Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartma İşlemleri

Yeni doğan çocuğa nüfus cüzdanı çıkartma işlemi için çocuğun canlı bir şekilde doğması ve doğum belgesinin alınması gerekmektedir. Kimlik belgesi çıkartma işlemi için görevlendirilmiş kurum Nüfus Genel Müdürlüğü’dür. Telefon ile veya web sitesinden randevu oluşturarak kuruma gidilebilmektedir.

Yeni çipli kimlik kartı verilmektedir ve başvuru yapıldıktan sonra hemen nüfus cüzdanı teslim edilmemektedir. Direkt olarak kimlik belgesinin basıldığı yerden adrese gönderilmektedir. Bu kimlik belgesinin içerisinde çip bulunmaktadır ve bu sayede kimliğin çalınmasının veya kopyalanmasının önüne geçilebilmektedir.

Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartmak

Çocuğun doğmasından itibaren 30 gün içerisinde kimlik belgesinin çıkartılması için başvuruda bulunulması gerekmektedir. 30 günün geçirilmesi durumunda ise; çocuğun ebeveynlerine geç kimlik başvuru cezası verilmektedir. Bu bir para cezasıdır. 2023 yılında 32.50 TL olarak alınırken 2023 yılında yapılan zamlar ile beraber 25 TL olmuştur.

Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartırken Ücret Ödenir Mi?

Yeni doğan bebeğine kimlik belgesi çıkartmak isteyenler bu işlem için herhangi bir ücret ödememektedirler. Ancak kimlik çıkartmaları gereken 30 günlük süreyi geçirir iseler; bu durumda sadece ceza ödemesi yapmaktadırlar.

Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartmak İçin Nereye Başvurulur?

Yeni doğanların kimlik belgelerinin çıkartılması için başvuru merkezleri Nüfus Müdürlükleridir. Herhangi bir il veya ilçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek bu işlem halledilebilmektedir. İkamet edilen bölgenin kapsamında olması gibi bir sınırlandırma yapılmamıştır.

Yurt Dışında Yeni Doğan Çocuğun Nüfus Cüzdanı Nereden Çıkartılır?

Yurt dışında yaşayanların veya doğum gerçekleştiğinde yurt dışında bulunanların kimlik belgesinin çıkartılabilmesi için konsolosluğa giderek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartılırken Randevu Alınması Gerekli Midir?

Yeni doğan bebeklere kimlik belgesi çıkartırken randevu alınması zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak gidilecek olan kurumun yoğun olma ihtimaline karşı, zamandan tasarruf edebilmek adına randevu ile gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartma İşlemlerini Kim Yapabilir?

Yeni doğan bebeğin hem annesi hem de babası kimlik belgesini çıkartmak için başvuruda bulunabilmektedir. Başvuruyu anne veya babanın yapması zorunludur. Ancak herhangi bir sebepten dolayı her ikisi de kimlik çıkartmak için Nüfus Müdürlüğü’ne gidemez ise; bu durumda bir yakınlarına vekalet verebilmektedirler. Bu süreç içerisinde bebeğin Nüfus Müdürlüğü’ne götürülmesine gerek bulunmamaktadır.

Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni doğan bebeğin kimlik belgesini çıkartmak için doğum belgesi talep edilmektedir. Doğum yapılan hastane tarafından 3 veya 4 nüsha doğum belgesi aileye teslim edilmektedir. Bu belgenin birkaç nüsha teslim edilmesinin nedeni ise; iş yerinden doğum izni alabilmek, SGK’dan doğum yardımı talep edebilmek ve doğan çocuk için kimlik belgesi başvurusu yapabilmektir.

Nüfus Cüzdanı Çıkartmak İçin Alınan Randevuda Değişiklik Yapılabilir Mi?

Yeni doğan çocuğa nüfus cüzdanı çıkartma işlemi yapacak olanların randevularını değiştirebilme, iptal edebilme ya da sorgulayabilme hakları bulunmaktadır. Bunun için Nüfus Genel Müdürlüğü’nün web sitesine girmeleri ve sonrasında randevu durumu butonuna tıklamaları gerekmektedir. Randevu sorgulama sayfası açılmaktadır. Bu sayfada kimlik numarası, isim, soyisim ve doğum tarihi gibi bilgiler istenerek sorgulama yapılmaktadır. Ardından randevu tarihinin uygun bir güne ve saate güncellenmesi veya iptal edilebilmesi mümkündür.

Nüfus Cüzdanı Çıkartma Randevusuna Gidilmez İse Ne Olur?

Kimlik belgesi çıkartmak için alınan randevuya gidilmez ise; bu durumda sistem tarafından 2 ay süresince tekrar randevu alınması engellenmektedir. Bu yüzden eğer alınan randevuya gidilmesine engel bir durum oluşmuş ise; en az 2 gün öncesinde iptal işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartmak İçin Randevu Nasıl Alınır?

Yeni doğan bebekler için kimlik belgesi çıkartmak isteyenlere sunulan randevu alma yöntemleri şu şekildedir:

  • Nüfus Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesine girerek randevu oluşturulabilmektedir.
  • Alo 199 çağrı hattı aranarak randevu oluşturulabilmektedir.

İnternet Üzerinden Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartma Randevusu Nasıl Oluşturulur?

Online olarak yeni doğan bebeklerin kimlik belgesinin çıkartılması için randevu oluşturulabilmektedir. Bunun için https://randevu.nvi.gov.tr/ web sitesine giriş yapılmalıdır. Ardından ana sayfadan randevu al butonuna tıklanmalıdır. T.C. kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaport gibi seçenekler bulunmaktadır. T.C. kimlik kartının seçilmesi gerekmektedir. Bilgilendirme ekranı açılmaktadır. Kabul ediyorum butonuna tıklanması gerekmektedir. Açılan sayfadaki form doldurulmalıdır. Devam et butonuna tıklanmalıdır. İl ve ilçe seçimi yapılmalıdır. Aileden başka bir birey için de randevu alınacak ise; bu sayfadan eklenebilmektedir. Randevu tarihi ve saati seçilmelidir. Son olarak ise; randevu onaylanmalıdır. Cep telefonuna veya e-posta adresine kod gelmektedir.

Kimlik Çıkartma Randevusu Alırken Problem Oluşursa Sebepleri Nelerdir?

Nüfus cüzdanı çıkartmak için randevu alınırken sistemden kaynaklanan bazı problemlerden dolayı randevu işleminin onaylanamaması mümkün olabilmektedir. Bu gibi durumlar eğer sistemden kaynaklanıyor ise; ani yaşanan bir yoğunluk bunun sebebi olabilmektedir. Dolayısı ile günün daha sakin saatlerinde tekrar randevu alma işleminin denenmesi gerekmektedir.

Randevuyu oluşturmaya çalışan kişiden kaynaklanan bir sebep de olabilmektedir. İnternet çekim gücünün yetersiz gelmesi ya da randevu formunu doldururken girdiği bilgileri yanlış yazması, sonunda bir boşluk bırakması gibi sebepler hata oluşmasına neden olabilmektedirler. Bunların hepsi denenmesine rağmen yine de randevu işlemi tamamlanamıyor ise; bu durumda Alo 199 hattı ile randevu almak denenmelidir.

Yeni Doğan Çocuğun Nüfus Cüzdanının Gelmesi Ne Kadar Sürer?

Yeni doğan bebeklerin kimlik belgeleri de diğer vatandaşlarda olduğu gibi en geç 10 gün içerisinde gönderilmektedir. Belirtilen adrese postalanmaktadır. Kimlik belgesi gelene kadar kimlik belgesi görevi gören geçici kimlik belgesi verilmektedir. Geçici kimlik belgesinin üzerinde geçerli olduğu tarih aralığı yer almaktadır. Bu süreçte herhangi bir sebepten dolayı kimlik belgesinin gelmesi gecikir ise; geçici kimlik belgesinin süresinin uzatılabilmesi için yenisinin alınması gerekmektedir.

Yeni Doğan Çocuğun Nüfus Cüzdanı Nasıl Teslim Edilir?

Yeni doğan bebek için kimlik belgesi çıkartma başvurusu yapıldıktan sonra ilgili başvuru anından Ankara Genel Nüfus Müdürlüğü’ne gönderilmektedir. Ardından yeni çipli kimlik belgesi basılmaktadır. Sonrasında bu belge belirtilen adrese kargo ile gönderilmektedir. Kargonun çıkış ili Ankara olduğu için teslim edilme süresi de teslimat adresinin bulunduğu ile göre değişiklik göstermektedir. 1 veya 3 iş günü içerisinde teslimat gerçekleşebilmektedir.

PTT tarafından Nüfus Müdürlüğü’ne verilen cep telefonu numarasına kimlik kargoya verildiğinde mesaj gönderilmektedir. Tahmini teslim edileceği tarih bildirilmektedir. Sonrasında bildirilen tarihte PTT kuryesi adrese kadar gelerek kimliği teslim etmektedir. Bu süreçte teslimat adresinde yeni doğan çocuğun annesinin veya babasının olmaması durumunda; kargo PTT şubesine götürülmektedir. Mesai saatleri içerisinde PTT şubesinden kargoyu teslim alabilmek mümkündür.

Çocuğa Verilen İsimden Pişman Olunursa Tekrar Kimlik Belgesi Değiştirilebilir Mi?

Yeni doğan bebeğe isim verilirken oldukça iyi düşünülmelidir. Çünkü tekrar kimlik değişimi talep ederek ismi değiştirebilme gibi bir imkan yoktur. Bir kere isim verilip yeni doğan çocuğa nüfus cüzdanı çıkartma işlemi yapıldıktan sonra, bir daha sadece mahkeme kararı ile çocuğun isminin değiştirilebilmesi mümkün olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Çalışmayan Kişilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar? (Devlet – Özel)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu