Sosyal Yardım Platformu

2019 Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2019 Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2019’da gıda yardımı başvuru yapmak için sosyal yardım dernekleri ve belediyelere başvuru yapılmaktadır. Gıda yardımı; sosyal hizmet kapsamında verilen ve ihtiyaç sahiplerinin gereksinimlerini karşılamak için verilmektedir. Karşılıksız olarak ve düzenli şekilde yapılan gıda yardımı; maddi sıkıntı çeken kişilere yapılmaktadır. Erzak yardımı ile beraber:

 • Giysi ve kıyafet yardımı,
 • Yakacak yardımı,
 • Kırtasiye yardımı yapılmaktadır.

Gıda Yardımı Kimlere Verilir?

Gıda yardımı alacak kişiler gerçek ihtiyaç sahipleridir. Başvuru yapan kişiler yetkililer tarafından araştırılır ve uygun olan kişilere erzak yardımı yapılır.  Gıda yardımı almaya hak kazanacak kişiler ise:

 • Muhtaçlar,
 • Öğrenciler,
 • Kimsesiz olan kişiler,
 • Aş evleri,
 • Hayır kurumları erzak yardımı alabilmektedir.

Erzak Yardımı Kimler Tarafından Verilmektedir?

Erzak yardımı ödemeleri Türkiye’nin çok kurumları tarafından yapılmaktadır. Farklı sosyal yardımlaşma derneklerinden de erzak yardımı talep edilebilir. Ancak genel olarak il ve ilçe belediyeleri tarafından erzak yardımı başvuru yapılmaktadır. Belediyeler; yardım için kendi bütçelerini belirlemektedir. Buna göre vatandaşlar belirlenir. Erzak yardımı dışında ihtiyaç sahiplerine maddi yardımlar da yapılmaktadır. Erzak yardımı içinde:

 • Gıda ürünleri,
 • Temel temizlik ürünleri,
 • Bebek ve çocuk ürünleri bulunmaktadır.

Erzak yardımları tüm temel ihtiyaçları içeren yardımlardır. Ailenin kaç kişilik olduğuna göre erzak içeriği de değişmektedir.

Erzak Yardımı Nasıl Hesaplanır?

Erzak yardımı hesaplama yaparken 4 kişilik ailenin temel ihtiyaçları ve tüketim değerleri hesaplanmaktadır. Bu noktada eğer aile hanesinde daha fazla yaşayan kişi varsa, çok sahipli bir aile ise, erzaklar daha farklı şekilde hesaplanmaktadır. Ancak genel olarak erzak içeriği 4 kişilik bir aileye göre hesaplanmaktadır. Erzak yardımı içinde, bir ailenin bir aylık ihtiyaçları kutu ya da poşet içerisinde aileye teslim edilmektedir. Bu yardım hem devlet ve belediyeler tarafından hem de yardım kurumları tarafından da yapılmaktadır. Erzak yardımı içerisinde kuru besinler bulunmaktadır. Kuru gıdaların daha fazla olmasının sebebi ise daha uzun süre bozulmadan kullanılabilmesini sağlamaktır. Gıda yardımı yapılan ailelerin gelir testine girmesi gerekmektedir.

Gıda Yardımı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Erzak yardımı almak için gerekli koşullar belediyeler tarafından düzenlenmiştir. Ancak belediyeler dışında yardım kurumları tarafından erzak yardımı alan kişilerin, kurumlar tarafından belirlenmiş kuralları yerine getirmesi gerekmektedir. Gıda yardımı almak için belediyeler tarafından düzenlenmiş olan en büyük şart ise gelir olarak belirli bir seviyenin altında olmak gerekmektedir. Bu noktada belediyelerden erzak yardımı almak için fakirlik belgesi almak gerekmektedir. Fakirlik belgesi alan aileler, belediyeler tarafından yetkili olan uzmanlar tarafından kontrol edilir ve uygun görülen ailelere her ay düzenli olarak erzak gönderilmektedir. Erzak paketi içinde genel olarak 4 kişilik ailenin beslenmesine destek olacak bir paket hazırlanmaktadır.

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erzak yardımı başvurusu yapmak için başvurduğunuz kurumun kriterlerini araştırmanız gerekmektedir. Genel olarak belediyelere erzak yardımı başvurusu yapacak olan kişiler:

 • Başvuru sahipleri, üzerinde TC kimlik numarası olan kimlik fotokopisi
 • Erzak desteği almak için doldurulacak olan ve muhtarlıklardan alınan dilekçe örneği
 • Fakirlik belgesi

Bu belgelerin tamamı muhtarlıklardan alınabilmektedir. Ancak belediyeler dışında erzak yardımı yapılacak olan kuruluşlarda farklı belgeler de talep edilebilmektedir. Bu bilgilere ek olarak yalnızca başvuru sahipleri için değil, başvuru yapmamış ancak muhtarlar tarafından bildirilmiş aileler de tespit edilerek erzak yardımı yapılmaktadır. Erzak yardımı koli değerinde nakdi yardım olarak ya da kupon sistemi olarak da yapılabilmektedir.

Erzak Yardımı Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Erzak dağımı belediyeler tarafından görevlendirilmiş yetkililer tarafından yapılmaktadır. Bu yardımların dağıtımı ise aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Temel gıda koli ya da poşetleri,
 • Sözleşmeli marketler ile anlaşmalı olarak kupon sistemi,
 • Belediyelerin sosyal yardım müdürlüklerine bireysel olarak yapılan başvurular neticesinde koli erzak yardımı,
 • Erzak kadar nakdi yardım yapılmaktadır.

Erzak yardımı alacak olan kişiler aynı zamanda bebekler için bez ve mama yardımı ya da engelli yardımı için de başvuru yapabilir. Muhtaç asker ailesi yardımı dışında, giyecek yardımları ve fakir ailelere kira yardımı da yapılmaktadır.

Belediyelerden Erzak Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye erzak yardım başvurusu yapmak için direkt olarak belediyeye başvuru yapılabilir ya da muhtara giderek başvuru yapılabilmektedir. Belediyeler yardım hizmeti vermek için kendi Sosyal Yardım Müdürlükleri kurabilmektedir. Bu işlemleri de bu müdürlükler üzerinden tamamlamaktadır. Ancak başvuru yapabilmek için belediyelerin sosyal bölümleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bunun dışında bazı belediyeler; erzak yardımı için başvuru yapılmadan, muhtarlıklar aracılığı ile ailelere destek vermektedir. Erzak yardımları belediyeler tarafından yapılan duyuru ilanları ile yapılmaktadır. Genel olarak erzak yardımları dini dönemlerde daha sık şekilde yapılmaktadır. Belediyelerin ne zaman erzak yardımı yapacağını öğrenmek için belediyeyi arayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Nasıl Verilir?

Sosyal yardım kartı limitli kartlardır. Bu kartlar ile anlaşmalı marketlerden kart limiti kadar evin ihtiyacı olan her şey alınabilmektedir. Erzak yardımı başvurusu yapan kişilere belediyeler sosyal yardım kartı verebilmektedir. Bu kartlar ile temizlik malzemeleri, yiyecek ya da içecekler veya kişisel bakım ürünleri alınabilmektedir. Sosyal Yardım kartı sayesinde hangi malzemelere ihtiyacınız varsa, o malzemeyi alabilirsiniz. Bu kartları alabilmek için fakirlik belgesi ile beraber belediyelere başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun için gerekli belgeler:

 • TC kimlik numarasının yazılı olduğu kimlik belgesi,
 • Yardım dilekçesi,
 • Sağlık belgesi,
 • Muhtarlıklardan alınmış olan ikametgah belgesi,
 • Gelir belgesi

Belediye Dışında Erzak Yardımı Yapan Kuruluşlar Nelerdir?

Belediye dışında gıda yardımı yapan yerler Türkiye’de oldukça fazladır. Genel olarak Türkiye’deki her il ve ilçede özel kurumlar, dönem dönem gıda yardımı yapmaktadır. Gıda yardımı ile beraber maddi yardım da yapılmaktadır. Erzak yardımı yapan yerler ise:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapabilirsiniz.
 • Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapabilirsiniz.
 • Sosyal Hizmetler’e başvuru yapabilirsiniz.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirsiniz.
 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı,
 • İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı özellikle düzenli olarak erzak yardımı yapmaktadır.

Bu kurumlar, hem erzak hem de maddi yardım sağlamaktadır. Her kurum; farklı oranlarda ve aralıklarda destek sağlamaktadır. Özellikle engelli bir çocuğu ailelerin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapması önerilmektedir.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı Yardım Çağrısı’ndan Erzak

Erzak yardımı Türkiye Sokak Çocukları Vakfı özel kuruluş olarak yardım hizmeti vermektedir. Her sene, muhtaç olduğu belirlenen ailelere ve çocuklarına destek vermektedir. Türkiye sokak çocukları vakfı, muhtaç olma sebebi ile geçim sıkıntısı yaşayan ve çocuklarına bakmakta zorluk çeken ailelere yardımda bulunmaktadır. Özellikle okula giden çocukların eğitim masrafları ve ailelerin erzak yardımları için destek sağlamaktadır. Bu destekler:

 • Sigortası olmayan ailelere yapılmaktadır.
 • Herhangi bir aylık geliri olmayan ailelere yapılmaktadır.
 • Herhangi bir mahkeme kararı kapsamında yasa ile bakım altında olmayan kişilere yapılmaktadır.

Yardım edilecek ailelerin herhangi bir konutu, taşınmazı ya da aracı olmaması gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru ve Şartları Nelerdir ?

Ücretsiz Giyecek Yardımı Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
 1. Zahide dedi ki:

  Gıda yardımı istiyorum çok acil eşim vefat etti çok zorlaniyorum yardimiza ihtiyacım 3tane çocuğum var

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yapabilirsiniz.

 2. burak dedi ki:

  2022 engelli maaşı ve gıda yardımı aynı anda alabilir miyim . Ve toplantıdan sonra ne kadar surede teslim edilir ? …Teşekkür

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Gıda yardım başvurusu aşağıdaki şartları taşıyan vatandaşlara yapılmaktadır.
   Sigortası olmayan ailelere yapılmaktadır.
   Herhangi bir aylık geliri olmayan ailelere yapılmaktadır.
   Herhangi bir mahkeme kararı kapsamında yasa ile bakım altında olmayan kişilere yapılmaktadır.

 3. Duygu dedi ki:

  Merhabalar ben yeni evlendim iş ariyorum esim asgari ucretle calisiyor bulundugumuz yerde is imkani yok ve maaslar cok dusuk yeni evlendigimiz icin borclarimiz cok fazla ve odemekte zorlaniyoruz henuz duzenli bir isim olmadgi icin yardim talebinde bulunmak istedim en azndan borclarmz btene kadar butun evin yuku esimde bu yuzden skntı yasiyoruz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Gıda yardım başvurusu aşağıdaki şartları taşıyan vatandaşlara yapılmaktadır.
   Sigortası olmayan ailelere yapılmaktadır.
   Herhangi bir aylık geliri olmayan ailelere yapılmaktadır.
   Herhangi bir mahkeme kararı kapsamında yasa ile bakım altında olmayan kişilere yapılmaktadır.

 4. Sinem dedi ki:

  Merhaba. Ben çalışmıyorum eşim vergi indirimli emekli 1450 lira maaşı var. 1150 lira kira ödüyoruz. 3aylık bebeğim var geçinmekte çok zorlanıyoruz. Acaba hangi yardımlardan faydalanabiliriz ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı olduğunuz belediyeye giderek gıda yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 5. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben iflas etdim 150.000 tl faizi hariç borcum var.issizdim yeni iş buldum daha iki çocuğum var biri 3 yaş diyeri 1.5 aylık maaşım hacizli aldığım para aynı şekil gidiyor nasıl yardımcı olursunuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa giderek başvuru sağlayabilirsiniz.

 6. mehriban dedi ki:

  kocam calismiyor. benimde kucuk bebeyim var calisamiyorum koy yerinde yasiyoruz is yok. hayvan yok. onumuzden kis geliyor komur yardimina bas vurduk redd edildi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İlk olarak Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi almanız gereklidir. Muhtaçlık belgesini aldıktan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 7. Feyza dedi ki:

  Yasim 23 evliyim iki yıllık eşya ve kredi taksitlerimiz var evimiz de kira beraber yetiyorduk elbet ama supriz bir bebek haberi alana kadar geçinmekte çok zorlaniyorum nereye nasıl başvurmam gerekiyo

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir. SYDV müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 8. Zayep dedi ki:

  Merhaba ben dört çocuk annesiyim cocuklarımdan üçü okuyor biri orta sonda biri altıncı sınıfta biri 3 sınıfta benim eşim işat işçisi yazın biraz çalışıyor kışın iş hiç olmuyor kendim için birşey istemiyorum çocuklarım çok başarılı okumaları için yardım nasıl alabilirim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı yada hane yardımı için müracaat edebilirsiniz

 9. Sultan dedi ki:

  Eşim bel fıtığı ameliyatı oldu 2 kez üst üste ve şuan çalışamıyor bende yeni doğum yaptım bende çalışamıyorum okula giden çocuğum var 1 tanede de bebeğim aldığım rapor parasıyla ancak kira parası faturaları hepsini odeyemiyorum bile sizden gıda yardımı istiyorum uygun görürseniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 10. Fazilet yıldız dedi ki:

  Nakti yardım alıyorum 2 ayda bir vriyolar internetten yaptıgım icin kontrol ediyorum tartımı diye orda yattı görünüyor ama ATM ye gittiğimde bakiye yetersiz diyo sebebini öğrene bilirmiyim lütfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeniz PTT üzerinden yapılmış olabilir. Bazen banka hesabına değil PTT üzerinden ödeme yapılabilmektedir.

 11. yolcu dedi ki:

  Merhaba
  Gıda yardımı ne kadar süre aralıklarla yapılıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 2 ay sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Eğer sosyal kart alırsanız ay kartınıza para yüklenir

 12. vedat dedi ki:

  merhabalar ben şırnak tan yaşıyorum ve bur da durumu hem mati ve manevi durumu kötü olanlar var ve bunara yardım toplamak istiyorum ve sizin destekleriz bekliyorum gıda yardımı vermek istiyorum 500 ayle ya birlik ve beraberlik olmak güzel

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gıda yardımı için müracaat edebilirsiniz. Valilik ve Kaymakamlıklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gıda yardımı yapıyor.

 13. hülya dedi ki:

  bunu belki utanarak yazıyorum ama evde yiyecek ekmeğim ile yok çalışamıyorum ve kirada oturuyorum sizlerden yardım bekliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Esra dedi ki:

   Merhaba kaymakamliktan nakli yardım alıyorum 3 ayda bir geçen ay aldım fakat bubasvurumu gelecek ay için yenilemem gerekli mu

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aldığınız yardım tek seferlik ise başvurunuzu yenilemeniz gerekir.