Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 865 YORUM
 1. ahmet inan dedi ki:

  BEN Asgari ucretle calısmaktayım ve 5 cocuk babasıyım evim kira sizden bir yardım destek istiyorum sayqılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda ve hane yardımı taleplerinde bulunabilirsiniz.

 2. Muhittin dedi ki:

  Ogrenci yardımı için basvurmustum da
  E devletten sorgulayinca Tedarik edilmedi/banka talimati verilmedi/teslim edilmedi seklinde bir sey cikiyor ne demek istiyor yardimci olabilir misiniz ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuz onaylanmamış

 3. Hacer dedi ki:

  Merabalar ocakgınta başvuru yapmıştım mesaj gelecek bekleyin denildi aradım edirne kapıyı seçimden dolayı durdurluldu nedildi ne yapmam gerek bilgi verirmisiniz ilk defa alacaktım yardımı yardımcı olurmusuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

 4. Mehmet dedi ki:

  İyi günler annem yaşlılık aylığı alıyor muhtaçlık aylığı alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki aylık birlikte verilmiyor birisini tercih etmesi gerekir

 5. Gülcan can dedi ki:

  Öncelile salem ederim ramazan ayınız mübarek olsun sizlere bi mazuratım olcaktı ben iki çocuk annesiyim biri 1.5 yaşında diyeri 3.5 yaşında ben 29 yaşındayım eşim cezaevine girdiyinden buyana çok madur oldum çocuklarımın ihtiyaçlarını gideremiyorum ve bakacak kimsem yok annem babam rahmetli oldular ve ben çocuklarım küçük oldugundan bi işte çalışmıyorm gitmediğim çalmadıgım kapı kalmadı ama hiç kimse bi destek gelmedi allah için benim sesimi duyun çocuklarımın ihtiyaçlarını gideremiyorum ve gelip baka bilirsiniz ne şartlarla yaşadıgımı göre bilirsiniz lütfen sizlerde çok bişey talep etmiyrum sadece çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayacagım kadar allah rızası için duyun eyer bana çocuklarıma yardım elinzi uzatursanız bizi çok mutlu edersini saygılarımla iyi akşmlr ulaşa bilceyiniz noyum 05051729901

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İlk önce mahalle Muhtarından Muhtaçlık Belgesi talep etmeniz gerekmektedir.
   Muhtaçlık Belgesi’ni aldıktan sonra bağlı bulunduğunuz İlçe Belediyesine başvuru yaparak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 6. Kadermahkumu dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde ibb den nakdi yardim alıyordum 3 aydir mesaj gelmiyo arıyorum mesaj bekleyin diyorlar ne zamana kadar beklicez yoksa tekrar başvuru yapmamız mi lazim zor durumda kaldim ayda 300 tl veriliyordu artik oda yok yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yapmanız daha doğru olur.

 7. Hacer dedi ki:

  Merabalar yardımlar açıldımı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım için başvuru yapabilirsiniz.Başvurular alınıyor

 8. Hülya dedi ki:

  Merhaba
  Yardım paraları ne zaman açılacak. Nisan sonu denilmişti ama henüz sms gelmedi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yeniden başvuru yapmanız daha doğru olur

 9. Basvuru yaptigim yerlerdeki tavir dedi ki:

  Merhaba esim ceza evinde benim iki cocugum var yardim basvurusu yaptim baglanmisti kesildi tekrar basvuru yaptim ama ikinci basvurumda sosyal yardimdaki bayan benim surekli calis diyerek baski yapti bulundugum yerde cocuklarima bakacak kimse yok kucuk iki yasinda ve basvurums red geldi bunun icin ne yapabilirim zor durumdayim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Komisyon muhtarlık raporlarını ön planda tutuyor

 10. Cihangir Merdivenci dedi ki:

  Selam…Emekliyim.65 yaş üstü.İstanbulda kiradayım.kirayı karşılayamıyruzartık. köydeki eski evimizin damı ökmek üzere. aylık geri ödemeli 250 TL. olarak lütfen yardım .teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, köyünüzün bulunduğu yerdeki Kaymakamlık Makamına müracaat ederek yardım talebinde bulunablirsiniz

 11. Hacer dedi ki:

  Merabalar yardımlar yardım parası ne zaman açilacak acaba bilgi verebilirmisiniz acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Mayıs ayının ilk haftası yardımların aktif edileceği belirtiliyor

 12. YUNUS dedi ki:

  Selam ben birsedir çalmıyorum ben bir kaza geçidin benim üç çoçum var öğreci ben başvuryor red idyorl

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Çünkü komisyon muhtarlık raporlarını dikkate alıyor

 13. Hacer dedi ki:

  Merabalar.ben ocak ayında başvurum vardı 4 aydır beklıyorum .mesaj gelmedı acaba tekrar basvurmam lazımı.aradım yardım durduruldu denıkdı ama ben ilk defa alacatım onaylanmıstı acaba ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir. Muhtarlığa başvuru yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Komisyon muhtarlık raporlarını dikkate alıyor

 14. Özlem dedi ki:

  Merhaba ben martin 19 da 200 tl aldim nisanin 8 de 391 aldim ziraat hesabima yatti acaba her ay düzenlimi alicam bu yardimi bana ilk mesaj geldi telefonuma ziraattan hesap acin paraniz hesaba yaticak diye actim hesabi paramida aldim ama her ay duzenli yatarmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size verilen hane yardımı (tek seferlik) değil süreli yardım. Komisyon kaç ay belirlemişse o kadar alırsınız

 15. Hülya dedi ki:

  Merhaba: ben edirnekapıdan 2 ayda bir nakdi yardım alıyordum. nisan ayı için kurumu aradım yardım durduruldu seçim dolayısıyla denildi. ne zaman ödenecek nisan ayı bilgi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımların ay sonuna kadar yeniden aktif edileceği ifade belirtiliyor

 16. Behiye duran dedi ki:

  iyi gunler ben yesilkarliyim ne gelirim nede calisanim var ramazanda para yardimi varmi varsa nedi basvururuz Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı için başvuru yapabilirsiniz

 17. Emrah dedi ki:

  Merhabalar;
  Bizim 7 ve 12 yaşlarında 2 çocuğumuz var. Şuan eşim Üçüz bebeklere hamile. Eşim de Ben de her hangi bir yerde çalışmıyoruz. Genel sağlık sigortasından iki yıldır ücretsiz olarak (yeşil kart) faydalanıyoruz.
  -Doğum öncesi veya Doğum sonrası alabileceğimiz bir yardım var mıdır?
  -Varsa nelerdir?
  -Nerelere başvuru yapmak gerekir?

  Şimdiden teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum öncesinde gıda ve nakit yardımı için başvurabilirsiniz. Doğumdan sonra da bu yardımlardan farklı olarak bez ve mama yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 18. Hacer dedi ki:

  Kolay gelsin edirne kapiya yardima basvuru yapmistim ocak ayinda gelip evime bakmislardi onaylandi mesaj bekleyin denildi 4 ay oldu hala mesaj gelmedi kuruma tekrar gitmem gereklimi acaba bilgi verebilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler komisyon onayından 20-25 gün sonra yapılıyor. Büyük ihtimal ödemeniz yapılmıştır. Nereye ödeme yapıldığı konusunda kurumdan bilgi alabilirsiniz

 19. Kıymet dedi ki:

  Merhaba benim madi durumum iyi deyil benim çocuklarımın babası 100\ 42 . engeli maaşı alıyor
  alıyor bende çocuklar yardımı sed yardımı alıyorum 4 .tane kız çocuğum var dürdüde okuyor 2 si orta okula diyer ikiside ilk okula gidiyorlar ve aldığımız bu yardımlar yetmiyor calışacak hic kimsem yok aldiğim bused yarmı için acaba bana fakirlik yardımı maaşıda verirlermi 6 nufus yaşiyoruz lütfen bigi verirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli maaşı ve muhtaçlık maaşı birlikte verilmiyor. Birisinden vazgeçmeniz gerekmektedir. Fakat diğer sosyal yardımlar için başvuru yapabilirsiniz.

 20. Arife dedi ki:

  Merhaba esim bir fabrikada asgari ucret aliyor 3tane kiz cocugum var esim ev kredisi oduyor en kucuk kizim 3 aylik kizimin biri ilkokul 3sinifta bir kizimda gelecek yil basliycak cocuklarimin icin herhangi bir yardim alabilmem mumkunmu tesekkurler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına. Evde nüfus sayısı fazla olduğu için komisyon onaylayabilir

 21. Ali dedi ki:

  Merhaba ayın 15i yardım yatmamış bi gecikme söz konusumu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazen gecikmeler olabiliyor. Ödemeniz yapılır

1 7 8 9