Sosyal Yardım Platformu

2019 Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartma İşlemleri

2019 Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartma İşlemleri

2019 Yılı yeni doğan çocuk için nüfus cüzdanı çıkartmak için yapılacak olan başvuruların anne ve babalar tarafından yapılması gerekir. Yeni doğan bebeklerine kimlik çıkarma işlemlerini ebeveynler gerçekleştirirken ikisinin birlikte gitmesine gerek olmaz. Bebeğin sadece annesi veya sadece babası giderek kimlik çıkarma işlemini gerçekleştirebilir.

Yeni Doğan Bebeklere Nereden Kimlik Çıkartılır?

Yeni doğan bebeklerin kimlik çıkarma işlemlerinde Türkiye’nin her yerinden nüfus müdürlüklerine müracaat etme imkânı bulunur. Bebeğin doğmuş olduğu il veya ilçeden müracaat etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu konuda herhangi bir kısıtlama söz konusu olmaz. Ebeveynler bebeklerinin doğduğu yerdeki nüfus müdürlüklerine ya da herhangi başka bir yerdeki nüfus müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirler. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar bebeklerine yeni kimlik çıkarma işlemleri için konsolosluklara başvuruda bulunmalıdırlar.

Yeni Doğan Bebek Kimlik Çıkartma Evrakları

Yeni doğan bebek kimlik çıkarma evrakları ile birlikte nüfus müdürlüğüne müracaat eden anne ya da baba bebeğinin kimliğini çıkartabilir. Şayet anne veya babanın kimlik çıkartmak için herhangi bir nedenle gidememesi söz konusu ise ebeveynlerin vekâlet vereceği herhangi bir yakınları bebeğin kimliğini çıkartabilir.

 • Bebeğin kimliği amcası veya dayısı tarafından vekâlet ile çıkartılabilir.
 • Bebeğin kimliği anneannesi veya babaannesi tarafından vekâlet ile çıkartılabilir.
 • Bebeğin kimliği dedeleri tarafından vekâlet ile çıkartılabilir.

Yeni Doğan Bebeklere Kimlik Çıkarmak İçin Randevu Nasıl Alınır?

Yeni doğan bebek için kimlik çıkarma randevu alma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak randevu alınarak yapılan başvuruların artıları bulunmaktadır. Randevu ile yapılan başvurularda elde edilen artılar şunlardır:

 • Sistem öncelik hakkını randevulu başvurulara vereceği için fazla sıra beklemeden işlemlerin gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.
 • Randevusuz başvurular kabul edilmekte ancak öncelik randevulu kişilere verilmektedir. Randevulu başvurularda aynı gün işlemin tamamlanması daha kolay olacaktır.

Zaman sorunu yaşayan anne ve babalar ALO 199 hattını arayarak özel randevu talebi oluşturabilirler.

Yeni Doğan Bebeklerin Kimlik Çıkarma İşlemlerinde Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni doğan bebek kimlik çıkarma işlemlerini gerçekleştirmek için gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Hastane tarafından verilmiş olan imzalı ve mühürlü doğum belgesi
 • Başvuruda bulunan anne veya babanın nüfuz cüzdanı gerekir.
 • Başvuruya baba giderse sadece babanın kimliği yeterli olmaktadır.
 • Başvuruya anne giderse sadece annenin kimliği yeterli olmaktadır.
 • Yeni doğan bebeklerin kimlikleri için başvuru sırasında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Devlet bebek kimlikleri için herhangi bir değerli kâğıt ücret talebinde bulunmaz.

Hastaneden verilen doğum belgeleri 3 nüsha olarak teslim alınır. Bu belgenin;

 • Bir nüshası iş yerlerine izin almak için verilir.
 • Bir nüshası Sosyal Güvenlik Kurumuna doğum yardımı almak için verilir.
 • Bir nüshası nüfus müdürlüğüne bebeğin kimliğini çıkartmak için verilir.

Evde doğan bebeğe kimlik çıkarma için doğum raporu olmadığı için sözlü olarak bildirimde bulunmak gerekir. Yeni doğan bebeklerin kimlik işlemleri başvuruların ardından en fazla on gün içerisinde neticelenmektedir. Bebeğin kimliği ibraz edilmiş olan adrese 10 gün içerisinde gönderilmektedir. Başvuru sürecinde kimliği teslim alacak olan kişinin bildirilmesi gerekir. Başvuru sırasında ibraz edilen kişi bebeğin kimliğini teslim alabilir.

Yeni Doğan Bebeklerin Kimliklerini Çıkarma Süresi Nedir?

Bebeğin doğumundan itibaren en geç 30 gün içerisinde müracaat ederek bebeğin kimliğinin çıkarılması gerekir. Doğumun üzerinden 30 gün geçtikten sonra yapılan başvurularda yeni doğan bebek kimlik geç çıkarma cezası olarak para ödemek (değerli kâğıt ücreti) zorunda kalınır. Yeni doğan bebeklerin kimliklerinin hemen çıkarmak oldukça önemlidir. Bunu nedeni ise birçok sağlık kurumları ve doğum yardımı için yapılacak başvuruların bebeklerin kimliği ile yapılması zorunluluğu vardır. Yurtdışında ise yeni doğan bebekler için kimlik çıkarma süresi 60 gün olmaktadır.

Yeni Doğan Bebeklere Kimlik Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeğin kimliğini çıkarmak için yapılan başvurularda müracaat eden kişinin dikkat etmesi gereken önemli detaylardan birisi bebeğe konulacak olan isim olacaktır. Müracaatta bulunan kişiye bebeğin ismi sorulur ve kişinin beyanı ile kimliğe işlenir. Bebeğe konulacak isim telaffuzu zor veya az kullanılan bir isim olabilir. Nüfus cüzdanlarına işlenen isim değişiklikleri mahkeme yoluyla yapılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir yanlışlığa sebebiyet vermemek için onay formunu imzalamadan önce başvuru sahibinin bilgileri kontrol etmesinde fayda olmaktadır.

Yeni doğan bebeklere kimlik çıkarmak için müracaat eden kişinin yanında kimlik olması gerekir. Kimlik belgesi olmadan yapılan müracaatlar gerçekleşmez. Yeni doğan bebeklerin kimlikleri için herhangi bir ücret talebinde bulunulmaz. Ancak bu durum bebeklerin kimliklerinin doğum tarihinden itibaren 30 gün içerisinde çıkarılması halinde geçerli olacaktır. Aksi durumlarda ise kimlik çıkarma işlemi için para ödemek zorunda kalınır.

Bebeklerine kimlik çıkarmak için müracaatta bulunan anne ve babaların kendi kimliklerini değiştirmeleri menfaatlerine olacaktır. 2017 yılı başından beri devam eden nüfus cüzdanlarının yeni kimlik Kartları ile değişimi işlemini bebeğinin kimliğini çıkartırken zahmetsizce yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bu sürecin 2020 yılına kadar süreceğini ve ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlamak isteriz. Birçok kişiye zahmetli gelen bu işlemi bebeğinizin kimliğini çıkarırken gerçekleştirerek kolayca halletmeniz mümkün olacaktır.

On beş Yaşını Tamamlamayan Çocukların Kimlik Başvurularını Kimler Yapabilir?

Kimlik kartı müracaatlarında belirlenmiş olan yaş sınırı 15 yaştır. 15 yaşını tamamlayan kişilerin müracaatlarını bizzat kendileri yapmaları gerekir. On beş yaşını doldurmamış olan çocukların kimlik kartı müracaatlarının anne ve babalar tarafından yapılması gerekir. Herhangi bir nedenle anne veya babası olmayan çocuklar için müracaatta bulunabilecek kişiler şunlardır;

 • Çocukların erişkin olan kardeşleri varsa onlar tarafından yapılan müracaatlar kabul edilir.
 • Büyükanne veya büyükbaba tarafından yapılan müracaatlar kabul edilir.
 • Kimlik kartı çıkarılan çocuk ile birlikte olan kişilerin müracaatları kabul edilir.
 • Vekâletname ile başvuran kişilerin müracaatları kabul edilir.

Yaş ayrımı yapılmadan bütün yaş gruplarındaki çocuklar için kimlik kartı çıkarılmalıdır ve 15 yaşına kadar olan bütün çocuklar için kimlik kartı alınması mecburiyeti vardır.

Çocuklar ve yetişkinler için yeni kimlik kartı ücreti talep edilmektedir. Ancak yeni doğan bebeklerde herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak bebeklerin kimlikleri kanuni süre içerisinde çıkartılmalıdır. (Türkiye için 30 gün ve yurtdışı için 60 gün) Bu süre dâhilinde yapılan başvurularda ücret talep edilmez. Ancak yasal süre aşımlarında bebek kimlik kartları için çocuk ve yetişkinlerin kimlik kartı ücretlerinin aynısı alınmaktadır. Belirlenen kimlik ücretleri her yıl için ayrı olarak uygulanmaktadır. 2018 yılında uygulanan ücretlere göre;

 • Dağıtılan yeni kimlik kartlarında tahsil edilen ücret tutarı 18,5 TL olmuştur.
 • Kanunu süreyi aşan bebek kimlik kartlarında tahsil edilen ücret tutarı 18,5 TL olmuştur.
 • Kayıp kimliklerinin yerine yeni kimlik çıkaran kişilerden tahsil edilen ücret tutarı 37 TL olmuştur.

2018 yılında uygulanan ücretler bu şekildedir. Her yıl için ayrı olarak yapılan ücret uygulamalarında 2019 yılı için ise değişiklik yapılıp yapılmayacağı henüz belli değildir.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir, Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni Kimlik ALO 199 Hattıyla Online Randevu Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.