Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekmektedir. Birçok yardım başvurusunu bu kurum kabul etmektedir. Yardıma muhtaç olan, maddi imkansızlıkları bulunan kişilere birçok konuda yardım parası verilir.

Sosyal yardım parası alabilecek olan kişiler; 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında belirtilmiştir. Yardım alması uygun görülen muhtaç vatandaşlara sağlanan nakdi ve diğer yardımlar, aylık düzenli olarak yapılır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal yardım parası verdiği durumlar aşağıda listelenmiştir:

 • 65 yaşından büyük muhtaç, güçsüz ve kimsesiz kişiler yardım alabilmektedirler.
 • Engelli aylığı yardım kapsamındadır.
 • Engelli yakınlarına aylık bağlanabilmektedir.
 • Silikozis hastaları yardım parası alabilmektedir.
 • Eşi vefat etmiş olan kadınlara düzenli olarak nakit yardımı yapılabilmektedir.
 • Muhtaç asker ailelerine düzenli olarak nakit yardımı yapılmaktadır.
 • Öksüz ve yetimlere yardım parası verilmektedir.
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı yapılmaktadır.
 • Şartlı eğitim yardımı ödemesi bulunmaktadır.
 • Şartlı sağlık yardımı için para verilmektedir.
 • Çoklu doğum yardımı yapılmaktadır.
 • Psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik nakdi yardım yapılmaktadır.

E-Devlet Aile ve Sosyal Politikalar Yardım Başvurusu  

Corona virüs nedeni ile maddi açıdan zarar gören kişilere 1.000 TL yardım ödenmeye başlanmıştır. Bu yardım ödemelerinin 3 fazda yapılacağı açıklandıktan sonra birinci ve ikinci faz ödemelerinde başvuru kabul edilmemiştir. İhtiyacı olan kişiler tespit edilerek ödemeleri yapılmıştır. Ancak üçüncü faz ödemelerinde e-devlet sistemi üzerinden başvuru kabul edileceği açıklanmıştır.

E-Devlet Aile ve Sosyal Politikalar Yardım Başvurusu

E-devlet sisteminden 1.000 TL yardımına başvuru yapmak isteyenler öncelikle e-devlet sistemine girerek kimlik doğrulaması yapmalılardır. Ardından hizmet veren kurumlar içerisinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunmalıdır. Kurumun hizmetleri arasından Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu seçilmelidir.

Eğer daha önceden yardım başvurusu yapılmış ise; bu sayfada görülebilmektedir. Ancak yapılmış bir başvuru yok ise; uyarı mesajı gösterilmektedir. Başvurusu bulunmayanların yeni başvuru butonuna tıklamaları gerekmektedir.

Sosyal ve ekonomik desteğin tanımı, bu destekten kimlerin yararlanabileceği, başvurunun nasıl değerlendirileceği, başvuru sahiplerinin denetlemelerinin nasıl olduğu, haksız yere sosyal yardım parası almak isteyenlere nasıl bir cezai işlem uygulandığı açılan sayfada anlatılmaktadır.

Anlatılanların kabul edildiğine dair kutucuğun işaretlenmesi ve devam et butonuna tıklanması gerekmektedir. Kişinin başvurusu hakkında araştırma yapılmasına izin vermesi istenen bilgileri doldurması gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Parası 

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından doğum parası yardımı verilmektedir. 18 yaşının üzerinde, evlilik çatısı altında doğan, canlı yapılmış olan doğumlar için verilen bir yardımdır. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL yardım ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler annenin adına PTT şubelerine aktarılmaktadır. Annenin kimlik belgesi ile beraber PTT şubesine giderek ödemeyi alabilmesi mümkündür.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Süt Yardımı

Canlı doğum yapan annelere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu yapmaları durumunda süt ödeneği verilmektedir. Süt parasının güncel tutarı 180 TL’dir. Ancak yapılacak olan zam ile beraber 200 TL civarında olması planlanmaktadır. Tek seferlik verilen bir yardım ücretidir. Başvurunun ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekmektedir. Tutar kişinin banka hesabına aktarılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aşı Yardımı

Aşı yardımı, 0 ve 6 yaş aralığındaki çocukların aşılarının yapılmasının önüne maddi imkansızlıkların geçmemesi için verilen bir yardımdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuru yapılabilmektedir. Hanede sosyal güvenceli bireyin olmaması, düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi durumunda yardım verilmeye devam edilmektedir. Ancak 6 yaşına kadar verilen bir yardımdır. Ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır ve 2 ay için 35 TL ödeme yapılmaktadır. Sadece tek seferlik olmak üzere ilk doğum yapıldığında 75 TL ödeme yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı eğitim yardımı alacak olanların yardım tutarları cinsiyetlerine ve öğretim gördükleri kuruma göre değişiklik göstermektedir. İlköğretim öğrencileri erkek iseler 35 TL ve kız iseler 40 TL ödeme almaktadırlar. Ortaöğretim öğrencisi olan kız öğrencilere 60 TL, erkek öğrencilere 50 TL yardım parası ödenmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yardım alanların başvuru durumlarını görüntülemek istemeleri halinde izlemeleri gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • E-devletin resmi web sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfadaki giriş yap butonuna tıklanmalıdır. Sisteme kimlik doğrulaması yapılarak giriş yapılmasını istemektedir. Bunun için e-devlet şifresi, mobil imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı ve elektronik imza gibi seçenekler sunulmaktadır. E-devlet şifresi ile giriş yapmak isteyenlerin herhangi bir PTT şubesine kimlik belgeleri ile beraber giderek 2 TL ücret karşılığında şifre almaları gerekmektedir.
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilerek kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra e-hizmetler butonuna tıklanması gerekmektedir. E-devlet sistemi aracılığı ile hizmet alınabilecek kurumlar listelenmektedir. Bu kurumlar içerisinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunmalıdır.
 • Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonu tıklanmalıdır. Açılan sayfada ilgili kurum aracılığı ile alınmış olan sosyal yardım bilgileri, yardım almaya başlanan tarih, alınan yardım tutarı gibi detaylı bilgiler görülmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan sosyal yardım parası alacak olanların telefon aracılığı ile sorgulama yapabilmeleri için Alo 144 hattını aramaları gerekmektedir. Hattın aranması durumunda herhangi bir ücret ödenmemektedir ve başvuru durumu ile ilgili bilgi alınabilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Ödemesi

Sosyal yardım parası alanların ödemelerinin zamanları belirlenirken doğum yıllarının son hanesine bakılmaktadır. Buna göre ödeme günleri şu şekildedir:

 • Doğum senesinin son hanesi 0 ve 5 olanlara ayın 1’inde ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum yılı 1 veya 6 ile bitenler, ayın 2’sinde ödemelerini almaktadırlar.
 • Doğum senesinin son rakamı 2 ve 7 olanların ödemeleri ayın 3’ündedir.
 • Doğum yılının son rakamı 3 veya 8 olanlar yardım paralarını ayın 4’ünde alabilmektedirler.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu yapıp ayın 5’inde ödeme alacak olanlar; doğum yılının son hanesi 4 veya 9 olanlardır.

İlgili Makaleler

409 Yorum

 1. Eşim cezaevine dün alındı. 2 tane cocugum var 1.5 ve 3,5 yaşlarında. İşine son verilecek. Nasıl yardım alabilirim? Nereye başvurabilirim?

 2. Mrb benim eşimin kesinleşen 5yil cezası var eşimin adına ev var ama kayinlarim ve kaynanam oturuyor eşimin uzerindende evi almıyorlar ben kirada oturuyorum iki çocuğum var 4ve 5yaslarinda maddi sıkıntılar yaşıyorum kiramı odeyemiyorum mahkum yakınlarına bağlanan maaştan faydalanabilirmiyim

 3. parayardımı

  giyecek kışsoğuk giyecek üstumuzyok iki çouğum var sizden ricam yardim istiyorum kirdayiz eşimin kazancı kirayayetmiyor

 4. Evliyim resmi nikâhım yok biri beş diğeri 2bucuk yaşlarında iki erkek oğlum var.pandemi nedeniyle izindeyim çalışamıyorum mahkumum evim kiralık hiçbir yerden sosyal yardım almiyorum.cok zor durumdayim Allah rızası için bana bı care 05050814508

 5. Ben bir kez gida yardimi aldim 200 TL uc ayda bir yatacak denildi esim.ceza evinde 4 yasinda bir oglum var simdi kapsam disi kaldi diyo neden aceba

 6. Yardimin durumu devam ediyor
  Diger aile yardımı 500tl
  Tedarik edilmedi banka talimati verilmedi teslim edilmedi bunu görüyorum e devlette baktigimda 500tl her aymi alacagim yoksa tek seferlikmidir cevap bekliyorum birde cevap gelince ben yorum olarak mail ustune linke tiklayip goremiyorum

 7. Merhabalar. Eşim 3 senedir cezaevinde. 10 senelik cezasi var. Ailemin yanında kalıyorum 2 cocugum var. Bana Mart 2019 dan itibaren maas bağlandı. Mart 2020 de 1 sene doluyor.Geçen haftalarda eve kontrole gelen görevli bu yardim bir senelik olarak baglanmış dedi. Bende kesilecek mi yani diye sordugumda, Değerlendirme yapılacak kesilip kesilmeyecegini ben bilemem dedi.. bana bu maaş verilmezse zor durumda kalıcam. Değerlendirme süreci ne kadar zaman alır bilginiz var mı? Ve bu maaşı iptal ederler mi?

  1. Merhaba
   Değerlendirme süreci uzun sürmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda alınan karar tarafınıza bildirilecektir.

  2. Nasil başvurdun buna benimde eşim ceza evine girdi ne tür belge filan lazim

  3. Merhaba nasıl başvurdunuz acaba bu maaşa benimde eşim cezaevinde 3 çocuğum var

 8. Kızım 2020 Nisan EKPSS’ye girecek . Henüz başvuru yapmadık. Hastaneden engelli raporu aldık . Raporu sınav için nereye teslim edeceğiz.

  1. Merhaba
   Raporu ÖSYM başvuru merkezlerine götürmeniz gerekmektedir.

 9. mrb esi cezaevinde olanlar bilgi almak istiyo sizden,kimine belediyeye gidin diyosunuz kimine kaymakamliga,aradaki fark nee her hükümlu maasa baglaniyormu tesekurler

  1. Merhaba
   Başvurularınızı aşağıdaki kurumlara yapabilirsiniz.Belediye ya da kaymakamlık fark etmemektedir.
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
   Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
   Vakıf Genel Müdürlüğüne,
   Bulundukları bölgelerdeki belediyelere.

 10. mrb,esim sigortali calisiyordu kesinlesmis hapis cezasi geldi isten ayrildi sigortada kestiler ama ben sigortadan dahada faydalaniyorum 2ay oldu, simdi basvuru yapsam maas baglanirmi bana esimin 5aylik bir cezasi var, sigorta cikisi verilmis ama evim kira hicbir gelirimde yok maas baglanirmi bana 1tanede bebeyim var 18aylik

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 11. Eşim cezaevinde vakifa basvuru yaptim 4 ayda bir maas yatacakmis 8 aylik oğlum var ne kadar acaba baska nereye basvurabilirim

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 12. Merhaba erkek kardeşim hapse girdi babam yaşlı durumları yok mahkum yardımı alabilirim annem

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan muhtaçlık belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 13. Eşim cezaevinde hangi kuruma ve hangi kağıtlarla başvuru yapabiliyorum maaş için

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Fakirlik kağıdı ile birlikte, bağlı bulunduğunuz kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 14. Merhaba! Babam 7 ay oluyo hapisanede ben çalışmıyorum annem ev hanımı 9 kardeşiz 6 evli 4 bekar babam emekli SSK il ama maaşı hacizli ve maddi olarak çok zorlanıyoruz
  annem yardımdan faydalanabilir mi ?

 15. Merhaba babam cezaevinde annemle ayrıldılar babamın vasiligi bende ben kızı olarak hapishane yardımndan yararlanabilirmiyim nereye başvurmam lazım

 16. Merhabalar babam 3 yıldır cezaevinde bende evliyim ama vasiligi bende hapshane yardımını ben alabilirmiyim sigırtalı çalışmıyorum kardeşlerim benim yanımda ben yararlanabilirmiyim hapishane yardımından

  1. Merhaba
   Bu yardımdan ancak anneniz faydalanabilmektedir.

 17. Esim ceza evinde 3 çocuğum var boşanma surecindeyiz fakat dava sürekli atıyor bu yardımdan yararlanabilir miyim bosanana kadar

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek, durumunuzu belirten bir dilekçe ile yardım talebi başvurusu yapabilirsiniz.

 18. Eşim cezaevinde 2 tane çocuğum var biri 3 biri 1 yaşında ailemin yanina yerleştim yardım basvurusu için napmam lazım

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 19. Merhaba. Eskim bir bucuk senedir cezaevinde ve ben 3 cocugumla kayınvalidemle birlikte kalıyoruz. Daha yeni ilk yardım ödemesi aldım. Böyle bir yardımdan haberimiz olmadıgı icin daha erken basvuramadım. bu birbucuk yıl ıcınde cok zorluk cektık ve borca girdik. Gecmis olan 1 bucuk senenin geri yönelik ödeme yapılması mümkünmü? Konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim, tesekkkürler.

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri genel olarak başvuru yaptığınız tarihten itibaren geçerli olmaktadır.

 20. Mrb eşimden boşanma aşamasındayız daha ilk davamız olmadı.ev kira 1 yaşında bebegimle calismiyorum da.esimde çalışmıyormuş.mahkeme nafaka da baglamadi henüz.yardim alablirmym?gelirim yok çocuğa bakan da yok

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 21. Ben kömür yardımına bas vurmak istiyorum benim evim sobali ben ev sahibiyle oturuyor görünüyorum ama ayri evde yasiyoruz ev sahibimin evi dogal gazli benimki sobalı lütfen bana yardim edin ben 12şubat kmaraş magralı mahellesi ermiş caddesi no 4de ikamet ediyorum basvurumun onaylanmadini istiyorum telefon numaram 05364500170

  1. Merhaba
   Kömür yardımından faydalanmak için Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak başvuru sağlayabilirsiniz.

 22. Esim 3 aydan beri ceza evinde kendi ailemle birlikde kaliyorum ve evim kira kira parasi oduyemiyorum 3 yasinda cocugum var yardim istiyorum

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan alacağınız Muhtaçlık Belgesi ile bağlı bulunduğunuz belediyeye ya da kaymakamlığa giderek yardım başvurusu yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Devlet tarafından sunulan sosyal yardım başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Vatandaşlar yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulundukları yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirler.

 23. eşim piskolojisi bozulmus tedavi goruyor ben cocuklarıma bakmak zorunda kalıyorum o yuzde çalısamıyorum 3 cocuk babasıyım gelirim yok iş imkanıda yok işimden ayrıldım 2 yıldır zar zor evime bakıyorum nasıl yardım alabilirim

 24. Merhaba benim 3kizimvar eşim asgari ücret le çalışmakta evimiz kira ve kizlar ilkokul ve ortaokul da okuyor herhangi bir yardım alabilirmiyim?

  1. Merhaba
   Öğrenci yardımına başvuru yapabilirsiniz.

 25. Merhaba esim acik cezaevine girdi. 1 yasinda kizim var evimiz kira hic bir gelirimiz guvencemiz yok yardim alabilir miyim?

 26. herhangi bir aylık gelirim yok.oğlum ve kızım üniversitede okuyorlar.maddi yokluktan dolayı onların öğrenim durumuna engel olmak istemiyorum.maddi yardım alabilirmiyim.

  1. Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 27. Evim kira eşim cezaevinde iki tane kızım var çalışamıyorum iki aydır kiramı ödeyemedim ev sahibi evden çıkaracak kaymakamlığa gittim nakti yardım almak için bir buçuk ay oldu daha gelmediler bi bilgide vermiyorlar lütfen bana yardım edin

 28. İyi günler. Babam 6 aydır cezaevinde. Emekli maaşını annem alıyor . 24 yaşında bekar kızıyım. Cezaevinde olduğu için başvurduğumda yardım alabilir miyim ?

  1. Merhaba
   Başvurular kimlik ibrazları ile kabul edilirken sonuçlar mütevelli heyeti tarafından verilir. Başvurunuzun sonucu mütevelli heyetin kararına bağlıdır.

 29. Eşim cezaevine girdi iki katlı evimiz var babam emekli ayrıca yüzde 90 engelli ve engelli maaşı da alıyor ben 2.katta oturuyorum üstümde mal mülk yok bebeğim 7 aylık evim sobalı ailem para yönünden hiç destek olmuyolar is bulamıyorum bulsamda bebeğim çok küçük bakacakda yok hangi yardımları alabilirim nereye basvurabilirim

  1. Merhaba
   Bulunduğunuz yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bizzat giderek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

  2. çok ihtiyacım var eşimçalışmıyor iki çocuğum onların ihtiyacı var yardimcı olumusunz

 30. Esim 2 aydır cezaevınde ilk eşimden olma iki cocugum var velayetlerı bende ve okula başladı bu sene bırtanesı dıyerı 2.sınıfa gıdıyor ve ikincı eşımden 35 haftalik hamıleyım sosyal hızmetlere kaymakamlıga yardım ıcın basvurucak her yere baş vurdum zor durumdayım evım bıle yok kendı babamın yanında kaliyorum dogumumada az kaldı okullarda acılacak zor durumdayım hıc destekcım yok basvurdugum ysrdımlar olumlu olurmu acaba

  1. Merhaba
   Başvuruda bulunduğunuz yardım talepleriniz olumlu ya da olumsuz olarak tarafınıza geri bildirim yapılacaktır.

 31. Annem iki ay önce felç geçirdi babam emekli bakmakla yükümlü olan abim emekli fakat borç batağında. Ben annem için işimi bırakıp memlekete geldim hiç bir gelirim yok elim çalışıyor borç ödediği için bana destek olamıyor. Ben annemi fizik tedaviye götürüp getiriyoruz ama çok zor şartlar da başkalarından borç para isteyerek hayatımıza devam ediyoruz ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba
   Anneniz için evde bakım aylığına başvuruda bulunabilirsiniz.

 32. Mrb esim cezaevinde ben kaynanam kaynimla kaliyorum kaynimin yuzde 70 mis raporu var ona maas aliyorum esim cezaevinde oldugu icin yardim basvurusu yapsam kabul olurmu yardim alirmiyim kiradayim

  1. Merhaba
   Gıda yardımı ve yakacak yardımına başvuruda bulunabilirsiniz.

 33. Esim 13 aydir ceza evinde yatiyor her yere is basvurusu yapiyorm ama marketler bile ise almiyor kirayi odeyemiyorum ev sahibi surekli evimi terk edin yasal islemler baslaticam diyor elisi yaparak kirayi odemeye calisiyorum cocuksuz oldugim icin kira yardimi alabilirmiyim

  1. Merhaba
   Devletten finansal destek almak için evinizin riskli yapı kapsamında olması ve risk altında bulunduğunun tespit edilmiş olması gerekir.

 34. eşim 3 yıldır cezaevinde 1 çocuğum var yardım parası alıyorum. acaba gıda yardımıda alabilirmiyim.

  1. Merhaba
   Gıda yardımına da başvuruda bulunabilirsiniz.

  2. gida yardımı giyecek kışsoğuk giyecek üstumuzyok iki var sizden ricam yadim istiyorum kirdayiz eşimin kazancı kirayayetmiyor

  1. Merhaba
   Muhtaçlık belgesi alarak bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa gidip yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 35. Merhaba benim 1buxuk yasında kızım var tek başıma yaşıyorum evim kira ödeyemiyorum ailem de onun ailesinde yardım etmiyor iş bulamıyorum bebeğim emiyor eşim cezaevinde 19aydır tutuklu resmî nikahım yok sosyal yardımlaşma başvurdum resmî değilseniz yardımcı olamam dedi ben napayım sonuçta çocuğumun babası evrak göndermiş kabul ermiyorlar

  1. Merhaba
   Yardım başvurularınızı kendi adınıza yapmalısınız.

 36. Merhaba eşim cezaevinde 1 kızımla birlikte yaşıyoruz.kizim 4.sınıfa gidecek. Asgari ücretle çalışıyorum üzerimde krediler var nasıl yardım alabilirim .internetten yapabileceğim başvuru olursa sevinirim çok izin aldığım icin işyerinde göze batıyorum.

  1. Merhaba
   Hesaplara aktarılıyor hesaplarınızı kontrol ediniz.

  1. Merhaba
   Genel bir gecikme yaşandı en kısa sürede hesaplara aktarılacaktır.

 37. Eşim kapalı ceza evinde bende yeni doğum yaptım bebeğim daha 24 günlük eşim sigortalı çalışıyordu çıkışını verdiler bende bebeğine bakıyorum diye calisamiyorum evim kira daha düğün borcumuz var ne eşimin ailesi nede kendi ailem borcumuz u odiyemiyolar benim ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 38. Evde bi kızım bi ben yaşıyorum eşim ceza evinde olduğu için kızıma aylik maaş veriliyo sigortalı ise girersem kesilirmi maaş..

  1. Merhaba
   Askerlik görevini yapan kişi evli ve resmi nikahlı ise eşinin çalışmaması ve sosyal güvencesinin olmaması şartı ile yardımdan faydalanabilmektedir. Aksi durumda herhangi bir yardım bağlanmaz varsa da kesilir.

 39. Merhaba Eşim 4 aydır cezaevide 1 yaşında bir bebeğim var. Ben sgk lı olarak çalışmaktayım ancak maaşıma icradan haciz konuldu ve ben tek başıma eve ve bebeğime yetişemiyorum. Herhangi bir şekilde yardım alabilir miyim? Eşimin daha 14 ayı var çıkmasına.

  1. Merhaba
   Doğum yardımı almamış iseniz doğum yardumı başvurusunda bulunabilirsiniz.
   Eğer aşağıdaki şartı sağlıyorsanız Gıda Yardımı talebinde de bulunabilirsiniz.
   Hane içerisinde kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir.

  1. Merhaba
   Çocuk parası için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 40. Eşim ceza evinde bir kızım var ne olur zor durumdayım esim ceza evine girdiginden beri baba evinde kalıyom babam 6 kız kardeşime zar zor bakiyo ne olur yardim edin

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa ya da belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 41. Eşim cezaevinde iki çocuğum var başvuru yaptım am daha bi haber gelmedi nasıl öğrenebilirim sonucunu

  1. Merhaba
   Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığını arayabilirsiniz. Yapılan başvuruların değerlendirilmesi başvuru yoğunluğundan uzun sürmektedir.

 42. Merhaba, eşim 3 aydır tutuklu, 4 çocuğum var hiçbir gelirim yok. Sosyal hizmetlere gittim hükümlü olmadığı için herhangi bi yardım alamazsın dediler. Ne yapabilirim

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı olduğunuz kaymakamlığa ya da belediyeye başvuru yaparak yardım talep edebilirsiniz.

 43. Günaydın Benim eşim çalışıyordu cezası geldi eşimde kaçtı gitti benim iki çocuğum var mağdur durumdayım yardim alabilirmiyim eşim ceza evine girmedi kaçıyor ama

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediyeye yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 44. Merhabalar.Ben 49 yaşındayım.Eşim 16 yıldır cezaevinde.3 tane çocuğum var hepsi evli.Ve destek olamıyorlar bana.Oğlumun sigortasından faydalanabiliyorum.Sosyal yardımlaşmadan destek alabilirmiyim

  1. Merhaba
   Yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulunduğunuz yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu