Çölyak Para Yardımı Nedir ve Nasıl Alınır?

Çölyak hastalarına yapılan destek, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) tarafından sunulan bir yardım türüdür ve çölyak para yardımı olarak adlandırılır. Bu yardım, belirli bir süreyle sınırlı olmayan ve belirli şartlar sağlandığında alınabilen bir destektir.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, bir tür gıda alerjisi olarak bilinir. Bu hastalığın tedavisi, glütensiz besinler tüketmekle mümkündür. Özellikle ince bağırsağın sorunsuz çalışabilmesi için düzenli bir diyet gereklidir. Gluten, bağırsakların düzenini bozabilir ve hastalara rahatsızlık verebilir.

Çölyak Yardımı Kimlere Verilir?

Ömür boyu süren çölyak hastalığıyla mücadele eden insanlara destek sağlamak amacıyla verilen bir yardımdır. Bu yardım, hastalığın etkileriyle başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlar.

Çölyak Yardımı Ne Kadar?

2023 yılında SGK tarafından çölyak hastalarına verilen destek ödemeleri aşağıdaki gibidir:

 • 0-5 yaş arası için 98,43 TL,
 • 5-15 yaş arası için 150 TL,
 • 15 yaş üstü için 135,93 TL.

Bu ödemeler her ayın 8-14 tarihleri arasında hastaların hesaplarına yatırılır ve ödeme durumunu E-Devlet veya banka hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Çölyak Yardımı Parası Hangi Bankalarda Yatar?

Çölyak yardımı paraları aşağıdaki bankalarda ödenmektedir:

Ayrıca, PTT Kurumu da bu yardımı sağlayabilen diğer bir kurumdur. Paranızı çekebilmeniz için kimliğinizin yanınızda olması gereklidir.

Çölyak Yardımı Nasıl Sorgulanır?

Çölyak yardımını, diğer yardımlar gibi E-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı:

 1. E-Devlet adresine gidin.
 2. Kimlik numaranızı girin ve şifrenizi oluşturun veya PTT’den şifre alarak sisteme giriş yapın.

Bu adımları takip ederek çölyak yardımınızı sorgulayabilirsiniz.

Çölyak Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Çölyak yardımını alabilmek için aşağıdaki evrakları hazırlamanız gerekmektedir:

 • Kimlik ve fotokopisi
 • 2 adet vesikalık veya biyometrik fotoğraf
 • Çölyak hastalığına dair rapor veya belge (Gastroenteroloji uzmanı tarafından düzenlenmiş 1 yıl süreli)

Bu belge, çölyak hastalığınızı doğrulayan en önemli evraktır. Ayrıca, bu rapor her yıl yenilenmelidir.

Çölyak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rapor veya belge alındıktan sonra, SGK’ya başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer hastalıkla mücadele eden hasta 18 yaşından küçükse, anne veya baba başvuruda bulunmalıdır. Yardım parası, başvuruyu yapan ebeveynin SGK’ya bağlı olmasına göre hesaba yatırılır.

Eğer her iki ebeveyn de SGK’lı değilse, Genel Sağlık Sigortası (GSS) üzerinden başvuru yapabilirler. GSS de mümkün değilse, ilde bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirler. Çölyak yardımı için herhangi bir sosyal güvence aranmamaktadır.

SGK başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, SGK İl Müdürlüğü’nün ilgili kısmından belge kayıt numarası alabilirsiniz. Bu numara ile ödemenizi takip edebilirsiniz.

Çölyak Yardımı ve Beslenme

Çölyak hastalarının beslenmeleri son derece önemlidir. Glütensiz ürünler tüketmek gerekmektedir. Bu ürünler özel ürünler olduğu için devlet destekli olarak temin edilmelidir. Ürün fiyatları, içerdikleri özel unlar nedeniyle değişebilir.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Merhaba kızım çölyak hastası 10 yaşında ve durumum olmadığı için glutensiz hiç bir şey alamıyorum para yardımı istiyorum lütfen yardımcı olun

 2. 6 aydır çölyak hastasıyım 18 yaşımdayım herşey çok zor oluyor ama alistim da ben nereden başvuracak ki bu yardıma onu öğrene biliyrmiyim

 3. Bir yılı aşkın raporumuz var. Yanı yeniden mi çıkarmalıyım bu raporu ki bu ücretten faydalanabileyim?

 4. Merhaba benim raporum var süresi hala daha var. Fakat son iki aydır yatırılmıyor. Bununla alakalı kime başvuru yapmamız gerek sonuç almak için

  1. Merhaba
   Ödemeler düzenli olarak devam etmektedir. Bazı istisnai durumlarda gecikmeler yaşanabilmektedir. Çölyak yardım ödemeleri her ayın 8 – 14 arasında yapılmaktadır. Belirtilen tarihte hesabınıza herhangi bir ödeme gerçekleşmez ise SGK kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

 5. Öncelikle merhaba;
  Ankara’ da Çölyak işlemlerini anlatmak istiyorum,
  Öncelikle geçmiş olsun teşhis kayulduktan sonra alacağınız raporu doktora ve başhekime imzalatıyoruz ve Ankara Bahçelievler SGK’ ya gidiyoruz 1. Caddede metro durağına yakın orada 2. kat 212 numaralı odada bir form dolduruyoruz, sadece rapor bir asıl ile doldurduğunuz formu memura veriyoruz.
  Memur paranın ( 108 TL) PTT mi banka mı diye soruyor yapmanız gereken e-devlete girip SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama kısmında hesabınızı tanımlamanız yoksa elden PTT’ den alacaksınız.
  Tekrar geçmiş olsun…

 6. Çölyak yardım parasından yararlanabilmek içib Türkiye Cumhuryeti vatandaşı mı olmak gerekiyor? Geçici koruma altındaki vatandaşlarda yararlanabilir mi?

  1. Merhaba, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu yardımdan yararlanabilmektedir. Yabancılar için yapılan yardım farklıdır

 7. Çölyak parası neden çalışan birinin adına yatıyorda hastanın olan kişinin adına yatmıyor PTT den hastada çekebilir illa hasta sigortalimi olması gerekiyor

  1. Merhaba, çölyak parası Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından verildiğinden hastanın yetişkinse kendisinin çocuksa ailenin sigortalı olması gerekmektedir.

  1. Merhaba, seçtiğiniz anlaşmalı bankalardan birine yatar

  1. Merhaba, kurum anlaşmalı bankalara yada PTT’ye (hangisini tercih ederseniz) isme yatırıyor.

 8. Oğlum çölyak hastası ben devlet den bu hastalara yapılan yardımı ala bilmek için nereye ne şekilde başvuru yapmam lagzim gerekli evraklar nelerdir fotaraf şart mıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu