Doğum Yardımı

PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

2020 PTT Çocuk parası sorgulama, başvurusu olumlu sonuçlanan ve yardım yapılan kişilere kısa mesaj ile bilgilendirme yapılmaktadır. Ancak çocuk parası başvuru sürecinin ne aşamada olduğunu merak eden kişiler tarafından sorgulama işlemi gerçekleştirilmesi gerekebilmektedir. Çocuk parası başvuru sonucu sorgulama işlemleri için tercih edilebilecek birden fazla sorgulama kanalı bulunmaktadır. Bu kanallar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri
 • E-Devlet Kapısı Sistemi
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Destek Hattı

E-Devlet Üzerinden PTT Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden çocuk parası sorgulama işlemi yapmak isteyenlerin öncelikle sisteme giriş yapması gerekmektedir. E-Devlet sistemine e-Devlet şifresi, internet bankacılığı, elektronik imza, mobil imza ve kimlik kartı ile giriş yapılabilmektedir.

E-Devlet Kapısı sistemine giriş yapıldıktan sonra izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • E-Devlet Kapısı sisteminin ana sayfasında “Kurumlar” sekmesi bulunmaktadır. Öncelikle bu sekmeye tıklanarak sistem üzerinden online hizmet alınabilecek kurum ve kuruluşların listelenmesi gerekmektedir.
 • Listelenen kurumlar arasından “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” kuruluşuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından Aile Bakanlığı’ndan online alabileceğiniz hizmetler görüntülenecektir. Listelenen Aile Bakanlığı online hizmetleri arasından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” hizmetine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu hizmete tıklanıldığında sistem otomatik olarak sosyal yardım alıp almadığınızı görüntüleyecektir. Çocuk parası işlemlerinizin tamamlanması halinde ekranda bilgileriniz bulunacaktır. Aksi takdirde ise “Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır” yazısı görüntülenecektir.

E-Devlet Çocuk Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

E-Devlet sistemi çocuk parası sorgulama hizmetine https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklanarak ulaşılabilmektedir. Ancak bu durumda da öncelikle sistem tarafından kimlik doğrulaması yapmanız talep edilecektir. Kimlik doğrulaması yaparak hizmeti görüntüleme imkanınız bulunmaktadır.

E-Devlet Şifresi Nedir?

E-Devlet şifresi, e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak için kullanabileceğiniz seçeneklerden birisidir. Sistemde birçok kamu kurum ve kuruluşunun online hizmetleri bulunmaktadır. Tüm T.C. vatandaşları sisteme giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle sistemin gizliliğine önem verilmektedir. E-Devlet şifresi de bu önlemlerden birisidir. E-Devlet şifresi edinmek isteyen kişilerin PTT şubelerine kimlik kartları ile bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.

E-Devlet şifresi için ödenmesi gereken ücret ilk alımlarda 2 TL, sonraki her alımda ise 4 TL’dir. Diğer giriş kanallarından birine sahip olan kişiler, bu kanallar aracılığıyla sisteme girdikten sonra herhangi bir ücret ödemeksizin e-Devlet şifresi belirleyebilmektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, elçilik ve konsolosluklara başvuruda bulunarak herhangi bir ücret ödemeksizin e-Devlet şifresi edinebilmektedir.

Telefonla Çocuk Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefonla çocuk parası sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek hattını kullanarak yetkililerle irtibata geçmesi gerekmektedir. Çağrı merkezi temsilcileri yapmış oldukları inceleme sonucunda kısa süre içerisinde tarafınıza başvuru süreciniz hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Aile Bakanlığı destek hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çağrı merkezi iletişim numarası şu şekilde belirlenmiştir:

 • 170

Çocuk parası sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri bir diğer sorgulama kanalı ise PTT kurumudur. Kurumun müşteri hizmetleri ile irtibat kurularak paranın yatıp yatmadığı hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

PTT kurumu ile irtibat kurabileceğiniz müşteri hizmetleri telefon numarası ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • 444 1 788

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal devlet anlayışı kapsamında sağlanan bir tür yardımdır. Bu yardım, yeni doğum yapan annelere kurum tarafından belirlenen şartların sağlanması halinde verilmektedir. Kurum şartları içerisinde çocuk sayısı sınırlaması bulunmamaktadır. Yani yeni doğum yapan anne, kaçıncı çocuğunu doğurmuş olursa olsun çocuk yardımından faydalanabilmektedir. Ancak Bakanlık tarafından belirlenen diğer şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Çocuk Parası için Aranan Şartlar Nelerdir?

Çocuk parası yardımından faydalanabilmek için sağlanması gereken şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Anne veya babadan herhangi birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Anne veya babadan herhangi birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartıyla, doğumun Türkiye sınırları dışında olması halinde de çocuk yardımı alınabilmektedir. Ancak bu durumda bulunulan ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği’ne veya Türk Konsolosluğu’na başvuru yapılması gerekecektir.
 • Anne veya babanın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Çocuk yardımından faydalanabilmek için bebeğin sağ olarak doğmuş olması gerekmektedir. Sağ olarak doğmayan bebekler için doğum parası ödemesi yapılmayacaktır.
 • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan tüm çocuklar için gerekli şartların sağlanması halinde yardım talep edilebilmektedir.

Çocuk Parası Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Çocuk parası yardımından faydalanabilmek için belirlenen online bir başvuru kanalı bulunmamaktadır. Kişinin başvuru için gereken evrakları topladıktan sonra ilgili kurumlara giderek başvuru işlemlerini bizzat gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Çocuk Parası için Nereye Başvuru Yapmak Gerekmektedir?

Çocuk parası yardımı için başvuru yapılabilecek kurumlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri
 • Sosyal Hizmetler Kurumu Müdürlükleri
 • Kaymakamlıklar bünyesinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Kişinin başvuru işlemini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda gerçekleştirebilmesi için ikametgah adresinin bulunduğu kaymakamlığa başvuru yapması gerekmektedir.

Çocuk Parası Başvurusunda Gereken Belgeler Nelerdir?       

Çocuk parası yardımı için yapılacak başvurularda talep edilen belgeler şu şekilde belirlenmiştir:

 • Doğum raporu
 • Anne veya babanın sigortalı olduğuna dair belge
 • Doğum belgesi
 • Bebeğin kimlik belgesi ve kimlik belgesi fotokopisi
 • Anne ve babanın kimlik belgesi ve kimlik belgesi fotokopisi
 • Çocuk parası talep edildiğine dair dilekçe

Çocuk Parası Yardımı Kimlere Verilir?

Çocuk yardım parası, gerekli şartları taşıyan ve yeni doğum yapan tüm annelere verilebilmektedir. Bunun yanı sıra evlat edinme, mahkeme kararı ile atanma durumları için ve üvey çocuklar için de talep edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikle kişinin beyanının doğruluğu hakkında araştırma yapılmaktadır.

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Çocuk parası yardımı miktarı şu şekilde belirlenmiştir:

 • İlk çocuk için 300 TL verilmektedir.
 • İkinci çocuk için 400 TL verilmektedir.
 • Üçüncü çocuk için 600 TL verilmektedir.
 • İkiz bebek doğması halinde 700 TL ödeme yapılmaktadır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatmaktadır?

Çocuk parası yardımı için başvuru alındıktan sonra ilgili kurum işlemleri başlatmaktadır. Bu süreç azami olarak 30 gün sürmektedir. Kişinin çocuk parası için yapmış olduğu başvurusu sonuçlandığında bildirim yapılmaktadır. Çocuk parası başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin yardımı alabilmesi için belirlenen azami süresi ise 15 gündür. Yani ortalama 1 ila 1.5 ay içerisinde çocuk yardımı alınabilmektedir.

Çocuk Parası Nereye Yatmaktadır?

Çocuk parası başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin ödemesi PTT kurumuna yapılmaktadır. Yatırılan para anne tarafından çekilebilmektedir. Annenin bu süreçte vefat etmesi durumunda ödemeyi çocuğun babası alabilmektedir. Bunun yanında anne Türk vatandaşı değilse, bu durumda çocuk parası ödemesi Türk vatandaşı olan baba adına yatırılacaktır. Çocuk parası almaya hak kazanan kişilerin parayı çekebilmeleri için PTT kurumuna kimlik kartı ile birlikte giderek müracaat etmesi gerekmektedir. Kimlik kartı bulunmaması halinde ödeme yapılmayacaktır.

Çocuk Parası Yardımı

Bağkurlu Çalışanlar Süt Parası Alabilir Mi?

Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

İlgili Makaleler

104 Yorum

 1. Okuyan cocuklarim icin yardim aliyordum ama ekim ayi yatmadi ve kayit bulunamadi diyor edevletten bakinca 19 oldu bugun hala yok yardimci olurmusunuz

  1. merhaba bizim durumumuz olmadığındam çocuk parası alıyorum kız çocuğu 2 yaşında ne kadar cermeleri lazım 35 tl veriyorlar her ay sadece bez gelior çocuğa bişi alamıypruz

 2. merhaba 12 ağustos 2019 da doğum yaptım doğum parası ödeme aşamasında görünüyor bize 1 ay içersinde yatar denildi ne yapmalıyım

  1. Merhaba
   Alo 144’ü arayarak hesabınıza ne zaman geçeceği konusunda bilgi alabilirsiniz.

 3. selam benim okuyan 2 kız çucuğum var ve ben çalışmıyorum onları okutmakta zorlanıyorum bununla ilgili bana bir yol gösterebilirmisiniz…

 4. Iyi günler ben birşey sormak istiyorum benimde iki öğrencim var ilk okul ogrencileri geçen sene bende başvuru yapmıştım onaylandı verdiler ama busene neden yatmadi acaba ogrenebirmiyin ve eşim ceza evinde tek başına mücadele veriyorum

 5. Merhaba iki oğlum içinde şartlı sağlık kızım içinde şartlı eğitim​ yardımı alacağım söylenildi ama sadece 40,lira eğitim parası alabildm sağlık yardımı almam için ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba
   Şartlı Sağlık Yardım programında hak sahiplerine yalnızca, fayda sahibi çocukların veya gebe/lohusa bayanların Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen sağlık takip, kontrol ve izlem gibi bazı temel sağlık gerekliliklerini yerine getirmeleri koşuluyla ödeme yapılmaktadır.

 6. Merhaba benim 2 çocuğum var eşim asgari ücretle çalışıyo ben kiradayım çocuklarım masrafı çok oluyo kızım 5 gidice bu senyörlük 3 sınıfa gidecek bana da verişleri acaba nereye başvurmak lazim

  1. Merhaba
   Doğum yardım parasından yararlanmak için yapılacak başvuru yerleri aşağıdaki gibidir.
   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve
   Sosyal Hizmet Merkezleri olmaktadır.
   Yurt dışı başvuruları konsolosluklara yapılmaktadır.

 7. Merhaba ben mart ayında 2bebek doğumu yaptım kaymakamlığa başvuru yaptık 2bebek yardımı için ama sürekli bu ay sonu diye diye kaç ay oldu hala ses yok e devletten kontrol ediyorum ama ödeme kısmında hala devam ediyor diyor ama PTT ye gittiğimde cıkıyor alo 144 hattı düşmüyor başka nasıl bilgi alabilirim

  1. Merhaba
   ALO 183’ü arayarak da sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Çocuk parası sorgula 2019 yılı seçenekleri arasında size en yakın PTT şubesine uğramak ya da E-Devlet sistemi üzerinden Online olarak sorgulama yapma işlemleri bulunmaktadır. Ayrıca ALO 144’ü arayabilirsiniz.

 8. Benim 1 tane12 yaşında kızım var ben çöp toplayarak geçiniyorum ama benim eşim sigortalı olduğu için Bende hiçbir yardımdan faydalanamıyorum çocuğumun eğitim masrafları için yardım istiyorum

 9. Merhaba benim dört çocuğum var maddi durumumyok eşim çalışmıyor iş arıyor çocuklarıma maaş yapmak istiyorum yapabilirmiyim iki ayda bir çocuk parası alıyorum yetmiyo altı kişiyiz bize yardımcı olun

 10. Mrb benim iki oğlum var 2 ayda bir cocuk yardım parasi alıyordum ama PTT şubesine gittiğimde herhangi bir ödeme gözükmüyo neden acaba bilgi verirmisiniz

 11. Merhaba 2ci cocuga 400 yaziyor lakin biryerde okudum 2019 cocuk parasi 485 tl gozukuyor ozaman biz eksikmi aliyoruz veya belirlenmedimi belirlenirse 85tl dusuk almis olucaz

 12. Merhaba ben ev hanımıyım 5 çocuğum var 3 tanesi oluyo diğer ikiside küçük eşim madde bağımlısı bizle ve ilgisi yok eşimin annesinin yanında oturuyorum ama annesi artık istemiyor bizi çocuk parası alıyorum iki ayda bir aylık nakdi yardima başvuru yapsam kabul edilirmi acaba çok ihtiyacım var Bilgi verir misiniz rica etsem

  1. Merhaba, yardım başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız hızlı sonuç alırsınız. Muhtarlığın hazırladığı rapor komisyon kararında etkin rol oynamaktadır

 13. Mrhb bnm 2 tane cocugum var 7 ve 3 yaslari esim calismiyor yardim alabilirmiyim bende ev hanimiyim

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 14. Merhabalar ben 3 çocuk annesiyim 5 4 2 yaşlarında çocuklarım, Ev hanımıyım eşim ise sigortalı. Ben yardım alabilirmiyim çocuk parası bakım yardımı.. Çok ihtiyacım var. 3 çocukla tek başıma zorlanıyorum. Devlet desteğini bekliyorum. Cevaplar ilgilenirseniz sevinirim. ? Teşekkürler

  1. Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Komisyon muhtarlık raporlarını dikkate alıyor.

  1. Merhaba, yardımlar ailelerin durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.

 15. Ben iki çocuğum için sağlık yardımı alıyordum iki ayda bir 140tl. Biri okula başladığı icn kesilmiş eğitim yardımı yaptılar. Ne zamn bağlanır ve ne kadar acaba

 16. Çocuk parası almak için annenin çalışmıyor olması mi gerek.ben bağkurluyum alabilirmiyim

  1. Merhaba, sigortalı olanlar SGK’dan sigortalı olmayanlar ise çocuk parasını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alabilmektedir.

 17. Süt parası nasıl oluyor doğum parasını yaptım 1 ay içinde alırsınız dedi birde sut parası doğum yapmadan alınıyrmus

  1. Merhaba, doğum yardımı parası ile birlikte süt parası için de başvuru yapabilirsiniz.

 18. merhaba benım 15 yasında yatalak oglum var ama eşim sigortalı basvuruda bulunursam sosyal yardım cıkarmı ?

  1. Merhaba, engelli maaşı yada bakım ücreti için başvuru yapabilirsiniz

 19. İlkokul orta okul ve ana okulunagiden üç tane çocugumvar aylık nekadar yardım ala bilirim

  1. Merhaba, bulunulan yerin şartlarına göre değişir. 100-200 arası meblağ alırsınız

  1. Merhaba, doğum yardımı başvuru süresi 5 yıl. 5 yıl içinde başvuru yapabilirsiniz.

 20. Benim 5 yasinda kizim var ve hic emzirme parasi almadim herhangi bir yardimda almadim kizim adina ne yapmaliyim varsa oyle yardimi toplu olarak alabilirmiyim

  1. Merhaba, doğum ve emzirme yardımı başvuru süresi 5 yıl. Süre dolmadan başvuru yapabilirsiniz.

 21. Merhaba ,09.01.2019 da doğum yaptım..Cocuk parası için başvuru da 13 14 ocak gibi yapıldı.. E devlet dışında yatıp yatmadığını ogrenebilecegimiz bir yer var mı? Ya da yattığı zaman sms yoluyla bilgi veriliyor mu ?
  Birde yeni doğan paket yardımı ilçe belediyesinde yok, başvurabileceğimiz başka bir yer var mı bu konuda..Kaymakamlıkta da yok buarada.. Yer Ankara

  1. Merhaba
   İşlemlerinizi aşağıdaki adreslerden de sorgulayabilirsiniz.
   Doğum yardımı başvurusu sonucunu sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
   SYDV tarafında verilen çocuk parası yardımlarını sorgulamak için ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir.

  1. Merhaba, anne yada babanı başvuru yapması yeterli olduğundan anne olarak başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı hizmet veren Alo 144, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından verilen yardımların sorgulanabilmesi için aranabilmektedir.

 22. Merhaba benim 3 çocuğum var ,2si bir yaşında ikiz eşim çalışıyor ben ev hanımıyim kaymakamlığa başvuru yaptım yardım alabilirmiyim

  1. Merhaba, ikiz çocuk yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 23. kolay gelsin, 28.09.2018 de doğum yaptım, çoçuk yardımı başvurum 05.11.2018 gözüküyor. 23.01.2019 tarihi itibari ile çoçuk parası ödeme aşamasında yazıyor. doğum parası ne zaman hesabımıza geçer acaba bilgi verirmisiniz ?

  1. Merhaba, kurumdan talimat verince ödemeniz yapılır ve ödeme işlemde şeklinde yazar

 24. Merhaba bende sosyal yardımlaşma dan 3 ay da bir nakdi yardım alıyorum çocuklarım içinde ş.e.y. alıyorum fakat iki seferdir s.e.y paraları yarıya düştü bununla ilgili bir bilginiz varmı teşekkürler.

  1. Merhaba, yardımlar bölgelere göre ve yoğunluğa göre farklılık göstermektedir. Kuruma müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  1. Merhaba, engelli olmak çocuk parası almanız için sorun teşkil etmez

 25. Sosyal yardımlaşma vakfın başvuru yaptım ban vakıf evinize bakıcağız dediker bakyılar apnra bir sıkkıntı uok dilekçe verin iki hafta sonra gelin dediler gittim ama üst kurum tafından reddedildi dediler gıda yardımına ihtiyacımız var ve ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığı ile yaparsanız onaylanma ihtimali daha yüksek. Çünkü komisyon muhtarlığın raporunu göz önünde bulunduruyor

 26. Merhaba ben yeşil kartlıyım dört çocuğum var 3 tanesi okula gidiyor 4 çocuğa bu 2 seferdir 110 TL alıyorum daha önce 400 440 alıyordum niye böyle oldu anlamadım sosyal yardıma sordum net bir cevap alamadım ne yapabilirim

 27. Merhaba ben aile sosyal yardimlaşmaya başvurdum yardım onaylanmiş parami pttden aldim .Bu yardım maaşı her ay mı veriliyor yoksa 1 kereye mahsus mu veriliyor bunu öğrenmek istedim teşekkür ederim simdiden kolay gelsin

  1. Merhaba, tek seferlik verilen yardımlar ödemesi yapıldıktan sonra e-devlette kapsam dışı yazar. Oradan bakabilir yada kuruma telefon edip sorabilirsiniz.

 28. Merhaba ben sosyal yardımlaşmadan aile yardımı alıyorum e devletten baktığımda 500 tl çıkmış ödeme durumu teslim edilebilir yardım durumu devam ediyor yazıyor bu ne anlama geliyor ? Başvuru tarihi bu ayın 6sıydı hâlâ para yatmadı

  1. Merhaba, bir sonraki dönemde yardım almaya devam edersiniz. Yardımın devam ettiği belirtilmektedir.

  1. Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Fakat başvuru yapabilirsiniz. Komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 29. Merhaba benim eşim cezaevinde 2 sene kadar orda kalacak bi kızın var kendim sigortalı değilim çalışmıyorum gorumcemin yanında kalıyorum ama onun maaşı yüksek yatıyor gözüküyor kızım için yardım başvurusun da bulunsam nereye gitmem gerekiyor

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebi başvurusu yapabilirsiniz.

 30. Iyi aksamlar benim dört çocuğum okuyor esim asgari ücretli çalışıyor ben ev hanımıyım nasıl bir yardım alabilirim çocukları okuldan çıkaracak esim maddi sıkıntıdan dolayi eşim 40 yaşında ben 35 yasindayim

  1. Merhaba, bulunduğunuz yerdeki Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın ve çocuklarınız için eğitim yardımı talebinde bulunun.

 31. Merhaba eğitim yardımı alıyorum.Bu ay e devletten bakınca sosyal yardım bulunamamış tır yaziyor.Acaba kesilmiş olabilirmi? Birde eğitim yardimlarini ne kadar süre veriyorlar

  1. Merhaba, yardımlar ailenin durumuna göre veriliyor. Yardımınız kesilmiş olabilir, tekrar müracaat edebilirsiniz.

  1. Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Başvuru yapanların durumları ise komisyonda değerlendiriliyor.

 32. merhaba sartli egitim yardimi m kabul edildi fakat insaatta calistigim icin zorunlu sigorta yaptilar gecici egitimyardimi kesilirmi basvuru esimin ustune

  1. Merhaba, alacağınız şartlı eğitim yardımı kısa süreli sigortada kesilmez. Eğer sigortanız devam ederse alacağınız yardım kesilebilir.

 33. Slm benim bir oğlum var eşim çalışmıyor kaymakamlığa başvuru yapdi yardim ama eşim 31 yasında yasdan dolayı rededildi ben bir kereye mahsus doğum parası aldın süt parası alabiliyormuyum ben yada sosyal yardımdan ne gibi yararalnirim hic haklarını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  1. Merhaba, sigortası olmayanlar doğum ve süt parasını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alıyorlar. Süt parası için tekrar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz. Ayrıca bez ve mama yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 34. Hayırlı aksamlar ben daha önce çocuklarım in egitim paralarini aliyordum fakat suan eşimin adına araba gözüktü diye maaşları kestiler böyle birsey olabilir mi

  1. Merhaba, evet sosyal yardımlar ev araba olunca kesiliyor.

  1. Merhaba, e-devlet ekran görüntüsünü alarak PTT’ye müracaat edebilirsiniz. Yada başvuru yaptığınız kuruma tekrar müracaat ederek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 35. ben 2014 yılında 800 küsür doğom parası ve 100 tl süt parası aldım
  yanlız geçen gün e devlette 1697 tl çekmişim 2 defa süt parası almışım 1000 tlde emanet alınmış . yanlız ben toplamda 900 tl aldı… e devlette bu para öden miş olarak görünüyo böyle bir durum nasıl olur
  ne yapmam lazım

  1. Merhaba, parayı aldığınız kuruma müracaat ederek ekstre isteyebiliyor, hesap detayını görebilirsiniz.

 36. Merhaba ben yurtdışında kalıyorum, konsoloslukta benimde bu çocuk parasına hakkım olduğu söylendi ama Türkiye de gittiğin PTT şubelerinde öyle bir hakkım gözükmediği dendi. Doğrusu nedir ?

  1. Çocuk parası alabilmek için önce doğum raporuyla Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeniz gerekiyor.

 37. merhaba benim dort cocugum var.cocuk parasi sadece iki ayda bir 35 aliyorum yaslari 0 ile 6 bunun icin ne yapabilirim lutfen cok zor durumdayim

  1. İllerde Valilik ilçelerde Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı