Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir, Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni kimlikler 2017 yılının Ocak ayında dağıtılmaya başlanmıştır. Bu yazımızda yeni kimlik başvurusu yapılmasının ardından elimize kaç gün içerisinde kimliklerin ulaşacağına ve bu kimliklerin takibi nasıl yapılır bahsettik. Başvuru yapmayanlar ise başvuru için https://randevu.nvi.gov.tr adresini kullanabilir. Fakat başvuru işleminin hemen ardından yeni kimlik verilememektedir. Yeni kimlik kaç günde gelir? Takibi nasıl gerçekleşir? Başvuru aşamasında gerekli bilgilerin alınmasından sonra başvuru detayları Ankara’ya gönderilerek burada kimliklerin üretimi gerçekleşir. Kimlik kartının çıkarılma işleminin tamamlanmasının ardındansa kimlik kartları talep eden kişinin adresine ulaştırılır.

Yeni Kimliklerin Kaç Günde Gelir ?

Uygulamaya giren ve dağıtımı başlanan yeni kimlik kaç günde gelir, takibi nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak ortalama 15 gün cevabı verilebilir. Bu süre değişebilmekle beraber bir hafta içerisinde gönderilen kimlik kartları da bulunmaktadır. Kimliğin elinize ulaşma süresi evlilik ve boşanma sebebiyle, çalıntı ya da kayıp sebebiyle ya da yeni doğan kimliği için başvuru sebepleri ile yapılan başvurular için de farklılık gösterebilmektedir. Bu kimlikler nüfus cüzdanı ile kıyaslandığında daha uzun sürede çıkarılmakta ve gönderilmekte olabiliyor.

Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadardır?

Yeni kimlik için yeni çekinmiş bir biyometrik fotoğrafınızın olması gerekir. Ayrıca bir de nüfus cüzdanınızı ya da pasaportunuzu yanınızda bulundurmalısınız. Yeni kimlik kaç günde gelir? Takibi nasıl yapılır? Yeni kimlik kartı başvuruları için belirli bir ücret belirlenmiştir. Ücretlerde her yıl ufak değişiklikler olmakla beraber 2019 yılı ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • Kimlik yenileme ücretleri: 22,50TL
  • Eskimesi nedeniyle kimlik değişimi ücreti: 22,5 TL
  • Kimliğin kaybolması durumunda ücret: 45 TL
  • Medeni durumdaki değişiklik nedeniyle yenileme ücreti: 22,5 TL
  • Yeni doğan için kimlik çıkarma ücreti ise yoktur. Fakat kimlik çıkarma için başvuru bebeğin doğum tarihi itibariyle başvuru süresini aşmış ise kimlik çıkarma ücreti olarak 18,5 TL alınmaktadır.

Yeni kimlik kaç günde gelir? Takibi nasıl gerçekleşir? Sadece Ankara kimlik basımda gerçekleştirilen kimlik yenileme işlemleri kimliklerin ilk çıkarıldığı zamana göre daha erken teslim edilmektedir. Yine de yeni kimlikler için bir süre beklemek şart. Hemen çıkarılmamakla beraber belirli süreçlerden sonra birkaç gün içerisinde adrese teslim edilmektedir.

Yeni Kimlikler Adrese Nasıl Gelir?

Çeşitli nedenlerle yapılan yeni kimlik başvurusunun ardından kimliklerin adrese gelmesi bir haftayı bulmaktadır. Ankara’da basımı gerçekleşen kimlikler PTT Kargo ile adrese teslim edilmektedir. Kimliğin gönderileceği ilde burada belirleyici olmaktadır. Gönderilme süresine etki eden kargoda geçen süre Ankara’ya uzak mesafeli şehirler için daha fazla olabilmektedir. Nüfus Müdürlüğü bu konuda PTT Kargo il gerekli anlaşmaları yapmış olup kargo süreci en az süreye çekilmiştir. Bu sayede vatandaşlar yeni kimliklerine daha kısa sürede ulaşabilme imkânına sahip olmaktadır. Yeni kimlik kaç günde gelir? Takibi nasıl yapılır?  Birkaç günden 15 güne kadar süre içerisinde kimliklerin adrese ulaşacağını ve kimlik takibi için ALO 199 hattının kullanabileceği en uygu cevaptır. Kimliğinizin o an nerede ve kargoya teslim edilip edilmediğini öğrenmek için ALO 199 hattı rahatlıkla aranabilir.

Yeni kimlik başvuru detayları ALO 199 hattından öğrenilebileceği gibi başvurunun gerçekleştirildiği saydan da öğrenebilmektedir. İşlemlerin detayları ise başvuru sırasında belirttiğiniz e-posta adresine gönderilmektedir.

Yeni Kimlik Teslim Sürecince Diğer İşlemler Nasıl Gerçekleştirilecek?

2017 yılının ilk ayı itibariyle dağımı başlanan yeni kimlik kaç günde gelir ve takibi nasıl yapılır merak konusu. Yeni kimlik başvurusu yapan kişilerin akıllarındaki bir diğer soru ise yeni kimlik elime ulaşana kadar diğer çeşitli işlemleri nasıl gerçekleştireceğim sorusudur. Yeni kimliği bekleme aşamasında resmi işlemlerin gerçekleştirilmesi için geçici kimlik çıkarılmalıdır. Bu çıkartılan geçici kimlik ile her türlü işlemi gerçekleştirmeniz mümkün.

Geçici kimlik belgesinin özellikleri ise A4 kağıdı üzerinde gerekli bilgilere yer verilmesi ve Nüfus Müdürlüğü tarafından imza ve mührünün basılmış olmasıdır. Her türlü resmi işlemde kullanılma yetkisi bulunan bu geçici kimliği talep etmeniz halinde size hemen verilebilir. Yeni kimlik kaç günde gelir? Takibi nasıl yapılır?

Eğer ki boşanma ya da evlenme nedeninden dolayı yeni kimlik başvurusu gerçekleştiyseniz geçici kimlik belgenizi e-devlet sistemi üzerinden kendiniz temin edebilirsiniz. Sadece kimlik no ve e-devlet şifreniz i kullanarak e-devlet.com üzerinden geçici kimlik belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

Geçici Kimlik Belgesi

Yeni kimlik teslim süreci için resmi işlemlerde sorun yaşanmaması nedeniyle kişiye geçici bir kimlik belgesi veriliyor. Geçici kimlik belgesini ister Nüfus Müdürlüğünden yeni kimlik başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz sırada ister e-devlet üzerinden temin etme şansınız bulunuyor. Eğer teslim süresi geldi ve kimliğiniz adrese teslim edildi fakat siz değil de başka bir yakınınız teslim aldıysa bile e-devlet üzerinden geçici belge temin edemezsiniz.  Geçici belgeyi temin edebilme süreniz yeni kimlik belgesinin elinize ulaştığı tarihte son bulmaktadır.

Yeni kimlik kaç günde gelir? Takibi nasıl yapılır? Yeni boşanmış ya da evlendiyseniz yeni kimlikler için beklediğiniz süre içerisinde geçici kimlik için de bir süre beklemeniz şart. Bu belge için nüfus Müdürlüğüne başvurulmasının ardından birkaç gün içerisinde geçici belge temin edilmektedir. Yeni kimlik için sırasında verilmemekle birlikte bu kimlikleri elde etmek için başvuru şarttır.

Yeni Kimlik ALO 199 Hattıyla Online Randevu Nasıl Alınır?

Yeni Çipli Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni Çipli Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu