Pybs Bursu Nedir? Nasıl Alınır? Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

Pybs bursu kesilmesi ders yılının bittiği tarihi takip eden ay itibarı ile kesilmektedir. Bu durum Pybs bursu alan son sınıf öğrencileri, okulu bitiren öğrenciler ve orta öğrenim son sınıflarında beklemeli kalan öğrenciler için uygulanmaktadır.  İmam hatip ve orta öğrenimi bitiren öğrencilerin aldıkları bursalar resmi ve örgün öğretim kurumlarında da devam etmektedir.

Burs alarak devam ettikleri imam hatip ve orta öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler resmi ve örgün ortaöğrenim kurumlarına kayıt yaptırmak sureti ile bursluluk durumlarının kurum müdürlüğünce devam etmesini sağlanmaktadır.  Pybs bursu ne zaman ve neden kesilir ve daha fazla sosyal yardımlaşmalar nelerdir gibi sorular öğrencilerin ve velililerin merak ettiği önemli detaylar olmaktadır.

İlk ve orta öğrenim seviyesinde eğitim gören öğrenciler için sağlanan ayrıcalıklı maddi destek olan Pybs burslarından yararlanmak için sınava girmek gerekmektedir. Sınava katın ve sınavlarda başarı gösteren öğrenciler başarı durumları değerlendirilerek burslardan yararlanmaktadır.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin aldıkları bursların kesilmesi için yasal sınırlar içerisinde neden olması gerekmekte ve verilen Pybs kursları yönetmelik tarafından belirlenen hüküm ve koşullar ile sınırlanmış olarak gerçekleşmektedir.

PYBS Nedir?

Pybs açılımı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olmaktadır. Sınava girmeye hak kazanan öğrencilere sağlanan olanakların tümü devlet odaklı olmakta ve geri ödemesiz olarak öğrenciler sağlanmaktadır. Geri ödemesiz olarak devlet tarafından sağlanan bursluluktan yararlanmak isteyen öğrencilerin gereken şartları uyum sağlamaları durumunda sınava girerek başarı göstermeleri gerekmektedir.

PYBS Bursluluk Sınavı Nedir?

Pybs bursluluk sınavı her yıl düzenlenmekte ve 5. sınıf ile 11.sınıf arasında öğrenim gören öğrencileri kapsamaktadır. Pybs sınavı, maddi durumu yetersiz olan ailelerin öğrencileri için düzenlenmektedir. Pybs sınavı, öğrencilerin eğitim hayatlarını daha rahat devam ettirmelerine olanak sağlayan bursluluğa hak kazanmak için yapılan sınavdır.

Sınavda başarı gösteren öğrenciler bursluluğa hak kazanarak öğrenim hayatları boyunca devlet tarafından destek ödenek almakta ve bu ödenekler 3 ayda bir burs olarak verilmektedir. İlk ve orta öğrenim öğrencilerine yönelik verilen burslar geri ödemesiz olarak verilmektedir. Bursluluktan yararlanmak için sınavda başarı gösterilmesi gerekmektedir.

Bursluluk sınav puanlarının taban puanları her yıl değişiklik göstermekte ve her sınıf için ayrı olarak belirlenen taban puanları bulunmaktadır. Bursluluk sınavına katılan her öğrencinin başarı ortalaması sınavda alacağı puanlar ile belirlenmekte ve bursluluk sınavlarında öğrencinin alacağı notların ortalaması oldukça önem kazanmaktadır.

PYBS Yatılı Burs Sınav Şartları

Pybs sınav başvuru ve sınav şartları nelerdir gibi konularda aydınlanmak isteyen kişiler için başvuru ve sınav şartları detayları şu şekildedir;

 • Başvuru işlemleri internet üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır.
 • Başvurular ile ilgili işlemler meb.gov.tr, odsgm.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adresleri üzerinden yapılmaktadır.
 • Sınavlara giriş hakkı 5, 6 ve 7. sınıf hazırlık öğrencileri ile 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine verilmektedir.
 • Başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler için öğrenci velileri öğrenim görülen okul müdürlerine sınav başvurusu için müracaat etmelidir.
 • Başvuru esnasında öğrenci velisi maddi durumlarını beyan eden beyannameyi ve eklerini okul müdürüne teslim etmelidir.
 • Sınav başvuruları müracaatların ardından okul müdürleri tarafından elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.
 • Başvuru şartları içerisinde en önemlisi öğrencinin T.C ya da Kıbrıs T.C. vatandaşı olmasıdır.
 • Mevzuatta yer almakta olan kayıt ve kabul şartlarının taşınması gerekmektedir.
 • Mevzuata yer alan sınıflar dâhilinde ortaokul, imam hatip okulu ve özel eğitim okullarında öğrenci olunması gerekmektedir.
 • Sınıf tekrarı yapmamak ve ders yılı içerisinde okul değiştirme cezası almamak gerekmektedir.
 • Merkez Yönetim Bütçe Kanunu çerçevesinde belirtilen ücretler dâhilinde maddi imkânlardan yoksun olunması gerekmektedir.
 • Fert başına düşen gelirin belirlenen rakamı geçmesi durumunda yapılan başvurular kabul görmemektedir.
 • Şartlara uyum sağlayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bursluluk sınavına girmeye hak kazanırlar.

PYBS Bursları Ne Zaman Kesilir?

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkının sona ermesi burs alan öğrencinin orta öğrenimlerini tamamlaması ile gerçekleşir. Ortaokul, imam hatip ortaokulu ve orta öğrenim okullarında burslu ya da parasız olarak yatılı okumakta olan öğrencilerin yararlandıkları imkanın sona ererek burslarının kesilmesi durumları şunlardır;

 • Orta öğrenim ve imam hatip öğrenimi gören öğrencilerin bir kereden fazla sınıf tekrarı yapmaları halinde,
 • Orta öğrenim öğrencilerinin öğrenim hakkını kullanmış olmaları halinde,
 • Öğrencini orta öğrenimden mezun olması ya da son sınıfta beklemeye kalması halinde,
 • Suç işleyerek hükümlü bulunması halinde,
 • Eğitim dışına çıkarılması ile ilgili ceza almış olması halinde,
 • Özürsüz olacak şekilde okuldan ayrılarak öğrenimini terk etmesi halinde,
 • Kendi isteği ile bursluluk ya da parasız yatılılık hakkından vazgeçmesi halinde,
 • Özel okula nakil olması halinde,
 • Bakanlık tarafından belirtilen süre dâhilinde bursluluk kayıt işlemini gerçekleştirmemesi hallerindeki öğrencilerin parasız yatılılık ve bursluluk hakları okul müdürlüğü tarafından sona erdirilmektedir.

Bursluluk Hakkının Yeniden Kazanılması

Bursluluk ve parasız yatılılığa yeniden hak kazanılması için öğrencilerin tekrar sınava katılma hakları bulunmaktadır. Burs ve yatılılık haklarını kaybetmiş olan öğrenciler tekrar burslu okumak isterlerse başvuru yapmaları gerekecektir.

Yönetmelikte belirtilen şartlara uyum sağlayan öğrenciler için yapılacak başvurularda olumlu dönüş almaları için açılacak sınava tekrar katılmaları gerekecektir. Sınavda başarı gösteren öğrenciler daha sonra devam edecek öğrenimlerine burslu ve parasız yatılı olarak devam etme hakkına sahip olmaktadır.

PYBS Bursu Geçerlilik Süresi

Pybs bursları geçerlilik süreleri 12.sınıf sonuna kadar devam etmektedir. 5.sınıfta sınava katılarak başarı göstermiş olan bir öğrenci öğrenim hayatı süresince bursluluğun geçerli olduğu 12. sınıfa kadar devlet desteğinden yararlanarak burs alma hakkına sahip olmaktadır. Pybs bursluluk sınavında başarı gösteren öğrenciler için bursluluğun devam süresi 5. sınıfta başlayarak 12. sınıf sonuna kadar geçerliliğini korumaktadır. Belirtilen sınıf aralıklarından her hangi birisinde  okuyan öğrencilerin sınava katılım hakkı bulunmaktadır. Burs devamlılığının sağlanarak bursun kesilmemesi için burs alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konular;

 • Derslerde başarı göstermek,
 • Disiplin kurallarına uyarak disiplin odaklı ceza almamak ve
 • Sınıf tekrarında bulunmamak olacaktır.

Belirtilen konularda dikkatli davranan başarı sahibi öğrenciler bir kere sınava girerek öğrenim hayatları boyunca burstan yararlanmaktadır. Bu noktada belirtilmesi gereken konu sınav hakkının 5. sınıf ile 11.sınıf öğrencileri için geçerli olduğudur.

Özel Okul Öğrencileri Burstan Yararlanır mı?

Özel okul öğrencilerinin burs hakkı okullarına devam ettiği sürece bulunmamaktadır. Özel okulda okuyan öğrenciler burstan yararlanamazlar. Ancak, özel okullarda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin burstan yararlanma hakkı belirli şartlar ile bulunmaktadır. Buna göre, sınava katılım hakkına sahip olan özel okul öğrencileri sınava katılmalarının ardından bakanlığa bağlı olan okullara geçiş yaparak burstan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

PYBS bursu kaçıncı sınıfa kadar alınır? kimler alabilir?

Aynı Aileden Kaç Kişi Burs Alabilir

İki kardeşin burs alma hakkı sınavlarda başarı göstermeleri sonucunda gerçekleşir. Aynı ailede yaşayan birden fazla her öğrencinin sınava girerek burstan yararlanma hakları bulunmaktadır. İki kardeş sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda birbirinden bağımsız olarak burs almaya hak kazanırlar. Ancak başvuru esnasında öğrencilerin belirlenen şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Gerek aynı sınıfta gerekse ayrı sınıflarda öğrenim gören kardeşlerin sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda beşkardeş bile olsalar ayrı olarak burstan yararlanma hakları bulunmaktadır.

 

İlgili Makaleler

657 Yorum

 1. Iyi günler benim bir sorum olacak. İnşallah en kısa sürede cevaplarsınız. Ben 2020 de IOKBS’ yi kazandım. Ancak 15 aralıkta pansiyon kaydım yapıldı. Acaba son kez bu Ocak ayında burs alırmıyım?

 2. benım ıstedıgım lıse yasadgım sehırden farklı bır sehırde ıstedıgım okulu kazanıp gısersem yurtta kalma durumunda olacagım . bursuluk aylığım kesılır mı?

  1. ya bursunla yurdun parasını verirsin bi anlaşma imzalarsın ya da yurdun parasını kendin verirsin ama daha pahalıya gelir

 3. merhaba okula bir yıl geç başladım bursum 18 yaşıma girdiğimde mi yoksa mezun olduğum yılda mı kesilir

 4. Merhaba

  8. sınıfı bitirdim liseyi açık imam hatip ortaöğretimden okumayı düşünüyorum. Bursum kesilir mi ? Açık İmam Hatip de yüzyüze ders olması kurtarır mı ? Normal AÖL de burs kesiliyor diye biliyorum

 5. Ben de bu yıl girdim 8. Sınıfım diğer kontenjan. Türkçe 24doğru 1y. matematik 21d 1y. fen 24d 1 boş. sosyal 23d 2 boş. Acaba kazanırmıyım?

  1. %100 kazanırsın hatta 475-480 arasında olur puanın. İnşallah kazanırsın?

 6. merhaba bursluluğu ben bursluluğu kazandım.Küçük kardeşimi ailem özel anaokuluna göndermek istiyor.acaba benim bursum kesilir mi?

 7. Ben 6. sınıftayken burs kazandım ama özel okuldaydım şimdi 9. sınıfım devlet lisesinde okuyorum bursumu almak için dilekçe ile başvursam kabul olur mu

 8. Merhaba
  Ben 5,6,7. Sınıflarda pbsys bursu aldım.8. sınıfta LGS hazırlığı için özel okula geçtim ve burs’um kesildi. Lisede tekrar devlet okuluna devam edeceğim. Burs için tekrar sınava girmeli miyim?. Dilekçe ile başvurmanız yeterli diyenler de oldu. Bu konudaki Fikriniz nedir acaba?

  1. Ben de özel okula geçip devamında devlet lisesinde okumak istiyorum, umarım cevap verirler.

 9. Merhabalar 3-4 aydır vurdum yatmıyor lise değişikliğini yaşadım şehir değiştirdigim için bundan olabilir mi bununla alakası varsa ne yapmam gerekiyor?

 10. ben 11.sınıfıp burs alıyorum ama bi kolejden %100 burs kazandım oraya gececeğim bursum kesilir mi

 11. Merhaba ben 8. Sınıfta burs kazandım fakat 9. Sınıfta devlet yurdunda kaldığım için bursum kesildi . Şimdi 10. Sınıftayım ve yurttan ayrılmayı düşünüyorum. Acaba bursumu geri alabilirmiyi ?

  1. Ben lise değiştirdim yurdu bıraktım ve kesildi ama şartlarda yoktu o yüzden araştırıyorum bende

 12. Merhaba ben ders çalışabilmek için anadoludan açık liseye geçeceğim pyns bursu kesiliyor mu açık liseye geçince?

  1. Merhaba
   Açık liseye geçmeniz durumunda bursunuz kesilecektir.

 13. Merhaba 12.sınıfım ve ikinci dönem açık liseye geçtim okuluma bursumun kesilip kesilmeyeceğini sordum bir bilgileri olmadığını söylediler ocak ayının geciken ödemesini açık liseye geçtikten sonra aldım şubat ayınınki ise bugün yatmış benim hesabımda yok o yatırılan gecikme olduğu için miydi acaba bilginiz var mı ?

  1. Merhaba
   Burs ödemenizin kesilmesi gerekir. Yapılan ödemeler daha sonra fark edildiğinde faizi ile geri talep edilir.

 14. Merhaba ben parasiz yatili olarak yurtta kaliyorum bursum yurda gidiyor yurdumdan memnun kalmamaya basladim cikip sehrime gitmek istiyorum basvuru yapsam bursumu almaya devam edebilir miyim

  1. Merhaba
   Yurttan çıkış talebinizi ileterek burs ödeneği alabilirsiniz. Fakat bir daha ücretsiz yurt talebine başvuruda bulunamazsınız.

 15. merhabalar
  beşinci sınıfta burs kazanan bir öğrenci altıncı yedi ve sekizinci sınıfa yurt dışında devam etse(yurt dışına çıktığı için bursu kesilir) liseye tekrar Türkiye’ye dönse bursu tekrar ödenmeye başlanır mı?

 16. merhaba ben 10. sınıf öğrencisiyim fen lisesinde okuyorum ve yurt ortamını görmek için 1 dönem kalmak istiyorum. Yurda başvuracağım fakat yurttan çıktıktan sonra bursum kesilir mi

  1. Merhaba
   Yurttan çıktıktan sonra burs almaya dönemediğiniz için burs ödemeniz kesilir.

  2. Merhaba
   Parasız yatılı veya bursluluk hakkından kendi arzunuz ile vazgeçmiş sayılacağınız için burs ödemeniz yine kesilebilir.

 17. burslu bir öğrenciyim 9. sınıfta anadolu lisesi pansiyonunda üçretsiz kalıyorum bursum pansiyona kesiliyor.böyle bir durumda devlet okulu olan bir fen lisesine nakil düşünüyorum . nakil olduğumda oradaki okulun pansiyonunda üçretsiz kala blirmiyim? yoksa nakil olduğum için devletten verilen burs kesilirmi?

  1. Merhaba
   Bahsettiğiniz durum ile ilgili burs kesilme nedeni bulunmamaktadır. Fakat nakil işlemi için başvuruda bulunurken pansiyon ödeneğinin de nakil olması gerekmektedir.

 18. Bursumuzu hesabımızdan çekmediğimiz takdirde o ayın bursu gelecek ayın gelmesiyle hesaptan silinirmi ? ya da hesapta birikirmi

  1. Merhaba
   Burs ödeneğinizi her ay düzenli olarak çekmeniz gerekmektedir.

  1. Merhaba
   Ocak ayının bur ödemesi Şubat ayı içerisinde yapılacaktır.

 19. Biliyorum fakat ben açığa geçeceğim için Şubat ayı bursunu alamayacağım. İki aylık ödeme yapılırsa ocağı da mı alamayacağım ? Almak hakkım değil mi ?

  1. Merhaba
   Bu durum için Milli Eğitime başvuruda bulunmanız ve sorgulama yapmanız gerekmektedir.

 20. Merhaba. Ben açığa geçeceğim o zaman da burs kesiliyormuş. Fakat ocak ayı bursunu şimdiye almam gerekiyordu şubat ayıyla birlikte yatırılacağı duyurulmuş . Ben ocak ayı bursunu alamayacak mıyım ?

  1. Merhaba
   Nadirde olsa bazı durumlarda gecikmeler yaşanmaktadır. Yatırılmayan ayın bursunu bir sonraki ayda iki aylık toptan ödeme yapılmaktadır.

 21. 25’inde yatacağını söylemiştiniz hala yatmadı burslar,26 Ocak 2020 oldu hala burs yok :(

  1. Merhaba
   Burs ödemeleri gelen bilgiye göre Ocak ayı, Şubat ayı içerisinde ve yüksek bir ihtimalle Şubat ayı ile birlikte ödenecektir.

  1. Merhaba
   Burs ödemeleri ay sonuna kadar tamamlanmış olacaktır.

  1. Merhaba
   Bazen burs ödemelerinde de gecikmeler yaşanabilmektedir.

 22. Yaz tatilinde burs yatıyor mu? Ben aylık alıyorum ve her ayın 21’inde bursum yatarken bu ay yatmadı neden?

  1. Merhaba
   Burs ödemeleri 12 ay boyunca yapılmaktadır.

  1. Merhaba
   Bursunuz aşağıdaki durumlarda kesilir.
   a) Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan daha çok sınıf tekrarına kalan, orta öğretim kurumunda ise öğrenim hakkını bitirmiş olan

   b) Orta öğretim kuruluşlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli konuma düşen,

   c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar haricinde, işlediği suçtan dolayı hükümlü olan,

   ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası bulunan,

   d) Özürsüz olarak öğrenimini bırakıp okuldan ayrılan,

   e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından kendi arzusuyla vazgeçen,

   f) Özel bir okula kayıt olan veya nakil gerçekleştiren,

 23. anadolu lisesinden başka ilçede anadolu lisesine nakil oldum. nakilden bu yana yani aralık 2019 ve ocak 2020 yatmadı. okula sordum burslu öğrenci diye işaretlememişler. bunu yaptılar acaba bu aylara ait burslar yatacakmı

  1. Merhaba
   Burslu olarak işaretlendiği takdirde işaretlemeden sonraki ayların ödemesi yapılır.
   Bu durumu İlçe Milli Eğitime bildirmeniz gerekmektedir.

 24. Merhaba şuan hazırlık sınıfında okuyorum seneye başka bir devlet okuluna 9.sınıf olarak nakil aldırmak istiyorum sizce bursum kesilir mi birde 2020 ocak bursum yatmadı yatan var mı?

  1. Merhaba
   Devlet okuluna devam ettiğiniz müddetçe bursunuz kesilmez. Ocak ayı için burs ödemeleri ayın 25’ine kadar tamamlanacaktır.

 25. Merhaba özel okuldan sınavla %100 burs kazanarak ücretsiz kayıt olursak burs kesilir mi

 26. Merhaba, Anadolu Lisesi deyim ve 2 dersten kaldım almanca ve İngilizce bursum kesilir mi

  1. Merhaba
   Burs kesilme nedenleri arasında dersten kalma gibi bir uygulama mevcut değil. Sınıf tekrarı olduğu zaman bursunuz kesilmektedir.

 27. Merhabalar. Oğlum 6. sınıfta burs alıyordu. 7. sınıfta MEB’in tanıdığı bir hak olarak hafızlık eğitimi için bir yıl süreyle Diyanet’in bir kursunda hafızlık yaptı; yani 7. sınıfın derslerini dışarıdan verdi. 7. sınıfta bursu kesildi ve şu an 8. sınıfta, okula devam ediyor. Ancak 6. sınıftan bu tarafa burs alamıyor. Hafızlık eğitimi sebebiyle bursun kesilmesi doğru mudur?

 28. Şehir değişikliği nedeniyle nakil olmak isterken açıkta kaldım ve bir aylık özel okula parasız olarak geçici bir şekilde kayıt yaptırdım. Yeniden devlet okuluna geçerken bursum kesilir mi. Mecburen bu yolu izlemek zorunda kaldım çünkü bunun dışında açıkta kalacaktım

 29. Oturduğum ev vardı Bir ev Daha aldım oğlumun bursluluğu kesilir mi Burs kesintilerinde Eve giren Kişi başı ücret mi dikkate Alınır Yoksa menkul Alımlarında da Kesinti Oluyor mu Teşekkürler.

  1. Merhaba
   Gayrimenkul artımı ile net bir bilgi olmamakla birlikte. Ailenin yıllık kişi başına düşen gelir miktarı önemli rol oynamaktadır.

  1. Merhaba
   Burs kesilme nedenleri aşağıdaki gibi olmaktadır.
   a) Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan daha çok sınıf tekrarına kalan, orta öğretim kurumunda ise öğrenim hakkını bitirmiş olan
   b) Orta öğretim kuruluşlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli konuma düşen,
   c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar haricinde, işlediği suçtan dolayı hükümlü olan,
   ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası bulunan,
   d) Özürsüz olarak öğrenimini bırakıp okuldan ayrılan,
   e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından kendi arzusuyla vazgeçen,
   f) Özel bir okula kayıt olan veya nakil gerçekleştiren,
   g) Bakanlıkça söylenen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını gerçekleştirmeyen,öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlükleri tarafından sona erdirilir.
   Ayrıca ailenin yıllık geliri belirlenen yıllık gelir toplamının, kişi başına düşen miktarından fazla olması da bursun kesilmesine neden olmaktadır.

 30. Merhaba oglum 7. sınıfa gidiyor bursluluk sınavını 5. sınıfta kazandı Ocak ayında dershanelerin indirim icin bursluluk sınavına girecek kazanırsa acaba devletten aldığı burs kesilir mi

  1. Merhaba
   Dershanelerin indirim bursu, çocuğunuzun aldığı bursa herhangi bir etki etmez. Yani bursu almaya devam edebilirsiniz.

 31. Ogrenci 9 sinifa burs almaya basliyor ve 40 gun yurtda kaliyor sonra yurtdan ayriliyor yurt idaresi ogrencinin bursunu kesiyor yurda girdigi gunden itibaren burs kesiliyor ama ogrenci 4o gun sonunda yurtdan ayriliyor ve birdaha burs alamiyor su an ogrenci 11 . Sinifta ve halen bursu verilmiyor acaba 40 gun bile yurtda kalsa burs bir daha veilmemek uzeremi kesiliyor yardimci olursanuz sevinirim

  1. Merhaba
   Kazandığınız bursu, bir gün dahi yurt için değişiklik yaptığınız takdirde bursunuz kesilmektedir. tekrar burs almak için sınava girmelisiniz.

 32. Ben şu an üniversitedeyim ama lisedeyken pybs bursum pansiyonda yatılı kaldığım için bana verilmedi şu an o parayı yasal yollara başvurarak geri alma ihtimalim olabilir mi

  1. Merhaba
   Burs ödemenizi, pansiyonda kalarak kullanmışsınız. Herhangi yasal bir gerekçeniz bulunmamaktadır.

  2. Aşağıda yorumlarda biri de bu durumdaymış onu farklı şekilde yönlendirmişsiniz ama?

  3. Merhaba
   Belirttiğiniz durum sizinkinden farklıdır. Ayrıca siz pansiyondan faydalanmış ve mezun olmuşsunuz.

 33. Merhaba, kızım bursluluk sınavı mı bu yıl kazandı… eşim kayınvalide mi yanımıza almak istiyor.maaşı var artı bakım aylığı da almak için başvuru yapmayı düşünüyoruz.peki bu durumda eve giren gelir miktaında artış olacak böyle bir durumda çocuğun bursu kesilir mi…diğer çocuğumun bursluluk sınavına girmesini engellermi

  1. Merhaba
   Haneye giren yıllık toplam tutarda, yıllık olarak değişme olursa burs kesilir. Diğer çocuğunuzda burs sınavına giremez.

 34. Peki okulumun yemekhanesinde ücretsiz yemek yiyorum. Bursluluğum gelmedi bu ay. Sizce kesilmiş midir.?(aynı okulda okuduğum arkadaşlarım bursluluklarını çektiler.

  1. Merhaba
   Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü’nü arayarak durumunuzu netleştirebilirsiniz.

 35. Merhaba, ben devlet servisi ile liseye gitmekteyim. Bursluluğum yatmadı. Sizce kesilmiş midir.?Yani devlet servisi maddesi var mıdır?

  1. Merhaba
   Bu şekilde bir madde belirtilmemiştir.

 36. Benim adıma sigorta girişi yapıldığı zaman bursum kesilir mi? (11. sınıftayım)

  1. Merhaba
   Burs kesilme nedenleri arasında SGK’lı olma maddesi bulunmamaktadır, fakat konu ile alakalı kesin bir bilgi mevcut değildir.

 37. Ben pasiyona gidiyorum. Ve şöyle bir şey var. Bursluluğu kazanan öğrencilerin bursları kesiliyor. Ancak bursu olmayan öğrenciler hiçbir para ödemiyor. Bu haksızlık değilmi?
  Ben arkadaşlara sorduğumda onlar fakirlik belgesi çıkarıp öyle kalıyoruz dediler.ancak
  Birçoğunun durumu burslu öğrencilerden daha iyi

  1. Merhaba
   Bu şekilde bir durum söz konusu değildir. Burs ödemelerinin kesilmesine meil verilecek bir durum olmadığı müddetçe burs ödemeniz eğitiminizin 12. sınıf sonuna kadar devam eder. Belirttiğiniz gibi bir durum söz konusu ise yetkili mercilere şikayetlerinizi bildirerek denetleme yapmalarını sağlayabilirsiniz.

 38. Ben 9.sınıfım ve tamamen Meb e bağlı kitabından formasına kadar herseyi devlete bağlı bir özel okulda %55 burslu okuyorum 20 eylülde burs aldım peki 20 ekimdedir bursum yatacakmı?

  1. Merhaba
   Özel okula nakil olunması halinde burs ödemeniz kesilmektedir.

 39. Kaldığım okulun devlet yurdundan evden gelip gideceğim başka bir okula geçme sebebiyle ayrılırsam bursum kesilir mi?

  1. Merhaba
   Burs kesilme nedenleri aşağıdaki gibi olmaktadır.
   Orta öğrenim ve imam hatip öğrenimi gören öğrencilerin bir kereden fazla sınıf tekrarı yapmaları halinde,
   Orta öğrenim öğrencilerinin öğrenim hakkını kullanmış olmaları halinde,
   Öğrencini orta öğrenimden mezun olması ya da son sınıfta beklemeye kalması halinde,
   Suç işleyerek hükümlü bulunması halinde,
   Eğitim dışına çıkarılması ile ilgili ceza almış olması halinde,
   Özürsüz olacak şekilde okuldan ayrılarak öğrenimini terk etmesi halinde,
   Kendi isteği ile bursluluk ya da parasız yatılılık hakkından vazgeçmesi halinde,
   Özel okula nakil olması halinde,
   Bakanlık tarafından belirtilen süre dâhilinde bursluluk kayıt işlemini gerçekleştirmemesi hallerindeki öğrencilerin parasız yatılılık ve bursluluk hakları okul müdürlüğü tarafından sona erdirilmektedir.

 40. Oğlum 5. sınıfta bursu kazandı. Şubat 2019’a kadar düzenli bir şekilde yattı fakat Şubat ayından sonra bir daha yatmadı. Nedenini öğrenebilir miyim ?

  1. Merhaba
   Bağlı olduğunuz İlçe Milli Eğitime giderek durumunuzu bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu