Sosyal Yardım Platformu

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak ?

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak ?

İBB sosyal yardım kartlarının açılması eylül tarihinde gerçekleşecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi henüz resmi bir açıklama yapmasa da geçen seneler baz alındığında kartların deneyimi Temmuz ve Ağustos aylarında başlayarak, Eylül ayında kullanıma açılmaktadır. Her sene sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartlarının denetimini başlatmaktadır. Kart sahiplerinin kartı kullanmaları için uygun şartları sağlayıp sağlamadıkları hakkında yapılan bu denetleme ise Eylül ayında sonlandırılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardıma ihtiyacı olan vatandaşların geçimini sağlaması için destek sağlamaktadır. Özellikle Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği kapsamında vatandaşların alışveriş yapabilmesi ve ihtiyaçlarını karşılaması için sosyal kart yardımı yapılmaktadır. Bu karta başvuru yapan vatandaşlar, belediye yetkilileri tarafından denetlenmektedir. Uygun şartları sağlayan vatandaşlar ise bu haktan yararlanmaya hak kazanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı için başvuru iki yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemler ise:

 • Telefonla başvuru yapılabilmektedir. Telefonla başvuru yapmak isteyen vatandaşların 0212 -444-00-93 hattını araması gerekmektedir. Bu hat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı hattıdır. Hat üzerinden başvurular kabul edilmektedir. Ancak hattın meşgul olduğu durumlarda ALO 153 Beyaz Masa üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.
 • Bireyse Başvuru yapılabilmektedir. Bunun için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapılabilmektedir. Bunun dışında muhtarlıklar, STK ve inceleme merkezlerine de direkt olarak başvuru yapılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartını Kimler Alabilir?

İBB sosyal yardım kartı belirlenmiş şartları sağlayan vatandaşlara verilmektedir. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardım kartını alabilecek kişiler:

 • Eşi vefat etmiş olan kadınlar,
 • Herhangi bir maaş almayan vatandaşlar,
 • Çalışmasına rağmen aile nüfusu sebebiyle yetersiz ödeme alan kişiler,
 • Sağlık sorunları sebebiyle yardıma muhtaç olan kişiler bu sosyal yardım kartını alabilmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığının olmaması gerekmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurunun yapılmasından sonra onayı verecek olan merci ise Belediye Başkanlığı olmaktadır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde eğer kişinin mağduriyeti tespit edilirse, kart talebi kabul edilmektedir. Yanlış ya da asılsız olarak yapılan başvurular ise dikkate alınmaz. Başvurular 6 ya da 7 ayda sonuçlanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB sosyal yardım kartı teslimatı başvuru yapan vatandaşın ikametine teslim edilmektedir. Kartın onaylanmasından sonra kart teslimatı 3 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Eğer vatandaş evde değilse, hanede yaşayan başka birine teslim edilmesi talep edilebilir. Öte yandan İBB üzerinden farklı sosyal yardımlara da ihtiyacınız varsa, farklı kuruluşlara da başvuru yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Kullanılır?

İBB sosyal yardım kartının geçtiği marketler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan yerlerdir. Her mağazadan İBB sosyal kart ile alışveriş yapmak mümkün değildir. Mağazalarda, belediyelerden teslim edilen kartı okuyabilecek bir pos cihazının olması gerekmektedir. Bu cihazların mevcut olduğu mağazalar:

 • Şok Market
 • KİM
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

Bu marketler, kartın limiti kadar alışveriş yapmaya olanak sağlamaktadır. Marketten herhangi bir ihtiyacınızı kart ile almanız mümkün.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kart limiti kişinin mağduriyetine göre değişmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartının ne kadar limitli olacağına yetkililer karar vermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde vatandaşların mağduriyetlerine göre 3 kategoriden biri kişilere verilmektedir. Kart limitleri ise:

 • 50 TL
 • 100 TL
 • 150 TL

Bu limitlerden hangisinin verileceği ise kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, haneye giren toplam aylık ve ailenin mağduriyet durumu olmaktadır. Kartın ilk yüklemesinde ise her limitte 200 TL olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılır?

İBB sosyal yardım kartının açılması her sene yapılan denetimlerden sonra gerçekleşmektedir. Buna göre yapılan başvurulardan itibaren, denetlemeler başlamaktadır. Denetlemeler neticesinde doğru bilgi verdiği tespit edilen ailelere kartlar evlerine kadar teslim edilmektedir. Kartlar denetlenene kadar kartlar alışverişe kapalı haldedir. Bunun yanı sıra kartların kapalı olduğu süre, kart açıldıktan sonra karta yüklenmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB sosyal yardım kart başvurusu belgeleri eksiksiz olarak teslim edilmektedir. Verilen belgelerin doğru beyan olduğundan emin olmak gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu yardım kartları için aşağıdaki şartları sağlamak ve bu belgeleri teslim etmek gerekmektedir:

 • İstanbul’da ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi olan vatandaşın herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Düzenli gelir getiren herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Fakirlik belgesinin muhtardan alınması gerekmektedir.
 • Kadınlar başvuru yapacaksa eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Sağlık sorunları nedeni ile çalışamayacak durumda olunması gerekmektedir.
 • Kişi çalışıyorsa, aile fert sayısının fazla olması sebebiyle temel ihtiyaçların karşılanamıyor olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabilmektedir. Müdürlükler; ailenin kart dışında da yardım ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Kart başvurularının yapılmasından sonra ilgili birimler bir inceleme yapacaktır. Bu inceleme neticesinde kartı onaylanan kişiler, farklı yardımlar için de başvuru yapabilir.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Fakirlik kağıdı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartını alabilmek için en önemli belgedir. Fakirlik belgeleri, mahalle muhtarları tarafından verilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında verilen bu belge için vatandaşın üzerinde herhangi bir taşınmaz ya da taşınır malın olmaması gerekmektedir. Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı olarak faaliyette bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardan yararlanmak için bu belgenin alınması gerekmektedir. Bu belgeyi 18 yaşını doldurmuş olan her vatandaş alabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartını sorgulamak için online yöntemler bulunmamaktadır. İBB tarafından verilen yardım kartının sorgulanması için anlaşmalı marketlere gitmek gerekmektedir. Limit sorgulaması yapmak markete giderek, kasiyerden limit sorgusu yapılması rica edilmelidir. Bu yöntem dışında herhangi bir limit sorgulama yöntemi mümkün değildir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım başvurusu ALO 153 aracılığı ile yapılabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı arayarak başvuru yapabilirsiniz. Beyaz Masa üzerinden taleplerinizi dile getirebilirsiniz. Bunun dışında 0212 444 00 93 numarasını arayarak başvuru yapabilirsiniz. Telefon dışında başvuru yapabileceğiniz yöntem ise bireyse başvuru olmaktadır. Bireysel başvurular ise Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi üzerinden yapılabilmektedir. Buna göre teslim edilmesi gereken belgeler ise:

 • SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olunmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşların üzerine kayıtlı herhangi bir malı olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar hem telefonla hem de bireysel olarak başvuru yapabilmektedir. Fakirlik belgesi ve dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra gerekli analizler ve incelemeler yapılır. Ardından kart sahiplerine ulaştırılır.

Sosyal Yardımlaşma Para, Kömür ve Eğitim Yardımı

İBB SOSYAL YARDIM KARTLARI AÇILDI

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 403 YORUM
 1. Sibel dedi ki:

  Merhaba benim ihtiyacım olduğu halde uygun görülmedi diyolar eşim çalışmıyor küçük bebeğim var neye göre değerlendirme yapılıyor anlamıyorum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım talebine başvuruda bulunduğunuz süre zarfında üzerinize herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mal varlığınızın bulunmaması gerekmektedir.

  2. Sibel dedi ki:

   Eşimin üzerine hiçbir şey yoktur

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İlk olarak Muhtaçlık Belgesi talebinde bulunmalısınız. Muhtaçlık Belgesi aldığınızda yardımlardan faydalanmanız kolaylaşır. Muhtaçlık belgesini bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan alabilirsiniz.

 2. Masite dedi ki:

  Kartlara yükleme ne zaman yapılacak, denetim de ne demek, zaten her yıl aralıkta kapatılıp denetime giriyor, ayıp degilmi seçim sonrası böyle birşey yapmak. Her ayın 1 düzenli yatan sisteme ne oldu ki, bu işlemi aralıkta yapabilirlerdi.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 153’ü arayarak bilgi alabilirsiniz.

 3. Seda dedi ki:

  Merhaba 1 temmuzda yükleme yapılmadı teknik arıza giderildi kartınızı kullana bilirsiniz diye mesaj geldi ne zaman açılacak bununla ilgili bilgi verirmisiniz lütfen

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 153’ü arayarak, T.C.Kimlik numaranızı verip sorgulama yapabilirsiniz.

 4. Deniz dedi ki:

  Bu aynı bakiyesi niye yatmadı bilen varmı her ay düzenli yatan alışveriş kartına buay bakiye yuklenmemis

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartlar tekrar aktif hale getirildiğine göre ödemeler de en kısa sürede yapılacaktır.

 5. Tuğçe dedi ki:

  Bugün kartlara para yatmamış daha hiç mi yatirmicaklar acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   ALO 153’ü arayarak T.C. Kimlik numaranız ile sorgulayabilirsiniz.

 6. Mahir dedi ki:

  İbb yardimi kesilmis gibi gozukuyor bugun yatmasi gereken yardim karti yatmamis ayrica halk ekmeginde uc tane ekmek aliyorsuk o da yok aradim degerlendirme diyorlar benim tam dort amelyatim var calisamiyorum yazik alti nufusuz olan bize oldu

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 153’ü arayabilirsiniz.

 7. pinar dedi ki:

  Ben yardim almıyorum ama vicdanen rahatsız oldum az onc3 arabası olan bir kadın yüklüce bu kartlarla alışveriş yapıp arabasına binip gitti ihtiyacı olmayan insanlar tespit edilip bu yardımlar acilen kesilsin benim bu insanlara hakkım geçiyorsa helal etmiyorum okadar yardıma muhtaç insan varken katakulli ile bedava yaşamak yok kusura bakmasın kimse acilen gelir idaresi tespit yapsın böyle haksızlık olmaz onun3 gelene para kartı verilmesin gerçekten ihtiyaç sahibi olmayana verilmesin

 8. Sibel can arslan dedi ki:

  Her ilde mi kapandı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   T.C. Kimlik numaranız ile Alo 144’ü arayabilirsiniz. Bilgi almak için de 444 00 93’ü arayabilirsiniz.

 9. Rezan yiğiter dedi ki:

  Merhaba bana mesaj geldi sosyal yardım kartınize teknik arıza dan dolayı kapanmıştir bunun hakkında bir bilgi verebilir misiniz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartların kapatılması İBB tarafından yapılmıştır. Herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Bilgi için 444 00 93’ü arayabilirsiniz. T.C. Kimlik numaranızı vererek Alo 144’ü arayarak da sorabilirsiniz.

 10. Esra dedi ki:

  Bize bı msj geldi kart donduruldu diyedeye ne zaman açılır herkese mi bı banami

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 144’ü arayarak T.C. Kimlik numaranızı vererek sistem üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

 11. Serap dedi ki:

  Benım ibb kartım var yeni mesaj geldi teknik Bi arızadan dolayı kapatılacak bir süreligine diye aceba tamamen mi kapanıcak

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 144’ü arayarak T.C. Kimlik numaranızı vererek sistem üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

1 3 4 5