Sosyal Yardım Platformu

2019 Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

2019 Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

Yaşlılık maaşı 2019 yılında da verilmeye devam edilmekte olup temmuz ayı itibari ile yaşlılık aylığına zam yapılmıştır. 2022 aylığı alan kişilere her altı ayda bir ocak ve temmuz aylarını kapsayacak şekilde zam yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekte olan 2022 yaşlılık aylığını alabilmek için öncelikle başvuru şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Başvuru şartlarını yerine getiren vatandaşlar ilgili evraklar ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna direkt olarak başvuru yapabilmektedir. 2019 yılında yaşlılık aylıklarına zam yapılmış olup temmuz ayı itibari ile vatandaşlar zamlı aylık alacaktır.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Yaşlılık maaşı Türkiye vatandaşı olan ve 65 yaşını tamamlayan yaşlılara verilen bir ödenektir. Geri ödemesiz bir maddi yardım olarak verilmekte olan yaşlılık maaşının alınabilmesi için başvuru sahiplerinin belli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Yaşlılık maaşı geçim zorluğu yaşayan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara verilebilen bir Sosyal Güvenlik Kurumu yardımıdır.

Yaşlılık Maaşını Kimler Alabilir?

Yaşlılık maaşı alanlar sadece Türk vatandaşlarıdır. Türk vatandaşı olmayan bireyler Türkiye’de yaşasalar dahi yaşlılık ödeneği alamamaktadır. 65 yaş ve üzerinde olup yardım almaya muhtaç olan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yaşlılık maaşı verilmektedir. Yaşlılık maaşını 65 yaş ve üzerindeki ihtiyaç sahibi olan Türk vatandaşları alabilmektedir. Herhangi bir cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. 65 yaş ve üzerindeki hem kadın hem de erkek vatandaşlar aylıktan yararlanabilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Kim Tarafından Veriliyor?

Yaşlılık maaşı SGK tarafından verilmekte olan bir yardımdır. Sosyal Güvenlik Kurumu 2022 maaşı olarak isimlendirilen yaşlılık aylığını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak ile yükümlü olan kurumdur. Ayrıca yaşlılık maaşı konusu ile ilgili denetleme ve düzenlemelerden de Sosyal Güvenlik Kurumu sorumludur. Yaşlılık maaşı ile ilgili her sorun ile de yakından ilgilenen Sosyal Güvenlik Kurumu başvuruların yapılacağı alandır.

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

Yaşlılık maaşı almak için öncelikle ilgili evraklar ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında yetkililere başvuru dilekçesinin de teslim edilmesi talep edilmektedir. Yaşlılık maaşını şartları yerine getiren her 65 yaş ve üstündeki vatandaş alabilmektedir. Yaşlılık maaşı almak isteyen vatandaşlar e- devlet üzerinden belge temini yapabilmektedir. E devlet kullanıcısı değiller ise şifre almaları gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru Şartları Nedir?

Yaşlılık maaşı şartları bulunmakta olup bu şartlara uymayan kişilere yaşlılık aylığı bağlanmamaktadır. Yaşlılık maaşı şartları 2019 yılında şu şekildedir;

 • Hizmet akdi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında primli çalışılmış olması gerekmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışma tarihine göre miktar belirlenmektedir. Bu neden ile kişinin sigortalı olarak çalışmış olması talep edilmektedir.
 • 5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren vatandaşlar yararlanabilmektedir.
 • 65 yaş ve üstü olmak
 • Herhangi bir ek gelirin bulunmaması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yardıma muhtaç durumda olmak

Yaşlılık aylığının bağlanılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen başlıca şartlar arasında yer almaktadır.

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvurusu Nereye Yapılır?

Yaşlılık maaşı başvuru yeri olarak bu iş ile sorumlu olan kurum belirlenmiştir. Bu neden ile başvurular Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmaktadır. Kişilerin gerekli evrakları ile birlikte başvuru dilekçelerini de doldurarak başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmaları gerekmektedir. İl ve ilçe müdürlüklerine ya da temsilcilerine de başvuru yapılabilmektedir. Ancak bölgede eğer Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüğü yok ise bu durumda başvuruların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılması gerekecektir.

Yaşlılık Maaşı ile İlgili Düzenlemeleri Hangi Kurum Yapar?

Yaşlılık maaşı devlet tarafından vatandaşlara verilen bir ödenektir. Hedef kitlesi ise 65 yaş ve üzerindeki yetişkin vatandaşlardan oluşmaktadır. Yardıma muhtaç ve 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlar ile Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilenmektedir. Yaşlılık aylığı ödemeleri ile ilgili düzenlemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu yapmaktadır.

Yaşlılık Maaşı İçin Gereken Başvuru Belgeleri Nedir?

Yaşlılık maaşı başvuru evrakları bulunmakta ve başvuru yapacak olan kişilerin bu evraklar ile birlikte başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Yaşlılık maaşı için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • İkametgah belgesi
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesinin fotokopisi
 • Gelir durumunu gösterir belge
 • Yaşlılık maaşı başvuru formu
 • Muhtaçlık karar belgeleri

Başvuru için gerekli olan belgeler arasında yer almaktadır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli görülür ise ek belge talebinde bulunulabilmektedir.

Yaşlılık Maaşı 2019 Yılında Ne Kadar Oldu?

Yaşlılık maaşı miktarı temmuz ayı itibari ile zamlanmıştır. 2019 yaşlılık maaşı miktarlarına gelen zamlar neticesinde maaş miktarları artış göstermiştir. 3 aylık şeklinde verilen yaşlılık aylığı 1.500,00 Türk Lirası olarak belirlenmiştir ve aylık 500 Türk Lirası olarak alınabilmektedir.

Yaşlılık Aylığı ile 65 Yaş Aylığı Aynı Yardımlar Mı?

65 yaş aylığı olarak bilinmekte olan ödenek ile yaşlılık aylığı aynı yardım türleridir. 65 yaş ve üzerine verildiği için bazı kurumlar tarafından 65 yaş aylığı denir iken resmi adı yaşlılık maaşıdır. Her iki kalıpta doğrudur ve sıklıkla kullanılmaktadırlar.

3 Şarttan Birini Yerine Getirmeyenler Aylık Alabilir Mi?

Yaşlılık maaşı kriterleri arasında önemli 3 şart bulunmaktadır. Sigortalılığa dair olan bu şartları Sosyal Güvenlik Kurumu belirlemektedir. Bu şartlardan herhangi birini yerine getirmeyen vatandaşlara 65 yaş maaşı verilmemektedir. Bu neden ile vatandaşların tüm şartları yerine getirmeleri ve başvurularını bu duruma uygun olarak gerçekleştirmeleri kurum tarafından talep edilmektedir. Aksi takdirde başvuruları gerçi çevrilerek reddedilecektir.

Yaşlılık Maaşını Kimler Alamaz?

Yaşlılık maaşını alamayanlar da bulunmakta olup herkese 65 yaş aylığı verilmemektedir. Belli kriterlerin yerine getirilmesini bekleyen Sosyal Güvenlik Kurumu ayrıca hiçbir şekilde yaşlılık maaşı alamayacak olanlar için de bazı kriterler belirleyerek yayınlamıştır. Yaşlılık maaşı alamayacak olanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında emekli kazancı olanlar
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında herhangi bir ödenek alanlar
 • Nafaka alanlar
 • Nafaka alabilecek durumda olanlar
 • Aktif olarak Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışıyor olmak
 • SGK priminin ödenmesi ve ödenmeye devam etmesi
 • Sosyal hizmetlere bağlı olarak harçlık, burs ya da ödenek alanlar
 • Gelir beyanında bulunmayanlar
 • Hanenin toplam gelirinin asgari ücretten fazla olması
 • Hanedeki bireylerin maaşlarının üçte birinden daha fazla ise bu kişiler yaşlılık maaşı alamamakta ve başvuru haklarını kaybetmektedirler.

Bu neden ile bu kriterlere dahil olan kişilerin başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından reddedilmektedir.

Yaşlılık Aylığı Başvurusu SGK İçinde Nereye Yapılır?

Yaşlılık aylığı başvuru yeri olarak belirlenen yer Sosyal Güvenlik Kurumudur. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu kendi içinde birçok farklı bölüme ayrılmakta olup yaşlılık aylığı için de ayrı bir müdürlük bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan tüm maddi destekler için başvurular SGK – Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne yapılmaktadır. Yaşlılık aylığı için başvuru yapacak olan vatandaşların bu müdürlüğü kullanmaları gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı Sorgusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılık maaşı sorgusu e Devlet üzerinden yapılabilmektedir. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapılabilmektedir.

2022 Engelli Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

2022 engelli maaşı başvuruları da Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılabilmektedir. Ancak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından da ilgili başvurular kabul edilmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru ve Şartları Nelerdir ?

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Derya dedi ki:

  Merhaba ismim derya babam % 84 engelli şizofren ve kalp hastası babamın emekli maaşı var ama bir kısmı kredi borcuna gidiyo evimiz kira daha yeni bakim maasi bağlandı ama masraflar dan dolayı yetmiyo kiramız babamın hastane masrafları bu yüzden belediyeden yardim alabilirmiyim acaba edirnekapidan yada farklı bir yerden yardımcı olursanız sevinirim deryakolsuz46@gmail.com

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 2. Fatma dedi ki:

  Benim babam 65 yaşında üstünde büyük baş hayvan var engel olur mu naaşına

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yaşlılık maaşı şartları bulunmakta olup bu şartlara uymayan kişilere yaşlılık aylığı bağlanmamaktadır. Yaşlılık maaşı şartları 2019 yılında şu şekildedir;
   Hizmet akdi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında primli çalışılmış olması gerekmektedir.
   Sigortalı olarak çalışma tarihine göre miktar belirlenmektedir. Bu neden ile kişinin sigortalı olarak çalışmış olması talep edilmektedir.
   5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren vatandaşlar yararlanabilmektedir.
   65 yaş ve üstü olmak
   Herhangi bir ek gelirin bulunmaması
   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
   Yardıma muhtaç durumda olmak

 3. Ozlem dedi ki:

  Merhaba. Annem bugün 65 yasina girdiği için yaşlılık maaşı başvurusunda bulunduk. Evrakları doldurup yarın gereken yere teslim edeceğiz. Sadece şunu sormak istiyorum annemle babam boşandı 5 sene oluyor. Biz o sıra nafaka davası açmıştık sonuçlanmıştı ama babam herhangi bi ödemede bulunmadı . Yani vermiyor babam ve biz iptal ettirdik sonrasında. Yani nafaka almıyoruz. Bu araştırılir mi herhangi bi engel teşkil eder mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, zaten almadığınız bir nafakanın araştırılması sorun teşkil etmez

 4. Elif yükmen dedi ki:

  Merhabalar..babam 63 yasında hiçbir geliri emeklisi sigortası,yoktur.annem vefat edince evli olan 2 oğlu yanlarına almadılar istemediler ben kızı olarak yanıma aldım 4 senedir bizimle beraber kalıyor.benimde durumum pek iyi deil 3 cocuk ve evde 6 kişiyiz babam prostat hastası şekeri var.hergün şeker hapı ve prostat ilacları kullanıyor.sigara içiyor.kendine ait özel ihtiyaçlarını karşılayamıyor sosyal güvencesi yok şartlarımız elvermıyor ufakda olsa bi maaşım olsa keske diyor ne yapmamız lazım nereye başvurmamız lazım tşklr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız için muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin.

 5. FARUK dedi ki:

  merhaba annem 02.01.1946 doğumludur. Sadece kendisinin oturduğu evi var. 2007 yılından beri dul olarak şimdiye dek bir geliri yoktu. Oğlu olarak imkanlarımız ölçüsünde yardım ediyoruz. Ancak kendisine yapılanların yetersiz olması ve gelir durumu düşük aile bireylerine yük olmamak için komşuların yardımı ile dul aylığı almaya müracaat edip bildiğiniz gibi 3 ayda bir 500 TL cıvarında bir dul aylığı almaktadır. Yaşlılık aylığı statüsünde olması halinde ödenen maaşın biraz daha derdine derman olması demektir. Statü değişikliği ( dul aylığı yerine yaşlılık aylığı alması) yapabilir mi? Yapabilirse nasıl olacak? Teşekkür eder saygılar sunarız.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul aylığı ve 65 yaşlılık aylığı birlikte verilmiyor. Dul aylığından vazgeçerek 65 yaşlılık aylığı müracaatında bulunabilirsiniz.

  2. FARUK dedi ki:

   teşekkür ederim. Sağ olun. Peki yaşlılık aylığı aldığında oğlunun sosyal güvencesinden çıkıyor mu? çıkıyorsa nasıl bir sağlık güvencesi oluyor. Kendisi mi müracaat ediyor yoksa SSK yaşlılık aylığı alıyor diye sosyal güvencesini otomatik olarak iptal ediyor mu? Ediyorsa yeni sağlık güvencesi şartları değişiyor mu?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşlılık aylığı alanlar GSS kapsamına alınıyor. Halk arasında yeşil kart diye bilinen ve sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü kişilerin primsiz GSS’ye geçişleri yapılarak sağlık sigortası yapılıyor. Yani sağlık güvenceleri GSS’den sağlanıyor.

 6. Murat dedi ki:

  Babam 85 yaşında benimle kalıyor ben asgari ücretten çalışıyorum.yaşlılık aylığı alıyor.onun haricinde biz baktığımız için her hangi bir yardım alabilirmiyiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, herhangi bir engeli yada sakatlığı varsa bakım aylığı alabilirsiniz.

 7. Mesut dedi ki:

  Babamın emekli olması annemin yaşlılık maaşı almasına engel olur mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız emekli maaşı alırken anneniz 65 yaşlılık aylığı alamaz, aylığı kesilir.