Emeklilik

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

Ziraat Bankası zorunlu BES iptal işlemi, internet şubelerinden, mobil uygulamadan ve telefon bankacılığından gerçekleşebilmektedir. Çalışan için zorunlu olmayan ancak işveren açısından zorunlu tutulan Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkış, belirtilen yollarla gerçekleşmektedir. Bu kapsamda Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkış sırasında yatırdığınız parayı geri almak istiyorsanız, belirli şartları karşılar durumda olmanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptalinde Ödenen Parayı Geri Almak

BES iptali durumunda yatırılan fonu geri almak için kişilerin, başvuruyu takiben 2 ay içinde iptal işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Çalışılan şirket tarafından tüm işçilerin zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş yaptığı söylendiği andan itibaren, maaş kesintileri gerçekleşmeye başlayacaktır. Meydana gelen maaş kesintilerine bağlı olarak sistemden çıkış yapmak isteyen işçiler olabilmektedir. Bu nedenle çıkış yapan işçilerin ödedikleri primler, çıkış işleminin 60 gün içinde, anlaşmalı ve gerekli işlemlerin yapılmasının ardından gerçekleşmesi durumunda ödedikleri primleri geri alabilmektedir. Ancak primler, ödendiği tutarı ile geri verilmez. Primlerin iadesi, fon ücreti ve gerekli masraflar kesilerek gerçekleşir. Bu nedenle ödenen tüm primlerin geri alınması mümkün olmaz.

İnternet Bankacılığını Kullanarak Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sigortası’nı İptal Ettirmek

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sigortası iptali için internet şubesini kullanmak, şubeye yerleştirilen BES menüsü sayesinde mümkün olmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ni iptal ettirmek için şirket hesaplarını ve firmasının personel departmanlarını kullanmak isteyenlerin bu tür alanları kullanmasına gerek yoktur. Bireysel BES iptalleri kapsamda izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • ziraatemeklilik.com adresine giriş yapınız.
 • Adrese girdiğinizde sağ üst köşede internet şube amblemini göreceksiniz. İnternet şubeye tıklayınız.
 • İnternet şube girişinde sizden T.C. kimlik numaranız ve müşteri numaranız istenecektir. Bunları girdikten sonra sistem sizi tanır ve girişiniz mümkün olur.
 • İnternet şubesi girişini gerçekleştirdikten sonra sağ üst kısımda bulunan üç nokta kısmına tıklayınız.
 • Ekranınıza gelecek menü üzerinden Değişiklik ve Talepler kısmını işaretleyiniz.
 • Ekranda Bireysel Emeklilik Sistemi seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayınız.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi seçeneğinin ekrana verilmesi ile sözleşme tarihinizi, maaş kesintinizi ve her ay ödediğiniz tutarı görebilirsiniz. Bunun yanında ödediğiniz tutarın ne kadarının emeklilik için saklandığını, ne kadarının vergi olarak dağıldığını da inceleyebilirsiniz.
 • İnceleme için ekrana verilmekte olan Bireysel Emeklilik Sistemi bilgileri ışığında, görmekte olduğunuz formun en altında sağ kısımda bir Otomatik Katılım Sözleşmesi kısmı göreceksiniz. Bunun üzerine tıklayınız.
 • Ardından ekranınıza sözleşme ile ilgili sözleşme incele, sözleşme maddeleri gibi seçenekler çıkacaktır. Buradan Cayma Talebi seçeneğine tıklayınız.
 • Ekranınızda uyarı şeklinde çıkan seçenekler arasından Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum seçeneğini tıklayınız.
 • Burada bir önceki menüdekinin bir benzeri şeklinde ekrana bir form yansıtılır. Formda işlemin devamı halinde yaklaşık olarak ne kadar ödeme alacağınızın bir örneği bulunmaktadır. Formun en altında bulunan Onayla butonuna tıklayarak iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Onay işleminizi gerçekleştirdikten takriben kesintiye uğrayan miktar hesabınıza yatırılacaktır.

Mobil Bankacılık İle Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

Ziraat mobili kullanarak BES iptali, uygulamanın indirilmesinin ardından gerçekleştirilmektedir. Android işletim sistemine sahip cihazlar, Google Play üzerinden uygulamayı edinebilmekte, Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulaması sayesinde Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkış gerçekleşebilmektedir.

Mobil Uygulama İle BES İptali Sırasında İzlenecek Adımlar

BES’i mobil uygulama ile iptal etmek için, uygulamanın indirilmesinden sonra, müşteri numarası veya T.C.kimlik numarası ile sisteme giriş yapılmalıdır. Ardından izlenecek adımlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Bireysel Emeklilik Sistemi İşlemleri menüsüne giriş yapın.
 • Buradan tıpkı internet bankacılığında olduğu gibi Değişiklik ve Talepler menüsüne girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından ekranda Bireysel Emeklilik Sistemi bilgilerinizi göreceksiniz. Burada sağ alt kısımda Cayma Talebi seçeneğini göreceksiniz.
 • Cayma Talebi seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza caymanız durumunda 1 yıl süre ile bir daha sisteme giriş yapamayacağınızı belirten bir uyarı göreceksiniz.
 • Yapmanız gereken uyarıya Tamam yanıtını verip Cayma Talebi kısmına ikinci kez tıklamak olmalıdır.
 • Ekranda emin misiniz, içerikli bir soru ekranı göreceksiniz. bu ekran uyarısına Evet yanıtını vermeniz gerekmektedir.
 • Son onay işleminizi de gerçekleştirdikten sonra Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkış işleminiz resmen gerçekleşmiş olur.

Telefon Bankacılı İle Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

BES’in telefon bankacılığı yoluyla iptali için 0850 222 97 00 numaralı hat aranmalıdır. Ziraat Emeklilik çağrı merkezine ait bu numara ile sırasıyla 2, 1 ve tekrar 1 numaraları tuşlanarak Bireysel Emeklilik Sistemi  iptali gerçekleştirilebilir. İptal işlemi sırasında görevli, sizden çeşitli konularda teyit almak için kimlik bilgilerinizi ve diğer emeklilik bilgilerinizi talep edebilir. Görevlinin sorduğu sorulara doğru yanıtlar vererek kimliğinizi teyit ettikten sonra, BES iptali işlemi gerçekleştirilmektedir. Görevlinin sisteme BES iptali için bilgilerinizi girişinin ardından kullanmakta olduğunuz cep telefonuna onay mesajı gönderilecektir. Onay mesajına EVET yazarak yanıt vermeniz halinde Bireysel Emeklilik Sistemi çıkışınız gerçekleştirilir. SMS’i yanıtladıktan sonra, en geç 1 hafta içinde hesabınıza Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırılan paralarınız iade edilir.

Ziraat Emeklilik BES İptalinde Kesintilerin Miktarı Nedir?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi iptalinde kesintiler, ilk 2 ayı geçen süreçte artmaktadır. İlk ay içinde yapılan kesintiler, fon ücreti ve devlet ödemeleri olarak hesaplanmaktadır. Bunun haricinde, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girişin yapıldığı ilk 60 gün içinde çıkış işlemi durumunda herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Ancak ilk 60 günün geçilmesi durumunda, gecikme süresi ve BES’ten çıkış nedenine göre stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Yapılan Gecikmeli Çıkışlar

BES’ten 60 günden uzun sürede çıkış yapmak için, kabul edilmesi durumunda stopaj ücreti kesintisi yapılmaktadır. Ücretin kabul edilmemesi halinde çıkış işlemi yapılmamaktadır. Gecikme süresine göre alınacak stopaj ücretleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Emeklilik hakkı kazanmadan vefat ya da maluliyet durumu nedeniyle, zorunlu koşullar çerçevesinde Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkışını isteyenler için, o ana kadar sisteme yatırılan ücretin %5’i kesilir.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’ne 10 yıldan uzun süredir para yatırıp uzun süre sistemde yer almış, ancak emekli olmadan sistemden ayrılmak isteyenler için geri ödemede %10 stopaj ücreti alınır.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’ne 10 yıldan az süre katkı sağlamış, 10 yılı aşmadan çıkışını yapmak isteyen kişiler için, sistem çıkışı sırasında ödenmesi gereken para iadesinden %15 oranında kesinti yapılır.

Ziraat Bireysel Emeklilik Sistemi Online İşlemleri

Ziraat BES internet işlemleri, yalnızca BES çıkışları ve aylık giriş görüntülemeden ibaret değildir. BES internet işlemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşme detaylarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi hesabınıza ilişkin toplam birikiminizi, aylık ödemelerinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi devlet desteğini görüntüleyebilir, yaklaşık emeklilik zamanınızı görebilirsiniz.
 • Talep formlarına ulaşabilir, formlar kapsamında Bireysel Emeklilik Sistemi hizmetlerini görüntüleyebilirsiniz.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi fon dağılım değişikliklerini görebilirsiniz.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi ödeme periyodunda değişiklik yapabilir, ödemelerinizin detaylarını, devlet desteklerini ve vergileri görüntüleyebilirsiniz.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptali ve Cayma

Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu

3600 Günden Emekli Olabilir Miyim?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu