Sosyal Yardım Platformu

2019 Yoksullara Kira Yardımı

2019 Yoksullara Kira Yardımı

İhtiyaç sahipleri için kira yardımı 2019 devlet tarafından yoksul aile ya da kişilere yapılmaktadır. Ancak devlet tarafından sağlanan bu yardımdan faydalanmak için çeşitli şart ve koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Evleri risk halinde olan kişilerin başvuru yaparak kira yardımı alması mümkündür. Devlet kira yardımı 2019 sayesinde gerekli koşulları yerine getiren ve talep edilen kriterlere uyan vatandaşlar kira yardımı alabilmektedir. Devlet tarafından yapılan kira yardımını talep eden kişilerin evin riskli yapı kapsamında olması gerekmektedir. Bu aşamada kira yardımı almak için:

 • Evlerini yeniden inşa etmek durumunda olan kişiler kredi yardım desteğinden faydalanabilir,
 • Muhtaç olan kişiler belirli bir süre kira yardımından faydalanabilir.

Bu iki yardım türünden biri için başvurulabilir. İki yardımı da beraber almak mümkün değildir. Gayrimenkul sahiplerinin evlerinin riskli bir yapıda olması sebebiyle kiraya çıkmaları durumunda devletten kira yardımı alabilmeleri mümkündür.

Kira Yardım Şartları Nelerdir?

Kira yardım şartları 2019 senesinde belirli kriterlere göre belirlenmiştir. Kira yardımı alabilmek için gerekli olan koşullar ise:

 • Kira yardımı talep eden kişilerin ikametgahı oldukça önemlidir. Kira yardımı için başvuruda bulunan kişilerin ikamet ettiği alan için devletten 18 ay boyunca yardım almaktadır.
 • Kira yardımından faydalanmak için kredi desteği alınmamış olması gerekir. Daha önce kredi kullanan kişiler kredi yardımı alamaz. Geri dönüşüm projeleri kapsamında evleri olan kişilerin de bu yardımdan faydalanması mümkün değildir.
 • Risk grubunda evleri olan kişilerin yapı kimlik numarasının alındığı tarih sonrasında devir işlemleri gerçekleşmiş ise bu durumda yeni malikin yapı kimlik numarası aldığı süreçte ikamet etme koşulları sağlanamaz. Bu aşamada yeni maliklerin gayrimenkulü geç almamış olması gerekir. Aksi halde kira yardımı yapılmamaktadır.

Kira Yardımı için Başvurular Nereye Yapılır?

Kira yardımı başvurusu 2019 senesinde mülk sahipleri ve kiracılar tarafından yapılabilmektedir. Özellikle 6306 sayılı afet riskli alanlar içindeki binalarda oturan kişiler (ev sahibi ve kiracılar ) devlet tarafından sağlanan kira yardımından faydalanabilirler. Kentsel dönüşüm kira yardımlarının tüm ayrıntıları kira yardım kılavuzlarında bulunur. Devlet tarafından yapılan kira yardımlarının miktarı ve süresi ile bakanlıklar tarafından belirlenmektedir. Kira yardım başvuru için 6306 sayılı olan Kanun’a göre k-hak sahiplerinin bağlı oldukları belediyeler aracılığı ile bu kiralar için başvuru yapması gerekir. Belediyelere yapılan bu başvurular yetkililer tarafından değerlendirilir ve kişilerin durumları araştırılır. Kanuna göre hak sahipleri riskli eve sahip olan kişiler ve iş yerleri için başvuru yapabilir ve kira yardımı alabilir.

2019’da Kira Yardımı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2019 senesinde belediyelere yapılmaktadır. Kira yardımı için belediyelere müracaat eden hak sahiplerinin bazı belgeleri tamamlaması gerekmektedir. Bu aşamada devletten kira yardımı almak için gerekli olan belgeler ise:

 • Kira yardımı için başvuran kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Başvuru yapan kişinin başvuruda bulunmak için doldurması gereken başvuru dilekçeleri,
 • Ev ya da işyerinin riskli olduğunu ortaya koyan belgeler, raporlar ya da yıkım formları,
 • Hak sahibi olan kişilerin Ziraat Bankası’nda hesabı olduğuna dair hesap cüzdanı fotokopisi,
 • Ev ya da işyerinin güncel tapu kaydı ve tapu belgesi,
 • Başvuru yapan kişinin adına gelen son 3 ayda gelen herhangi bir fatura,

Bu belgelerin tamamlanmasının ardından kişiler bağlı oldukları belediyelere başvuruda bulunarak tüm belgelerini verebilir ve devletten kira yardımı talep edebilir. Özellikle Vekaletname aracılığı ile yapılan başvurularda vekaletnamede kira yardımı için başvuru yapmaya yetkili olunduğuna dair de bir ibrazın gösterilmesi gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm için Kira Yardımı Ne Kadar Yapılır?

2019 kentsel dönüşüm için kira yardımı miktarları TÜFE oranlarına göre belirlenir. Bu detayın dışında ödenen yardımlar genel olarak illere göre farklılık gösterir. 2019 senesinde ödenecek olan kira yardımı tutarları evlerin kira oranlarına ve ilçelere göre değişmektedir. Geçen sene ödenen kira yardımında en düşük tutar 595 TL ve en yüksek rakam 905 TL idi. Ancak 2019 rakamları gelecek günlerde açıklanacaktır. Aynı şekilde geçen senelerde yapılan taşınma yardımları ise en yüksek olarak 4500 TL ve en düşük olarak da 1190 TL olarak belirlenmiştir. İhtiyacı olan aile ve kişilere kira yardımı yapan kurumlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı – Kentsel dönüşüm kira yardımı yapmaktadır,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı – Dar gelirli kişilere kira yardımı yapmaktadır,
 • Kaymakamlıklar- Dar gelirli kişilere kira yardımı yapmaktadır,
 • Valilikler- Dar gelirli kişilere kira yardımı yapmaktadır.

Kaymakamlık Aracılığıyla Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık kira yardımı başvurusu nasıl yapılır için öncelikli olarak bu yardıma ihtiyacın olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Kira yardımı talep edenler, iki noktaya başvuru yapabilmektedir. İkamet edilen ile bağlı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile müdürlüklerden kira yardımı başvurusu yapabilirsiniz. İlçede yaşayan kişiler ise kaymakamlıklara bizzat başvuru yapabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek ailede ikamet eden yaşça en büyük kişinin başvuruyu yapması gerekmektedir. Başvuru yaparken kimlik, ikametgah ve gelir durumu gösteren belge ve raporların da götürülmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra belgeler ile beraber yardımın neden gerektiğine dair bir açıklama yapılması gerekmektedir. Bunun için gerekli belgeler ise:

 • Kimlik fotokopisi,
 • Gelir testi sonuçları,
 • İkametgah adresi,
 • Kira yardımının neden talep edildiğine dair bilgilerin iletilmesi gerekmektedir.

Fakir ve yoksul aileler için yapılan bu kira yardımından evi kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak ya da yıkılmış olan kişiler de faydalanabilir. Devlet kira yardımını 17 ay boyunca yapmaktadır. 2019 senesinde kira yardımı 725 TL olarak belirlense de kişilerin alacağı yardım için en kesin rakamı yardımı yapan kuruluşlar iletecektir.

Dar Gelirli Aileler için Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardım başvurusu için birçok yardım vakfına başvuru yapabilirsiniz. Yoksul aileler vakıf ve muhtarlıklar aracılığı ile kira yardımı talep edebilmektedir. Çeşitli durumlarda ailelerin yerine muhtarlık ve belediyeler bu yardımı talep edebilmektedir. Dar gelirli olan ailelere yapılan kira yardımının yanı sıra okuyan çocuklar için kırtasiye ve çeşitli yardımlar için de başvuru yapabilirsiniz. Kömür ve erzak yardımları ise 6 ayda bir yapılmaktadır. Erzak yardımları yalnızca belediyeler tarafından yapılmaktadır. Devletten kira yardımı alabilmek için öncelikli olarak bağlı olunan muhtarlıktan ikametgah belgesi almak gerekmektedir. Kira sözleşmesinin yanı sıra gelir düzeylerini gösteren belgelerin de valiliğe teslim edilmesi gerekmektedir. Bu dosyalar 15 – 20 gün içerisinde incelenecek ve kişilerin kira yardımı alıp almayacağı belirlenecektir. Kurulan girilmiş olan dosyaların incelenme süresi yoğunluğa göre artabilir. Bu durumda kişiler eğer kira yardımı almaya hak kazanmış ise resmi evrak ile sonuçlar iletilmektedir. Yapılan kira yardımları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen yasal bir haktır. Belirli bir süre boyunca aileye kira yardımı yapılmaktadır. Ancak ailenin gelir durumunun artması halinde yapılan denetlemeler neticesinde bu kira yardımı kesilecektir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Taşınma Yardımı Başvuru ve Şartları

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 68 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Ben53yasi engelli,raporumdandolayi.emekliyim1200tl,maasaliyofum,bubanayetmiyortekbasimamucaxele,veriyofumacabakira,uardimi,alabilirmiyim,nereye,muracay,etmem,gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek kira yardımı talep edebilirsiniz.

 2. Semra dedi ki:

  Merha babaannem 86 yasinda sadece yaşlılık maaşı aliyor kirada oturuyor eşinden ayrıldi kira yardimina başvurabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yaşlılık aylığı alırken başka yardım alma şansınız bulunmaz

 3. Nermin dedi ki:

  Merhaba ben boşanmış biriyim ve kızım var aylemle yaşıyorum ama aylemle kalmak istemiyorum beni hep üzüyolar kızımıda rahatsız ediyorlar ve sizden aldığım yardım parasıyla geçiniyorum herşeyi kendim alıyorum yiyecek giyecek okul için ihtiyaçlarınıda sizin yardım paranızla geçiniyoruz aylem sadece evlerine almış ama para konusunda hiçbişeyde kimse yardım etmiyor sizin verdiğiniz parada olmasa napardım ben size teşekkür ediyorum
  Ama ben aylemde mutlu değilim ayrı eve çıkmak istiyorum kirada otursam bana kira yardımıda verirmisiniz boşandığımdan beri kimse bana ve kızıma bakmıyor sadece evlerinde oturmuşum beni ve kızımı hep üzüyolar kızımla aynı yatakta uyuyoruz 7buçuk yaşında oldu ayrı yatağı yok biraz kalabalık ayleyiz odada televizyon ve hep gürültü var yattığımız odada herkes oturuyor orda ve eski evler diye hepimiz tek odada kalıyoruz 6 kişi bazen misafirler gelir yada uzaktaki kardeşlerim ve evli olanlarda hep o yattığımız odada herkes oturur tek oda biraz sağlam diğerleri hepsi eski diye odalar kiralık evlerde oturursam bana kira yardımındada destek olurmusunuz verdiğiniz para ancak kızıma bana ihtiyaçlarımıza yetiyor bazende yetmiyor kiraya ayrı para yardımıda verirmisiniz ? ayrı evde kızımla beraber yaşamak için ben sordum 29 Aralık 2018de gittim sosyal yardımlaşmada kaymakamlıkta kira yardımı vermiyoruz sadece erzak kömür veriyoruz kira yardımı vermiyoruz kimseye dediler bana burda var diyorsunuz varsa bende nasıl faydalanabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belirtilen kira yardımı kentsel dönüşüm içindir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ise muhtaçlık aylığı için müracaat edebilirsiniz.

 4. Elvan dedi ki:

  Merhaba babam rahmetli annem ve kiz kardeslerim nenemin evinde kirada kalıyoruz kira yardimindan faydalanablr miyiz?Sydv de cogu zaman sorularımıza cevap bulamıyoruz en kesin nereden başvuru yapablriz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kira yardımı için başvuru yaparsanız komisyon o yönde değerlendirme yapar.

 5. Buket şahin dedi ki:

  Merhaba eşim asker 8 aylık çocuğum var kayınpederim ve kayınvalidemle yaşıyoruz kayınvalidem astım koah hastası kayınpederimde düzenli olarak çalışmıyor asker eşi olarak asker maaşı alıyorum2 ayda bir fakat çocuğumun masraflarını anca karşılıyorum elektirik su doğalgaz gıda çocuk bakımı derken geçinemiyoruz kira yardımı alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaptığınızda daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

 6. Fahri dedi ki:

  Merabalar Ben kira yardımı almak istiyorumda evliyim oturduğum ev doğalgazlı tokide bana kira yardımı için evin doğalgazlı olması gerekiyomuş doğrumudur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın şartlarınızı komisyon uygun bulursa alabilirsiniz

 7. mustafa genç dedi ki:

  Merhaba ben sigortalı bir işte karşıda çalışyorum aldığım paranın bi kısmı yol parası çocukların okul masrafı faturalar ve kira derken masrafları karşılayamıyorum kira borcum var başvuru yapsam olumlu sonuç alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım vermiyor. Başvuru yapabilirsiniz komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz

 8. Esra esra dedi ki:

  Benim esim daha bir hafta oldu ise gireli asgari ucret 4aylk kira elektrk su dogalgaz kira 600lira kira yardimi alabilirmiyim uzerime bir arac var ama o arac icrada bagli bu engel olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz yine de başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 9. nur dedi ki:

  Merhaba benim babamdan eşim yok babamdan aldığım 500 tl maaş var onuda banka borclarima karşılık el koydu eş dost yanında kalıyorum yardım alabilirmiyim Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 10. Fatma dedi ki:

  Ben para yardımı almak istiyorum kardeşimin evi tapusu benim üstüme yurtdışında kendisi sydv yardim alabilir miyim verirler mi eşim yabancı 3 aydır issiz yabancı diye kimse işe almiyo gelirimiz yok başvursam yardım ederler mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 11. İkbal Yıldız dedi ki:

  4 buçuk yaşında bir oğlum var eşimle ayrıldık 150+150 düzensiz nafaka alıyorum asgari ücretli işte çalışıyorum. Oğlum ve ben ilçede yaşıyoruz evde sadece oğlum ve ben kalıyoruz. Ben işteyken çocuğuma annem bakıyor, Evim kira. Babamı 10 yıl önce kaybettim ama sigortalı işte çalıştığım için hiç bir yardımdan faydalanmayacağımı söylediler burada. Bu doğru mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı çalışırken sosyal yardım alamazsınız

 12. Fatma dedi ki:

  Selamun Aleykum ben 2 kucuk cocugumla kaldim esim cezaevinde kirami odeyemiyorum cimere basvurdum uc yuz milyon verdi ayin onunda kirayi odeyemezsem cocuklarimla sokakta kalicam her yere basvurdum hic birseyim yok cocuklarim ac sesimi duymadilar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara yardım veriliyor. Yardım başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız.

  2. kkuumut dedi ki:

   selamun aleykum kardeşim benim de esim cezaevindeydi onceden ben izmirde yasiyodum bende senin gibi heryere basvurdum sonuc alamiyodum ancak bayramdan bayrama 250 tl veriyodular sonra belediyeden bi bayan bana sosyal hizmetlere gidip basvuru yapmami istedi gidip yaptim dilekce yazdim kabul edildi her ay 470 tl aliyodum esim çıkana kadar aldim sende bir dene İNŞALLAH olur

 13. serap erkmen dedi ki:

  merhaba ben iki ayda bir 300 tl naktı yardım alıyorum 2019 artış saglandımı öğrenmek istıyorum teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, artış durumuna ve verilecek süreye ilgili komisyon karar vermektedir.

 14. Cüneyt dedi ki:

  Merhaba ben kira yardımı için 300.TL aldım tek seferlik dediniz peki aylık nasıl alabilirim.yada ikinci sefer nezaman müracat etmeliyim yasal olarak, aylık alan insanlarda varmış

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki ay sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken her ay için talepte bulunursanız komisyonun kararı o yönde olur.

 15. Cüneyt dedi ki:

  Merhaba ben kira yardımı 300.TL aldım ancak e devletten baktım kapsam dışına çıktı diyor vakfa gittim bana dediler 6.ayda bir gelip tekrar müracat edeceksiniz yani yılda iki defa 300.TL mi ödeniyor ayrıca ned2n sistemde kapsam dışına çıktı deniliyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aldığınız yardım tek seferlik olduğu için kapsam dışı yazar. İhtiyaç durumunda tekrar başvuru yapılması gerekiyor tek seferlik yardımlar için.

 16. Nafile guclu dedi ki:

  Merhaba 2 ayda bir 300 TL nakdi yardım parası alıyorum 2019 da artış sağlandı mı bunu öğrenmek istiyorum teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, rakamlar henüz netleşmedi. Ay içinde yapılacak olan artışlar netliğe kavuşur

 17. Emel dedi ki:

  Merhaba
  6 ay önce doğum yaptım eşim de ben de işsiz kaldık. Kredi borçlarımız var. İşsizlik maaşı alıyorum ama yetmiyor kiramı be faturaları ödemekte zorlanıyoruz ne gibi yardımlara başvurabilirim. İşsizlik maaşı yardım almama engel olur mu.
  Teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 18. Özen dedi ki:

  Merhaba bende syd den büyük kızım adına maaş alıyorum ama 4 tane çocuğum var en büyüğü 8 yaşında diğerleri 6 . 4. Ve 1 aylık henüz iki tanesi okula gidiyor ve eşimle resmi nikâhım yok kira borcumda birikti bende kira yardımı almak istesem acaba verirler mi çocuklarımın babası çalışmıyor inşaat işinde olduğu için havalardan dolayı iş bulamiyo çok zor durumdayım napabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, resmi nikah olmadığı için babanın hane yardımı alması biraz zor. Fakat siz kendi adınıza yardım için müracaat edebilirsiniz.

 19. ebru dedi ki:

  Merhaba eşimden ayrıldım fakat resmi nikahim yoktu bir tane çocuğum var ve hiçbir gelirim yok şimdilik ailemin desteğiyle yanlız yaşıyorum çocuğum küçük olduğu için çalışamıyorum kira yada çocuk yardımı alabilirmiyim acaba nereye başvurmam lazım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çocuk yardımı ve diğer yardımlar için başvuru yapabilirsiniz

 20. Evren dedi ki:

  Kolay gelsin benim sigortam yok günlük iş tutuyorum borcum var evim kira nasıl yardım alırım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 21. Gökhan dedi ki:

  Merhaba iyi günler
  Ben hiv pozitif tedavisi görüyorum kaldığım evden ayrılmak zorunda kaldım kalacak yerim yok işsiz im sağlık sorunu dolayısı ile işbulamıyorum, yeşil kartlıyım. Kira veya nasıl bir yardım talebinde bulunmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 22. Mujde dedi ki:

  Merhaba benim eşim Behçet hastalığı var ve işten çıkarıldı 5aydir evde işsizlik maaşı alıyor kirami odeyemiyorum elektrik ve suyum kesildi. Kaymakamliga çıktım Gelin bakın dedim bana üç ayda bir iki yüz TL yardım ediyor lar bana yetmediği söyledim bı kovulmadigim kaldı iki çocuğum var okula gidiyorlar onlar bile sigortali gözüküyor diye yardım almıyorum muhtarımizin sayesinde kömür geldi bir kerede erzak yardımı yaptı Allah razı olsun muhtarimizdan nasıl yardım alabilirim acaba sigortasız mi olmamız gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım için muhtarlık aracılığıyla müracaat edin. Muhtarlık görüşü ön planda tutuluyor.

 23. Meltem dedi ki:

  Iyi gunler benim esim ceaevinde ben kizimin adina 560 tl yardim alıyorum ama kiram cok birikti odeyemiyorum ailemlede görüşmüyorum ne yapabilirim kira yardimi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kendi adınıza başvuru yapabilirsiniz.

 24. melek dedi ki:

  merhaba ben 51 yaşındayım. eşimi kaybedeli 12 yıl oluyor. 2 çocuğumdan biri okuyor biri de yeni çalışmaya başladı. emekli aylığım da düzenli bir gelirim de yok. köyde tapusu babama ait olan eski bir ede oturuyorum. oturduğum ev çok eski yıkıldı yıkılacak. kaymakamlıktan başımızı sokacak yeni br ev yapılması için yardım alabilir miyim. Acaba tapusu benim üzerime olmadığı için yardım reddedilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek ev yapılması konusunda başvuru yapabilirsiniz.

 25. Nihat dedi ki:

  52 yaşındayım 2014 /2016 yılları arasında servis işine girdik eşimle birlikte bende taksicilik yapıyordum rahmetli annemden bir evimiz vardı şöför bit arkadaşımız sebeplensin ekmek parasını çıkarsın diye ama malesef bu arkadaşımız hem kaza yaptı arkasındanda aracın motorunu yağ ve su kontrollerini yapmadığı için motoruda yaktı bağlı bulunduğumuz şirketten 1.5 ay para alamadık bankalardan kredi ve kredi kartlarıyla işi düzeltmeye uğraşalım derken battık evde gitti borçların önüne geçemediğim için hanımda bende hacizlik ve bankada borçlandık 2kızım varını borç harç evlenirdik diyetler iş arıyor kiramı ödeyemez oldum nerden yardım alabilirim bana bir yardımcı olabilirmisiniz şimdiden tşk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek yardım talebinde bulunun. Komisyon yüksek ihtimalle olumlu görüş verebilir

  2. aytac dedi ki:

   hemen olumlu cıkar mı

 26. Ali dedi ki:

  Issızım kira ve erzak yardımı alabilirmiyim işsizlik maaşımda yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 27. M.sahin dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 51 yaşındayım ve eşimi kaybedeli uzun zaman oldu. 2 tane çocuğum var biri okuyor biri çalışıyor. Bende şeker hastası olduğum için çalışamıyorum. Köyde tapusu babamda olan eski ahşap evde oturuyorum. Ama ev çok kötü durumda. Yol geçeceği için ev yıkılacak. Bu durumda ben nasıl bi yardım alabilirim. Yeni bir ev yapmak için yardım verilir mi ama yerin tapusu babama ait

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yol devlet tarafından yapılırsa istimlak edilip parası ödenir. Yani devlet tarafından satın alınarak kamulaştırılır ve ücreti ödenir. O para ev yapmaya yetmezse Kaymakamlık Makamına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir ve evinizi yeniden yapabilirsiniz.

 28. Melek dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 51 yaşındayım ve eşimi kaybedeli uzun zaman oldu. 2 tane çocuğum var biri okuyor biri çalışıyor. Bende şeker hastası olduğum için çalışamıyorum. Köyde tapusu babamda olan eski ahşap evde oturuyorum. Ama ev çok kötü durumda. Yol geçeceği için ev yıkılacak. Bu durumda ben nasıl bi yardım alabilirim. Yeni bir ev yapmak için yardım verilir mi tapu bana ait olmadığı sürece

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yol için kamulaştırma yapılır ve bedeli ödenir. Kaymakamlık Makamına müracaat ederek ev yapımı için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 29. Erkan kıldır dedi ki:

  Ben calisiyorum askeri ucretle ama her ay mal mudurlugune 1560 tl para yatiriyorum 8 aylik birde kizim var evim kira ve kredi taksitlerimi odeyemiyorum bende yardim alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz

 30. Gulay kardaş dedi ki:

  Merhaba ben 34 yasinda 3cocuk annesiyim eşim birçok hastalığı olduğu için çalışamıyor vesurekli bir ameliyat oluyor kaymakamliktan 3ayda bir 400tl alıyorum yetmiyor 3 cocugumda okuyor buyuk lise ikizler 5ci sinifa gidiyor masraflarini karsilayamiyorum yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 31. Muazzez dedi ki:

  Merhaba kiradayım 500 lira esim hasta tedavi goruyo calisamiyo bende alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sağlık yardımı ve kira yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 32. Berivan dedi ki:

  Merhaba bizim yeşil kartımız var kaynanam Gille beraber ikamet ediyoruz. Eşim babasıyla birlikte borç harla ikinci el bir araba aldı araba eşimin üzerine alındı… eşimle ayrı eve kiraya çıkmak istiyoruz iki çocuğumuz var kira yardımı alabilirmiyim sizce

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başka geliriniz yoksa ve aracın değeri yüksek değilse başvurunuz onaylanabilir

 33. Ahmet Yıldırım dedi ki:

  meraba ben 39 yasindayim bugun yarin yikilacak bi gece kondudayim yalniz yasiyorum bi ek gelirim yok fazla ayakta duramadmdan calisamiyorum o sebebten issizim evim kentsel donusmde oldugundan ev sahibim elektirik su kesti ckmami ister ama ne baska yere bakacak gucum nede kira verecek durumm var bu konudan muzdaripim devletimiz acep yardmci ola bilirmi bnde bu yardmdan faydalana bilirmiyim okudugunuz icin tesekurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kira yardımı için müracaat edebilirsiniz.