Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 950 YORUM
 1. Naz dedi ki:

  Neden çalışabilecek yaşta ve güçteki. İnsanlara. Ve evi düzgün ve arazilrieri olan insanlara aylık baglıyorsunuz Sonra ben emekli Oldum havasında geziyorlar. Maaş eşya degiştirmeye gidıyor ben bıre bir şahitim lüffen gerçek ihtiyaç sahiplerıne sahip çıkın

 2. Hguns34 dedi ki:

  Merhaba ayın 13 ünde yatan sed yardımı e devlette var ama hesaba yatmadı hala ne zaman hesaba gecicek bilginiz varmı acaba?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Temmuz ayının 25’ine kadar yatırılacak bilgisi gelmiştir.

 3. Hava dedi ki:

  Mehaba esim 2 yila yakindir calismiyor 53 yasinda 45 yas ustu isveren yok cok zor durumdayim lise giden oglum var ilkogretim giden torunum var ben bakiyorum basta ibbb yardim kartida dahil basvuru yapmadigim yardim kurulusu kalmadi hepsi rededildi ustumuze hicbiseyimiz yok sigorta yok bir gelir yok faturalarimiz hep icrada neden bize yardim cikmiyor anlamiyorum neye gore yapiliyor bu yardimlar cok zor durumdayiz cok

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Muhtaçlık Belgesini aldıktan sonra yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 4. Leman dedi ki:

  E devlette sed yardım maaşları ödendi yaziyor ama hesapta ödenen birsey yok neden acaba ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Hesaplara aktarılma işlemi en geç 25 temmuzda tamamlanacak

 5. elem baş dedi ki:

  iyi günler ben sosyal yardımlaşma başvur yaptım evime geldiler baktılar telefonuma mesaj geldi 300 tl para yatdi e devletten baktım kapsam dışına cıktı o ne demek her ay yatıcak mi o para yatıcak mi bide elektrik icin indirimden yaranabilmek icin nerde ve nasil başvur yapmak lazım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kapsam dışına çıkma, başvurduğunuz yardımın yatırıldığını, verdiğiniz bilgilere göre yardımın bir defaya mahsus olduğu görülerek sistemin kapatıldığı belirtilmiştir.
   Elektrik indiriminden Sosyal Yardımlaşma Vakfından yadım alan vatandaşlarımız faydalanabilecektir.

 6. Ayşegul dedi ki:

  Bence sis bu paralar gercekten ihtiyac olmayan insamlar veriyorsunuz..benim komşu Emine Suyusal bahcelievler.yaylada oturyor…evli.2 cocuk var..1 cocuk fabrikada çalışyor…kocamın aksarayda şirket var…100000$..iracat yapıyor adam…kadın geldi size.başvurdu..yardım parasi istiyorum…kira odemiyorum falan filan.ve siz hem yardim karti verdıniz.hem yadrım para…siz hiç mı kontrol edemiyorsunuz????bu insan gerçekten para ihtiyaci var????birazcik kontrol ediniz…

 7. Alime dedi ki:

  Merhabalar benim bankaya borcum var odeyemiyorum yapilandirmak isdedim ama olmuyor dediler iki aydir bana odeyemiyorum cok zor laniyorum

 8. Şerife dedi ki:

  Benim sağlık sorunlarım olduğundan dolayı çalışamıyorum sosyal yardımlaşma vakfından 3 ayda 1 400 tl maaş yatıyor bana ama ne kırama yetiyor ne de faturalarıma 650 tl fatura ödüyorum benim ne yapmam gerekiyor acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB Sosyal Yardım Kartı talebinde de bulunabilirsiniz. Bunun için Alo 153’ü ya da 0212 444 00 93 numaralardan birini arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 9. Fahriye dedi ki:

  merhaba benim ıkı yaşında çocuğum var kirada duruyorum eşim inşaatçı yevmiye ile calisiyo bazen parasını alamiyo bende çocuğuma bakacak kimse olmadigi için calisamiyorum eşimin sigartasi sadece çalıştığı zaman oluyo zor durumdayız nasıl yardım alabilirim yardımcı olursanız sevinir tesekkurler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediye ya da kaymakamlığa başvuru yapabilirsiniz. Muhtaçlık Belgesi almanız talep ettiğiniz yardımı almanızı kolaylaştırmaktadır.

 10. Yasemin dedi ki:

  Merhaba Ben annem için bir soru sormak istiyorum benim annemin emeklisi yok geliri yok maaşı ve hiç bir şekilde üzerine kayıtlı bir malı yok… anneme evlenmeden önce ben bakıyordum şimdi şartlar değişti evlendim hiç bir şekilde yardım edemiyorum evi kira malesef bir abim var iflas etti annemin yanına sığındı eşi ve çocuğuyla yani birde bu çıktı zavallı kadının başına karısı koah hastası abimin psikolojisi bozuk ve astım hastası annem fakirlik maaşı için başvuruda bulunuyor ve hiç bir gerekçe göstermeden Red ! Mesajı geliyor malesef bu kadar olumsuzluğa karşı bu fakirlik maaşı nasıl verilemez bu kadın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bizim kurumumuz Belediyemiz Devletimiz bize yardım etmeyecekse biz kim güvenicez ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi aldığınızda yapılacak olan yardımlardan yararlanmanız kolaylaşır.

 11. Elif dedi ki:

  Meraba eşim işsizlik parası alıyorevim kira ve iki çocuğum var bende hamile olduğum için çalışamıyorum sosyal yardımlaşma derneğinden nasıl yardımlar alabilirim çok ihtiyacımaız var

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Öncelikle Muhtaçlık Belgesi almanız gerekmektedir. Bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan temin edebilirsiniz. Muhtaçlık Belgesini aldıktan sonra ise Kimliğinizin fotokopisi ile aşağıdaki birimlere başvuru yapabilirsiniz.
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
   Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
   Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
   Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

 12. Hülya dedi ki:

  Merhaba E-devlette haziran ayı sed yardımı ödendi görünüyo. Fakat benim ziraat ibanım yanlış olmuş bunu farkettim orayı aradım değiştiremeyeceği söylediler muhasebe de sorun cıkmadan. Sonra sorun oldu yeni ibanım verdim ama ne zaman ödeme olucak hiç bi bilgi verilmiyor başına böyle bişey gelen varmı ne zaman yatıcak acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   e – Devlet şifreniz ile sisteme girerek sorgulama yapabilir ya da telefon ile arama yaparak bilgi alabilirsiniz.

 13. Leyla dedi ki:

  Haziran’ın 2 sinde e devletten sed yardımının ödeneceği bildirilmiş hala yatmadı
  Yardımım mı kesildi acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   2 Haziran Pazar gününe denk gelmektedir. Sonrası da Ramazan Bayramına, bu sebeplerden önümüzdeki haftaya ertelenmiş olabilir.

1 8 9 10