PYBS – İOKBS Bursu Kimlere Verilir? Ne Zamana Kadar Alınır?

PYBS – İOKBS bursu kavramı, öğrenim görmekte olan 5. ve 11. sınıf arasındaki dönemde okuyan öğrenciler arasından başarı gösterenlere verilen bursun adıdır. Bu burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin bu bursa ihtiyaç duyuyor olmaları ve yapılacak olan sınavdan belirli oranda başarı sağlamış olmaları gerekmektedir. PYBS bursu uzun süredir devamlı bir şekilde verilmekte olan burs yardımlarından bir tanesidir. Belirli dönemler arasında burs almaya hak kazanan öğrencilere uzun süre boyunca burs desteği sağlanır.

PYBS – İOKBS Nedir?

Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı şeklinde ifade edilen PYBS, 5. ve 11.sınıf arasındaki süreçte sınavda başarı gösteren öğrencilere verilen bursun adıdır. Bireyler bu sınıflarda okurken ilgili sınava girip başarı elde ettikten sonra yapılacak incelemeler sonucu burs desteğine ihtiyaç duyduklarına karar verilmesi halinde belirlenen zaman aralıkları içerisinde burs almaya hak kazanırlar.

PYBS – İOKBS Taban Puanı Ne Kadardır?

PYBS taban puanları kontenjanlara göre belirlenmektedir. Bu kontenjanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Diğer çocuk kontenjanı
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı

Bu kontenjanlar öğrencilerin içerisinde bulunabileceği bazı durumlara göre belirlenmiştir. Aynı şekilde kontenjan ve taban puanın belirlenmesi hususunda burs alacak öğrencinin hangi sınıfta okuduğu da taban puanı anlamında belirleyici bir rol oynamaktadır.

KYK Bursu Nedir?

Burslar, öğrenim görmekte olan bireylere, öğrenim gördükleri süre zarfında oluşan ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen geri ödeme koşullu veya geri ödemesiz maddi desteklerdir. KYGM (eski adıyla KYK) tarafından ülkemiz öğrencilerine verilen burslar geri ödemesiz şekilde verilmektedir. Verilecek olan bursların miktarları her yıl devlet tarafından üretici ve tüketici fiyat endeksi göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Bu endekslerle birlikte öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gereksinim duydukları para miktarı da tahmin edilerek burs miktarları belirlenir.

Burstan Yararlanabilecek Öğrenciler Kimlerdir?

Öğrenci burslarında belirleyici bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler bursa gerçekten ihtiyacı olan bireylerin bu desteğe ulaşmasını sağlamak amacıyla belirlenmiştir. Buna göre burs desteğinden faydalanabilecek bireyler şunlardır:

 • Ön lisans ve lisans düzeyi öğrencileri,
 • DGS ile 4 senelik üniversitelere kayıt yaptıran 2 senelik üniversite mezunları
 • Yüksek lisans öğrencileri (Master ve doktora öğrencileri)
 • ÖSYM sınavında belirlenen puan türüne göre sıralaması ilk 100 olan öğrenciler
 • Amatör milli sporcu kariyeri olan öğrenciler

Burstan Yararlanamayacak Öğrenciler Kimlerdir?

Öğrenim bursundan yararlanamayacak öğrenciler de yine KYGM tarafından belirlenen kurallara göre düzenlenir. Buna göre öğrenim bursu desteğinden faydalanamayacak öğrenciler şunlardır:

 • Halihazırda kurum bünyesinden burs veya kredi alan öğrenciler
 • Kanun kapsamından yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs alan öğrenciler
 • Öğretim yılı kaybı olan öğrenciler
 • Kurumdan daha önce öğrenim bursu almış olan öğrenciler
 • Polis akademisi ve askeri okul öğrencileri
 • Yabancı uyruklu öğrenciler
 • Yalan beyanda bulunmuş olan öğrenciler
 • Başarısız olan öğrenciler
 • Uzaktan eğitim ve açık öğretim gören öğrenciler
 • Yüksek lisans hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler
 • DGS ile geçen öğrencilerden intibak süresinde bulunanlar

PYBS – İOKBS Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

PYBS geçerlilik süresi 12.sınıf sonudur. Bireyler hangi sınıfta bu burs için hak kazanmış olursa olsunlar, alabilecekleri maksimum burs süresi 12.sınıf sonuna kadardır. Bu bağlamda önem arz eden konu bireyin bursu almaya başladığı sınıftır. PYBS bursu almaya hak kazanan öğrenciler bursun kesilmesini gerektirecek bir durum olmadığı sürece üniversite dönemleri başlayana kadar bu burstan yararlanmaya devam edebilirler.

Öğrenim Katkı Kredisi Nedir?

Öğrenim katkı kredisi Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (eski adıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu) tarafından öğrencilerin yükseköğrenim gördükleri süre zarfında oluşan ihtiyaçlarını karşılamak üzere aylık olarak verilen maddi destektir. Normal öğrenim süresi sona erdikten 2 yıl sonra o yılın belirlenen yurt içi üretici fiyat endeksine göre oranlanarak geri ödemeye başlanır. Geri ödeme aylık taksitler halinde yapılmaktadır. Bireyin bütçesine göre planlama yapılarak ödeme yapılabilir ancak alt limit öğrenim süresinde alınan aylık kredi miktarıdır.

Öğrenim Kredisinden Yararlanabilecek Öğrenciler Kimlerdir?

Öğrenim kredisinden yararlanmak için şu şartları sağlıyor olmak gerekir:

 • Lisans veya ön lisans öğrencisi olmak
 • T.C. uyruklu olmak
 • DGS ile geçişte intibakta bulunmamak
 • Yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmak
 • Kurum bünyesinden burs veya kredi almıyor olmak

Katkı Kredisi Alamayacak Öğrenciler Hangileridir?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan öğrenim katkı kredisi desteğinden yararlanamayacak bireyler şunlardır:

 • Lisans ve ön lisans mezunları (yüksek lisans veya doktora yapmıyorsa)
 • Normal öğrenim süresi dolmuş öğrenciler
 • Kayıt donduran veya sildiren öğrenciler (1 yıldan fazla süreyle)
 • İntibak sürecinde olan öğrenciler
 • Başarısız olan öğrenciler
 • Yabancı uyruklu öğrenciler
 • Yalan beyanda bulunduğu tespit edilen kişiler
 • Kesin hükümle mahkûm olan kişiler
 • KYGM yurtlarından süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler
 • Kurumdan burs veya kredi almakta olan öğrenciler
 • Yönetmelik tarafından kredi almaya yetersiz bulunan öğrenciler

Belirtilen özelliklere sahip olan öğrenciler aynı zamanda kurumun sağladığı burs hizmetinden de faydalanamazlar. Bu şartlar kurum tarafından belirlenerek başvuru yapılabilecek internet siteleri ve e-devlet sistemi üzerinden kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

KYK – İOKBS Burs Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

KYGM tarafından sağlanan burs desteğine başvurmak isteyen öğrenciler başvurularını e-devlet sistemi aracılığıyla kurumun internet sitesi üzerinden yapmaktadır. Yapılan başvurular sonucunda kurum bünyesinde yapılan değerlendirmeler sonucu burs alacak öğrenciler belirlenir. Kredi ve burs desteği almaya hak kazanan öğrenciler her yıl eğitim öğretim dönemi süresinde kurum internet adresinden ve e-devlet sistemi üzerinden duyurulur. 2019 yılında kasım ayında açıklanmış olan kredi ve burs sonuçlarının 2020 yılında ne zaman açıklanacağı ülkenin içinde bulunduğu durum, eğitim öğretim takviminin işleyişi ve kurumun inisiyatifine göre şekillenmektedir. Bu nedenle net bir sonuç açıklanma tarihi bulunmamaktadır. Başvuru sonuçlarının açıklanma tarihi ile ilgili olarak eğitim öğretim döneminin başladığı dönemler yaklaşık tarih olarak verilebilir.

İlgili içerik: PYBS Bursu neden kesilir?

İlk Kez Burs/Katkı Kredisi Alacak Öğrenciler Ne Yapmalıdır?

İlk kez burs veya katkı kredisi alacak olan öğrenciler https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ internet adresinden başvurularını yaptıktan sonra yine aynı site üzerinden başvuru sonuçlarını görüntülemelidir. Hak kazanan öğrenciler e-devlet sistemi üzerinden kurum bilgilerine ulaşarak sunulan taahhütnameyi onaylamalıdırlar. Taahhütnamenin onaylanmaması durumunda başvurular geçersiz sayılacak ve burs/kredi verilmeyecektir. Taahhütnamenin sisteme yüklenmesiyle ilgili ayrıca bir bildiri yapılmayacaktır. Bu nedenle öğrencilerin başvuru sonuçlarını internet sitesinden takip etmeleri gerekir.

Aileden Kaç Kişi PYBS ile Burs Alabilir?

Ailede PYBS alan kişi sayısı herhangi bir kısıtlamaya sebep olmamaktadır. Aynı ailede bulunan öğrencilerden birinin bu bursu almaya hak kazanması kardeşlerinin bu bursu almasına engel olmaz. Aynı aile içerisinde öğretim hayatına devam eden bireyler arasından sınavda başarılı nota ve gerekli şartlara sahip olan tüm bireyler bu burstan faydalanabilirler.

PYBS – İOKBS Nasıl İptal Olur?

PYBS iptali bazı sebeplere bağlı olabildiği gibi bireylerin kendi istekleri ile de iptal edilebilir. Buna göre yapılan düzenlemeler kapsamında PYBS bursunun kesilmesine sebep olabilecek durumlardan bazıları şunlardır:

 • Öğrencinin özürsüz şekilde okulu bırakması
 • Öğrencinin örgün öğretim haricinde bir çıkarılma cezası alması
 • Özel okula kayıt yaptıran öğrenciler
 • Ortaokulda sınıf tekrarı yapan öğrenciler

İlgili Makaleler

111 Yorum

 1. Merhaba 7.siniftayim bu sene bursu kazandım ve alıyorum 8.sinif için tekrar sınava girmem gerekiyor mu?

  1. Merhaba
   Ocak ayı burs ödemeleri Şubat ayında ödenecektir.

 2. Lise bitince ara verilmeden devlet üniversitesi kazanılırsa burs kesilmez diyorlar. Doğrumudur bu bilgi.

  1. Merhaba
   PYSB burs ödemesi maksimum 12 sınıf sonuna kadar verilen bir burstur. Üniversite için farklı burs seçenekleri bulunmaktadır.

 3. 12.sınıftaydım devlet okulundan özel bir okula nakil oldum..
  Bursum kesilir mi yatmamış cunku yardımcı bir açıklama yaparsanız sevinirim teşekkür ederim..

 4. Merhaba biz başka bir ilden başka ile taşındık okulum devlet okulları Aralık ayından bu yana alıyorum burslulugumda sıkıntı olurmu

  1. Merhaba
   Taşındığınız ildeki okul müdürlüğüne giderek bilgilendirme yapmalısınız.

  1. Merhaba
   Burs ödemeleri her ayın ilk iki haftası içerisinde ödenmektedir. Bazı durumlarda gecikmeler yaşanabilmektedir.

 5. pybs kazanan 0öğrencıler ne yapmalı, okula götüreceğimiz belgeler olucak mı, maddı durum belgesı ıstenır mı

  1. Merhaba
   Sınav sonuç belgeniz ile okula gidip başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 6. Merhabalar. Yeğenim burs alıyor bu yıl okulunun yurdunda kalmak istiyor. Yurda gidip alışamazsa yurdu bırakınca bursunu almaya devam edebilir mi yoksa bursu tamamen kesilir mi?

  1. Merhaba
   Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir.

 7. merhaba, 8. sınıf mezunuyum lisede bursumun devam etmesi için herhangi bir işlem gerekiyor mu?

  1. Merhaba
   Burs ödemesinin devam etmesi için herhangi bir işlem gerekmiyor.

 8. Merhaba 8. Sınıftan mezun olduktan sonra burs lisede devam edecek mi tekrar sınava mı girmek gerekiyor

  1. Merhaba
   Burs ödemeleri aralıksız 12. sınıfa kadar devam eder.

 9. Ben geçen sene bursluluğu kazanmıştım fakat özel okuldaydım ve burs vermediler ama bu sene kazanamadım ve devlete gidecem acaba burs verirler mi ?

 10. Kızım 6 sıfta burs almaya hak kazandı 9 sınıfı baska bir sehirde yatılı devlet okulunda okuyacagi icin yatılıya cevirdik 10 sinifta bulundugumuz sehre nakil aldırdık fakat bursunu kestiler su anda kizim 12 sinifa gecti bunun icin bakanlıga yada il milli egitime dilekce yazsak kazanılmış olan bu hakkımızı tekrar alabilirmiyiz

  1. Merhaba
   Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir.

  1. pybs bursu süresi bittikten sonra üniversitede de burs almaya devam etmek için nereye başvurmam gerekir

  2. Merhaba
   Üniversite için burs ve kredi başvurularınızı Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bölge ve yurt müdürlükleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

 11. Merhaba ben bu sene imamhatipten mezun oldum 12 sınıfı bitirdim haziran bursunu temuzun 1 inde aldım Temuz bursunuda alıcakmıyım

  1. Merhaba
   Burs ödeneğiniz Haziran ödemesi ile son bulmuştur.

 12. 12. Sınıf bitti Haziran’da burs aldım Temmuz’da alacak mıyım bitti mi net bir cevap alabilir miyim ?

  1. Merhaba
   Burs ödeneğiniz Haziran ödemesi ile son bulmuştur.

 13. Kızım mevzun oldu haziranda bursumuzu aldık temmuz bursu yatarmı yoksa bittimi bursumuz

  1. Merhaba
   12.sınıf mezunları Haziran ayı ödemelerini aldıktan sonra son bulmaktadır.

  1. Merhaba
   12.sınıf mezunlarının bursları okul bitimindeki ayda son ödeme yapılarak kesilmektedir.

  1. Merhaba
   Eğer 12.sınıfa yeni geçtiyseniz Burs almaya 1 yıl daha devam edersiniz. Ama 12.sınıfı bitirip mezun oluyorsanız Burs artık bitmiştir.

  1. Merhaba
   Son sınıf öğrencilerinden, okulu bitirenlerin ve orta öğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden aybaşında kesilir.

 14. 7.sınıf diğer kontenjan 2019 İOKBS sınavı
  Türkçe =23D 2Y
  Matematik =24D 2Y
  Fen=22D 2Y 1B
  Sosyal =23D 1Y 1B
  Acaba burs alabilir miyim?

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda burs alabilirsiniz.

 15. Merhaba 12.sinifiz 6 yıldır düzenli olarak PYBS alıyoruz fakat bu yıl nisan mayıs ayı bursları hesabimizda görünmüyor hesap hareketlerini ne banka nede biz goremiyoruz.konu hakkında nereden bilgi alabiliriz

  1. Merhaba, burs ödemelerinde gecikmeler yaşanabiliyor. Aldığımız bilgiler Bayramdan önce bursların ödeneceği yönünde. Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak ta detaylı bilgi alabilirsiniz

  1. Merhaba, 12. sınıfların son bursları Temmuz ayında ödeniyor

 16. Iyi gunler 12.Sınıfim bursum her ayin ortasinda 3 taksit seklinde yatıyor bankaya eskiden 3 ay bekleyip toplu alırdım suan ocak ayından beri 260 1. Ay, 260 2. Ay seklinde aldim marttada 260 seklinde 3. Yaticak ondan sonra bitiyormu nisan mayis ortalari gibi bi 2 kere daha para yatarmı ?

  1. Merhaba, burs ödemeleri eğitim yılı sonuna kadar devam eder

 17. Merhaba, ben 6. sınıftan itibaren burs alıyorum. 9. sınıfta özel bir liseye geçtiğim için bursum kesildi. 10. sınıfta tekrar devlet okuluna geçmek istiyorum. Geçtiğim taktirde burs almaya devam eder miyim? Tekrar PYBS ‘ye girmem gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, tekrar sınava girmeniz gerekmektedir burs alabilmek için

  2. Benim şubat ayı bursun yatmadı ve mart ayı bursum da eksik yatti ne yapmam gerekiyor ?

  3. Merhaba
   Milli Eğitim Bakanlığına durumunuzu belirten dilekçe yazmalısınız.

 18. 5. Sınıfta burs kazandım şuan 8. Sınıfım, 12. Sınıfa kadar bursum devam edecek mi?

  1. Merhaba, bursunuz 12. sınıf sonuna kadar bursunuz devam eder

  2. Birşey soracaktım. Ben 6. Sınıfta burs kazandım. Şimdi liseye geçiyorum. Bursum liseye geçince kesilir mi?

  3. Merhaba
   Mezuna kalan 12. Sınıf öğrencilerinin bursları kesilmektedir. Sınıf tekrarı bulunmadan diplomayı almaya hak kazandığınızda bursunuz kesilir.

 19. Merhaba ben mezunum bursluluk sınavını 12. Sınıfa geçerken kazandım ve 3 burs aldım 4 almam gerekmiyor mu?

  1. Merhaba, bir yıl içinde 4 ay burs almanız gerekmektedir.

  2. Merhaba, burslar aylık ödeniyor ve ay içinde ödenir

  3. Merhaba burs ay içinde ödenir demiştiniz ama 4. Bursum hala yatmadı bu konuda nereye basvurabilirim

  4. Merhaba, ilgili kurumlardan aldığımız bilgi bu yönde olduğu için ay içinde ödeme yapılır diyoruz. Bazen kart olduğu halde PTT’ye de ödeme yapılabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne müracaat ederek bursunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz

 20. Ben lise 2’nin ortalarında bursumu almadan okulu bırakmak zorunda kaldım ama kaydım okulda hala vardı ve son bursumu falan almadım o burstan yararlana biliyor muyum?

  1. Merhaba, okuldan ilişiğinizi kestiğinizde yada sınıf tekrarında burs kesilir.

 21. Merhaba bursu kazandığımda ilk bursumu ekimde değilde aralıkta almıştım. Mezun oldum ekim bursunu almış olabilirmiyim. Kartımın şifresini unuttuğum için Hesabımı kontrol edemedim.

  1. Merhaba, mezun olanların son bursları Temmuz ayında ödendi. Bankanın müşteri hizmetlerini arayıp yeni şifrenizi alabilirsiniz.

 22. Merhaba,
  Kızım bu sene liseden mezun oldu. İlk burs almaya başladıklarında Ekim-Kasım-Aralık bursunu aldıkları için,
  mezun olduklarında son burs olarak Temmuz-Ağustos Eylül bursunu almaları gerekmiyor mu? En son Nisan-Mayıs-Haziran bursu yattı. Bir dönem eksik yatmış oluyor bu durumda.
  Bazı cevaplarda “Hak sahipliği dönemine dahil edilmişse Temmuz ve Ekim aylarında burslarınızı alabilirsiniz” demişsiniz. Bunun anlamı nedir

  1. Merhaba, mezun olan öğrenciler için burs dönemi Temmuz ayında sona eriyor. Son burs Temmuz ayında veriliyor.

  2. Teşekkür ederim. Bu durumda anladığım kadarı ile mezun olanlar, bir dönem eksik burs alıyorlar.
   Bazı cevaplarda “Hak sahipliği dönemine dahil edilmişse Temmuz ve Ekim aylarında burslarınızı alabilirsiniz” demişsiniz. Bunun anlamı nedir

  3. Merhaba, bazı burslar Ocak döneminde başlatılıyor. Fakat bu yıl Ekim ayında başlatıldı. Ocak döneminde başlatılanların mezun olduklarında Temmuz ayında değilde Ekim ayında kesiliyor. Ekim ayı bursları verilip kesiliyor. Bu yıl kazananlar mezun olduklarında Temmuz bursunu aldıktan sonra kesilecek.

 23. Kızım 2018 yılında liseden Haziran’da mezun oldu.2018 son ayının bursluluk parasını alabilecek mi.yatacakmi

  1. Merhaba, liseden mezun olanlar son burslarını Temmuz ayında aldılar. Daha ödeme yapılmaz çünkü mezunların bursu Temmuz ayı ödemesinden sonra kesildi.

 24. Ben hiç bir sınava girmediğim halde ilk defa bu sene vakıfbank sosyal destek kartı verdiler ve ben mezunum bu karta para yatar mı

  1. Merhaba, okulun yurdunda kaldıysanız hata ile gönderilmiştir. Okulun yurdunda kalanlara da sosyal destek kartı veriliyor şu an harçlıkların bankadan ödenmesi için. Yok kartınıza para yatmaz.

 25. Ben 12 sinif mezunuyum son bursumu temmuz ayinda aldim bu ay alacakmiyim normalde her yil 4 burs var ve ben sadece 2 burs aldim

  1. Merhaba, mezun olanların son bursları Temmuz ayında verildi.

 26. Hocam kayıt olduğumuz lise hazırlık dahil 5 yıl bu 5 yıl boyunca bursluluk ücreti alabilecek miyiz. Bursu bu sene kazandık. (8. sınıfta)

  1. Bursluluk sınavını kazandığınız tarihten itibaren liseden mezun oluncaya kadar alabilirsiniz.

 27. Kizim Bursluluk sınavını 5 sınıfda kazandı.
  Söyle bir duyum aldık.
  12 sınıfın sonundan ilk.girisinde üniversiteyi kazanırsa bu burs (başbakanlıktan bursu gibi) isim değiştirerek devam edeceği söyleniyor.
  Bununla.alakali mevzuatta yeni bir gelişme var mı.
  Bu bilgi ne kadar doğru.
  Saygılar

  1. Üniversiteyi kazandığınızda yeniden bursluluk ve kredi başvurusu yapıyorsunuz

 28. Pybs ile iokbs arasında bir fark varmı? Kızım iokbs 5. Sınıfta kazandı her sene sınava tekrar girmesi gerekiyormu? Netlerimizi nasıl öğrenebiliriz? Teşekkürler

  1. İkisi de aynı. Bir defa kazandığınızda liseyi bitirinceye kadar bursu alabilirsiniz. Tekrar sınava girmeniz gerek yoktur.

 29. Merhaba. Ben Yetiştirme yurdunda kalıyorum. 12. Sınıfı bitirdim burs almaya bu sene başladım ve şu ana kadar 2 bursluluk aldım. 3. Bursluluğum okul idaresince onaylandı fakat herkesin bursu yatmasına rağmen benim bursum yatmadı paraya çok ihtiyacım olan zamandayım ve her gün ATM ye gidip kontrol edip eli boş dönüyorum lütfen yardımcı olur musunuz? Bursum yatacak mı yoksa kesildi mi? Lütfen ilgilenin.

  1. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak bursunuzun kesilip kesilmediğini sorabilirsiniz

 30. Merhaba ben bu ay bursluluk kazandım bu ay ben para alabılırmıyım acaba temmuz ayındayız ocak nisan temmuz ekim aylarında veriliyor ben de bu ay alabılırmıyız

  1. Sınavı kazananlar okul müdürlüklerine giderek kayıt yaptırıyor. Bursluluk kazanlar için kart hazırlanıp gönderiliyor. Bu süreç belki Ekim dönemine yetişebilir. Muhtemelen Ocak döneminde almaya başlarsınız

  1. Öğrenci olduğun Okulun Müdürlüğüne müracaat edeceksin. İşlemi okul müdürlükleri yapıyor

 31. BENİM KIZIM GEÇEN SENE KAZANDI 1 SENEDE SADECE ARALIK VE NİSAN AYLARINDA ÖDEME YAPILDI OKADAR GÜYA 3 AYDA BİR OLACAKTI

 32. Ben liseden mezun oldum da peki son olarak temmuz ayının burslulugunu alır miyim bir bilginiz varmi

  1. İOKBS burs ücreti 2018 yılı için 648,04TL dir yılda 4 defa ödenir buradan hesaplayabilirsiniz

 33. Pybs’de
  Edebiyat 22 doğru 3 yanlış
  Matematik 21 doğru 1 yanlış 3 boş
  Fen 21 doğru 3 yanlış 1 boş
  Sosyal 21 doğru 3 yanlış 1 boş
  Puanımı 445.876 olarak hesapladim ama bazi siteler +90 gerekiyor diyor bazıları da +80 sizce kazanma olasılığım var mıdır?

  1. Hak sahipliği dönemine dahil edilmişse Temmuz ve Ekim aylarında burslarınızı alabilirsiniz

 34. 12. Sınıfta burslar kesildikten sonra üniversite de de almak için tekrar bir sınava girebilir miyiz?

  1. Peki 12. sınıfta haziran ayında okul bitince o zaman burs kesiliyormu yoksa temmuz ve ekim aylarının burslarını alabilecekmiyiz .

  2. Hak sahipliği dönemine dahil edilmişse Temmuz ve Ekim aylarında burslarınızı alabilirsiniz

  3. Ben bu sene mezun oldum ve bana ilk defa vakıfbank sosyal destek kartı geldi bu kart benim işime yarar mı? Burs parasi yatar mı.

  4. Merhaba, mezun olduğunuz için para yatmaz yanlışlık olmuştur.

  5. Pybs’de
   Edebiyat 22 doğru 3 yanlış
   Matematik 21 doğru 1 yanlış 3 boş
   Fen 21 doğru 3 yanlış 1 boş
   Sosyal 21 doğru 3 yanlış 1 boş
   Puanımı 445.876 olarak hesapladim ama bazi siteler +90 gerekiyor diyor bazıları da +80 sizce kazanma olasılığım var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu