PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri Online Rehber

PTT Çocuk parası sorgulama, başvurusu olumlu sonuçlanan ve yardım yapılan kişilere kısa mesaj ile bilgilendirme yapılmaktadır. Ancak çocuk parası başvuru sürecinin ne aşamada olduğunu merak eden kişiler tarafından sorgulama işlemi gerçekleştirilmesi gerekebilmektedir. Çocuk parası başvuru sonucu sorgulama işlemleri için tercih edilebilecek birden fazla sorgulama kanalı bulunmaktadır.

Bu kanallar şu şekilde sıralanabilmektedir:

E-Devlet Üzerinden PTT Çocuk Parası Sorgulaması

E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden çocuk parası sorgulama işlemi yapmak isteyenlerin öncelikle sisteme giriş yapması gerekmektedir. E-Devlet sistemine e-Devlet şifresi, internet bankacılığı, elektronik imza, mobil imza ve kimlik kartı ile giriş yapılabilmektedir.

E-Devlet Kapısı sistemine giriş yapıldıktan sonra izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • E-Devlet Kapısı sisteminin ana sayfasında “Kurumlar” sekmesi bulunmaktadır. Öncelikle bu sekmeye tıklanarak sistem üzerinden online hizmet alınabilecek kurum ve kuruluşların listelenmesi gerekmektedir.
 • Listelenen kurumlar arasından “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” kuruluşuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından Aile Bakanlığı’ndan online alabileceğiniz hizmetler görüntülenecektir. Listelenen Aile Bakanlığı online hizmetleri arasından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” hizmetine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu hizmete tıklanıldığında sistem otomatik olarak sosyal yardım alıp almadığınızı görüntüleyecektir. Çocuk parası işlemlerinizin tamamlanması halinde ekranda bilgileriniz bulunacaktır. Aksi takdirde ise “Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır” yazısı görüntülenecektir.

E-Devlet sistemi çocuk parası sorgulama hizmetine https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklanarak ulaşılabilmektedir. Ancak bu durumda da öncelikle sistem tarafından kimlik doğrulaması yapmanız talep edilecektir. Kimlik doğrulaması yaparak hizmeti görüntüleme imkanınız bulunmaktadır.

E-Devlet Şifresi Nedir?

E-Devlet şifresi, e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak için kullanabileceğiniz seçeneklerden birisidir. Sistemde birçok kamu kurum ve kuruluşunun online hizmetleri bulunmaktadır. Tüm T.C. vatandaşları sisteme giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle sistemin gizliliğine önem verilmektedir. E-Devlet şifresi de bu önlemlerden birisidir. E-Devlet şifresi edinmek isteyen kişilerin PTT şubelerine kimlik kartları ile bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.

E-Devlet şifresi için ödenmesi gereken ücret ilk alımlarda 2 TL, sonraki her alımda ise 4 TL’dir. Diğer giriş kanallarından birine sahip olan kişiler, bu kanallar aracılığıyla sisteme girdikten sonra herhangi bir ücret ödemeksizin e-Devlet şifresi belirleyebilmektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, elçilik ve konsolosluklara başvuruda bulunarak herhangi bir ücret ödemeksizin e-Devlet şifresi edinebilmektedir.

Telefonla Çocuk Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefonla çocuk parası sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek hattını kullanarak yetkililerle irtibata geçmesi gerekmektedir. Çağrı merkezi temsilcileri yapmış oldukları inceleme sonucunda kısa süre içerisinde tarafınıza başvuru süreciniz hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Aile Bakanlığı destek hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çağrı merkezi iletişim numarası şu şekilde belirlenmiştir:

 • 170

Çocuk parası sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri bir diğer sorgulama kanalı ise PTT kurumudur. Kurumun müşteri hizmetleri ile irtibat kurularak paranın yatıp yatmadığı hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

PTT kurumu ile irtibat kurabileceğiniz müşteri hizmetleri telefon numarası ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • 444 1 788

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal devlet anlayışı kapsamında sağlanan bir tür yardımdır. Bu yardım, yeni doğum yapan annelere kurum tarafından belirlenen şartların sağlanması halinde verilmektedir.

Kurum şartları içerisinde çocuk sayısı sınırlaması bulunmamaktadır. Yani yeni doğum yapan anne, kaçıncı çocuğunu doğurmuş olursa olsun çocuk yardımından faydalanabilmektedir. Ancak Bakanlık tarafından belirlenen diğer şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Çocuk parası yardımı almak için tıklayın!

Çocuk Parası için Aranan Şartlar

Çocuk parası yardımından faydalanabilmek için sağlanması gereken şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Anne veya babadan herhangi birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Anne veya babadan herhangi birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartıyla, doğumun Türkiye sınırları dışında olması halinde de çocuk yardımı alınabilmektedir. Ancak bu durumda bulunulan ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği’ne veya Türk Konsolosluğu’na başvuru yapılması gerekecektir.
 • Anne veya babanın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Çocuk yardımından faydalanabilmek için bebeğin sağ olarak doğmuş olması gerekmektedir. Sağ olarak doğmayan bebekler için doğum parası ödemesi yapılmayacaktır.
 • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan tüm çocuklar için gerekli şartların sağlanması halinde yardım talep edilebilmektedir.

Çocuk Parası Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Çocuk parası yardımından faydalanabilmek için belirlenen online bir başvuru kanalı bulunmamaktadır. Kişinin başvuru için gereken evrakları topladıktan sonra ilgili kurumlara giderek başvuru işlemlerini bizzat gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Çocuk Parası için Nereye Başvuru Yapmak Gerekmektedir?

Çocuk parası yardımı için başvuru yapılabilecek kurumlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri
 • Sosyal Hizmetler Kurumu Müdürlükleri
 • Kaymakamlıklar bünyesinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Kişinin başvuru işlemini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda gerçekleştirebilmesi için ikametgah adresinin bulunduğu kaymakamlığa başvuru yapması gerekmektedir.

Çocuk Parası Başvurusunda Gereken Belgeler

Çocuk parası yardımı için yapılacak başvurularda talep edilen belgeler şu şekilde belirlenmiştir:

 • Doğum raporu
 • Anne veya babanın sigortalı olduğuna dair belge
 • Doğum belgesi
 • Bebeğin kimlik belgesi ve kimlik belgesi fotokopisi
 • Anne ve babanın kimlik belgesi ve kimlik belgesi fotokopisi
 • Çocuk parası talep edildiğine dair dilekçe

Çocuk Parası Yardımı Kimlere Verilir?

Çocuk yardım parası, gerekli şartları taşıyan ve yeni doğum yapan tüm annelere verilebilmektedir. Bunun yanı sıra evlat edinme, mahkeme kararı ile atanma durumları için ve üvey çocuklar için de talep edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikle kişinin beyanının doğruluğu hakkında araştırma yapılmaktadır.

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Çocuk parası yardımı miktarı şu şekilde belirlenmiştir:

 • İlk çocuk için 300 TL verilmektedir.
 • İkinci çocuk için 400 TL verilmektedir.
 • Üçüncü çocuk için 600 TL verilmektedir.
 • İkiz bebek doğması halinde 700 TL ödeme yapılmaktadır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatmaktadır?

Çocuk parası yardımı için başvuru alındıktan sonra ilgili kurum işlemleri başlatmaktadır. Bu süreç azami olarak 30 gün sürmektedir. Kişinin çocuk parası için yapmış olduğu başvurusu sonuçlandığında bildirim yapılmaktadır. Çocuk parası başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin yardımı alabilmesi için belirlenen azami süresi ise 15 gündür. Yani ortalama 1 ila 1.5 ay içerisinde çocuk yardımı alınabilmektedir.

Çocuk Parası Nereye Yatmaktadır?

Çocuk parası başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin ödemesi PTT kurumuna yapılmaktadır. Yatırılan para anne tarafından çekilebilmektedir. Annenin bu süreçte vefat etmesi durumunda ödemeyi çocuğun babası alabilmektedir.

Bunun yanında anne Türk vatandaşı değilse, bu durumda çocuk parası ödemesi Türk vatandaşı olan baba adına yatırılacaktır. Çocuk parası almaya hak kazanan kişilerin parayı çekebilmeleri için PTT kurumuna kimlik kartı ile birlikte giderek müracaat etmesi gerekmektedir. Kimlik kartı bulunmaması halinde ödeme yapılmayacaktır.

103 Yorum

 1. 4cocugum var eşim kriz mağduru aldığımız bin kira ekmek ve tüp aldım kalmadi çocuklarımın ihtiyaçları var suyum 4fatura oldu hala sonuç yok kime sesimi doyuracağım alllah aşkına yetistiremiyorum çocuklarımın ihtiyaçları var yok denince kusuyorlar elimden geleni yapıyorum ama yetistiremiyorum çocuklarımın ihtiyaçları ‘ni yapamayınca zoruma gidiyor nakdi yardım talep ediyorum

 2. merhaba ben güllü yardıma muhtaç bır insanım hıc bır gelırım yok kırada oturuyorum 6 tane cocuğum var 4 kız 2 erkek sızden yardım etmenızı rıca edıyorum sızden destek beklıyorum teşekürler

 3. Merhaba kiracıyım korono virüsünden dolayı eşimde işsiz ikiz çocuklarım var b çocuk yardim parası alabiliyormuyum çocuklar 7.5 yaşındalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu