Emeklilik

Yurt Dışında Çalışanlar Türkiye’de Nasıl Emekli Olur?

Yurt dışında çalışanların Türkiye’den emekli olması mümkündür. Yurt dışında çalışalar Türkiye’de nasıl emekli olur:

 • Yurt dışında çalışan vatandaşların emekli olabilmesi için aranan ilk şart TC vatandaşı olmaktır. Vatandaşlıktan çıkmış olan kişilerin Türkiye’den emekli olması söz konusu değildir.
 • Yurt dışında belirli bir süre ikamet etmek gerekmektedir. Bu şartlarda çalışan vatandaşların ikamet edecekleri ya da ettikleri sürenin sınırlı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra doğduğundan beri yurt dışında olan vatandaşların Türkiye’de bir süre çalışması gerekmektedir.
 • Hizmet ettiği ya da çalıştığı seneleri belgelemek gerekmektedir. Yurt dışında yapılan işlere dair belgelerin hizmet konularının da beyan edilmesi oldukça önem teşkil etmektedir.
 • Yazılı müracaat sistemi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmek gerekmektedir.
 • Vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşını dolduran vatandaşların resmi olarak başvuru hakkı yoktur.

Hangi Ülkede Çalışanlar Türkiye’de Emekli Olabilir?

Yurtdışında çalışıp Türkiye’de emekli olmak için ülkeler belirlenmiştir. Buna göre Türkiye’den emeklilik hakkı tanınan ülkeler ise:

 • Almanya,
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,
 • Kanada,
 • Avusturya olarak belirlenmiştir.

Söz konusu 5 ülkede çalışan Türk Vatandaşları, Türkiye’den emeklilik elde edilmektedir. Bu ülkeler ile yapılan anlaşmalar gereği, bu ülkelerde çalışan vatandaşların borçlanma durumunda olması halinde sigorta talebi görülmemektedir. Yurt dışında çalışılan süre kapsamında borçlanma yapılmaktadır.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması için Dilekçe Nasıl Yazılır?

Yurt dışı hizmet borçlanması dilekçesi için hazırlanan belgenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Dilekçe, Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi üzerinden doldurulmaktadır. Dilekçeyi doldurmak için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir:

 • İlk olarak sgk.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sayfada bulunan portal adresinin tıklanması gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden iş seçenekleri bölümünün tıklanması gerekmektedir. Bu alan üzerinden SGK kısmının tıklanması gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden başvuru seçenekleri altında yer alan Yurt Dışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi bölümünün tıklanması gerekmektedir.
 • Bu alanı seçtikten sonra dilekçe bilgisayara inecektir. Bu dosyanın çıktısını almak ve lacivert tükenmez kalem ile formu doldurmak gerekmektedir. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’na belge teslim edilmelidir.

Yurt Dışı Çalışanları için Prim Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Yurt dışı çalışanlarında prim gün sayısı hesaplama için sigorta başlangıç tarihi ve yurt dışında çalışma süresinin hesaplanması gerekmektedir. Sigortalı olan kişinin sigorta başlangıç tarihinden önce borçlanması durumunda, sigortalılığın başladığı gün sayısına göre hesap yapılmaktadır. Bunun dışında Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yapılan 5 yurt dışı ülkesinde çalışan kişilerin işe başladıkları ilk tarih hesaplanarak prim günleri belirlenmektedir.

Bunun dışında kanuna göre aylık bağlanma durumunun tespiti yapılmaktadır. Ev kadınlarının yurt dışında yaşadığı süre için de borçlanma mümkündür. Borçlanma durumuna göre ev kadınları 4B Bağ-Kur kapsamında prim ödemelerini yapmaktadır.

Yurt Dışı Borçlanmalarında Ne Kadar Prim Ödenir?

Yurt dışı borçlanması için prim ödemesi yasalar kapsamında belirlenmiştir. Buna göre 3201 sayılı olan kanun kapsamında yapılacak olan ödemelerin TL üzerinden yapılması gerekmektedir. Bu durumda hesaplamalar asgari ücret kapsamında yapılmaktadır. Öte yandan prim borçlanması için en az limit ise 2 Bin TL ve en üst borçlanma tutarı ise 16 Bin TL olarak belirlenmiştir. Öte yandan kazanç türleri ise yüzde 32’si üzerinden hesaplanmaktadır. Yurt dışı borçlanması için başvuru yaptıktan sonra tebliğ edilecek borçlanma tutarının 3 ay içinde ödenmesi gerekmektedir. Öte yandan borçlanma tutarlarının başvurudan sonrası 3 ay içerisinde yapılması gerekmektedir.

Yurt Dışında Çalışanların Borçlanma Yapma Şartları Nelerdir?

Yurt dışı borçlanma şartları yasalar kapsamında belirlenmiştir. Buna göre Yurt dışında çalışanlar Türkiye’de nasıl emekli olur:

 • Başvuru yapan vatandaşların yurt dışı borçlanma taleplerinin kabul edilmesi gerekmektedir.
 • Vatandaşın yurt dışında çalıştıktan sonra Türkiye’den emekli olma şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir.
 • Vatandaşların yurt dışında geçici bir süre kapsamında çıkış yaptıklarını beyan etmesi oldukça önemlidir.
 • Vatandaşın Türkiye’ye kesin olarak dönüş yapması gerekmektedir.
 • Yurt dışı borçlarının sistem üzerinden otomatik olarak kesilmesi için talepte bulunması gerekmektedir.
 • Prim günlerinin ödenmesi 3 ay içinde yapılmalıdır.
 • Vatandaşın ödeyecekleri prim tutarları ise banka hesabına giren paranın en fazla yüzde 32’si olmalıdır.

Emeklilik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik borçlanması hesaplama işlemler yurt dışında ikamet edilen süreye göre yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu yapılan borçlanmalar için asgari ücret üzerinden hesaplamaları yapmaktadır. Bu hesaplamaya göre günlük borçlanma 26 TL olarak belirlenmektedir. Hesaplama yapılırken:

 • Askerlik borçlanması kapsamında 540 gün askerlik için 11 Bin 691 TL borçlanma yapılmaktadır.
 • Çocuk sahibi olanların borçlanması için 3 Çocukta 2 Bin TL borçlanma yapılmaktadır.
 • Doğum borçlanması kapsamında 160 gün borçlanmalar için 46 Bin 764 TL borçlanma yapılmaktadır.
 • 5 Bin gün yurt dışı borçlanması için ise 108 Bin 250 TL geri ödeme ile emekli olmak mümkün olmaktadır.

Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik hesaplaması yapmak için yurt dışında ikamet edilen gün sayısı dikkate alınmaktadır. İlk sigorta başlangıcı 1976 ve sonrası olan vatandaşlar 5000 gün ve 25 senelik sigorta süresinin tamamlanmasından sonra emeklilik şansı elde etmesi mümkündür. Bunun dışında:

 • Sigorta başlangıç yılı 24.5.1994 ile 23.11.1995 arasında olan vatandaşlar 5750 gün, 55 yaş ve 25 senelik sigorta süresinden sonra emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • Sigorta başlangıç yılı 24.11.1995 ile 23.5.1997 arasında olan vatandaşlar 5825 gün, 56 yaş ve 25 senelik sigorta süresinden sonra emeklilik hakkı elde etmektedir. Sigorta başlangıç yılı 24.5.1997 ile 23.11.1998 arasında olan vatandaşlar 5900 gün, 57 yaş ve 25 senelik sigorta süresinden sonra emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • Sigorta başlangıç yılı 24.11.1998 ile 8.9.1999 arasında olan vatandaşlar 5975 gün, 58 yaş ve 25 senelik sigorta süresinden sonra emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • Sigorta başlangıç yılı 9.9.1999 ile 30.4.2008 arasında olan vatandaşlar 7000 gün, 60 yaş ve 25 senelik sigorta süresinden sonra emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • Sigorta başlangıç yılı 1.5.2008 tarihinden sonra olan vatandaşlar 7200 gün, 60 yaş ve 25 senelik sigorta süresinden sonra emeklilik hakkı elde etmektedir.

Yurtdışı Borçlanması Başvuruları Nereye Yapılır?

Yurtdışı borçlanması için başvuru yapmak için öncelikli olarak dilekçe ve gerekli belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra yurt dışı borçlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il ve ilçelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Yurt dışı borçlanması için ilk olarak SGK’ya bizzat başvuru yapmak gerekmektedir. Yurt dışında çalışalar Türkiye’de nasıl emekli olur:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışacak vatandaşların yurtdışı borçlanma işlemleri için en son Türkiye’de ikamet ettiği konumda bulunan SGK il müdürlüklerine başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruda bulunacak olan vatandaşların herhangi bir ikamet kaydı bulunmuyorsa nüfusun kayıtlı olduğu SGK il müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir.

Türkiye’de herhangi bir SGK güvencesi bulunmayan vatandaşların yurtdışında borçlanmasını ev kadını olarak geçen süreler için de geçerli olmaktadır.

Emeklilik Hesaplama İle İlgili Soru ve Cevaplar

3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu