Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır? Online Sorgulama

Zimmet nedir ve sorgulama işlemleri nasıl yapılır, özellikle Sağlık Bakanlığı çalışanları tarafından merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bu hizmet sayesinde Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev alan sağlık personelleri atama durumları ve tayin bilgilerini internet üzerinden sorgulayabilir.

Sağlık Bakanlığı tarafından açılan personel görev yerleri ve zimmet durumu hakkında bilgi almanız mümkün olmaktadır.

TC Sağlık Bakanlığı’na ait olan zimmet sorgulama sayfası aracılığı ile sorgulayabileceğiniz hizmetler:

  • Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık personeli durumları sorgulama,
  • Doktor ve diğer tüm personellerin görev yerleri sorgulama,
  • Zimmet durumu sorgulama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bu sorgulamaları tek sayfada birleştirerek sunması ile personellerin bilgilerine oldukça kolay şekilde erişmesine de olanak tanımaktadır. Bu uygulama sayesinde zimmet sorgulama sayfası aracılığı ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan tüm personeller tüm bilgilerine kolayca ulaşabilmektedir. Geliştirilen sorgulama ekranı TC Sağlık Bakanlığı, Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi yazılım birimleri tarafından geliştirilmiştir.

Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi ile Atama Sorgulama

Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi atama sorgulama işlemleri için uygulamaya giriş yapmanız yeterli olacaktır. Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi sorgulama işlemleri Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi, zimmet sorgulama ve atama işlemlerini yapabileceğiniz uygulamalar arasında bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan personellerin tüm bilgilerini sorgulayabileceği bu hizmet, aynı zamanda personel görev yerini de sorgulayabileceğiniz sistemlerin başında gelmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen bir uygulama olan zimmet sorgulama işlemleri için izlemeniz gereken adımlar:

Öncelikli olarak Sağlık Bakanlığı’na ait olan resmi web sitesine https://www.saglik.gov.tr giriş yapmanız gerekmektedir. Siteye girdikten sonra ise personel görev yeri ve zimmet sorgulama kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Bu adımları tamamladıktan sonra karşınıza çıkan kimlik doğrulama bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Kimliğinizi doğruladıktan sonra diğer adıma geçebilirsiniz.

Zimmet Kaydı Düşmedi Sorunu

Eğer zimmet kaydınız ekrana düşmemiş ise ‘’ Dikkat! Çalışma durumu bilgilerinize erişilemedi’’ hatası ile karşılaşacaksınız. Bu durumda bir süre sonra tekrar deneyebilirsiniz. Bu hata, zimmet bilgilerinizin henüz mevcut olmadığını göstermektedir.

Zimmet kaydınız; tebligatınızın yayınlanmasından birkaç saat sonra sisteme düşmektedir. Bu süreç yoğunluğa göre değişebilmektedir. Bundan dolayı hemen zimmet durumunuzu göremezseniz telaşlanmadan yeniden denemeye devam edebilirsiniz. Bazı durumlarda birkaç gün içinde zimmet durumu açıklanmaktadır.

Zimmet kaydınızın ekrana ve sisteme düşmesinden sonra çalışma durumunuz ile ilgili tüm bilgileriniz güncellenecektir. Bu aşamada hangi birime atandığınız kutucuk üzerinden ekrandan ulaşılabilir olacaktır.

İnternet Üzerinden Zimmet Sorgulama

Sağlık Bakanlığı personel sorgulama hizmetlerinden biri olan Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi sayesinde görev yerlerinizi ve atama bilgilerinizi kısa süre içinde sorgulayabilirsiniz. Zimmet sorgulama işlemleri sağlık sektöründe çalışan kişileri yakından ilgilendiren konulardan biridir. Zimmet sisteminde atama ve zimmet işlemlerinin tamamı ile ilgili bilgilere yer verilmektedir. Sağlık çalışanlarının özlük bilgilerinin bulunduğu bir sistem olmakla beraber Sağlık Bakanlığı kapsamında diğer sistemlerle de beraber çalışmaktadır. Zimmet sorgulama sistemi aracılığı ile kamuya ataması yapılan sağlık personelleri şu bilgilere ulaşabilmektedir:

  • Atamaların nereye yapıldığı,
  • Atamaların gerçekleştiği il ve kurum bilgileri,
  • Zimmet durumları,
  • Atama ve özlük işlemleri

Bu bilgileri kısa süre içerisinde internet üzerinden sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. Zimmet sorgulaması Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiş bir uygulamalıdır. İnternet üzerinden kamu sağlık sektörüne hizmet veren uygulamalar arasında oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı özellikle değişen ve gelişen teknolojik yapı ile beraber bünyesinde çalışan personeller için daha kolay ve pratik bilgi alma sistemi olarak geliştirmiştir.

Geçmiş zamanlarda personel Görev Yeri Sorgulama sayfası kapsamında hizmet verilmekteydi. Ancak günümüzde Zimmet Durumu Sorgulama sayfası ile Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi birleştirilmiştir. Bu sayede Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi sağlık personelleri tarafından ziyaret edilebilen sayfalardan biri olarak kullanılmaktadır.

Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi sorgulama Sağlık Bakanlığı’na ait olan resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Zimmet sorgulama işlemlerini yapabilecek kişiler ise:

  1. Doktorlar,
  2. Sağlık personelleri,
  3. Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan diğer personeller

Bu noktada resmi internet sitesinin talep ettiği kimlik doğrulama verileri girdikten sonra atamalarınız ile ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Karşınıza ile olarak çıkacak olan ‘’Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu’’ ekranı aracılığı ile kimlik belgesi türünü seçmeniz gerekmektedir. Kimlik bilgilerini doğru gitmeniz oldukça önemlidir. En önemli nokta ise kimlik kartınızın yeni ya da eski olup olmadığıdır.

Bu aşamada seçeneklerden hangi kimlik kartını kullandığınızı seçerek işlemlere devam edebilirsiniz. Bu bilgileri girdikten sonra zimmet sorgulama işlemlerinizi tamamlayacaksınız. Bu sistem sayesinde Sağlık Bakanlığı’na ait olan atama ve tayin işlemlerini öğrenebilir, atamalarının nereye olduğunu görebilirsiniz.

Zimmet Sorgulama İşlemleri En Kolay Nasıl Yapılır?

Özellikle atama dönemlerinde zimmete düşme süresi  olarak ifade edilen tabirler; atamanın gerçekleşmesi ve sisteme düşmesini ifade eder. Sisteme gelen bilgiler yoğunluk durumuna bağlı olarak birkaç saat ya da birkaç gün içinde siteye düşmektedir. Atama işlemleri ÇYKS sistemleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Zimmete düşme işlemleri ile beraber atandığınız yeri ve atama bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi üye olmak için kullanıcı şifrenizin olması gerekmektedir. Ancak sorgulama aşamasında kimlik bilgileriniz yeterli olmaktadır. Herhangi bir kullanıcı adı ya da e-devlet şifre almanıza gerek yoktur. Bu sistem direkt olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlıdır.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı personeller atama ve zimmet bilgilerini bu sistem üzerinden öğrenebilmektedir. Kamu sağlık personellerine ait olan tüm bilgilere bu alandan kolayca ulaşabilirsiniz.

Zimmete Düşme Ne Demek?

Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan personellerin atama yerlerinin belli olmasını ve sisteme düşmesini ifade eder. Zimmet kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi yazılımı sayesinde sağlık personelleri atama yerlerini ve atama bilgilerini öğrenebilmektedir. Zimmete düşme tabiri de bilgilerin sisteme aktarılmasını ifade etmektedir.

Şayet ilk ataması gerçekleşmiş olan sağlık personelleri zimmet sorgulaması neticesinde olumsuz ve başarısız bir sonuç alırsa bu noktada zimmet kaydı bulunamadı ifadesi çıkacaktır. Bu noktada ilk atanan personeller yoğunluğa göre sistemde kendilerini birkaç gün içerisinde bulabilmektedir.

Zimmet sorgulamasına girilen ataması ve tayin işlemleri yapılmış olan sağlık personelleri arasından bazıları da atandıkları yeri sistemde göremeyebilir. Bu aşamada biraz bekleyip tekrar denemek gerekebilir. İllere gönderilmiş olan atama yazıları ve işlemler farklı tarih ya da günlerde gerçekleşebilir.

Bundan dolayı da zimmet sorgulaması sırasında olumsuz yanıt alan kişilerin biraz beklemesi ve daha sonra yeniden denemesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra zimmet sorgulama aşamasında kullanılan kimlik bilgilerinin de Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi üzerinden güncellenmesi gerekmektedir. Bu güncelleme zaman alacağı için personel bilgilerine olan erişim imkanları da kısıtlanabilir.

Bu gibi durumlarda sorun yaşayan sağlık personelleri il sağlık müdürlüklerine başvurabilir ve durumlarını anlatarak nüfus bilgilerinin güncellenmesini talep edebilir. Bu güncellemeden sonra zimmet sorgu ekranına kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu