Kaymakamlık Para Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? (Başvuru, Dilekçe Örneği)

Kaymakamlık para yardımı nasıl alınır? başvuru nasıl yapılır? Kaymakamlık yardımı almak için gerekli şartlar nelerdir? Kaymakanlık yardım başvuru formu örneği

Kaymakamlık para yardımları, muhtaç kişiler tarafından alınmaktadır. Devlet tarafından insanlarımıza yardımcı olmak “Sosyal Devlet” anlayışını yerine getirmek amaçlı destek olmak belli kurumlara görev amaçlı verilmektedir. Bu kurumlardan biri de kaymakamlıklardır.

Kaymakamlıklar uzun süreden beri günümüze gelen yardımlarıyla birçok ihtiyaç sahibi insanımıza yardımcı olmuş, yol göstermişlerdir. Bu tarz çeşitli farklı isimlerde yardımlarla muhtaç insanlarımıza bir umut ışığı olmuşlardır. Peki, umut ışığı oldukları kaymakamlık yardımları nelerdir sizleri bilgilendirmek için paylaşayım ve diğer yazımda da bunların ayrıntısından söz edeyim.

Kaymakamlık Para Yardımı Nedir?

Kaymakamlık yardımları bünyesinde bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” vakıflarınca yapılan araştırmalar incelemeler başvurular sonucu ihtiyaç sahiplerine gönderilmek üzere hazırlanan ve ulaşan yardımların genel adına Kaymakamlık Yardımları denir. Kaymakamlık yardımları şunlardan oluşmaktadır.

Kaymakamlık yardımları pek kısıtlanacak sayıda olmasa da genel başlıklarla bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Özürlü ihtiyaç yardımı,
 • Sağlık yardımı,
 • Proje destek yardımı,
 • Sosyal destek yardımı,
 • Şartlı gebelik yardımı

gibi birçok ihtiyaçlar da yardımlar verilmektedir.

Kaymakamlık Yardımı Kimlere Yapılır?

Kaymakamlık yardımlarını genel olarak ilk bakışta muhtaçlar, dar gelirli vatandaşlarımız, yoksullar, dul kalanlar, yetim kalanlar v.s birçok ihtiyaç sahipleri almaktadır.

 • Bir ihtiyaç sahibi örneklerle açıklamak gerekirse ;
 • Sigortalı bir işe sahip olmayan
 • Geçim sıkıntısı yaşayan
 • Herhangi bir mal varlığı bulunmayan
 • İhtiyaçlarını karşılayamayan

Herhangi bir engeli bulunan bu yardımlar için hak kazanmıştır.  Fakat; ilçelerin büyüklüğü nedeni ile bu yardımlar onların tespit edilemediği için yerine ulaşamamaktadır.

Böyle durumlar da ihtiyaç sahibi kişi başvuruda bulunarak evrakları hazır ederek gerekli belgeler ışığında başvuru talep edebilmektedir. Araştırmalar ve incelemeler yapıldıktan sonra kaymakamlık bünyesindeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” dernekleri ile bu yardımlar ilgili bölümlerden yola çıkmaktadır.

Para Yardımı : Yardıma ihtiyacı olanlar belirlenip netleştirildikten edildikten sonra kaymakamlık (“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” ) bünyesinde 3 aylık maaşlar ile verilen yardım türüdür. İhtiyaç türüne göre de para yardımı fiyatlarında değişiklik olabilmektedir.

Erzak Yardımı : Aynı şekilde kaymakamlık bünyesince muhtaçların belirlenip yiyecek, içecek, yakacak(kömür) gibi yaptıkları yardımdır.

Gıda Yardımı Kolisi Kimlere Verilir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çocuk Yardımı : Çocuk yardımı 0-5,5 , 6-6+ ve bu şekilde aralıklarla devam eden çocuklara yapılan yardımdır. Örneğin 0-5,5 yaş aralığı dönem  yardımı okul öncesi döneme denk gelir. Bu yüzden diğer dönemlere göre daha az yardım ile de ihtiyaçlara görülebilmektedir. İhtiyaçlara örnek vermek gerekirse bez, mama, giyinme, yeme ihtiyaçlarından bazılarını söyleyebiliriz.

Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

Kira Yardımı : Kirada oturup bu parayı veremeyecek durumda olup ihtiyaç sahibi olan muhtaç kimselere verilen yardıma da Kira Yardımı denir. Kira yardımı da kendi içinde ikiye ayrılıyor. Örneğin eğer kirada olan şahıs konut kirası için başvurdu ise ayrı yardım yapılarken işyeri için yardım talebinde bulunan kişiye işyeri yardımı yapılmaktadır.

Ayrıca taşınma yardımı var bu da bir yerden bir yere taşınırken destek amaçlı verilen ücrettir.

Taşınma Yardımı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir

Kaymakamlık Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Genel olarak bir başlık içinde topladığımız için her yardımın kendi gerekli evrakları vardır. Bunları da tek tek yukarıdaki başlıklarımızı detaylı bir şekilde incelediğimiz yazılarımda belirttim. Göz atmanız yardımcı olmak açısından yeterince faydalı olacaktır kanısındayım. Başvuru formu doldurulurken yardım türleri maddeler halinde vardır hangi yardım türünden yararlanmak isterseniz onu işaretler ve ona uygun evrakları tamamlayıp yardımlarınızı alırsınız. Bu durumu somutlaştırmak amaçlı şöyle bir örnekle konuyu süsleyelim.

Bir engelli vatandaş bu başvuruyu yapacaksa öncelikle heyet raporunu hastaneden alır ve engelini belirten belge(rapor) ile birlikte başvurusunu yapar.

Yetim birisi velinin vasisinin vefat ettiğine dair belgeyi(evrakı) alır bununla birlikte başvuru yapar. Bunu çoğaltmak mümkündür ama zaten her şeyi makalelerimizi tek tek incelerken gerçekten ayrıntısıyla belirttim. Sizlere faydalı olabilirsem ne mutlu bana.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçe Örneği

Maddi durumu iyi olmayan vatandaşların, kaymakamlıklardan talep edecekleri para yardımı için ilk önce bir dilekçe doldurup vermeleri gerekiyor. Aşağıda ki linkten dilekçe örneğini bulabilir ve doldurarak kaymakamlığa verebilirsiniz.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçe Örneğini İndir

Kaymakamlık Yardım Talebi Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık para yardımı başvurusu, belediye binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılır. Kaymakamlık yardımına başvuru yapmak için ikamet ettiğiniz ilçe belediye binasında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmanız gereklidir.

İstediğiniz yardım türüne göre başvuru formu doldurmanız gerekebilir. Ancak öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sizlere verilen başvuru formunu doldurmalısınız. Başvuru formunda yer alan tüm sorular eksiksiz ve doğru şekilde cevaplanmalıdır.

Ayrıca başvuru formuna ek olarak varsa muhtaçlık belgenizi ve durumunuzu anlatan ek belgeleri de kuruma sunabilirsiniz. Yapılacak olan değerlendirmenin ardından adresinize yetkililer gelecek ve gerekli incelemeleri yapacaktır. Yapılacak bu incelemenin ardından yardım başvurunuz sonuçlanır.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Kaymakamlık yardım başvurusu sorgulama E Devlet üzerinden yapılır. Bu işlem için öncelikle TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile E Devlete giriş yapmalısınız. Sonrasında arama kısmına “sosyal yardım” yazarak başvuru yaptığınız tüm yardımları görüntüleyebilirsiniz.

E Devlet şifreniz yoksa kaymakamlık binasına uğrayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak değerlendirme süresi uzayabileceğinden dolayı sürekli sorgulamak zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca ALO 153 çağrı merkezini arayarak da yardım başvurunuzun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

241 Yorum
 1. Merhaba ben eşimden ayrıyım 3 tane çocugum var kirada oturuyorum çalışamıyorum çocuklarıma bakacak kimsem olmadıgı için zor durumdayım lütfen yardımcı olun teşekkürler

 2. Merhabalar eşim korana yüzünden işsiz kaldı üç ay olucak hiç bir gelirimiz yok maddi ve manevi zorluk çekiyoruz evim sobalı kömür alamıyoruz çok pahalı hayat pahalı üç çocuğum var bide bebek kısım bronşit oldu hastahanese bir hafta yatırıldı zatürre teşhisi konuldu çok üzüldüm iyileşmesi aylar aldı hep maddi imkansızlıklar yüzünden eşim üç kuruşa beş boğaz bakıyor hangisine yeyissin ben size söylüyorum hani devletimiz inanın çok mgduruz üzülüyorum bu halimize

 3. Slm benim de 4 çocuğum var eşim çalışmıyor hiç bir gelirimiz yok 2çocuğum küçük 2çocuğumda okuyor ben de yardım istiyorum lütfen

 4. 2 çocğum var sigortam yok evim kira hiçbir gelirim yok 13 ay oldu işden çıkalı çok zor durumdayız

 5. Merhaba şu an virüs nedeniyle işsizim 1 çocuğum var esim vefat etti maddi ynurayardım almak istiyorum ne yapabilirim

 6. Merhaba benim 2 çocuğum var çocuğumun birisi işitme engelli yüzde 76 raporu var ama sadece kömür yardımı alıyorum eşim siğortalı çalışan diye çocuğumun masraflarına yetişemiyorum koklear implant kullanıcısıyım lütfen yardım edin diğer çocuğumun sütüne dahi yetişemiyorum

 7. Benimde üzerime %50 hisseli şirket var şirketin borçları olduğu için kapatma işlemlerini yapamadık.icra davalarıda var.şirket ortağı olduğum için bağkurlu gözüküyorum.primlerin çoğunu ödeyemedim.şuan ailemin yardımlarıyla primleri ödüyorum lokantada günlük yevmiyeyle geçiniyordum.şuan virüsten dolayı 8 günden beri çalışmıyorum.az bir miktar param vardı o da bitmek üzere .kayınbabamın evinde oturuyorum hanımım 4 aylık hamile .üzerimde hiç bir mal kaydı ,param yok.sosyal yardım istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim

 8. merabalar öncelikle hayirli sabahlar ben mehmet ekin 15 09 1984 siirt dogumlu dilerim cimki ben borctan gecimsizlikten bürtürlü uyuyamiyorum ben evli 3 cocuk babasiyim ve kiraciyim ve 1 yildir işsizim ve defalarca işkura başvuru yaptim e devletten cimerden başvuru yaptim ama sürekli 35 yaş üstü alimlar oldu ve bende işsiz kaldim siirt işsizlik sorunlari ortada ve benim 38.500 tl borcum var be 6 icram var ve 5 ev kirasi borcum var ve elektirik dogalgaz su faturalari da toplam 2350 tl borcum var korona vurüs ten dolayi kesmemiş ler ama kesecekler ve evsahibi aşiri baski yapmakta her ayin 20 sinde kira gunudur ve bu gelecek ayin 20 sinde eyerki tüm kirasini ve faturalari yatirmassam cok kötü olacak dedi ve evimide böşaltmami istedi ne yapacagimi bilmiyorum cok zordurumdayim ve nefes darligim var kalp romatizmam var 40 yaşina kadar ine olmam gerekiyor kalp icin ama madi durumum olmadigi icin yapa miyorum cimki bu ine cok agir kendime gelemiyorum ve surekli alacaklilar kapima dayaniyor ve cok sordurumdayim 2 kizim biri 7 diyeri 9 yaşinda ilk okul 1 ci sinif ile 3 cu sinifa gidiyorlar ve 1 erkek oglumda 2 yaşina girmemiş ve bezidir mammasidir karşiliyamiyorum cok borcum oldugu icin kimse borcta vermiyor gelen alacaklilarda sorla senet imzalatiyorlar ne yapacagimi şaşirdim ve benim ayle ve sosyal yardimlaşmada fakirlik dosyam var ama 3 ayda bir dilekce verme hakkimiz var oda 300 tl gibi bir para cikar cikmaz allah risazi icin yardim edin bu olan borclarimin hepsinin araştirmasini yapa bilirsiniz zaten bu borclarin 13 bin tl civari bankalara olan icra borcumdur ne olur yardim edin biran önce bu kiralari ve faturalari odeyip bir ev bulmam gerekiyor ve buldugum her ev oda pahalla ve emlakcisidir komisyonudur nakliyesidir ne yapa cagimi bilmiyorum ne olur allah sizden rasi olsun yardim eli uzatin

 9. Ben100de. 80 oranında engelli bir vatandaşım engelli maaşı alıyorum ama getirmiyor evin kira elektrik şu derken birde çocukların okul masraflari yetmiyor ben sosyal Yardımlaşma Vakfının verdiği yardımda yararlanabilimiyimdiye bilgi istiyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim ayrıca sadece engelli maaşı ile gecinmeye calisiyorum teşekkür ederim

 10. Benim esim ceza evinde evet sosyal hizmetlerden yardim aliyorum allah razi olsun ama bu ay bitiyor basvuruya gittim tekrar salgun var nezaman gelirler belli degil denildi evim kira eyer ben bu kirayi vermessem ev sahibim ayni gun cik derler sokaga atar inanin dunya mali var ve kaymakamliktan bile yardim aliyor sehit oglunu kullaniyorlar allah bilmez insanlar gercekten bizim gibi insanlara hizlandirin rica ediyorum

 11. Bende oğlum ile birlikte yaşıyorum kiradayız çalışıyorum çalışmak zorundayım ssk var hangi kapıya gitsem yüzüme kapaniyo kaymakamlık mesela açlık sınırında olman lazım diyo şaka gibiler geçinemiyorum diyorum aç kalacaksın açlık sınırında olacaksın diyo bana müdürü yani kısaca açlıktan ölünce kapısını çalacaksın ancak öyle belki rüyanda yardım ederler artık

 12. Şuan oturduğum evde haksızlığa uğradım gidemedigim mahkeme icra çıkartmış üzerime ben çaresiz kaldım itirazimi yaptım 2cocugum var can güvenliğimiz yok ev sahibi tarafından tehdit ediliyoruz eşim asgari ücret alıyor ben kronik hastayım çok zor geçiniyoruz burdan çıkmam lazım ama bana yardım vermiyorlar birtek İBB kartım var kiralar çok pahalı burdan sasleniyorum sesimi duyun Allah rızası için banada yardım verin

 13. Slm altındağ kaymakamlık yardımı için başvurdum.denetleme yapıldı ve heyetten çıkacak sonuca göre toplu para yardımı yapılacağı söylendi . lakin sonuçun ve yardımın ne zaman olacağı hakkında hiçbir bilgi verilmiyor….sadece telefonunuza mesaj gelecek deniliyor. Tam maddi yardım lazımken zaman belirtilmemesi doğrumudur. Yardım alacak kişi bunu bilse ona göre hareket etse iyi olnazmı ? En azından yardımı şu zaman dilimi içinde en az şu rakam olur deseler işlerimi aksar .? Bu devlet sırrımı söylenmiyor….? Bu konu hakkında bilgi istiyorum. Teşekkürler.

  1. Merhaba
   Yardım ödemelerinin onay süreci uzun sürmektedir. Tam olarak şu zaman demek doğru olmaz. Yardım ödemenizin netleşmesi halinde tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

 14. Öğrenci parasi aliyorum elektrikte suan bebegim 5aylik onun icin ne yardimi alirim

  1. Merhaba
   Bebeğiniz için Şartlı Çocuk Sağlık Yardım Programına başvuruda bulunabilirsiniz.
   Şartlı eğitim ve sağlık yardımları kapsamında hak sahibi olabilmek için, fayda sahibi çocuk adına yardım başvurusu yapan kişinin, yaşadığı hanede sosyal güvenceli herhangi bir bireyin olmaması ve ilgili hanenin muhtaç durumda olduğunun MH kararıyla tespit edilmesi gerekmektedir.

  1. Merhaba
   Muhtaçlık belgesi alarak kaymakamlığa başvuruda bulunabilirsiniz.

 15. Merhaba ben bekarım biriyim yaşlı annem ve babama bakıyorum evim kira zor geciniyorum para ve erzak yardımı almak istiyorum ne yapmam gerekiyor ve bana yardım ederlermi

  1. Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarından faydalanabilecek vatandaşlar aşağıdaki gibi olmaktadır. Bu şartları taşıyan vatandaşlar başvuruda bulunabilirler. Muhtarlıktan muhtaçlık belgesi alarak başvuru yapabilirsiniz.
   Sigortalı bir işe sahip olmayan
   Geçim sıkıntısı yaşayan
   Herhangi bir mal varlığı bulunmayan
   İhtiyaçlarını karşılayamayan

 16. Merhaba ben bir fabrikada sigortalı işim var köyde aireten çiftçilik yapmak için borç la bir tarla aldım lakin köyde kalacak yer sıkıntım var bir oda yapacak kadar da olsa maddi sıkıntılarım var kaymakamlık yardım ediyor diye duydum acaba ben bundan yararlanabilir miyim

  1. Merhaba
   Başvurunuzu şahsen Tarım ve Orman İl, İlçe Müdürlüklerine yapabilirsiniz.

 17. Merhaba biz köyde yaşıyoruz 6 nüfus oluyoruz 4 çocuğum var eşimin işi yok ve geçinemiyoruz gıda ve para yardımı alabiliriyim yoksa sadece birisi mi ve başvuru için ne gerekli

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan fakirlik belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 18. Benim eşim sigortali çalışan ama iki cocugumuz var borç ödüyoruz ve kiradayız çocukların bezleri kira elektrk vs zaten hiç birsey kalmyr bize bir yardimda bulunulabilir mi erzak gibi ?

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 19. İşe ihtiyacım var üniversite mezunuyum. ama hangi kapıyı çaldıysam olmadı iş bulamadım çok zorluk çekiyorum. kaymakama gidip bu konu hakkında görüşsem acaba bana yardımcı olabilir mi? Yani kaymakamın böyle bir görevi var mı?

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz İşkur’a giderek başvuru yapabilirsiniz.

 20. Merhaba ben eski hükümlüyüm sigortalı işte hiç çalışmadım ve ailemin yanında sığıntı gibi yaşıyorum iş kurada gittim faydasız bununla ilgili bir yardım yapa biliyormu kaymakam..

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa giderek bilgi alabilirsiniz.

 21. Merhaba,
  Benim sorum şöyle olacaktı… Köyde ev yatırmak istiyoruz bununla ilgili engelli raporum var inşaat malzemesi yardımı yapılıyormu..

  Teşekkürler…,

  1. Merhaba
   Yapılan yardımlar arasında inşaat malzemesi yardımı bulunmamaktadır.

  1. Merhaba
   Kaymakamlık yardımların başvuru yapabilirsiniz.

 22. Yeni evliyiz 2 ay bile olmadi düğün yapamadık ve sadece nikâhımız kıyıldı sadece eşya desteği istiyoruz eşim okuyor sigortamız yok hangi mecralara başvuru yapabiliriz

  1. Merhaba
   Muhtaçlık belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 23. Merhabalar benim eşim 2 yıl önce vefat etti emekli maaşını alıyorum kirada yaşıyorum farklı bir gelirim yok destek alabilir miyim kaymakamlıktan ?

  1. Merhaba
   Sosyal Yardım başvurusunda bulunablmek için aşağıdaki şartların olması gerekir.
   Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması gerekir.
   Sigortalı olarak hiçbir işte çalışmıyor olmak gerekir.
   Sosyal Güvenlik Kurumunda dul veya yetim maaşı gibi yardımları almıyor olmak gerekmektedir.
   Yardım başvurusunda bulunan kişilerin yardım başvurularının onaylanması için hane içerisindeki kişi sayısına göre düşen gelir tutarının yoksulluk sınırının altında olması zorunludur.
   Başvurularda ihtiyaç sahiplerinin bazı belgeleri hazırlamaları gerekir.
   T.C. kimlik belgesi aslı veya fotokopisi,
   Muhtaçlık belgesi gibi evraklar hazırlanmalıdır.

 24. merhaba benim eşim 2 ay once isten cikartıldı ve 2 aydır iş bulamiyor sigortasiz iki tane küçük çocuklarım var 1 buçuk ve 3 buçuk yaşindalar maddi açildan çok sıkıştık ne gibi yardimda bulunurlar?

  1. Merhaba
   Kaymakamlık yardımları aşağıda listelenen ihtiyaç sahiplerine yapılmaktadır.
   Kaymakamlık yardımlarını genel olarak ilk bakışta muhtaçlar, dar gelirli vatandaşlarımız, yoksullar, dul kalanlar, yetim kalanlar v.s birçok ihtiyaç sahipleri almaktadır.
   Bir ihtiyaç sahibi örneklerle açıklamak gerekirse ;
   Sigortalı bir işe sahip olmayan
   Geçim sıkıntısı yaşayan
   Herhangi bir mal varlığı bulunmayan
   İhtiyaçlarını karşılayamayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu