Gıda Yardımı Kolisi Kimlere Verilir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Gıda yardımları, 65 ya üstünde ki vatandaşlara ve maddi durumu kötü olan vatandaşlara yapılmaktadır.

Gıda Yardımından Yararlanma Şartları

Gıda desteğinden yararlanma koşulları şu şekilde sıralanırlar:
 • 65 yaş üstünde olma,
 • Maddi gücün düşük olması,
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesine sahip olma,
 • Telefon hattı ile başvuru kaydı sağlama,

Bu şartların yerine getirilmesi ile 2023 gıda yardımı projesinden yararlanılır.

Gıda Yardımı İçin Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Gıda desteği için fakirlik belgesi alımında izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:
 • Gıda yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar ikamet ettikleri yerin muhtarlık binasına ziyaret gerçekleştirirler.
 • Muhtarlığa nüfus cüzdanı fotokopisi teslim edilip,  fakirlik belgesi alımı başvur formu kimlik, iletişim ve adres bilgileri ile doldurulup, imzalanır.

Bu adımlar ardından form muhtarlığa teslim edilir. Başvuruyu takip eden hafta ise Belediye’nin görevlendirmiş olduğu ilgili yetkililer, kişiyi konutunda ziyaret ederek, verilen bilgilerin doğruluğunu teyit ederler. Bu kapsamda kişiye fakirlik belgesi yetkili çalışanlarca iletilir.

Fakirlik belgesine sahip olunmaması halinde gıda yardımından yararlanılması mümkün değildir. Fakirlik belgesi alımı ardından yapılan telefon başvuruları ile gıda yardımı talep edilip, ramazan kolilerinin adreslere teslimi sırasında fakirlik belgesi gösterilerek, gıdalar temin edilir.

Kızılay gıda desteği; Kızılay tarafından düzenlenen ve maddi gücü kısıtlı olan vatandaşlara ramazan kolilerinin iletilmesini içeren uygulamadır. Bu uygulama kapsamında 350 bin aileye ramazan kolilerinin teslimi sağlanır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

İBB Gıda, Erzak Kolisi Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Sonucu Öğrenme

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay gıda yardımı müracaatı, yapılmamaktadır. 2023 yılında Kızılay’ın gıda yardımı yapacağı  aileler başvurular yerine, belediye ve muhtarlık sistemlerinde kayıtlı olan fakirlik belgesi sahibi aileler içinden otomatik olarak belirlenecektir.

Bu işlem kapsamında Kızılay gıda yardımı yapacağı 350 bin aileyi muhtaçlık durumlarına bağlı olarak belirleyerek, fakirlik belgesi kaydı bulunan aile fertlerinin cep telefonlarına bilgilendirme SMS’i gönderir. SMS bildirimi alan aileler ise Kızılay gıda yardımı programı kapsamında iş birliği bulunan marketlerden ücretsiz alışverişlerini gerçekleştirirler.

Gıda Yardımı Kodu Nedir?

Gıda yardımı kodu, Kızılay’ın otomatik olarak belirlediği ve gıda yardımından yararlanacak olan kişilere SMS yoluyla ilettiği şifredir. Bu şifre içerisinde ise Kızılay’ca yardım alışverişi olanağını sağlamak amacıyla yüklenen TL karşılıkları yer alır.

Kızılay tarafından cep telefonuna gıda yardımından yararlanma hakkı taşındığına dair SMS gönderilen vatandaşlar, mesajdaki kod ile SMS içinde bilgisi sunulan ucuzluk marketlerine giderek, gıda alışverişlerini ücretsiz olarak gerçekleştirirler.

Gıda Yardımı Kaç Aileye Yapılacak?

Gıda yardımı yapılacak olan aile sayısı, 350 bin olarak belirlenmiştir. Türk Kızılayı tarafından yapılan açıklama kapsamında 6 ay süresinde, 10 milyon ihtiyaç sahibine gıda yardımları yapılacağı açıklanmıştır. Bu rakamın, telefon hatları üzerinden yapılan Sağlık Bakanlığınca desteklenen gıda yardımları onayları ile birlikte 1,6 milyon kişiye ulaşacağı açıklanmıştır.

Gıda Yardımı Yapılma Sebebi Nedir?

2023 gıda yardımının yapılma nedenleri, pandemi etkisiyle vatandaşların dışarı çıkma güçlüklerinin artması ve maddi durumlarına yönelik değişimlerin yaşanmasıdır. Pandemi sonrası maddi güçlerinden azalış olan vatandaşların desteklenmesi, virüs sebebi ile dışarı çıkma oranları düşen 65 yaş üstü vatandaşlara gerekli desteklerin sağlanması amacı ile gıda yardımları yapılır.

2023 gıda yardımını projesi kapsamında sadece ihtiyaç duyan vatandaşlara gıda kolisi teslimi değil, belirli marketlerden ücretsiz alışveriş desteği de verilir. Kızılay’ın uygulaması kapsamında SMS kodları ile vatandaşlar, ilgili marketlerden erzak alışverişlerini yaparlar. Gıda yardımının amaçları kapsamında haklık birleştirilmesi ve yardım için yeterli maddi güce sahip olan vatandaşların, ihtiyaç sahiplerine destek sağlamlarının teşvik edilmesi yer alır. Yeterli güce sahip olan vatandaşlar, ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı için bağışta bulunma hakkına sahipken, bağışlar minimum 10 TL tutarında yapılır.

Gıda yardım paketleri, 16 farklı ürünü içerir. Gıda yardım paketleri içerisine temel gıda ihtiyaçları yer alır. 16 farklı gıda içeriği ile toplamda 120 TL’lik değere sahip paketler oluşturularak, ihtiyaç duyan vatandaşlara Kızılay ve Sağlık Bakanlığı projeleri kapsamında yardım iletilir.

Gıda Yardımına Bağış Nereden Yapılır?

Gıda yardımı için bağış, https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisKategorisel/2/sosyal-yardim-bagislari adresi üzerinden yapılır. Bu adres Kızılay’ın gıda yardımı kolileri oluşturma aşaması için maddi katkıları kabul ettiği web sitesi linkidir. İhtiyaç duyan ailelere dağıtılan gıda kolilerinin oluşturulması için maddi katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar, link üzerinden bağış gerçekleştirmelidirler.

Gıda Yardımı Bağış Yapmak İçin TIKLAYINIZ

Kızılay Gıda Yardımı Koli Bağışı Nasıl Yapılır?

Kızılay gıda yardımına gıda kolisi bağışı yapmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:
 • İnternet üzerinden https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisKategorisel/2/sosyal-yardim-bagislari adresine giriş yapılır.
 • Açılan ana sayfa alanının sol bölümündeki ‘’ Korona Gıda Paketi Desteği’’ başlığı altında yer alan ‘’ bağış yap’’ başlıklı kutucuğa tıklanır.
 • Açılan sayfada yer alan ‘’ üye girişi olmadan bağış yap’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Aynı sayfanın sağında yer alan tablo alanı boşluklarına, koli oluşturma için bağışlanmak istenen nakit tutarı, TC Kimlik numarası, kullanıcı şifresi yazılıp, tablonun en alt bölümünde yer alan ödeme bilgileri alanına ise kredi kartı numarası, kart sahibi ad soy adı, son kullanma tarihi ve cvv kodu yazılarak, ‘’ bağış yap’’ kutucuğuna tıklanır.

Gıda Yardımı Koli Yardımı İçin TIKLAYINIZ

Bu adımlar ile Kızılay gıda yardımı projesi kapsamında gönüllü olarak, gıda yardım paketlerinin oluşturulması için destek verilir. Bu kapsamda bağış yapan vatandaşların katkısı ile hazırlanan paketler, maddi gücü yeterli olmayan ailelere iletilirler.

Gıda Yardımı Paketinde Yer Alan Gıdalar Nelerdir?

Gıda yardımı paketlerinde bulunan gıdalar şu şekilde sıralanırlar:

 • Ayçiçek yağı,
 • Toz şeker,
 • Pirinç,
 • Kuru Fasulye,
 • Kırmızı mercimek,
 • Çay,
 • Bulgur,
 • Yeşil mercimek, domates salçası, un,
 • Tuz, makarna,

Bu gıdalar corona sebebi ile dışarı çıkmakta güçlük çeken ve maddi gücü düşük olan 65 yaş üstü bireylere ve fakirlik belgesi sahibi vatandaşlara iletilen destek kolilerinde yer alırlar.

Gıda Yardımı Telefon Hatları Nelerdir?

Gıda yardımı telefon hatları şu şekilde sıralanırlar:

 • 112 Hızır Acil
 • 156 jandarma İmdat,
 • 115 Millet Arası Kayıt,
 • 114 Sosyal Yardım,
 • 168 Kızılay Çağrı Merkezi,

Bu hatlar gıda yardımı başvuru hatları olarak bilinirler. 168 Kızılay Çağrı Merkezi hattından ise hem gıda yardımı talebi hem de gıda yardım kolileri için bağış yapılır.

Bu hatlara ilişkin telefon numaraları aranıp, vatandaş temsilcilerine ulaşılarak, TC kimlik numarası iletme ve ardından gıda yardımı talebinde bulunma işlemleri gerçekleştirilir. Talepler ardından belediyelerin ilgili çalışanları adreslere ziyaret yaparak, fakirlik belgesi kontrolü ardından gıda kolileri teslimi ile gıda yardımı gerçekleştirirler.

İlgili Makaleler

39 Yorum
 1. Ben şansım varsa kıyafet yardımı istiyorum engelli anneme bakiyorym alıcak durumumuz yok yardımcı olurmusunuz teşekkürler yardıma ihtiyacımız var kimsemiz yok bide ev eskasi kullanılmış ne dicem bilmiyorum pendikte oturuyoruz inşallah yanıt aliriz

 2. Ben şansım varsa kıyafet yardımı istiyorum engelli anneme bakiyorym alıcak durumumuz yok yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 3. Ben sizden yardım talep ediyorum eşim çalışmıyor 4 çocugum var yardıma muhtaçları var evim kira lütfen yardım edin bana

 4. öncelikle yaptığınız yardım hizmetleri için çook teşekür ediyorum size ama erzak gıda yardımına ihtiyacım var iki öğrencim bide bebeğimiz var evimiz kira eşimin adına haciz icra borçları var elden ele borc var yani altında çıkamıyoruz artık bu salgın hastalıktan dolayı çalışmıyor da belediyeye gidiyorum öyle bişey yok diyorlar bana erzak için yada ramazan ayı bekleyin diye

 5. Ben evden çıkamıyorum.virüsden dolayı erzak yardımı istiyorum çok ihtiyacım var evrak getir götür işi için bile çıkamam şeker hastasıyım yasak bana dışarısı ne yapmam lazım acaba.

 6. Merhabalar ben erzak yardımı alıyordum ama 4 aydır gelmiyor niçin gelmiyor diye aradığımda formumu yenilemem lazımmış ama virüsten dolayı evden cikamadigim için gidemiyorum bana yardımcı olurmusunuz lütfen eşim kronik hastası 3 çocuk ev kira erzak almaya çok ihtiyacım var

 7. Torbalidakirada oturuyirum yeni dogan bebegim var 20 günlük kizimda 2.5 yasinda kış tan ötürü iş yok esim calismiyor sigorta yok yardim istiyorum sıkıntı cekiyiruz baya

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık belgesi alarak kaymakamlığa ya da belediyeye yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 8. Bende yardim dan faydalanmak istiyorum cok ihtıyacim var neolur duyun sesimizi duyun lütfen destek verin bize

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan muhtaçlık belgesi alarak bağlı bulunduğunuz kaymakamlık ya da belediye ye başvuruda bulunabilirsiniz.

 9. Gıda yardımı istiyorum çok acil eşim vefat etti çok zorlaniyorum yardimiza ihtiyacım 3tane çocuğum var

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yapabilirsiniz.

 10. 2022 engelli maaşı ve gıda yardımı aynı anda alabilir miyim . Ve toplantıdan sonra ne kadar surede teslim edilir ? …Teşekkür

  1. Merhaba
   Gıda yardım başvurusu aşağıdaki şartları taşıyan vatandaşlara yapılmaktadır.
   Sigortası olmayan ailelere yapılmaktadır.
   Herhangi bir aylık geliri olmayan ailelere yapılmaktadır.
   Herhangi bir mahkeme kararı kapsamında yasa ile bakım altında olmayan kişilere yapılmaktadır.

 11. Merhabalar ben yeni evlendim iş ariyorum esim asgari ucretle calisiyor bulundugumuz yerde is imkani yok ve maaslar cok dusuk yeni evlendigimiz icin borclarimiz cok fazla ve odemekte zorlaniyoruz henuz duzenli bir isim olmadgi icin yardim talebinde bulunmak istedim en azndan borclarmz btene kadar butun evin yuku esimde bu yuzden skntı yasiyoruz

  1. Merhaba
   Gıda yardım başvurusu aşağıdaki şartları taşıyan vatandaşlara yapılmaktadır.
   Sigortası olmayan ailelere yapılmaktadır.
   Herhangi bir aylık geliri olmayan ailelere yapılmaktadır.
   Herhangi bir mahkeme kararı kapsamında yasa ile bakım altında olmayan kişilere yapılmaktadır.

 12. Merhaba. Ben çalışmıyorum eşim vergi indirimli emekli 1450 lira maaşı var. 1150 lira kira ödüyoruz. 3aylık bebeğim var geçinmekte çok zorlanıyoruz. Acaba hangi yardımlardan faydalanabiliriz ?

  1. Merhaba
   Bağlı olduğunuz belediyeye giderek gıda yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 13. Merhaba ben iflas etdim 150.000 tl faizi hariç borcum var.issizdim yeni iş buldum daha iki çocuğum var biri 3 yaş diyeri 1.5 aylık maaşım hacizli aldığım para aynı şekil gidiyor nasıl yardımcı olursunuz

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa giderek başvuru sağlayabilirsiniz.

 14. kocam calismiyor. benimde kucuk bebeyim var calisamiyorum koy yerinde yasiyoruz is yok. hayvan yok. onumuzden kis geliyor komur yardimina bas vurduk redd edildi

  1. Merhaba
   İlk olarak Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi almanız gereklidir. Muhtaçlık belgesini aldıktan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 15. Yasim 23 evliyim iki yıllık eşya ve kredi taksitlerimiz var evimiz de kira beraber yetiyorduk elbet ama supriz bir bebek haberi alana kadar geçinmekte çok zorlaniyorum nereye nasıl başvurmam gerekiyo

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir. SYDV müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 16. Merhaba ben dört çocuk annesiyim cocuklarımdan üçü okuyor biri orta sonda biri altıncı sınıfta biri 3 sınıfta benim eşim işat işçisi yazın biraz çalışıyor kışın iş hiç olmuyor kendim için birşey istemiyorum çocuklarım çok başarılı okumaları için yardım nasıl alabilirim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı yada hane yardımı için müracaat edebilirsiniz

 17. Eşim bel fıtığı ameliyatı oldu 2 kez üst üste ve şuan çalışamıyor bende yeni doğum yaptım bende çalışamıyorum okula giden çocuğum var 1 tanede de bebeğim aldığım rapor parasıyla ancak kira parası faturaları hepsini odeyemiyorum bile sizden gıda yardımı istiyorum uygun görürseniz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 18. Nakti yardım alıyorum 2 ayda bir vriyolar internetten yaptıgım icin kontrol ediyorum tartımı diye orda yattı görünüyor ama ATM ye gittiğimde bakiye yetersiz diyo sebebini öğrene bilirmiyim lütfen

  1. Merhaba, ödemeniz PTT üzerinden yapılmış olabilir. Bazen banka hesabına değil PTT üzerinden ödeme yapılabilmektedir.

  1. Merhaba, 2 ay sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Eğer sosyal kart alırsanız ay kartınıza para yüklenir

 19. merhabalar ben şırnak tan yaşıyorum ve bur da durumu hem mati ve manevi durumu kötü olanlar var ve bunara yardım toplamak istiyorum ve sizin destekleriz bekliyorum gıda yardımı vermek istiyorum 500 ayle ya birlik ve beraberlik olmak güzel

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gıda yardımı için müracaat edebilirsiniz. Valilik ve Kaymakamlıklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gıda yardımı yapıyor.

 20. bunu belki utanarak yazıyorum ama evde yiyecek ekmeğim ile yok çalışamıyorum ve kirada oturuyorum sizlerden yardım bekliyorum

  1. Merhaba, belediye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Merhaba kaymakamliktan nakli yardım alıyorum 3 ayda bir geçen ay aldım fakat bubasvurumu gelecek ay için yenilemem gerekli mu

  3. Merhaba, aldığınız yardım tek seferlik ise başvurunuzu yenilemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu