2018 Yeni Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Süreleri

Güncelleme Tarihi: 07.11.2018


Yeni mezun öğrencilerin 2018 yılında sağlıktan hizmetlerin ne kadar süreyle yararlanacağı ile ilgili düzenleme 10 Şubat 2016 tarihinde nihayete erdirilerek ne kadar süreyle GSS prim ödemelerinden muaf tutulacağının ayrıntıları belirlendi. Öğrencilik hallerinin bitimiyle birlikte bir sigorta koluna bağlı olarak çalışmayan yeni mezunların yeni bir iş bulana kadar ne kadar süreyle GSS prim ödemelerinden muaf tutulacakları, GSS primleri için ne zaman gelir testine tabi tutulacakları bu yılın merak edilen konuları arasında yer almaktadır. Hali hazırda mezun olması sonrası herhangi bir sigorta koluna bağlı olarak prim ödemesi yapılan mezunlar için bir problem gözükmemekle birlikte henüz bir iş bulamamış yeni mezunların nasıl bir yol izleyeceklerinin ayrıntılarına yazımızdan ulaşılabilmektedir.

Babaların Sigortası Üzerinden Ne Zaman Kadar Yararlanılabilir?

Çalışmayan eşler de dahil olmak üzere tüm aile fertleri, belirli süreler boyunca ücretsiz olarak baba üzerinden sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmektedir. Eşin çalışmaması halinde kocasının sigortasından yararlanması için herhangi bir sınırlandırma bulunmamakla birlikte çocuklar için yapılan düzenlemeler Genel Sağlık Sigortası kapsamında bazı sınırlandırmalar getirilmiştir. İlgili sınırlandırmalar sonrası kız ve erkek çocuklar için farklı şartlar belirlenebildiği gibi çocukların öğrenim görmelerinin de ayrıntıları belirlenerek herhangi bir açıkta nokta bırakılmamıştır. Babamın sigortasından kaç yaşına kadar yararlanabilirim sorusuna en son hali 10 Şubat 2016 tarihinde yapılan düzenleme ile kesinleşen şartlar dahilinde incelenmesi gerekirse;

 • Erkek çocuklarda 18 yaş,
 • Kız çocuklarda ise evlenene kadar
Benzer İçerik:  SGK E-Rapor Sorgulama

Şeklinde belirleme yapılmıştır. Bu yapılan belirlemelerde erkek çocukları için 18 olarak belirlenen yaşın;

 • Lise öğrenimi,
 • Üniversite öğrenimi

Görmesi veya mezun olması halinde uzatılabildiği bilinmektedir. Kanundan da anlaşılacağı üzerine kız çocukları okumasa bile babasının üzerinden sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak evlenene kadar faydalanabilmektedir. Evlendikten sonra ise kocasının üzerinden tıpkı annesi gibi sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir. Erkek çocukların ise devlet nezdinde aile kurma ve ailesine bakma yükümlülükleri göz önüne alınarak düzenlemede ilgili sınırlandırma getirilmiştir.

Babanın Sigortasından Yararlanma Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kriterler hakkında gerekli bilgilendirmeleri verdikten sonra lise veya üniversite okuyan erkek çocuklarının Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınma detaylarına geçmeden önce babanın sigortasından yararlanma sorgulama hizmetinden nasıl yararlanılacağının bilgisini vermek gerekmektedir. İlgili hizmet ile herhangi bir yaş, mezuniyet ve cinsiyet şartı öğrenmenize gerek kalmadan anlık olarak ne zaman Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacağınızın bilgisine ulaşabilirsiniz. İlgili hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne şahsi başvuru ile gerçekleştirilebildiği gibi pek çok kamu hizmetinin online olarak gerçekleştirilebildiği e-Devlet Kapısı üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Hizmetten yararlanabilmek için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi dakikalar içerisinde kapalı bir zarf içerisinde temin edebilirsiniz. Şifrenizi temin ettikten sonra e-Devlet Kapısı’na giriş için https://www.turkiye.gov.tr/ adresini kullanmanız gereklidir. İlgili adres yardımıyla herhangi bir tarayıcı üzerinden e-Devlet Kapısı ana sayfası açıldıktan sonra;

 • TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresini ilgili kutulara yazarak sisteme giriş yapın.
 • Kurumlar menüsüne giriş yaparak açılan sayfadan alfabetik sıra ile e-Devlet Kapısı bünyesinde hizmet veren kamu kurumlarının listesine ulaşılacaktır. İlgili listeden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapın.
 • Sağlık Uygulamaları menüsü altında yer alan SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) sekmesine giriş yaparak babanızın üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamadığınızın teyidini yapabilirsiniz.
Benzer İçerik:  SGK Eksik Gün Nedenleri, Eksik Gün Bildirim Formu

Lise Mezuniyeti Sonrası Ne Kadar Süre Sonra Gelir Testi Yapılmalıdır?

Lise öğrenim hayatında erkekler için 18 yaş olarak belirlenmiş babalarının sigortası üzerinden ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma yaşında esneklik yapılmaktadır. Liseden mezun olduktan sonra sigortadan yararlanma süresinde yapılan bu esneklik ile görülen eğitim-öğretim sırasında devlet gerekli desteğini göstererek mezuniyet sonrası erkek öğrencilere belirli müddet tanımıştır. Lise öğrenimi sırasında erkek öğrenciler;

 • 20 yaşına kadar lise öğrenimi sırasında,
 • Liseden mezun olduktan sonra 20 yaşına kadar

Babalarının üzerinden sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak kullanabilmektedirler. 20 yaş sınırı görüldüğü üzere ister öğrenim sırasında isterse mezuniyet sırasında sabit tutulmuş ve 18 yaşa göre 2 yıl daha lise öğrenimi gören erkek öğrencilere esneklik gösterilmiştir. Lise mezuniyeti sonrası 20 yaşı doldurulduğu an itibari ile Gelir Tespiti yapılarak Genel Sağlık Sigortası kapsamında alınması ve bu kapsamda aile gelirine göre hesaplanan tutarlarda GSS primlerinin düzenli bir şekilde ödenerek sağlık hizmetlerinden faydalanılmaya devam edilmesi geçmiş yıllarda yapılan uygulamaydı. Yapılan 10 Şubat 2016 tarihli düzenleme ile birlikte lise mezunlarına mezuniyet tarihi itibariyle 1 yıllık muafiyet getirildi. Bu muafiyete göre yaş olarak 20 yaşında bulunulsa bile liseden mezun olunduktan sonraki 1 yıllık sürede sağlık hizmetlerinden faydalanılabilmenin önü açıldı. Böylece iş arama sürecinde lise mezunlarına 1 yıllık süre tanınarak prim borcu olması halinde bile sağlık hizmetlerinden faydalanılmasına imkan tanındı.

25 Yaşını Dolduran Üniversite Öğrenciler GSS Yaptıracak Mı?

Lise ve dengi okullarda öğrenim gören öğrenciler için 20 olarak belirlenen yaşla birlikte öğrenimine üniversitede devam eden öğrenciler için esneklik süresi 5 yıl daha uzatılarak 25 yaş şartı getirilmiştir. Üniversite öğrencileri 25 yaşına geldiğinde;

 • Halen öğrenim görüyor,
 • Mezun olmuş

Olmaları fark etmeksizin babalarının üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar. 25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri SGK 2018 kapsamından çıkartılmaktadır. Geçmiş yıllarda 25 yaşının doldurulduğu tarih itibari ile Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınması için gelir testi yapılarak hesaplanan GSS primlerinin ödenmesine müteakiben sağlık hizmetlerinden faydalanılmakta iken 10 Şubat 2016 tarihli düzenleme ile üniversite öğrencilerine de 2 yıllık muafiyet getirildi. Mezuniyet sonrası prim borcu sahibi olunsa bile 2 yıl boyunca sağlık hizmetlerinden üniversite mezunları yararlanmaya devam edebilecektir.

Benzer İçerik:  SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

İşsiz Üniversite Mezunları Ne Zaman GSS’ye Dahil Olur?

10 Şubat 2016 tarihli düzenleme ile getirilen esneklikle birlikte Genel Sağlık Sigortası işsiz üniversite mezunları iş arama sürecinde rahatlatılmak amacıyla 2 yıl içerisinde gelir testi yaptırmak zorunda kalmayacaktır. Mezuniyet tarihi sonrası 2 yıl içerisinde prim borcu bulunulsa dahi sağlık hizmetlerinden yararlanılarak bu süreçte iş bulunması halinde herhangi bir gelir testine tabi tutulmadan sağlık hizmetlerinden faydalanılmaya devam edilecektir.

İşten Ayrılma Sonrası Ne Kadar Süre Sağlık Hizmetlerinden Faydalanılabilmektedir?

Bir diğer merak edilen konu ise işten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi 2018 yılında ne kadar süre tanındığıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir detay bulunmaktadır.

 • İşten çıkış tarihinden önceki 1 yıllık süreçte en az 90 gün prim ödemesine sahip olunması halinde 100 gün,
 • Prim gün sayısı yetersiz ise 10 gün

Süre ile sağlık hizmetlerinden faydalanılmaktadır. İlgili süreler sonrası halen yeni bir iş bulunulmaması halinde;

 • 18 yaşını doldurmamış,
 • Tıbbi olarak başkasının bakımına muhtaç olduğu ispatlanmış,
 • Bulaşıcı hastalıklara yakalanmış,
 • İş kazası veya meslek hastalığı geçirmiş,
 • Yetim aylığı alıyor olan

Kişiler dışında kalan işsiz grubun gelir testine tabi tutularak Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınması gereklidir. Gelir testi sonrası hesaplanan GSS primleri yeni bir iş bulunana kadar ödenerek yeniden sağlık hizmetlerinden faydalanılması mümkün olacaktır.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir