istenmektedir. Başvuru gerçekleştirmeden önce maaşa hak kazanabilmeniz için talep edilen şartları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol ederek şartları sağlamamanız halinde enerjinizi ve zamanınızı boşa harcamaktan kendinizi koruyabilirsiniz. Muhtaçlık maaşı için belirlenen şartlar;

 • En az 65 yaşını doldurmuş olmak,
 • SGK hizmet kollarından gelir sahibi olmamak,
 • SGK’ya prim ödememek,
 • 483 TL olarak belirlenen muhtaçlık sınırının üstünde gelir sahibi olmamak

Olarak belirlenmiştir. Yukarıda saymış olduğumuz şartlara ilave olarak başvuru sahibinin mal varlığı, sağlık ve aile durumu da detaylı incelemeden geçirilecek olup yukarıdaki şartların sağlanması halinde sahip olunan mal varlığı ve diğer etmenler nedeniyle yaşlılık aylığı hakkı kazanılmadığı örneklere rastlanabilmektedir.

Benzer İçerik:  Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar 2018

Yaşlılık Maaşına Nasıl Başvurulur?

Saymış olduğumuz şartları taşıyarak yaşlılık aylığı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımız ilçe kaymakamlıklarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurularını iletmeleri gerekmektedir. Başvuru için vakıf tarafından;

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan edinilen Başvuru Formu,
 • Defterdarlık ve Mal Müdürlükleri’nden temin edilen başvuru evrakları

Talep edilmektedir. Başvurunun iletilmesi ile birlikte inceleme süreci başlatılacaktır. Valilik ve kaymakamlık başvuru sahibini detaylıca araştırarak maaş hakkı kararını vermektedir. Kararın olumlu olması halinde hak sahipleri kendilerine verilen muhtaçlık karar belgesi ile birlikte SGK İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunacaklardır. Başvuru sonrası SGK belgeleri inceleyerek maaş konusunda son kararı verecektir. Yaşlılık aylığı bağlanmasına karar verilen vatandaşlarımız belirlenen maaş tarihlerinde, SGK tarafından ödenen yaşlılık aylıklarını belirtilen ödeme noktalarını kullanarak çekebilmektedirler.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatıyor?

Yaptığı başvuru sonucu incelemelerden geçerek muhtaçlık belgesi alan ve bu belgeyi SGK İl Müdürlüğü’ne teslim ettikten sonra yaşlılık aylığı almaya hak kazanan vatandaşlarımızın 65 yaş maaşı ne zaman ödenecek 2018 sorusunun cevabını öğrenerek ilk ödemelerini Ziraat Bankası şubelerinden almaları gerekmektedir. Yaşlılık maaşı hak sahipleri Temmuz – Aralık dönemi arasında Ziraat Bankası’ndan ilk yaşlılık maaşlarını alabileceklerdir.

Yaşlılık Maaşı Her Ay Mı Verilecek?

Yaşlılık maaşı 3 ayda bir olarak ödenmektedir. İlk ödeme için Ziraat Bankası şubelerini kullanan hak sahipleri aldıkları ilk ödeme tarihinden 3 ay sonra PTT şubelerinden ikinci maaşlarını alabilmektedir. PTT vezneleri kullanılarak maaş ödemesi yapılabildiği gibi PTT Kart sahibi olunarak PTT Paramatikleri aracılığıyla yaşlılık aylıkları çekilebilmektedir. PTT şubeleri ile yaşlılık maaşı alınmaya başladıktan sonraki tüm maaşlar için PTT şubelerinden yaşlılık aylığı almak gerekecektir.

2018 Yılında Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Asgari ücrete ve memur maaşlarına yapılan zamlar sonrasında gözler yaşlılık maaşına çevrildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın yaşlılık aylığına verdiği zam müjdesinden sonra üç aylık yaşlılık maaşı tutarı 1.500 TL’ye çıkarılarak 2018 yılı itibari ile ödenmeye başlanmıştı. Temmuz ayı enflasyon verileri yüzde 8,65 olarak açıklandıktan sonra maaşa zam geleceği kesinleşmiştir. Kesinleşen zam haberlerinin ardından gözler 65 yaş maaşı ne kadar oldu 2018 sorusunun cevabına çevrildi.

Benzer İçerik:  Asker (Er-Erbaş) Ailelerine Para Yardımı

1 Eylül’de zamlı olarak ödemesi yapılacak yaşlılık aylığının 1 aylık tutarı 500 TL’den 543 TL’ye çıkartıldı. 1 Eylül tarihinde PTT şubelerine gidecek hak sahiplerinin eline zamlı olarak 1.629 TL geçecektir. Ücretin asgari ücretten düşük olması akıllara bu maaşla nasıl geçinileceği sorusunu getirse de ücretsiz şehir içi seyahat ve daha pek çok yan haklarla gerçekleştirilen takviyeler düşünüldüğünde 65 yaşında bulunan vatandaşlarımızın hayatlarını yaşlılık aylığı ile idame ettirmeleri mümkün görünmektedir.

Yaşlılık Maaşı Hangi Tarihlerde Yatmaktadır?

İlk zamlı maaşını 1 Eylül tarihinde alacak olan yaşlılık maaşı hak sahiplerine her 3 ayda bir maaş ödemesi yapılmaktadır. Yaşlılık maaşı tarihleri 1 Mart, 1 Haziran, 1 Eylül ve 1 Aralık olarak üç ayda bir olacak şekilde düzenlenmiştir. Belirlenen tarihlerin resmi tatil gibi çalışılmayan dönemlere gelmesi halinde aksi belirtilmedikçe bu tarihleri takip eden ilk iş günlerinde maaşlarınızı PTT şubelerinden çekebilirsiniz. PTT Kart kullanmanız halinde resmi tatil veya mesai saati kavramı maaşınızı çekmek için belirleyici olmayacak olup 7 gün 24 saat PTT Kart kullanılarak PTT Paramatiklerinden yaşlılık aylıkları çekilebilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başvuru gerçekleştiren hak sahiplerinin başvuru sonucunu öğrenmesi ve maaşlarının yatırıldığının teyit edilmesi için gereken 65 yaş maaşı sorgulama hizmeti E-Devlet Kapısı’ndan gerçekleştirilmektedir. E-Devlet Kapısı’nda bulunan SGK sayfası üzerinden yapılan sorgulamanın yapılabilmesi için E-Devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. E-Devlet şifresi bilindiği üzere PTT şubelerinden kapalı zarf içerisinde temin edilebilmektedir. 2 TL işlem ücreti karşılığında dilediğiniz PTT şubesini kullanarak E-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra sisteme giriş yapabilmek için E-Devlet ana sayfa adresi olan https://www.turkiye.gov.tr/ üzerinden işlemlerinizi gerçekleştireceksiniz. Sizlere kolaylık olması açısından sorgulama işleminin tüm detaylarını sırası ile aktarıyoruz. Verdiğimiz sırayı takip etmeniz halinde birkaç dakikada sorgulama işleminizi tamamlayabileceksiniz.

 • E-Devlet Kapısı resmi web sitesine giriş yapın.
 • Sisteme giriş yapabilmek için açılan ana sayfadan TC Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifreniz bilgilerini ilgili kutucuklara girerek Giriş Yap düğmesini kullanmanız gerekmektedir.
 • Ana sayfa üzerinde bulunan Kurumlar menüsüne giriş yaparak açılan sayfada S harfinin bulunduğu sekmeyi seçerek Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun E-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlerinin yer aldığı sayfanın ortalarında Şahıs Ödemeleri Hizmetleri menüsü yer almaktadır. Bu menü içerisinde bulunan Şahıs Ödemeleri Sorgulama sekmesine giriş yaptığınızda sorgulama işleminiz başlatılır.
 • Sorgulama işleminin tamamlanması için birkaç saniyeye ihtiyaç bulunmaktadır. Geçen birkaç saniye işlem süresi sonrasında yaşlılık aylığı sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.
Benzer İçerik:  Çocuk Parası Ne Kadar?

E-Devlet Kapısı üzerinden sorgulamak yerine SGK İl Müdürlükleri’ni kullanarak maaş sorgulamanızı yapabilirsiniz. Başvuru gerçekleştirdiğiniz birim üzerinden yapacağınız başvuru ile yaşlılık aylığı sorgulamanız birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilecektir.

PTT Şubelerinden Yaşlılık Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yaşlılık aylıkları PTT’ye yatırılmaktadır. Hak sahipleri maaş ödeme dönemlerinde diledikleri PTT şubesine giderek yaşlılık aylığını çekebilmektedir. PTT şubeleri ayrıca sözlü olarak yaşlılık aylığı sorgulama taleplerine yanıt verebilmektedir. PTT 65 yaş maaşı sorgulama işlemi için size en yakın PTT şubesini tercih edebileceğiniz gibi şubeye telefon açarak TC Kimlik Numaranız yardımı ile sorgulama yapabilirsiniz.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir