Her Aileye Aylık 500 TL Yardım Parası Başvuru

Her aileye 500 TL yardım parası başvurusu E Devlet başvuru formu yardımıyla yapılır. İhtiyacı olan ailelere yapılan 500 TL nakit para yardımı başvurusu, E Devlet üzerinden yapılır. Muhtaç durumdaki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla verilen 500 TL, her ay PTT hesabınıza yatırılır.

Dünya genelinde yükselen enflasyon gerek gıda gerekse barınma ve giyinme maliyetlerini de artırdı. Ülkemizde de görülen enflasyon yükselişi nedeniyle yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın sayısı artmıştır. Vatandaşının yanında olmak isteyen ve maddi yardım paketlerinin sayısını artıran devletimiz, her haneye 500 TL para yardımı yapmayı uygun görmüştür.

E Devlet üzerinden yapılacak başvuru ile ihtiyacı olan tüm ailelerin 500 TL yardım parası alması mümkündür. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılan bu yardım ile muhtaç ailelere destek olmak amaçlanır.

Her Aileye 500 TL Nakit Para Yardımı

Her aileye 500 TL para yardımı hane gelirine katkı sağlamak, ihtiyaç sahiplerinin gıda ve ya giyecek ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için verilen yardımdır. Her ayın 13’ünde ihtiyaç sahibinin PTT hesabına ya da banka hesabına yatırılan 500 TL yardım parası, 2023 Temmuz ayına kadar devam edecektir.

Gelir düzeyi yaşam standartlarının altında olan kişilerin alabileceği maddi para yardımı başvurusu, E Devlet ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yapılır.

Her haneye 500 TL para yardımı, aile bireylerinden sadece 1 kişiye verilir. Aynı zamanda yardıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımız da bu yardımdan faydalanabilir.

Her Haneye 500 TL Para Yardımı Alma Şartları

Sosyal Devlet anlayışı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olmak isteyen devletimiz her yıl yardım sayısını ve miktarını artırıyor. Bu yardımlardan biri de bu yıl verilmeye başlanan 500 TL nakit para desteğidir.

Her aileye 500 TL yardım parası aşağıda yer alan şartları taşıyan tüm hanelere verilir.

 • Sosyal güvenceniz olmamalıdır.
 • Aylık hane geliriniz asgari ücretin 1/3’ünden az olmalıdır.
 • Eşi vefat etmiş bir geliri olmayan dul kadınlar.
 • Engelli vatandaşlar (%40 üzeri engel oranı bulunanlar)
 • Bir gelire sahip olmayanlar.
 • Öksüz ve yetimler.
 • 18 Yaşından büyük kişiler başvurabilir.
 • Her haneden sadece 1 kişi başvurabilir.

Düzenli olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım alan ihtiyaç sahibi kişilerin tekrardan başvuru yapmalarına gerek yoktur.

E Devlet 500 TL Nakit Para Yardımı Başvurusu

E Devlet 500 TL nakit para yardımı başvurusu yapabileceğiniz, başvurunuzun sonucunu öğrenebileceğiniz bir sistem sağlıyor. Eğer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sağlanan bir yardımdan faydalanmıyorsanız, hızlı bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.

E Devlet üzerinden her haneye verilen 500 TL nakit para desteği başvurusu yapmak için şifreniz olmalıdır. Sisteme TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Bu sayede direk olarak başvuru ekranına ulaşabilirsiniz.

E Devlet şifrenizi henüz almadıysanız, en yakın PTT şubesinden kimliğiniz ile müracat ederek E Devlet hesap şifrenizi alabilirsiniz. Ancak şifre almak istemiyorsanız, en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesini ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaretiniz sırasında görevli personel yardımcı olacak, başvurunuzu alacaktır.

500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma 500 TL nakit para yardımı başvurusu E Devlet üzerinden online olarak yapılır. Hane içerisinden sadece 1 kişinin başvuru yapması yeterli olan hane yardımı, sadece muhtaç kişilere yapılır.

E Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan 500 TL nakit para yardımı başvurusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. E Devlet sistemine giriş yapınız.  (turkiye.gov.tr)
 2. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama alanına sosyal yardım başvurusu yazınız.
 3. Karşınıza çıkan arama sonuçları içerisinden “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” tıklayınız. Dilerseniz https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti buradan ilgili alana erişebilirsiniz.
 4. Açılan ekranda “Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
 5. Son olarak karşınıza çıkan sözleşmeleri onaylayarak başvuru adımına geçebilirsiniz.

Yağacağınız başvurunun sonucu kısa süre sonra E Devlet hesabınıza yansıyacaktır. Yaptığınız 500 TL para yardımı başvurusu sonucu online olarak öğrenilir. E Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına “sosyal yardım” yazmalısınız. Çıkan sonuçlar içerisinden “Sosyal Yardım Sorgu İzni Hizmeti” tıklanmalıdır.

500 TL Maddi Para Yardımı Nereye Yatar?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen 500 TL para yardımı, başvuru sırasında belirttiğiniz banka hesabına yatırılır. Her ayın 15’i öncesinde yatırılan yardım tutarı, ATM ya da şubelerden çekilebilir.

Hane yardımı için yapılan 500 TL destek ödemeleri PTT hesabına ya da Vakıfbank hesabına yatırılmaktadır. Eğer Sosyal Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda bir hesap numarası kaydınız bulunmuyorsa ödemeniz PTT’ye adınıza yatırılacaktır.

Daha önceden yaptığınız yardım başvuruları sırasında bir banka hesabı belirttiyseniz, destek ödemeniz belirtmiş olduğunuz bu hesaba yatırılacaktır. Ödemenizin yapılıp yapılmadığını internet bankacılığı hesabınızdan ya da ilgili bankaların ATM’lerinden öğrenebilirsiniz.

Her ay düzenli olarak ödenen yardım için son tarih 2023 Temmuz ayıdır. Bu tarihte yardımın son süresi yeniden uzatılabilir ya da benzer bir yardım yeniden gündeme gelebilir.

Yardım başvurunuzun ardından 14 gün içerisinde gerekli değerlendirmeler yapılacak ve başvurunuz sonuçlanacaktır. Eğer başvuru sonucunuz hala beklemede görünüyor ve bu durum ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, Alo 144 destek hattını arayabilirsiniz.

Her Haneye 500 TL Para Yardımı Başvuru Sonucu

E Devlet her aileye 500 TL para yardımı başvurusu yaptınız ancak sonucun ne olduğunu nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsunuz. Bu durumda https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bağlantıya tıkladığınızda TC Kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz gereklidir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra tekrardan üstteki bağlantıya tıklayarak başvuru sorgulama ekranlarına erişebilirsiniz. “Her aileleye 500 TL maddi yardım sorgulama” sonucunda başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Başvurunuz onaylandı ise “kabul edildi” sonucunu görebilir ya da başvurunuz reddedildi ise “reddedildi / fesih edildi” sonucunu görebilirsiniz. Her haneye 500 TL yardım parası almak için yapmanız gerekenleri artık biliyorsunuz. Ancak yine de sık sorulan soruların cevaplarını paylaşalım.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvuru Sorgulama

Aile destek programı kapsamında yapılan yardımlardan biri olan her aileye 500 TL yardım parası başvuru sırasında belirttiğiniz IBAN numarasına ya da PTT hesabınıza yatırılır. Bu yardımdan faydalanmak için başvuru yapmanız yeterli değildir. Başvurunuzun değerlendirmesinin de olumlu olarak sonuçlanmış olması gereklidir.

Peki, başvurunuzu yaptınız, sonucu nasıl öğreneceksiniz? Hiç meraklanmayın. Gelin birlikte her aileye 500 TL yardım parası başvuru sonucunun E Devlet üzerinden nasıl öğrenileceğiniz görelim.

Öncelikle E Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “sosyal yardım bilgileri” yazmanız yeterlidir. Çıkan sonuçlar içerisinden ilgili başlığa tıklayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

500 TL Yardım Parası Kimler Alabilir?

Muhtaç durumdaki ailelere yardımcı olmak, yiyecek, giyecek, barınma gibi masrafları desteklemek isteyen devlet, ihtiyaç sahiplerine nakit para destekleri verir. Bu desteklerden biri de her haneye verilen 500 TL nakit para yardımıdır. Ancak her yardımda olduğu gibi bu yardım için de belirli koşullar bulunmaktadır.

Devlet tarafından karşılıksız olarak sağlanan 500 TL yardım parasını almak için aşağıda yer alan şartları taşımanız gereklidir. Aksi halde bu yardıma yaptığınız başvurular olumsuz sonuçlanacaktır.

Kimler alabilir; 

 • Hanede kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırının altında olanlar.
 • Sosyal güvenceni olmayanlar.
 • Herhangi bir sabit geliri bulunmayanlar.
 • Eşi vefat etmiş bir geliri olmayan dul kadınlar.
 • %40 üzerinde engeli bulunanlar.

Aile Yardımı Başvuru Formu

Aile yardımı başvurusu E Devlet üzerinden yapılabileceği gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan da şahsen yapılabilir. Şahsen yapılacak başvurular için başvuru sırasında sizlere verilecek formu doldurmanız istenecektir.

Başvuru formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Öncesinde başvuru formunu görmek, çıktı almak için aşağıda yer alan bağlantıları kullanabilirsiniz.

Aile Yardımı Başvuru Formu PDF İndir

500 TL Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

500 TL Yardım başvurusu yaklaşık 2 hafta içerisinde sonuçlanır. Sonuçları E Devlet sitesi üzerinden görebilirsiniz. Onaylanan ya da reddedilen tüm başvurular sistemde görüntülenir. Onaylanan ve almaya hak kazandığınız yardımlar ise “ödeme yapıldı” ya da “ödemeniz hazırdır” durumu ile görüntüleyebilirsiniz.

Olumsuz sonuçlanan yardım başvuruları için tekrardan E Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda şahsen başvuru yapmanızı öneririz. Başvurunuz sırasından eksik ya da yanlış yazdığınız bir bilgi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu