Sosyal Yardım Platformu

Pybs Bursu Kaçıncı Sınıfa Kadar Verilir ?

Pybs Bursu Kaçıncı Sınıfa Kadar Verilir ?

Pybs bursu ödemeleri  5. Sınıf ve 11. Sınıf öğrencilerine verilmektedir. Pybs sınavına giren öğrenciler arasından belirli başarıyı yakalamış olan kişilere eğitimlerine devam edebilmeleri için burs verilmektedir. Paralı yatılı bursluk sınavı, her sene düzenlenmektedir. Oldukça zor olan bu sınavdan başarılı puanlar alan öğrenciler ise 3 ayda bir devlet tarafından yapılan ödemeleri almaya hak kazanır.

Parasız Yatılı Bursluk Sınavı Şartları Nelerdir?

Parasız yatılı bursluk sınav şartları 2019 senesinde yeniden belirlenmiştir. Parasız yatılı bursluk sınavı, oldukça zor bir sınavdır. Beşinci sınıf öğrencileri ve 11. Sınıf öğrencileri her sene bu sınava girebilmektedir. Geri ödemesiz bir para yardımı ile öğrencilerin daha konforlu bir eğitim geçirmesini sağlayan bu bursu almak için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bunlar:

 • Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı ve Türk vatandaşı olan öğrenciler bu bursu alabilir.
 • Aile üyelerinin toplamda elde ettikleri kazancın kişi başına düşen miktarın senelik olarak 10.760 TL ve daha altı olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıf öğrencisi olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin sınıfta kalmamış ve sınıf tekrarı yapmamış olması gerekmektedir.
 • Sınavın yapılacağı sene içinde okul değiştirme cezası almamış olmak gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan her öğrenci, bursluk sınavı için başvuru yapabilir. Eğer öğrenci, geçerli sebeplerle (ölüm, hastalık, vb.) sınıf tekrarı yapmış ise ve bu durumun kanıtlanması mümkünse, burs başvurusu yapmaya da hak kazanmaktadır.

Aynı Aileden Kişiler PYBS Bursu Alabilir mi?

Kardeşlerin PYBS bursu alması mümkündür. Aynı aileden iki kardeş, burs şartlarını karşılıyorsa ve sınavda başarı elde etmiş ise burs almaya hak kazanmaktadır. Devlet tarafından sağlanan bu destekler, öğrencilerin eğitim hayatlarında da daha başarılı ve daha konforlu olmasına da destek olmaktadır. Bunun yanı sıra iki kardeş aynı sınıfta ise ya da farklı sınıflarda ise, bursluluk sınavlarına katılarak başarı elde etmeleri halinde 2 ya da 3 kardeş bile burs alabilmektedir.

Babası Polis Olanlar PYBS Bursu Alabilir mi?

Babası polis olan öğrencilerin PYBS hakkı bulunsa da anne ya da babanın toplam geliri belirlenen sınırı aşıyorsa, öğrencinin burs alması söz konusu olmamaktadır. Aile fertlerinin toplamda senelik 10.760 TL ve daha altı kazancı olması gerekmektedir. Babası polis olan kişilerin senelik kazancı, on bin ve üzeri olduğu için bu öğrencilerin burs başvuruları kabul edilmemektedir. Ancak babası alt bir statüde çalışan ve senelik kazancı 10.760 TL ve azı olan öğrenciler bu burs için başvuru yapabilir. Burs alabilmek için belirli geçim sınırında olmak gerekmektedir. Pybs bursu, okumak için durumu yeterli olmayan, başarılı öğrencilere verilmektedir.

PYBS Bursu Kaç Yıl Verilir?

PYBS bursu ödemeleri öğrencinin sınava girdiği ve başarılı olduğu seneye göre değişmektedir. Eğer öğrenci 5. Sınıfta sınava girmiş ve başarılı olmuş ise, bursu 11. Sınıfa kadar almaya devam edecektir. Ancak öğrenci bursu 10. Sınıfta kazanmış ise yalnızca 2 sene bursu almaya hak kazanacaktır. Bu noktada bir diğer önemli konu ise bursun kesilmemesi için disiplin odaklı herhangi bir ceza almamak ve derslerin başarılı olmasıdır.

Pybs Taban Puanı 2019

Pybs puanları her sene değişmektedir. Burs sınavına giren öğrencilerin alacakları not ortalamaları, bu noktada önemli olmaktadır. Sınavı kazanan öğrencilerin ders not ortalamalarının da yi olması gerekmektedir. Buna göre puanlar:

 • Sınıf öğrencileri için diğer çocuk kontenjanı 450.184, öğretmen çocuğu kontenjanı 311,902, korunmaya muhtaç çocuk 143,967 ve bulunduğu yerde okul yok kontenjanı 439,906 puan olmaktadır.
 • Sınıf öğrencileri için diğer çocuk kontenjanı 419,755, öğretmen çocuğu kontenjanı 172,85, korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı 118,702, bulunduğu yerde okul yok kontenjanı 415,313 puan olarak belirlenmiştir.
 • Sınıf öğrencileri için diğer çocuk kontenjanı 409,379, öğretmen çocuğu kontenjanı 163,983, korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı 129,6433, bulunduğu yerde okul yok kontenjanı ise 410,205 puan olmaktadır.
 • Sınıf diğer çocuk kontenjanı ise 394,447, öğretmen çocuğu kontenjanı 152,052, korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı 129,576 ve bulunduğu yerde okul yok kontenjanı ise 344,631 puan olarak belirlenmiştir.
 • Sınıf diğer çocuk kontenjanı 394,447, öğretmen çocuğu kontenjanı 152,052, korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı 129,576, bulunduğu yerde okul yok kontenjanı 344,631 olmaktadır.
 • Sınıf diğer çocuk kontenjanı 388,864, öğretmen çocuğu kontenjanı 187,762, korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı 138,222 ve bulunduğu yerde okul yok kontenjanı 338,206 puan olarak belirlenmiştir.
 • Sınıf diğer çocuk kontenjanı 405,668, öğretmen çocuğu kontenjanı 205,417, korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı 148,879 ve bulunduğu yerde okul yok kontenjanı 352,656 puan olarak belirlenmiştir.

Parasız Yatılılıktan Bursluluğa ve Bursluluktan Parasız Yatılılığa Geçiş Olur mu?

Parasız yatılılıktan burslu olmak ya da bursluluktan parasız yatılılık öğrencinin durumu ve öğrenim gördüğü okul müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Buna göre bursluluktan parasız yatılılığa geçişler için başvurular ise öğrencinin velisi tarafından ders yılının bitiminden Temmuz ayının sonuna kadar tamamlanmaktadır. Bursluluktan parasız yatılıya geçme durumu; okul müdürlüğü tarafından başvuru süresi sonundan itibaren 3 gün için il ya da ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonlarına gönderilmektedir. Komisyon tarafından öğrencinin durumu analiz edilir. Ardından 5 gün içerisinde öğrencinin uygun olması halinde okul müdürlüğüne haber verilir. Fakat öğrenci eğer farklı bir ilde parasız yatılı olarak öğrenim görmek istiyorsa, bu durumda tüm belgelerin 3 gün içinde valiliğe gönderilmesi gerekmektedir. Valilikler; parasız yatılılığa geçmiş olan öğrenci listesini ise Eylül ayının ilk haftası açıklamaktadır.

Pybs Burs Hakkı Hangi Durumlarda Kesilir?

Pybs burs hakkının sonlanması çeşitli durumlar meydana gelmektedir. Buna göre:

 • Ortaokul ya da imam hatip okullarında sınıf tekrarı yapan öğrencilerin burs hakkı ortadan kalkar.
 • Ortaöğretim kurumlarından mezun olmuş ya da son sınıfta beklemeli duruma düşen öğrencilerin burs hakkı sona erer.
 • Taksirli suçlar ve kabahat nevinde olanların dışında işlediği suçlar sebebiyle hükümlü olan öğrenciler burs hakkını kaybeder.
 • Örgün eğitim haricinde çıkarılma cezası almış olan öğrencilerin burs hakkı sona erer.
 • Özürsüz şekilde öğrenimini terk ederek okuldan ayrılan öğrencilerin burs hakkı sona erer.
 • Parasız yatılı ya da bursluluk halinden isteği ile vazgeçen öğrenciler bu hakkı kaybeder.
 • Özel okula kaydı olan öğrenciler bu hakkı kaybeder.
 • Bakanlık tarafından belirtilmiş süre kapsamında parasız yatılılık ya da bursluluk kaydını yaptırmamış öğrenciler burs hakkını kaybeder.

Burs Süresi Biten Öğrenciler Yeniden Burs Alabilir mi?

Burs süresi sona eren öğrencilerin tekrar burs alması mümkün olabilmektedir. Ancak parasız yatılı ya da burslu okuma hakkını kaybetmiş öğrenciler, yeniden parasız yatılı ya da burslu okumak isteyen öğrenciler, parasız yatılılık ya da bursluluk için başvuru ve yararlanma koşullarını taşımaları halinde parasız yatılılık ve bursluluk sınavlarına yeniden katılmaya hak kazanmaktadır. Ancak 11. Sınıf bitmiş ise öğrencilerin bu bursu almaya devam etmesi söz konusu değildir.

Pybs Bursu Ne Kadar?

Pybs Burs Sorgulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 105 YORUM
 1. Durmuş ALİ BULUT dedi ki:

  12.sınıftaydım devlet okulundan özel bir okula nakil oldum..
  Bursum kesilir mi yatmamış cunku yardımcı bir açıklama yaparsanız sevinirim teşekkür ederim..

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bursunuz kesilir.

 2. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba biz başka bir ilden başka ile taşındık okulum devlet okulları Aralık ayından bu yana alıyorum burslulugumda sıkıntı olurmu

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Taşındığınız ildeki okul müdürlüğüne giderek bilgilendirme yapmalısınız.

 3. Ece dedi ki:

  Okuldan önce burslar yatar mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burs ödemeleri her ayın ilk iki haftası içerisinde ödenmektedir. Bazı durumlarda gecikmeler yaşanabilmektedir.

 4. hülya dedi ki:

  pybs kazanan 0öğrencıler ne yapmalı, okula götüreceğimiz belgeler olucak mı, maddı durum belgesı ıstenır mı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sınav sonuç belgeniz ile okula gidip başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 5. Merve dedi ki:

  Merhabalar. Yeğenim burs alıyor bu yıl okulunun yurdunda kalmak istiyor. Yurda gidip alışamazsa yurdu bırakınca bursunu almaya devam edebilir mi yoksa bursu tamamen kesilir mi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir.

 6. Hakan dedi ki:

  Liseyi yeni bitirdim temmuz bursu almamız gerekmiyor mu?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Son burs ödemeniz Haziran ayıdır.

 7. merve dedi ki:

  merhaba, 8. sınıf mezunuyum lisede bursumun devam etmesi için herhangi bir işlem gerekiyor mu?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burs ödemesinin devam etmesi için herhangi bir işlem gerekmiyor.

 8. Bakiye dedi ki:

  Merhaba 8. Sınıftan mezun olduktan sonra burs lisede devam edecek mi tekrar sınava mı girmek gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burs ödemeleri aralıksız 12. sınıfa kadar devam eder.

 9. Serdar budak dedi ki:

  Ben geçen sene bursluluğu kazanmıştım fakat özel okuldaydım ve burs vermediler ama bu sene kazanamadım ve devlete gidecem acaba burs verirler mi ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Herhangi bir burs yardımı talep edemezsiniz.

 10. İlkay dedi ki:

  Kızım 6 sıfta burs almaya hak kazandı 9 sınıfı baska bir sehirde yatılı devlet okulunda okuyacagi icin yatılıya cevirdik 10 sinifta bulundugumuz sehre nakil aldırdık fakat bursunu kestiler su anda kizim 12 sinifa gecti bunun icin bakanlıga yada il milli egitime dilekce yazsak kazanılmış olan bu hakkımızı tekrar alabilirmiyiz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir.

 11. Gökhan dedi ki:

  merhaba 12.sınıf bitti temmuz atı bursunu alacak mıyım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sadece Haziran bursunu alabilirsiniz.

  2. Berra dedi ki:

   pybs bursu süresi bittikten sonra üniversitede de burs almaya devam etmek için nereye başvurmam gerekir

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Üniversite için burs ve kredi başvurularınızı Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bölge ve yurt müdürlükleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

 12. Msanır dedi ki:

  Merhaba ben bu sene imamhatipten mezun oldum 12 sınıfı bitirdim haziran bursunu temuzun 1 inde aldım Temuz bursunuda alıcakmıyım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burs ödeneğiniz Haziran ödemesi ile son bulmuştur.

 13. Beril dedi ki:

  12. Sınıf bitti Haziran’da burs aldım Temmuz’da alacak mıyım bitti mi net bir cevap alabilir miyim ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burs ödeneğiniz Haziran ödemesi ile son bulmuştur.

 14. Havva dedi ki:

  Kızım mevzun oldu haziranda bursumuzu aldık temmuz bursu yatarmı yoksa bittimi bursumuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   12.sınıf mezunları Haziran ayı ödemelerini aldıktan sonra son bulmaktadır.

 15. serhat dedi ki:

  okuldan mezun oldum haziran 18inde bursumu çektim temmuzda yatacak mı yoksa kesildi mi bursum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   12.sınıf mezunlarının bursları okul bitimindeki ayda son ödeme yapılarak kesilmektedir.

 16. Eren dedi ki:

  12. Sınıf öğrencisiyim Haziran’da burs alacak mıyım ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Eğer 12.sınıfa yeni geçtiyseniz Burs almaya 1 yıl daha devam edersiniz. Ama 12.sınıfı bitirip mezun oluyorsanız Burs artık bitmiştir.

 17. Cihan Çetiner dedi ki:

  12. sınıf bitti haziran ayı bursu yatacak mı acaba ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Son sınıf öğrencilerinden, okulu bitirenlerin ve orta öğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden aybaşında kesilir.

 18. Büşra dedi ki:

  7.sınıf diğer kontenjan 2019 İOKBS sınavı
  Türkçe =23D 2Y
  Matematik =24D 2Y
  Fen=22D 2Y 1B
  Sosyal =23D 1Y 1B
  Acaba burs alabilir miyim?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda burs alabilirsiniz.

 19. Samet dedi ki:

  Merhaba 12.sinifiz 6 yıldır düzenli olarak PYBS alıyoruz fakat bu yıl nisan mayıs ayı bursları hesabimizda görünmüyor hesap hareketlerini ne banka nede biz goremiyoruz.konu hakkında nereden bilgi alabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs ödemelerinde gecikmeler yaşanabiliyor. Aldığımız bilgiler Bayramdan önce bursların ödeneceği yönünde. Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak ta detaylı bilgi alabilirsiniz

 20. Volkan dedi ki:

  Merhaba 12.sınıfım bursum ne zaman tam olarak kesilir haziran temmuz yatar mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 12. sınıfların son bursları Temmuz ayında ödeniyor

 21. Mehmet dedi ki:

  Iyi gunler 12.Sınıfim bursum her ayin ortasinda 3 taksit seklinde yatıyor bankaya eskiden 3 ay bekleyip toplu alırdım suan ocak ayından beri 260 1. Ay, 260 2. Ay seklinde aldim marttada 260 seklinde 3. Yaticak ondan sonra bitiyormu nisan mayis ortalari gibi bi 2 kere daha para yatarmı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs ödemeleri eğitim yılı sonuna kadar devam eder

 22. Ela dedi ki:

  Merhaba, ben 6. sınıftan itibaren burs alıyorum. 9. sınıfta özel bir liseye geçtiğim için bursum kesildi. 10. sınıfta tekrar devlet okuluna geçmek istiyorum. Geçtiğim taktirde burs almaya devam eder miyim? Tekrar PYBS ‘ye girmem gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar sınava girmeniz gerekmektedir burs alabilmek için

  2. Sibel dedi ki:

   Benim şubat ayı bursun yatmadı ve mart ayı bursum da eksik yatti ne yapmam gerekiyor ?

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Milli Eğitim Bakanlığına durumunuzu belirten dilekçe yazmalısınız.

 23. Sametcan dedi ki:

  Ben burs alıyorum ama 18 yaşına gelince kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar lise bitinceye kadar verilir

 24. Helin Kaya dedi ki:

  5. Sınıfta burs kazandım şuan 8. Sınıfım, 12. Sınıfa kadar bursum devam edecek mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursunuz 12. sınıf sonuna kadar bursunuz devam eder

  2. Beyza dedi ki:

   Birşey soracaktım. Ben 6. Sınıfta burs kazandım. Şimdi liseye geçiyorum. Bursum liseye geçince kesilir mi?

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Mezuna kalan 12. Sınıf öğrencilerinin bursları kesilmektedir. Sınıf tekrarı bulunmadan diplomayı almaya hak kazandığınızda bursunuz kesilir.

 25. Nur dedi ki:

  Merhaba ben mezunum bursluluk sınavını 12. Sınıfa geçerken kazandım ve 3 burs aldım 4 almam gerekmiyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir yıl içinde 4 ay burs almanız gerekmektedir.

  2. NUR dedi ki:

   4. Bursum hala yatmadı bu konuda nereye başvurabilirim ?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar aylık ödeniyor ve ay içinde ödenir

  4. NUR dedi ki:

   Merhaba burs ay içinde ödenir demiştiniz ama 4. Bursum hala yatmadı bu konuda nereye basvurabilirim

  5. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili kurumlardan aldığımız bilgi bu yönde olduğu için ay içinde ödeme yapılır diyoruz. Bazen kart olduğu halde PTT’ye de ödeme yapılabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne müracaat ederek bursunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz

 26. serdar dedi ki:

  Ben lise 2’nin ortalarında bursumu almadan okulu bırakmak zorunda kaldım ama kaydım okulda hala vardı ve son bursumu falan almadım o burstan yararlana biliyor muyum?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, okuldan ilişiğinizi kestiğinizde yada sınıf tekrarında burs kesilir.

 27. İLKER BOLAT dedi ki:

  Merhaba bursu kazandığımda ilk bursumu ekimde değilde aralıkta almıştım. Mezun oldum ekim bursunu almış olabilirmiyim. Kartımın şifresini unuttuğum için Hesabımı kontrol edemedim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mezun olanların son bursları Temmuz ayında ödendi. Bankanın müşteri hizmetlerini arayıp yeni şifrenizi alabilirsiniz.

 28. ŞULE dedi ki:

  Merhaba,
  Kızım bu sene liseden mezun oldu. İlk burs almaya başladıklarında Ekim-Kasım-Aralık bursunu aldıkları için,
  mezun olduklarında son burs olarak Temmuz-Ağustos Eylül bursunu almaları gerekmiyor mu? En son Nisan-Mayıs-Haziran bursu yattı. Bir dönem eksik yatmış oluyor bu durumda.
  Bazı cevaplarda “Hak sahipliği dönemine dahil edilmişse Temmuz ve Ekim aylarında burslarınızı alabilirsiniz” demişsiniz. Bunun anlamı nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mezun olan öğrenciler için burs dönemi Temmuz ayında sona eriyor. Son burs Temmuz ayında veriliyor.

  2. ŞULE dedi ki:

   Teşekkür ederim. Bu durumda anladığım kadarı ile mezun olanlar, bir dönem eksik burs alıyorlar.
   Bazı cevaplarda “Hak sahipliği dönemine dahil edilmişse Temmuz ve Ekim aylarında burslarınızı alabilirsiniz” demişsiniz. Bunun anlamı nedir

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazı burslar Ocak döneminde başlatılıyor. Fakat bu yıl Ekim ayında başlatıldı. Ocak döneminde başlatılanların mezun olduklarında Temmuz ayında değilde Ekim ayında kesiliyor. Ekim ayı bursları verilip kesiliyor. Bu yıl kazananlar mezun olduklarında Temmuz bursunu aldıktan sonra kesilecek.

 29. Mahmut dedi ki:

  Kızım 2018 yılında liseden Haziran’da mezun oldu.2018 son ayının bursluluk parasını alabilecek mi.yatacakmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, liseden mezun olanlar son burslarını Temmuz ayında aldılar. Daha ödeme yapılmaz çünkü mezunların bursu Temmuz ayı ödemesinden sonra kesildi.

 30. Sercan dedi ki:

  Ben hiç bir sınava girmediğim halde ilk defa bu sene vakıfbank sosyal destek kartı verdiler ve ben mezunum bu karta para yatar mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, okulun yurdunda kaldıysanız hata ile gönderilmiştir. Okulun yurdunda kalanlara da sosyal destek kartı veriliyor şu an harçlıkların bankadan ödenmesi için. Yok kartınıza para yatmaz.

 31. Nur dedi ki:

  Ben 12 sinif mezunuyum son bursumu temmuz ayinda aldim bu ay alacakmiyim normalde her yil 4 burs var ve ben sadece 2 burs aldim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mezun olanların son bursları Temmuz ayında verildi.

 32. MEHMET dedi ki:

  Hocam kayıt olduğumuz lise hazırlık dahil 5 yıl bu 5 yıl boyunca bursluluk ücreti alabilecek miyiz. Bursu bu sene kazandık. (8. sınıfta)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bursluluk sınavını kazandığınız tarihten itibaren liseden mezun oluncaya kadar alabilirsiniz.

 33. 10UR dedi ki:

  Kizim Bursluluk sınavını 5 sınıfda kazandı.
  Söyle bir duyum aldık.
  12 sınıfın sonundan ilk.girisinde üniversiteyi kazanırsa bu burs (başbakanlıktan bursu gibi) isim değiştirerek devam edeceği söyleniyor.
  Bununla.alakali mevzuatta yeni bir gelişme var mı.
  Bu bilgi ne kadar doğru.
  Saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Üniversiteyi kazandığınızda yeniden bursluluk ve kredi başvurusu yapıyorsunuz

 34. Büşra dedi ki:

  12. Sınıf oldum. Açıköğretime geçmeyi düşünüyorum bursum kesilecek mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Açıköğretim öğrencilerine burs verilmemektedir

 35. Mehmet Ali dedi ki:

  Pybs ile iokbs arasında bir fark varmı? Kızım iokbs 5. Sınıfta kazandı her sene sınava tekrar girmesi gerekiyormu? Netlerimizi nasıl öğrenebiliriz? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   İkisi de aynı. Bir defa kazandığınızda liseyi bitirinceye kadar bursu alabilirsiniz. Tekrar sınava girmeniz gerek yoktur.

 36. Vedat Çaşurluk dedi ki:

  Merhaba. Ben Yetiştirme yurdunda kalıyorum. 12. Sınıfı bitirdim burs almaya bu sene başladım ve şu ana kadar 2 bursluluk aldım. 3. Bursluluğum okul idaresince onaylandı fakat herkesin bursu yatmasına rağmen benim bursum yatmadı paraya çok ihtiyacım olan zamandayım ve her gün ATM ye gidip kontrol edip eli boş dönüyorum lütfen yardımcı olur musunuz? Bursum yatacak mı yoksa kesildi mi? Lütfen ilgilenin.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak bursunuzun kesilip kesilmediğini sorabilirsiniz

 37. Ömür Can dedi ki:

  Merhaba ben bu ay bursluluk kazandım bu ay ben para alabılırmıyım acaba temmuz ayındayız ocak nisan temmuz ekim aylarında veriliyor ben de bu ay alabılırmıyız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sınavı kazananlar okul müdürlüklerine giderek kayıt yaptırıyor. Bursluluk kazanlar için kart hazırlanıp gönderiliyor. Bu süreç belki Ekim dönemine yetişebilir. Muhtemelen Ocak döneminde almaya başlarsınız

 38. Furkan dedi ki:

  Hocam ben burslulugu kazandim belge olarak ne yapmam gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Öğrenci olduğun Okulun Müdürlüğüne müracaat edeceksin. İşlemi okul müdürlükleri yapıyor

 39. TOLGA KAPTAN dedi ki:

  BENİM KIZIM GEÇEN SENE KAZANDI 1 SENEDE SADECE ARALIK VE NİSAN AYLARINDA ÖDEME YAPILDI OKADAR GÜYA 3 AYDA BİR OLACAKTI

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Temmuz döneminde de ödeme yapılıyor

 40. Murat dedi ki:

  Ben liseden mezun oldum da peki son olarak temmuz ayının burslulugunu alır miyim bir bilginiz varmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bursunuzu 12.nci sınıfın son bursuna kadar alabilirsiniz
   Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz
   https://www.sosyalyardimlasma.net/pybs-bursu-kacinci-sinifa-kadar-verilir

 41. saffet dedi ki:

  7 yılda toplam ne kadar alacağız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   İOKBS burs ücreti 2018 yılı için 648,04TL dir yılda 4 defa ödenir buradan hesaplayabilirsiniz

 42. Yaren dedi ki:

  Pybs’de
  Edebiyat 22 doğru 3 yanlış
  Matematik 21 doğru 1 yanlış 3 boş
  Fen 21 doğru 3 yanlış 1 boş
  Sosyal 21 doğru 3 yanlış 1 boş
  Puanımı 445.876 olarak hesapladim ama bazi siteler +90 gerekiyor diyor bazıları da +80 sizce kazanma olasılığım var mıdır?

 43. ALİ dedi ki:

  12. Sınıfta bursun hepsini alacakmıyız . Yoksa okul bitince haziranda kesilecekmi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Hak sahipliği dönemine dahil edilmişse Temmuz ve Ekim aylarında burslarınızı alabilirsiniz

 44. Elif Nur dedi ki:

  12. Sınıfta burslar kesildikten sonra üniversite de de almak için tekrar bir sınava girebilir miyiz?

  1. Ahmet Ali dedi ki:

   Peki 12. sınıfta haziran ayında okul bitince o zaman burs kesiliyormu yoksa temmuz ve ekim aylarının burslarını alabilecekmiyiz .

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Hak sahipliği dönemine dahil edilmişse Temmuz ve Ekim aylarında burslarınızı alabilirsiniz

  3. Sercan dedi ki:

   Ben bu sene mezun oldum ve bana ilk defa vakıfbank sosyal destek kartı geldi bu kart benim işime yarar mı? Burs parasi yatar mı.

  4. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mezun olduğunuz için para yatmaz yanlışlık olmuştur.

  5. Yaren dedi ki:

   Pybs’de
   Edebiyat 22 doğru 3 yanlış
   Matematik 21 doğru 1 yanlış 3 boş
   Fen 21 doğru 3 yanlış 1 boş
   Sosyal 21 doğru 3 yanlış 1 boş
   Puanımı 445.876 olarak hesapladim ama bazi siteler +90 gerekiyor diyor bazıları da +80 sizce kazanma olasılığım var mıdır?