Diğer Yardımlar

2021 İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak ?

2021 İBB tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen yardım kartları hakkında en çok sorulan soru, ne zaman açılacak ? İBB kartları bloke edilen yada kapanan vatandaşların yapması gereken, İBB beyaz masaya başvuruda bulunmaları olacak.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı için başvuru iki yöntemle yapılmaktadır.

Bu yöntemler ise:

 • Telefonla başvuru yapılabilmektedir. Telefonla başvuru yapmak isteyen vatandaşların 0212 -444-00-93 hattını araması gerekmektedir. Bu hat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı hattıdır. Hat üzerinden başvurular kabul edilmektedir. Ancak hattın meşgul olduğu durumlarda ALO 153 Beyaz Masa üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.
 • Bireyse Başvuru yapılabilmektedir. Bunun için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapılabilmektedir. Bunun dışında muhtarlıklar, STK ve inceleme merkezlerine de direkt olarak başvuru yapılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartını Kimler Alabilir?

İBB sosyal yardım kartı belirlenmiş şartları sağlayan vatandaşlara verilmektedir. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardım kartını alabilecek kişiler:

 • Eşi vefat etmiş olan kadınlar,
 • Herhangi bir maaş almayan vatandaşlar,
 • Çalışmasına rağmen aile nüfusu sebebiyle yetersiz ödeme alan kişiler,
 • Sağlık sorunları sebebiyle yardıma muhtaç olan kişiler bu sosyal yardım kartını alabilmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığının olmaması gerekmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurunun yapılmasından sonra onayı verecek olan merci ise Belediye Başkanlığı olmaktadır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde eğer kişinin mağduriyeti tespit edilirse, kart talebi kabul edilmektedir. Yanlış ya da asılsız olarak yapılan başvurular ise dikkate alınmaz. Başvurular 6 ya da 7 ayda sonuçlanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB sosyal yardım kartı teslimatı başvuru yapan vatandaşın ikametine teslim edilmektedir. Kartın onaylanmasından sonra kart teslimatı 3 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Eğer vatandaş evde değilse, hanede yaşayan başka birine teslim edilmesi talep edilebilir. Öte yandan İBB üzerinden farklı sosyal yardımlara da ihtiyacınız varsa, farklı kuruluşlara da başvuru yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Kullanılır?

İBB sosyal yardım kartının geçtiği marketler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan yerlerdir. Her mağazadan İBB sosyal kart ile alışveriş yapmak mümkün değildir. Mağazalarda, belediyelerden teslim edilen kartı okuyabilecek bir pos cihazının olması gerekmektedir.

Bu cihazların mevcut olduğu mağazalar:

 • Şok Market
 • KİM
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

Bu marketler, kartın limiti kadar alışveriş yapmaya olanak sağlamaktadır. Marketten herhangi bir ihtiyacınızı kart ile almanız mümkün.

2021 İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kart limiti kişinin mağduriyetine göre değişmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartının ne kadar limitli olacağına yetkililer karar vermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde vatandaşların mağduriyetlerine göre 3 kategoriden biri kişilere verilmektedir.

Kart limitleri ise:

 • En alt limit : 50 TL
 • Orta limit : 100 TL
 • En üst limit : 150 TL

Bu limitlerden hangisinin verileceği ise kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, haneye giren toplam aylık ve ailenin mağduriyet durumu olmaktadır. Kartın ilk yüklemesinde ise her limitte 200 TL olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılır?

İBB sosyal yardım kartının açılması her sene yapılan denetimlerden sonra gerçekleşmektedir. Buna göre yapılan başvurulardan itibaren, denetlemeler başlamaktadır. Denetlemeler neticesinde doğru bilgi verdiği tespit edilen ailelere kartlar evlerine kadar teslim edilmektedir. Kartlar denetlenene kadar kartlar alışverişe kapalı haldedir. Bunun yanı sıra kartların kapalı olduğu süre, kart açıldıktan sonra karta yüklenmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?
Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB sosyal yardım kart başvurusu belgeleri eksiksiz olarak teslim edilmektedir. Verilen belgelerin doğru beyan olduğundan emin olmak gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu yardım kartları için aşağıdaki şartları sağlamak ve bu belgeleri teslim etmek gerekmektedir:

 • İstanbul’da ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi olan vatandaşın herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Düzenli gelir getiren herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Fakirlik belgesinin muhtardan alınması gerekmektedir.
 • Kadınlar başvuru yapacaksa eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Sağlık sorunları nedeni ile çalışamayacak durumda olunması gerekmektedir.
 • Kişi çalışıyorsa, aile fert sayısının fazla olması sebebiyle temel ihtiyaçların karşılanamıyor olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabilmektedir. Müdürlükler; ailenin kart dışında da yardım ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Kart başvurularının yapılmasından sonra ilgili birimler bir inceleme yapacaktır. Bu inceleme neticesinde kartı onaylanan kişiler, farklı yardımlar için de başvuru yapabilir.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Fakirlik kağıdı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartını alabilmek için en önemli belgedir. Fakirlik belgeleri, mahalle muhtarları tarafından verilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında verilen bu belge için vatandaşın üzerinde herhangi bir taşınmaz ya da taşınır malın olmaması gerekmektedir. Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı olarak faaliyette bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardan yararlanmak için bu belgenin alınması gerekmektedir. Bu belgeyi 18 yaşını doldurmuş olan her vatandaş alabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartını sorgulamak için online yöntemler bulunmamaktadır. İBB tarafından verilen yardım kartının sorgulanması için anlaşmalı marketlere gitmek gerekmektedir. Limit sorgulaması yapmak markete giderek, kasiyerden limit sorgusu yapılması rica edilmelidir. Bu yöntem dışında herhangi bir limit sorgulama yöntemi mümkün değildir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım başvurusu ALO 153 aracılığı ile yapılabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı arayarak başvuru yapabilirsiniz. Beyaz Masa üzerinden taleplerinizi dile getirebilirsiniz. Bunun dışında 0212 444 00 93 numarasını arayarak başvuru yapabilirsiniz. Telefon dışında başvuru yapabileceğiniz yöntem ise bireyse başvuru olmaktadır. Bireysel başvurular ise Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi üzerinden yapılabilmektedir.

Buna göre teslim edilmesi gereken belgeler ise:

 • SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olunmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşların üzerine kayıtlı herhangi bir malı olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar hem telefonla hem de bireysel olarak başvuru yapabilmektedir. Fakirlik belgesi ve dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra gerekli analizler ve incelemeler yapılır. Ardından kart sahiplerine ulaştırılır.

Sosyal Yardımlaşma Para, Kömür ve Eğitim Yardımı

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

1.523 Yorum

 1. Market kartlari neden yatmiyor ayın 1 ile 5 arası yatırılacak deniyor bugun ayın 7 hala yatmamis ve ne zaman yatardiye sordugumda kendileride bilemiyor neden gununde yatmiyor bu yardimlar bu yardimlari bekleyen milyonlarca insan var ama sizin umrunuzda degil

 2. Merhabalar kolay gelsin 2 aydir çalışmıyorum yardim alamıyorum daha önceden sosyal destek kartim aldim suanda kullanamıyorum çok ihtiyacım yardima ihtiyacım var esimlen çok mağduruz lütfen yardim edin bize yalvarıyorum sizlere

 3. Benim sesimi duyan yazımı okuyan ve bu insanları mağdur eden sayın ibb ve karar meclisi kartının iptal edilmesinde emeği geçen eyy çalışan maaşını aldığında o parayı rahat yiyebiliyomusun bizleri mazur edince ben bu ay 6 kere markete gittim kartım yatmışmı diye ve her defasında eli boş çıktım hakkımı helal etmiyorum duydunuzmu

  1. Allah sorsun hic birsey demiyorum benimde kartimida sut yardimimi da kestiler cocuklari benden buyuk mahallemdeki kadinlar sutunu aliyo benimkini kesmisler neye gore kime gore veriyolar anlamiyorum esim tek calisiyo 1000lira kira veriyorum 2cocugum var

 4. Banada bir cevap yazın çok zordalım benim. Kartım daha yatmamış lütfen bir cevap yazın

 5. Merhaba sosyal yardım kartım geldi. Açılınca size mesaj gelecek diye söylendi ama bir hafta oldu açılmadı

 6. Benim kartım iptal olmuş ne olur çocuklarımın ihtiyaclarini karsilayamiyorum açılsın Allah rızası için

  1. Benimde eşim çalışmıyor iki çocuğum var öğrenci benimde kartımı iptal etmişler birde bu süreçte pandemi döneminde insanın ihtiyaç duyduğu dönemde durumum çok kötü kiradayım vallahi kiramı ödeyemiyorum faturalrımı ödeyemiyorum çok ihtiyacım vardı oda kesildi

 7. Allah rızası için eşim çalışmıyo korona geçirdi üç çocuğum var biri asker ikisi okuyor kızım küçük bırakıp çalışamıyorum zaten kimse pandemiden dolayı elwmanda almıyor verdikleri 100 lira zaten iki parça bişey alıyoduk oda yok lütfen maduriyetiniz acilen giderilsin lütfen zaten eve gelip bakmadan vermiyorlar bu kartları

 8. benimde kartım iptal oldu ben zordumdayım esim kironikastımvekalbhastası borçlarım varelektim kesik vesuyumda büyük oglum hasta

 9. Pandemi döneminden sonra kartim yuklenmedi bumudur insana verilen deger haketmeyen birsuru insan yardim destegi aldi yaziktir gunahtir aylarca issiz ve disarlarda kaldim simdi basimi sokacak biryer buldum karnim doyuyor sicaktayim ama bu değersizlik insanin zoruna gidiyor secimlerde hep yanimizdalar malesef kimse kimsenin yaninda degil

  1. Bende başvurdum geçen sene evimd yangın çıktı 11 ay oldu halen eşya yardımı alamadım

 10. Gerçekten Bu Zor Karantina Günlerinde Bizi 100 Tl den Bile Mahrum Bırakan İmamoğlu’ndan Hem Bu Dünyada Hemde Ahirette Davacıyım ! Kendisi Hizmet İçin Değil ! Koltuk İçin Geldi ! Ak Partili Değilim Fakat İBB, Ak parti’deyken Her Ayın 1’inde Bayramda Olsa, Seyranda Olsa, Tatil de Olsa Yatırıyorlardı ! Ey İmamoğlu Sana Hakkımı Helal Etmiyorum !..

  1. Nereye yatıyodu adamlar gene ay donunfa kapatıyolar ak partideyken eylülde kapatılıyodu kartlar laf olsun diye konuşma boşuboşuna

  2. Haklisin ben de koyu chp liyim ama ak parti zamanında ayın 1inde alıyorduk.Böyle mi tıkır tıkır çalışmak.

  1. kartım yatmadi bu ay Güncellenme mi yapiliyor acaba inanin üç çocuğun ihtiyacı çok bi açıklama yaparmisiniz saygilarimizla

  2. Geliyor bana her ay bence arayıp gelmediğini bildirirseniz iligeleneceklerdir bi ara gelmedi bakımdan dolayı artık her ay geliyor

 11. bana nisan 13 de sosyal destek kart geldi 600tl yuklenmişti temmuz ayında aradım yükleme yapılmadı diye bana pandemirden dolayı birkereye mahsus verildi 600tl artık yüklenmeyecek kartınız artık gecersiz dendi

 12. Kartlar ne zaman yuklenecek bilen varmı bugun ayın 3 u hala yuklenmedi 153 aradı dun bilgilerimi guncelledı ama hala yok yukleme

  1. benimde bilgilerim güncellendi ama 1 de yatmıştı.Bir daha ki ay yatar mi acaba ?

 13. 2020 1 temmuzda neden yükleme yapılmadı acaba yani eşimin aldığı maaş kira şu elektrik derken yetmio dün markete gittim cocuklarimin ihtiyacını almadan eli boş döndüm ne olur kartlar yatsin

 14. 01.07.2020 kartlar henüz yatmadi.
  Biz Türk vatandaşlarına bile göçmenlerden daha az yardim ediliyor oda gecikmeli oluyor neden

 15. Sosyal yardım Kartımız geldi.Sayın Ekrem imamoğlun sonsuz Teşekkürlerimizi sunuyoruz. E devletten 1000 TL başvuru yaptık 40 gün oldu hala değerlendirme diyor Demek ki İBB olmasaydı halimiz ne olurdu bilmem..Burada yorumlarda neden bana az limit koymuşlar neden kartım gelmedi vs yorumlar gördüm.Arkadaşlar Herkesin başvurusuna göre limit koyuluyor. Bizim evimz yok arabamız yok hiçbir yerden gelirimiz yok evde herkes işsiz. ama kiminin evi var işsiz yada evde çalın biri vardır ona kart limiti az koyarlar yada red olur. Eleştrmeden önce bir düşünün.

  1. Bu kart Ekrem İmamoğlu ndan önce de vardı onuun verdiği bir yardım değil
   pandemi yardimi da herkese verildi biraz araştırın da öyle yorum yapin..

 16. Lütfen eski destek kartlarınada 300 veya 600 yükleyin çok ihtiyaçım var ayrımcılık yapmayın hani kimse mağdur olmayacaktı yeninkartların hepsine 300 600 ystmoş

  1. Banada yatmadı okadar ya sozde kalıyor hepsi ben onlari 2023 gorucem

 17. Lütfen eski destek kartlarınada 300 veya 600 yükleyin kiracıyım 3 çocuk annesiyim 2 si öğrenci oğlum bu yıl başlıyacak

 18. Eski kartlılara 100 yenilere deisik adalet nerde hani eski chp yoktu bizi aptal yerine koydular oyu alana kadar

 19. Çok teşekkürler. Sayın ekrem imamoğlu ve ekibine. Bu zor zamanlarda kısa çalima ücretimizi bile alamadık devletten ama kendisi bize market kartı yollamiş bu sayede ihtiyaçlarımızı aldık. İlk kez biri bizi düşündü. Allah razı olsun devlet yok belediye var.

 20. kartim dun geldi sifre gelicek telefonunuza dediler halen gelmedi ne zaman gelir yada nezaman acilir kartim evde birsey kalmadi xoxuklarim var bu konuda yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba’ bende ibb sayfasından başvuru yapmıştım. Başvuru sonucum olumlu yazıyor. Bundan sonraki süreç hakkında bilgi verebilirmisin iz rica etsem.

 21. 29 nisanda bana acildi diye mesaj geldi ama alisveris yapamadim,nisan ayinda olupta alisveris yapabilen varsa bi yazsin zahmet olmazsa

 22. kartım geldi ne zaman açılacak acaba mesaj gelecek size dediler uzunmu sürüyormu mesaj gelmesi

 23. Benim karta hala neden yükleme yapılmadı iptal mi edildi yoksa yardımcı olur musunuz

 24. Ayın 1.inde yatması gereken limitim hala yatmamış bilgisi olan varmı markete gittim bomboş dönmek zorunda kaldım 😣

 25. işte böyle bir adaletsiz bi adami ibb nin başına geçirirlerse bize verecegi yardım bukadar olur sozde 400 tl verecekti hani bunu sözü devletten sömürdüğü paraları nereye gömdü bu zor zamanda bizim hakkımızı neden vermiyor yeni kart alanlara 600 veriliyorda bize neden hala 100 tl yüklendi bu büyük haksızlık ben hakkımı helal etmiyorum allah sizin gibileri bu devletin başından eksik etsin inşallah

  1. Mayıs ayının sosyal kart yardımı yüklenenler ne kadar para yatırıldı acaba size ben geçen ay aldım kartımı 8 nisan ilk ay olduğu için 200 tl vardı içinde bu ay migrosa gittim ama direk kasaya gitmedim unuttum kızım için bez aldım kasadan geçti içinde ne kadar var dediler bende bilmiyorum okuturmusunuz dedim okunmaz dediler geçti karttan fişi verdi kartta 100 tl görünüyor fazla çekmiş olabilirlermi fişte gözüken rakam doğrumu yada fazla çekilse çıkarmı acaba bilgi verirmisiniz arkadaşlar bide 6 nisandan 300 tl 600 tl yatırılacak dediler benim kartım 8 nisanda geldi ama 200 tl vardı içinde neden acaba 🤔🤔

 26. Hersey bombok olacak bizler enayi durumuna dustuk hicbir yerden yardim yok malesef bizlere diyorlarki siz giddin calisin ben pazartesi belediyeye gidecegim oraya bir kanali cagirip rezilkigini ortaya cikaracagim o zaman anlarlar neyin dogru neyin yanlis yere gittigini bende bir karadenizliyim ama by karadenizli degil

 27. Merhaba bana ibb den vakıfkart geldi nakit yardımı için ancak şifemi umuttum nasıl şifre alabilirim. Vakıfbank tan olmuyor 153 ten olmuyor. Bana kartın geldigi yer edirnekapı. Orayamı gitmeliyim.

 28. Arkadaşlar beyazmasaya yazalım belki orada sesimizi duyurabiliriz 300-600 tl lk yardm için

 29. Bu nasıl bir yardımdır bizde kulnaniyoruz İBB yardım kart bize niye vermiyorsunuz bizim neyimiz eksik Ramazan geldi nasıl olcak hep sözde içrahat yok

 30. Neden elinde karti olanlara 300/600 yüklemiyorda yeni verilenlere yükleniyor anlamadım ayrıca koli yardimi karti olan herkezede verilmeli simdi herkezin ihtiyaci var bence secilmemeli sayin ekrem imamoglu muhtac olan herkeze yardimlarini ulastircakti hani nerde?

 31. Kartımız geldi 600 tl verilmiş başkanımıza çok teşekkür ederim çocuklarımın ihtiyaçlarına yetişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu