Diğer Yardımlar

Yetim Maaşı için Gerekli Evraklar

Yetim Maaşı

Devlet tarafından annesi ölen çocuklara yetim maaşı verilmektedir. Bu maaşı alabilmek için özellikle istemeyerek de olsa bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Kimse babasının ölmesini istemez ancak eğer başınıza böyle talihsiz bir olay gelirse devlet tarafından verilen bu yardımı mutlaka almanız gerekiyor. Tabi ihtiyacınız varsa bu yardıma başvuru yapmalısınız. Yetim maaşı için gerekli evrakları hazırlarken mutlaka yanında bulundurmanız gereken evraklar vardır. Bunların neler olduğunu ve nasıl hazırlanmaları gerektiği hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Yetim Maaşı Başvuru Evrakları Nedir? Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak aylığı alacak kişinin yaşadığı şehirde bulunan nüfus müdürlüklerine giderek nüfus kayıt örneği ve kimlik araştırma örneği alması gerekiyor. Alabilecek çocukların 18 yaşının altında olması veya eğitimine devam edenlerin 25 yaşını tamamlamamış olması şarttır. Eğitimine devam ediyorsa tasdikli bir öğrenim belgesi almalıdır. Bu belge okul idaresinden alınmaktadır.

Eğer babanız emekliyken vefat etmişse buna özel belge ve sağlık karnesi iadesi yapılmalıdır. Aileye kayyum veya bir vasi tayini yapılmışsa ilamları gerekmektedir. Ayrıca bu durumda olanların muhtarlıklar tarafından verilecek muhtaçlık belgesi gerekiyor. SGK belgesi verilecek olan kurumlarda belgenin aslının veya onaylı sureti sunulmalıdır. Bu evrakları hazırlayarak gerekli kuruma giderek bire bir başvuru yapılmalıdır. Herhangi bir faks veya fotokopi ile işlem kesinlikle yapılmayacaktır. Eğer bu şekilde evraklarınızı göndermeyi düşünürseniz yapmamanız konusunda bilgi verebiliriz. Bu durum hem anne hem de baba için geçerlidir?

Kısaca ebeveynlerden herhangi birisinin vefat etmesi halinde hem erkek hem de kız çocukları için bu aylık bağlanacaktır. Tabi erkeklerde bu maaşın belirli bir limiti vardır. Ancak kızlar evlenmedikleri sürece maaşlarını almaya devam edeceklerdir. Amaç bu şekilde çocukların ergenlik ve gençlik dönemlerinde bir sıkıntı yaşamadan rahatça eğitimlerini sağlamalarına yardımcı olmaktır. Bu çok önemli bir hizmettir. Ayrıca yıllarca çocukları için yaşayan insanların vefat ettikten sonra çocuklarının hiçbir şekilde muhtaç olmayacaklarını fark ediyor olacaklardır. Evrakları hazırladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Merhaba benım esim vefat etti uc cocugum var üçude okuyor kıtada oturuyorum tarla işlerı yapıyorum ıkı yıl once de babam vefat etti babamın masasına gırdım 450tl aylık alıyorum cocuklarım yetim maası alabılırmı

  1. Merhaba, eşinizin sigortası varsa çocuklarınız yetim aylığı alabilir sizde dul aylığı alabilirsiniz. Araştırın eşiniz sigortası var ve gün primi eksik ise askerlik borçlanması yaparak dul ve yetim aylığı alabilirsiniz.

 2. Merabalar babam 2 ay once vefat etti bende 6 ayda bosanma davasi acmistim ama 1 hafta oluyo bosandigim basvuru yapmam icin gerekli evraklar nelerdir

  1. Merhaba, nüfus cüzdanı, nüfus kayıt örneği ile birlikte yetim aylığı için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeniz yeterli. Başvuru formları kurumdan alınmaktadır.

 3. Merhaba 2012 yilindaben olen babamdan yetim masası aliyordum eşinle yasiyor diye maasim kesildi agircezada yargilandim beraet ettim ispatladım 2014 yilinda evlendim takrar simdi esimle ayrilik asamasindayiz boşanınca tekrar yetim aylığını geri alabilir miyim

  1. Merhaba, bayanlar evlenmeden önce ve boşandıklarında babalarından yetim aylığı alabilirler.

 4. Merhabalar..Esimi 2016 yilimda kaybettim..3 cocugum var..Kucuk olduklsri icin calisma gibi bir durumum yok..3 4 6 yaşlarındalar. Ölüm maasi aliyoruz 5/2 ben aliyorum toplamda 900 tl yapiyor lakin kira igtoyas aodat derken baya acik cikiyor..Yapabilecegim birseyler varmi ? Veya yetim maaşı alabilir miyim ? Almış olsam gerekli evraklar vs nelerdir..

  1. Merhaba, babanızdan yada annenizden kalan yetim maaşı varsa alabilirsiniz. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeniz yeterli

 5. Ben esimi kaybettim oglum 2.sinifa gidiyor cocuklarima yardim alabilirmiyim evi benim ustume yapti ama ben annemlerle kaliyorum calismiyorumda

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı için müracaat edebilirsiniz. Ayrıca dul maaşı için de başvuru yapabilirsiniz.

 6. Kızimin 10 yıl once babası vefat etti ama biz resmi nikah yapamadik benim kutugume kayitli fakat kimligimde babasi baskasi gorunuyor kızim maas alabilirmi hersey resmiyete dayali ben alamaz diye dusundugum icin hic ugrasmadim acaba mumkun olabilirmi

  1. Merhaba, kızınızın babasından maaş alması için DNA testi ve babalık testi yaptırması ve babası olduğunu kanıtlaması gerekir ve mahkeme kararıyla müracaat edebilir.

 7. Merhaba benim eşim 2010 yılında vefat etti sigortasız yoktu oğlum var 8 yaşında yetim maaşı alabilirmiyim evlendim şuan eşim sigortalı asgari ücret li calisiyo kira ve faturalar malum yetmiyor oğluma acaba bu maaşı baglatabilirmiyim

  1. Eğer çocuğunuz, yeni evlendiğiniz beyefendi üzerine geçtiyse; sigorta hükmü gereğince alamaz diye tahmin ediyoruz. Daha ayrıntılı bilgi için ilgili kurumun bulunduğunuz ilde ki şubesine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu