Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Muhtaçlık Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1070 YORUM
 1. Canan dedi ki:

  Merhaba ben babasız 15 yaşların da ikiz çocuk yetiştiriyorum evim kira babadan hiç bir maddi destek almıyorum çocuklarımın servisi var ve her ay 1000 lira kredi ödemem var ben işe girdiğim için sed yardımını kestiler ben zaten yetişemiyorum ve şuan icralık oldum asgari ücret alıyorum ve parça parça yatıyor maaşım dolabım şuan bomboş elektirik için ihbarname geldi ödenmemiş 4 adet su faturam var ikizlerin babasına dava açtım fakat ulaşamıyoruz sigortalı işte çalışmadığı için şimdi ben ne yapayım 😢😢 çocuklar okula gidemeyecek servis parasını veremedim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa giderek durumunuzu belirten bir dilekçe ile yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 2. Canan dedi ki:

  Merhaba e devlet de kayıt bulunamamıştır diyor sed için sebebi nedir sizlerde de öylemi 😔

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemeleri hesaplara gönderilmeye devam ediyor. Bazı hesaplara sistemden kaynaklı olarak henüz düşmemiş olabilir.

 3. Gulsum aydin dedi ki:

  Kirami oduyemiyorum artik iki cocugum var esim issiz kazandigi parayla kredi borcunu oduyor geriye birsey kalmiyor cocuklarin okul ev giysi ihtoyaclarini karsiliyamiyorum artik ev rutubet sagliksiz cocuklarim alerjik kronik astimlari var ev icindeki havayi soluduklarinda hastanelik oluyor lar coxugumn odasinda tavan ďustu yere ve cok korkuyorum artik yardim edin

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediyeden yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca Barınma yardımı talebinde de bulunabilirsiniz.

 4. Ekim dedi ki:

  Eylulun 4 unde evimize geldiler yardim icin snra mesaj gelicek denildi bende aradim onaylanmis kartiniz denildi 1 bucuk ay gecti bu kadar uzun mu sürüyor bu surec birde bugun mesaj geldi ibb den süt yardimi evinize teslim edilecektir diye bu nedir?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemelerinin onay süreci uzun soluklu olmaktadır. Onaylanması takdirde tarafınıza bilgi mesajı gönderilmektedir. Süt yardımı, sosyal yardımlardan faydalanmakta olan aileler için İBB’nin muhtaç ailelere dağıttığı süt yardımı olmaktadır. Ayrıca süt yardımı için aranmış olduğunuza göre, yardım ödemenizin en kısa sürede gönderilecektir.

 5. Seda celep dedi ki:

  Istanbul alisveris kartları ne zaman verilecek

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB kartları onaylandığı takdirde en kısa sürede tarafınıza gönderilecektir.

 6. İlayda dedi ki:

  Merhaba ben iki çocuk annesiyim ve bir cocugum okula gidiyor annem rahmetli oldu babam beyin engelli ve ben 1 bucuk yil verem tedavisi gordum 2;cocugum ufak olmasi nedeniyle calisamiyorum burakacak kimsem yok kirami odeye miyorum ne eski esim madee bagimlisiydi ve bizi 4 yil once biraki gitti ne yapmam gerekiyor benim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Babanız için evde bakım yardımına başvuru yapabilirsiniz. Çocuklar için de SED yardımına başvuru yapabilirsiniz.

 7. Aysel karğı dedi ki:

  Eşim askerden yeni geldi iş bulamıyor 3çocuğum var biri okula gidiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtardan alacağınız muhtaçlık belgesi ile kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 8. Gülbetdin dedi ki:

  Hatay Dörtyol’da oturyorum,yaşım genç diye 3 aylık olan parayı vermiyorlar!vakifda dosyam olduğu halde!.asıl sorum ise ben kira parası nasıl alirim,ne kadar veriyorlar acaba?,müstakil evde alt katda yaşıyorum!,ev sahibi akrabam olması kira parası almama engelmidir?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

 9. Şahin dedi ki:

  Evliyin ve iki çoçuğum var Annem babam da yanımda Baban ve annem rahatsız olduğu için sürekli hastane işim çıkıyor ve çalıştığım yerlerle sürekli problem yaşayıp ayrılmak zorunda kaldım çoğu inanmadı çoğu senden başka bakaçak biri yokmu dedi fakat olsada yine ben götürürdüm onları hastanelerine geceleri tuttuğum nöbetler bambaska bi sorun o uykusuzluk işe gitmek nasıl bir duyğu iyi bilirim sözün kısası ben napabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 10. Gulsen dedi ki:

  Merhabalar bi sorum olacak Şubat ayından beri yardim almıyoruz ne zaman arasam beklemede kalın denildi bi sürede seçimi öne sürdüler seçimden dolayı gecikme var mesaj bekleyin denildi dün akşam 300 tl yatırılmış geçen aylar ne olacak şimdi toplu yatar diye beklemiştik 8 aydır

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 144’ü arayarak bilgilerinizi ve durumunuzu aktarmanız gerekmektedir.

 11. Z.d. dedi ki:

  Haziranda mesaj geldi nakdi yardımınız onaylandı diye arıyorum bekleyin diyorlar arıyorum 30 dk telde bekliyorum açan yok. Bir yardim yapilacak diye borç aldık utandigimizdan adamlara dönüş yapamıyoruz. Allah aşkına biri artık cevap versin .

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

 12. Önder dedi ki:

  Merhaba bir buçuk aydır işsizim işsizlik maaşı tek alıyorum 899 tl kiradayım 830 tl kira veriyorum sosyal yardıma başvuracaktım 3 ay sonra gelin dedi birşey yapamayız dediler lütfen yardımcı olun nereye başvuracam

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 13. Mahir deniz çakıcı oglu dedi ki:

  Öncelikle selamın aleyküm Abilerim ablalarım merhabalar ben anne baba görmeden büyüdüm bayramları anneler gününü babalar gününü asla sevemedim yapayalniz kaldım şu dünyada akrabalarımın evinde kalsam kaldigim her gün için para istediler bi tas çorba verseler onun parasını istediler dogru düzgün ne aileden yana nede arkadaş dost sevgiliden yana asla yüzüm gülmedi âmâ yinede tek başıma kendi ayaklarimin üzeinde duruyorum çok şükür sizden tek dilegim var oda düzenli iş imkanım olsun istiyorum istiyorum hayatımın yarısı şantiyelerde yarısı sokaklarda gecdi simdi yenı yeni hayatima bi yön vermeye calişıyorum istanbul pendik esenyalı bölgesinde ev kiraladım 600 lira kırası war ama ben şuan o kirayı bırakın bi ekmek alıcak parayı bulamıyorum iş arıyorum bulamıyorum ne iş olursa olsun yaparım diyorum yine bulamıyorum napicam bilmiyorum bu benim numaram 0533 144 10 97 ismim mahir deniz yaşım 27 istanbul pendik esenyalıda yalnız yasıyorum anlaşılan biraz daha iş bulamazsam bu evde kendimi asıp yalnız ölücem başka çare gelmiyo aklıma iyi geceler şimdiden kolay gelsin sizlere kusura bakmayın dertlerimle üzdüm sizleri bağışlayın lütfen

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediyeye yada kaymakamlığa giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Hatta iş talebinizi de bildirebilirsiniz.

 14. hatun güler dedi ki:

  benim eşim cezaevinde 4 cocugumla beraber yasiyorum kimseden maddi bir yardim almiyorum kaymakamligin verdigi yardimlardan haricinde o da yetmiyor okul gidiyorlar bende vakiflardan yardim istiyorum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
   Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
   Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
   Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

 15. Gulsen dedi ki:

  8 ağustosta edirnekapiya çağırdılar vakıfbank atm kartı verdiler bayrama sonrası yardımlar yatacak denildi ama hâlâ yatan para yok neden acaba kart verildi ki elektrik yardımda 2 aydır yatmıyor arıyorum kesinti yok yardımınız devam ediyor diyor ama yok mağdur oldum okullar açıldı çocuğumun eksiklerini alamadım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Beklemede kalın yardım ödemeniz en kısa zamanda gerçekleştirilecektir.

 16. Hasan dedi ki:

  Ödeme durumu teslim edilebilir yazmasına rağmen bankaya gittiğimde görünmüyor diyorlar bir haftadır böyle neden acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemeniz en kısa sürede hesabınıza aktarılacaktır.

 17. Sakir dedi ki:

  Bu gün ayın onu hala e devlette kayıt yok bu ne anlama geliyor lütfen net bir bilgi istiyorum.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemeniz yapılmış olabilir hesabınızı kontrol ediniz.

 18. Canan dedi ki:

  E devletden girdiğim de kayıt bulunamadı diyor normal de 8 de yatıyordu ve en geç 2 de e devlet de gözüküyordu kesilmiş olabilirmi başka bu şekilde olan varmı 😞

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 153’ü arayarak bilgi alabilirsiniz.

 19. hümeyra dedi ki:

  dulum iki tane çocuğum var kendı ailemden ve eski eşimden hiç bir maddi ve manevi destek görmüyorum hiç bir arkadasımın teyzesinin evinde kalıyorum teyzesi almanyada yaşıyor evi kışın boş oldugu için yani 7.sınıfa gidecek çocuğum eğitim ve kırtasiye yardımı nasıl ve nerden alabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan alacağınız Muhtaçlık Belgesi ile bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa başvuru yapabilirsiniz.

 20. Kübra Nur dedi ki:

  Üniversite 2. Sınıf Hukuk öğrencisiyim. Geçen yıl SYDV den 500 TL aldım. Bu yıl da alabilir miyim transkript belgemi götürerek ? Ayrıca okuduğum yazıda Üniversitesi öğrencilerine 821 TL yardım yapıldığı yazıyordu. Buna rağmen neden 500 TL lik bir yardım aldım ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuruda bulunabilirsiniz.
   Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

 21. Rahim dedi ki:

  Mrb ,,ikamet ettigim il dışından adima teslim edilebir görünen yardımı alabilirmiyim.?tsk

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İkamet ettiğiniz İldeki yardımları alabilirsiniz. İl dışındaki yardımı alsanız bile daha sonra yasal faizi ile geri ödemeniz gerekecektir.

 22. Nazlı dedi ki:

  Merhaba annem kırtasiye yardımı alacak onun başvurusu ne zaman başlıyor yardımcı olurmusunuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aşağıdaki belgeleri hazırladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz.
   Çocuğun nerede okuduğunu gösteren belge (okulun müdüründen alınmalıdır).
   Veliler tarafından doldurularak SYDV ye teslim edilecek olan yardım talep dilekçesi (Valilik veya kaymakamlığa gönderilebilir)
   Veliye ait kimlik belgesi fotokopisi
   Öğrenciye ait kimlik belgesi fotokopisi
   Gelir tespit belgesi (talep edilmesi durumunda temin edilmelidir)

1 9 10 11