Sosyal Yardım Platformu

2019 Yetim Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

2019 Yetim Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

Dul ve yetim aylığı (maaşı) devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen bir yardım türü olup 2019 yılında da verilmeye devam edilmektedir. Ayrıca her yıl belli dönemlerde yetim ve dul aylıklarına zam yapılmaktadır. 2019 yılı temmuz ayı itibari ile de dul ve yetim aylığı miktarlarına zam yapılmıştır. Dul ya da yetim maaşı almak isteyen vatandaşların öncelikle belirlenen şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde başvuruları olumlu sonuçlanmayacaktır. Bu neden ile başvuru sahiplerinin başvuru belgelerini eksiksiz tamamlamaları ve şartların hepsine uygun olmaları talep edilmektedir.

Yetim Maaşı Nedir?

Yetim maaşı dul eşler ve yetim çocuklar için ödenen bir yardım türüdür. Maddi yardım türleri arasında yer alan dul ve yetim maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu birçok farklı başlık altında ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi destek sunmaktadır. Yetim ve dul aylığı ise bu yardımlar arasında yer almaktadır.

Yetim Maaşını Kimler Alabilir?

Yetim maaşını alabilenler olduğu gibi şartları yerine getirmediği için yetim ve dul aylığına başvuru yapamayan kişiler de bulunmaktadır. Yetim maaşını ebeveynlerinden en az birini kaybeden yetim çocuklar ile eşini kaybeden eşler alabilmektedir. Eşi öldükten sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapar ise yaşayan eşe dul maaşı bağlanmaktadır. İlgili dul ve yetim aylığı belli yüzdeler ile çocuk ve eş arasında paylaştırılmaktadır.

Yetim Maaşı İçin Hangi Kuruma Başvuru Yapılır?

Yetim maaşı başvurusu tüm evraklar ile birlikte şahsen yapılması gerekmektedir. Başvuruların alındığı kurum ise Sosyal Güvenlik Kurumu olarak belirlenmiştir. Vatandaşlara verilen her maaş ve aylık ödenekler ile Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilenmektedir. SGK kapsamında verilen yetim ve dul maaşı için başvuruların bu kuruma ya da il ve ilçe müdürlerine yapılması gerekmektedir.

Dul Aylığı Nedir?

Dul aylığı eşlerini kaybedenlere verilen bir ödenektir. Dul ve yetim maaşı birlikte verilmekte olup verilen maaş ebeveyn ve çocuk arasında paylaştırılmaktadır. Dul aylığı alınması için eşlerden birinin hayatını kaybetmesi gerekmektedir. Boşanmış çiftlere dul aylığı verilememektedir.

Dul Aylığı Kimlere Verilir?

Dul aylığı alanlar eşlerini kaybedenlerdir. Boşanma ya da ayrılık gibi durumlardan dolayı dul kalan eşlere herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Bu durumda aile mahkemesi tarafından eğer gerekli görülür ise nafaka ödemesi için dava açılmasına izin verilmektedir. Sadece eşi ölen kişiler dul ve yetim aylığına başvuru yapabilmektedir.

Yetim Aylığı Yaş Sınırları Nedir?

Yetim aylığı yaş sınırı cinsiyetlere göre farklılık göstermektedir. Yetim aylığı alan çocuklar için 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Erkek çocukları için bu yaş 18’dir ancak erkek çocuk lise eğitiminin ardından üniversiteye de devam ederse 25 yaşına kadar yetim aylığından yararlanabilme hakkı elde etmektedir. Kız çocukları için geçerli olan resmi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Kız çocuğu evlenene kadar yetim aylığı alabilmektedir ancak boşandığı takdirde tekrar yetim aylığı başvurusu yapamamaktadır. Ayrıca kız çocuğu Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlar ise bu durumda yine yetim aylığı kesilecektir.

Yetim Aylığı Başvuru Şartları Nedir?

Yetim aylığı başvuru şartları bulunmakta olup bu şartlara uyum sağlayan kişilere yetim ve dul aylığı verilmektedir. Yetim aylığı başvuru şartları şu şekildedir;

 • Ebeveynlerden en az birinin ölmesi
 • 18 yaşından büyük olmamak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Sigortalı olarak çalışılmaması

Yetim aylığı alacak olan çocuk için geçerli olan şartlardır.

Dul Aylığı Başvuru Şartları Nedir?

Dul aylığı başvuru şartları bulunmakta olup bu şartlar şu şekildedir;

 • Nikahlı iken eşin vefat etmesi
 • Kişinin sigortalı olarak çalışmaması

Dul aylığı alacak olan kişiler için geçerli olan şartlar olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir.

Yetim ve Dul Aylığı Başvuru Evrakları Nedir?

Yetim aylığı başvurusunda istenen belgeler ile başvuruların yapılması gerekmektedir. Yetim aylığı başvurusunda kullanılacak olan belgeler şu şekildedir;

 • Ölüm belgesi
 • Kimlik fotokopileri
 • Başvuru dilekçesi
 • İkametgah belgesi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Maddi durumu gösteren belge
 • Sağlık dökümleri
 • Ziraat Bankası hesap numarası
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Ayrıca eğer başvuru sadece yetim aylığı için yapılıyor ise;

 • Veraset ilanı
 • Ölüm defin tutanağı
 • Öğrenci belgesi

Gibi belgeler de ek olarak talep edilmektedir.

Yetim ve Dul Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Dul ve yetim aylığı başvuru yeri Sosyal Güvenlik Kurumudur. Başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gerekmektedir. Ancak eğer yaşanılan bölgede il müdürlüğü bulunmuyor ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de başvurular kabul edilmektedir.

Yetim Maaşı Başvurularında Ek Belge Talep Edilir Mi?

Yetim maaşı başvuru evrakları arasında eksik belge olmadığı sürece Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ek belge talep edilmemektedir. Bazı durumlarda eksik belge var ise Sosyal Güvenlik Kurumu bu belgelerin tamamlanmasının ardından başvuru evraklarını kabul edebilmektedir.

Yetim Maaşı 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yetim maaşı miktarı alınan maaşa göre farklılık göstermektedir. Ancak asgari ücret üzerinden alınan bir yetim ve dul maaşı söz konusu ise dul maaşı 550,00 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yüzde 75’lik pay üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Dul ve Yetim Aylığının Hesabı Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylığı hesaplaması ölen ebeveyn ya da eşin maaşı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Maaşın yüzde 100’ü yerine yüze 75’i aylık olarak verilebilmektedir. Bu neden ile yüzde 75’lik dilimin çocuk ve eş arasında paylaştırılması gerekmektedir.

Yetim Aylığında Çocuk Yüzde Kaç Alır?

Yetim aylığı çocuk payı yüzde 25 olarak belirlenmiştir. Yetim ve dul aylığı alınır iken çocuğa düşen pay yüzde 75’lik dilimin içinde sadece yüzde 25’tir. Bu miktar maaşın yüzde 75’i göz önünde bulundurularak kararlaştırılmıştır.

Yetim ve Dul Aylığında Eş Yüzde Kaç Alır?

Yetim ve dul aylığında eşin payı çocuğun payına göre daha yüksek olup yüzde 50’lik bir dilimi kapsamaktadır. Dul aylığı alan eşler, yüzde 75’lik dilim içerisinden yüzde 50 pay almaktadır.

Yetim ve Dul Aylığı Başvuru Sorgusu Nereden Yapılır?

Yetim ve dul aylığı sorgusu başvuru yapıldıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e Devlet’e giriş yapılarak kontrol edilebilmektedir. Yetim ve dul aylığı sorgusu e- Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

Yetim ve Dul Aylığı Başvurusu Sorgusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı başvuru sorgusu e devlet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. E Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra site içi arama bölümü ya da Sosyal Güvenlik Kurumu menüsü üzerinden sorgulama gerçekleştirilebilmektedir. Arama motoru kullanılacak ise yetim ve dul aylığı başvuru sorgusu yazarak arama yapılması yeterli olacaktır. Site içi arama motoru sağ üst köşede yer almaktadır.

Yetim ve Dul Aylığı Başvuru Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Yetim aylığı başvuru dilekçesi hazırlama işlemi oldukça basittir. Kimlik bilgilerinin ve temel ölüm bilgilerinin yazılması ve yetim ve dul aylığı talep edildiğine dair ayrıntılı bir yazının yazılması yeterli olmaktadır. Yetim ve dul aylığına dair örnek dilekçeler Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesinde de yer almaktadır. Bazı durumlarda dilekçe direkt olarak kuruma gidildiği zaman verilmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

PTT Fakirlik Maaşı Sorgulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 179 YORUM
 1. Gamze dedi ki:

  Iyi akşamlar ben eşimin ilk eşinden olan çocukları için yetim maaşı almak istiyorum 2 çocuk anneleri oldu ama sigortası falanda yoktu yararlanabilirmiyiz ben başvuru yapabilir miyim eşimde askari ücretle calisiyo

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Vefat eden eşin sigortası olması ve eşinin evlenmemiş olması koşulu ile eşiniz başvuru yapabilirdi.

 2. Ayşe dedi ki:

  Merhaba. Yaklaşık 10 ay önce Almanya da boşanmam kesinleşti. Türkiye de yaşıyorum, kadınım, işsizim, hiç bir emekliliğim de yok. Buradaki boşanma tenfizi bu ay gerçekleşti. Babam emekli sandıklı. 16 ay önce vefat etti. Almanyadaki boşanma tarihini esas alarak emekli sandığına yetim aylığı başvurusu yapmam mümkün mü? 10 aylık toplu ödeme almak için değerlendirmeye girebilmem mümkün mü? Nereye başvurmam gerekir. Hangi evraklar gerekir? Hiç bir yerden cevap alamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yetim maaşı başvurusu tüm evraklar ile birlikte şahsen yapabilirsiniz. Başvuruların alındığı kurum ise Sosyal Güvenlik Kurumu olarak belirlenmiştir.

 3. Yiğitcan tengül dedi ki:

  Babam 2 zene önce vefat etti emekliydi yeni eşi maaşını alıyor diye biliyorum ben şuan 22 yaşındayım şuan üniversite okuyorum maddi durumum çok bozuk yetim maaşına başvursam alırmıyım ve ne kadar pay düşer?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuru yaparak 25 yaşına kadar alabilirsiniz.

 4. Fatma Yıldız dedi ki:

  Merhaba. Ssk çalışanı ve aynı zamanda vergi mükellefiyim. Mart 2019 da eşimden ayrıldım. Babam emekli sandığı emeklisi iken 2002 yılında vefat etti. Şu an babamdan yetim maaşı alabilir miyim?
  Ayrıca mart 2020 de emekli olacağım. Vergi mükellefiyetim devam edecek. Yine de yetim maaşı alabilir miyim?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kız çocuklarının yaşları ne olursa olsun, bekar, dul veya boşanmışlar ise çalışmıyor olmak,kendi sigortalılığı nedeni ile gelir yada aylık almaması halinde anne ya da babalarından yetim maaşı alabilmeye hak kazanmaktadırlar. Sizin durumunuzda da yetim maaşı alınamamaktadır.

 5. yunus dedi ki:

  İyi günler. Babam 2018 yılında vefat etti annem ile ben malulen emekli olduk. Öğrenim durumum bittiği için maaşım kesildi ve annemin maaşına yansıma olması gerekiyor deniliyor ama öyle bir yansıma olmadı. Böyle bir durum varmıdır?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne giderek durumu bildirmeniz gereklidir.

 6. aydan dedi ki:

  annemle babam ayrı olduğu için yetim maaşı alıyordum. şuan sigortalı çalışıyorum ama diğer ay işten çıkacağım. sigortaya tekrar bu belgelerle mi başvurmam gerekiyor?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yetim aylığı başvuru şartları bulunmakta olup bu şartlara uyum sağlayan kişilere yetim ve dul aylığı verilmektedir. Yetim aylığı başvuru şartları şu şekildedir;
   Ebeveynlerden en az birinin ölmesi
   18 yaşından büyük olmamak
   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
   Sigortalı olarak çalışılmaması

 7. Emire dedi ki:

  Babam 2016 vefat etti. üvey annem dul maasi aliyor. Ben bekarim ve Almanyada calisyorum. Benim yetim maasi hakkim varmi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Ana-babası 1.10.2008 gününden önce vefat etmiş kız çocukları, yurt dışında emekli olsalar bile SGK’dan yetim aylığı alabilirler. Ana babası 1.10.2008 sonrasında ölenler ise yurt dışında emekli iseler yetim aylığı alamazlar

 8. Arzu dedi ki:

  merhaba eşim 2012 yılında vefat etti sigorta günü çok az 2 çocuğum var ben sigortalı bir işte asgari ücretle çalışıyorum çocuklarım yetim maaşı alabilirmi ben dul maaşı alamiyorum ama cocuklarimda yetim maaşı alamazmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşinizin adına askerlik borçlanması yaparak 900 güne tamamlayabilirseniz gün primini dul maaşı alabilirsiniz ve çocuklarınız da yetim maaşı alabilir

 9. Kemal ödek dedi ki:

  Merhaba babam 2025 yılında vefat etti ve iki kardeşiz evde tek çalışan benim. Ne dul maaşı annem alıyor ne de ben yetim maaşı alıyorum başvuru da bulundum geriye dönük maaşları da alabiliyor muyuz teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, maaşınız başvuru tarihinden itibaren ödenmeye başlar

 10. tamer dedi ki:

  Annem vefat eden babam üzeriden emekli sandığından 2015 yılında maaş almaya başladı. 1997 de vefat eden tarım bağkurlu dedem üzerinden de başvurumuz sonucunda 26.02.2019 tarihinde maaş almaya başladı. Babam 2015 yılında vefat ettiği için dedem üzerinden aldığı maaşın birikmiş kısmını toplu olarak ödeme yapmadılar. Ne yapmak gerekir.teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul ve yetim aylığı başvuru tarihinden ödeniyor.

 11. Seda dedi ki:

  Merhaba annem yetim maaşı aliyordu 3 ay once üzerine is yeri actik maaşı kesildi şimdi devredicek tekrar maaş basvurusunda bulununca yetim maaşını alır mı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz vergi kaydını kapattığında tekrar yetim maaşı için başvuruda bulunabilir

 12. Ayşe dedi ki:

  Merhaba babam annemden boşandık sonra vefat etti, velayetim annemin üstüne fakat babamın soyadını tasıyorum yetim maaşı veya ceyiz desteği alabiliryormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, velayetiniz annenizde olduğundan yetim maaşı alamazsınız. Yetim maaşı alabilmeniz için mahkeme kararı gereklidir

 13. halime dedi ki:

  Merhaba babam vefat edeli 1 yil oldu ama babamin 700 gun vardi sskdangunu az olugu icin yetim maasi alabiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması yaparak babanızın gün primini tamamlayarak yetim aylığı alabilirsiniz.

 14. Seda dedi ki:

  Merhaba annem yetim maaşı alıyordu 3 ay önce iş yeri actigi icin yetim maası kesildi şimdi devredicek işyerini tekrar başvuru yaptıgında yetim maaşi baglanir mı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, vergi kaydını kapattığında tekrar yetim maaşı için başvuru yapabilir

 15. Muhammet dedi ki:

  Merhabalar benim babam 2009 yılında vefat etti vefat edince muallülen emeklilik oldu biz o paradan alıyoruz bana yetim aylığı olur mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızdan yetim aylığı alırken sosyal yardım kapsamında verilen yetim aylığı alamazsınız.

 16. GÜLPERİ dedi ki:

  Mrb benim esim vefat etti iki cocugum ar ikidide 8 yas altı suan bi yerde calisiyorum sigortalı ama asgari ucret altı ucret aliyorum halilen yetmiyo bu durumda bnde yetim ve dul ayligi alabilirmiyim ve uzerimize tapu olmasi engel mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşinizin sigortası varsa (eksik primi de tamamlayabilirsiniz) SGK’ya müracaat ederek dul aylığı alabilirsiniz.

 17. Öner dedi ki:

  Ben 2012 de babam fevat eti bemde ceyiz parasından yararlana biliyomuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı alıyorsanız yararlanabilirsiniz

 18. Leyla dedi ki:

  Merhaba benim esim vefat etti 2 okuyan cocugum var gecinemiyorum iskurdan 3 ayligina calisiyorum nasil maas alabilirim veya yardim alabilirim bilgi verirseniz sevinirim yada nerelere basvurmam gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Eşiniz SGK’lı olarak çalışmış ise borçlanmalarla birlikte en az 1800 gün ödenmiş SGK’lı günü mevcut ise maaş bağlanır. Eşinizin SGK başlangıcı 2008 öncesi ise borçlanmalar dahil 900 gün ve 5 yıllık sigortalı olma süreci var ise yine maaş bağlanır. eğer bu iki süreçten birini tamamlayabiliyorsanız bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Fakat vefat eden sigortalı değil ve gün sayısını da tamamlamamışsa maaş talep hakkı yoktur. Yani bu durumda maaş bağlanamamaktadır.

 19. Berken dedi ki:

  Merbalar babam vefat etti kac ay once ben bekarim ama adima tabulu arazi ve ev var. Bende ceyiz parasindan yararlanabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası alabilmek yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yetim maaşı başvurunuzu yapın maaşınız onaylandığında çeyiz parası için başvuru yapabilirsiniz

 20. Zeliha dedi ki:

  Merhaba babam emekli sandığından emekli ablam bugüne kadar tek başına yetim aylığı alıyordu bense yeni boşandım ve dilekçe verdim sonucunu bekliyorum onaylanirsa ne kadar maaş alabiliyorum iki kız kardesiz bu arada

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ablanızın aldığı maaş iki kardeşe paylaştırılır

 21. Sevim dedi ki:

  Merhaba. Annem babamın maaşını alıyor. Annemle aynı evde yaşıyoruz. Ben yetim maaşı için e devletten başvuru yaptım. SSK ya gitmem gerekiyor mu? Annem 1500 civarı maaş alıyor bana nekadar bir maaş bağlanır?son olarak maaş nezaman bağlanır?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Maaş; Çalışmayan Eşe %60, Çocuklara %30(Çocuk çalışır veya evlenen kız olursa fark anneye devreder ama Anne sadece %75 olur), oranında bağlanır,

 22. mavi dedi ki:

  merhaba
  babaannem 95 yaşında dede vefat edeli 20 yıl oldu herhangi bir sosyal güvencesi yok. oğlu emekli ve sağlık ondan yararlanıyor kendisine yaşlılık aylığı bağlanabilirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yaşlılık aylığı talebinde bulunabilirsiniz.

 23. Ibrahim kaymaz dedi ki:

  Eşim 2013’te vefat etti bende çalışmıyorum sadece bir çocuğum var vefat eden eşimden cocugum yetim maasi alabilirmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuz için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne öksüz maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 24. asya dedi ki:

  merhabalar benim bi sorum olacaktı size benim yüzde 80 şizofreni hastası erkek kardeşim var babam 2013. marta vefat etti annem babamdan dul maaşı alıyor .kardeşime de yetim maaşına başvurduk ve bu ayın 23 de heyete girecek tekrar heyet onaylarsa babamın vefaat ettigi tarihten geriye dönük ödeme yapılarmı şimdiden cevap için teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kardeşiniz yetim aylığını onaylandığı tarihten itibaren almaya başlar.

 25. Derya dedi ki:

  Eski es ile beraber yaşayan bayan. emekli memur olan babaşondan yetim maasi alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kanuna göre boşandığı için yetim maaşı alabilir. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eski eşiyle birlikte yaşadığı tespit edilirse ödenen para faiziyle birlikte geri talep edilir.

 26. Abdullah dedi ki:

  Merhaba annem ve bir kardeşim babamdan kalan dul ve yetim emekli maaşını alıyorlar.Kardesimin18 yaşına girmesi ile aldığı aylığın anneme devredilme durumunu öğrenmek istiyorum dilekçe yazılması gerekiyormu yoksa sistem kendisi devrediyormu.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kardeşiniz üniversiteyi bitirinceye yani 25 yaşına kadar (erkekler için) yetim aylığı almaya devam ederek. Kız çocukları ise evlendiğinde yetim aylığı kesilir. Yetim aylığı kesildiğinde kesilen aylık anneye ödenir ve ayrıca bir işlem gerektirmez.

 27. Kibar dedi ki:

  Merhaba benim sorum yetim kişi askere gidince anne maaş alirmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, asker annesine maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat eden asker annesi yada eşi maaş alabilir

 28. Nur dedi ki:

  Merhaba benim 13 yaşında yiğenim var Anne ve babası 2006 da trafik kazasında vefat etdiler abim sgk lı idi şu an babasından emekli maaşı aliyor yigenim yetim aylığıda alabilirmi ?tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babadan yetim aylığı alırken sosyal yardım kapsamında verilen diğer yetim aylığı alınamaz

 29. Aynur dedi ki:

  Eşim aralık 2017 de vefat etti bağkurluydu ondan dul maaşı alıyorum. Babam ise ssklıydı 1984 te vefat etti ondan da yetim maaşı alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşinizden dul maaşı alırken babanızdan da Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek yetim aylığı alabilirsiniz.

 30. Ali dedi ki:

  Merhaba Benim Babam Vefat Edeli Seneler Oldu Bende Lise Mezunuyum Yaşım 21 Üniversite Hazirlaniyom Yetim Maasi Alabilirmiyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, üniversiteye kayıt olduğunuzda 25 yaşınıza kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

 31. Halil dedi ki:

  Merhaba,
  E-Devlet üzerinden annem için dul/yetim maaşı başvurusu yaptım. 170 ‘i arayarak sonucu öğrendi onaylandı fakat bizi SGK ‘ya yönlendirdiler oradan form alıp evrakları iadeli tahhütlü olarak emekli sandığına göndermemiz gerektiğini belirttiler.

  Bir avukat ile birlikte inceledik formu ama nasıl dolduracağımızı anlayamadık.
  Dedem kamu personeliydi, annemin yetim maaşı alması için kaç numaralı alanları doldurması gerekiyor yardım edebilir misiniz? Ayrıca SGK’da çalışan personeller detaylı bilgi vermemiş kendisine, başvuru formu ile yanında 3 adet fotoğrafı ve vukaatlı nufüs kayıt örneği iletmeniz gerekiyor demişler. Bunlar yeterli mi ?

  Yardım ederseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.
   1)SGK-EMEKLİ SANDIĞI-MAAŞ İŞLEMLERİ:
   a)Dilekçe Örneği,
   b)Kimlik Araştırma Belgesi,
   c)Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
   d)Ölüm Belgesi.

 32. YILDIZ dedi ki:

  Merhaba … Ben Emekli Sandığından emekli maaşı alıyorum, ayrıca eşim emekli sandığı emeklisi idi vefat etti onunda emekli parası yarı oranında bana bağlandı…2004 ögretmen emeklisiyim babam 1978 bagkur emeklisi olarak vefaat etti.1990 yılında eşimden ayrıldım.emekli maasımla birlikte yetim aylıgı alabilirmiyim. Rahmetli Babam 1981 yılında vefat etti .Bağkur emeklisiydi ve onun maaşını annem alıyordu, maalesef Annemide 2015 yılında kaybettim. Biz 3 kardeşiz.Diğer ikisi evli ben dulum ve evlenmedim. Babamın Bağkur aylığını ben alabilirmiyim. Alabilirsem hangi oranda alabilirim. Ne gibi işlemler yapmam gerekiyor. Bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar…

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Babanızın maaşı için başvuru yaparsanız kendi maaşınız kesilir.

 33. Yavuz dedi ki:

  Babam 2000 yılında vefat etti ben ise şuan 24 yaşındayim birde kız kardesim var benden 1 yas kücük ikimizde sigortali bir iste calisiyoruz annem ise ikinci evliligini yapti ve ikinci evliliginden emekli maasi baglandi üvey babaminda ölmesi sonucu şimdi biz kardesimle yetim maasi alabilirmiyiz öz babamin sigorta pirim günü 900 günü geckin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, erkek çocuklar öğrenci olması durumunda yetim aylığı alabiliyor. Kız çocukları ise evli olmadığı sürece yetim aylığı alabiliyor. Kardeşiniz Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek yetim aylığı talebinde bulunabilir. Babanızın yeterli gün primi var

 34. Gul dedi ki:

  babam 2010 yilinda vefat etti iki ablama yetim ayligi baglandi esimde 2012 yilinda vefat etti esim memur emeklisi oldugu icin bana yetim ayligi baglanmaz diye basvuru yapmadim ancak 2017 de basvuru yaptim ve yetim maasi tarafima baglandi aradaki 5 yillik sure icin tarafima geriye donuk bir odeme yapilirmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı başvuru tarihinden itibaren ödeniyor. Aradaki fark için ödeme yapılmaz