Sosyal Yardım Platformu

2019 İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

2019 İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İBB yardım kartı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 2014 yılında başlatılmış olan ve dar gelirli ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan ve Aile Hizmetleri ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün ortak katkıları ile gerçekleşen bir uygulamadır. 2006 yılından beri bu yardımları sürdüren İBB, 2014 yılından önce bu yardımları gıda kolileri şeklinde yapmaktaydı. Çok fazla belge gerektirmesi ve karışıklıklara neden olması üzerine daha kolay bir uygulama olan yardımlaşma kartı uygulamasına geçilmiştir. İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu işlemini:

 • Telefon yoluyla,
 • Bireysel olarak yapmak mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru

Sosyal yardım kartına telefondan başvurmak için iki yol bulunmaktadır ve bunlar İBB Başkanlığı numarasından başvurmak ve Beyaz Masa hattından başvurmak şeklinedir. 0212 444 00 93 numaralı İBB Başkanlığı aranarak mağduriyet durumu bildirme işleminin, hattın yoğunluğundan dolayı çok uzun sürebilmekte olduğuna dikkat edilmelidir. ALO 153 numaralı bir hat olan ve kent sakinlerinin bütün ihtiyaç, öneri ve şikayetlerini cevaplandırmak için kurulmuş Beyaz Masa ise yoğunluğu önceden düşünülerek hazırlanmış geniş çağrı merkezi kapasitesi ile daha kısa sürede bir çözüm sağlayacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bireysel Başvuru

Sosyal yardım kartı başvurusunu bireysel olarak yapmak için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne, muhtarlıklara, sivil toplum kuruluşlarına veya inceleme merkezlerine müracaat edilebilir. Müracaatta bulunmak için sahip olunması gereken belgeler başvuru dilekçesi ve fakirlik belgesidir.

Fakirlik belgesini almak, gelirin yoksulluk sınırı altında oluşunu belgeleyerek devlet dairesi işlemlerin hızlandırır ve bu belge için kişide aranan şartlar şu şekildedir:

 • SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı kurumlarından herhangi birine bağlı olmamak,
 • Üzerine kayıtlı olan herhangi bir malı bulunmamak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.

Bu şartları sağladıktan sonra kişi ikamet ettiği yerde görevli olan muhtara gitmelidir. Muhtar kişi hakkında gerekli araştırmaları yaptıktan sonra fakirlik belgesi formunu doldurup imzalayarak kaymakamlığa iletecektir. Kişinin fakirliğini onaylayıp onaylamamak tamamen muhtarın yetkisine bırakılmıştır.  Kişi fakirlik belgesini isterse kendi de doldurabilir ve muhtara imzalattırabilir. Bu belgenin örnekleri internet üzerinden elde edilebileceği gibi SGK Bölge Müdürlüğü binalarına gidilerek de alınabilmektedir.

Fakirlik belgesi ve dilekçeyle başvuru yapıldıktan sonra başvuru, değerlendirme kurullarında görüşülür ve değerlendirmesi yapılır. Daha sonra kontrol için başvuru yapan kişini yaşadığı yer ziyaret edilir. Başvuruların yoğunluğundan dolayı başvuru tarihi ile ziyaret tarihi arasındaki zaman 7-8 aya kadar varabilmektedir.

Belediye çalışanları evi ziyaret edip içinde bulunulan yaşama şartlarını değerlendirdikten sonra İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu sonuçlanacaktır. Bazı durumlarda belediye çalışanlarının evi görmesi yeterli olmamakta ve komşular aracılığıyla ile başvuru yapan ailenin durumu soruşturulabilmektedir.

Başvurunun olumlu sonuçlandığı bilgisi, dilekçede belirtilen telefon numarasına SMS olarak gönderilmekte veya arama yapılmakta, telefonun olmaması durumunda ise adrese posta ile bildirilmektedir. Başvurunun onaylanması durumunda İBB Yardım Kartı, dilekçede belirtilen adrese 14 iş günü içerisinde teslim edilmektedir. Kartın teslimi yapılırken aile üyelerinden hiçbiri evde bulunamamışsa kart en yakın PTT şubesine teslim edilecektir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Sosyal Yardım Kartı şartları yerine getirilmedikçe başvurular kabul edilmeyecektir ve şartlar şu şekildedir:

 • Hiçbir sosyal güvence altında olmamak,
 • Dul aylığı ve emekli maaşından faydalanmıyor olmak,
 • Başvuru sahibinin veya ailesinin üzerine kayıtlı taşınmaz mal bulunmaması.

Bu şartları bulunduran T.C. vatandaşlarından:

 • Eşi vefat etmiş kadınlar,
 • Çalışıyor olmasına rağmen aile nüfusunun çokluğundan dolayı ailesini doyuramıyor olanlar,
 • Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle çalışamadığı için evin gelir kaynağı kesilmiş olan aileler sosyal yardım kartı hizmetinden yararlanabilirler.

Bunun yanında şu noktaya dikkat edilmelidir ki İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu bir hanede yalnızca bir kişi adına yapılabilir ve diğer hane üyeleri adına kart çıkartılamaz.

İBB sosyal yardım kartları ayrıca, ülkelerinde yaşanan kıtlık, savaş gibi durumlardan dolayı Türkiye’ye göç etmiş ailelere de verilmektedir yalnız bu ailelerde T.C. vatandaşlığına geçmiş olma şartı aranmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir

Sosyal yardım kartının geçerli olduğu marketler İBB ile anlaşması bulunan, ayrıca yardım kartını okuyabilecek bir POS cihazına sahip olan marketlerdir ve İBB ile anlaşmalı marketler:

 • ŞOK,
 • Çağrı,
 • Ucz,
 • Migros,
 • Carrefour,
 • Onur Market,
 • Rammer,
 • Happy Center Mağazaları şeklinde listelenebilmektedir. Bu marketlerden kart limiti miktarınca alışveriş yapmak mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti

Sosyal Yardım Kartı limiti, kart başvurusu sırasında ailenin gelir durumunu belirlemekle görevli olan belediye memurlarınca belirlenmektedir. Kart limiti belirlenirken:

 • Mağduriyet derecesi,
 • Ailenin bakmakla yükümlü olduğu çalışmayan nüfus (yaşlı ve çocuklar),
 • Ailenin beslenme dışındaki giderlere (kira, ısınma) ne kadar kaynak ayırması gerektiği kıstaslarına dikkat edilir.

İBB Yardım Kartı limitleri bu kıstaslara göre düşük, orta ve yüksek limit şeklindedir ve sırasıyla 50 TL, 100 TL ve 150 TL şeklindedir.Bu limitler her yıl yapılan ve birkaç ay süren değerlendirme süreçleri sonucunda ailenin durumunda iyiye veya kötüye gidiş tespit edildiği takdirde değişebilmektedir. Kart için belirlenen limitin düşük, orta veya yüksek olmasından bağımsız olarak kart ilk alındığında içinde 200 TL yüklü olarak gelmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Sosyal Yardım Kartı kayıtlı bakiyeyi sorgulamak için mevcut olan tek yol alışveriş yaparken veya alışverişten önce kasa görevlisinden kart bakiyesini sorgulamasını istemektir. Kart sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden veya telefon yoluyla yapılamamaktadır.

İBB Yardım Kartı bakiyesi yaygın bir şekilde düşünülenin aksine kart ile işlem yapılmadığı takdirde veya ay sonlarında sıfırlanmamaktadır. Ayrıca kart ile yapılan alışverişlerde alınan ürünlerin ne olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi sistemince takip edilmesine rağmen kart iptali için bir gerekçe oluşturmamaktadır.

İBB Yardım Kartları Neden Kapatıldı?

Yardım kartlarının kapatılma sebebi şudur ki, bu karta binlerce aile müracaat etmiş durumdadır ve bu ailelerin gelir durumları sürekli değişmekte olduğundan ailelere ait kart bilgilerinin takip edilmesi çok zor olmaktadır. Ailelerden gelir durumu düzelenlerin kartlarının iptal edilmesi veya limitlerde değişikliğe gidilmesi, kartlarını usulsüzce kullanan ailelerin kartlarının iptal edilmesi işlemlerinin gerçekleştirilmesi yani kısacası İBB tarafından denetleme yapılması için kartlar birkaç aylığına kullanıma kapatılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak?

Sosyal Yardım Kartları’nın açılma tarihi hakkında bilgi her yıl adresi https://www.ibb.istanbul olan İBB internet sitesinden verilmektedir. Genellikle Ocak ayında başlanan denetleme işlemine Mart ayında son verilerek kartlar tekrar kullanıma açılmaktadır.

Denetim sırasında kartlara yatan paralar ise dondurulmamakta ve kartlar açıldığında kart limitinden bağımsız olarak kartta yüklü halde bulunmaktadır.

Kart sahipleri kartlarının açılıp açılmayacağını öğrenmek için denetimin bitmesini beklemek zorunda değildirler. Bunu öğrenmek için yapılması gereken, 444 00 93 numaralı İBB Kadın Koordinasyon Merkezi’ni aramaktır.

Bu numara kart sahibi olarak arandıktan sonra sorulan güvenlik sorularına cevap verildikten sonra kart iptal durumu hakkında bilgi almak mümkündür. Kartın beklenmeyen şekilde iptal edilmesi durumunda şikayette bulunmak ise İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu işleminin yapıldığı hatlar olan 0212 444 00 93 ve 153 Mavi Masa hatlarından mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak?

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. Esen dedi ki:

  Merhaba, ben askeri ücretle çalışan bir bayanım.eşim bir yıldır işsiz ve yaştan dolayıda iş bulamıyor çalışmıyor.eşimin annesinin evinde oturuyoruz ancak benim maaşım diğer ödemelerimize yeterli gelmiyor.ibb sosyal kart alabilirmiyim merak ediyorum.cevabınıza göre başvuruda bulunacağım teşekkürler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bu şartları bulunduran T.C. vatandaşlarından:
   Eşi vefat etmiş kadınlar,
   Çalışıyor olmasına rağmen aile nüfusunun çokluğundan dolayı ailesini doyuramıyor olanlar,
   Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle çalışamadığı için evin gelir kaynağı kesilmiş olan aileler sosyal yardım kartı hizmetinden yararlanabilirler.

 2. Merve dedi ki:

  Arkadaslar bu ay kartlara yatirm olmadi ne zaman yuklenicek sebebi neymis acaba bilgisi olan var mi???

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartınıza yardım yüklemeniz gerçekleştirilmiştir. Gün içerisinde kontrol edebilirsiniz.

 3. Emel dedi ki:

  1 agostos da yükleme olmadı bilginiz varmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yapılan bir açıklama henüz mevcut değildir.

 4. Maside dedi ki:

  Kartlara neden para yatmadi sorabilir miyim?gecen ayda bu ayda bir gecikme oluyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Herhangi bir bilgi aktarılmış değildir.

 5. Şükrü dedi ki:

  daha önce IBB sosyal yardim kartına başvurdum ama bir haber çıkmadı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yaptığınız başvurunun sonuçlanması 6 – 7 ayı bulabilmektedir.

 6. Merve çıdaçı dedi ki:

  Mrb ben daha önce de başvuru yAptm başka yardım için onaylanmadı ben kaynanam Kayınpedermle otryrm muhtaç olmasam zaten oturmam benm kendme ait bir gelirm yok bunu da belirttim onaylanmadı kayınpederim emekli diye sanrm kalabalık bir aileyiz zaten kimin aldığı neye yeterse kendi kişisel ihtiyaçlarm için yardm alamaz mym ya da hangi yardımlarda bulunulabilir sosyal yardımlaşma şimdiden teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yaşadığınız evdeki gelir oranı muhtaçlık sınırının altında kalmıyorsa yardım talebinde bulunamazsınız. Bulunsanız dahi herhangi bir yardım almanız mümkün olmamaktadır.

 7. BAHAR BALİ dedi ki:

  MERHABA BİZİM MADDI DURUMUMUZ IYI DEĞIL EŞİM TEK ÇALIŞIYOR.ASGARI ÜCRET ALIYOR. IKI TANE ÇOCUĞUM VAR. EV BIZIM ANCAK KREDI ÇEKMISIZ AYLIK 1.500 TL KREDI ÖDEMEMİZ VAR. YARDIM ICIN BAŞ VURU YAPSAM KABUL EDILIR MI .
  TEŞEKKÜRLER.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu için öncelikle fakirlik belgesi alınması gerekmektedir. Bu belge, bağlı bulunduğunuz mahalle muhtarı tarafından başvurunuz üzerine verilmektedir.
   İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu için sadece fakirlik belgesine sahip olmanız yeterli değildir. Fakirlik belgesinin yanı sıra kimlik fotokopisi ve dilekçe ile başvurulması gerekmektedir.

 8. Gamze dedi ki:

  Merhaba ben market karti icin basvurcaktim esim isssiz isssizlik magsi aliyo ev esimin ve kardesleriyle beraber yqni hisseli 2 cocugum var biri 11 digeri 4 yasinda bwnde basvursam kabul olabilirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım talebi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 9. ceylan cangulec dedi ki:

  mrh şuan faydalandigim bir kartım var 100 tl limiti var ve bu bize yetmiyor bunun haricinden hiç birşey almıyorum kartımın gününü bekliyorum ve sadece okarttan gelecek olan yardımdan faydalanıyorum çok zor durumdayım allah icin limitini yükseltin veya yardim eden herkim varsa bana ulaşsın allah razı olsun 3 çocuk var evim kira eşim rahatsız iki ameliyat geçirdi fazla çalışmıyor avukatlara borcumuz var ödeyemiyoruz allah icin yardim edin 😭😭5422099650

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Muhtaçlık Belgesini aldıktan sonra yardım almanız daha kolay olmaktadır. Muhtaçlık belgeniz ile bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuruda bulunabilirsiniz.

 10. bahar dedi ki:

  Merhabalar kartım geldi 200 TL içerisinde bulunuyor daha sonra yükleme oluyor mu yoksa sadece 1 kereye mi mahsus verilen tutar

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İlk kullanımın ardından tarafınıza tanımlanan limit her ay düzenli olarak kartınıza yatırılmaktadır.

 11. Gulcin dedi ki:

  Iyi gunler. .kart basvurum kabul edildi,evede geldiler, msjda geldi ama msjda fakirlik kagidi ve kimlik fotokopisi bulundurun yaziyor. Muhtarliga gttim kaymakamliga gidip evrak dolastirip buraya getrcen dedi. Fakirlik belgesi olmadan vermezlermi acaba, sonucta okadar incelemeye geldiler gelir testi falan.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fakirlik / muhtaçlık belgesi bulundurmanız gerekmektedir. Muhtaçlık belgenizi alarak yanınızda bulundurmanız istenildiğinde ibraz edebilmeniz sizin yararınıza olmaktadır

 12. Erdal dedi ki:

  Mrb ben 7aylik çocuk babasiyim 2400 maaş alıyorum 1240 ev kredisi borcum 200tl ihtiyaç kredisi borcum var ..botrolu çalışıyorum başka gelirim yok sosyal yardıma basvursam kabul edilir mi?2yetiskin 1bebege bakmak lazım yükümluyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kişi başı gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir.

  2. Ayse dedi ki:

   MRB ben basvuru yaptim onaylandi tam secim zamani onaylanmisti sonra geri iptal olduu ama herangi bi yardim alamadim anlamadim gitti yani

 13. Feyzanur dedi ki:

  Fakirlik kağıdı için muhtara gittim bana belediye yönlendirdi belediyelerden mi alıyoruz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtardan yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alabilirsiniz

 14. Azize dedi ki:

  Aradım başvuru yaptım ama inşallah onay gelir bende kalp hastasıyım çalışamıyorum eşimin aldığı para yetmiyor ama malesef kira faturalar yetmiyor 1yaşında kızım okula giden 1kızımda var mamayı bezdi yetmiyor lütfen yardım talebim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, onay alamazsanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 15. elif dedi ki:

  ben bilmiyorum bana yardım edin lütfen baßvurdum ama onaylanmadı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediyeye tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 16. Merve kılıç dedi ki:

  Eşim çalışmıyo hiçbir gelirimiz yok şuanda nolur bizede yardım edin 3 yaşında kızım var.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 17. Esra karataş deniz dedi ki:

  Başvuru yaptım evime ziyaret de ettiler ne zaman sonuçlanır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısından 20-25 gün sonra ödeme talimatı verilmektedir.

 18. Necdet dedi ki:

  Ben necdet kolon kanseri hastasiyim yardim almadan da insan yaşar ama nasil simdi bizim bir kartımız vardi bulunduğumuz ilin kaymakami bu kartı bize yardim amaçlı verdi fakat evimizi esenyurt a taşıdıktan sonra kartımız iptal edildi birdaha başvuru yaptık fakat ev ziyareti olduğu halde ne hikmetse iptal edildiğini söylediler benim 42 raporum var veben bu raporum oldugunuda beyan ettim şu anda borçlarla bogusuyorum bana bir yol gösterin napicagimi bilemiyorum sürekli hastanelerdeyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Esenyurt Kaymakamı ile görüşerek durumunuzu anlatın ve talebinizi iletin

 19. Eylül dedi ki:

  Kartların acılması secimlerden sonra olmaz dimi admin bazıları oyle soyluyo gecen senede martta acıldı ve diğer aylar yatmadı umarım boyle bişy olmaz yine

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kartlar açılmaya başladı.

 20. Hulya palaz dedi ki:

  Merhaba ben hulya palaz samsundan yaziyorum benim esim 10 yil 12 ay ceza aldi suan ceza evinde ve ben 4 cocugum ile cok magdurum evim kira cocuklarim kucuk oldugu icin calisamiyorum suan tek gelirim aile sosyal politikalardan algim maas ile gecimimi saglamaya calisiyorum ibb sosyal yardim kartina basvurmak istiyorum bana yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediyeye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

 21. Hülya yenidogan dedi ki:

  Adım hulya iki kızim var biri 4 sınıfa gidiyor diyer 3 aylık eşimin sağlık sorunları yüzünden ihtiyacları ni karsilayamiyorum yardım kartı almak istiyorum nereye başvurmam nasıl alınır yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal kart için belediye veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 22. Ganimet dedi ki:

  Ibn kartı ile ilgili bilgi almak istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, İBB tarafından verilen sosyal kart olan market ihtiyaçlarında kullanılır.

 23. Gülay dedi ki:

  Kartim kayip