2023 Yoksullara Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır

2023 yılında devletin yoksullara verdiği kira yardımı; yardımın alınacağı şehre göre farklılık göstermektedir. Ancak 595 TL ile 960 TL arasında değişmektedir. Bakanlık kararı ile konutu yıkılmasına karar verilen kişilerin başvurabileceği bir yardımdır. Aylık olarak ödenmektedir. En yüksek kira yardımları; Ankara, İstanbul ve İzmir şehirleri için verilmektedir. Yapılan ödemelerin şartları ise 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun çerçevesinde belirtilmiştir.

Kira Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar Nelerdir?

Kirasını ödemekte zorlanan kişilerin yardım talep edebilecekleri kurum ve kuruluşlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı müdürlükler aracılığı ile kira yardımı talep edilebilmesi mümkündür.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından kira yardımı alınabilmektedir. Bu vakıflar kaymakamlıklara bağlıdırlar. Dolayısı ile başvuru için bağlı olunan kaymakamlık binasına gidilmesi gerekmektedir.
 • Belediyelerden kira yardımı istenebilmektedir.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kira yardımı alınabilmektedir. Büyükşehirlerde yaşayanların aldıkları yardımlar daha fazla olmaktadır.
 • Sivil Toplum Kuruluşları kira yardımı vermektedir.
 • Özel vakıflardan ve derneklerden kira yardımı talep edilebilmektedir.
 • Bazı gönüllü kuruluşlar ve şahıslar, ihtiyaç sahiplerine kira yardımı yapmaktadırlar.

Kira Yardımı İçin Başvuru Yapabilecek Olan Kişiler Kimlerdir?

Kira yardımı alınabilmesi için oturulan evin kentsel dönüşüm nedeni ile yıkılmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda da kişilerin çıktıkları evin kirasını ödemekte zorlanıyor olmaları istenmektedir. Bu kişilere devlet tarafından 1 yıl önceden evlerinin kentsel dönüşüm sebebi ile yıkılacağı haberi verilmektedir. Bu haber verildikten sonra yardım için yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaktadır. Evi kentsel dönüşüm ile yıkılacak olan kişilerin ikinci bir evin kirasını ödeyebilecek durumu olması halinde kendilerine kira yardımı verilmemektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar ?

Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Taşınma Yardımı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kira Yardımı Başvurusu İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Kira yardımı alabilmek için gerekli koşullar aşağıda açıklanmıştır:

 • Üzerine kayıtlı mal varlığı olmayanlar başvuru yapabilmektedirler.
 • SGK kapsamında verilen maaşlardan birini almıyor olması istenmektedir. Emekli, maaşı ve yetim aylığı almamalıdır.
 • Aylık düzenli bir geliri bulunmamalıdır.
 • Gelir testi sonrasında yoksulluk sınırının altında çıkması istenmektedir.
 • İşsizlik maaşı almak, kira yardımı başvurusunu olumsuz etkileyen bir durumdur.

Hane Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek

Emekliler İçin Kira Yardımı Başvuru Koşulları Nelerdir?

Kira yardımı almak isteyen emeklilerin sağlamaları gereken şartlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Emekli olduktan sonra herhangi bir işte çalışmayan emekliler başvuru yapabilmektedirler.
 • Herhangi bir kira geliri olan emekliler başvuru yapamamaktadırlar.
 • Mal varlıklarının bulunmaması talep edilmektedir.
 • Emeklilerin üzerlerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz herhangi bir mal varlıklarının olmaması gereklidir.
 • Sigortalı olmayan emeklilerin başvuruları kabul edilmektedir.
 • Dar gelirli kişilere verilen bir yardım olduğu için dar gelirli olunması gerekmektedir.

Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kira yardımı için istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesinin fotokopisi istenmektedir.
 • İkametgah belgesi talep edilmelidir.
 • Gelir belgesi ile başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Fakirlik kağıdı istenmektedir.

Fakirlik Kağıdı Alabilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Fakirlik kağıdının alınabilmesi için ikametgahının bulunduğu yerdeki muhtarlığa gitmek gereklidir. Muhtarlığa gitmeden önce ise sosyal güvencesinin olup olmadığına dair bir belge alması gerekmektedir. Bu belge Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile alınabilmektedir. Fakirlik kağıdı alırken muhtarlıklar kişilerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Zaten muhtaç durumda olan kişilere verilen bir kağıt olduğu için diğer muhtarlık işlemleri para ile yapılıyor olsa dahi, fakirlik kağıdı verilirken ücret alınmaması gereklidir.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı başvuruları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilgilenmektedir. Başvurular ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek yapılmalıdır. Gerekli şartları sağlayan kişilerin istenen belgeler ile beraber kuruma gitmesi gereklidir. Başvurular bireysel yapılmalıdır. Kişinin şahsen başvuru için gitmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin muhtaç ailenin aile büyüğü olması istenmektedir. Başvurular değerlendirilirken muhtaç aile yerinde de ziyaret edilmektedir.

Kira Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kira yardımını sorgulamak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada bulunan size nasıl yardım edebilirim kutucuğuna Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazarak veya kurumu e-hizmetler listesinden bularak bu kurum ile yapılabilecek işlemler görüntülenmelidir.
 • Ardından Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulaması istenmektedir. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı aracılığı ile kimlik doğrulaması yapılmasına izin verilmektedir. E-devlet şifresi ile doğrulama yapacak olanların ise PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifre almaları gerekmektedir.

Kira Yardımı Ne Kadar Süre Verilmektedir?

Kira yardımının tutarı ve süresi verilecek olan bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Deprem riskindeki bir bölgede oturup da başvuru yapanların 24 aya kadar kira yardımı alabilmesi mümkündür. Ancak kentsel dönüşüm sürecinde evlerini boşaltmış olan kişilere verilecek olan kira yardımı 18 aya kadar sürebilmektedir.

Belediyelerin Yaptıkları Kira Yardımları Ne Kadardır?

Belediyelerden kira yardımı almak isteyen kişilerin, belediyelerin sosyal yardım birimlerine başvurularını iletmeleri gerekmektedir. Belediye personelleri başvuruları değerlendirmek için yerinde inceleme yapmaktadırlar. Yapılan inceleme sonucunda kira yardımı almaya uygun bulunur ise; kişilerin başvuruları kabul edilmektedir. Maddi durumunun yetersiz olduğunu kanıtlayan kişiler kira yardımı haricinde belediyelerden başka yardımlar da alabilmektedirler. Gıda, eğitim, yakacak gibi masraflar için yardım talep edilebilmektedir. Ayrıca yapılacak olan kira yardımının tutarı talep edilen illere ve belediyelere göre de değişiklik göstermektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kira Yardımının Detayları Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kira yardımı yaptığı kişiler, evleri kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak olan kişilerdir. Bakanlığın riskli gördüğü ve yıkılma ihtimali olduğunu belirttiği binalar hakkında yıkım kararı çıkartması ile beraber bu binalarda yaşayan kişiler tahliye edilmektedir. Özellikle deprem riski taşıyan bölgelere öncelik verilmektedir. Vatandaşların bu mağduriyet dolayısı ile problem yaşamaması için kira yardımı verilmektedir. Kira yardım tutarları illere göre de değişiklik göstermektedir. 595 TL ile 960 TL arasında yardım tutarı bulunmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kira Yardımları Hangi İllere Verilmektedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kira yardımı alacak olan bireylerin illere göre alabilecekleri kira yardımı tutarları şu şekildedir:

 • 595 TL kira yardımı verilen iller; Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kilis, Nevşehir, Tunceli ve Yalova’dır.
 • 660 TL kira yardımı verilebilecek iller; Sakarya, Samsun, Denizli, Erzurum, Van, Trabzon, Malatya, Kayseri, Manisa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Gaziantep, Muğla, Aydın, Şanlıurfa, Eskişehir ve Balıkesir’dir.
 • 675 TL kira yardımı alabilmek için ikamet edilmesi gereken iller; Kars, Uşak, Muş, Düzce, Amasya, Rize, Bitlis, Siirt, Kastamonu, Niğde, Yozgat, Isparta, Giresun, Edirne, Osmaniye, Şırnak, Kırıkkale, Aksaray ve Giresun’dur.
 • 755 TL kira yardımı alınabilmesi için Ordu, Kütahya, Çanakkale, Sivas, Adıyaman, Afyon, Batman, Ağrı, Çorum, Zonguldak, Elazığ ve Tokat’ta ikamet ediliyor olması gerekmektedir.
 • Adana, Antalya, Bursa ve Konya’da yaşayıp kira yardımı başvurusu yapanlara verilen yardım tutarı 810 TL’dir.

İlgili Makaleler

72 Yorum
 1. esi. aylardir calismiyor kirada yasiyoruz iki cocugum var zor durumdayiz aillem bazen veriuorlar kiram ust uste binmis yaklasik 3 bin tl kira borcumuz devleten kira yardimi istorum

 2. Merhaba benim esim ocak ayında Timor ameliyati oldu esim terapi göruyo raporlu oldugu icin sigorta gorunuyo sosyal yardimlasma bir kere 300 tle verdi daha verimiceni soyledi ne yapmam lazım 3cocugum var zor durumdayim ne yapabilirim

 3. Merhabalar ben esimden ayriyim bir oglum var tekstilde calisiyorfum islerimiz durunca zordurumda kaldim kirami odemekte zorluk cekiyorum bu konuda bana destek verirseniz sevinirim

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek kira yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 4. Ben53yasi engelli,raporumdandolayi.emekliyim1200tl,maasaliyofum,bubanayetmiyortekbasimamucaxele,veriyofumacabakira,uardimi,alabilirmiyim,nereye,muracay,etmem,gerekiyor

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek kira yardımı talep edebilirsiniz.

 5. Merha babaannem 86 yasinda sadece yaşlılık maaşı aliyor kirada oturuyor eşinden ayrıldi kira yardimina başvurabilir mi

  1. Merhaba, yaşlılık aylığı alırken başka yardım alma şansınız bulunmaz

 6. Merhaba ben boşanmış biriyim ve kızım var aylemle yaşıyorum ama aylemle kalmak istemiyorum beni hep üzüyolar kızımıda rahatsız ediyorlar ve sizden aldığım yardım parasıyla geçiniyorum herşeyi kendim alıyorum yiyecek giyecek okul için ihtiyaçlarınıda sizin yardım paranızla geçiniyoruz aylem sadece evlerine almış ama para konusunda hiçbişeyde kimse yardım etmiyor sizin verdiğiniz parada olmasa napardım ben size teşekkür ediyorum
  Ama ben aylemde mutlu değilim ayrı eve çıkmak istiyorum kirada otursam bana kira yardımıda verirmisiniz boşandığımdan beri kimse bana ve kızıma bakmıyor sadece evlerinde oturmuşum beni ve kızımı hep üzüyolar kızımla aynı yatakta uyuyoruz 7buçuk yaşında oldu ayrı yatağı yok biraz kalabalık ayleyiz odada televizyon ve hep gürültü var yattığımız odada herkes oturuyor orda ve eski evler diye hepimiz tek odada kalıyoruz 6 kişi bazen misafirler gelir yada uzaktaki kardeşlerim ve evli olanlarda hep o yattığımız odada herkes oturur tek oda biraz sağlam diğerleri hepsi eski diye odalar kiralık evlerde oturursam bana kira yardımındada destek olurmusunuz verdiğiniz para ancak kızıma bana ihtiyaçlarımıza yetiyor bazende yetmiyor kiraya ayrı para yardımıda verirmisiniz ? ayrı evde kızımla beraber yaşamak için ben sordum 29 Aralık 2018de gittim sosyal yardımlaşmada kaymakamlıkta kira yardımı vermiyoruz sadece erzak kömür veriyoruz kira yardımı vermiyoruz kimseye dediler bana burda var diyorsunuz varsa bende nasıl faydalanabilirim

  1. Merhaba, belirtilen kira yardımı kentsel dönüşüm içindir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ise muhtaçlık aylığı için müracaat edebilirsiniz.

 7. Merhaba babam rahmetli annem ve kiz kardeslerim nenemin evinde kirada kalıyoruz kira yardimindan faydalanablr miyiz?Sydv de cogu zaman sorularımıza cevap bulamıyoruz en kesin nereden başvuru yapablriz?

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kira yardımı için başvuru yaparsanız komisyon o yönde değerlendirme yapar.

 8. Merhaba eşim asker 8 aylık çocuğum var kayınpederim ve kayınvalidemle yaşıyoruz kayınvalidem astım koah hastası kayınpederimde düzenli olarak çalışmıyor asker eşi olarak asker maaşı alıyorum2 ayda bir fakat çocuğumun masraflarını anca karşılıyorum elektirik su doğalgaz gıda çocuk bakımı derken geçinemiyoruz kira yardımı alabilirmiyim?

  1. Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaptığınızda daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

 9. Merabalar Ben kira yardımı almak istiyorumda evliyim oturduğum ev doğalgazlı tokide bana kira yardımı için evin doğalgazlı olması gerekiyomuş doğrumudur

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın şartlarınızı komisyon uygun bulursa alabilirsiniz

 10. Merhaba ben sigortalı bir işte karşıda çalışyorum aldığım paranın bi kısmı yol parası çocukların okul masrafı faturalar ve kira derken masrafları karşılayamıyorum kira borcum var başvuru yapsam olumlu sonuç alabilirmiyim?

  1. Merhaba, sigortalılara sosyal yardım vermiyor. Başvuru yapabilirsiniz komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz

 11. Benim esim daha bir hafta oldu ise gireli asgari ucret 4aylk kira elektrk su dogalgaz kira 600lira kira yardimi alabilirmiyim uzerime bir arac var ama o arac icrada bagli bu engel olurmu

  1. Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz yine de başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 12. Merhaba benim babamdan eşim yok babamdan aldığım 500 tl maaş var onuda banka borclarima karşılık el koydu eş dost yanında kalıyorum yardım alabilirmiyim Teşekkürler

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 13. Ben para yardımı almak istiyorum kardeşimin evi tapusu benim üstüme yurtdışında kendisi sydv yardim alabilir miyim verirler mi eşim yabancı 3 aydır issiz yabancı diye kimse işe almiyo gelirimiz yok başvursam yardım ederler mi

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 14. 4 buçuk yaşında bir oğlum var eşimle ayrıldık 150+150 düzensiz nafaka alıyorum asgari ücretli işte çalışıyorum. Oğlum ve ben ilçede yaşıyoruz evde sadece oğlum ve ben kalıyoruz. Ben işteyken çocuğuma annem bakıyor, Evim kira. Babamı 10 yıl önce kaybettim ama sigortalı işte çalıştığım için hiç bir yardımdan faydalanmayacağımı söylediler burada. Bu doğru mu?

  1. Merhaba, sigortalı çalışırken sosyal yardım alamazsınız

 15. Selamun Aleykum ben 2 kucuk cocugumla kaldim esim cezaevinde kirami odeyemiyorum cimere basvurdum uc yuz milyon verdi ayin onunda kirayi odeyemezsem cocuklarimla sokakta kalicam her yere basvurdum hic birseyim yok cocuklarim ac sesimi duymadilar

  1. Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara yardım veriliyor. Yardım başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız.

  2. selamun aleykum kardeşim benim de esim cezaevindeydi onceden ben izmirde yasiyodum bende senin gibi heryere basvurdum sonuc alamiyodum ancak bayramdan bayrama 250 tl veriyodular sonra belediyeden bi bayan bana sosyal hizmetlere gidip basvuru yapmami istedi gidip yaptim dilekce yazdim kabul edildi her ay 470 tl aliyodum esim çıkana kadar aldim sende bir dene İNŞALLAH olur

 16. merhaba ben iki ayda bir 300 tl naktı yardım alıyorum 2019 artış saglandımı öğrenmek istıyorum teşekkürler

  1. Merhaba, artış durumuna ve verilecek süreye ilgili komisyon karar vermektedir.

 17. Merhaba ben kira yardımı için 300.TL aldım tek seferlik dediniz peki aylık nasıl alabilirim.yada ikinci sefer nezaman müracat etmeliyim yasal olarak, aylık alan insanlarda varmış

  1. Merhaba, iki ay sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken her ay için talepte bulunursanız komisyonun kararı o yönde olur.

 18. Merhaba ben kira yardımı 300.TL aldım ancak e devletten baktım kapsam dışına çıktı diyor vakfa gittim bana dediler 6.ayda bir gelip tekrar müracat edeceksiniz yani yılda iki defa 300.TL mi ödeniyor ayrıca ned2n sistemde kapsam dışına çıktı deniliyor

  1. Merhaba, aldığınız yardım tek seferlik olduğu için kapsam dışı yazar. İhtiyaç durumunda tekrar başvuru yapılması gerekiyor tek seferlik yardımlar için.

 19. Merhaba 2 ayda bir 300 TL nakdi yardım parası alıyorum 2019 da artış sağlandı mı bunu öğrenmek istiyorum teşekkürler.

  1. Merhaba, rakamlar henüz netleşmedi. Ay içinde yapılacak olan artışlar netliğe kavuşur

 20. Merhaba
  6 ay önce doğum yaptım eşim de ben de işsiz kaldık. Kredi borçlarımız var. İşsizlik maaşı alıyorum ama yetmiyor kiramı be faturaları ödemekte zorlanıyoruz ne gibi yardımlara başvurabilirim. İşsizlik maaşı yardım almama engel olur mu.
  Teşekkürler

  1. Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 21. Merhaba bende syd den büyük kızım adına maaş alıyorum ama 4 tane çocuğum var en büyüğü 8 yaşında diğerleri 6 . 4. Ve 1 aylık henüz iki tanesi okula gidiyor ve eşimle resmi nikâhım yok kira borcumda birikti bende kira yardımı almak istesem acaba verirler mi çocuklarımın babası çalışmıyor inşaat işinde olduğu için havalardan dolayı iş bulamiyo çok zor durumdayım napabilirim

  1. Merhaba, resmi nikah olmadığı için babanın hane yardımı alması biraz zor. Fakat siz kendi adınıza yardım için müracaat edebilirsiniz.

 22. Merhaba eşimden ayrıldım fakat resmi nikahim yoktu bir tane çocuğum var ve hiçbir gelirim yok şimdilik ailemin desteğiyle yanlız yaşıyorum çocuğum küçük olduğu için çalışamıyorum kira yada çocuk yardımı alabilirmiyim acaba nereye başvurmam lazım

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çocuk yardımı ve diğer yardımlar için başvuru yapabilirsiniz

 23. Kolay gelsin benim sigortam yok günlük iş tutuyorum borcum var evim kira nasıl yardım alırım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 24. Merhaba iyi günler
  Ben hiv pozitif tedavisi görüyorum kaldığım evden ayrılmak zorunda kaldım kalacak yerim yok işsiz im sağlık sorunu dolayısı ile işbulamıyorum, yeşil kartlıyım. Kira veya nasıl bir yardım talebinde bulunmam gerekiyor

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 25. Merhaba benim eşim Behçet hastalığı var ve işten çıkarıldı 5aydir evde işsizlik maaşı alıyor kirami odeyemiyorum elektrik ve suyum kesildi. Kaymakamliga çıktım Gelin bakın dedim bana üç ayda bir iki yüz TL yardım ediyor lar bana yetmediği söyledim bı kovulmadigim kaldı iki çocuğum var okula gidiyorlar onlar bile sigortali gözüküyor diye yardım almıyorum muhtarımizin sayesinde kömür geldi bir kerede erzak yardımı yaptı Allah razı olsun muhtarimizdan nasıl yardım alabilirim acaba sigortasız mi olmamız gerekiyor

  1. Merhaba, yardım için muhtarlık aracılığıyla müracaat edin. Muhtarlık görüşü ön planda tutuluyor.

 26. Iyi gunler benim esim ceaevinde ben kizimin adina 560 tl yardim alıyorum ama kiram cok birikti odeyemiyorum ailemlede görüşmüyorum ne yapabilirim kira yardimi alabilirmiyim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kendi adınıza başvuru yapabilirsiniz.

 27. merhaba ben 51 yaşındayım. eşimi kaybedeli 12 yıl oluyor. 2 çocuğumdan biri okuyor biri de yeni çalışmaya başladı. emekli aylığım da düzenli bir gelirim de yok. köyde tapusu babama ait olan eski bir ede oturuyorum. oturduğum ev çok eski yıkıldı yıkılacak. kaymakamlıktan başımızı sokacak yeni br ev yapılması için yardım alabilir miyim. Acaba tapusu benim üzerime olmadığı için yardım reddedilir mi

  1. Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek ev yapılması konusunda başvuru yapabilirsiniz.

 28. 52 yaşındayım 2014 /2016 yılları arasında servis işine girdik eşimle birlikte bende taksicilik yapıyordum rahmetli annemden bir evimiz vardı şöför bit arkadaşımız sebeplensin ekmek parasını çıkarsın diye ama malesef bu arkadaşımız hem kaza yaptı arkasındanda aracın motorunu yağ ve su kontrollerini yapmadığı için motoruda yaktı bağlı bulunduğumuz şirketten 1.5 ay para alamadık bankalardan kredi ve kredi kartlarıyla işi düzeltmeye uğraşalım derken battık evde gitti borçların önüne geçemediğim için hanımda bende hacizlik ve bankada borçlandık 2kızım varını borç harç evlenirdik diyetler iş arıyor kiramı ödeyemez oldum nerden yardım alabilirim bana bir yardımcı olabilirmisiniz şimdiden tşk ederim

  1. Merhaba, Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek yardım talebinde bulunun. Komisyon yüksek ihtimalle olumlu görüş verebilir

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 29. Merhaba,
  Ben 51 yaşındayım ve eşimi kaybedeli uzun zaman oldu. 2 tane çocuğum var biri okuyor biri çalışıyor. Bende şeker hastası olduğum için çalışamıyorum. Köyde tapusu babamda olan eski ahşap evde oturuyorum. Ama ev çok kötü durumda. Yol geçeceği için ev yıkılacak. Bu durumda ben nasıl bi yardım alabilirim. Yeni bir ev yapmak için yardım verilir mi ama yerin tapusu babama ait

  1. Merhaba, yol devlet tarafından yapılırsa istimlak edilip parası ödenir. Yani devlet tarafından satın alınarak kamulaştırılır ve ücreti ödenir. O para ev yapmaya yetmezse Kaymakamlık Makamına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir ve evinizi yeniden yapabilirsiniz.

 30. Merhaba,
  Ben 51 yaşındayım ve eşimi kaybedeli uzun zaman oldu. 2 tane çocuğum var biri okuyor biri çalışıyor. Bende şeker hastası olduğum için çalışamıyorum. Köyde tapusu babamda olan eski ahşap evde oturuyorum. Ama ev çok kötü durumda. Yol geçeceği için ev yıkılacak. Bu durumda ben nasıl bi yardım alabilirim. Yeni bir ev yapmak için yardım verilir mi tapu bana ait olmadığı sürece

  1. Merhaba, yol için kamulaştırma yapılır ve bedeli ödenir. Kaymakamlık Makamına müracaat ederek ev yapımı için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 31. Ben calisiyorum askeri ucretle ama her ay mal mudurlugune 1560 tl para yatiriyorum 8 aylik birde kizim var evim kira ve kredi taksitlerimi odeyemiyorum bende yardim alabilirmiyim

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz

 32. Merhaba ben 34 yasinda 3cocuk annesiyim eşim birçok hastalığı olduğu için çalışamıyor vesurekli bir ameliyat oluyor kaymakamliktan 3ayda bir 400tl alıyorum yetmiyor 3 cocugumda okuyor buyuk lise ikizler 5ci sinifa gidiyor masraflarini karsilayamiyorum yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

  1. Merhaba, sağlık yardımı ve kira yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 33. Merhaba bizim yeşil kartımız var kaynanam Gille beraber ikamet ediyoruz. Eşim babasıyla birlikte borç harla ikinci el bir araba aldı araba eşimin üzerine alındı… eşimle ayrı eve kiraya çıkmak istiyoruz iki çocuğumuz var kira yardımı alabilirmiyim sizce

  1. Merhaba, başka geliriniz yoksa ve aracın değeri yüksek değilse başvurunuz onaylanabilir

 34. meraba ben 39 yasindayim bugun yarin yikilacak bi gece kondudayim yalniz yasiyorum bi ek gelirim yok fazla ayakta duramadmdan calisamiyorum o sebebten issizim evim kentsel donusmde oldugundan ev sahibim elektirik su kesti ckmami ister ama ne baska yere bakacak gucum nede kira verecek durumm var bu konudan muzdaripim devletimiz acep yardmci ola bilirmi bnde bu yardmdan faydalana bilirmiyim okudugunuz icin tesekurler

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kira yardımı için müracaat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu