Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası fakirlik maaşı sorgulaması yapmak isteyenler; Ziraat Bankası’nın dijital bankacılık yöntemlerinden veya banka şubesinden gerekli sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Bunun için kimlik belgelerinin olması gereklidir. Fakirlik maaşını muhtaçlık sınırının altında kalan kişiler alabilmektedirler. Muhtaçlık sınırı belirlenirken asgari ücret üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Asgari ücretin üçte biri, muhtaçlık sınırı olarak kabul edilmektedir. Dolayısı ile her yıl enflasyon oranına bağlı olarak yapılan zam ile beraber asgari ücret de muhtaçlık sınırı da değişiklik göstermektedir. Fakirlik maaşı ödemesi almak isteyenlerin Ziraat Bankası’ndan veya PTT şubelerinden aylıklarını çekebilmeleri mümkündür. Ziraat Bankası olmayan küçük köy ve kasabalarda, fakirlik maaşı PTT’ye aktarılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Hangi Amaç İle Verilir?

Fakirlik aylığının verilme amacı; ihtiyaç sahiplerine yardım etmektir. Vatandaşa yardımcı ve destek olmak amacı ile verilen bir ödenektir. Alınabilmesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişilerin başvuruları onaylanmaktadır. Muhtaçlık aylığı olarak da adlandırılan bir maaştır.

İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Yardımlar 

Gelir sahibi olmayan kişilere yapılan yardımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Gıda ve kıyafet yardımları yapılmaktadır. Aylık 274 TL gıda yardımı yapılmaktadır.
 • Barınma yardımı olarak 317 TL verilmektedir.
 • Muhtaç ailelere eğitime yönelik yardımlar yapılmaktadır. Çocuklar için sağlık yardımı adı altında 30 TL, üniversiteye gidenler için 200 TL verilmektedir. Tek seferlik geri ödemesiz 12.000 TL yardım alınabilmesi de mümkündür.
 • Nakdi yardımlar yapılmaktadır. Fakirlik maaşı da bunlardan biridir. 65 yaş üstü bireylere 130 TL, eşi vefat etmiş olan kadınlara 250 TL, engelli bireylere 261 TL ve 18 yaşının altında olanların yakınlarına 261 TL nakdi yardım yapılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı | Nakdi Para Yardımı Yapan Dernekler, Vakıflar, Zenginler

İBB Nakdi Yardım, Para Yardımı

Maddi Yardım Yapan Yardım Kurumları ve Kuruluşları

Fakirlik Maaşı Başvurusu Gerekli Şartlar

Fakirlik aylığı için gerekli koşullar aşağıda açıklanmıştır:

 • Yetim ve öksüz kalan çocuklar fakirlik maaşı alabilmektedirler.
 • %40 ve üzeri engel sahibi olan vatandaşlar başvuru yapabilmektedirler.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler fakirlik maaşı için başvuru yapabilmektedirler.
 • Aylık herhangi bir geliri olmayanlar fakirlik aylığı başvurusunda bulunabilmektedirler. Gelir kaynağının muhtaçlık sınırının üzerine çıkmaması gereklidir.
 • Mahkeme kararı ile bakım altına alınmış olan kişiler fakirlik maaşı için başvuruda bulunabilmektedirler.
 • Fakirlik maaşına başvuru yapılabilmesi için üzerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz herhangi bir mal varlığının olmaması gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Fakirlik aylığına başvurmak isteyenlerin ihtiyaç duydukları belgeler şu şekildedir:

 • Fakirlik aylığı başvuru formu gereklidir.
 • Kimlik belgesi istenmektedir.
 • Başvuru sahibinin engelli olması durumunda, engelli sağlık raporu gerekmektedir.

Doldurulması gereken fakirlik aylığı başvuru formunda bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler; kimlik bilgileri, rıza beyanı, engel oranı, ikametgah adresi ve telefon numarası gibi bilgilerdir. Başvuru formunu doldurduktan sonra diğer istenen evraklar ile beraber eksiksiz bir şekilde iletilmesi gereklidir.

Fakirlik Maaşı Başvuru Yöntemleri

Fakirlik aylığı başvuru yolları şunlardır:

 • Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bizzat giderek başvuru yapılabilmektedir. Bunun için ikamet edilen ilin bağlı olduğu bölge müdürlüğünün tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne posta yolu ile evrakları göndererek başvuru işlemlerini tamamlayabilmek mümkündür.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi olan https://www.vgm.gov.tr adresine giriş yaparak fakirlik maaşı için başvuru yapabilmek mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Fakirlik Maaşı Başvurusu

Fakirlik aylığı başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle gerekli şartları sağlayıp sağlamadıklarına bakmaları gereklidir. Ardından gerekli evrakları hazırlamalılardır. Maaşı almak isteyenlerin engelli olmaları durumunda engellerini, muhtaç olmalarını halinde muhtaçlıklarını ve yetim olmaları durumunda yetimliklerini kanıtlamaları istenmektedir.

Ardından ikametgah adreslerine bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne giderek başvuruda bulunmak istediklerini söylemelilerdir. Bu başvuruların bizzat yapılması talep edilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gitmeden, evrakları ulaştırarak da başvuru işlemi yapılabilmektedir. Başvurunun yapılması ile beraber değerlendirme süreci başlamaktadır. Değerlendirmenin sonuçlanması durumunda ise; sorgulama sayfasında fakirlik aylığı ile ilgili bilgiler görülebilmektedir.

Fakirlik Maaşı Değerlendirme Kıstasları

Fakirlik aylığı başvurusu yapanlarda incelenen özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahibi olan çocuğun annesinin ve babasının yaşayıp yaşamadığı değerlendirilmektedir.
 • Fakirlik maaşı başvurusu değerlendirilirken anne ve babanın şehit olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Kişinin ailesiyle beraber yaşayıp yaşamadığı değerlendirmeye alınmaktadır.
 • Aileye ödenen bir nafaka olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Başvuru sahiplerinin sosyal güvencelerinin olup olmadığı değerlendirilmektedir.
 • Herhangi bir kurumdan yardım ödeneği alınıp alınmadığı tespit edilmektedir.
 • Hane içerisindeki aylık gelirlerin toplamı hesaplanmaktadır.
 • Engelli bireylerin engel oranlarına bakılmaktadır.
 • Medeni durumları değerlendirilmektedir.
 • Evde bakım parasının alınıp alınmadığına bakılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

2023 yılı ile beraber fakirlik aylığı 2088 TL olarak belirlenmiştir. 4 kişilik bir ailenin mutfak ve gıda masraflarını karşılayabilecek nitelikte bir tutar belirlemek hedeflenmektedir. Temmuz ayı ile beraber fakirlik maaşına bu artış yansıtılacaktır. Fakirlik aylığına yapılan artışlar enflasyon tutarına göre yapılan artışlardır. Bu ödeme ise muhtaç ailenin bireylerinden sadece birine verilebilmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Sürede Verilir?

Fakirlik aylığı, her ay alınan bir aylıktır. Fakirlik maaşı almaya devam edilebilmesi için kişinin muhtaç durumunda olması gerekmektedir. Dolayısı ile muhtaçlık durumu süregelen bir kişi hayatı boyunca fakirlik aylığı alabilmektedir. Engelli maaşı ile fakirlik aylığı karıştırılmamalıdır. 2022 kanunu kapsamında verilen engelli maaşı her ay verilmemektedir. 3 ayda 1 verilen bir maaştır. Ancak fakirlik aylığı aylık olarak ödenmektedir.

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama Yöntemleri

Ziraat Bankası fakirlik aylığı sorgulama için izlenmesi gereken yollar aşağıda verilmiştir:

 • Ziraat Bankası’nın mobil uygulamasını indirerek veya web sitesi üzerinden internet bankacılığı girişi yaparak sorgulama yapılabilmektedir.
 • Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine kimlik belgesi ile beraber giderek sorgulama yapılabilmektedir.
 • 444 00 00 numaralı Ziraat Bankası’nın müşteri iletişim merkezi aranarak ve müşteri temsilcisine bağlanarak fakirlik maaşı sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Fakirlik Maaşı Sorgulaması

E-devlet sisteminden fakirlik aylığı sorgulayabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın üst köşesindeki giriş yap butonu aracılığı ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Açılan sayfada T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi istenmektedir. E-devlet şifresi PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Ayrıca yurt dışında yaşayanlar da konsolosluklardan e-devlet şifresi alabilmektedirler. E-devlet şifresi olmayanlar ise diğer sisteme giriş yöntemlerini seçebilmektedirler.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra size nasıl yardım edebilirim kısmına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazarak veya e-hizmetler menüsünden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçilerek işleme devam edilebilmektedir.
 • Ardından Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Henüz onaylanmayan veya olumsuz sonuçlanan başvurular için sosyal yardım bilgisinin bulunamadığı yazmaktadır. Onaylanan başvurular için ise fakirlik maaşı ile ilgili detaylar sayfada belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

672 Yorum
 1. Merhaba bugunde sed yardimina baktim e devlette hala kayit bulunamadi diyor hesabimdada para yok neden acaba adanadan

 2. Selamu aleyküm 500tl ziraat bankasına hatti yardımın durumu devam ediyor diyor diğer aile yardımı olarak geçiyor tek seferlik mıdır aylıkmidir pek anlamadım tek seferlik demislerdi konuyla ilgili bilgi bekliyorum

 3. Yardimin durumu devam ediyor miktar 500tl teslim edilmedi banka talimati verilmedi tedarik edilmedi diyor tek seferlik yardimmidir aylikmidir anlamadim bilgi verirmisiniz

 4. Mrblar 500tl yardim var bana cikan yardimin turu devam ediyor banka bilgisi verilmedi tedarik edilmedi teslim edilmedi diyor ne anlama geliyor aceba bu 500tl bir devamı alacagim aylikmi alacagim anlamis deilm yardimci olurmusunuz

 5. Sed yardım aylığı her ayın en geç 12 sinde yatıyırdu ama bu ay daha yaymadı e devletten baktım ödeme tarihi bu 11/05/2020 diyır iki gün önceyi gösteriyor fakat hesabımda para yok hala çok zor durumdayım

  1. Benimde 400 tl gida yardimi onaylanmis teslim edildi yaziyor gittim sosyal vakifa dedi 1000 tl icinde verildi yardimlar yani kim geldiyse ayni şeyi dedi

 6. Benim e devletimde sed yardımı ödendi görünüyor ama ben öyle bir ödeme almadım napmam gerekiyor ziraat bankasından baktım hesabımada yatmamış

  1. Banka hesabına hemen geçmiyor, ayın 13 15 arası hesabında olur ,her zaman böyle

 7. 1nisanda taşındığımız için 1000 tllik yardım yetkili kişi tarafından 3 nisanda getirilmiş fakat bana ulaşamadığı için geri dönmüş adres değişikliği bildirimi yaptığım halde ne teni adresime ne şahsıma tanımlı banka hesabıma bu para geçmediği gelmediği gibi bu bildiri ve ödenek e devletten giriş yaptığım da sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır yazmaktadır bu parayı nasıl alacağım bana yardım ediniz

 8. Merhaba ben sed yardımı 1 senem dolduktan sonra tekrar basvuru yaptım ve gecen ay ilk odemeyı aldım ama şu an e devletten baktığımda kayıt bulunamadı diyor acaba tek seferlikmıydı bu yardım

 9. Merhabalar biz sed yardımı için başvurduk ilk başlarda bir kaç gündür bakıyordum sosyal ekonomil destek sayfasında onaylanmış şekilde yani kaydımız görünüyordu şimdi girip bakıyorum kayıt bulunamadı diyor neden acaba ?

 10. Sed ödemeleri istanbul e devletten yattı görünüyor bir hafta içinde banka hesaplara geçer bin tl lik ekstra yardım görünmüyor neyse o yatmış arkadaşlar bilginize bunada şükür devletimize zeval gelmesin

 11. Sed yardimi aliyoruz. Acaba bu virusten dolayi destek amacli yatacak bintl bizede yatar mi

 12. Mrb ben 3cocugumla yasiorum en.kucugu 2yasinda diger 2si 7 yasinda esimden ayriyim yanliz belediyeden yiyicek karti yardimi aliyorum cocuk kucuk oldugu icinde sadece evden is aliyorum bide babamin.emeklisi var 500tl bu yardimdan faydalanabilirmiyim bide nere basvurcam edevletten basvuru yapiliormu

  1. Merhaba
   Sed yardım ödemeleri durumlarında iyileşme görülenler için kesilmektedir.

 13. 2 buçuk ay önce sosyal ekonomik destek basvurusu yaptım e devletten 2hafta öncede olumlu değerlendirildi yazıyor başvuru sonucu ama eve gelen olmadi daha ne yapmam gerekiyor tesekkurler

  1. Merhaba
   Yetkili arkadaşlar en kısa sürede geleceklerdir. Sizin yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

 14. E devlete baktıgımda kayıt yok diyor hala istanbul için sisteme düşmedimi acaba hala

  1. Merhaba
   Yaşanılan yoğunluk nedeni ile henüz sisteme düşmemiş olabilir. En kısa sürede hesabınızda gözükecektir.

 15. Benim e devlette martın 3 de odendı gorunuyor ama hesaba gecemedı daha beklıyoruz

  1. Merhaba
   Yardım ödeneğiniz bu hafta içerisinde sistem üzerinde gözükecektir.

 16. Merhabalar eşimden ayriyim , 2 çocuğum var nafaka aliriyorum , bu yardımı alıyorum, ise girsem bu yardım direk kesiliyormu , yardım çocuğumun üzerinden gözüküyor , yinede keserlermi

  1. Merhaba
   Aldığınız nafaka yardımı çocuklar için ise sizin işe girmenizi engellemeyecektir.

 17. Sed yardımım hala gözümüyo kayıt yok diyo istanbul için paralar yatımı acaba

  1. Merhaba
   Yardım ödemeniz henüz sistem üzerine düşmediği için gözükmüyor. Sed ödemeleri henüz başlamadı.

  2. Merhaba
   Sistem üzerinde yaşanılan yoğunluk nedeni ile bu şekilde olmaktadır.

 18. Ön lisans 1 sınıf ögrencisiyim 19 yaşındayım öğrenci olarak bu yardıma başvuru yapabiliyormuyum

 19. Sed yardımı bu ay son olacak tekrardan basvursam yıne alabilirmıyım maddı durumumda hıc bır degısıklık yok

  1. Merhaba
   Başvuruda bulunabilirsiniz. Yardım ödemesi onay işlemi eve gelen görevli çalışanlar tarafından yapılan inceleme doğrultusunda belirlenmektedir.

 20. Hayır 3 ay geçmeden daha birinci ayda üç aylık peşin yatırıldı dendi, yani 3 ay sonra tekrar mi yatacak ben anlamadım teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba
   Bu tarz yardım ödemeleri aylık olarak yapılmaktadır. Tarafınıza yapılan ödeme 2020 yılı için ilk üç ayın ödemesi olabilir. Yapılan ödemeyü önümüzdeki ay için takip ederseniz durum ortaya çıkacaktır.

  1. Merhaba
   Sed ödemeleri her ayın en geç 15’ine kadar yapılmaktadır. e-Devlet üzerinde gözükmesi birkaç gün içinde gerçekleşecektir.

 21. Merhaba,bana sosyal vakıflardan kağıt geldi,3 aylık peşin yatırılmıştır diye, ama öncesi bize aylık bağlanacak denmişti,yani 3 ay sonrası devam edecek anlamına mı geliyor, şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba
   Fakirlik maaşı normal şartlarda aylık olarak ödenmektedir. Başvuruda bulunduğunuz günden itibaren 3 aylık zaman dilimi geçmiş ise bunun toplamını yatırmış olabilirler.

  1. Merhaba
   Sed ödemeniz onaylandığı zaman tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır. Yapılan bilgilendirmenin ardından ödemeniz gerçekleştirilir.

  1. Merhaba
   Yardım ödemelerinin sistem üzerinde gözükmesi yoğunluk durumuna göre değişmektedir.

  1. Merhaba
   Yardım maaş ödemeleri herhangi bir gecikme yaşanmadığı takdirde her ayın 15’inde hesaplara gönderilmektedir. Fakat bazı durumlarda gecikmeler yaşanabilmektedir.

  1. Merhaba
   Sed yardım ödeneği henüz sisteme düşmemiş olabilir. Birkaç gün içerisinde sistem üzerinden görüntüleme yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Yardım ödemeniz henüz sistem üzerinde gözükmüyor. En kısa zamanda sisteme düşecektir.

 22. Sed ödemelerine başvuruda bulundum eşim cezaevinde red geldi tekrar başvura da bulundum biz 1 yıl yardımda bulunuyoruz dediler ve durumumda hiç bir değişiklik yok 2 çocuğum var

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak kaymakamlık ya da bağlı bulunduğunuz belediyeden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 23. Eşim simit satarak geçimimizi sağlıyordu ama şimdi çalışmıyor baya borcumuz var baş vursam verirler mi acaba

 24. Merhaba bu ay Son sed parası alacağım ne yapmam gerekiyor devamı için bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba
   e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

  1. Merhaba
   Sistemsel olarak genel bir gecikme yaşanmış bulunmaktadır. En kısa sürede yardım ödenekleri gönderilecektir.

 25. Bir yıl yardım aldım tekrar başvuru yaptım seni ariycaz dediler aramadılar ben gittim yardım çıktımı diye öğrenmeye sana mektup gelecek dediler 3 ay oldu hala bisey gelmedi tekrar başvuru yapabilirmiyim

  1. Merhaba
   Yardım başvurunuzu e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

  1. Merhaba
   Sistem kaynaklı gecikmeler yaşanmaktadır. Sorunun giderilmesinin ardından Sed ödemeniz en kısa sürede hesabınıza aktarılacaktır.

 26. Merhaba 15/12/2019Sosyal ve Ekonomik DestekBaşvurunuz Olumlu Değerlendirildi.şubat aýinda bakarsiniz dendi ancak kayıt bulunamadi yazıyor başka bir onaymı gerekiyor.

  1. Merhaba
   Yardım ödemeniz henüz sisteme düşmemiş olabilir. Birkaç gün sonra sistem üzerinde gözükecektir. Farklı bir durum olmadığı müddetçe prosedür bu şekilde işlemektedir.

  1. Merhaba
   Sistemsel kaynaklı gecikme yaşanmış bulunmaktadır. En kısa sürede yardım ödeneğiniz adınıza gönderilecektir.

  1. Merhaba
   Sistemsel sorun nedeni ile gecikmeli de olsa en kısa sürede gönderilecektir.

  1. Merhaba
   Sed yardım ödemeleri hesaplara gönderilmeye başlanmış bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu