Emeklilik

Yurt Dışında İsteğe Bağlı Emekli Nasıl Olunur?

Yurt dışından isteğe bağlı emekli olmak için kişilerin emeklilik şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar bulunulan ülkenin durumuna ve kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ancak isteğe bağlı emekli olmak isteyen kişilerin, işverenlerine bu durumu iletmeleri gerekmektedir. İsteğe bağlı emeklilik hem bireysel bazda, hem şirket bazında olabilir.

Bireysel olarak kişiler isteğe bağlı sigorta yaptırarak emekliliklerini garanti altına alabilirken, şirketin tamamının da isteğe bağlı sigortaya geçişi söz konusu olabilir.

Tüm Ülkelerden İsteğe Bağlı Emekli Olunabilir Mi?

İsteğe bağlı sigortalı olunabilecek ülkeler, Sosyal Güvenlik Anlaşması’nın imzalanmadığı ülkelerdir. Buna ek olarak bu ülkeler arasında istisnalar da bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Anlaşması, kişilerin yurt dışında çalıştıkları dönemlerde dahi sigorta türlerine (4-A, 4- B, 4-C) tabi olmasını sağlar. Bu nedenle kişilerin isteğe bağlı sigortalı bulunmasına gerek kalmaz.

Kişiler, bu sigorta türlerinden kendisine uygun olana tabi olarak prim ödemelerini gerçekleştirir. Aylık gelir olarak gösterilen miktarın %32’si olarak belirlenen bu bedel, işveren tarafından ödenir. Ancak isteğe bağlı sigorta durumunda kişiler, kendi primlerini ödemekle yükümlüdür.

Sosyal Güvenlik Anlaşması Hangi Ülkelerle İmzalanmıştır?

Sosyal Güvenlik Anlaşması imzalanan ülkeler, şu şekilde sıralanabilir:

 • İsviçre
 • İsveç
 • Almanya
 • Kuzey Kıbrıs
 • Kanada
 • Kebek
 • Avusturya
 • Fransa
 • İngiltere

Bu ülkelerle imzalanan Sosyal Güvenlik Anlaşması nedeniyle, buralarda çalışan ya da ev hanımı olarak geçici bir süre bu ülkelerde bulunan kişiler, hizmet borçlanması yapabilmektedir. İstisnalar olsa dahi, yurt dışı hizmet borçlanması yapılan ülkelerden isteğe bağlı emeklilik talebinde bulunmak mümkün değildir. Yurt dışı hizmet borçlanması da, isteğe bağlı emeklilik primi ödemesi de kişilerin inisiyatifindedir. Bu nedenle herhangi bir başvuru yapmadan otomatik olarak sigortalı olma durumu söz konusu değildir.

Sosyal Güvenlik Anlaşması İmzalanmış Ülkelerden İsteğe Bağlı Emekli Olunur Mu?

Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne rağmen isteğe bağlı emekli olunabilecek ülkeler şu şekilde sıralanabilir:

 • İngiltere
 • İsveç
 • İsviçre
 • Fransa

Türk vatandaşları, isteğe bağlı emeklilik konusunda bu ülkelerde inisiyatif kullanabilmektedir. Bu ülkelerde, Türk vatandaşları dilerse yurt dışı borçlanma ile sigortalı olabilirler, dilerse isteğe bağlı emekli olabilirler.

Yurt Dışından İsteğe Bağlı Emeklilikte İkamet Şartı Aranır Mı?

Yurt dışından isteğe bağlı emekli olurken ikametin Türkiye’de bulunması şartı aranmamaktadır. İsteğe bağlı sigortalılığın şartları arasında ikamet adresinin Türkiye’de bulunması yer almaktadır. Ancak yurt dışından isteğe bağlı emekli olmak isteyen kişiler için bu şart aranmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanmamış ülkeler ile, imzalansa da istisna sayılan 4 ülkede ikamet edilmesi durumunda, kişiler resmi ikamet adreslerine bakılmaksızın isteğe bağlı emekli olabilirler. Ancak kişilerin gerekli şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

Uluslar Arası Sözleşmelere Göre İsteğe Bağlı Sigortalı Olma Durumu Mümkün Müdür?

Uluslar arası sözleşmelerde isteğe bağlı sigortalılık, imzalanan sözleşmeye ve ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Uluslar arası sözleşmeler, yerel kanunlardan daha yüksek yaptırım gücüne tabidir. Bu nedenle aslen kanuna uygun olmayan durumlar da, uluslar arası sözleşmeler nedeniyle gerçekleşebilmektedir. Sosyal Güvenlik Anlaşması imzalanan ülkelerde, kişiler isteğe bağlı emeklilik primi ödediklerinde, bu primler 4- B kapsamında değerlendirilmektedir.

Yurt Dışından İsteğe Bağlı Emeklilik Primleri Nasıl Belirlenir?

Yurt dışı isteğe bağlı emeklilikte prim belirleme, bulunulan ülkeye ve kişiye göre değişiklik göstermektedir. Primler, kişi tarafından belirlenir. Günlük kazanç ve asgari ödeme tutarları da dikkate alınarak belirlenen primler, kişi tarafından onaylandıktan sonra işleme konur.

İsteğe bağlı sigorta ödemesinin banka hesabından otomatik alınması söz konusu değildir. Prim miktarı, kişi tarafından ilgili birime ödenmelidir.

Yurt Dışından İsteğe Bağlı Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Yurt dışından isteğe bağlı emeklilik koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal Güvenlik Anlaşması bulunmayan ya da istisnai 4 ülkeden birinde bulunulmalıdır.
 • 18 yaşını geçmiş olunmalıdır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır. İkamet adresi önemli değildir.
 • İşverenin Türk olması gerekmekte ve bir Türk işletmesinde çalışmak gerekmektedir.
 • Belgelerde eksik bulunmamalıdır. Başvuru sırasında eksik belge bulunması durumunda işlemin uzaması ya da iptali söz konusu olabilir.

Yurt Dışı Borçlanma Mı Yoksa İsteğe Bağlı Sigorta Mı Avantajlıdır?

İsteğe bağlı sigorta ile borçlanmanın farkı, başvuru süreçlerinde ve gerekli işlemlerde kendini göstermektedir. Kişi eğer sigorta borçlanması yapmak istiyorsa, bunu Türkiye’ye döndükten sonra yapacağı başvurularla gerçekleştirmelidir. Ancak isteğe bağlı sigortada, yurt dışında bulunma süresi tamamlanmadan başvuru yapılmakta, ödemeler çalışma süresi sırasında gerçekleşmektedir. Yurt dışı borçlanmasında toplu ödeme yapılabilmektedir.

Kişiler, borçlandıkları günü hesaplatarak gerekli miktarı yatırdıklarında emekli olabilir. Ancak isteğe bağlı sigortada aylık prim ödemesi yapılmalıdır. İşlem, Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinden gerçekleştirilmektedir. Buralara yapılacak başvurularda talep iletilir.

Ancak borçlanma gibi talep dilekçesi doldurulması gerekmez. Sadece yurt dışında çalışılan işletmeden alınacak çalışma belgesi yeterlidir. Kişinin bu işletmede çalıştığını ve işletme sahibinin Türk olduğunu belgelemesi durumunda isteğe bağlı sigortalılık işlemi yapılabilmektedir.

Yurt Dışından İsteğe Bağlı Emekli Olunurken Sigorta Başlangıcı Yapılmamış Olması Şartı Aranır Mı?

Yut dışından isteğe bağlı emeklilikte sigorta başlangıcı şartı aranmaktadır. Kişi, daha önce SGK ve SSK’ya bağlı sigorta türlerine tabi olmamış olmalıdır. Böyle bir durum söz konusu olsa da, sigorta primi yatırılma süresi en fazla 30 gün olarak tespit edilmelidir. 30 günden az sigorta primi yatırmış kişiler ile, deneme süresi bildirilmiş ancak işten çıkmış kişiler, yurt dışından isteğe bağlı emeklilik gerçekleştirebilirler.

Yurt Dışında Ev Kadını Olarak Bulunulması Halinde İsteğe Bağlı Sigorta Yapılır Mı?

Yurt dışındaki ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta yaptırması mümkündür. Yurt dışında sadece bulunarak dahi kadınlar sigortalı olabilir. Ayrıca aynı kanun, yurt dışı borçlanmada da geçerlidir.

Kadınlar çalışmasa dahi, yurt dışında bulundukları sürede sigortalı sayılabilir. Kadının evli ya da bekar olması bu konuda etken değildir.Ayrıca yurt dışında olan kız öğrenciler de bu imkandan yararlanabilir. Ancak kişilerin, isteğe bağlı sigorta primlerini ödeyeceklerini taahhüt eden bir gelir belgesi beyan etmeleri gerekir.

Yurt Dışında İsteğe Bağlı Emekli Olan Kişinin Yurt Dışı Borçlanma Hakkı Var Mıdır?

Aynı anda hem isteğe bağlı sigorta, hem yurt dışı borçlanma hakkı alınması mümkün değildir. Ancak şartlar açısından kişi eğer yurt dışından isteğe bağlı sigortalı olabiliyorsa, borçlanma da yapabilir. Her ikisinin de yapılabileceği ülkelerde kişiler, inisiyatif kullanmalıdır. Bunun yanında ödenek kesintisi ihtimali bulunsa da, aynı anda hem Türkiye’den hem yurt dışından emeklilik mümkündür.

Türkiye’den Sigortalı Olan Kişinin Yurt Dışından İsteğe Bağlı Emekli Olma Hakkı Var Mıdır?

Türkiye’den sigortalı olunması durumunda yurt dışından isteğe bağlı sigorta hakkı mümkün değildir. Bu hak sadece hizmet borçlanması yapılması mümkün olan ülkelerde geçerlidir. Eğer kişi Sosyal Güvenlik Anlaşması bulunan bir ülkeye giderse, sigorta borçlanmasını gerçekleştirebilir ancak isteğe bağlı emekli olamaz.

Primleri 30 günden fazla ödendiği için yurt dışından isteğe bağlı emekli olma imkanı mümkün olmaz. Kişi, bu durumda sigortasını dondurabilir ya da prim ödemesi talep edebilir.

Hangi Ülkelerde Çalışanlar Türkiye’de Emekli Olur?

Ölen Emeklinin Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

1999-2008 Yılları Arasında Sigortalı Olanların Emeklilik Şartları

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu