Sosyal Yardım Platformu

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

Pybs bursu kesilmesi ders yılının bittiği tarihi takip eden ay itibarı ile kesilmektedir. Bu durum Pybs bursu alan son sınıf öğrencileri, okulu bitiren öğrenciler ve ortaöğrenim son sınıflarında beklemeli kalan öğrenciler için uygulanmaktadır.  İmam hatip ve ortaöğrenimi bitiren öğrencilerin aldıkları bursalar resmi ve örgün öğretim kurumlarında da devam etmektedir. Burs alarak devam etikleri imam hatip ve ortaöğrenimlerini tamamlayan öğrenciler resmi ve örgün ortaöğrenim kurumlarına kayıt yaptırmak sureti ile bursluluk durumlarının kurum müdürlüğünce devam etmesini sağlanmaktadır.  Pybs bursu ne zaman ve neden kesilir ve daha fazla sosyal yardımlaşmalar nelerdir gibi sorular öğrencilerin ve velililerin merak ettiği önemli detaylar olmaktadır. İlk ve ortaöğrenim seviyesinde eğitim gören öğrenciler için sağlanan ayrıcalıklı maddi destek olan Pybs burslarından yararlanmak için sınava girmek gerekmektedir. Sınava katın ve sınavlarda başarı gösteren öğrenciler başarı durumları değerlendirilerek burslardan yararlanmaktadır.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin aldıkları bursların kesilmesi için yasal sınırlar içerisinde neden olması gerekmekte ve verilen Pybs kursları yönetmelik tarafından belirlenen hüküm ve koşullar ile sınırlanmış olarak gerçekleşmektedir.

PYBS Nedir?

Pybs açılımı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olmaktadır. Sınava girmeye hak kazanan öğrencilere sağlanan olanakların tümü devlet odaklı olmakta ve geri ödemesiz olarak öğrenciler sağlanmaktadır. Geri ödemesiz olarak devlet tarafından sağlanan bursluluktan yararlanmak isteyen öğrencilerin gereken şartları uyum sağlamaları durumunda sınava girerek başarı göstermeleri gerekmektedir.

PYBS Bursluluk Sınavı Nedir?

Pybs bursluluk sınavı her yıl düzenlenmekte ve 5. sınıf ile 11.sınıf arasında öğrenim gören öğrencileri kapsamaktadır. Pybs sınavı, maddi durumu yetersiz olan ailelerin öğrencileri için düzenlenmektedir. Pybs sınavı, öğrencilerin eğitim hayatlarını daha rahat devam ettirmelerine olanak sağlayan bursluluğa hak kazanmak için yapılan sınavdır. Sınavda başarı gösteren öğrenciler bursluluğa hak kazanarak öğrenim hayatları boyunca devlet tarafından destek ödenek almakta ve bu ödenekler 3 ayda bir burs olarak verilmektedir. İlk ve orta öğrenim öğrencilerine yönelik verilen burslar geri ödemesiz olarak verilmektedir. Bursluluktan yararlanmak için sınavda başarı gösterilmesi gerekmektedir.

Bursluluk sınav puanlarının taban puanları her yıl değişiklik göstermekte ve her sınıf için ayrı olarak belirlenen taban puanları bulunmaktadır. Bursluluk sınavına katılan her öğrencinin başarı ortalaması sınavda alacağı puanlar ile belirlenmekte ve bursluluk sınavlarında öğrencinin alacağı notların ortalaması oldukça önem kazanmaktadır.

PYBS Yatılı Burs Sınav Şartları

Pybs sınav başvuru ve sınav şartları nelerdir gibi konularda aydınlanmak isteyen kişiler için başvuru ve sınav şartları detayları şu şekildedir;

 • Başvuru işlemleri internet üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır.
 • Başvurular ile ilgili işlemler meb.gov.tr, odsgm.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adresleri üzerinden yapılmaktadır.
 • Sınavlara giriş hakkı 5, 6 ve 7. sınıf hazırlık öğrencileri ile 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine verilmektedir.
 • Başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler için öğrenci velileri öğrenim görülen okul müdürlerine sınav başvurusu için müracaat etmelidir.
 • Başvuru esnasında öğrenci velisi maddi durumlarını beyan eden beyannameyi ve eklerini okul müdürüne teslim etmelidir.
 • Sınav başvuruları müracaatların ardından okul müdürleri tarafından elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.
 • Başvuru şartları içerisinde en önemlisi öğrencinin T.C ya da Kıbrıs T.C. vatandaşı olmasıdır.
 • Mevzuatta yer almakta olan kayıt ve kabul şartlarının taşınması gerekmektedir.
 • Mevzuata yer alan sınıflar dâhilinde ortaokul, imam hatip okulu ve özel eğitim okullarında öğrenci olunması gerekmektedir.
 • Sınıf tekrarı yapmamak ve ders yılı içerisinde okul değiştirme cezası almamak gerekmektedir.
 • Merkez Yönetim Bütçe Kanunu çerçevesinde belirtilen ücretler dâhilinde maddi imkânlardan yoksun olunması gerekmektedir.
 • Fert başına düşen gelirin belirlenen rakamı geçmesi durumunda yapılan başvurular kabul görmemektedir.
 • Şartlara uyum sağlayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bursluluk sınavına girmeye hak kazanırlar.

PYBS Bursları Ne Zaman Kesilir?

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkının sona ermesi burs alan öğrencinin orta öğrenimlerini tamamlaması ile gerçekleşir. Ortaokul, imam hatip ortaokulu ve orta öğrenim okullarında burslu ya da parasız olarak yatılı okumakta olan öğrencilerin yararlandıkları imkanın sona ererek burslarının kesilmesi durumları şunlardır;

 • Orta öğrenim ve imam hatip öğrenimi gören öğrencilerin bir kereden fazla sınıf tekrarı yapmaları halinde,
 • Orta öğrenim öğrencilerinin öğrenim hakkını kullanmış olmaları halinde,
 • Öğrencini orta öğrenimden mezun olması ya da son sınıfta beklemeye kalması halinde,
 • Suç işleyerek hükümlü bulunması halinde,
 • Eğitim dışına çıkarılması ile ilgili ceza almış olması halinde,
 • Özürsüz olacak şekilde okuldan ayrılarak öğrenimini terk etmesi halinde,
 • Kendi isteği ile bursluluk ya da parasız yatılılık hakkından vazgeçmesi halinde,
 • Özel okula nakil olması halinde,
 • Bakanlık tarafından belirtilen süre dâhilinde bursluluk kayıt işlemini gerçekleştirmemesi hallerindeki öğrencilerin parasız yatılılık ve bursluluk hakları okul müdürlüğü tarafından sona erdirilmektedir.

Bursluluk Hakkının Yeniden Kazanılması

Bursluluk ve parasız yatılılığa yeniden hak kazanılması için öğrencilerin tekrar sınava katılma hakları bulunmaktadır. Burs ve yatılılık haklarını kaybetmiş olan öğrenciler tekrar burslu okumak isterlerse başvuru yapmaları gerekecektir. Yönetmelikte belirtilen şartlara uyum sağlayan öğrenciler için yapılacak başvurularda olumlu dönüş almaları için açılacak sınava tekrar katılmaları gerekecektir. Sınavda başarı gösteren öğrenciler daha sonra devam edecek öğrenimlerine burslu ve parasız yatılı olarak devam etme hakkına sahip olmaktadır.

PYBS Bursu Geçerlilik Süresi

Pybs bursları geçerlilik süreleri 12.sınıf sonuna kadar devam etmektedir. 5.sınıfta sınava katılarak başarı göstermiş olan bir öğrenci öğrenim hayatı süresince bursluluğun geçerli olduğu 12. sınıfa kadar devlet desteğinden yararlanarak burs alma hakkına sahip olmaktadır. Pybs bursluluk sınavında başarı gösteren öğrenciler için bursluluğun devam süresi 5. sınıfta başlayarak 12. sınıf sonuna kadar geçerliliğini korumaktadır. Belirtilen sınıf aralıklarından her hangi birisinde  okuyan öğrencilerin sınava katılım hakkı bulunmaktadır. Burs devamlılığının sağlanarak bursun kesilmemesi için burs alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konular;

 • Derslerde başarı göstermek,
 • Disiplin kurallarına uyarak disiplin odaklı ceza almamak ve
 • Sınıf tekrarında bulunmamak olacaktır.

Belirtilen konularda dikkatli davranan başarı sahibi öğrenciler bir kere sınava girerek öğrenim hayatları boyunca burstan yararlanmaktadır. Bu noktada belirtilmesi gereken konu sınav hakkının 5. sınıf ile 11.sınıf öğrencileri için geçerli olduğudur.

Özel Okul Öğrencileri Burstan Yararlanır mı?

Özel okul öğrencilerinin burs hakkı okullarına devam ettiği sürece bulunmamaktadır. Özel okulda okuyan öğrenciler burstan yararlanamazlar. Ancak, özel okullarda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin burstan yararlanma hakkı belirli şartlar ile bulunmaktadır. Buna göre, sınava katılım hakkına sahip olan özel okul öğrencileri sınava katılmalarının ardından bakanlığa bağlı olan okullara geçiş yaparak burstan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

Aynı Aileden Kaç Kişi Burs Alabilir

İki kardeşin burs alma hakkı sınavlarda başarı göstermeleri sonucunda gerçekleşir. Aynı ailede yaşayan birden fazla her öğrencinin sınava girerek burstan yararlanma hakları bulunmaktadır. İki kardeş sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda birbirinden bağımsız olarak burs almaya hak kazanırlar. Ancak başvuru esnasında öğrencilerin belirlenen şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Gerek aynı sınıfta gerekse ayrı sınıflarda öğrenim gören kardeşlerin sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda beşkardeş bile olsalar ayrı olarak burstan yararlanma hakları bulunmaktadır.

Pybs Bursu Ne Kadar?

Belediye Bursları

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 566 YORUM
 1. Ayse gun dedi ki:

  Ogrenci 9 sinifa burs almaya basliyor ve 40 gun yurtda kaliyor sonra yurtdan ayriliyor yurt idaresi ogrencinin bursunu kesiyor yurda girdigi gunden itibaren burs kesiliyor ama ogrenci 4o gun sonunda yurtdan ayriliyor ve birdaha burs alamiyor su an ogrenci 11 . Sinifta ve halen bursu verilmiyor acaba 40 gun bile yurtda kalsa burs bir daha veilmemek uzeremi kesiliyor yardimci olursanuz sevinirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kazandığınız bursu, bir gün dahi yurt için değişiklik yaptığınız takdirde bursunuz kesilmektedir. tekrar burs almak için sınava girmelisiniz.

 2. Ayşen dedi ki:

  Açık öğretime geçince burs kesilir mi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Evet bursunuz kesilir.

 3. Büşra dedi ki:

  Ben şu an üniversitedeyim ama lisedeyken pybs bursum pansiyonda yatılı kaldığım için bana verilmedi şu an o parayı yasal yollara başvurarak geri alma ihtimalim olabilir mi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burs ödemenizi, pansiyonda kalarak kullanmışsınız. Herhangi yasal bir gerekçeniz bulunmamaktadır.

  2. Büşra dedi ki:

   Aşağıda yorumlarda biri de bu durumdaymış onu farklı şekilde yönlendirmişsiniz ama?

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Belirttiğiniz durum sizinkinden farklıdır. Ayrıca siz pansiyondan faydalanmış ve mezun olmuşsunuz.

 4. Rümeysa dedi ki:

  Merhaba, kızım bursluluk sınavı mı bu yıl kazandı… eşim kayınvalide mi yanımıza almak istiyor.maaşı var artı bakım aylığı da almak için başvuru yapmayı düşünüyoruz.peki bu durumda eve giren gelir miktaında artış olacak böyle bir durumda çocuğun bursu kesilir mi…diğer çocuğumun bursluluk sınavına girmesini engellermi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Haneye giren yıllık toplam tutarda, yıllık olarak değişme olursa burs kesilir. Diğer çocuğunuzda burs sınavına giremez.

 5. Hüseyin Emre dedi ki:

  Peki okulumun yemekhanesinde ücretsiz yemek yiyorum. Bursluluğum gelmedi bu ay. Sizce kesilmiş midir.?(aynı okulda okuduğum arkadaşlarım bursluluklarını çektiler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü’nü arayarak durumunuzu netleştirebilirsiniz.

 6. Hüseyin Emre Kabasakal dedi ki:

  Merhaba, ben devlet servisi ile liseye gitmekteyim. Bursluluğum yatmadı. Sizce kesilmiş midir.?Yani devlet servisi maddesi var mıdır?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bu şekilde bir madde belirtilmemiştir.

 7. Elif dedi ki:

  Benim adıma sigorta girişi yapıldığı zaman bursum kesilir mi? (11. sınıftayım)

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burs kesilme nedenleri arasında SGK’lı olma maddesi bulunmamaktadır, fakat konu ile alakalı kesin bir bilgi mevcut değildir.

 8. Oğrenci dedi ki:

  Ben pasiyona gidiyorum. Ve şöyle bir şey var. Bursluluğu kazanan öğrencilerin bursları kesiliyor. Ancak bursu olmayan öğrenciler hiçbir para ödemiyor. Bu haksızlık değilmi?
  Ben arkadaşlara sorduğumda onlar fakirlik belgesi çıkarıp öyle kalıyoruz dediler.ancak
  Birçoğunun durumu burslu öğrencilerden daha iyi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bu şekilde bir durum söz konusu değildir. Burs ödemelerinin kesilmesine meil verilecek bir durum olmadığı müddetçe burs ödemeniz eğitiminizin 12. sınıf sonuna kadar devam eder. Belirttiğiniz gibi bir durum söz konusu ise yetkili mercilere şikayetlerinizi bildirerek denetleme yapmalarını sağlayabilirsiniz.

 9. Gönül Nur Arslan dedi ki:

  Ben 9.sınıfım ve tamamen Meb e bağlı kitabından formasına kadar herseyi devlete bağlı bir özel okulda %55 burslu okuyorum 20 eylülde burs aldım peki 20 ekimdedir bursum yatacakmı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Özel okula nakil olunması halinde burs ödemeniz kesilmektedir.

 10. Ceyda dedi ki:

  Kaldığım okulun devlet yurdundan evden gelip gideceğim başka bir okula geçme sebebiyle ayrılırsam bursum kesilir mi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burs kesilme nedenleri aşağıdaki gibi olmaktadır.
   Orta öğrenim ve imam hatip öğrenimi gören öğrencilerin bir kereden fazla sınıf tekrarı yapmaları halinde,
   Orta öğrenim öğrencilerinin öğrenim hakkını kullanmış olmaları halinde,
   Öğrencini orta öğrenimden mezun olması ya da son sınıfta beklemeye kalması halinde,
   Suç işleyerek hükümlü bulunması halinde,
   Eğitim dışına çıkarılması ile ilgili ceza almış olması halinde,
   Özürsüz olacak şekilde okuldan ayrılarak öğrenimini terk etmesi halinde,
   Kendi isteği ile bursluluk ya da parasız yatılılık hakkından vazgeçmesi halinde,
   Özel okula nakil olması halinde,
   Bakanlık tarafından belirtilen süre dâhilinde bursluluk kayıt işlemini gerçekleştirmemesi hallerindeki öğrencilerin parasız yatılılık ve bursluluk hakları okul müdürlüğü tarafından sona erdirilmektedir.

 11. Serpil YAZGI dedi ki:

  Oğlum 5. sınıfta bursu kazandı. Şubat 2019’a kadar düzenli bir şekilde yattı fakat Şubat ayından sonra bir daha yatmadı. Nedenini öğrenebilir miyim ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı olduğunuz İlçe Milli Eğitime giderek durumunuzu bildirebilirsiniz.

 12. Gülay5858 dedi ki:

  Merhaba burslulugu kazan kisi bir yayin evin testleri cozerek kazandigi reklam yapsa burslulugu kesilirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Milli Eğitim tarafından belirtilen burs kesilme nedenleri arasında böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Dolayısıyla bursunuz devam eder.

 13. Hamza dedi ki:

  Merhaba oğlum 7. Sınıfta devlet okulundaydı ve burs alıyordu 8 de özele geçti bursu kesildi lgs den sonra tekrar sınava girip burs almaya hak kazandı şuan fen lisende fakat bütün hak kazanan arkadaşlarının kartı geldi oğlumun kartı gelmedi zaten hesabı olduğu için mi kart gelmedi okul bilgi sahibi değil meb e bildirdiler fakat ses seda yok var olan hesapta da para yok sebebi ne olabilir

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartın gelmesi gereken banka ile görüşme yapınız.

 14. Edanur polat dedi ki:

  Merhaba, mezuna bırakmazsak burs devam edermi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bursunuz kesilir.

1 4 5 6