Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafı Ne Kadar?

Çekme belgeli araç trafiğe çıkış masrafı araç tipine göre 800 TL ile 3700 TL arasındadır. Bu rakama ek olarak 4000 TL civarında sigorta ücreti, 950 TL civarında da noter ücreti bulunur.

Araçların tekrardan trafiğe çıkabilmesi için zorunlu araç sigortası yapılmalıdır. Zorunlu araç sigortasının primleri, isteğe ve tercihlere bağlı olarak değişir. Trafik sigortası yapılmayan araçlar trafiğe çıkamaz.

Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma işlemleri gerçekleştirilmeden, araçların trafiğe girmesine izin verilmez. Araçların ilk çevirmede tespit edilmesi ya da MOBS kayıtlarında görüntülenmesi durumunda, araç sahiplerine yüklü miktarda ceza kesilecektir. Çekme belgeli araçların trafiğe çıkarılmasından önce, araçların muayeneden geçmesi gerekecektir. Muayene esnasında araçların herhangi bir kusuru tespit edildiğinde, araç kullanımına izin verilmez ve araçların trafiğe çıkış istekleri geri çevrilir.

Çekme Belgesi Nedir, Nasıl Çıkarılır?

Çekme belgesi, çok eski olan ya da trafiğe çıkamayacak derece de hasar görmüş araçların, otoparka çekilmesi için verilmektedir. Araçlar çekme belgesi aldıktan sonra, araçlar için trafik vergisi ve farklı vergiler kesilmemektedir. Çekme belgesi almak için gerekli işlemler ve talep edilen evraklar, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Çekme belgesi almadan önce, aracın geçmiş vergi borçlarının ödenmesi gerekir.
 • Emniyet üzerinden alınan çekme belgesi için başvuru yapılması gerekir. Trafik tescil dairesine verilecek ek-1 belgesiyle birlikte, çekme belgesi başvurusu tamamlanacaktır.
 • Çekme belgesi talebi için hazırlanan ek-1 belgesinin, bilgisayar ortamında hazırlanması ve doldurulması gerekmektedir.
 • Ek-1 belgesinin hazırlanmasında, sigortacılar ya da iş takipçilerinin görev alması daha uygun olacaktır.
 • Çekme belgesi için başvuru dilekçesi yazılarak, araç plakasıyla birlikte emniyete müdürlüğüne teslim edilmelidir.
 • Çekme belgesi başvurusunda gerekli olan evraklar, şoförler odasından alınan özel dosyanın içerisine konmalıdır.

Gerekli işlemler tamamlandıktan ve evraklar teslim edildikten sonra, çekme belgesi başvurusu tamamlanmış sayılacaktır.

Çekme Belgeli Araçların Trafiğe Çıkış Masrafı Ne Kadar?

Çekme belgeli araçların tekrardan trafiğe çıkarılması gerekli görülen masraflar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Çekme belgesi olan aracın, trafikte kullanılmaya başlanması için ortalama 1000 TL masraf yapılacaktır.
 • Trafiğe geri dönme için EK-1 belgesi hazırlanmalıdır. Hazırlanan belge için 10 TL harç bedeli talep edilecektir.
 • Şoförler odasından alınması gereken dosya için 10 TL masraf ücreti talep edilmektedir. Dosyanın yanında, çekme belgeli aracın trafiğe çıkmasında gerekli olan dilekçenin bir örneği de verilecektir.
 • Araçların muayenesi için ortalama 500 TL ödeme yapılması gerekir. Gerekli evraklar için talep edilen harç bedelleri de bu ücretin içerisine eklenmiştir.
 • Araçların trafiğe çıkmasından önce, zorunlu trafik sigortası yapılmak zorundadır. Araçlar adına yapılan zorunlu trafik sigortasının prim bedeli, sigortanın kapsamına göre 750 TL ila 3000 TL arasında değişecektir. Uygun sigorta paketinin belirlenmesi ve imzalanması şart koşulmuştur.

Çekme belgeli araçlar adına yapılan trafik sigortası bedeli, şehirlere göre değişmektedir. Uygun olan trafik sigortası alınmadan, araçların trafiğe çıkarılmasına izin verilmemekte ve tespit edilen araçlara ceza kesilmektedir.

Çekme Belgeli Araçların Trafiğe Çıkması İçin Gerekli Belgeler

Çekme belgeli araçların trafiğe çıkarılmasında gerekli görülen evraklar şunlardır:

 • Aracın trafiğe çıkması için Ek-1 belgesi
 • Çekme belgeli aracın trafiğe çıkması için talep dilekçesi
 • Şoförler odasından alınan dosya
 • Araç sahibine ait kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Trafik tescil belgesi
 • Zorunlu trafik sigortası sözleşmesinin örneği
 • Araç muayenesine ait belgeler

Çekme belgeli aracın trafiğe çıkarılması için gerekli olan belgelerin, eksiksiz şekilde hazırlanması ve kuruma teslim edilmesi gerekir. Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan incelemenin ardından, kişilerden ek belgeler talep edilebilir. Çekme belgesinin iptali ve aracın tekrar trafiğe girmesi için gerekli ücretler ödendikten sonra, ödemelerin makbuzu ve dekontu alınmalıdır.

Çekme Belgeli Aracın Trafiğe Çıkması İçin Gerekli Muayene Ücreti

Çekme belgeli araçların tekrardan trafiğe çıkarılması için muayene işlemleri yapılmaktadır. Araç muayenesi için belirtilen ücretler, 226 TL’den başlamaktadır. Araç muayenesi için gerekli görülen temel ücretler ve bu ücretlerin kullanım alanları, aşağıdaki listede belirtilmiştir:

 • Araç muayenesi için alınan temel ücret 226 TL’dir.
 • Plaka ve ruhsat yaprakları için gerekli görülen ücret, 40 TL’den başlamaktadır.
 • Araca ait plakanın tekrardan bastırılması için 40 TL ila 50 TL aralığında ödeme alınmaktadır.
 • Ruhsat yapraklarının her birine, 100 TL ila 150 TL aralığında harç ücreti kesilmektedir.
 • İki ruhsat yaprağının yenilenmesine ihtiyaç duyulduğunda, 200 TL harç bedeli talep edilmektedir.

Araç muayene ücretlerinin ödenmesinin ardından, çekme raporu olan araçlar muayeneye alınır ve trafiğe çıkmak için izin belgesi oluşturulur.

Çekme Belgeli Araçlar Nasıl Trafiğe Çıkar?

Çekme belgesi bulunan bir aracın trafiğe çıkması için Emniyet Müdürlüğüne gidilmesi ve belli başlı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekecektir. Emniyet Müdürlüğü kapsamında yapılması gereken işlemler, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Çekme belgesi bulunan araçların yeniden trafiğe çıkarılması için trafik izni dilekçesi hazırlanmalıdır. Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan herhangi bir trafik tescil şubesine gidilerek, başvuru dilekçesi teslim edilmelidir. Trafiğe çıkma başvurusunda kullanılacak dilekçenin bir örneği, şoförler odası tarafından verilecektir.
 • Başvuru işlemleri esnasında, trafiğe çıkarılmak istenen araçlara ait tescil belgesi hazırlanmalı, güncel geçerliliği bulunan sigorta poliçesi ve bu işlemlere ait belgeler hazırlanarak, trafik tescil şubesine teslim edilmelidir.
 • Trafiğe çıkma işlemleri için gerekli evraklar teslim edildikten sonra, araç muayenesi yapılmalıdır. Araç muayenesi tamamlanarak, verilen evraklar trafik tescil şubesine teslim edilmelidir.
 • Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra, araca ait plaka numarası tekrardan araca tahsis edilmekte ve basılmaktadır.
 • Motorlu araç trafik belgeleri tanzim edildikten sonra, araçların trafiğe çıkma hakkının olduğuna dair evraklar hazırlanacaktır. Aracın bilgileri, Gelir İdaresi Başkanlığına ait sisteme iletilmektedir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığına ait sistemde araç kaydı yapıldıktan sonra, çekme belgesi bulunan araçlar tekrardan trafiğe çıkarılabilir.

Çekme Belgesi İptal Edilmeden Araçlar Trafiğe Çıkabilir Mi?

Çekme belgesi iptal edilmeyen araçlar, trafiğe çıkarılamaz ve etkin şekilde kullanılamaz. Araçların çalıştırılmasına dahi izin verilmezken, trafiğe çıktığı tespit edilen araçlar için idari para cezası kesilecektir.

Çekme belgesi olan araç ve motorları kapsayan bu kural, araç sahiplerinin ehliyetlerini de tehlikeye atmaktadır. Araçlar trafikte tespit edildiğinde, en yakın otoparka çekilir ve araç çekme cezaları da kişilere ödetilir.

Emniyet otoparkından aracın alınması için, çekme bedeli ve otopark ücretinin de ödenmesi gerekmektedir. Araçların muayenesi bulunmuyorsa ya da vergi borcu mevcutsa, bu işlemler için de ek ödemeler yapılacaktır.

Çekme Belgesi Bulunan Aracın Trafiğe Çıkma Cezası

Çekme belgesi bulunan araçların ve motorların trafiğe çıkması durumunda, 1002 TL ila 2000 TL arasında adli para cezası uygulanmaktadır. Çekme belgesinin iptal edilmemesi ve aracın trafiğe çıkma izninin alınmaması durumunda kesilen bu ceza, işlenen kusurlara göre artış gösterecektir. 2918 Sayılı Kanun kapsamında kesilen adli para cezasının yanında, araç sahiplerinin trafik siciline 10 ceza puanı yansıtılmaktadır.

Çekme belgesi bulunan aracın, renginin değiştirilmesi ya da modifiye edilmesinin ardından trafiğe çıkarılması da ceza sebebi olarak görülmektedir. Araçtaki değişikliklerin fatura ve makbuzları, çekme belgesinin iptalinin ardından araçta bulundurulmalı ve trafik çevirilerinde gösterilmelidir. Çekme belgesinin iptal edilmesine rağmen, kalıcı zorunlu sigorta sözleşmesinin olmaması durumunda da trafik cezası uygulanacaktır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhaba ben 110 luk hero dash alıcam ama çekme belgeli diyor alsam mı? Ya da ben ödesem bütün sigorta muayeneyi vs hangisi daha ucuza gelir ve ne kadar olur ortalama?
  Teşekkürler

 2. Selam ben 100 lük mondial motor almayı düşünüyorum bi tane buldum ama 1 senedir muanesi yok alacağım kişi çekme belgeli vereyim diyo yada sen sigorta filan yaptır muaneye sokalım öyle al diyo satışı benim hangisini yapasam daha çabuk ve fazla zarar etmeden motoru almış olurum bana bi yardımcı olursanız sevinirim selamlar EsKiŞeHiR den

  1. Borcunu ödeyin,maksimum 50 tl borc vardir, sigorta istemez zaten 100lük; sonra satisini al,cekme belgesi ile ugrasma..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu