Diğer Yardımlar

2021 İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak ?

2021 İBB tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen yardım kartları hakkında en çok sorulan soru, ne zaman açılacak ? İBB kartları bloke edilen yada kapanan vatandaşların yapması gereken, İBB beyaz masaya başvuruda bulunmaları olacak.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı için başvuru iki yöntemle yapılmaktadır.

Bu yöntemler ise:

 • Telefonla başvuru yapılabilmektedir. Telefonla başvuru yapmak isteyen vatandaşların 0212 -444-00-93 hattını araması gerekmektedir. Bu hat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı hattıdır. Hat üzerinden başvurular kabul edilmektedir. Ancak hattın meşgul olduğu durumlarda ALO 153 Beyaz Masa üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.
 • Bireyse Başvuru yapılabilmektedir. Bunun için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapılabilmektedir. Bunun dışında muhtarlıklar, STK ve inceleme merkezlerine de direkt olarak başvuru yapılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartını Kimler Alabilir?

İBB sosyal yardım kartı belirlenmiş şartları sağlayan vatandaşlara verilmektedir. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardım kartını alabilecek kişiler:

 • Eşi vefat etmiş olan kadınlar,
 • Herhangi bir maaş almayan vatandaşlar,
 • Çalışmasına rağmen aile nüfusu sebebiyle yetersiz ödeme alan kişiler,
 • Sağlık sorunları sebebiyle yardıma muhtaç olan kişiler bu sosyal yardım kartını alabilmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığının olmaması gerekmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurunun yapılmasından sonra onayı verecek olan merci ise Belediye Başkanlığı olmaktadır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde eğer kişinin mağduriyeti tespit edilirse, kart talebi kabul edilmektedir. Yanlış ya da asılsız olarak yapılan başvurular ise dikkate alınmaz. Başvurular 6 ya da 7 ayda sonuçlanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB sosyal yardım kartı teslimatı başvuru yapan vatandaşın ikametine teslim edilmektedir. Kartın onaylanmasından sonra kart teslimatı 3 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Eğer vatandaş evde değilse, hanede yaşayan başka birine teslim edilmesi talep edilebilir. Öte yandan İBB üzerinden farklı sosyal yardımlara da ihtiyacınız varsa, farklı kuruluşlara da başvuru yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Kullanılır?

İBB sosyal yardım kartının geçtiği marketler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan yerlerdir. Her mağazadan İBB sosyal kart ile alışveriş yapmak mümkün değildir. Mağazalarda, belediyelerden teslim edilen kartı okuyabilecek bir pos cihazının olması gerekmektedir.

Bu cihazların mevcut olduğu mağazalar:

 • Şok Market
 • KİM
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

Bu marketler, kartın limiti kadar alışveriş yapmaya olanak sağlamaktadır. Marketten herhangi bir ihtiyacınızı kart ile almanız mümkün.

2021 İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kart limiti kişinin mağduriyetine göre değişmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartının ne kadar limitli olacağına yetkililer karar vermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde vatandaşların mağduriyetlerine göre 3 kategoriden biri kişilere verilmektedir.

Kart limitleri ise:

 • En alt limit : 50 TL
 • Orta limit : 100 TL
 • En üst limit : 150 TL

Bu limitlerden hangisinin verileceği ise kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, haneye giren toplam aylık ve ailenin mağduriyet durumu olmaktadır. Kartın ilk yüklemesinde ise her limitte 200 TL olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılır?

İBB sosyal yardım kartının açılması her sene yapılan denetimlerden sonra gerçekleşmektedir. Buna göre yapılan başvurulardan itibaren, denetlemeler başlamaktadır. Denetlemeler neticesinde doğru bilgi verdiği tespit edilen ailelere kartlar evlerine kadar teslim edilmektedir. Kartlar denetlenene kadar kartlar alışverişe kapalı haldedir. Bunun yanı sıra kartların kapalı olduğu süre, kart açıldıktan sonra karta yüklenmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?
Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB sosyal yardım kart başvurusu belgeleri eksiksiz olarak teslim edilmektedir. Verilen belgelerin doğru beyan olduğundan emin olmak gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu yardım kartları için aşağıdaki şartları sağlamak ve bu belgeleri teslim etmek gerekmektedir:

 • İstanbul’da ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi olan vatandaşın herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Düzenli gelir getiren herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Fakirlik belgesinin muhtardan alınması gerekmektedir.
 • Kadınlar başvuru yapacaksa eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Sağlık sorunları nedeni ile çalışamayacak durumda olunması gerekmektedir.
 • Kişi çalışıyorsa, aile fert sayısının fazla olması sebebiyle temel ihtiyaçların karşılanamıyor olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabilmektedir. Müdürlükler; ailenin kart dışında da yardım ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Kart başvurularının yapılmasından sonra ilgili birimler bir inceleme yapacaktır. Bu inceleme neticesinde kartı onaylanan kişiler, farklı yardımlar için de başvuru yapabilir.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Fakirlik kağıdı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartını alabilmek için en önemli belgedir. Fakirlik belgeleri, mahalle muhtarları tarafından verilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında verilen bu belge için vatandaşın üzerinde herhangi bir taşınmaz ya da taşınır malın olmaması gerekmektedir. Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı olarak faaliyette bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardan yararlanmak için bu belgenin alınması gerekmektedir. Bu belgeyi 18 yaşını doldurmuş olan her vatandaş alabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartını sorgulamak için online yöntemler bulunmamaktadır. İBB tarafından verilen yardım kartının sorgulanması için anlaşmalı marketlere gitmek gerekmektedir. Limit sorgulaması yapmak markete giderek, kasiyerden limit sorgusu yapılması rica edilmelidir. Bu yöntem dışında herhangi bir limit sorgulama yöntemi mümkün değildir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım başvurusu ALO 153 aracılığı ile yapılabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı arayarak başvuru yapabilirsiniz. Beyaz Masa üzerinden taleplerinizi dile getirebilirsiniz. Bunun dışında 0212 444 00 93 numarasını arayarak başvuru yapabilirsiniz. Telefon dışında başvuru yapabileceğiniz yöntem ise bireyse başvuru olmaktadır. Bireysel başvurular ise Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi üzerinden yapılabilmektedir.

Buna göre teslim edilmesi gereken belgeler ise:

 • SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olunmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşların üzerine kayıtlı herhangi bir malı olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar hem telefonla hem de bireysel olarak başvuru yapabilmektedir. Fakirlik belgesi ve dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra gerekli analizler ve incelemeler yapılır. Ardından kart sahiplerine ulaştırılır.

Sosyal Yardımlaşma Para, Kömür ve Eğitim Yardımı

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

1.512 Yorum

  1. 3 iş günü içinde açilir limitinide marketten öğrenebilirsiniz A101 şok

 1. Merhaba ben 2 yildir yardim karti alıyorum limit aynı hiç değişmiyor bu zor günlerde yardim kartlarının limitlerini yükseltin 3çocuğum var kiraciyim eşim çalışmıyor yardımlarınızı bekliyorum cevap

  1. İyi akşamlar 1000 TL yardımdan bizde alabilecekmiyiz bide 300 TL işe 600 tl gibi bu yardım bundanda. Alabilecekmiyiz

 2. Ben gıda yardımı alıyorum duzenlı. 1000 tl nakit yardımdan faydalana bilecekmiyim???

 3. Merhaba ben 2019 ekim ayında kart bas vuruşu yaptım kartın onaylanmış eve gelmişler bulamamamislar bekledim gelmeden giyim sordum tekrar gelecekler dendi2020 mart ayı bitti halabi haber yok çok ihtiyacım var lütfen yardim edin

 4. Ben daha once yadim aliyordum sindi vermiyolar 4cocuk var esim kapl hadtasi yardimi kestiler benden nefen vurus cikti benden yardimi kestiler boylemi yardim yapacaktiniz bize ben sindi ne yapayim cogu yerlere bas vurdum sonuc yok geri donus yok biz insan deyilmiyiz buyuk sehirden sut aliuodum onufa vermiyolar sizden ricam sesimi duyan varsa donus yapilsin

 5. Merhaba korona virüs yardımı bizlerede olacakmi eşim işsiz ne olur miktarları artırın 1 2 aylığına

 6. Korona virus yardimi bizede verilecek mi eşim ev işler durdu ssk liyiz bundan baska yardim almıyoruz lütfen bizdede yardim edilsin

 7. İstanbul yardım kartımı başka şehirde de gecerli marketlerde de kullanabilirmiyim

 8. Bu aylar çok zorlu virüs nedeniyle hayat durmuş durumda esimde çalışmıyor acaba kartta yardım fazla olmamismidir

 9. merhaba sut için basvurmustur kabul edildi dendi bu ay gelir dendi şubatin son haftasiydi aradigimda mart ın kaçı gibi gelir devamli arayip rahatsiz etmek istemiyorum tekrar aramam gerekir mi

  1. Merhaba
   Mart ayı sütleri ile birlikte gönderimi sağlanabilir. Gelecek olan sütleri kontrol ediniz.

  1. Merhaba
   444 0093 nolu telefondan başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   İBB kart ödemeleri sadece Mart ayı olarak yapılmış bulunmaktadır.

  1. Merhaba
   Şubat ayı süt yardımı yapılmıştır. Süt yardımının yapılmadığını Alo 153’ü arayarak bilgileriniz dahilinde iletebilirsiniz.

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri gibi süt yardımları da sırası ile yapılmaya başlanmış durumdadır.

  1. Merhaba
   Şubat ayı süt yardımları genelde yapılmış olmaktadır. Alo 153’ü arayarak bilgileriniz dahilinde süt yardımını sorgulama yapabilirsiniz.

 10. Merhabalar Ümraniye yardım kartti varmış yararlanmak için nasıl başvuru yapmam gerekiyor

  1. Merhaba
   İBB yardım kartı için Alo 153 ya da 444 0093 numaralı telefonlardan ön başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Sosyal yardımlardan faydalanmaya devam ediyorsanız süt yardımı alabilirsiniz. Sosyal yardımınız kesilirse süt yardımı da kesilir.

  1. Merhaba
   İBB kartları kullanım açılmıştır.

  1. Merhaba
   Kartlara yardım ödemeleri yapılmış bulunmaktadır.

  1. Merhaba
   İBB kart yardımları yapılmış bulunmaktadır.

  1. Merhaba
   İBB kart ödemeleri yapılmış bulunmaktadır.

  1. Merhaba
   1 Mart günü ödenmez ise en geç hafta başından itibaren hesaplara aktarılma işlemi herhangi bir gecikme olmadığı takdirde tamamlanmış olur.

 11. Iyi günler bize yardım edin mati durumumuz sıfır eşim Çalışmıyor belinden rahatsız üç çocuğum var kiradayım üç aydır öduyemiyorum banada market kartı verirmisiniz

  1. Merhaba
   İBB kart başvurunuzu 444 0093 numaralı telefonu arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

 12. Benim yardım kartım var süt yardımı için ayrı bir başvuru gerekiyormu yoksa zaten veriyorlarmi

  1. Merhaba
   Süt yardımı sosyal destek yardımı alan ve evinde 3 – 6 yaş arasında çocuk bulunan herkese yapılmaktadır. Belirtilen bilgilere rağmen yapılmıyorsa başvuruda bulunabilirsiniz. Alo 153’ü arayarak başvuru yapmanız mümkündür.

 13. Merhaba yardımım durdu sebebi açıklanmadı kartıma yükleme yapılmıyor nedeni nedir ? Çağrı merkezini arıyorum aama bilgi net almiorum

  1. Merhaba
   444 0093 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

 14. 4 aydır bekliyoruz onaylanmış kartı daha gonderemediniz. Yurt dışındaki geliyor bu kart yardım yaparken bile milleti oyaliyorsunuz

  1. Merhaba
   İBB kartınızın gönderimi yapıldığında tarafınıza bilgi aktarımı sağlanacaktır.

 15. Şehir içi taşınma yardımı yapılıyor mu?Yapılıyorsa nereye başvurmam gerekiyor?(Kentsel dönüşüm projesi kapsamında değil.)

  1. Merhaba
   Taşınma yardımı şehir içi yapılmamaktadır.

  2. Admin lütfen soruları yanitlarmisiniz gerçekten çok kötü durumdayiz

  1. Merhaba
   Kartınızın içerisinde bakiye olup olmadığını sorgulamak için İBB kartının kullanılabildiği markete giderek gerçekleştirebilirsiniz. Kartınız içerisinde bakiye var ise alışveriş yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir bakiye mevcut değil ise gelen ayın başında bakiye yüklemesi gerçekleştirilir.

 16. Meraba halk süt projesine baş vurdum süt lerim geldi kartta verilcek dedi msj geleceğini söylediler önce msj falan gelmedi ne yapmalıyım bu konu hakkinda

  1. Merhaba
   Kartınız hazırlanıp postaya verildiğinde tarafınıza mesaj gönderilecektir.

 17. Merhaba
  en son 30 aralıkta süt geldi. neden.bu kadar gecikti acaba. dağitımlar başlamadımı şubat ayının

  1. Merhaba
   Süt dağıtımı yapılmaya devam ediyor. Alo 153’ü arayarak bilgileriniz dahilinde sorgulama yapabilirsiniz.

 18. merhaba süt yardimi icin başvuru yaptim ne mesaj geldi nede arama yapildi acaba benim mi aramam lazim

  1. Merhaba
   Alo 153’ü arayıp bilgileriniz dahilinde sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

 19. Büyük şehir belediyesine nakit için başvuru yaptım pazartesi günü eve geldiler onaylanırsa msj gelicek dediler ama hala msj gelmedi bu kadar geç sürüyormu acaba

  1. Merhaba
   Yardım ödeneklerinin onay süreci uzun sürmektedir.

  1. Merhaba
   Bazen gecikmeler yaşanabilmektedir. İptal olması durumunda tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

  1. Merhaba
   Şubat ödemeleri ayın başında yapılmış bulunmaktadır.

  1. Merhaba
   İBB Şubat ayı ay başında ödenmiş bulunmaktadır.

  1. Merhaba
   Süt dağıtımı evdeki çocuk sayısına bağlı olarak 2 haftada ya ya aylık olarak dağıtılmaktadır.

  1. Merhaba
   Kart limitleri yetkililer tarafından belirlenmektedir.

  1. Merhaba
   İBB kartınız gönderilmesinin ardından, tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

 20. Günlük 3 ekmek alma hakkim var ama kartla aliyorum diye bayat ekmekleri veriyor halk ekmek bufeleri içi dagiliyo taş gibi yenmiyo biz neden diger ekmeklerden faydalanamiyoruz suriyelilere kartla veriyolar diger ekmeklerden sordugumda onlarin para yardimi cok diyo veriyolar bizede bayat ekmek veriyolar boyle olcaksa hic olmasin yenmiyo çunkü bu kartlar firinlardada geçse ordan alsak daha iyi bence

  1. Merhaba
   Talebinizi Alo 153’ü arayarak belirtebilirsiniz.

  1. Merhaba
   Sadece ileriye dönük aylar için ödemeler yapılmaktadır.

  1. Merhaba
   Yardım ödeneğiniz hesabınıza aktarıldığında tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

 21. Kattım marketteki post cihazından dolayı bloke olmuş dediler ay sonunda arayın dediler bu ayın parası ayatarmı

  1. Merhaba
   Alo 153 ya da 444 0093 numarasını arayarak bilgileriniz dahilinde sorgulama yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Yardım ödemenizin onaylanmasının ardından tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu