Sosyal Yardım Platformu

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

Devlet kendisine bağlı olan tüm vatandaşların eşit şartlarda yaşamlarını devam ettirmekle görevlidir. Bu konuda özellikle yaşlılar ve özürlüler için özel olarak çalışmalar yapmaktadır. İnsanlar sağlıklı olduklarında genelde kimseye muhtaç olmadan hayatlarını devam ettirebilir. Ancak yaşlılık halinde hareketler yavaşlar ve güçten düşülmesi ile birlikte kendine bakamaz duruma gelirler. Yaşlılık denilen bu durum insanoğlunun normal bir reaksiyonudur. Bu duruma gelen insanlara bakımın gerçekleşmesi için 1 Temmuz 1976 yılında 2022 sayılı kanunla yaşlı ve özürlü vatandaşlara sosyal güvenlik yasası çıkartılmıştır. Yaşlılık maaşı 2022 başvuru ve şartları hakkında sizlere açıklamalar da bulunacağız.

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

Yaşlı ve özürlü aylığı olarak bilinen bu yardımdan Türk vatandaşı olan her yaşlı veya özürlünün yararlanma şansı yoktur. Haksızlık olmaması için bu konuda yararlanacak ve yararlanmayacak kişiler özel maddeler ile birbirinden ayrılmıştır. Sosyal güvenlik kurumu çatısı altında hizmet vererek emekli olanlar ve düzenli olarak gelir elde eden kişiler bu yardımdan faydalanmazlar. Prim ödemesi devam edenlerde yardımın dışında kalırlar.

Muhtaçlık sınırının üzerinde geliri bulunan kişilerde kapsamın dışında yer almaktadır. Bu durum hüküm ile belirlendiği için başvuru da bu durumu ortaya çıkanlara yardım bağlanmayacaktır. Düzenli kira geliri elde edenlerde kapsamın dışında yer alır. Buna benzer detaylara sahip olan kişiler yaşlı veya özürlü olsalar da yardımdan faydalanmazlar.

2022 Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 yaş üstü insanların içine alındığı bilinen bu yasadan faydalanmaya el verişli olan insanların gerekli olan başvuruyu yapması gerekiyor. Başvuru yaşlı insana bakan kişi veya yaşlının kendisi tarafından yapılmalıdır. Konuyla bağlantısı olmayan insanlar tarafından yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru ikametgah edilen il ve ya ilçede buluna mal müdürlüğüne veya defterdarlığa yapılmalıdır. Bu başvuru için nüfus cüzdanının aslı yeterli olacaktır. Fotokopi ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Bu kurumlar tarafından kişinin sosyal güvenlik kapsamında sorgusu detaylı bir şekilde yapılacaktır. Bu sayede daha önce veya o an için bir kayıt olup olmadığı öğrenilmiş olacaktır. Kayıt bulunan kişilerin de başvuru kabul edilmeyecektir.

Bu sorgulamanın ardından kurum tarafından hazırlanan form veya dilekçenin gerekli şekilde doldurulması talep edilecektir. Eğer yaşlı insanın eşi hayattaysa başvuru da onun da imzası bazı durumlarda istenecektir. İkametgah artık merkeze dayalı sistemle çalıştığı için kurumlar arasında talep edilmektedir. Başvuruyu yapan kişilerin üzerinde bulunan malvarlıkları da gerekli kurumlardan istenmektedir. Muhtaçlık bölümü de doldurulduktan sonra gerekli başvuru yapılmış olacaktır. Bu kısım için ikamet ettiğiniz muhtarlığa giderek başvuru yapılması gerekiyor.

Başvurunun yapıldığı kurum tarafından tüm evraklar düzenlenecektir. Sorgulama ve aylık bağlanma işlemini gerçekleştirecek olan SGK çatısı altında çalışan primsiz ödemeler genel müdürlüğüne gönderilecektir. Bu kurum maaşın bağlanıp bağlanmayacağına karar verecek ve maaş bağlanacaktır.

yaslilik-maasi-2022

yaslilik-maasi-2022

2022 Yaşlılık Aylığı Tutarı

2022 sayılı kanunun birinci maddesinde muhtaçlık sınırı belirlenmiştir. Yaşlılık maaşı da bu sınırın altında olamaz. O nedenle en düşük yaşlılık aylığı muhtaçlık sınırı üzerinden verilecektir. 2010 yılında bu sınır 96 TL’iken 2017 yılında muhtaçlık sınırı yani yaşlılık aylığı 251 TL olarak belirlendi. Bu aylık üç ayda bir hak eden insanlara ödenmektedir. Bu ödeme işlemi esnasında toplam aylık miktarı 754 TL olacaktır. Her yılın şartlarına göre yaşlılık aylığına zam yapılarak arada ki farkın kapatılması sağlanmaktadır. Bu sayede muhtaç insanlara gerekli yardımın yapılması sağlanmaya çalışılmaktadır. 2018 yılında ise üç aylık alınacak yaşlılık aylığı 812 TL olmuştur.

Yaşlılık Aylığı Nereden Alınır?

Maaş ödemeleri belirli bir düzen ile yapılmaktadır. Bu sıra başvuruya göre sıralanmaktadır. İlk başvuruyu yapana ilk ödemeler ay başında yapılırken diğerleri de sıra ile ödenmektedir. Ödemeler iki kurum üzerinden yapılmaktadır. Bir Ziraat bankası şubesi veya PTT şubeleri üzerinden maaş ödemeleri yapılır. Maaşı bu kurumların herhangi bir şubesine giderek başvuruyu yapan kişinin kimliği ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Buradan amaçlanan ödemenin rahatça ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaktır.

Yaşlılık Aylığını Kimler Alabilir?

Yukarı da sizlere aylığı kimlerin alamayacağı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bunlar ile birlikte 2022 sayılı kanun çerçevesinde yaşlılık aylığı alacak insanların kimler olduğunu ve nelere dikkat edildiği hakkında bilgileri sizlere maddeler üzerinden paylaşmaya çalışacağız.

 • Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir,
 • 65 Yaşını mutlaka doldurmalıdır,
 • Ailede ona bakmakla yükümlü olan birisinin bulunmaması gerekiyor,
 • Herhangi bir soysal güvenlik üzerinden bir maaş veya gelir sahibi olmamalıdır,
 • Başkası üzerinden aldığı bir nafaka veya nafaka hükmü olmamalıdır,
 • Mahkeme kararıyla alacağı bir gelirinin olmaması gerekiyor,
 • Kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olması gerekiyor,
 • Bunu gerekli kurumlar üzerinden belgelemesi şarttır

Bu aylık için başvuru da en önemli detay yaş sınırıdır. 65 yaş üstünü gün ay ve yıl olarak doldurmuş olması gerekiyor. Bir örnek ile bunu sizlere açıklamaya çalışalım. 13 Aralık 1955 tarihinde dünyaya gelmiş birisini aylık başvuru tarihi 20 Kasım 2020 yılı değildir. Yıl olarak doldurmuş olarak gözükse de ay ve gün olarak gerekli sınırı doldurmadığı açıkça görülmektedir. Bu şartı sağlayacağı tarih 14 Aralık 2020 yılında başvuru yapabilir. Çünkü bu tarih de yaşı 65 yaş 1 gün olacaktır.

2022 Sayılı Özürlü Aylığı

2022 sayılı kanun sadece yaşlılık maaşı konusunu kapsamamaktadır. Aynı zamanda bu kanun kapsamında özürlü olan vatandaşlara da engelli maaşı bağlanmaktadır. Bu maaş yaşlılık aylığının iki katı olacaktır. Alınacak tutar bu nedenle yaşlılık aylığı olan tutarın 2 ile çarpılması ile belirlenir. 2018 yılında yaşlılık aylığı 812 TL, özürlü maaşı ise 1624 TL olacaktır.

Özürlü Maaşı Şartları Nelerdir?

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olması burada da ilk sıradadır. Ardından gelen detay 65 yaşından küçük, 18 yaşından büyük olması gerektiğidir. Özürlülük derecesi %40 ile %69 arasında olmalıdır. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan geliri olmamalı, nafaka almamalı ve ona bakmakla yükümlü olan insanların bulunmaması gerekiyor. Muhtaçlık sınırının altında olması gerektiğini de ekleyelim.

Yaşlılık Aylığı Nasıl Sorgulanır?

Aylığın bağlandığını merak edenler için sorgulama işlemi yapmak en doğru seçenek olacaktır. Yaşlılık maaşı sorgulama işlemi SGK ile internet üzerinden yapılabilmektedir. Diğer sorgulamalar ise PTT ve Ziraat bankası şubelerine giderek kimlik ile yapılabilmektedir. Başvuru yapıldıktan belirli bir süre sonra eğer kurumdan bir bilgi verilmemişse bu şekilde sorgulamanızı yapabilirsiniz. Ancak genelde aylığın bağlandığı ile ilgili bilgi sizlere verilecektir.

Bağlanan Aylıklar Neden Kesilir?

Aylık bazı nedenlerden dolayı kesilmektedir. Bunların bazıları farkında olarak yapılırken bazılarının küçük hatalar nedeniyle yaşandığını ekleyelim. Kesilme nedenlerini de maddeler halinde aktarmaya çalışalım.

 • Yaşanan adres değişikliği ve bunun bildirilmemesi,
 • Aylık alan kişinin ölmesi,
 • Aylık alan kişinin veya ailesinin bu haktan feragat etmesi,
 • Muhtaçlık sınırının üzerinde gelire sahip olunması
 • Özürlülük oranının düşmesi,
 • SGK’da kaydının var olduğu tespitin sağlanması
 • Bakıcının aynı çatı altında kalmadığı tespit edilmesi,
 • Yatırılan aylığın bir yıl boyunca aralıksız alınmaması da bu hakkında kesilme nedenleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Ozlem dedi ki:

  Merhaba. Annem bugün 65 yasina girdiği için yaşlılık maaşı başvurusunda bulunduk. Evrakları doldurup yarın gereken yere teslim edeceğiz. Sadece şunu sormak istiyorum annemle babam boşandı 5 sene oluyor. Biz o sıra nafaka davası açmıştık sonuçlanmıştı ama babam herhangi bi ödemede bulunmadı . Yani vermiyor babam ve biz iptal ettirdik sonrasında. Yani nafaka almıyoruz. Bu araştırılir mi herhangi bi engel teşkil eder mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, zaten almadığınız bir nafakanın araştırılması sorun teşkil etmez

 2. Elif yükmen dedi ki:

  Merhabalar..babam 63 yasında hiçbir geliri emeklisi sigortası,yoktur.annem vefat edince evli olan 2 oğlu yanlarına almadılar istemediler ben kızı olarak yanıma aldım 4 senedir bizimle beraber kalıyor.benimde durumum pek iyi deil 3 cocuk ve evde 6 kişiyiz babam prostat hastası şekeri var.hergün şeker hapı ve prostat ilacları kullanıyor.sigara içiyor.kendine ait özel ihtiyaçlarını karşılayamıyor sosyal güvencesi yok şartlarımız elvermıyor ufakda olsa bi maaşım olsa keske diyor ne yapmamız lazım nereye başvurmamız lazım tşklr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız için muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin.

 3. FARUK dedi ki:

  merhaba annem 02.01.1946 doğumludur. Sadece kendisinin oturduğu evi var. 2007 yılından beri dul olarak şimdiye dek bir geliri yoktu. Oğlu olarak imkanlarımız ölçüsünde yardım ediyoruz. Ancak kendisine yapılanların yetersiz olması ve gelir durumu düşük aile bireylerine yük olmamak için komşuların yardımı ile dul aylığı almaya müracaat edip bildiğiniz gibi 3 ayda bir 500 TL cıvarında bir dul aylığı almaktadır. Yaşlılık aylığı statüsünde olması halinde ödenen maaşın biraz daha derdine derman olması demektir. Statü değişikliği ( dul aylığı yerine yaşlılık aylığı alması) yapabilir mi? Yapabilirse nasıl olacak? Teşekkür eder saygılar sunarız.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul aylığı ve 65 yaşlılık aylığı birlikte verilmiyor. Dul aylığından vazgeçerek 65 yaşlılık aylığı müracaatında bulunabilirsiniz.

  2. FARUK dedi ki:

   teşekkür ederim. Sağ olun. Peki yaşlılık aylığı aldığında oğlunun sosyal güvencesinden çıkıyor mu? çıkıyorsa nasıl bir sağlık güvencesi oluyor. Kendisi mi müracaat ediyor yoksa SSK yaşlılık aylığı alıyor diye sosyal güvencesini otomatik olarak iptal ediyor mu? Ediyorsa yeni sağlık güvencesi şartları değişiyor mu?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşlılık aylığı alanlar GSS kapsamına alınıyor. Halk arasında yeşil kart diye bilinen ve sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü kişilerin primsiz GSS’ye geçişleri yapılarak sağlık sigortası yapılıyor. Yani sağlık güvenceleri GSS’den sağlanıyor.

 4. Murat dedi ki:

  Babam 85 yaşında benimle kalıyor ben asgari ücretten çalışıyorum.yaşlılık aylığı alıyor.onun haricinde biz baktığımız için her hangi bir yardım alabilirmiyiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, herhangi bir engeli yada sakatlığı varsa bakım aylığı alabilirsiniz.

 5. Mesut dedi ki:

  Babamın emekli olması annemin yaşlılık maaşı almasına engel olur mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız emekli maaşı alırken anneniz 65 yaşlılık aylığı alamaz, aylığı kesilir.