Bilgi Arşivi

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

İş görmezlik parası nasıl alınır sorusu, sigortalı çalışan kişilerin rahatsızlandığı durumlarda merak ettiği konulardandır. 5510 sayılı kanuna göre, emziren anneye, sakatlanan işçiye veya geçici istirahat eden çalışana bir miktar para yatırılır. Bu para, PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yatırılır. Bu parayı almak için, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen bir heyetin karar çıkarması gerekir. Özellikle hastaneye giden işçiler için, kolaylaştırıcı bir durumdur. Bir işçi, hastalandığında veya sakatlandığında muayene parası ödemek zorundadır. Özellikle ameliyata girecekse veya daha farklı müdahaleler uygulanacaksa, çıkan fatura bir hayli yüklü olabilir.

İşçi bu parayı öder ancak SGK bu parayı işçiye yeniden yatırır. Bu sayede maddi anlamda sıkıntı yaşanmamış olur. Rapor parasının alınması için bazı işlemleri yapmanız gerekir. Bu prosedürler yerine getirildikten sonra, rapor paranızı alabilirsiniz. Rapor parasının sorgulanması için de çeşitli hizmetler getirilmiştir. Birçok alanda hizmet sunan e-Devlet kapısı, bu işleme dair sorgulamalar yapılmasına da fırsat tanımıştır. İş görmezlik rapor parası sorgulamanın birçok yolu vardır, herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Kimler Rapor Parası Alabilir?

Rapor parasının alınabilmesi için, çalışanın istenen özelliklere uygunluk göstermesi beklenir. 5510 sayılı kanuna göre rapor parası alabilecek kişiler şu şekilde sıralanmıştır:

  1. Geçici iş göremezlik durumlarında
  2. Geçici hastalık durumlarında
  3. Emziren annelerin iş göremezlik durumlarında

Bu 3 durumdan birini yaşıyorsanız, rapor parası almanız mümkün olacaktır. Rapor paranızı Ziraat Bankası’ndan alabilirsiniz. Rapor parası sorgulama Ziraat Bankası üzerinden de yapılabilen bir işlemdir. Bu ödemeler farklı zaman dilimlerinde yapılır ve her tip durum için farklı ücretler öngörülmüştür.

Ziraat Bankası’ndan Rapor Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Geçici hastalık, geçici iş görmezlik ve emzirme durumlarında olan kişiler için rapor parası verilmesi öngörülmüştür. Rapor parası alınması Ziraat Bankası üzerinden yapılır. Ziraat Bankası’na giderek, rapor paranızı sorgulayabileceğiniz gibi, online işlemlerle de sorgu yapabilirsiniz. Ziraat Bankası’ndan rapor sorgulama işlemi yapılabilmesi için şu adımların takip edilmesi gerekir:

  1. Ziraat Bankası’nın rapor sorgulama sistemine giriş yapılır.
  2. Uyruk belirtilen yere, Türk vatandaşıysanız TC kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir.
  3. İstenen diğer nüfus bilgilerini de eksiksiz ve doğru olarak giriniz.
  4. Cilt numarası, doğum yılı gibi bilgiler de istenecektir. Bu bilgileri de doğru olarak doldurmanız gerekir.
  5. Son adım olarak, verilen güvenlik numarasını doğru olarak girmeniz gerekecektir.

Bu adımları tamamladıktan sonra, karşınıza rapor dökümü çıkarsa bu paranızın yattığı anlamına gelecektir. Rapor parası yattı mı sorusu da bu şekilde cevaplanmış olur.

Rapor Parası Sorgulamak İçin Çağrı Merkezi’ni Arama

Ziraat Bankası üzerinden alacağınız rapor parasının sorgulama işlemi, birden çok kanalla sorgulanabilmektedir. Bu araçlardan biri de çağrı merkezidir. Çağrı merkezini arayarak rapor paranı hakkında sorgulama yapmanız mümkündür. Eğer rapor sorgulama işleminizi online olarak yapmak istemiyorsanız, bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle Ziraat Bankası Çağrı Merkezi’ni aramanız gerekmektedir. Bu işlem için aramanız gereken numara 444 00 00’dır. Bu hattı arayarak, menünün size sunduğu tercihlere göre tuşlamalarınızı gerçekleştiriniz. Sizi doğrudan rapor parası sorgulama işlemine yönlendirecektir. Bu aşamada sizden birtakım güvenlik sorularına cevap vermeniz beklenebilir. Bu tamamen sizin güvenliğiniz ve mahremiyetiniz için yapılmaktadır. Bu soruları doğru olarak cevaplarsanız, rapor sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

SMS Yoluyla Rapor Parası Sorgulama İşlemi

Online sorgulama veya telefonla sorgulama yapmak istemeyenler, SMS yöntemini kullanabilmektedir. Bu işlem diğer işlemlerden farklı olarak ücretlidir. Ücret ise bir kısa mesaj ücreti olarak belirtilmiştir. Aslında SMS yoluyla rapor sorgulama işlemi, bu amaç için oluşturulmamıştır. SMS ile sorgu yaptığınızda, Ziraat Bankası hesabınızdaki paranızı öğrenmiş olursunuz. Bakiyeniz size paranın yatıp yatmadığı hakkında ipucu verecektir. Bu işlemi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler şu şekildedir: 4747’ye BAKIYE yazarak kısa mesaj gönderirsiniz, size cevap olarak gelecek mesajda bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede rapor paranızın yatıp yatmadığını sorgulama işleminiz de gerçekleşmiş olur.

Rapor Parası Sorgulaması İçin Diğer Yöntemler

Rapor paranızın sorgulanması işlemi için 3 yöntemden bahsedildi. Bunlar online, SMS ve çağrı merkezi olarak belirlenmişti. Ancak bu yöntemler dışında da kullanabileceğiniz yollar mevcuttur. Rapor parası sorgulama telefon numarası 444 00 00 olarak belirlenmiştir. Bu esasında, Ziraat Bankası’nın çağrı merkezi numarasıdır. Bunun dışında İnternet Bankacılığı üzerinden de sorgulama yapmanız mümkündür. İnternet Bankacılığını kullanmak için sizden müşteri numaranız ve şifreniz istenebilir. Bu bilgileri doğru girdikten sonra, hesabınızda ne kadar para olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede rapor paranızın yatıp yatmadığını anlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığını kullanan kişiler, telefonuna mobil uygulamayı da indirebilmektedir. Aynı bilgiler ve şifreyle mobil uygulamaya da giriş yapabilirsiniz. İnternet Bankacılığı üzerinden yaptığınız tüm işlemleri, mobil uygulama üzerinden de yapmanız mümkündür. Üstelik ister İnternet Bankacılığını kullananlar da mobil uygulamayı kullananlarda da, bu işlemleri herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirebilir. Halbuki SMS kanalıyla sorgulama yapıldığında, kısa mesaj ücreti ödemeniz gerekmektedir. Çağrı Merkezi’ni aramak da standart arama ücretlerine tabi tutulabilir.

SGK’nın Sitesi Üzerinden Rapor Parası Sorgulama

TC ile rapor sorgulama olarak da bilinen bu yöntem, SGK’nın resmi sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. SGK’nın sitesinde, çalışma bilgileriniz kayıt altında tutulmaktadır. Bu bilgilere TC kimlik numaranız ile ulaşmanız mümkündür. TC kimlik numaranızın yanında sizden birtakım bilgiler daha istenebilir. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi durumunda, rapor sorgulama işlemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik SGK’nın sitesinde sadece rapor sorgulama işlemi gerçekleştirilmez. Prim bilgileriniz, çalışma bilgileriniz gibi merak ettiğiniz her türlü bilgiye buradan ulaşmanız mümkündür.

E-Devlet Üzerinden Rapor Parası Sorgulama

E-Devlet üzerinden yapılabilen işlemlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Rapor parası sorgulama işlemi de e-Devlet üzerinden yapılabilen işlemlerden biri haline getirilmiştir. E-Devlet’e giriş yapmak için sizden TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz istenir. E-Devlet şifreniz yoksa öncelikle şifre almanız gereklidir. Şifre almak için, herhangi bir PTT şubesine şahsen başvuru yapmanız yeterlidir. 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifreniz size kapalı bir zarf içerisinde verilir. Bu şifreyi görevliler dahil olmak üzere kimseyle paylaşmayınız. Şifrenizi sisteme giriş yaptıktan sonra değiştirebilirsiniz. Sisteme giriş yapınca telefon numaranızı ve e-mail adresinizi doğrularsanız, şifrenizi unutmanız durumunda kolayca yenileyebilirsiniz. Aksi takdirde, PTT şubesine tekrar gitmeniz gerekecektir.

Bu işlemin ücreti artık 4 TL olacaktır. Şifrenizi alıp e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra, rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. TC kimlik bilgileriyle rapor parası sorgulama işlemi yapmak için de e-Devlet’i kullanabilirsiniz. Ek olarak sadece şifreye ihtiyacınız olacaktır. Şifrenizi bir kere aldıktan sonra ömrü boyu kullanabilirsiniz. E-Devlet’te yer alan tüm hizmetler, kategorize edilerek ana sayfaya ve menüye eklenmiştir. Rapor parası sorgulama işlemini de SGK için ayrılan kısımdan halledebilirsiniz. Menüde bu seçeneği bulamazsanız, üstte yer alan arama butonuna tıklayarak arama yapmanız da mümkündür. Aramaya, rapor sorgulama, Ziraat Bankası rapor sorgulama gibi anahtar kelimeler yazarsanız istediğiniz işleme kolayca ulaşabilirsiniz. Rapor sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

Telefon İle Rapor Parası Sorgulama

SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK İstirahat Raporu Sorgulama

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu