Yaşlılık Maaşı (65 Yaş Aylığı) Nedir? Nasıl Alınır?

65 Yaş aylığı, 65 yal üzerindeki kişiler, bu kişilerin resmi vasi ya da vekilleri tarafından alınır. 65 Yaş üzerindeki yaşlıların alabildiği yaşlılık aylığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilir.

Devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlar arasında yer alan yaşlılık aylığı içinde bulunduğumuz yıl için 1.684 ‘dir. Sosyal güvencesi olmayan ve aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan 65 yaş üzerindeki kişilerin alabileceği yaşlılık maaşı başvurusu için TC Kimlik belgesi yeterlidir.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Nedir?

65 Yaş aylığı miktarı her yıl Tüketici Fiyat Endeksine bağlı olarak artış gösterir. 65 Yaş üzerindeki ihtiyaç sahiplerinin alabileceği yaşlılık maaşı, her ay düzenli olarak ödenir. Eskilerin 3 aylık maaşı olarak bilinen yaşlı maaşı, yeni ismi ile 65 Yaş yaşlılık aylığıdır.

65 Yaşın üzerinde, resmi geliri asgari ücretin 1/3‘ünden az olan tüm vatandaşların faydalanabileceği yaşlılık maaşı, muhtaç vatandaşlara verilir.

Yaşlılık maaşı hakkında daha fazla bilgi almak ya da soru sormak isterseniz Alo 144 hattını arayabilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Alma Şartları

Yaşlılık maaşı almak için belirli şartları sağlıyor olmanız yeterlidir. Yardıma muhtaç durumda olan ve aşağıda yer alan şartları sağlayanlar yaşlılık aylığı yardımı alabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta 65 yaşını doldurmuş olmaktır. Yani yaşlı maaşı başvurusu için 66 yaşından gün almaya başlamış olmalısınız.

 • 65 Yaşını doldurmak.
 • SGK, Bağkur ya da Emekli sandığından emekli geliri olmaması.
 • Bir işyerinde ücretli olarak çalışmıyor olmak.
 • Hane geliri toplamının asgari ücretin 1/3’ünden az olması.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmek.
 • Üzerinde kayıtlı menkul ya da gayrimenkullerden sağlanan gelir toplamının asgari ücretin 1/3’ünden az olması gereklidir.

Yukarıda yer alan şartları sağlıyorsanız, tek yapmanız gereken başvuru adımına geçmektir. Yapılacak başvurunun sonrasında ilgili kurum tarafından bir değerlendirme yapılacak ve sizlere bildirilecektir.

65 Yaş maaşı alıyor ama geçiminizi sağlamakta zorlanıyorsanız, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sağlanan diğer yardımlara da başvuru yapabilirsiniz.

65 Yaş Maaşı Başvurusu Gerekli Belgeler

Yaşlılık maaşı almak için tüm şartları sağlasanız dahi öncelikle başvuru yapmalısınız. Başvuru yapılmadan yaşlılık aylığı almak mümkün değildir.

Başvuru için gerekli belgeler; 

 • Muhtaçlık belgesi (muhtarlıktan alınabilir)
 • Nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi (E Devlet ya da muhtarlıktan alınabilir)
 • Başvuru belgesi (ilgili kurum tarafından başvuru aşamasında verilecektir)

Maaş başvurusu kişinin vasisi tarafından yapılıyor ise mahkeme tarafından verilen vasi kararı örneği de başvuru dosyasına eklenmelidir.

65 Yaş Aylığı Bağlama Koşulları

Yaşlılık maaşı olarak da bilinen 65 yaş aylığı, 65 yaşını doldurmuş, muhtaç durumda olan ve kimsesi bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 2022 kanuna göre aylık maaş bağlanabilir. 2022 yaşlılık maaşı olarak da bilinen bu yardımı almak için bazı koşulların sağlanması gereklidir.

65 yaş aylığı alma koşulları;

 • 65 yaşını doldurmuş ve 66 yaşından gün almış olmanız gereklidir.
 • Kanunen kendisine bakan biri bulunmaması gerekir.
 • Sosyal Güvenlik kurumundan bir maaş ya da geliri olmaması gereklidir. Bu gelir bir emekli maaşı ya da bir yardım olarak değerlendirilebilir. Önemli olan süreklilik ve aylık düzenli olmasıdır.
 • Nafaka almıyor olmalısınız. Ayrıca nafaka bağlanması için gerekli şartlar da oluşmamış olmalıdır.
 • Mahkeme kararı ya da farklı bir kanunla aylık gelire sahip olmamanız gereklidir.
 • 65 yaşını doldurmasanız dahi başkasının yardımı olmaksızın hayatınızı devam ettiremeyecek olmanız ve malul durumunuzu tam teşekküllü hastaneden alacağınız sağlık kurulu raporu ile kanıtlamanız gereklidir.

Sağlık kurulu raporu nasıl alınır? başlıklı içeriğimizde heyet raporu ile ilgili aklınıza takılan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Kimlere Verilir?

65 Yaş aylığı, 66 yaşından gün almış, kendi kendine bakmakta zorlanan, bir geliri olmayan ve yasal olarak kendisine bakabilecek kimsesi bulunmayan vatandaşlara verilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan soru cevap sayfasından bu konudaki sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden, yukarıda er alan 65 yaş aylığı alma şartlarını taşıyan tüm vatandaşlara 65 yaş yaşlılık aylığı ödemesi yapılır.

Kadınlar 65 Yaş Aylığı Alabilir Mi?

65 yaş maaşı şartları arasında kadın ya da erkekler başvurabilir şeklinde bir koşul yoktur. Herhangi bir geliri olmayan erkek ve kadınla 65 yaş aylığı alma şartlarını sağlıyorsa hemen başvuru yapabilirler.

Maaş bağlanma koşullarını sağlayan 65 yaşını doldurmuş ve 66 yaşından gün almış kadınlar da yaşlılık maaşı alabilirler. Kadınlar ile erkeklere verilen 65 yaş aylığı destek ödemesi aynı rakamdır.

65 Yaş Aylığı Maaşı Ne Kadar Oldu?

Her yıl asgari ücrete oranla artan 65 yaş aylığı 2022 Temmuz ayı itibari ile 1.684 TL oldu.  Dünya genelinde yaşanan enflasyon nedeniyle %40 oranında zamlanan yaşlılık aylığı, yine de düşük kaldı.

2023 Ocak 65 yaş maaşı için yeni zam tarihi olacaktır. Asgari ücrete gelecek zam oranının yaşlılık aylığını da etkilemesi ve maaşların zamlı şekilde yatırılması bekleniyor. Yılda 2 kez zam yapılan yaşlılık maaşının bir sonraki zam tarihi ise 2023 Temmuz ayı olacaktır.

E Devlet 65 Yaş Yaşlılık Aylığı Sorgulama

E Devlet yaşlılık aylığı ya da 65 yaş maaşı sorgulama işlemleri için şifreye ihtiyacınız vardır. E Devlet şifrenizi henüz alamadıysanız, internet bankacılığı kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz. Ancak internet bankacılığınız da bulunmuyorsa en yakın PTT şubesinden şifre almanız gereklidir.

TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-5510-sayili-kanun-41c-kapsaminda-yaslilik-ayligi-baglanmasi bağlantısından 65 yaş aylığı ile ilgili ekranlara erişebilirsiniz.

65 Yaş Maaşı Kesilme Nedenleri

Her yardımda olduğu gibi 65 yaş aylığı için de kesilme nedenleri vardır. Aşağıda yer alan durumlardan bir ya da birden fazlasının oluşması halinde aldığınız yaşlılık aylığı kesilir. Yaşlılık maaşının tekrardan bağlanması için yeniden 65 yaş aylığı başvurusu yapmanız gereklidir.

Gelin birlikte maaş kesilmesinin nedenlerini inceleyelim; 

 • Maaş alan yaşlının vefat etmesi halinde 65 yaş maaşı kesilir.
 • Yaşlılık maaşı alan bir kişinin engelli ya da emekli maaşı gibi farklı bir maaş daha alması durumunda yaşlılık maaşı kesilir.
 • Hanede kişi başına düşen gelirin artması nedeniyle aylık maaş kesilebilir.
 • Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmanız ya da emekli olmanız bu aylığın kesilmesine neden olur.
 • Banka ya da PTT’ye yatırılan yaşlılık aylığı 10 ay süresince çekilmez ise 65 yaş yaşlılık maaş ödemesi durdurulur.

Yaşlılık Maaşı 65 Yaş Aylığı Ne Zaman Yatar?

Yaşlılık maaş yardımı ödemesi her ayın 8’i ile 14 ü arasında PTT ya da banka aracılığı ile yatırılmaktadır. 65 Yaş aylığı almak için başvuru yaptığınız sırada belirttiğiniz banka hesabına yatırılan 65 yaş aylığı, geçmişte 3 aylık olarak ödeniyordu.

Genellikle doğum yılının son rakamına göre yapılan 65 yaş maaşları için belirlenen ödeme takvimi aşağıdaki gibidir.

 • Son rakamı 0 veya 5 olan vatandaşlar her ayın 5’inde maaş alır.
 • Son rakamı 1 veya 6 olan vatandaşlar her ayın 6’sında maaş alır.
 • Son rakamı 2 veya 7 olan vatandaşlar her ayın 7’sında maaş alır.
 • Son rakamı 3 veya 8 olan vatandaşlar her ayın 8’sında maaş alır.
 • Son rakamı 4 veya 9 olan vatandaşlar her ayın 9’sında maaş alır.

Bu tarihler hafta sonuna denk gelmesi ya da resmi tatile denk gelmesi durumunda maaşlar tatil öncesi ya da tatil sonrasında yatırılabilir. Ödemeniz cumartesi gününe geliyorsa cuma, ödemeniz pazar gününe geliyorsa pazartesi günü maaş yatma durumu söz konusu olabilir.

PTT 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Banka kullanmayı tercih etmeyen vatandaşlar 65 yaş aylığı yardımını PTT üzerinden alır.  PTT 65 yaş aylığı sorgulama işlemi PTT şubeleri ya da PTT internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirilir.

PTT üzerinden maaş sorgulaması için PTT internet bankacılığı hesabınız bulunmalıdır. Eğer hesabınız aktif ise https://pttbank.ptt.gov.tr/pttweb/ buradan giriş yaparak hesabınızı kontrol edebilir, 65 yaş aylığı yattı mı? öğrenebilirsiniz.

Online işlemleri kullanmıyorsanız, tek çareniz PTT şubelerinden maaş durumunu öğrenmektir. En yakın PTT şubesini ziyaret ederek görevli arkadaştan maaş durumunuzu kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede PTT şubesinden de yaşlılık aylığı yattı mı? öğrenebilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?

65 Yaş aylığı 2022 yılı Temmuz ayında 1.684 TL olarak belirlendi. 2023 yılı yaşlılık aylığı ile ilgili ilk zammı Ocak ayında netleşecektir. Ocak ayında belirlenecek orandaki artış aynı şekilde Temmuz ayında da uygulanacaktır.

65 Yaş aylığı her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 kez güncellenir. Bu güncellemelerdeki amaç ihtiyacı olan vatandaşın enflasyon karşısında ezilmesini önlemektir. Son zamanlarda enflasyondaki artışın yüksek olması nedeniyle 65 yaş aylığı zam oranının da yüksek olması bekleniyor.

2023 65 yaş aylığı ne kadar oldu? sorusunun yanıtı açıklandığı anda burada sizlerle paylaşılacaktır. Zam haberine kadar aklınızda oluşan tüm soruları aşağıda yer alan yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu