Sosyal Yardım Platformu

2019 Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulaması

2019 Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulaması

Muhtaç vatandaşlara ödenen fakirlik maaşları sosyal güvence sahibi olmayan ve devlet tarafından bağlanmış gelirleri bulunmayan kişilere verilmektedir. Fakirlik maaşı ya da muhtaçlık aylığı olarak verilen ödemelerin nereye yatırıldığı konusu ilden ile farklılık göstermekle birlikte genel olarak Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Ziraat Bankasına açılacak olan hesaplara yatırılan fakirlik maaşları bankaların bulunmadığı küçük yerleşim bölgelerinde PTT aracılığı ile ödenmektedir.

Devletimiz tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara kurum ve kuruluşlar aracılığı ile sağlanan birçok yardım bulunmaktadır. Gelir sahibi olmayan yardıma muhtaç ailelere yönelik verilen yardımlar;

 • Gıda ve kıyafet yardımları
 • Eğitime yönelik yardımlar ve
 • Nakdi yardımlar gibi birçok destek yardımı bulunmaktadır. Devletimiz tarafından sağlanan yardımlar arasında bulunan fakirlik maaş ödemeleri ve sorgulamaları hakkında genel bilgilendirme yazının devamında paylaşılmıştır.

Fakirlik Maaşı 2019

Fakirlik maaş ödenekleri 2019 yılında ihtiyaç sahiplerine verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir devlet olan ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek ve yardımcı olmak için verilen birçok yardım bulunmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların başvuruda bulunarak yardım almaları mümkün olmaktadır. Yapılacak olan başvurular oldukça kolay olmakla birlikte devletin koyduğu bazı şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. Bu yardımlar arasında bulunan fakirlik maaşı ödeneklerinden faydalanmak için Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunmak gerekmektedir.

2019 Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Fakirlik maaş ödemesi her yıl yapılan zamlarla değişmekte olup 1.Ocak.2019 tarihi itibarı ile kişi başı 817,67 TL olarak verilmektedir. 2019 temmuz ayında ikinci bir zam yapılacağı öngörülen fakirlik maaş ödemeleri her ay hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır. Ülkemizde ödenen fakirlik maaşları 4 kişinin yaşadığı bir ailenin mutfak ve gıda ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olmaktadır. Devlet tarafından verilen bu destek maddi olarak ihtiyaç sahibi ailelerin geçimine büyük katkı sağlamaktadır.

Bu maaş aile içerisinde sadece bir kişiye verilmekte olup tüm ailenin maddi olarak zorlanmaması hedeflenmektedir. Maaş tutarı her yıl enflasyon oranına göre artış göstermektedir. Kişiler muhtaçlık durumları değişmediği sürece fakirlik maaşını almaya devam edebilmektedir. Muhtaçlık durumunda herhangi bir değişim söz konusu olduğunda ve ailenin maddi desteğe artık ihtiyacı olmadığı belirlendiğinde maaş kesintiye uğramaktadır. Bunun için belirli aralıklarla kontroller yapılarak durum tespiti gerçekleştirilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Fakirlik Maaşı Başvurusu

Vakıf yönetmeliği hükmüne göre verilen fakirlik maaşlarından faydalanmak için bazı şartlar bulunur.  Bu nedenle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen fakirlik maaşından başvuruda bulunan her vatandaş yararlanamamaktadır. Fakirlik maaşı başvuruları vatandaşların bağlı oldukları ikametgâh adreslerinde bulunan ‘Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bizzat giderek ya da posta yolu ile ayrıca internet üzerinden yapılmaktadır. Gereken belgelerin müdürlüğe tesliminden sonra sonuç beklenmeli ve sonuçlar için sorgulama yapılmalıdır.

Fakirlik Maaşı Başvuru Evrakları

Fakirlik maaşı almak için yapılan başvurularda fazla belge istenmemektedir. Başvuru sırasında başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunda;

 • Başvuru sahibinin Kimlik bilgileri
 • Rıza beyanı
 • Engel oranı
 • İkametgâh adres bilgileri ve
 • Telefon numarası gibi bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Şahsen yapılan müracaatlarda kimlik belgesinin yanınızda olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişinin engel durumu varsa ya da yetim ise bu durumu kanıtlayacak belgeler ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Fakirlik maaş başvuruları hem internet üzerinden hem de bizzat müracaatlarla yapılmaktadır. Devlet tarafından bakım altına alınmış olan kişilerin başvuruları kabul görmeyeceği için başvuruda bulunacak kişilerin bu detaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Başvuruları Değerlendirme

Maaş başvuru değerlendirme sürecinde aranan kıstaslar ve incelenen özellikler şunlardır;

 • Muhtaç durumda olan çocuğun anne ve babasının hayatta olup olmadığı,
 • Anne ve babanın şehitlik durumu,
 • Ailenin birlikte yaşayıp yaşamadığı,
 • Aileye nafaka ödeyip ödenmediği,
 • Başvuruda bulunan kişilerin sosyal güvencelerinin olup olmadığı,
 • Herhangi bir kurumdan yardım parası alınıp alınmadığı,
 • Hane içerisine giren aylık gelir toplamı,
 • Engelli vatandaşların engel oranları ve evli olup olmadıkları,
 • Ev bakım parası alınıp alınmadığı huşuları incelenmekte ve değerlendirmeler bu doğrultuda yapılmaktadır.

Ziraat Bankasından Süt Parası Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası Çölyak Para Yardımı Sorgulama

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

Fakirlik Maaşı Almak İçin Gereken Şartlar

Fakirlik maaşı yararlanma şartlarına sahip olan kişiler her ay maaş ödemesi almaktadır. Hangi şartlara sahip olanların maaş alabildikleri konusunu detaylandırmak gerekirse şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yetim ve öksüz kalarak yardıma muhtaç hale gelen çocuklar ve
 • %40 ve üzerinde engel durumu olan vatandaşlar yararlanabilir.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar
 • Herhangi bir gelir sahibi olmayan vatandaşlar ve
 • Mahkeme kararı ile bakım altına alınmış olan vatandaşlar yararlanabilir.
 • Başvuru sahiplerinin gelir elde ettikleri taşınır ya da taşınmaz herhangi bir mal varlıkları olmaması ve gelir kaynaklarının muhtaçlık sınırı altında bulunması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama

Ziraat Bankası maaş sorgulama işlemleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Fakirlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşları maaşlarını PTT şubelerinden ya da Ziraat Bankasında bulunan hesapları üzerinden almaktadır. Paralarını Ziraat Bankasından almak isteyen vatandaşların bankada bulunan hesapları üzerinden maaşlarını almaları gerekmektedir. Ziraat Bankası fakirlik maaş sorgulamaları şu şekildedir;

 • Mobil telefon kullanıcıları ya da aktif olarak internet bankacılığı kullanan kişiler Ziraat Bankası mobil uygulaması üzerinden ya da internet üzerinden maaş sorgulaması yapabilmektedir.
 • İnteraktif uygulaması kullanmayan kişiler ise kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubelerine giderek bizzat sorgulama yapabilmektedir.
 • Ziraat Bankası müşteri hizmetleri hattını arayarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası 444 00 00

Belirtilen uygulamaları kullanarak fakirlik maaşı ücretlerinin yatırılıp yatırılmadığı konusunda sorgulama yapılmaktadır. Fakirlik maaşı ücretleri hakkında sorgulama yapmak için bankamatiklerden yardım alınabilir. Ziraat Bankası kartına sahip olan kişiler kartları ile Ziraat Bankası bankamatiklerinden maaş durumları hakkında bilgi alabilirler.

Fakirlik maaşlarını Ziraat Bankasından alan hak sahipleri banka şubelerine bizzat giderek maaş sorgulamalarını müşteri temsilcilerinden öğrenebilirler.

Ziraat Bankası Mobil Uygulama

Ziraat bankası mobil uygulama ile yapılacak sorgulamalar için aktif olan internet bankacılığını kullanmak yeterli olmaktadır. Birçok telefondan ulaşılabilirlik özelliğine sahip olan mobil uygulamaları telefonlarına indiren vatandaşlar Ziraat Bankası fakirlik maaş sorgulamasını kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Samsung, Lenova, Lg, GM, HTC, Sony ve daha birçok marka cep telefonuna uyumlu olan mobil uygulama sistemi Google play story den telefona indirilerek aktif hale getirilebilir. İnternet bankacılık sistemi aktif olan kişiler kart bilgilerini ve şifrelerini kullanarak sisteme erişebilir ve gereken sorgulamalar yapılabilir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Süre Alınır

Fakirlik maaşı her ay verilir ve 2022 sayılı kanun ile düzenlenmiş olan maaşlardan farkı ödenmektedir. 2022 kanunu çerçevesinde verilen engelli maaşları 3 ayda bir verilmekteyken muhtaç ya da fakir maaş ödeneği her ay ödenmektedir. 2022 engelli maaşı şartlarına uyum sağlayan vatandaşların fakir maaşına uyum sağlamaları durumunda 2022 engelli maaşı yerine fakirlik maaşı bağlatmaları daha avantajlı olmaktadır. Fakirlik maaşı hem her ay verilmekte hem de 2022 engelli maaşından daha fazla ödenmektedir. Fakirlik maaşı hak sahiplerinin muhtaçlık durumu devam ettiği sürece her ay düzenli olarak ödenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 331 YORUM
 1. Buket dedi ki:

  Merhaba ocak ayinda yaticak mi para acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Maaş almanız ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı müddetçe, fakirlik maaşınız her ay düzenli olarak ödenir.

 2. selahaddin dedi ki:

  ben aile sosyal hizmetlere gittim 1 yıl doldugu icin sed ödeme süresini uzatmak icin edevletten başvuru yaptım hemen gittim bana bu yardımdan faydalanmak icin özürlü olman lazım ve ıspatlı belge getirdim ihtiyacım olduguna dahil resmen insanla dalga geciyorlar hicbir sosyal güvencem yok sigortam yok üzerime kayıtlı hicbirşey yok boşanmışım ama hicbir hak talep edemedim özürlü olmak şartmı bu destekten faydalanmak icin şimdiden teşekkür ederim cevabınız icin evde kira yine olmadı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Fakirlik maaşı almak isteyen vatandaşların aşağıda yer alan alan şartlardan en az birine uyması gerekmektedir. Bunlar; – En az %40 engellilik durumu bulunma,
   – 18 yaşını doldurmadan anne ve babasını kaybetmiş olması ve bakacak bir aile üyesi veya aile dostu bulunmaması, – 65 yaş sınırını geçmiş olduğu halde emeklilik durumunun olmaması ve bakacak kimsesinin olmaması.

 3. Eylul dedi ki:

  merhaba ben gecen sene şubata yardımı aldım şimdi ben başvurumu ocak tamı yapacam tekrar acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

 4. selahaddin dedi ki:

  ben bir konuda bilgi almak istiyorum sed ödemesi yılını doldurdugu zaman her hangi başvuru yapmadan degerlendirmege alınıyormu bana alınıyor dendi ama eve ne gelen var ne giden başvuru yapıyom red alıyom hep durumumda her hangi bir degişiklik yok neden vermiyorlar anlamadım şimdiden teşekkür ederim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   e-Devlet sistemi üzerinden ön başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine giderek başvurunuzu onaylatmanız gerekmektedir.

 5. selahaddin dedi ki:

  ben bir yılı doldurdugum icin edevlet üzerinden yeniden başvuru yaptım ama red cevabı aldım yerine gittim bana bir yılı doldurmuşsun yeniden evine gelip inceleme yapacaklar dendi onaylanırsa 1 yıl daha uzatılacak dendi ama hicbir sosyal güvencxem yok onaylanırmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Onay işlemini evinize gelecek görevli arkadaşlar tarafından belirlenmektedir.

 6. selahaddin dedi ki:

  Ben birsey sorabilirmiyim geçensene aralalik 13 de sed yardimi almaya başladım 1 yıllığına başlanmıştı süreli benim bitmismi oluyor şimdi yoksa bu aralıkta maaşını alacammi simdiden tesekkur ederim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sed yardım ödemeniz süresi geçen ay itibarı ile bitmiş bulunmaktadır.

 7. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben 1 yılı dolduruyorum bu ay son kez yatacak ne yapmam gerekiyor devam etmesi için bilgi verirmisiniz lütfen ilk yattığındaki gibi tekrar bir kaç ay sürer mi verilmesi yoksa aralık ayında tekrar hemn yatrmi ne yapmam gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvurunuzu yenileyebilirsiniz.

 8. Müge dedi ki:

  7 Kasım İstanbul. E devlete bakıyorum ama kayıt bulunmadı diyor. Kesilmiş olabilir mi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Henüz sisteme düşmemiş olabilir.

 9. Erkan dedi ki:

  Merhaba e devlette4 ekimde odeme yattigini gosteriyor ama hesabima baktigimda yatmadi gozukuyor nedeni nedir acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemelerinin hesaplara aktarılması devam etmektedir. En kısa sürede ödemeniz hesabınıza aktarılacaktır.

 10. yelda dedi ki:

  iyi günler bisey sorabilirmiyin kurumdan bize geldiler kızımın ögrenci belgesi istediler bende verdim dediler 1 sene olacak degerlendrecez kesilmez degilmi merak ediyorumda esim cıkıncaya kadar verirlermi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Onaylanması takdirde ödemenizi düzenli olarak her ay alabilirsiniz.

 11. tuana dedi ki:

  neden ödemeler yatırılmıyor yatan arkadaşlar varmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemeleri hesaplara aktarılmaya devam etmektedir.

 12. Esra dedi ki:

  E devlette kayıt bulunamadi diyor normalde ayin 1 de yatar 13 ünde alirdım neden kaynaklaniyo olabili

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sistem kaynaklı gecikme olabilir.

 13. Eda dedi ki:

  Merhaba sosyal hizmetlerden yardım alıyordum ama ekim ayı boyunca yatmadı bir bilginiz var mı acaba? kesilmiş olmasından korkuyorum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 170’i arayarak bilgileriniz dahilinde sorgulama yapabilirsiniz.

 14. Günce dedi ki:

  Sed yardımı ayın 23ü oldu yatmadı edevlette de ya hata veriyor yada kayıt bulunmadı dıyor Bı tarıh yokmu kesin yada kesildimi kaç aydır ılkdefa boyle oldu en gec 19nda yatardı. Bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sistem kaynaklı sorun olabilir. Birkaç gün daha beklemelisiniz. Yine de yatmaz ise başvuru yaptığınız yerden sorgulama yapabilirsiniz.

 15. suna buket dedi ki:

  Sosyal ekonomik odemelerinde baris harekatinda dolayi yardimlar kesildi diye bir duyum var dogrumu

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bu şekilde bir bilgilendirme henüz mevcut değildir. Yardım ödemeleri devam etmektedir.

 16. Zehra dedi ki:

  E devlette de kayıt bulunamadı diyor. Hesabada yatmadı. Nezaman yatar Bi bilginiz varmı bazı kişilerin yatmış İstanbul? Kesildimi yada?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemelerinde bazen sistemsel nedenlerle gecikmeler yaşanabilmektedir.

 17. Yunus dedi ki:

  Sed yardımı yatan varmı Ekim ayının İstanbul Bilgi verebilirmisiniz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sed ödemeleri hesaplara aktarılmaya devam ediyor.

 18. Yunus dedi ki:

  Lütfen bizi bilgilendirin ayın 12 si oldu e devletten kayıt bulunamadı sebebi ne olabilir

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Ödeme bilgileriniz henüz sisteme düşmemiş olabilir.

 19. Reşit dedi ki:

  Bu ay da aksama olacak mı sed yardımların da bilgi verebilir misiniz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Gecikme ile ilgili bir bildirim olmamıştır.