İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Online Rehber

İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama, kalan parayı öğrenme telefon ya da marketlerde sorgulama yapılarak sağlanır. Sosyal yardım kartınızda kaç para kaldığını öğrenebileceğiniz en doğru adres markettir.

İBB Sosyal yardım kartı bakiyesi E Devlet üzerinden öğrenilemez. Ancak marketlerden, Alo 153 çağrı merkezinden sosyal kart bakiye sorgulaması yapılabilir. İBB sosyal yardım kartı almak için muhtaçlık sınırının altında bir gelire sahip olmanız gerekir. Eğer hane içerisindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden fazla ise yardım kartı alamazsınız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB tarafından sağlanan yardım kartlarının bakiye sorgulama işlemleri, internet üzerinden yada E-Devlet sisteminden yapılmamaktadır. Kart sorgulaması yapmak için, alışveriş yaptığınız marketleri kullanabilir yada İstanbul kart dolum noktalarında ki cihazları kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Telefondan Sosyal Yardım Kart Bakiye Sorgulama

Telefondan İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama için öncelikle Beyaz masa çağrı merkezini aramalısınız. Alo 153 olarak da bilinen beyaz masayı aradığınızda sosyal yardım kartı bakiyesi sorgulamak istediğinizi iletirseniz, görevli personel gerekli incelemeyi başlatacak ve bakiyenizi size söyleyecek.

Alo 153 beyaz masa çağrı merkezinden gerekli yanıtı alamadığınız durumlarda 444 00 93 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bu numaradan da kartınızın bakiyesini sorgulamanız mümkündür.

E Devlet Sosyal Yardım Kart Bakiyesi Öğrenme

E Devletten sosyal yardım kartı bakiyesi sorgulamak mümkün değildir. Sosyal yardım kartı belediyeler tarafından sağlanan bir yardım desteği olduğundan dolayı bakiyeler E Devlet hesabınıza yansımayacaktır. E Devlet yerine telefon numarası ile ya da marketlerden kart bakiyesini öğrenebilirsiniz.

Marketten Sosyal Yardım Kartı Bakiyesi Öğrenme

Sosyal yardım kartında kalan parayı öğrenmenin bir diğer yöntemi marketlerden sorgulama yapmaktır. Kartınızda ne kadar para kaldığını öğrenmek istiyorsanız, A101, Şok, BİM gibi marketlerde çalışan personelden bakiyenizi sorgulamasını isteyebilirsiniz.

Görevli personel kullanılan pos cihazına kartınızı temas ettirdiğinde kartınızın bakiyesi ekrana yansıyacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Sosyal yardım kartı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara, gıda ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla verilen yardım kartıdır. Bu kartın içerisine her ayın 5’inde belediye tarafından belirli miktarda nakit yüklemesi yapılır. Kartınızda bulunan nakit paraları BİM, A101, ŞOK gibi büyük marketlerde harcayabilirsiniz.

Gıda yardımı olarak da bilinen sosyal yardım kartı desteği ile sadece gıda alışverişi yapılabilir. Tütün, alkol alışverişi yapılamaz. Ayrıca aynı üründen birden fazla almak da yasaklanabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar; İBB sosyal kartı limiti her yıl değişmesine karşın kartı ilk aldığınız ay hesabınıza 200 TL yükleme yapılır. İBB sosyal yardım kartı limiti ihtiyaç sahibinin durumuna göre değişir.

Yüklemeler ilk yüklemede 200 TL olmasına karşın devam eden aylarda her ay 50 TL, 100 TL, 125 TL VE 150 TL olacak şekilde yapılır. Yardıma ihtiyacı olan vatandaşların muhtaçlık durumu devam ettiği sürece Sosyal yardım kartlarına para yüklenir.

Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir?

İBB Sosyal yardım kartı marketler, sosyal tesisler ve belediyeye ait otoparklarda kullanılabilir.

Sosyal Destek Kartınızı; A101, BİM, CarreffourSA, Migros, Happy Center, Çağrı, Şok, Kim, Onur Marketlerde, Multinet Up, BELTUR, İBB Sosyal Tesisleri, İSPARK, İBB Toplu Ulaşım Araçları, Türkiye İş Bankası (Türkiye’deki İş Bankası’nın anlaşmalı üye iş yerlerinde yapılan alışverişlerde temassız ödeme seçeneği), İstanbul Halk Ekmek Büfelerinde ve Halk Bakkal noktalarında kullanabilirsiniz.

İBB tarafımdan hazırlanan Sosyal yardım kartı sık sorulan sorular sayfasından aklınızdaki diğer sorulara yanıt bulabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB Sosyal yardım kartı başvurusu sosyalyardim.ibb.gov.tr adresinden yapılır. Online olarak yapacağınız başvurunun ardından tarafınızdan bazı evraklar istenecektir. Bu evrakların listesi kayıt sırasında ilettiğiniz telefon numaranıza mesaj olarak gönderilir.

İstenilen belgelerle birlikte belirtilen büyükşehir binasına gitmeniz gerekir. Resmi evrakları da teslim etmenizin ardından uygun görülmesi halinde başvurunuz onaylanır ve kartınız adresinize gönderilir. Kayıt sırasında belirttiğiniz adrese kartınız ulaşmaz ise İBB binasından kartınızı alabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Şartları

İBB sosyal destek kartı almak için gerekli şartlar;

  • İstanbul içerisinde ikamet etmek.
  • Gelirin muhtaçlık sınırının altında olması.
  • Sosyal güvenceniz olmamalı.
  • Üzerinize kayıtlı menkul ya da gayrimenkul olmaması.
  • Yan gelirlerinin ve asıl gelirlerin muhtaçlık sınırını geçmemesi.

Bu şartların sağlanması halinde kart başvurunuz onaylanır. Ancak son değerlendirme yine yetkililere aittir.

Sosyal Yardım Kartı Bakiyesi Sıfırlanır Mı?

Sosyal yardım kartı kullanan binlerce kişi, kartlarındaki bakiyenin kullanılmaması halinde geri alınıp alınmayacağını öğrenmek istiyor. Durum böyle olunca detaylı bir araştırma gerçekleştiren arkadaşlarımız, sizler için bu sorunun cevabını araştırdı. İBB sosyal yardım kartı bakiyesi kullanılmadığı takdirde geri alınmamakta, kullanılmayan tutar kartta kalmaktadır.

Ancak kartınızda bulunan bakiyenin 3 ay üst üste kullanılmaması durumunda belediye tarafından yeniden değerlendirme yapılabilmektedir. Bu nedenle kartınıza yüklenen yardım parasını her ay olmasa da iki ayda bir harcamaya özen göstermenizi öneririz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl İptal Olur?

İBB Sosyal yardım kartının iptal edilmesi için yardıma muhtaç olan ailenin maddi durumunu düzeltmiş olması gerekmektedir. Yapılan harcama türleri daha doğru bir ifade ile alınan ürünün ne olduğu kart iptali için bir unsur değildir.

Sosyal yardım kartı iptal koşulları; 

  • Kart sahibinin sigortalı bir işte çalışmaya başlaması.
  • Kart sahibinin yan gelirlerinin 2.000 TL’nin üzerinde olması.
  • Kart sahibinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olması.
  • Kart sahibinin vefatı.
  • Kart sahibinin farklı ülkeye yerleşmesi.

Sosyal Yardım Kartı Limiti

İhtiyacı olan insanlara yönelik olarak hazırlanan İBB Sosyal yardım kartı, geçim sıkıntısı yaşayan ailelere büyük destek sağlamaktadır. Sosyal yardım kartı bakiyeleri ise başvuruda bulunan kişi ve ailenin gelirine göre belirlenmektedir.

Sosyal yardım kartı bakiyesi her ayın 5. günü akşamında yüklenir. Ancak bayram ya da resmi tatile denk gelmesi durumunda bu tarih ileri ya da geri alınabilir. Özellikle bayrama gelen günlerde yapılacak olan yardım kartı yüklemeleri bayram öncesine alınır.

Şimdilik 3 limiti bulunan sosyal yardım kartı, başlangıçta ise 200 TL ile açılmaktadır. Yani kartınız sislere ulaştığında ilk olarak kartınızda 200 TL yüklü olacak ve rakamı kullanabileceksiniz. Sonrasında ise yetkililerin belirlediği orana göre kartınıza 50 TL, 100 TL ya da 150 TL yüklenecektir.

İBB Kadın Koordinasyon Merkezi

İBB Kadın Koordinasyon Merkezi sosyal yardım kartının yanı sıra kıyafet desteği de sunmaktadır. İhtiyacı olan insanlara ulaştırılmak üzere, toplanan giyim eşyaları özenli şekilde hazırlandıktan sonra ihtiyacı olan ailelere ulaştırılmaktadır. İBB sosyal yardım kartı da Kadın Koordinasyon Merkezi hizmetlerinden sadece bir tanesidir.

İlgili Makaleler

200 Yorum

  1. ibb sosyal kartlar a101 ve şok marketlerde aşağı yukarı 2 aydan beri sistem arızalı diyerek vatandaşı geri ceviriyor

    1. Boşuna yormayın kendinizi ibb batmış durumda 45 milyar lira borc karşılanan ihtiyacları da hic bir şey söylemeden sessiz sedasız iptal ediyorlar

  2. Merhabalar ben ibb den istabul kartı alıyordum market için beni aradılar bilgi aldılar alınan bilgi eşin çalışıyormu evet ne alıyor diyor asgari ücret iki çocuk okutuyorum faturaları hiç demesem bile 950 tl ve yinede uygun görülmedim nasıl bir adalet yaaa kartımın tekrar yüklenmesini istiyorum her şey ateş pahası zaten bizleri mağdur etmeyin

    1. Bende aliyodum evim kira iki çocuk okutuyorum. Kartım iptal fakat evi olan bir cok tanıdığım yardim aliyo. Arabası olan aliyo. Bu nasıl bi araştırma anlamadim. Heralde bizimde faydalanması için arabamız olması lazım.

  3. bu yıl gelen mesajla kartların güncellemesi yapılması gerektiği ve bununla ilgili başvuru yapmamız istendi.Başvuru yaptık ve tarafımıza kriterlere uygun değilsiniz deniyor.neye göre değerlendirme yaptınız.Benim evimde engelli bir çocuğum var aynı zamanda 14 şubat2020 den beri LÖSEMİ teşhisi ile tedavi görmekteyiz.Maşaşım asgari ücret.daha nasıl bir kriter gerekli acaba.Durumun tekrar değerlendirilmesini ve bir an önce sonuçlanmasını talep ediyorum

  4. İBB kartlarımiz yatsın rica ediyorum lütfen 14 gündür temas yuzunden evde kaldik karantinadayizraporlarimiz temiz olmasına çocuklarımin bez ihtiyacını karsilayamaz olduk

    1. Evet hala yatmadı. Normalde ayın 1 inde yatardım. Ama 3 gündür markete gidp sorgulatıyorum. Hala Bi kuruş yatmamış.

    2. Bende mağdurum eşim çalışmıyor 2 çocuk okutuyorum benimde bu yüklenme di bilmiyorum çok zor durumdayım kirada oturuyorum fatura larmı ödemiyorum zaten durum olsa biz bu kadar üstüne de durmazdık bu adaletmi birde bu pandemi zaman nında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu