Maaş Yardımı

2020 Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulaması

2020 yılında Ziraat Bankası fakirlik maaşı sorgulaması yapmak isteyenler; Ziraat Bankası’nın dijital bankacılık yöntemlerinden veya banka şubesinden gerekli sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Bunun için kimlik belgelerinin olması gereklidir. Fakirlik maaşını muhtaçlık sınırının altında kalan kişiler alabilmektedirler. Muhtaçlık sınırı belirlenirken asgari ücret üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Asgari ücretin üçte biri, muhtaçlık sınırı olarak kabul edilmektedir. Dolayısı ile her yıl enflasyon oranına bağlı olarak yapılan zam ile beraber asgari ücret de muhtaçlık sınırı da değişiklik göstermektedir. Fakirlik maaşı ödemesi almak isteyenlerin Ziraat Bankası’ndan veya PTT şubelerinden aylıklarını çekebilmeleri mümkündür. Ziraat Bankası olmayan küçük köy ve kasabalarda, fakirlik maaşı PTT’ye aktarılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Hangi Amaç İle Verilmektedir?

Fakirlik aylığının verilme amacı; ihtiyaç sahiplerine yardım etmektir. Vatandaşa yardımcı ve destek olmak amacı ile verilen bir ödenektir. Alınabilmesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişilerin başvuruları onaylanmaktadır. Muhtaçlık aylığı olarak da adlandırılan bir maaştır.

İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Gelir sahibi olmayan kişilere yapılan yardımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Gıda ve kıyafet yardımları yapılmaktadır. Aylık 274 TL gıda yardımı yapılmaktadır.
 • Barınma yardımı olarak 317 TL verilmektedir.
 • Muhtaç ailelere eğitime yönelik yardımlar yapılmaktadır. Çocuklar için sağlık yardımı adı altında 30 TL, üniversiteye gidenler için 200 TL verilmektedir. Tek seferlik geri ödemesiz 12.000 TL yardım alınabilmesi de mümkündür.
 • Nakdi yardımlar yapılmaktadır. Fakirlik maaşı da bunlardan biridir. 65 yaş üstü bireylere 130 TL, eşi vefat etmiş olan kadınlara 250 TL, engelli bireylere 261 TL ve 18 yaşının altında olanların yakınlarına 261 TL nakdi yardım yapılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Fakirlik aylığı için gerekli koşullar aşağıda açıklanmıştır:

 • Yetim ve öksüz kalan çocuklar fakirlik maaşı alabilmektedirler.
 • %40 ve üzeri engel sahibi olan vatandaşlar başvuru yapabilmektedirler.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler fakirlik maaşı için başvuru yapabilmektedirler.
 • Aylık herhangi bir geliri olmayanlar fakirlik aylığı başvurusunda bulunabilmektedirler. Gelir kaynağının muhtaçlık sınırının üzerine çıkmaması gereklidir.
 • Mahkeme kararı ile bakım altına alınmış olan kişiler fakirlik maaşı için başvuruda bulunabilmektedirler.
 • Fakirlik maaşına başvuru yapılabilmesi için üzerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz herhangi bir mal varlığının olmaması gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fakirlik aylığına başvurmak isteyenlerin ihtiyaç duydukları belgeler şu şekildedir:

 • Fakirlik aylığı başvuru formu gereklidir.
 • Kimlik belgesi istenmektedir.
 • Başvuru sahibinin engelli olması durumunda, engelli sağlık raporu gerekmektedir.

Doldurulması gereken fakirlik aylığı başvuru formunda bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler; kimlik bilgileri, rıza beyanı, engel oranı, ikametgah adresi ve telefon numarası gibi bilgilerdir. Başvuru formunu doldurduktan sonra diğer istenen evraklar ile beraber eksiksiz bir şekilde iletilmesi gereklidir.

Fakirlik Maaşı Başvuru Yöntemleri Nelerdir?

Fakirlik aylığı başvuru yolları şunlardır:

 • Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bizzat giderek başvuru yapılabilmektedir. Bunun için ikamet edilen ilin bağlı olduğu bölge müdürlüğünün tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne posta yolu ile evrakları göndererek başvuru işlemlerini tamamlayabilmek mümkündür.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi olan https://www.vgm.gov.tr adresine giriş yaparak fakirlik maaşı için başvuru yapabilmek mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aracılığı İle Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik aylığı başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle gerekli şartları sağlayıp sağlamadıklarına bakmaları gereklidir. Ardından gerekli evrakları hazırlamalılardır. Maaşı almak isteyenlerin engelli olmaları durumunda engellerini, muhtaç olmalarını halinde muhtaçlıklarını ve yetim olmaları durumunda yetimliklerini kanıtlamaları istenmektedir.

Ardından ikametgah adreslerine bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne giderek başvuruda bulunmak istediklerini söylemelilerdir. Bu başvuruların bizzat yapılması talep edilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gitmeden, evrakları ulaştırarak da başvuru işlemi yapılabilmektedir. Başvurunun yapılması ile beraber değerlendirme süreci başlamaktadır. Değerlendirmenin sonuçlanması durumunda ise; sorgulama sayfasında fakirlik aylığı ile ilgili bilgiler görülebilmektedir.

Fakirlik Maaşı Değerlendirme Kıstasları Nelerdir?

Fakirlik aylığı başvurusu yapanlarda incelenen özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahibi olan çocuğun annesinin ve babasının yaşayıp yaşamadığı değerlendirilmektedir.
 • Fakirlik maaşı başvurusu değerlendirilirken anne ve babanın şehit olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Kişinin ailesiyle beraber yaşayıp yaşamadığı değerlendirmeye alınmaktadır.
 • Aileye ödenen bir nafaka olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Başvuru sahiplerinin sosyal güvencelerinin olup olmadığı değerlendirilmektedir.
 • Herhangi bir kurumdan yardım ödeneği alınıp alınmadığı tespit edilmektedir.
 • Hane içerisindeki aylık gelirlerin toplamı hesaplanmaktadır.
 • Engelli bireylerin engel oranlarına bakılmaktadır.
 • Medeni durumları değerlendirilmektedir.
 • Evde bakım parasının alınıp alınmadığına bakılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?

2020 yılı ile beraber fakirlik aylığı 817.67 TL olarak belirlenmiştir. 4 kişilik bir ailenin mutfak ve gıda masraflarını karşılayabilecek nitelikte bir tutar belirlemek hedeflenmektedir. Temmuz ayı ile beraber fakirlik maaşına bu artış yansıtılacaktır. Fakirlik aylığına yapılan artışlar enflasyon tutarına göre yapılan artışlardır. Bu ödeme ise muhtaç ailenin bireylerinden sadece birine verilebilmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Sürede Verilmektedir?

Fakirlik aylığı, her ay alınan bir aylıktır. Fakirlik maaşı almaya devam edilebilmesi için kişinin muhtaç durumunda olması gerekmektedir. Dolayısı ile muhtaçlık durumu süregelen bir kişi hayatı boyunca fakirlik aylığı alabilmektedir. Engelli maaşı ile fakirlik aylığı karıştırılmamalıdır. 2022 kanunu kapsamında verilen engelli maaşı her ay verilmemektedir. 3 ayda 1 verilen bir maaştır. Ancak fakirlik aylığı aylık olarak ödenmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Zaman Ödenmektedir?

Fakirlik aylığı genellikle maaş döneminin ilk 10 günü içerisinde yatırılmaktadır. Ayın 15’ine kadar fakirlik maaşı yatırılmaktadır. Aylık olarak hesaba aktarılmaktadır.

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulaması Yöntemleri Nelerdir?

Ziraat Bankası fakirlik aylığını sorgulayabilmek için izlenmesi gereken yollar aşağıda verilmiştir:

 • Ziraat Bankası’nın mobil uygulamasını indirerek veya web sitesi üzerinden internet bankacılığı girişi yaparak sorgulama yapılabilmektedir.
 • Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine kimlik belgesi ile beraber giderek sorgulama yapılabilmektedir.
 • 444 00 00 numaralı Ziraat Bankası’nın müşteri iletişim merkezi aranarak ve müşteri temsilcisine bağlanarak fakirlik maaşı sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Aracılığı İle Fakirlik Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden fakir aylığı sorgulayabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın üst köşesindeki giriş yap butonu aracılığı ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Açılan sayfada T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi istenmektedir. E-devlet şifresi PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Ayrıca yurt dışında yaşayanlar da konsolosluklardan e-devlet şifresi alabilmektedirler. E-devlet şifresi olmayanlar ise diğer sisteme giriş yöntemlerini seçebilmektedirler.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra size nasıl yardım edebilirim kısmına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazarak veya e-hizmetler menüsünden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçilerek işleme devam edilebilmektedir.
 • Ardından Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Henüz onaylanmayan veya olumsuz sonuçlanan başvurular için sosyal yardım bilgisinin bulunamadığı yazmaktadır. Onaylanan başvurular için ise fakirlik maaşı ile ilgili detaylar sayfada belirtilmektedir.

Ziraat Bankasından Süt Parası Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası Çölyak Para Yardımı Sorgulama

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

İlgili Makaleler

651 Yorum

 1. Merhaba yazmıştım size daha öncede malesef yardımım onaylanmamış ve onaylanmaması içinde tek sebep yok ilk yardım aldıgımda ne durumdaysam aynı durumdayım ve cok zor durumda kaldım neyapmam gerekli acaba ?

  1. Merhaba
   Gönüllü yardım kuruluşlarına ve vakıflara başvuruda bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Sistem kaynaklı sorun yaşanmaktadır. En kısa sürede yardım ödeme işlemi yapılacaktır.

 2. Benim sed yardımım bu sene doldu evime geldiler tekrar degerlendirilcek dediler hiç haber yok e devletten de kayıt yok diyor yenilenmesi yada sonuçun belli olması ne kadar sürüyor acaba?

  1. Merhaba
   Yardım ödeme işlemlerinin onay süreci uzun sürebilmektedir. Yardım ödemenizin onaylanmasının ardından tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

  1. Merhaba
   Sistem kaynaklı gecikme yaşanmaktadır. En kısa sürede yardım ödemeniz yapılacaktır.

  1. Merhaba
   Sistem kaynaklı gecikme yaşanmaktadır. En kısa sürede yardım ödemeniz tarafınıza gönderilecektir.

 3. çok özür diliyerek tekrar soruyorum halen e devlette gözükmüyor acaba bendemi sorun vargeneldemi var

  1. Merhaba
   Sistem üzerindeki sıkıntı genel olarak yaşanmaktadır. En kısa sürede sistem üzerinde gözükecektir.

 4. Meb ben sosyal yardim alıyordum ama beni arayıp oğlumla birlikte oraya çağırdılar sebebi ne olabilir acaba

  1. Merhaba
   Tarafınızdan bilgi almak için çağırmış olabilirler.

  1. Merhaba
   Sed yardım ödemeleri sistem üzerine düşmeye başlamış bulunmaktadır.

 5. Sed yardimi icin basvurduk.Subat 15 ortanca kizim var 10 yasinda,onun adina 4,153 lira yatmis.Acaba tek seferlikmi yatti.yoksa diger cocuklarim icinde toplu yatarmi.bide bana elektrik yardimi alacaksiniz dendi.ama iki ay oldu ptt den soruyom,yok diyorlar.Lutfen konularla ilgili cevap verirmisiniz.Tesekkurler

  1. Merhaba
   Kızınız adına yapılan yardım tek seferlik ödeme olmaktadır. Devletten elektrik yardımı almak isteyen kişiler başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden yapacak. Elektrik yardımı almak isteyen kişiler belediyelerde ve kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardım bölümlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

  1. Merhaba
   Sed yardım ödemeleri hesaplara aktarılmaya devam ediyor.

 6. merhaba ocak ay yatmıştı ama şubat ayı e devlette gözükmüyor acaba genel bir sorun mu gözüken varmi

  1. Merhaba
   Genel bir gecikme yaşanmış bulunmaktadır. En kısa sürede sorun giderilecektir.

  1. Merhaba
   Herhangi bir sorun yaşanmadığı müddetçe ayın 15’inde hesaba yatırılmaktadır.

 7. 1.10.2019 olumlu degerlendırıldı aralıkta aldım ocakta kayıt bulunamadı dıyor ben ocak sed yardımımı alamadım kesilirmi subat sedı alacaklar ben ocak ayını alamadım daha

  1. Merhaba
   Şubat sed ödemelerini bekleyin, bazı durumlarda yaşanılan sorunlardan dolayı iki ay birlikte ödenebilmektedir. Eğer iki ay birlikte ödenmez ise o zaman başvuruda bulunduğunuz yere giderek durumu bildirmelisiniz.

 8. Evimize gelip maşşın kesilicegini söylemişler sizce kesilir mi nerden ögrene bilirim kuruldan geri dönme şansı var mı acaba

  1. Merhaba
   Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne giderek sorgulayabilirsiniz.

 9. Merhaba benin bu ayin 24 nde bitiyo yardimim tekrar nasil baglattirabilirim kucuk kizim var esimde cezaevinde tek gelirim bu yardim e devletten tekrar nasil basvurabilirim lutfen bilqilendirir misiniz?

  1. Merhaba
   Yardım ödemeniz yoğunluk nedeni ile henüz sisteme düşmemiş olabilir. En kısa sürede ödemeniz sistem üzerine düşecektir.

 10. Merhaba sed destegim nisan da bitiyor. Nisan ayinda paranin yatmayacagi soylendi dogrumu? 2nci sorumda 2nci kez devam edilip edilmemesine bakildi sonucunu ogrenirsiniz dedi saniyorum e devletten mi ogrenecegim nisanda biticek olan sed yardiminin devam etmesini ogrenebilmem icin ne zaman bakmaliyim?

  1. Merhaba
   Bir yılın tamamlanmasının ardından sed ödemesi kesilmektedir. İkinci başvurunuzun takibini e devlet sistemi üzerinden yapmanız gerekmektedir.

 11. Ayin 5 oldu hala sistemde kayıt bulunamadı diyor yine bi gecikme olcak ödemelerde ne zman sistemde gözükecek

  1. Merhaba
   herhangi bir gecikme mevcut olmamaktadır. Sistem üzerindeki yoğunluk nedeni ile bu tür gecikmeler bazen yaşanabilmektedir.

 12. Sed yardımı ayin 3 de sistemde gözüküyor du şimdi ise gözükmüyor neden acaba ve yatırım işlemleri uzadı ve başka tarihe mi verildi

  1. Merhaba
   Sisten kaynaklı bir yoğunluk yaşanmaktadır. Kısa bir süre sistem üzerine yardım ödemeniz yansıyacaktır.

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri henüz sisteme düşmediği için bu şekilde bilgi vermektedir. en kısa sürede ödeneğiniz sistem üzerinde gözükecektir.

  1. Merhaba
   Yardım ödemeniz henüz sistem üzerine düşmemiş olabilir. En kısa sürede sistem üzerinde gözükecektir.

  1. Merhaba
   Evet genel bir durum. Yardım ödemelerin sisteme aktarılması esnasında yaşanan sistemsel bir gecikme.

 13. 5 gundir kayit bulunamadi diyor 8aydir ilkdefa bu kadar uzun surdu normalde dediginiz gibi oluyor ama duzeltordu

  1. Merhaba
   Sistem üzerindeki yoğunluk nedeni ile bu şekilde bazen uzun sürebilmektedir. En kısa sürede işleminiz sistem üzerinde gözükecektir.

  1. Merhaba
   En kısa sürede sisteme yansır, bazen bu tür sıkıntılar olabilmektedir.

 14. Merhaba sed odemesi nisan ayinda bitiyor yetkililer subat ve mart yatar Nisan yatmas dediler. 2nci basvurum icin geldiler cagirdilar devam ediip edilmemesi hakkinda karar vermek icin rapor yazdilar komisyona gondermek icin dun degil evvelsi gun. Sonrasında da kizimi cagirdilar 10 yasinda onunla konustular (10) sizce olumlu sonuclanirmi 2nci kez sed yardimi 🙁

  1. Merhaba
   Bu kararı evinize gelen görevli arkadaşlar verecektir.

  1. Merhaba
   Her ayın başında sisteme düşene kadar bu şekilde olmaktadır. Daha sonra yardım ödemesi sisteme düşmektedir.

 15. 3 aydır sed ödemesi alıyorum bugün e devletten bakmak istesim yeni ay olduğu için ama kayıt bulunamadı diyor neden acaba ve sed ödemesi kesilir ise bilgilendirme yapılıyormu

  1. Merhaba
   Henüz sisteme düşmemiş olabilir. En kısa sürede sisteme düşecektir.

 16. ocaktan önce başvuru yaptım dediler şubatın 13 de hesabina bakarsın normalde ayın 1 de e devlette görünüyordu şuan bakıyorum yok acaba çocuk yardımı maaşı sonucu nerden nasıl öğrene bilirim cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba
   Yardım ödemeniz henüz sisteme düşmemiş olabilir. Yoğunluk sebebi ile bazen bu tür durumlar olabilmektedir.

 17. Eşimden ayrıldım iki tane bebeğim var bez ve ihtiyaçlarını karşılayamıyor um yardimedin

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan muhtaçlık belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 18. Merhabalar bende e devlet üzerinden sed yardımına baş vurdum sonucunu nereye bakıp ogrene bilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba
   Başvurunuzu e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

 19. ben edevlet üzerinden sed başvurusu yaptım olumlu sonuclandı diyor bu kesin yardım alacagım anlamınamı geliyor şimdiden vereceginiz cevaba teşekkür ederim

 20. Merhaba benim halam var 63 yaşında hiç bir geliri veya taşınmazı yok annesi babası vefat etti ve hiç evlenmedi kendisi annem babamla yaşıyor acaba fakirlik maaşı alabilir mi. Ayrıca annem ve babam yaşlılık maaşı alıyo bir etkisi olurmu..

  1. Merhaba
   Halanızın annesi ya da babasından bir maaş alması durumunda herhangi bir etmen olmaz.Eve giren toplam gelir kişi başına bölündüğünde, düşen meblağ aylık muhtaçlık sınırını geçmiyor ise bu konuda da sıkıntı yaşamaz.

 21. Çok zor durumda olduğum için başvuru yapmıştım üç aya yakın bir süre bekletildikten sonra olumsuz cevap geldi çocuklarım için istemiştim siz sayın devlet büyükleri nerde fakire zor durumda olana yardım göremiyorum artık kimseden bir umut beklemiyorum kendi başımın çaresine bakacağım allah büyüktür açar elbet bizede bir kapı

 22. Ev ziyaretine geldiler 3 ocakta tek seferlik yardım yapılabilir dedi gelen görevli hala bekliyorum neden bu kadar uzun sürüyor komisyon onayı

  1. Merhaba
   Yardım onayınız tamamlandıktan sonra tarafınıza bilgi aktarılacaktır.

  1. Merhaba
   Başvuru süreci uzun sürmektedir. Bazı durumlarda 5 ya da 6 ayı bulabilmektedir.

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri hesaplara aktarılmaya devam ediyor. hesabınızı kontrol ediniz.

 23. Arkadaşlar burdan bir bilgiyi paylasayim.atmlerden bakin.ziraat mobilden görünmüyor ama hesaba yatiyor.benim öyle olmustu.

 24. Ya bukadar millet bekliyo adi üstünde yardım parası ya bebegi olan var. Niye bukadar gecikiyor ya bu para yazik günah ne zaman yaticak

  1. Merhaba
   Yardım ödeme işlemleri devam ediyor hesaplarınızı kontrol ediniz.

 25. Merhaba istanbul sed yardımları neden hala hesaplara aktarılmadı acaba bi bilgisi olan varmi acaba.

  1. Merhaba
   İstanbul SED ödemeleri neredeyse tamamlanmış bulunmaktadır. Hesaplarınızı kontrol ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı