Sosyal Yardım Platformu

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama

26.12.2017
Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama

Ziraat Bankası fakirlik maaşı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyeler birlikteliği ile düzenlemeler yapılarak araştırmalar incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi kişilere verilmektedir. Dar gelirli, kimsesiz, muhtaç insanlara verilen maaş Belediye ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın birlikte işbirliği içeresinde çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır. Çoğu zaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı araştırma ve incelemeleri yaparken belediye desteğini de alarak yapmaya çalışmaktadırlar. Bunun sebebi şudur ki:

İhtiyaç sahibi insanları belediyenin tespit etmesinin kolaylığı ve belediyenin de destek vermesidir. Peki, bu yardımlar neden direk verilmiyor da inceleniyor diye soran vatandaşlarımız da vardır. Ama maalesef herkes iyi niyeti adı gibi kullanmıyor. İhtiyacı olmamasına rağmen başvurularda bulunuyor ve gerçek ihtiyaç sahibine yardımların ulaşmasına mani oluyor. Her neyse sorunuza cevap olduysa devam edelim.

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı

Kişi gerçekten ihtiyaç sahibi ise fakirlik maaşı yatırılması için gerekli hazırlıklar başlatılır. Süreç sonunda maaş, dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşın eline ulaşır. Eğer parayı nerden alacağınız konusunda bir karar verecekseniz ve bu karar da Ziraat Bankası olursa ne yapmanız gerektiğini sizinle paylaşacağım. Bu konu da diğer yazımda PTT’yi anlatmıştım ve bunun yanında bir de Ziraat Bankası bulunmaktadır. Bu ikili kurumdan ikisinden de maaşlarınızı alabilirsiniz.

O halde Ziraat Bankalarını nerden bulacağız bir de bundan bahsedelim. Ziraat Bankası, PTT’nin aksine daha farklı yollarla bulunabilmektedir. Tabi ki bunda teknolojinin katkısı da çok fazladır. Örnek verecek olursak Ziraat Bankaları için mobil uygulama vardır ve bu mobil uygulamalara bir çok telefondan ulaşılabilirlik özelliği de sağlanmıştır. Peki, nasıl oluyor bu ulaşılabilirlik özelliği bundan bahsedeyim.

OS uygulama kullanan vatandaşlarımız için (Samsung, Lg ,Lenovo, GM, HTC, Sony gibi aklıma gelmeyen bir çok marka telefondan) ; Google Play Store’dan Ziraat Bankası mobil uygulamasını indirdikten sonra eğer internet bankacılığınız aktif ise kart bilgilerini ve şifrenizi girerek erişebilirsiniz.

Telefonunuz Apple uygulaması olan IOS ise (I Phone); Apple Store’a girerek uygulamayı yine Ziraat Bankası mobil olarak indirip aynı işlemleri yukarıdaki gibi yapabilirsiniz.

Peki ya herhangi bir mobil telefon kullanmıyorsanız veya internet bankacılığınız aktif değilse;

Bu defa da en yakın Ziraat Banka’sı şubesine giderek sorgulama yapabilir veya internet bankacılığını aktif hale getirebilirsiniz.  Son olarak hepsinin dahilinden internet üzerinden ziraat bankası müşteri hizmetleri olan  (444 00 00) ile tanımlı numarayı arayadabilirsiniz.

Ziraat Bankasından Süt Parası Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası Çölyak Para Yardımı Sorgulama

2018 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama

Yukarıda saydığım bütün işlemler yapıldıktan sonra uygulamalarınıza giriş yaptıktan sonra ücretin yatıp yatmadığını kontrol  edebilirseniz veya ücretin yatıp yatmadığını bankamatiklerden elinize olan Ziraat Kartınızla kontrol edebilirsiniz. Bunların haricinde bankadaki müşteri hizmetlerinden veya telefondaki müşteri hizmetleri bölümünden bilgilerinizi teyit edip de gitmeden de öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak parayı almaya hak kazanıp aldıktan sonra ihtiyaç sırasına göre değerlendirebilirsiniz… Konuya şunu da ayrıca eklemek istiyorum. Bu yardımı isteyen fakirler PTT Kurumları aracılığı ile de bu yardımdan faydalanabilir.

Diğer yazımda da belirttiğim gibi biz bu yazıları ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar iyi olur mantığı ile yazıyorum.

Sizden şahsi ricam emeklerimiz boşa gitmesin bilgisi olmayan ihtiyaç sahiplerine lütfen durumlarla ilgili bilgi verin ki sesimiz her yere duyurulsun. Allah herkesin yardımcısı olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 71 YORUM
 1. Nuran dedi ki:

  Sed yardımı yattımı bilen varmı bende hala gözükmüyor yardımcı olur musunuz

  1. Nuran dedi ki:

   Lütfen danışma birimi

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kesin bilgi olmamakla birlikte Mayıs ayı sonuna kadar deniliyor. Net bilgi geldiğinde paylaşım yapılacak

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Mayıs ayı sonuna kadar ödemelerin yapılacağı söyleniyor

 2. Leyla dedi ki:

  Merhaba sed yardımım ikinci dönem için tekrardan onaylandı e devletten bakınca ödeme tarihi bugünü gösteriyor ancak hesapta para yok neden acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler bazen gecikebiliyor takipte kalın ödemeniz yapılır

 3. Nüket dedi ki:

  Merhabalar 21 mart a ziraat bankası hesabıma 200 tl yattı ama bu ay bişey yatmadı neden acaba ???

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bu ay genel bir gecikme yaşandı ödemeniz yapılır

 4. hgunes dedi ki:

  sed parası basvurum olumlu degerlendirilmis nisan bir ödeme tarihi görünüyo ama ne ptt de nede hesabımda görükmüyo neden acaba cvp verirmisiniz ltfen kacında yatıyo tam olarak hesaba nasıl gecicek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon onayından 20-25 gün sonra ödeme talimatı verilmektedir

 5. Özlem dedi ki:

  Ziraat hasabima 200 yatmasi gerekiyordu basta mesaj geldi hesab acin para yatacak diye actim 200 tl aldim daha sonra 391 tl yatti onu aldim ama bu yatmadi acaba tek seferlik bi yardimiydi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tek seferlik yardım alsaydınız sadece bir ay ödeme yapılırdı. Siz iki ay ödeme almışsınız süreli ödeme almışsınız ödemeniz yapılır

 6. fikri dedi ki:

  sosyal yardim parasi yatacak hesabima ama icralik durumum var hacizlik dosyam var yatacak paraya haciz konulurmu acil cevap verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğer hesabınıza haciz konulmuşsa gelen parayı alamazsınız. PTT’den kontrol ettirin eğer haciz yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir dilekçe yazarak ödemenin PTT hesabınıza yapılması talebinde bulunun.

 7. Derya dedi ki:

  Merhaba ben adanada 4 cocuk annesiyim bir odadayiz esim sakat zorla calisiyor cocuklarim okuyor ama zorluk icinde bakkallar borcu kesti buzdolabim bozuk lütfen nakdi yardim ?Allah rizasi icin….

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 8. Eda dedi ki:

  Merhaba ziraat bankasına yatan yardımı ne kadar sürüyor yatmadiginda tekrar mı başvuru yapılması mi gerekli yoksa tekrar alamıyor muyuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları bir defaya mahsus ödeme yapılır. Süreli yardımlar ise belirtilen süre kadar her ay ödemesi yapılır. İlgili kurumdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 9. Ayse yavuzcan dedi ki:

  Bend e iki çocuk annesiyim eşimden ayrıyım nafaka alamıyorum Bend e muhtaç aylığı alabilir miyim acaba kiradayım sadece hafta sonları çalışabiliyorum kızımı okula götürüp getirecek kimse olmadığı icin zor durumdayım lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 10. Sevda dedi ki:

  Mrb cocuk parasi yardimina yazildim 2 aydan 2 aya aliyorum paranin miktari her ay degisiyo azalip cogaliyo anladim ve sosyal yardimlasmaya maddiolarak baska yardimlari sormaya her gittigimde cocuk parasi aldigim icin diger yardimlari alamayacagim soyleniyo bu dogrumu yada baska ne tur yerdimlardan faydalanabilirim bilgi verirseniz cok memnun olacagim tsk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gıda yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 11. Rumuz dedi ki:

  Merhaba
  Benim kız kardeşim eşini kaybetti ve 5 çocuğuyla kaldı çalışmıyor sadece eşinden Bağkurdan ayda 900 tl maaş bağlandı ve bu paranın bir kısmı 18 yaşından büyük iki çocuğuna kesiliyor ve ayrıca iki Ayda Bir 500 tl alıyor.
  Acaba kız kardeşimin fakirlik maaşı alma hakkı varmı malum bu parayla 5 çocukla geçinmek imkansız.
  Saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki sosyal yardım birlikte verilmiyor. Birisinin tercih edilmesi gerekmektedir

 12. İsimsiz dedi ki:

  E devlette teslim edilebilir şeklinde bir yazı mevcut ne demektir bu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım onaylanmış kurumdan ödeme talimatı bekleniyor

 13. Yüksel semizoğlu dedi ki:

  Çocuk maaşı alıyodum her ayın 13de bu ay yatmadı sebebi nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, genel bir gecikme yaşandı ödemeniz yapılır

 14. Yaşar dedi ki:

  Her ay 800 TL yatan sosyal yardımlaşma parası bu ay geç yattı ve 128 TL yattı bunun nedeni nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,eksik ödeme için kuruma başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 15. S dedi ki:

  Merhaba SED yardımı her ay mı veriliyor bir kereye mahsus mu veriliyor? Bir de ben 4. Sinifa giden oglum icin alacağım velayeti babasindaydi ancak 2017 kasimdan bu yana bende geriye donük topku alinabiliyor dediler 2017 kasimdan itibarenki dönemi alabilir miyim ne yapmam lazim? Tesekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, SED yardımları ihtiyaç durumuna göre tek seferlik yada 1 yıl süreli verilebiliyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz.

 16. Esengül sutcu dedi ki:

  Aile fakirlere yapması gereken yardım parası 14yatmadi kazanan yatacak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, genel bir gecikme yaşandı. Kısa süre içinde ödemeniz yapılır

 17. Elıf dedi ki:

  Merhaba sed yardımı alıyorum devamlı 14 de cekebılıyordum bu ay cekemedım ama e devlette yatmış olarak gorunuyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, genel bir gecikme yaşandı kısa süre içinde ödeme yapılır

 18. Sema dedi ki:

  Sed yardımı e devlet te görünmesine rağmen hesabımda görünmüyor.Ödemelerin tarihi neden bu kadar değişken belirli bir tarih yokmu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar onaylandıktan 20-25 gün sonra (bütün imzalar tamamlandıktan sonra) ödeme talimatı veriliyor.

 19. Fatma dedi ki:

  Ayın 15indeyatan yardımım nezaman yatar hesapta gorunmuyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fazla gecikme yaşanmaz ödenir maaşınız

 20. Mehmet Akif dedi ki:

  Her ay 12 yada 14 ünde yatan yardım parası yatmadı sorun varmıdır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazen gecikmeler yaşanabiliyor ödemelerde

 21. suna kirmizioglu dedi ki:

  sosyal destek odemeleri istanbulda yattimi acaba gecmi yatacak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, genel gecikme yaşandı. Kısa süre içinde ödeme yapılır

 22. Gülşen dedi ki:

  Sosyal yardımların yatacağı tarihi söyleyebilir mısınız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gecikme genel olduğu için kısa süre içinde ödeninir

 23. Seher dedi ki:

  Mrb üç gündür yardım parası yatmadı acaba kesildi mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazen aksamalar olabiliyor. Ödemeniz yapılır

 24. Şerife dedi ki:

  Yardımlar ne zaman yatacak acaba tarıh belli degil mi bu ay gec kaldı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler bu ay içinde yapılır

 25. İhsan dedi ki:

  Merhaba bu fakirlik maşı nedir sosyal yardımlaşma n2 ayda Bir 300 TL veriyor bana Acaba bu Omu Yoksa zirat bankası fakirlik maşı farklimi Şimdiden Teşekürler cvb icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, banka sadece ödeme için aracılık ediyor. Banka herhangi bir maaş vermiyor.

 26. Nesrin karaca dedi ki:

  Merhaba aile ve sosyal polotikalar bakanligindan yatan yardimlar pazar gunu yatmiyormu acaba yada yeni yil yuzindenmi yatmadi benim iki yiilik yardim hakkim var fakat bu ay yatmadi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazen aksaklık olabiliyor. Ödemeniz yapılır.

 27. Halime dedi ki:

  Merhabalar ben 74 doğumluyum 2013 yılında işten ayrıldım rahatsızlığımdan dolayı şuan çalışamıyorum annemden yetim aylığı alıyorum 2 çocuğum var oğlum engelli doğuştan lise öğrencisi evim kira geçen ay kurumunuza başvurdum oğlum için fakat benim ölüm aylığı aldığım için vermez dendi ne yapmam lazım bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, oğlunuz adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz. Komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 28. oya dedi ki:

  BEN KAYMAKAMLIĞA BAS VURU YAPTIM OĞLUM ÜNİVERSİTE OKUYOR YARDIMA İHTİYACIM VAR DEDİM ÖĞRENCİ YARDIMI YAPMIYORUZ DENDİ.BENDE RAHATSIZIM ELLERİMDE EGZAMA BELİMDE FITIK GÜCÜM YOK ÇALIŞAMIYORUM KAYMAKAM GELDİ 2 KERE 2 AYDA BİR 400 TL YATTI FAKAT BU PARA ÇOCUGĞMUN OKULAAAA GİDİŞİ GELİŞ OTOBUS KARTINA DOLDURUYORUM.ÖĞRENCİ YARDIM PARASI VARMIŞ NETTEN ÖĞRENDİM AMA KAYMAKAM YOK DEDİ BİZ ÇOK ZOR DURUMDAYIZ OĞLUM OKUYOR AMA YİNEDE PART TAİM İŞ BULDUKÇA HARÇLIĞINI CIKARMAYA ÇALIŞIYOR ..SİZDEN RİCAM NE YAPMAM GEREKLİ

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğitim yardımı yerine kendi adınıza nakit yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 29. Nimet guney dedi ki:

  Merhaba ben nasil muracat edebilirim acaba benim eaim calismiyor ve bir yil once elini elektirikli testereyle kesti ve halen aktif kullanamiyo calismiyo duzenli olarak bagli oldugum belediyeden yardim istedim ve kabul edilmedi bakmakla yukumlu olduguz bir oglumuz var 7 yasinda ve 2nci sinifa gidiyo sadece ana ihtiyaclarimizi dahi karsilanirsa bana yeter

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilir ve çocuğunuzun eğitim giderlerini karşılayabilirsiniz.

 30. Zuhal dedi ki:

  Yardim parasi ayin kacinda yatar ve her ay mi yatar uc ayda bir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fakirlik maaşı aylık verilmektedir.

 31. Seda çetintaş dedi ki:

  Ben çocuk parasına baglandım takriben 1 yıl oldu yılı doldugu için eve keşve geldiler eşimden ayrıldım evim ayrı iki oğlum var velayetleri bende babaları nafaka yatırmıyor 4 aydır çocuk parası ile geçim saglamaktaydım bendwn süresi dolduğu için okuduklarına dair belge istediler verdim bana kesilmeyip tekrar devam edicegini söylediler bu ay yatmadı geçimim 840 tl ileydi evim kira iki oglumda orta okula gidiyor babaları evlendigi için yatıramicagını söyledi nafakayı çok zordayım benim napmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar müracaat ederek yeniden talepte bulunmanız gerekir

 32. Kezban dedi ki:

  Merhana bu zirrat bankazi fakirlik.maazi dedigimiz bankanim baglamks oldugu bir maasmi yoksa aile ve sosyal.politikalar bakanliginim bagladigi bir maasmk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen maaş.

 33. Dilek Dalkilinc dedi ki:

  4 çocuk annesi olarak ve aile şartlarından dolayı sürekli çalışamıyor .Allah razı olsun Geçen sene devletim izin bağladığı maaş ile geçindim fakat adreste bulanamadigim için 7 ay sonra maaş kesildi .Yılbaşından sonra tekrar yaptığım başvurunun hala sonucunun bilgisi yok ..zor durumdayım ilginizi bekliyorum

  1. Aysegul dedi ki:

   Meraba ben de devletten maas aliyorum ama bu ay yatmadi adresten tasindiniz icin mi gelip evde bulunmadiniz icin mi yardiminiz kesildi

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili kuruma bir dilekçe yazarak maaşınızın durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  3. Sabriye dedi ki:

   Ne zaman yatar gunu bellimi

  4. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeniz ay içinde yapılır