Gıda Yardımı Kolisi Kimlere Verilir? Yiyecek Yardımı Rehberi

Gıda yardımları, 65 ya üstünde ki vatandaşlara ve maddi durumu kötü olan vatandaşlara yapılmaktadır.

Gıda Yardımından Yararlanma Şartları

Gıda desteğinden yararlanma koşulları şu şekilde sıralanırlar:

 • 65 yaş üstünde olma,
 • Maddi gücün düşük olması,
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesine sahip olma,
 • Telefon hattı ile başvuru kaydı sağlama,

Bu şartların yerine getirilmesi ile gıda yardımı projesinden yararlanılır.

Gıda Yardımı İçin Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Gıda desteği için fakirlik belgesi alımında izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Gıda yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar ikamet ettikleri yerin muhtarlık binasına ziyaret gerçekleştirirler.
 • Muhtarlığa nüfus cüzdanı fotokopisi teslim edilip,  fakirlik belgesi alımı başvur formu kimlik, iletişim ve adres bilgileri ile doldurulup, imzalanır.

Bu adımlar ardından form muhtarlığa teslim edilir. Başvuruyu takip eden hafta ise Belediye’nin görevlendirmiş olduğu ilgili yetkililer, kişiyi konutunda ziyaret ederek, verilen bilgilerin doğruluğunu teyit ederler. Bu kapsamda kişiye fakirlik belgesi yetkili çalışanlarca iletilir.

Fakirlik belgesine sahip olunmaması halinde gıda yardımından yararlanılması mümkün değildir. Fakirlik belgesi alımı ardından yapılan telefon başvuruları ile gıda yardımı talep edilip, ramazan kolilerinin adreslere teslimi sırasında fakirlik belgesi gösterilerek, gıdalar temin edilir.

Kızılay gıda desteği; Kızılay tarafından düzenlenen ve maddi gücü kısıtlı olan vatandaşlara ramazan kolilerinin iletilmesini içeren uygulamadır. Bu uygulama kapsamında 350 bin aileye ramazan kolilerinin teslimi sağlanır.

Hemen Başvur: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay gıda yardımı müracaatı, yapılmamaktadır. Kızılay’ın gıda yardımı yapacağı  aileler başvurular yerine, belediye ve muhtarlık sistemlerinde kayıtlı olan fakirlik belgesi sahibi aileler içinden otomatik olarak belirlenecektir.

Bu işlem kapsamında Kızılay gıda yardımı yapacağı 350 bin aileyi muhtaçlık durumlarına bağlı olarak belirleyerek, fakirlik belgesi kaydı bulunan aile fertlerinin cep telefonlarına bilgilendirme SMS’i gönderir. SMS bildirimi alan aileler ise Kızılay gıda yardımı programı kapsamında iş birliği bulunan marketlerden ücretsiz alışverişlerini gerçekleştirirler.

Gıda Yardımı Kodu Nedir?

Gıda yardımı kodu, Kızılay’ın otomatik olarak belirlediği ve gıda yardımından yararlanacak olan kişilere SMS yoluyla ilettiği şifredir. Bu şifre içerisinde ise Kızılay’ca yardım alışverişi olanağını sağlamak amacıyla yüklenen TL karşılıkları yer alır.

Kızılay tarafından cep telefonuna gıda yardımından yararlanma hakkı taşındığına dair SMS gönderilen vatandaşlar, mesajdaki kod ile SMS içinde bilgisi sunulan ucuzluk marketlerine giderek, gıda alışverişlerini ücretsiz olarak gerçekleştirirler.

Gıda Yardımı Kaç Aileye Yapılacak?

Gıda yardımı yapılacak olan aile sayısı, 350 bin olarak belirlenmiştir. Türk Kızılayı tarafından yapılan açıklama kapsamında 6 ay süresinde, 10 milyon ihtiyaç sahibine gıda yardımları yapılacağı açıklanmıştır. Bu rakamın, telefon hatları üzerinden yapılan Sağlık Bakanlığınca desteklenen gıda yardımları onayları ile birlikte 1,6 milyon kişiye ulaşacağı açıklanmıştır.

Gıda Yardımı Yapılma Sebebi Nedir?

Gıda yardımının yapılma nedenleri, pandemi etkisiyle vatandaşların dışarı çıkma güçlüklerinin artması ve maddi durumlarına yönelik değişimlerin yaşanmasıdır. Pandemi sonrası maddi güçlerinden azalış olan vatandaşların desteklenmesi, virüs sebebi ile dışarı çıkma oranları düşen 65 yaş üstü vatandaşlara gerekli desteklerin sağlanması amacı ile gıda yardımları yapılır.

Gıda yardımını projesi kapsamında sadece ihtiyaç duyan vatandaşlara gıda kolisi teslimi değil, belirli marketlerden ücretsiz alışveriş desteği de verilir. Kızılay’ın uygulaması kapsamında SMS kodları ile vatandaşlar, ilgili marketlerden erzak alışverişlerini yaparlar. Gıda yardımının amaçları kapsamında haklık birleştirilmesi ve yardım için yeterli maddi güce sahip olan vatandaşların, ihtiyaç sahiplerine destek sağlamlarının teşvik edilmesi yer alır. Yeterli güce sahip olan vatandaşlar, ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı için bağışta bulunma hakkına sahipken, bağışlar minimum 20 TL tutarında yapılır.

Gıda yardım paketleri, 16 farklı ürünü içerir. Gıda yardım paketleri içerisine temel gıda ihtiyaçları yer alır. 16 farklı gıda içeriği ile toplamda 120 TL’lik değere sahip paketler oluşturularak, ihtiyaç duyan vatandaşlara Kızılay ve Sağlık Bakanlığı projeleri kapsamında yardım iletilir.

Gıda Yardımına Bağış Nereden Yapılır?

Gıda yardımı için bağış, https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisKategorisel/2/sosyal-yardim-bagislari adresi üzerinden yapılır. Bu adres Kızılay’ın gıda yardımı kolileri oluşturma aşaması için maddi katkıları kabul ettiği web sitesi linkidir. İhtiyaç duyan ailelere dağıtılan gıda kolilerinin oluşturulması için maddi katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar, link üzerinden bağış gerçekleştirmelidirler.

Gıda Yardımı Bağış Yapmak İçin TIKLAYINIZ

Kızılay Gıda Yardımı Koli Bağışı Nasıl Yapılır?

Kızılay gıda yardımına gıda kolisi bağışı yapmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisKategorisel/2/sosyal-yardim-bagislari adresine giriş yapılır.
 • Açılan ana sayfa alanının sol bölümündeki ‘’ Korona Gıda Paketi Desteği’’ başlığı altında yer alan ‘’ bağış yap’’ başlıklı kutucuğa tıklanır.
 • Açılan sayfada yer alan ‘’ üye girişi olmadan bağış yap’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Aynı sayfanın sağında yer alan tablo alanı boşluklarına, koli oluşturma için bağışlanmak istenen nakit tutarı, TC Kimlik numarası, kullanıcı şifresi yazılıp, tablonun en alt bölümünde yer alan ödeme bilgileri alanına ise kredi kartı numarası, kart sahibi ad soy adı, son kullanma tarihi ve cvv kodu yazılarak, ‘’ bağış yap’’ kutucuğuna tıklanır.

Gıda Yardımı Koli Yardımı İçin TIKLAYINIZ

Bu adımlar ile Kızılay gıda yardımı projesi kapsamında gönüllü olarak, gıda yardım paketlerinin oluşturulması için destek verilir. Bu kapsamda bağış yapan vatandaşların katkısı ile hazırlanan paketler, maddi gücü yeterli olmayan ailelere iletilirler.

Gıda Yardımı Paketinde Yer Alan Gıdalar Nelerdir?

Gıda yardımı paketlerinde bulunan gıdalar şu şekilde sıralanırlar:

 • Ayçiçek yağı,
 • Toz şeker,
 • Pirinç,
 • Kuru Fasulye,
 • Kırmızı mercimek,
 • Çay,
 • Bulgur,
 • Yeşil mercimek, domates salçası, un,
 • Tuz, makarna,

Bu gıdalar corona sebebi ile dışarı çıkmakta güçlük çeken ve maddi gücü düşük olan 65 yaş üstü bireylere ve fakirlik belgesi sahibi vatandaşlara iletilen destek kolilerinde yer alırlar.

Gıda Yardımı Telefon Hatları Nelerdir?

Gıda yardımı telefon hatları şu şekilde sıralanırlar:

 • 112 Hızır Acil
 • 156 jandarma İmdat,
 • 115 Millet Arası Kayıt,
 • 114 Sosyal Yardım,
 • 168 Kızılay Çağrı Merkezi,

Bu hatlar gıda yardımı başvuru hatları olarak bilinirler. 168 Kızılay Çağrı Merkezi hattından ise hem gıda yardımı talebi hem de gıda yardım kolileri için bağış yapılır.

Bu hatlara ilişkin telefon numaraları aranıp, vatandaş temsilcilerine ulaşılarak, TC kimlik numarası iletme ve ardından gıda yardımı talebinde bulunma işlemleri gerçekleştirilir. Talepler ardından belediyelerin ilgili çalışanları adreslere ziyaret yaparak, fakirlik belgesi kontrolü ardından gıda kolileri teslimi ile gıda yardımı gerçekleştirirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu