Engelli

Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Engelli raporu olan kişiler için verilen evde bakım maaşının tutarı 1.383 TL’dir. Engelli yakını maaşı, engellilerin bakımından sorumlu olan kişilerin, engellilerin masraflarını ve temel ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla verilmektedir.

Engellilerin %40 ve üzerinde engel raporuna sahip olması karşılığında, engel oranına göre maaş bağlanmaktadır. Engelli maaşına ek olarak, bir kişinin yardımı olmaksızın kişisel bakımını sağlayamayan engellilere, maaşa ek olarak evde bakım ücreti ödenmektedir. Evde bakım ücreti, engellilerle aynı ev paylaşan kişiler tarafından kullanılabilir.

Engelli Yakını Maaşının Özellikleri Nelerdir?

Engelli yakınlarının kişisel harcamalarını ve engellilerin genel harcamalarını karşılamak için engelliler adına evde bakım maaşı verilmektedir. Engelli yakını maaşı, maddi durumu yerinde olmayan ailelerin geçimlerine destek olmaktadır.

Engelli raporuna sahip kişiler, ikinci bir kişinin yardımı olmadan yaşamlarını sürdüremediği zaman evde bakım maaşı almaktadır. Engellilerin raporundaki engel oranına göre, evde bakım maaşı ve engelli maaşının limiti artırılmaktadır.

Engelli Yakını Maaşı Kimlere Verilir?

Engelliler adına verilen evde bakım ücreti, engellilerle aynı evi paylaşan ve onların bakımından sorumlu olan kişilere verilmektedir. Zihinsel engel sebebiyle %90 üzerinde engel raporu bulunan kişiler adına, kişilerin ailesine toplu olarak engelli aylığı ödemesi yapılmaktadır.

Engellilerin bakımından sorumlu olmayan ya da engellilerle aynı evi paylaşmayan yakınlara, engelli yakını maaşı bağlanmayacaktır. Aylık gelir dağılımında kişi başı düşen aylık gelir, asgari ücretin3/2’sinden daha fazla olduğu zaman evde bakım maaşı ödenmemektedir.

Engellilere Evde Bakım Maaşı ve Engelli Maaşı Verilmesinin Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı başvurusu ve maaşın kullanımı için belirlenen temel şartlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Evde bakım parası başvurusunda, engellilere ait kimlik belgeleri kuruma iletilmelidir.
 • Engellilerin en az %40 oranında engel raporu bulunmalıdır.
 • Evde bakımı zorunlu olan engellilerin, başkasının bakımına ihtiyaç duyduğunu gösteren belge hazırlanmalıdır.
 • Engelli raporunun güncel olması gerekir. Süresiz engelli raporları için güncellik şartı aranmazken, süreli engelli raporlarının güncellenmesi ve hastalığın derecesine göre tekrardan düzenlenmesi gerekir.
 • Engellilerin 65 yaşından küçük olması gerekir. 65 yaşından büyük olan engellilere, engelli aylığı yerine yaşlılık aylığı verilecektir.
 • Evde bakım maaşı alacak ailelerin gayrimenkul gelirleri bulunmamalıdır.
 • Ailelere evde bakım ücreti ödenmesi için tüm aile fertleri adına gelir testi yapılmalıdır. Gelir testi sonucunda, ailede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin2/3’ünden daha fazla olmaması şart koşulmuştur.
 • Aylık geliri yüksek olan ailelere, engelli maaşı ya da evde bakım maaşı ödemesi yapılmayacaktır.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli yakınlarına verilen evde bakım maaşı başvuruları, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır. Sosyal hizmetler müdürlüğü kapsamında evde bakım maaşı başvurusu yapmak için gerekli belgelerin kuruma teslim edilmesi gerekir. Engelli yakını maaşı ve evde bakım maaşı başvuruları, engellilerin vasileri ya da aynı evde yaşadıkları birinci ila üçüncü derece yakınları tarafından yapılmalıdır.

Engelli yakını maaşı başvurusu için engellilere ait kimlik belgesi, engelli yakınına ait kimlik belgesi, engelli raporu ve engelli yakını destek talep formunun kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Engelli yakını başvurularının tamamlanması için kurum tarafından gelir testi yapılmaktadır.

Engelli Yakını Maaşı Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı başvuru sorgulamaları, e-devlet sistemi kullanılarak yapılmalıdır. https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu bağlantısına tıklayarak, engelli yakını maaşı sorgulaması için e-devlet sistemine bağlanılacaktır. E-devlet sistemi giriş ekranında yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklandıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle kimlik doğrulaması yapılmalıdır.

E-devlet sistem girişi tamamlandıktan sonra, engelli yakını maaşı başvurularının son durumu teyit edilebilir. Engelli yakını maaşı başvuruları, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü kapsamında büyük bir heyet tarafından incelemeye alınmaktadır.

Ailenin gelir durumu, gelir testi sonuçları, engellilerin güncel durumu ve gelecekteki muhtaçlık durumları gibi detayların tamamı değerlendirildikten sonra, engelli yakını maaşı için ödenek çıkarılıp çıkarılmayacağı belirlenecektir. Engelli yakını maaşı için geniş çaplı inceleme yapıldığından, maaş başvurusu sonuçları 6 aylık sürede sonuçlanacaktır.

Ailelerin muhtaçlık belgesine sahip olması ve engellilerin sürekli engel raporunun bulunması gibi faktörler, engelli evde bakım ücret başvurularının sonuçlanmasını hızlandıracaktır. Evde bakım aylığı başvurusu onaylandıktan sonra, onaylanan tarihten itibaren ayın ilk gününde ödemeler başlatılacaktır.

Evde Bakım Aylığı Ne Kadardır?

Engellilere verilen evde bakım ödemesi, aylık 1.305 TL’den 1.383 TL’ye yükseltilmiştir. Engelli raporuna göre, aylık olarak verilen engelli maaşının limitlerinde değişiklik görülmektedir. Engelli raporunda %40 ila %69 aralığında engele sahip olan kişilere, 480 TL engelli maaşı verilmektedir.

Engelli raporundaki engel oranı %70 ve üzerinde ola kişiler adına, aylık 720 TL engelli maaşı ödemesi yapılmaktadır. Engelli maaşı ve engelli aylığı toplamında, %70 üzeri engelli raporu bulunan bir kişiye 2.103 TL aylık ödeme yapılmaktadır.

Evde Bakım Aylığı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylıklarının ödemeleri, engellilerin T.C. kimlik numarasının son hanesine göre kategoriye ayrılmıştır. Hazırlanan kategorilerin amacı, engelli maaşlarının çekilmesi esnasında izdiham oluşmasını önlemektir. Engelli maaşı ve engelli evde bakım ücretlerinin ödemeleri için belirlenen tarihler aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • C. kimlik numarasının son hanesi 0 ya da 5 olan engelliler adına, her ayın beşinci gününde aylık ödemesi yapılmaktadır.
 • C. kimlik numarasının son hanesinde 1 ya da 6 bulunduğu zaman, her ayın altıncı gününde evde bakım ücreti ve engelli maaşı ödemesi yapılacaktır.
 • Engellilerin T.C. kimlik numarasının son hanesi 3 ya da 7 olduğu zaman, ayın yedinci gününde maaşlar hesaplara yatırılacaktır.
 • C. kimlik numarasının son hanesi 4 ya da 8 olan engellilere, ayın sekizinci gününde engelli maaşı ve evde bakım aylığı ödemeleri yapılmaktadır.
 • C. kimlik numarasının son numarası 9 olan kişilere, her ayın dokuzuncu gününde ödeme yapılacaktır.

Engelli Maaşı ve Evde Bakım Maaşı Birlikte Alınır Mı?

Engelli maaşı alma hakkı bulunan ve bir başkasının yardımı olmadan yaşam fonksiyonlarını yerine getiremeyen kişiler adında, engelli maaşı ve evde bakım maaşları birlikte ödenmektedir. Engelli maaşlarının kullanımının ardından, ende bakım aylığı başvuruları da netleşecektir. Engellilerin akli dengesinin yerinde olması ve kendilerine vasi atanmaması durumunda, engelli maaşları kişiler adına yatırılmaktadır.

Kişilerin engel raporu %90 ve üzerinde olduğu zaman, engelli maaşı ve evde bakım ödemeleri aile fertlerinden birisinin adına yatırılacaktır. Engelli yakını maaşı ve engelli maaşları, ilk aşamada PTT şubeleri üzerinden kişilerin adına yatırılmaktadır. İlerleyen dönemlerde, engelli maaşları istenilen bankalar üzerinden çekilebilir.

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 engelli maaşı başvuruları, sosyal hizmetler müdürlüğü üzerinden gerçekleştirilmektedir. Engelli maaşı başvuruları aşamasında, engel sahiplerinin kendisi, üçüncü dereceye kadar olan kan hısımları ve vasileri tarafından işlem yapılabilir. Engelli raporu, engellilerin kimlik belgesi ve gelir testi sonuçlarıyla birlikte, engelli maaşı başvuru dilekçesi kuruma teslim edildikten sonra engelli maaşı başvurusu işleme alınacaktır.

Engelli maaşı başvurusu yapıldıktan sonra, www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden engelli maaşı başvurusunun son durumu takip edilebilir. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem girişi yapıldıktan sonra “Sosyal Hizmetler Müdürlüğü” bölümü üzerinden engelli maaşı başvuru sorgulaması yapılacaktır.

Engelliler Adına Alınan Aracı (Arabayı) Kimler Kullanabilir?

Sakatlık Nedeniyle Erken Emekli Nasıl Olunur?

2022 Engelli (Özürlü) Maaşı Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu