Bilgi Arşivi

Yeni Doğan Bebeğe Süt Parası

Genç nüfusumuzun ülke olarak bizlerin en büyük avantajı olduğu birçok platformda dile getiriliyor. Özellikle birçok gelişmiş ülke yaşlanma problemi ile karşı karşıya kaldığı günümüzde bu detay çok önemli bir hale geliyor. Gelecekte bizimde aynı problemi yaşamamız için alınan bir önlem olarak devlet yeni çocukları teşvik için farklı yardımlar sunuyor. Yeni doğan bebeğe süt parası yardımı da bunlardan birisidir. Amaç doğurganlık oranının düşmesinin önüne geçerek genç nüfusun olması gerektiği şekilde var olmasını sağlamaktır.

Bu yardım 15 Mayıs 2015 tarihinde çıkan bir kanun ile yasalaşarak yürürlüğe girmiştir. Bu yardımdan kimlerin faydalanabileceği, başvuru için yapılması gerekenler ve yardım miktarı hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Yeni Doğan Bebeğe Süt Parası

Öncelikle bu yardımın kimler tarafından alınabileceğine çok basittir. Bir kurumda çalışıp çalışmamasına bakılmadan tüm anneler bu yardımdan faydalanabilir. Sosyal güvencesi olması ya da olmaması buna etki etmemektedir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Kanunun çıkmış olduğu tarih olan 15 Mayıs 2015 yılından sonra doğum yapılmış olması gerekiyor. Ve son olarak da doğan çocuğun sağ olması şart koşulmuştur. Bu şartları sağlayan tüm annelerin süt parası yardımını almaya hak kazandığını söyleyelim. Tabi bu yardımı alabilmeniz için yapmanız gereken bir işlem daha bulunuyor. O da başvuru yapmaktır. Gerekli başvurunuzu yaptıktan sonra yardımdan faydalanabilirsiniz.

yeni-dogan-bebege-sut-parasi
yeni-dogan-bebege-sut-parasi

Yeni Doğan Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parası başvurusu SGK kurumuna yapılmaktadır. Tabi bu durum her zaman gerekmiyor. Çünkü doğumun gerçekleştiği hastane bebek ve anne hakkında bilgileri kuruma göndermekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğü yerine getirerek annenin doğum yaptığını ve paranın anneye verilmesi gerektiğini hatırlatır. Nadir olsa da bazen bu durum gerçekleşmez. O durumda ise annenin SGK’ya giderek doğum belgesi ve çocuğunun kimliği ile başvuruyu kendi yapması gerekiyor. Başvuru incelendikten sonra annenin hak ettiği süt parası Ziraat bankası hesabına yatırılacaktır.

Bu ödeme bir sefere mahsus olarak yapılacaktır. Alınacak yardım miktarı ise 2018 yılında yapılan düzenleme ile birlikte 149 TL olarak belirlenmiştir. Bir kere alma hakkınız olsa da çocuğunuz dünyaya geldikten sonra beş yıl içerisinde kuruma giderek başvuru da bulunabilirsiniz. Bu süre içerisinde başvuru yapmazsanız yardım hakkınız yanacaktır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba bu süt parasını kadını kendi değilde eşi Müracat yaparak alâ biliyormu acaba birde bir sorum daha olacak size bu süt parası her aynı alınıyor acaba teşekürler

    1. Merhaba, başvuru anne tarafından yapılır. Süt parası tek seferlik olmak üzere annenin hesabına yatırılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu