İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Süreci

İBB Sosyal yardım kartı başvurusu sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresinden yapılır. Olumlu bulunan başvuruların tamamlanması için gerekli belgelerin teslim edilmesi gerekir. Sosyal yardım kartı başvuru sorgulama da bu site üzerinden yapılır. Başvurusu onaylanan ihtiyaç sahiplerinin yardım kartları, 14 gün içerisinde başvuruda belirtilen adrese gönderilir.

2023 İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır?, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 2014 yılında başlatılmış olan ve dar gelirli ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan ve Aile Hizmetleri ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün ortak katkıları ile gerçekleşen bir uygulamadır. 2006 yılından beri bu yardımları sürdüren İBB, 2014 yılından önce bu yardımları gıda kolileri şeklinde yapmaktaydı. Çok fazla belge gerektirmesi ve karışıklıklara neden olması üzerine daha kolay bir uygulama olan yardımlaşma kartı uygulamasına geçilmiştir.

İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu işlemini:

 • Telefon yoluyla,
 • Bireysel olarak yapmak mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru Numarası

Sosyal yardım kartına telefondan başvurmak için iki yol bulunmaktadır ve bunlar İBB Başkanlığı numarasından başvurmak ve Beyaz Masa hattından başvurmak şeklinedir. 0212 444 00 93 numaralı İBB Başkanlığı aranarak mağduriyet durumu bildirme işleminin, hattın yoğunluğundan dolayı çok uzun sürebilmekte olduğuna dikkat edilmelidir. ALO 153 numaralı bir hat olan ve kent sakinlerinin bütün ihtiyaç, öneri ve şikayetlerini cevaplandırmak için kurulmuş Beyaz Masa ise yoğunluğu önceden düşünülerek hazırlanmış geniş çağrı merkezi kapasitesi ile daha kısa sürede bir çözüm sağlayacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru

Sosyal yardım kartı başvurusunu bireysel olarak yapmak için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne, muhtarlıklara, sivil toplum kuruluşlarına veya inceleme merkezlerine müracaat edilebilir. Müracaatta bulunmak için sahip olunması gereken belgeler başvuru dilekçesi ve fakirlik belgesidir.

Fakirlik belgesini almak, gelirin yoksulluk sınırı altında oluşunu belgeleyerek devlet dairesi işlemlerin hızlandırır ve bu belge için kişide aranan şartlar şu şekildedir:

 • SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı kurumlarından herhangi birine bağlı olmamak,
 • Üzerine kayıtlı olan herhangi bir malı bulunmamak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.

Bu şartları sağladıktan sonra kişi ikamet ettiği yerde görevli olan muhtara gitmelidir. Muhtar kişi hakkında gerekli araştırmaları yaptıktan sonra fakirlik belgesi formunu doldurup imzalayarak kaymakamlığa iletecektir. Kişinin fakirliğini onaylayıp onaylamamak tamamen muhtarın yetkisine bırakılmıştır.

Kişi fakirlik belgesini isterse kendi de doldurabilir ve muhtara imzalattırabilir. Bu belgenin örnekleri internet üzerinden elde edilebileceği gibi SGK Bölge Müdürlüğü binalarına gidilerek de alınabilmektedir.

Fakirlik belgesi ve dilekçeyle başvuru yapıldıktan sonra başvuru, değerlendirme kurullarında görüşülür ve değerlendirmesi yapılır. Daha sonra kontrol için başvuru yapan kişini yaşadığı yer ziyaret edilir. Başvuruların yoğunluğundan dolayı başvuru tarihi ile ziyaret tarihi arasındaki zaman 7-8 aya kadar varabilmektedir.

Belediye çalışanları evi ziyaret edip içinde bulunulan yaşama şartlarını değerlendirdikten sonra İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu sonuçlanacaktır. Bazı durumlarda belediye çalışanlarının evi görmesi yeterli olmamakta ve komşular aracılığıyla ile başvuru yapan ailenin durumu soruşturulabilmektedir.

Başvurunun olumlu sonuçlandığı bilgisi, dilekçede belirtilen telefon numarasına SMS olarak gönderilmekte veya arama yapılmakta, telefonun olmaması durumunda ise adrese posta ile bildirilmektedir. Başvurunun onaylanması durumunda İBB Yardım Kartı, dilekçede belirtilen adrese 14 iş günü içerisinde teslim edilmektedir. Kartın teslimi yapılırken aile üyelerinden hiçbiri evde bulunamamışsa kart en yakın PTT şubesine teslim edilecektir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Sosyal Yardım Kartı şartları yerine getirilmedikçe başvurular kabul edilmeyecektir ve şartlar şu şekildedir:

 • Hiçbir sosyal güvence altında olmamak,
 • Dul aylığı ve emekli maaşından faydalanmıyor olmak,
 • Başvuru sahibinin veya ailesinin üzerine kayıtlı taşınmaz mal bulunmaması.

Bu şartları bulunduran T.C. vatandaşlarından:

 • Eşi vefat etmiş kadınlar,
 • Çalışıyor olmasına rağmen aile nüfusunun çokluğundan dolayı ailesini doyuramıyor olanlar,
 • Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle çalışamadığı için evin gelir kaynağı kesilmiş olan aileler sosyal yardım kartı hizmetinden yararlanabilirler.

Bunun yanında şu noktaya dikkat edilmelidir ki İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu bir hanede yalnızca bir kişi adına yapılabilir ve diğer hane üyeleri adına kart çıkartılamaz.

İBB sosyal yardım kartları ayrıca, ülkelerinde yaşanan kıtlık, savaş gibi durumlardan dolayı Türkiye’ye göç etmiş ailelere de verilmektedir yalnız bu ailelerde T.C. vatandaşlığına geçmiş olma şartı aranmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir

Sosyal yardım kartının geçerli olduğu marketler İBB ile anlaşması bulunan, ayrıca yardım kartını okuyabilecek bir POS cihazına sahip olan marketlerdir ve İBB ile anlaşmalı marketler:

 • ŞOK,
 • Çağrı,
 • Ucz,
 • Migros,
 • Carrefour,
 • Onur Market,
 • Rammer,
 • Happy Center Mağazaları şeklinde listelenebilmektedir. Bu marketlerden kart limiti miktarınca alışveriş yapmak mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar ?

Sosyal Yardım Kartı limiti, kart başvurusu sırasında ailenin gelir durumunu belirlemekle görevli olan belediye memurlarınca belirlenmektedir.

Kart limiti belirlenirken:

 • Mağduriyet derecesi,
 • Ailenin bakmakla yükümlü olduğu çalışmayan nüfus (yaşlı ve çocuklar),
 • Ailenin beslenme dışındaki giderlere (kira, ısınma) ne kadar kaynak ayırması gerektiği kıstaslarına dikkat edilir.

İBB Yardım Kartı limitleri bu kıstaslara göre düşük, orta ve yüksek limit şeklindedir ve sırasıyla 50 TL, 100 TL ve 150 TL şeklindedir.Bu limitler her yıl yapılan ve birkaç ay süren değerlendirme süreçleri sonucunda ailenin durumunda iyiye veya kötüye gidiş tespit edildiği takdirde değişebilmektedir. Kart için belirlenen limitin düşük, orta veya yüksek olmasından bağımsız olarak kart ilk alındığında içinde 200 TL yüklü olarak gelmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Sosyal Yardım Kartı kayıtlı bakiyeyi sorgulamak için mevcut olan tek yol alışveriş yaparken veya alışverişten önce kasa görevlisinden kart bakiyesini sorgulamasını istemektir. Kart sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden veya telefon yoluyla yapılamamaktadır.

İBB Yardım Kartı bakiyesi yaygın bir şekilde düşünülenin aksine kart ile işlem yapılmadığı takdirde veya ay sonlarında sıfırlanmamaktadır. Ayrıca kart ile yapılan alışverişlerde alınan ürünlerin ne olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi sistemince takip edilmesine rağmen kart iptali için bir gerekçe oluşturmamaktadır.

İBB Yardım Kartları Neden Kapatılır?

Yardım kartlarının kapatılma sebebi şudur ki, bu karta binlerce aile müracaat etmiş durumdadır ve bu ailelerin gelir durumları sürekli değişmekte olduğundan ailelere ait kart bilgilerinin takip edilmesi çok zor olmaktadır.

Ailelerden gelir durumu düzelenlerin kartlarının iptal edilmesi veya limitlerde değişikliğe gidilmesi, kartlarını usulsüzce kullanan ailelerin kartlarının iptal edilmesi işlemlerinin gerçekleştirilmesi yani kısacası İBB tarafından denetleme yapılması için kartlar birkaç aylığına kullanıma kapatılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılır?

Sosyal Yardım Kartları’nın açılma tarihi hakkında bilgi her yıl adresi https://www.ibb.istanbul olan İBB internet sitesinden verilmektedir. Genellikle Ocak ayında başlanan denetleme işlemine Mart ayında son verilerek kartlar tekrar kullanıma açılmaktadır.

Denetim sırasında kartlara yatan paralar ise dondurulmamakta ve kartlar açıldığında kart limitinden bağımsız olarak kartta yüklü halde bulunmaktadır.

Kart sahipleri kartlarının açılıp açılmayacağını öğrenmek için denetimin bitmesini beklemek zorunda değildirler. Bunu öğrenmek için yapılması gereken, 444 00 93 numaralı İBB Kadın Koordinasyon Merkezi’ni aramaktır.

Bu numara kart sahibi olarak arandıktan sonra sorulan güvenlik sorularına cevap verildikten sonra kart iptal durumu hakkında bilgi almak mümkündür. Kartın beklenmeyen şekilde iptal edilmesi durumunda şikayette bulunmak ise İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu işleminin yapıldığı hatlar olan 0212 444 00 93 ve 153 Mavi Masa hatlarından mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak? Bakiye Ne Zaman Yüklenir?

İBB Sosyal Yardım Kartı Almak İçin Fakirlik Belgesi Gerekiyor mu?

İBB Yardım kartı almak isteyen vatandaşlardan, fakirlik kağıdı (Belgesi) istenmektedir. Bu yüzden, kart başvusu yapmadan önce fakirlik kağıdınızı almanız gerekiyor.

İBB Yardım Kartını Nereden Alacağım ?

İstanbul Büyük Şehir Belediyesine yardım kartı başvurusu yapan ve başvurusu onaylanan vatandaşlar kartlarını almak için bir yere gitmelerine gerek yok. Kart başvurusu esnasında verdiğiniz adrese kargo ile gelecektir.

Her Aile İçin Sosyal Yardım Kartı Kaç Adet Veriliyor ?

Sosyal yardım kartı, her aile için 1 adet olarak belirlenmiştir. Aynı aileden başka bir bireyin başvurması durumunda, başvurusu olumlu değerlendirilmeyecektir.

İlgili Makaleler

99 Yorum

 1. Merhabalar İstanbul Küçükçekmecedeyim eşim çalışmıyor çocuğum var okula gidiyor yardım kartı istiyorum çocuğum var okula gidiyor yardım istiyorum montu yok kiradayiz çalışmıyoruz evde bişey yok

  1. Konu ile ilgili SYDV’na başvuruda bulundunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu