Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu (Online Başvuru)

Kentsel dönüşüme giren konutlarda oturan kişilere belediye ya da müteahhit tarafından 18 ay boyunca karşılıksız kentsel dönüşüm kira yardımı yapılır. Hasarlı konuttan yaşınması gereken konut sahibi ya da kiracıların taşınma masraflarına destek olmak için ilk 5 aylık kira tutarı peşin ödenebilir.

Kanunla afet ve riskli alanda olduğu belirlenen gayrimenkuller, kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edilir. Bu inşa süresi boyunca mağduriyet yaşanmaması için yapılan kira yardımı Tüketici Fiyat Endeksine oranlanarak hesaplanır.

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlüğü tarafından kabul edilir. Hem konut sahipleri hem de kiracılar kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu

Kira yardımı almak için gerekli olan evraklar başvuru sahibinin konut sahibi ya da kiracı olmasına göre değişiklik gösterir. Konutta kirada olan kiracı ile iş yeri ya da ofiste kirada olan kiracının evrakları da bir birinden farklıdır. Ancak yinede belli başlı evraklar aynı olduğundan dolayı burada asıl gerekli evrakları sizlerle paylaşalım.

Başvurunun Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlüğü‘ne yapılması gerektiğine değinmiştik. Başvuru formu da yine bu müdürlükten teslim alınmalıdır. O nedenle maddeler arasına tekrardan başvuru formu yazmayalım.

Gerekli Evraklar; 

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (başvuru sahibinin)
  • Gayrimenkul tapusu
  • Nüfus kayıt örneği ya da adınıza kayıtlı son 3 ay içerisindeki elektrik, telefon, su ya da doğalgaz faturası aslı.
  • IBAN numaranız bulunan hesap cüzdanı fotokopisi

Açılan banka hesabının tL hesabı olması ve ziraat bankası ya da vakıfbank şubelerinden açılmış olması gereklidir.

Kentsel dönüşüme giren konut çok hisseli ancak kira yardımı almak istiyorsanız, son 3 ay içerisindeki doğalgaz, elektrik, su ya da telefon faturanızla müracat etmelisiniz. Bu faturada yazan adres ile konut adresi aynı olmalıdır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama

Kentsel dönüşüm kira yardımı sorgulama E Devlet ve https://kentseldonusum.csb.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kira yardımı başvurusu sonrasında yardım alıp alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan internet sitesine TC Kimlik numaranız ve E Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonda sol menüde yer alan “Faiz / Kira Yardımı Görüntüleme” sekmesine tıklayarak kira yardımlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanmak için başvuruların tahliye tarihinden itibaren 12 ay içerisinde yada yapının yıkılmasını takip eden 90 gün içerisinde yapılması gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu