Yeşil Kartlılara Verilen Para ve Devlet Yardımları

Yeşil kartlılara verilen para ve devlet yardımları; hem yaşamı idame ettirebilmek için gerekli ihtiyaçlar hem de nakdi yardımlar olabilmektedir. Doğum yılının son rakamına göre bu yardımların ödenecekleri günler belirlenmektedir. Başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kabul etmektedir.

Yeşil Kartlılara Verilen Para ve Devlet Yardımları

Devlet yeşil kartlılara hem düzenli olarak hem de salgın veya doğal afet gibi durumlar gerçekleştiğinde yardım yapmaktadır. Bu yardımlar sadece nakdi değildir. Bazı yardımlar her ay, bazıları ise yılda iki defa olmak üzere verilmektedir. Yeşil kartlılar için ayrılan belirli bir yardım bütçesi bulunmaktadır.

Bu yardımların listesi aşağıdaki gibidir:

Yeşil Kartlılara Verilen Kömür Yardımı Ne Kadardır?

Yeşil kartlıların kömür yardımı alabilmeleri için başvuru yapmaları gerekmektedir. Bulundukları il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kömür yardımı başvurusu yapmalılardır. Başvuru yapan her aile için ortalama 750 kilogram kömür verilmektedir. Bu da yaklaşık olarak 30 torba kömüre denk gelmektedir.

Yeşil Kartlılara Verilen Doğum Parası Nedir?

Doğum parası sadece yeşil kartlılara verilmemektedir. Ancak yeşil kartlı annelerin de yararlanabildiği bir yardımdır. Doğumdan sonra tek seferlik alınabilen bir yardımdır. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve sonrasındaki çocuklar için 600 TL yardım parası ödenmektedir. Doğumun canlı olarak gerçekleşmesi ve ebeveynlerden en az birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

Sosyal Yardım Kartı: https://www.sosyalyardimlasma.net/sosyal-yardim-karti

Yeşil Kartlılar İçin Süt Yardımı Nedir?

Süt yardımı; süt parası olarak da adlandırılmaktadır ve tek seferlik verilen yardımlardan biridir. Canlı bir şekilde doğumu gerçekleşen anneler bu parayı alabilmektedirler. 2020 yılında 180 TL süt parası ödemesi yapılmaktadır.

Yeşil Kartlıların Alabileceği Aşı Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğum yapan annelere çocukları için verilen aşı yardımı bulunmaktadır. Bu yardımı alabilmek için canlı bir doğum yapılmış olması, doğum belgesine sahip olunması ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekmektedir. En fazla çocuk 6 yaşına gelene kadar bu yardım ödenebilmektedir. Ayrıca doğum gerçekleştikten sonra hastanede yapılacak olan ilk aşılar için tek seferlik 75 TL verilmektedir. Sonrasında her ay için 35 TL ödeme yapılmaktadır.

Yeşil Kartlılar İçin Verilen Eğitim Yardımları Ne Kadardır?

Yeşil kartlı olan vatandaşların her ay düzenli olarak eğitim yardımı almaları mümkündür. PTT şubelerinden yardım alabilmektedirler. Bunun için ise; herhangi bir sosyal güvencelerinin olmadığını belgeleyerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca eğitimlerine devam ettiklerini de kanıtlayabiliyor olmaları istenmektedir.

Verilen yardım tutarları ise şöyledir:

  • 5’inci sınıfa kadar kız çocuklarına her ay 40 TL ve erkek çocuklarına da 35 TL yardım ödemesi yapılmaktadır.
  • 5’inci sınıftan 12’nci sınıfa kadar kız çocuklarına 50 TL ve erkek öğrencilere de 60 TL eğitim yardımı yapılmaktadır.

Yeşil Kartlı Yaşlılara Verilen Yaşlılık Maaşının Detayları Nelerdir?

65 yaş üstü olan yeşil kartlıların yaşlılık maaşı alma hakkı bulunmaktadır. Her ay düzenli olarak verilen bir yardımdır. PTT şubelerine yatırılmaktadır ve kimlik belgeleri ile beraber bu maaşı PTT’den çekebilmektedirler.  Yaşlılık maaşının tutarı; 672.81 TL’dir.

Yeşil Kartlılara Verilen Dul Maaşının Tutarı Nedir?

Dul maaşı; dul vatandaşların yeşil kartlı olmaları durumunda alabilecekleri bir yardımdır. İki aylık periyotlarda ödeme yapılmaktadır. Dul yardımının tutarı ise; 550 TL’dir. Başka herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve bunu belgeleyebilen dul vatandaşlar, yeşil kartlılara verilen para ve devlet yardımlarından yararlanabilmektedirler.

Yeşil Kartlılara Verilen Engelli Maaşları Neye Göre Değişmektedir?

Yeşil kartı olan engelli vatandaşların alacakları engelli aylıkları engelli sağlık raporlarına göre farklılık göstermektedir. Raporlarında belirtilen engel oranlarına göre yapılacak yardım tutarları ise aşağıda verilmiştir:

  • %40 ile %69 arasında engel oranı olan yeşil kartlılar; aylık 537.08 TL engelli maaşı almaktadırlar.
  • %70 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlara ödenen engelli aylığı tutarı 805.62 TL’dir.
  • Engelli oranı kaç olursa olsun, 18 yaşından küçük engelli vatandaşların aylık tutarları; 537.08 TL’dir.

Öksüz ve Yetim Maaşını Yeşil Kartlılar Alabilir Mi?

Annesi veya babası vefat eden çocukların yeşil kartlı olması durumunda; devletten öksüz ve yetim aylığı alması mümkündür. Farklı bir sosyal güvencesinin olmadığına dair gerekli belgeleri sunması neticesinde, başvurusu kabul edilmektedir. İki ayda bir maaş ödemesi yapılmaktadır. Ailenin her çocuğu için başvurması durumunda ayrı ayrı maaş verilmektedir. Yapılan yardım tutarı ise; 200 TL’dir.

Yeşil Kartlı Asker Yakınlarına Yapılan Devlet Yardımı Nedir?

Yeşil kartlı olan ve askere gitmiş bir çocuğu bulunan kişiler devletten nakdi yardım alabilmektedirler. Bu yardımın yapılma nedeni ise; ailenin geçimini sağlayan kişinin haneden ayrılması veya askere gitmesi sonucu ailenin maddi olarak dara düşmesini önlemektir. Çocuğun askerlik yaptığı süreçte ödenmektedir ve iki ayda bir ödenen bir yardımdır. 550 TL ödeme yapılmaktadır ve ödemeler PTT şubesinden kimlik belgesi ile beraber alınabilmektedir.

Yeşil Kartlılara Verilen Silikozis Aylığı Nedir?

Silikozis hastalarına, raporlarını göstermeleri durumunda raporlarındaki hastalık oranına göre yardım ödemesi yapılmaktadır.

Bu ödemeler ise aşağıda belirtilmiştir:

  • %15 ile %34 aralığındaki silikozis hastalarına verilen aylık tutarı 1.160 TL’dir.
  • %35 ile %54 aralığında hastalık oranı olan silikozis hastaları; 1.326 TL aylık maaş almaktadırlar.
  • 477 TL aylık maaş almaları için %55 ve üzerinde silikozis hastası olunması gerekmektedir.

Yeşil Kartlı Tüberküloz Hastaları Ne Kadar Devlet Yardımı Alır?

Tüberküloz hastalarının yeşil kartlı olmaları durumunda, her ay devlet yardımı ödenmektedir. Aylık ödenen yardım tutarı; 1.460 TL’dir. Ancak hastaların yatağa bağımlı olmaları durumunda ödenecek olan tutara ek 600 TL daha ödeme yapılmaktadır. Bu 600 TL ise; yatağa bağımlı hastaların masrafları için ödenmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılan başvurular kabul edilmektedir. Ayrıca hastaların başka herhangi bir sosyal güvencelerinin olmaması istenmektedir.

Yeşil Kartlı Kronik Hastalara Yapılan Elektrik Yardımının Ayrıntıları Nelerdir?

Kronik hastalık kapsamında olan bir hastalığa sahip kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için bazı tıbbi cihazlardan yardım almaları gerekebilmektedir. Bu cihazlar ise elektrik tüketimini arttırmaktadırlar. Dolayısı ile devlet yeşil kart ve kronik rahatsızlık sahibi olanlara vereceği yardım tutarını 200 TL olarak belirlemektedir. Elektrik faturalarına her ay 200 TL indirim uygulamaktadır.

Yeşil Kartlılara Verilen Para ve Devlet Yardımları Nasıl Sorgulanır?

Yeşil kartlılar kendilerine verilen devlet yardımlarının sorgulamasını başvuru yaptıkları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yapabilmektedirler. Ayrıca yeşil kartlılara verilen para ve devlet yardımları; e-devlet sisteminden de sorgulanabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra e-hizmetlerden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunmalıdır. Ardından Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra açılan sayfada alınan yardımlar ile ilgili detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu