Sosyal Yardım Platformu

2020 İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak ?

2020 İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak ?

İBB sosyal yardım kartları ne zaman açılacak ? Yeni yıl ile birlikte kartlara denetim blokesi gelme ihtimali bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi henüz resmi bir açıklama yapmasa da geçen seneler baz alındığında, geçen sene 4 ay kapalı kalan kartlar yılın ortasına doğru açıldı ve ihtiyaç sahibi insanlar kullanmaya başladı. 2020 yılı içerisinde ise, henüz kartların açılması ile ilgili bir resmi açıklama bulunmuyor. Kartları kapalı olan vatandaşlar, görüşlerini ve bilgilerini konunun altında ki yorum kısmında paylaşarak yardımcı olabilirler.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı için başvuru iki yöntemle yapılmaktadır.

Bu yöntemler ise:

 • Telefonla başvuru yapılabilmektedir. Telefonla başvuru yapmak isteyen vatandaşların 0212 -444-00-93 hattını araması gerekmektedir. Bu hat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı hattıdır. Hat üzerinden başvurular kabul edilmektedir. Ancak hattın meşgul olduğu durumlarda ALO 153 Beyaz Masa üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.
 • Bireyse Başvuru yapılabilmektedir. Bunun için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapılabilmektedir. Bunun dışında muhtarlıklar, STK ve inceleme merkezlerine de direkt olarak başvuru yapılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartını Kimler Alabilir?

İBB sosyal yardım kartı belirlenmiş şartları sağlayan vatandaşlara verilmektedir. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardım kartını alabilecek kişiler:

 • Eşi vefat etmiş olan kadınlar,
 • Herhangi bir maaş almayan vatandaşlar,
 • Çalışmasına rağmen aile nüfusu sebebiyle yetersiz ödeme alan kişiler,
 • Sağlık sorunları sebebiyle yardıma muhtaç olan kişiler bu sosyal yardım kartını alabilmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığının olmaması gerekmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurunun yapılmasından sonra onayı verecek olan merci ise Belediye Başkanlığı olmaktadır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde eğer kişinin mağduriyeti tespit edilirse, kart talebi kabul edilmektedir. Yanlış ya da asılsız olarak yapılan başvurular ise dikkate alınmaz. Başvurular 6 ya da 7 ayda sonuçlanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB sosyal yardım kartı teslimatı başvuru yapan vatandaşın ikametine teslim edilmektedir. Kartın onaylanmasından sonra kart teslimatı 3 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Eğer vatandaş evde değilse, hanede yaşayan başka birine teslim edilmesi talep edilebilir. Öte yandan İBB üzerinden farklı sosyal yardımlara da ihtiyacınız varsa, farklı kuruluşlara da başvuru yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Kullanılır?

İBB sosyal yardım kartının geçtiği marketler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan yerlerdir. Her mağazadan İBB sosyal kart ile alışveriş yapmak mümkün değildir. Mağazalarda, belediyelerden teslim edilen kartı okuyabilecek bir pos cihazının olması gerekmektedir.

Bu cihazların mevcut olduğu mağazalar:

 • Şok Market
 • KİM
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

Bu marketler, kartın limiti kadar alışveriş yapmaya olanak sağlamaktadır. Marketten herhangi bir ihtiyacınızı kart ile almanız mümkün.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kart limiti kişinin mağduriyetine göre değişmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartının ne kadar limitli olacağına yetkililer karar vermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde vatandaşların mağduriyetlerine göre 3 kategoriden biri kişilere verilmektedir.

Kart limitleri ise:

 • En alt limit : 50 TL
 • Orta limit : 100 TL
 • En üst limit : 150 TL

Bu limitlerden hangisinin verileceği ise kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, haneye giren toplam aylık ve ailenin mağduriyet durumu olmaktadır. Kartın ilk yüklemesinde ise her limitte 200 TL olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılır?

İBB sosyal yardım kartının açılması her sene yapılan denetimlerden sonra gerçekleşmektedir. Buna göre yapılan başvurulardan itibaren, denetlemeler başlamaktadır. Denetlemeler neticesinde doğru bilgi verdiği tespit edilen ailelere kartlar evlerine kadar teslim edilmektedir. Kartlar denetlenene kadar kartlar alışverişe kapalı haldedir. Bunun yanı sıra kartların kapalı olduğu süre, kart açıldıktan sonra karta yüklenmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB sosyal yardım kart başvurusu belgeleri eksiksiz olarak teslim edilmektedir. Verilen belgelerin doğru beyan olduğundan emin olmak gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu yardım kartları için aşağıdaki şartları sağlamak ve bu belgeleri teslim etmek gerekmektedir:

 • İstanbul’da ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi olan vatandaşın herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Düzenli gelir getiren herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Fakirlik belgesinin muhtardan alınması gerekmektedir.
 • Kadınlar başvuru yapacaksa eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Sağlık sorunları nedeni ile çalışamayacak durumda olunması gerekmektedir.
 • Kişi çalışıyorsa, aile fert sayısının fazla olması sebebiyle temel ihtiyaçların karşılanamıyor olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabilmektedir. Müdürlükler; ailenin kart dışında da yardım ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Kart başvurularının yapılmasından sonra ilgili birimler bir inceleme yapacaktır. Bu inceleme neticesinde kartı onaylanan kişiler, farklı yardımlar için de başvuru yapabilir.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Fakirlik kağıdı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartını alabilmek için en önemli belgedir. Fakirlik belgeleri, mahalle muhtarları tarafından verilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında verilen bu belge için vatandaşın üzerinde herhangi bir taşınmaz ya da taşınır malın olmaması gerekmektedir. Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı olarak faaliyette bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardan yararlanmak için bu belgenin alınması gerekmektedir. Bu belgeyi 18 yaşını doldurmuş olan her vatandaş alabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartını sorgulamak için online yöntemler bulunmamaktadır. İBB tarafından verilen yardım kartının sorgulanması için anlaşmalı marketlere gitmek gerekmektedir. Limit sorgulaması yapmak markete giderek, kasiyerden limit sorgusu yapılması rica edilmelidir. Bu yöntem dışında herhangi bir limit sorgulama yöntemi mümkün değildir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım başvurusu ALO 153 aracılığı ile yapılabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı arayarak başvuru yapabilirsiniz. Beyaz Masa üzerinden taleplerinizi dile getirebilirsiniz. Bunun dışında 0212 444 00 93 numarasını arayarak başvuru yapabilirsiniz. Telefon dışında başvuru yapabileceğiniz yöntem ise bireyse başvuru olmaktadır. Bireysel başvurular ise Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi üzerinden yapılabilmektedir.

Buna göre teslim edilmesi gereken belgeler ise:

 • SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olunmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşların üzerine kayıtlı herhangi bir malı olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar hem telefonla hem de bireysel olarak başvuru yapabilmektedir. Fakirlik belgesi ve dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra gerekli analizler ve incelemeler yapılır. Ardından kart sahiplerine ulaştırılır.

Sosyal Yardımlaşma Para, Kömür ve Eğitim Yardımı

İBB SOSYAL YARDIM KARTLARI AÇILDI

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1387 YORUM
 1. Elif dedi ki:

  Büyük şehir belediyesine nakit için başvuru yaptım pazartesi günü eve geldiler onaylanırsa msj gelicek dediler ama hala msj gelmedi bu kadar geç sürüyormu acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödeneklerinin onay süreci uzun sürmektedir.

 2. Ozlem dedi ki:

  Süt dağıtımı’icin’mesaj geliyordu gelmedi acaba iptal mi oldu

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bazen gecikmeler yaşanabilmektedir. İptal olması durumunda tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

 3. Sevim dedi ki:

  Şubat ayı yatmadı ne zaman yatar

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Şubat ödemeleri ayın başında yapılmış bulunmaktadır.

 4. Ayşegul dedi ki:

  Şubat ayi kartlar yattimi ocagin sonunda bi yatmisti peki şubat

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB Şubat ayı ay başında ödenmiş bulunmaktadır.

 5. Melekfatma dedi ki:

  Süt ne zaman dağıtımı olacak bilginiz varmı acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Süt dağıtımı evdeki çocuk sayısına bağlı olarak 2 haftada ya ya aylık olarak dağıtılmaktadır.

 6. Cankiz dedi ki:

  Neden kartlar kaç senedir aynı limit

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kart limitleri yetkililer tarafından belirlenmektedir.

 7. Yunus dedi ki:

  Bende başvuru yaptim onaylandı ama kaç ay oldu gelmedi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB kartınız gönderilmesinin ardından, tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

 8. Reyhan dedi ki:

  Günlük 3 ekmek alma hakkim var ama kartla aliyorum diye bayat ekmekleri veriyor halk ekmek bufeleri içi dagiliyo taş gibi yenmiyo biz neden diger ekmeklerden faydalanamiyoruz suriyelilere kartla veriyolar diger ekmeklerden sordugumda onlarin para yardimi cok diyo veriyolar bizede bayat ekmek veriyolar boyle olcaksa hic olmasin yenmiyo çunkü bu kartlar firinlardada geçse ordan alsak daha iyi bence

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Talebinizi Alo 153’ü arayarak belirtebilirsiniz.

 9. Sebahat dedi ki:

  İBB kartı geçmiş aylarında yüklenırmı acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sadece ileriye dönük aylar için ödemeler yapılmaktadır.

 10. Duygu dedi ki:

  Merhaba bize verilen vakifbank kartımıza hangi ay para yatcak acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödeneğiniz hesabınıza aktarıldığında tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

 11. Elif dedi ki:

  Kattım marketteki post cihazından dolayı bloke olmuş dediler ay sonunda arayın dediler bu ayın parası ayatarmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 153 ya da 444 0093 numarasını arayarak bilgileriniz dahilinde sorgulama yapabilirsiniz.

 12. Gül dedi ki:

  Mrb ben yardıma yazıldım geldiler ama mjs gelmedi ne zaman bilgi gelir acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemenizin onaylanmasının ardından tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

 13. YAHYA UFUK KILIÇ dedi ki:

  sosyal yardım kartı yatmadı bizim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım kart ödemeleri devam ediyor.

 14. Semanur dedi ki:

  Annemin yerine kartı ihtiyacım için onun izniyle kullanabilirmiyim yoksa illa annemin mi yanımda gelmeli acil cevap verin lütfen☺

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sizde kendi adınıza yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

1 13 14 15