Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu (Güncel Başvuru Rehberi)

Kaymakamlık para yardımı başvurusu sonucunda dar gelirli ve muhtaç kişilere yardım desteği ödemesi yapılır. Kaymakamlık yardımları içerisinde yer alan para yardımı, gıda yardımı, yakacak yardımı ve diğer kaymakamlık yardımları 2023 yılında da devam edecek. Bu yardımlara başvurmak için başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

Kaymakamlıktan maddi yardımı almak için ikametgah adresinizin bağlı olduğu ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmanız gereklidir. Gelin birlikte kaymakamlık yardımı başvurusu nasıl yapılır? kaymakamlık yardımları nelerdir? bu yardımlardan nasıl faydalanılır? sorularına cevap arayalım.

Kaymakamlık Para Yardımı Nedir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan maddi yardımlara “kaymakamlık para yardımı” ismi verilir. Muhtaç durumda olan ya da yaşam standartlarının altında bir hayat süren ailelere yapılan maddi yardımlar, hane ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olur.

Para yardımı, başvuru üzerine yapılan bir yardım türü olduğundan dolayı yardıma muhtaç durumda olan kişilerin öncelikle başvuru yapması gereklidir. Aksi halde maddi yardım alma ihtimali yoktur.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar için yürütülen kaymakamlık yardımları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile ortak yürütülür. Bu kapsamda sağlanan yardımlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 • İhtiyacı olanlara para yardımı 
 • Kira yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Gıda yardımı 
 • Beyaz eşya yardımı 
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Elektrik faturası yardımı
 • 65 Yaş yaşlılık maaşı yardımı
 • Engelli maaşı yardımı
 • Dul maaşı (eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımdır)
 • Engelli yakını bakım maaşı 
 • Muhtaçlara para yardımı 

Sosyal yardım başvurusu almak için gerekli şartları sağlamanız ve muhtaç olmanız gereklidir. Muhtaçlık durumunu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilmelidir.

Diğer sosyal yardımları kontrol etmek için https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaymakamlık Para Yardımı Alma Şartları

Kaymakamlık para yardımı alma şartları diğer yardımlara göre biraz daha detaylı araştırma gerektirir. Bu nedenle aşağıda yer alan durumdaki kişilere yardım parası verilir.

 • Muhtaç aileler
 • Dar gelirli kişiler
 • Bakıma muhtaç kişiler

Bu koşulları sağlıyorsanız hem para yardımı hem de diğer yardımlara online başvuru yapabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri gerekli kontrolleri gerçekleştirdikten sonra yardım sonucunuzu E Devlet sisteminden görüntüleyebilirsiniz.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu

Kaymakamlık yardım başvurusu sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan bireysel olarak yapılır. Sizin adınıza bir başkası (vasi değilse) başvuru yapamaz.

Başvurunuzu ikametgah adresinizin bulunduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmalısınız.  Başvuru için burada sizlere bir form verilecek ve doldurmanız istenecektir. Bu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalısınız.

Formda yer alan tüm bilgiler eksiksiz ve doğru ise yetkili personel başvurunuzun sisteme girişini yapacaktır. Başvurunuz tamamlandıktan sonra gelir testiniz de yapılmış olacaktır. Ekstradan bir gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

Arzu ederseniz https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti bu adresi kullanarak online başvuru da yapabilirsiniz.

Kaymakamlık Para Yardımı Sorgulama

Para yardımı başvurunuzun sonucu E Devlet ekranlarından öğrenilebileceği gibi telefondan da sorgulanabilir. Yoksul ve muhtaç durumdaki aileler başvuru sonuçlarını ALO 144 Sosyal Destek numarasından öğrenebilir.

Ayrıca https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama ekranından başvurunuzun son durumunu online olarak görebilirsiniz. Telefon ya da E Devlet aracılığı ile sonucu öğrenme şansınız yoksa başvur yaptığınız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan da başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar?

Kaymakamlık para yardımı 500 TL ile 900 TL arasında değişir. Başvuru yapan ihtiyaç sahibi kişinin maddi gelir durumu ve gelir testi yapıldıktan sonra alabileceği para yardımı miktarı belirlenir.

2023 Kaymakamlık para yardımı miktarı öğrencilere ve ailelere göre de değişiklik gösterir. Aylık olarak düzenli yatırılan para yardımı her ayın 9’u ile 14’ü arasında hesaplara gönderilir.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvuru Formu Dilekçe

Kaymakamlıktan para yardımı istemek için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir. Dilekçe ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yadım başvurusu formunu da doldurmanız gereklidir.

….. KAYMAKAMLIK MAKAMINA

Maddi durumum iyi olmadığından dolayı Vakfınız tarafından gerekli nakdi yardımın yapılmasını Arz ederim.

Ad Soyad:

Adres :

Telefon:

Eposta:

TC Kimlik No:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu