Sosyal Yardım Platformu

2018 Süt Parası Sorgulama

2018 Süt Parası Sorgulama

Süt parası sorgulama işlemi öncesinden süt parasının ne olduğuna değinelim. Süt parası devlet tarafından yeni doğum yapan annelere sunulan yardımdır. Bu yardım ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü aracılığıyla talep edilebilir. 2018 süt parası ücreti 149 lira olarak belirlenmiştir. Bu noktada tüm şartların olgunlaşması durumunda anneler bu ödeneği bir kereye mahsus olarak alabilir.

Bu ödenek alındıktan sonra bir doğum daha gerçekleşirse o çocuk için de bu parayı talep edebilirsiniz. Başvurunuz onaylanıp paranız Ziraat Bankasına yatırıldıktan sonraki 5 sene boyunca bu parayı çekebilirsiniz.

Süt parası çekme için tanınan süre 5 yıldır. Bu süre zarfında parayı çekmezseniz para tekrar devlet hazinesine yöneltilecektir. Süt parası sorgulama işlemleri için iki temel seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu sorgulamayı yapmadan evvel e-devlet şifrenizin olması gerekebilir. Bu konu hakkında da yazı içerisinde bilgi verdik. 

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama  

ziraat bankasi sut parasi

ziraat bankasi sut parasi

Süt parası hangi bankaya yatar sorusu hemen her kadın tarafından sorulmaktadır. Bu sorunun en nihayetinde cevabı devlet hissesi en büyük olan bankadır. Yani süt parası ödenekleri Ziraat bankasına talep eden annenin TC kimlik numarasına yatırılır.

Herhangi bir Ziraat bankası şubesine giderek vezneden bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Güvenlik görevlilerinden veya sıra otomatlarından sıra talep ederek işlem sırasına giriniz. Sonrasında ilgili müşteri temsilcisi veznesinde sizin sıranızı çağırdığında müşteri temsilcisinin bulunduğu vezneye gidin. Burada tarafınıza kimliğinizi verdiğiniz sürece bilgi verilecektir.

Süt parası nasıl çekilir sorusunu da burada cevaplayalım. Eğer ziraat bankası yetkilisi adınıza bir ödenek bulunduğunu belirtiyorsa bu ödeneği anında oradan çekebilirsiniz. Kimliğinizi başka birine vererek bu parayı çekmesini istemeyiniz. Bu para ancak anne tarafından veya eşi tarafından çekilebilir. Veya vekalet talep edilebilir.  Bu temel süt parası yattı mı sorusunun yanıtıdır.  

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

2018 Yılı Süt Parası Ne Kadar?

PTT Üzerinden Süt Parası Nasıl Alınır?

2018 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

E-Devlet Süt Parası Sorgulama  

E- devlet süt parası sorgulama işleminizde kullanabileceğiniz başka bir alternatiftir. Bu alternatifi kullanabilmek için hali hazırda bir adet e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. E-devlet şifre alma internet üzerinden yapılmamakta olup PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir.

2018 Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Başvuru ve Şartlar

Süt Parası ve Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

2018 Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Herhangi bir PTT şubesi size bu konuda destek sunacaktır. Bu başvuru neticesinde size verilen şifre ile e-devlet ekranına giriş yapabilirsiniz. Bu şifre 2 lira karşılığında verilmektedir. Sonrasında buraya tıklayarak bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Eğer burada herhangi bir ödenek göremiyorsanız. E-devlet bünyesinde bulunan kurumlar arasından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını bularak burada ki işlemlerinizi kontrol ediniz.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. serdar dedi ki:

  merhaba ;
  aralık 15 2018 de başvurdum başvuru oluştu formuda doldurdum . 10 gün içinde yatar dediler 1 ayı geçti ama hala yatmadı .tahmini ne kadar sürede yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, PTT’den kontrol edebilirsiniz. Bazen gecikme yaşanabiliyor.

 2. mustafa dedi ki:

  merhaba eşim 2 eylül 2018 de doğum yaptı.hastanede sgk ya girişi yapıldı fakat; 4 aylık zaman geçti hala süt parası aktarılmadı. e devlette banka bilgilerimde var sorgulamada çıkmıyor istanbulda yaşıyorum yoğunluk olabilir mi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvurunuz onaylanıp paranız Ziraat Bankasına yatırıldıktan sonraki 5 sene boyunca bu parayı çekebilirsiniz.
   Ödenek sizin adınıza da yatmış olabilir, sorgulama yapınız.

 3. Hakan dedi ki:

  E-devlet te süt parası bankaya gönderildi diyor ama hesabımda halen görünmüyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Süt Ziraat Bankası yada PTT hangisini verdiyseniz oraya gönderiliyor. Bulunduğunuz yerdeki PTT ve Ziraat Bankası Şubesinden sorgulayabilirsiniz