Okuyan Öğrencilere Karşılıksız Para Yardımı

Devletin okuyan öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu ile alınabilecek destek ödemelerinden biridir. Kaymakamlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Özel Dernekler, Vakıflar ve daha bir çok yardım kuruluşu öğrencilerin eğitimlerini desteklemek için yardım parası desteğinde bulunur.

Geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin okula giden çocuklarına destek olmak isteyen kurum ve kuruluşlar, her yıl çeşitli destekler açıklıyor. Bu destekler kimi zaman defter yardımı, kimi zaman giyecek yardımı kimi zamansa maddi para yardımı şeklinde yapılıyor.

Bu yıl itibari ile öğrencilere KYK burs desteği, şartlı eğitim yardımı, kırtasiye malzemesi desteği başta olmak üzere bir çok destek türü açıklandı. Bir ya da birden fazla çocuğu okula giden ailelere destek için verilen bu yardımlar ilkokul, ortaokul, lise, üniversite öğrencilerine sağlanır.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı

SED yardımı olarak da bilinen “şartlı eğitim yardımı” Devlet tarafından okuyan öğrencilere sağlanır. Her sene hesaplanan ve tüketici fiyat endeksine göre artış gösteren şartlı eğitim yardımı 1.259 TL‘dir.

Şartlı eğitim yardım parası başvurusu E Devlet üzerinden yapılır. E Devlet üzerinden öğrenci para yardım talebinde bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi bağlantısını kullanabilirsiniz.

Şartlı eğitim desteği, öğretim yılı boyunca devam eder ve öğrenim döneminin sona ermesiyle biter. Yani 9 aylık süre boyunca yatırılan eğitim destek paraları, 3 aylık tatilde yatırılmaz.

Öğrencilere Para Yardımı Nedir?

Devletin öğrencilere yaptığı yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla verilir. Maddi imkansızlığı olan öğrencilere verilen para yardımları aylık olarak ödenir. Ancak bazı durumlarda iki ayda bir ödeme de yapılabilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da diğer vakıflar aracılığıyla yapılan yardımlar için başvuru şartı bulunur. Başvuru yapmadan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıt olmadığınız takdirde bu yardımlardan faydalanamazsınız.

Öğrencilere Sunulan Eğitim Yardımları; 

 • Eğitim materyali yardımları
 • Yiyecek yardımı
 • Ders kitabı yardımları
 • Servis desteği
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Maddi yardım
 • Yurt ya da kalacak yer yardımı
 • Giyecek ve okul kıyafeti yardımı

Öğrenciler Para Yardımı Nasıl Alır?

Devlet tarafından öğrencilere her yıl verilen eğitim desteklerinden faydalanmak için bulunduğunuz ilçe ya da ilde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bizzat başvuru yapmalısınız. Başkasının sizin adınıza yardım başvurusu yapması mümkün değildir.

Muhtaç durumdaki, yoksulluk durumu bulanan ailelere sağlanan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öğrenci yardımları sadece okula devam eden öğrencilere verilir.

Öğrencilere Para Yardımı Veren Kurum ve Kuruluşlar

Öğrencilere para yardımı veren kurumlar her geçen gün artmaktadır. Okuyan öğrencilere destek olmak, okul ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak için destek veren yerler ise aşağıdaki gibidir.

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Holding ve İş İnsanları
 • Vakıflar
 • Özel Dernekler

Çocuğunuzun eğitimi sırasında destek almak, çocuğunuzun eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için yukarıda yer alan kurum ya da kuruluşlara yardım desteğinde bulunabilirsiniz.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencilerin para yardımı alabileceği ilk kurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır. İlçe kaymakamlık binalarının içerisinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarından faydalanmak için şahsen başvuru yapılması gereklidir.

Yapacağınız okuyan öğrencilere para yardımı başvurusu için bazı belgeleri de yanınızda götürmeniz gerekir. Bu belgeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Gerekli Evraklar; 

 • Okuyan öğrencinin ve sizin nüfus cüzdanınız
 • Öğrenci belgesi (okuldan alabilirsiniz)
 • Muhtaçlık belgesi (muhtarlıktan alınabilir)
 • Eviniz kira ise kira sözleşmesi

Bu belgeler ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapan ailelerin başvurusu hızlı bir değerlendirme sürecine tabi olacaktır. Başvurusu onaylanan kişilerin eğitim yardımları PTT şubelerine yatırılacaktır.

E Devlet Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Okuyan öğrencilere yardım parası başvurusu E Devlet üzerinden de yapılabilir. Yalnız E Devlet üzerinden başvuru hakkı sadece şehit, gazi ve vazife malullerinin çocuklarına yapılmaktadır.

Adım adım E Devlet öğrenci yardımı başvurusu; 

 • E Devlet sistemine giriş yapınız.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Eğitim öğretim yardım talebi” yazınız.
 • Arama sonucunda çıkan sonuçlardan eğitim yardımına tıklayınız.
 • Sonrasında talep türünü seçerek başvurunuzu tamamlayın.

E Devlet öğrenci yardım parası başvurusu onaylandığında alacağınız yardım maddi yardım parası aşağıdaki gibidir.

 • İlköğretim öğrencileri 1181 TL
 • Lise öğrencileri 1259 TL
 • Üniversite ve dengi okullarda öğrenim gören öğrenciler ise 1420 TL yardım alır.

Eğitim yardımının yanı sıra gıda, giyecek, barınma gibi yardımlara başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti bağlantısını kullanabilirsiniz.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Desteği Başvuru Formu

Öğrenci yardım parası başvuru formu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı eğitim desteği başvurusu sırasında görevliler tarafından verilecektir. Başvuru yapılacak olan öğrenci 18 yaşından küçük ise velisi başvuruda bulunmalıdır.

Başvuru formunu elden teslim etmeyecekseniz, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru?asama=1 linkini kullanarak ön başvuru yapabilirsiniz.

Şartlı eğitim yardımı hakkında sık sorulan soruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı resmi internet sitesinde yer alan https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/sartli-egitim-saglik-yardimi/ bağlantısından öğrenebilirsiniz. Ayrıca sorularınızı aşağıdaki yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

SGK Eğitim Yardımı Sorgulama

SGK tarafından verilen eğitim desteklerinden faydalanmak için başvuru yaptıysanız, https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ bağlantısını kullanarak SGK eğitim yardımı başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Eğitim yardımı ya da bilinen ismiyle okul yardım parası almak için bulunduğunuz il yada İlçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kimliğiniz ile bizzat giderek başvuru formu doldurmanız gerekir.

Sosyal Yardımlaşma Eğitim Yardımları

Eğitim öğretim yılının başlangıcıyla birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ihtiyaç sahiplerine sunduğu eğitim öğretim para desteği de başlıyor. Bu para desteklerinden biri olan şartlı eğitim yardımı, okulun açık olduğu süre boyunca ödenir.

Şartlı eğitim yardımı miktarları; 

 • İlköğretimde eğitimi devam eden erkek öğrenciler 45 TL, kız öğrenciler 50 TL
 • Orta öğretimde okumaya devam eden erkek öğrenciler 55 TL, kız öğrenciler ise 75 TL

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Yapan Belediyeler

Eğitim hayatlarında maddi sıkıntılar yaşayan öğrencilere para yardımı yapan belediyeler, ilk öğretim, lise ve üniversite de okuyan öğrencilere destek vermektedir.

Özellikle büyük şehir belediyelerinde öğrenci yardım parası 1200 TL‘nin üzerindedir. İl belediyeleri gibi ilçe belediyeleri de okuyan öğrencilere maddi para desteği vermektedir.

Okuyan öğrenciye para yardımı sağlayan belediyelerden destek almak için öğrenci velisinin bizzat başvurusu gereklidir.

İBB Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

İlkokula giden öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak içn kırtasiye ve ulaşım desteği veren İBB, yardım taleplerini resmi internet sitesi üzerinden almaktadır. Ayrıca “Sen oku diye” eğitim yardımı başvuruları da internet sitesi üzerinden alınır.

Sen Oku Diye Eğitim Desteği 

Sen oku diye eğitim desteği yılda 1 kez 500 TL olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere ödenir.

İBB Genç Üniversiteli Yardımı

Genç üniversiteli yardım parası, üniversite de okuyan öğrencilere verilen yardımdır. Genç üniversiteli yardımı 4500 TL‘dir. 1500 TL + 1500 TL + 1500 TL olarak 3 eşit taksitle ödenir.

Bağlı olduğunuz belediyeye öğrenci yardımı için başvuruda bulunmak isterseniz, https://yyweb.belediye.gov.tr/Syts/EDevletLogin/Index adresini ziyaret edebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Desteği Başvurusu

Okuyan öğrencilere destek olmak amacıyla sunulan şartlı eğitim desteği, nakit para yardımı kategorisinde yer alır. Şartlı eğitim para yardımı her yıl tüketici fiyat endeksine göre değişiklik gösterir.

Öğrenci 1 ayda 4 günden fazla devamsızlık yaparsa şartlı eğitim desteği iptal olur.

Şartlı eğitim desteği alması uygun görülen öğrencilerin ödemesi annelerinin hesabına yatırılır. Eğer anne ve baba ayrı ise veliliği baba üstleniyorsa bu durumda yardım ödemesi babanın PTT hesabına yatırılır.

Şartlı eğitim yardımı kesilme nedenleri; 

 • Eğitimin sona ermesi (öğrencinin okulu bırakması)
 • Öğrencinin aynı ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapması
 • Hanede kişi başına düşen gelirin muhtaçlık sınırını aşması
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bildirmeden adres değiştirmek

Okulu devam eden öğrencilere yönelik şartlı eğitim yardımı miktarı ilkokulda okuyan kız öğrenciler için 45 TL, kız öğrenciler için 50 TL’dir. Ortaokulda okuyan erkek öğrenciler için 55 TL, kız öğrenciler için 75 TL’dir.

Yurt Dışında Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Verenler

Eğitimine ülke sınırları dışında devam eden üniversite öğrencilerine para yardımı veren özel kurumlar bulunmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ise yurt dışında okuyan öğrencilere destek vermemektedir.

Yurt dışında öğrenim hayatınıza devam etmek ve yardımlarla ayakta durmak istiyorsanız, bir vakıf ya da özel dernekten yardım isteyebilirsiniz. Bu alanda gıda yardımı sağlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü, öğrencilerin yanı sıra ihtiyaç sahiplerine de destek vermektedir.

Arzu ederseniz Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlayan yurt dışına yönelik gıda yardımlarına https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/yurt-disi-kuru-gida-yardimlari bağlantısından erişebilirsiniz.

Öğrencilere Verilen Para Yardımı Ne Kadar?

Muhtaçlık sınırının altında geliri olan ve çocuklarının eğitiminde zorlayan aileleye yönelik eğitim destekleri çocuğu okuyan ailelere verilir. Devlet tarafından sağlanan eğitim yardımlarına ek olarak lise ve üniversite öğrencilerine 1417 TL, ortaöğretim öğrencilerine ise 1259 TL maddi yardım yapılır.

Eğitiminiz sırasında maddi zorluk yaşamamak için devletin ve kurumların sağladığı eğitim desteklerine hemen başvurmalı, zaman kaybetmemelisiniz. Genellikle belirli kotalar ile sınırlı olan bu yardımlarda başvuru önceliği söz konusu olabilir.

Öğrencilere Verilen Para Yardımından Kimler Faydalanır?

Okuyan öğrencilerin eğitim yardımı alma şartları yardımlardan faydalanıp faydalanılamayacağını belirler. Sizlerde muhtaç durumdaysanız ve yardım almak istiyorsanız, aşağıda yer alan şartları inceleyebilirsiniz. Bu şartları taşıyan öğrenciler Devlet tarafından sağlanan eğitim yardımlarından faydalanabilir.

Gerekli Koşullar; 

 • Muhtaçlık sınırının altında bulunanlar
 • Hanede kişi başına düşen gelirin belirlenen sınırların altında olması
 • Öğrenim hayatının devam etmesi

Yukarıda yer alan şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız, sizlerde öğrenci yardımına başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sorunucu kısa süre içerisinde E Devlet hesabınızdan görünecektir.

Kaymakamlık Öğrenci Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Okula devam eden öğrencilere yönelik kırtasiye ve maddi para yardımlar kaymakamlık tarafından da verilir. Kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bizzat yapılacak olan başvurular değerlendirmeye alınır ve kısa sürede sonuçlanır.

Her ay düzenli olarak yapılan kaymakamlık yardım parası ayın 8’i ile 14’ü arasında PTT ya da Vakıfbank hesaplarına yatırılır. Hesabıza yatırılan yardım miktarını Ziraat Bankası, PTT, Vakıfbank ATM’lerinden çekebilirsiniz.

Kaymakamlık eğitim parası yardımı başvurusu ikametgah adresinizin bulunduğu ilçe kaymakamlığında bulunan SYDV’na yapılmalıdır.

Ayrıca ön başvuru için öğrencinin velisinin bireysel olarak başvurması ve başvuru formunu doldurması gereklidir. Başvuru formu SYDV personeli tarafından sizlere verilecektir.

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Sorgulama

Devletimiz tarafından sağlanan eğitim yardımlarına başvuru yaptınız ancak sonucu bilmiyor musunuz? O halde https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ adresine tıklayarak sorgulama ekranına erişebilirsiniz.

Açılan sayfada yer alan sorgulama formuna TC Kimlik numaranızı ve doğrum tarihinizi yazarak başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz. Öğrenci yardımı almaya başladınız ancak paranızın yatıp yatmadığını öğrenmek istiyorsanız, E Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

İlgili alana https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantısını kullanarak erişebilirsiniz. Eğitim yardımı ile birlikte aldığınız diğer yardımları da bu alanda listeleyebilirsiniz.

Öğrencilere Para Yardımı Veren Kuruluşlar

Okulu devam eden öğrencilere para yardımı yapan vakıflar ve diğer kuruluşlar, öğrencinin eğitim hayatını sorunsuz geçirmesini hedefler. Genellikle bağışlar ve yan gelirleri bulunan bu vakıflar çok sayıda öğrenciye karşılıksız para yardımı sağlar.

Aşağıda sadece bir kısmı bulunan vakıflara internet ya da telefon yoluyla ulaşarak yardım talebinizi iletebilirsiniz. İlgili kuruluşlar bir incele yaparak uygun bulduğu takdirde sizlere yardım verebilir.

 • TEV,
 • Tubitak,
 • Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı,
 • Meb,
 • İto,
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,
 • Çağdaş Eğitim Vakfı,
 • Vehbi Koç Vakfı,
 • Tekfen Vakfı,
 • Türk Diyanet Vakfı,
 • Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı,
 • Taşkent Vakfı, Atatürkçü Düşence Derneği,
 • Türk Eğitim Vakfı,
 • 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı,
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi,
 • Alarko Holding,
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı,
 • Şahinler Holding,
 • Birlik Vakfı,
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı,
 • İzzet Baysal Vakfı,
 • Mehmet Zorlu Vakfı,
 • Anadolu Vakfı,
 • Akdere Yeni Son durak Ulu Camii Vakfı,
 • Hüsnü Özyeğin Vakfı,
 • Afrika Vakfı,
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı,
 • İstanbul Ticaret Odası,
 • Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı,
 • Alarko Vakfı,
 • Ahmet Yesevi Vakfı,
 • Darendililer Eğitim Vakfı,
 • İstanbul Teknik Üniversitesi,
 • İstanbul Üniversitesi,
 • Türkiye Milli Kültür Vakfı,
 • Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri,
 • Esnar Vakfı,
 • Fevzi Akkaya Vakfı,
 • Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı,
 • Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı,
 • Şahinler Vakfı,
 • TADEV,
 • Ahlat Kültür Eğitim Vakfı,
 • Adnan Kahveci Vakfı,
 • Rumeli Eğitim Vakfı,
 • Ali Demir Vakfı,
 • Yumlu Eğt. ve Kültür Araştırma Vakfı,
 • Diyanet Vakfı,
 • Türk Dil Kurumu,
 • Kızılay Gençlik Müdürlüğü,
 • Sağlık Eğitim Vakfı,
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı,
 • Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı,
 • Tekfen Vakfı,
 • Cafer Sadık Abalıoğlu,

Yukarıda yer alan vakıflara ek olarak daha bir çok vakıf okuyan öğrencilere destek ödemesi gerçekleştirir. Yardım başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmaması tamamen vakfın kendi insiyatifindedir. Her vakıf kendi kriterlerine göre değerlendirme yapacaktır.

Devletin Öğrencilere Para Yardımı Şartları

Devlet tarafından sağlanan şartlı eğitim yardımı ve diğer eğitim yardımlarına başvurunuzun kabul edilmesi için belirli şartları taşımanız gereklidir. Bu şartlardan herhangi birinin oluşmaması halinde şartlı eğitim başvurunuz red olacaktır.

Gelin şimdi öğrenci yardımı almak için gerekli şartları inceleyelim.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Sabit bir gelirin bulunmaması
 • Muhtaçlık sınırının altında bulunmak
 • 1 ay içerisinde 4 gün üzerinde devamsızlık olmamalı
 • Eğitimin devam ediyor olması gereklidir.
 • Eğitim öğretim yılı devam ediyor olmalıdır.

Şehit Gazi Çocuklarına Devletin Eğitim Parası Yardımı

Şehit ve gazi çocuklarına devletin sağladığı eğitim parası yardımı başvurusu E Devlet üzerinden yapılır. E Devlet şifreniz yoksa öncelikle en yakın PTT şubesinden E Devlet şifrenizi almanız gereklidir.

Şifrenizi aldıktan sonra turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapabilirsiniz. Sonrasında https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi adresinden eğitim yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu