Sosyal Yardım Platformu

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

28.03.2018
Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Millet olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında yaşayan gariban olarak isimlendirilen insanlara yardım etmek amacıyla çok büyük miktarlarda gıda ve erzak yardımı yapılmaktadır. Bu yardım sadece devlet tarafından değil, yardımsever kişiler ve özel şirketler tarafından da yapılmaktadır. Sizde bu yardımı almak isterseniz öncelikle başvuruyu nereye yapılacağını mutlaka bilmelisiniz. Gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır ve yapılırken nelere dikkat edilmelidir konularında sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız. Bu sayede daha net bir bilgi sahibi olabilir ve isteklerinizi ona göre yapabilirsiniz.

Gıda Yardımı

Adı üzerinde insanların temel ihtiyaçlarının başında gelen gıda konusunda yapılan yardımdır. Bu yardım içerisinde bir insanın aylık olarak ihtiyaç duyacağı yemeklerin bir kutu veya poşet içerisine hazırlanarak ihtiyaç sahiplerine teslim edilmesidir. Ülkemizde verilen asgari ücret bedelinin açlık sınırının altında olduğu günümüzde bu gibi yardımların insanlara yapılması çok büyük değer taşımaktadır. Bu yardımlar devlet kurumları tarafından yapıldığı gibi, aşevi ve vakıflar üzerinden de yapılmaktadır. Bireysel olarak yapanlar ise farklı bir yöntem ile yardımlarını dağıtmayı tercih etmektedir. Bu yardımların sayısı özellikle bizler için mübarek olarak kabul edilen Ramazan ayında kuru gıdalar yoğun şekilde yapılıyor. Kuru gıdaların fazla olmasında ki amaç insanların uzun süre boyunca gıda ihtiyaçlarını karşılamaktır. Gıda yardımı nedir sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

gida yardimi basvuru

gida yardimi basvuru

Gıda Yardımı Kimlere Yapılır?

Gıda yardımı kimlere yapılır sorusunun cevabı da çok basittir. Gerekli gelirin altında yaşayan insanlara bu yardım yapılmaktadır. Bunun için gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Sürekli yardım alabilmeniz için bu detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Ülkemizde yapılan istatistiklere göre nüfusumuzun yaklaşık 5’te 1’i açlık sınırı altındadır. Özellikle devlet kurumlarına yapılan başvurular da bu test mecbur tutulmaktadır. Bunun yapılmasında ki amaç ihtiyaç sahiplerinin doğru şekilde tespit edilerek onlara yardımın daha iyi bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır.

Gıda Yardımı Almak için Gerekli Şartlar

Gelir olarak belirli bir seviyenin altında olunması en büyük şarttır. Gıda yardımı almak için gerekli şartlar arasında bu en öncelikli olandır. Yardımlar gıda yardımı olarak yapılsa da belediyeler bu yardımı genişleterek kömür ve erzak yardımı da yapmaya başladılar. Bu konuda en özenli çalışan kurumların başında belediyeler gelmektedir. Son yıllarda bu tür yardımların verilmesi ve insanların gözden kaçmasını engellemek için sosyal yardım kartı devreye alınmıştır. Muhtarlığa giderek fakirlik belgesi almanız sizin bu yardıma başvuru yapmanız için öncelikli yapacağınız işlem olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. yolcu dedi ki:

  Merhaba
  Gıda yardımı ne kadar süre aralıklarla yapılıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 2 ay sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Eğer sosyal kart alırsanız ay kartınıza para yüklenir

 2. vedat dedi ki:

  merhabalar ben şırnak tan yaşıyorum ve bur da durumu hem mati ve manevi durumu kötü olanlar var ve bunara yardım toplamak istiyorum ve sizin destekleriz bekliyorum gıda yardımı vermek istiyorum 500 ayle ya birlik ve beraberlik olmak güzel

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gıda yardımı için müracaat edebilirsiniz. Valilik ve Kaymakamlıklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gıda yardımı yapıyor.

 3. hülya dedi ki:

  bunu belki utanarak yazıyorum ama evde yiyecek ekmeğim ile yok çalışamıyorum ve kirada oturuyorum sizlerden yardım bekliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Esra dedi ki:

   Merhaba kaymakamliktan nakli yardım alıyorum 3 ayda bir geçen ay aldım fakat bubasvurumu gelecek ay için yenilemem gerekli mu

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aldığınız yardım tek seferlik ise başvurunuzu yenilemeniz gerekir.