Gençlik Lideri Nedir, Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

Gençlik lideri olmak için eğitim almak şartlılığı bulunur. Gençlik liderliği eğitimi alan kişiler bu süreci tamamladıktan sonra sertifika sahibi olmaktadırlar. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilmekte olan eğitime katılmak için gereken şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlara uyum sağlayan kişiler gençlik lideri olmak için yetiştirme eğitimlerine katılarak sertifika almakta ve belge sahibi olmaktadır. Gençlik lideri olmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilen güncel  iş ilanlarını takip ederek başvuruda bulunmak ve eğitim programında başarı göstermek gerekir.

Açıklama Ortalama
Maaş tutarı 18.750 TL 

Gençlik Lideri Kimdir

Gençlik merkezi faaliyet programı dâhilinde her türlü organizasyonu ve etkinliğe yönlendirme yaparak yürüten personel gençlik lideri kimdir sorusunun karşılığı olmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığının gençlik kamplarında görev yapan gençlik liderleri gençlik liderleri bakanlığa bağlı olarak çalışan personellerdir.

Gençlik lideri personeline dahil olmak için gerekli lan en önemli şart gençlik lideri kurslarına katılmaya kabul edilerek bu kursları başarı ile tamamlamaktır.

Gönüllü Gençlik Lideri Kimdir

Gönüllü gençlik lideri gençlik liderinden farklı olarak bakanlık tarafından herhangi bir ödenek almadan faaliyetlere gönüllü olarak katılarak yardımcı olan kişilerdir. Gönüllü gençlik liderleri yetiştirme eğitim programına katılarak başarılı olmuş kişilerdir.

Gençlik Merkezlerinin ve Gençlik ve Spor Bakanlığının her türlü faaliyetlerine katılarak gönüllü olarak organizasyonlarda yer alan ve görev yapan kişiler gönüllü gençlik lideri olarak adlandırılır. Gönüllü gençlik liderleri organizasyonlara ve faaliyetlere gönüllü olarak katılırlar ve bakanlık tarafından bir ödeme almazlar.

Gençlik Lideri Görevleri

Gençlik lideri ne iş yapar ve görevleri nelerdir merak eden gençler için açıklamak gerekirse şu şekilde ifade edilmesi mümkün olmaktadır. Gençlik lideri olan kişiler yönetim ve gençler arasındaki koordinasyonu sağlayan bir birim pozisyonu olarak görev yapmaktadır. Gençlik liderinin görevleri;

 • Gençlik merkezlerinde olan faaliyetlerin düzenlemesini yapmak ve düzenlenen her türlü etkinlikte gençlerin yanında yer alarak onlarla birlikte etkinliklere katılmak,
 • Gençlik merkezlerinde uygulanan projeler ve kampanyalarla ilgili alanları araştırmak ve kabul olan projelerin ilerleme sürecinde yardımcı olmak,
 • Kendilerine teslim edilmiş olan bütün araç ve gereçlerin amacına uygun kullanılmasını sağlamak ve korumak,
 • Merkezlere gelmekte olan gençlere yol göstermek ve kötü alışkanlıklara karşı korunmalarını sağlamak,
 • Sanat ve kültürel alanlarda gelişim göstermelerine yardımcı olmak ve kültür ve sanat alanında gelişmelerini sağlamak amacı ile çalışmalarda bulunmak olarak sıralanmaktadır.

Gençlik Lideri Çalışma Usulü

Gençlik liderlerinin görev yerleri il ve ilçelerde bulunan gençlik merkezleridir. Gençlik merkezlerinde görev alan gençlik liderleri görevlerinin hakkını vermek için eğitimlerden geçerek yetiştirilmekte ve aldıkları belgeler ile görevlerine başlamaya hak kazanmaktadır. Gençlik liderlerinin ve gönüllü gençlik liderlerinin çalışma esasları ve usulleri şunlardır;

 • Gençlik liderleri gençlik merkezleri dışında bulunan il müdürlüklerinde görev yapamazlar. Başka birimlerde çalışamazlar.
 • Gençlik merkezi içerisinde görev yapan gençlik liderleri sürekli olarak arşiv ve evrak bölümünde çalıştırılamazlar.
 • Gençlik liderlerinin görevleri gençlik merkezi müdürlüğünün onayına bağlı olmaktadır.
 • Bakanlık tarafından düzenlenmiş olan festival ve kamp gibi etkinliklerde görevlendirilebilirler.
 • Gençlik liderlerinin ve gönüllü gençlik liderlerinin kıyafetlerinin temiz ve sade olması gerekir. Gençlik lideri giysilerinde hizmete uygunluk esas olmaktadır.

Gençlik Lideri Olmanın Şartları

Gençlik lideri olmak için gereken şartların sağlanması sonucu yapılan başvurular kabul edilmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilen eğitimlere katılmak için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Üniversitede eğitim görerek minimum 4 yıllık lisans bölümünden mezun olunması gerekmektedir.
 • Gençlik lideri olmak için başvuru sahiplerinin görevlerine engel bir sağlık problemi yaşamaması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan adayların askerlik ile ilgili bir ilişkilerinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunulan son tarihte 30 yaşından gün almış olunmaması gerekmektedir.
 • TCK 53. maddesinde belirtilmiş olan süre tamamlanmış olsa bile; kasti olarak işlenmiş olan bir suç nedeni ile 1 yıllık süre ya da daha fazla süre hapis cezası almış olan gençler ve affa uğramış olsalar dahi başvuruda bulunamazlar.
 • Devletin güvenliğine karşı işlenmiş suçları bulunanlar, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, zimmete para geçirme, sahtekârlık, görevlerini kötüye kullanmak, ihaleye fesat karıştırmak, hileli iflas, suçtan kaynaklanmış olan mal varlığı değerlerini aklanması ve kaçakçılık gibi suçlardan cezası bulunan kişilerin başvuruları kabul görmemektedir.

Gençlik Liderliği Başvurusu

Gençlik lideri olmak için başvurular Gençlik ve Spor Bakanlığına yapılmaktadır. Belirtilen şartlara uyum sağlayan gençler başvurularını yaparak eğitimlere katılabilir ve sertifika sahibi olarak görevlerine başlayabilir. Gençlik lideri olmak için yapılacak başvurular internet üzerinden yapılabilmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı resmî web sitesi üzerinden yapılan başvurular için giriş yapılması gereken web sitesi adresi https://basvuru.gsb.gov.tr/ olmaktadır. Gençlik liderine ihtiyaç duyulması halinde açılan siteye giriş yapılarak başvuruda bulunulur. Gençlik ve Spor Bakanlığı iş ilanlarını takip ederek ihtiyaç anını öğrenen gençler resmî web sitesine giriş yaparak başvuruda bulunmaktadır. İlanları sıklıkla takip eden gençler ilanların açılması ile başvurularını gerçekleştirmektedir.

Gençlik Lideri Yetiştirme Eğitim Programı

Gençlik lideri eğitimleri bakanlıkça verilmekte ve başvuruda bulunan gençlerin gençlik lideri görevlerine başlamaları için yetiştirilmesini sağlamaktadır. Gençlik lideri yetiştirilmesi ile ilgili verilen eğitimlere katılmak için gerekli duyurular ile ilgili;

 • Eğitim sürecinin takvimi,
 • Eğitim sürecinin içeriği ve
 • Başvuru şeklinin nasıl olduğu bilgileri Gençlik ve Spor Bakanlığı resmi web sitesinde ilan olunmaktadır.
 • İnternet üzerinden ya da il müdürlüklerine bizzat giderek yapılan başvurular sonucu genel müdürlük tarafından belirlenen programlara katılım hakkına sahip olunabilir.

Gençlik lideri yetiştirme eğitimlerine katılan gençler eğitim süresince tüm aşamaları geçerek başarı sağlamaları sonucunda programı tamamlayarak gençlik lideri sertifikasını almaya hak kazanırlar. Gençlik lideri yetiştirme eğitim sürecinde;

 • İlk düzey eğitim programı
 • Uzaktan eğitim programı ve
 • Uygulamalı eğitim programı başlıkları bulunmaktadır.

Öncelik olarak uzaktan eğitim programını alan adaylar bu aşamada başarı göstererek ilk düzey eğitimini almaya hak kazanırlar. İlk düzey eğitimi almak için bakanlık tarafından verilen mülakatlara katılan genç adaylar bu aşamadaki eğitim sürecini tamamladıktan sonra uygulamalı eğitime geçerler. Uzaktan eğitim ve ilk eğitim programını başarı ile tamamlayan geçler uygulamalı eğitim programlarını gençlik merkezlerinde tamamlayarak liderlik sertifika ya da belgelerini almaya hak kazanmaktadır.

Gençlik Lideri Maaş Tutarları

Gençlik lideri maaşlarının ne kadar olduğu konu ile ilgili gençlerin fazlaca merakını çekmektedir. Gençlik lideri olunca ne kadar maaş alacaklarını öğrenmek isteyen başvuru sahipleri için yapılan zamlar sonunda ortalama olarak 9 bin ile 18.500 TL’si arasında olduğu söylenebilir. Gençlik liderleri bakanlık statüsü dâhilinde işe alınmış olan işçiler olarak görev yapmaktadır.

Gençlik lideri olmak isteyen ve konu hakkında bilgi almak isteyen gençlerin adaylık için başvuruda bulunmaları Gençlik ve Spor Bakanlığının yayınlamakta olduğu güncel iş ilanlarını takip ederek gerçekleştirilebilir. 2023 yılı içersinde yapılacak atamalar ön lisans mezunlarından da olacaktır. Gençlik liderleri ön lisans mezunu ise maaşları lisans mezunlarına oranla daha az olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu