Maaş Yardımı

2020 Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulaması

2020 yılında Ziraat Bankası fakirlik maaşı sorgulaması yapmak isteyenler; Ziraat Bankası’nın dijital bankacılık yöntemlerinden veya banka şubesinden gerekli sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Bunun için kimlik belgelerinin olması gereklidir. Fakirlik maaşını muhtaçlık sınırının altında kalan kişiler alabilmektedirler. Muhtaçlık sınırı belirlenirken asgari ücret üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Asgari ücretin üçte biri, muhtaçlık sınırı olarak kabul edilmektedir. Dolayısı ile her yıl enflasyon oranına bağlı olarak yapılan zam ile beraber asgari ücret de muhtaçlık sınırı da değişiklik göstermektedir. Fakirlik maaşı ödemesi almak isteyenlerin Ziraat Bankası’ndan veya PTT şubelerinden aylıklarını çekebilmeleri mümkündür. Ziraat Bankası olmayan küçük köy ve kasabalarda, fakirlik maaşı PTT’ye aktarılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Hangi Amaç İle Verilmektedir?

Fakirlik aylığının verilme amacı; ihtiyaç sahiplerine yardım etmektir. Vatandaşa yardımcı ve destek olmak amacı ile verilen bir ödenektir. Alınabilmesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişilerin başvuruları onaylanmaktadır. Muhtaçlık aylığı olarak da adlandırılan bir maaştır.

İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Gelir sahibi olmayan kişilere yapılan yardımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Gıda ve kıyafet yardımları yapılmaktadır. Aylık 274 TL gıda yardımı yapılmaktadır.
 • Barınma yardımı olarak 317 TL verilmektedir.
 • Muhtaç ailelere eğitime yönelik yardımlar yapılmaktadır. Çocuklar için sağlık yardımı adı altında 30 TL, üniversiteye gidenler için 200 TL verilmektedir. Tek seferlik geri ödemesiz 12.000 TL yardım alınabilmesi de mümkündür.
 • Nakdi yardımlar yapılmaktadır. Fakirlik maaşı da bunlardan biridir. 65 yaş üstü bireylere 130 TL, eşi vefat etmiş olan kadınlara 250 TL, engelli bireylere 261 TL ve 18 yaşının altında olanların yakınlarına 261 TL nakdi yardım yapılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Fakirlik aylığı için gerekli koşullar aşağıda açıklanmıştır:

 • Yetim ve öksüz kalan çocuklar fakirlik maaşı alabilmektedirler.
 • %40 ve üzeri engel sahibi olan vatandaşlar başvuru yapabilmektedirler.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler fakirlik maaşı için başvuru yapabilmektedirler.
 • Aylık herhangi bir geliri olmayanlar fakirlik aylığı başvurusunda bulunabilmektedirler. Gelir kaynağının muhtaçlık sınırının üzerine çıkmaması gereklidir.
 • Mahkeme kararı ile bakım altına alınmış olan kişiler fakirlik maaşı için başvuruda bulunabilmektedirler.
 • Fakirlik maaşına başvuru yapılabilmesi için üzerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz herhangi bir mal varlığının olmaması gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fakirlik aylığına başvurmak isteyenlerin ihtiyaç duydukları belgeler şu şekildedir:

 • Fakirlik aylığı başvuru formu gereklidir.
 • Kimlik belgesi istenmektedir.
 • Başvuru sahibinin engelli olması durumunda, engelli sağlık raporu gerekmektedir.

Doldurulması gereken fakirlik aylığı başvuru formunda bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler; kimlik bilgileri, rıza beyanı, engel oranı, ikametgah adresi ve telefon numarası gibi bilgilerdir. Başvuru formunu doldurduktan sonra diğer istenen evraklar ile beraber eksiksiz bir şekilde iletilmesi gereklidir.

Fakirlik Maaşı Başvuru Yöntemleri Nelerdir?

Fakirlik aylığı başvuru yolları şunlardır:

 • Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bizzat giderek başvuru yapılabilmektedir. Bunun için ikamet edilen ilin bağlı olduğu bölge müdürlüğünün tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne posta yolu ile evrakları göndererek başvuru işlemlerini tamamlayabilmek mümkündür.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi olan https://www.vgm.gov.tr adresine giriş yaparak fakirlik maaşı için başvuru yapabilmek mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aracılığı İle Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik aylığı başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle gerekli şartları sağlayıp sağlamadıklarına bakmaları gereklidir. Ardından gerekli evrakları hazırlamalılardır. Maaşı almak isteyenlerin engelli olmaları durumunda engellerini, muhtaç olmalarını halinde muhtaçlıklarını ve yetim olmaları durumunda yetimliklerini kanıtlamaları istenmektedir.

Ardından ikametgah adreslerine bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne giderek başvuruda bulunmak istediklerini söylemelilerdir. Bu başvuruların bizzat yapılması talep edilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gitmeden, evrakları ulaştırarak da başvuru işlemi yapılabilmektedir. Başvurunun yapılması ile beraber değerlendirme süreci başlamaktadır. Değerlendirmenin sonuçlanması durumunda ise; sorgulama sayfasında fakirlik aylığı ile ilgili bilgiler görülebilmektedir.

Fakirlik Maaşı Değerlendirme Kıstasları Nelerdir?

Fakirlik aylığı başvurusu yapanlarda incelenen özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahibi olan çocuğun annesinin ve babasının yaşayıp yaşamadığı değerlendirilmektedir.
 • Fakirlik maaşı başvurusu değerlendirilirken anne ve babanın şehit olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Kişinin ailesiyle beraber yaşayıp yaşamadığı değerlendirmeye alınmaktadır.
 • Aileye ödenen bir nafaka olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Başvuru sahiplerinin sosyal güvencelerinin olup olmadığı değerlendirilmektedir.
 • Herhangi bir kurumdan yardım ödeneği alınıp alınmadığı tespit edilmektedir.
 • Hane içerisindeki aylık gelirlerin toplamı hesaplanmaktadır.
 • Engelli bireylerin engel oranlarına bakılmaktadır.
 • Medeni durumları değerlendirilmektedir.
 • Evde bakım parasının alınıp alınmadığına bakılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?

2020 yılı ile beraber fakirlik aylığı 817.67 TL olarak belirlenmiştir. 4 kişilik bir ailenin mutfak ve gıda masraflarını karşılayabilecek nitelikte bir tutar belirlemek hedeflenmektedir. Temmuz ayı ile beraber fakirlik maaşına bu artış yansıtılacaktır. Fakirlik aylığına yapılan artışlar enflasyon tutarına göre yapılan artışlardır. Bu ödeme ise muhtaç ailenin bireylerinden sadece birine verilebilmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Sürede Verilmektedir?

Fakirlik aylığı, her ay alınan bir aylıktır. Fakirlik maaşı almaya devam edilebilmesi için kişinin muhtaç durumunda olması gerekmektedir. Dolayısı ile muhtaçlık durumu süregelen bir kişi hayatı boyunca fakirlik aylığı alabilmektedir. Engelli maaşı ile fakirlik aylığı karıştırılmamalıdır. 2022 kanunu kapsamında verilen engelli maaşı her ay verilmemektedir. 3 ayda 1 verilen bir maaştır. Ancak fakirlik aylığı aylık olarak ödenmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Zaman Ödenmektedir?

Fakirlik aylığı genellikle maaş döneminin ilk 10 günü içerisinde yatırılmaktadır. Ayın 15’ine kadar fakirlik maaşı yatırılmaktadır. Aylık olarak hesaba aktarılmaktadır.

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulaması Yöntemleri Nelerdir?

Ziraat Bankası fakirlik aylığını sorgulayabilmek için izlenmesi gereken yollar aşağıda verilmiştir:

 • Ziraat Bankası’nın mobil uygulamasını indirerek veya web sitesi üzerinden internet bankacılığı girişi yaparak sorgulama yapılabilmektedir.
 • Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine kimlik belgesi ile beraber giderek sorgulama yapılabilmektedir.
 • 444 00 00 numaralı Ziraat Bankası’nın müşteri iletişim merkezi aranarak ve müşteri temsilcisine bağlanarak fakirlik maaşı sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Aracılığı İle Fakirlik Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden fakir aylığı sorgulayabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın üst köşesindeki giriş yap butonu aracılığı ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Açılan sayfada T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi istenmektedir. E-devlet şifresi PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Ayrıca yurt dışında yaşayanlar da konsolosluklardan e-devlet şifresi alabilmektedirler. E-devlet şifresi olmayanlar ise diğer sisteme giriş yöntemlerini seçebilmektedirler.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra size nasıl yardım edebilirim kısmına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazarak veya e-hizmetler menüsünden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçilerek işleme devam edilebilmektedir.
 • Ardından Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Henüz onaylanmayan veya olumsuz sonuçlanan başvurular için sosyal yardım bilgisinin bulunamadığı yazmaktadır. Onaylanan başvurular için ise fakirlik maaşı ile ilgili detaylar sayfada belirtilmektedir.

Ziraat Bankasından Süt Parası Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası Çölyak Para Yardımı Sorgulama

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

İlgili Makaleler

671 Yorum

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri sistemdeki sorunlar nedeni ile hesaplara gecikmelide olsa aktarılmaya devam edecektir.

 1. Bu sabah edevlette gorunuyordu simdi sistemsel hatadan dolayi goruntulenmiyor diyor gece 12den sonra sed yardimi yatarmi yoksa pazartesimi baslicak yatmaya tskrler

  1. Merhaba
   Hesaplara aktarılırken sistemsel sorunlar yaşanabilmektedir. Sistemdeki sorun giderilince hesaplara aktarılma işlemine devam edilecektir.

 2. 13 temmuz da sed parasi yatmadi ama hafta sonuna denk gelmis olsa bile 15i Pazartesi de resmi tatil acaba hesaba gecermi sizce? Yoksa saliya mi kayacak

 3. Her ayın 13 de aldığım sed yardımı e devlette ğözükmesine rağmen yatmamış önceden hafta sonu olsa bile hesaba yatardı ,bu ay bir sorunmu var

  1. Merhaba
   Sistemsel sorunlar nedeni ile bazen gecikmeler yaşanabilmektedir.

  2. Merhaba
   e – Devlet sistemi üzerinden T.C.’nizi girerek kontrol edebilirsiniz.

 4. Temmuz ayında sed yardımına zam geleceği söylendi. 13 ünde yatan maaş henüz hesabımda yok bu ay. Acaba herkeste mi böyle. Yoksa sadece benim mi bu sorun

  1. Merhaba
   SED yardımları sırası ile hesaplara aktarılmaktadır. Fakat ayın 13’ü hafta sonuna denk geldiği için önümüzdeki pazartesiden itibaren işlemlere devam edilecektir.

 5. Sed yardımı her ayın 13 alıyordum e devlette ğözüküyor ama hesaba ğeçmedi ne zaman alırım

  1. Merhaba
   Ziraat Bankası müşteri hizmetleri hattını arayarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası 444 00 00

 6. Merhaba kolay gelsin ben sed yardımına başvurdum istenen belgeleri tamamladım evime gelinip bakıldı iki tane çocuğum var çocuklarımla konuştular biri 7 yaşında diğeri 10 yaşında kimsem olmadığı için çalışamıyorum çocuklarım küçük çünkü dedim eşim de cezaevinde memur IBAN numarası istedi onuda verdim memur bana yüzde 90 ihtimalle alırsın dedi Ağustos ayının 15 ile 20 arası paranız yatar dedi sizce sonuç ne olur kabul olmusmudur.Birde sorum olucak yaklaşık 3 hafta oldu başvurmalı neden temmuz ayı değilde Ağustos ayında yatıyor bilgi verirseniz çok sevinirim iyi günler…

  1. Merhaba
   e – Devlet üzerinden T.C. Kimlik Numaranaız ile sorgulama yapabilirsiniz.
   Yaptığınız başvuru ve incelemelerin sonuçlanması uzun sürdüğünden, Temmuz ayına ödemeniz yetişmez diye Ağustos ayına ödemeniz yatar denilmiştir.

 7. Merhaba Sed yardimi aliyorum her ayin 13.de fakat e devlet üzerinden baktigim da sosyal ekonomik destek ödeme bilgilerim görünmüyor daha dogrusu 1 hafta boyunca sistemde teknik arizadan dolayi işleminiz tamamlanadi diye bir yazi görüyorum neden 1 haftadir sistemde görünmüyor

  1. Sed yardımı alıyorum e devlette 8 temmuzda yattıgı görülüyor hesapta yok neden acaba ev sahibi 1 gün gecse kapıma geliyor ne zaman hesapta olur yardımcı olurmusunuz

 8. Ben ilk defa aldm 400 tl fakirlik maaşı acaba her aymı çıkacak bide hep 400 tl mi çıkacak cvp lütfen

  1. Merhaba
   Ödemeler her ay yapılmaktadır. Maaş oranını Ziraat Bankası şubelerinden, 444 00 00 müşteri hizmetlerinden sorgulama yapabilirsiniz.

 9. Sordugum soruyla verdiginiz cevap cok alakasiz ayin 1inde yatacak yaziyor e devlette hala yatmamis bi bilginiz var mi diye soruyorum

 10. Merhaba sed odemesi haziran ayının 1 inde yatıcak diye gözüküyor ama hala yatmamış bilginiz varmı acaba yada kurumu aramak gerekirmi

  1. Merhaba
   Bazı durumlarda sistemsel gecikmeler yaşanabilmektedir. Ama ödemeler geçte olsa yapılmaktadır.

  1. Merhaba
   Maddi yardım olan fakirlik maaşı her ayın başında hesabınıza düzenli olarak yatacaktır. Ancak maaşı alabilmek için kişin bu muhtaçlık durumunda kalması gerekmektedir. Kişi belirli ay aralıklarında yeniden takip edilir ve durumu araştırılır. Durumu iyiye giden kişilerin maaşı kesilmektedir.

 11. Merhaba bu ay 1 haziran itibari ile e declette sed yardiminin yapildigi yaziyor ama hala hesapkara gecmedi bilginiz varmi?

  1. Merhaba
   Ziraat Bankası müşteri hizmetleri hattını arayarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası 444 00 00

  1. Merhaba, kesin bilgi olmamakla birlikte Mayıs ayı sonuna kadar deniliyor. Net bilgi geldiğinde paylaşım yapılacak

  2. Merhaba, Mayıs ayı sonuna kadar ödemelerin yapılacağı söyleniyor

 12. Merhaba sed yardımım ikinci dönem için tekrardan onaylandı e devletten bakınca ödeme tarihi bugünü gösteriyor ancak hesapta para yok neden acaba?

  1. Merhaba, ödemeler bazen gecikebiliyor takipte kalın ödemeniz yapılır

 13. Merhabalar 21 mart a ziraat bankası hesabıma 200 tl yattı ama bu ay bişey yatmadı neden acaba ???

  1. Merhaba, bu ay genel bir gecikme yaşandı ödemeniz yapılır

 14. sed parası basvurum olumlu degerlendirilmis nisan bir ödeme tarihi görünüyo ama ne ptt de nede hesabımda görükmüyo neden acaba cvp verirmisiniz ltfen kacında yatıyo tam olarak hesaba nasıl gecicek

  1. Merhaba, komisyon onayından 20-25 gün sonra ödeme talimatı verilmektedir

 15. Ziraat hasabima 200 yatmasi gerekiyordu basta mesaj geldi hesab acin para yatacak diye actim 200 tl aldim daha sonra 391 tl yatti onu aldim ama bu yatmadi acaba tek seferlik bi yardimiydi

  1. Merhaba, tek seferlik yardım alsaydınız sadece bir ay ödeme yapılırdı. Siz iki ay ödeme almışsınız süreli ödeme almışsınız ödemeniz yapılır

 16. sosyal yardim parasi yatacak hesabima ama icralik durumum var hacizlik dosyam var yatacak paraya haciz konulurmu acil cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba, eğer hesabınıza haciz konulmuşsa gelen parayı alamazsınız. PTT’den kontrol ettirin eğer haciz yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir dilekçe yazarak ödemenin PTT hesabınıza yapılması talebinde bulunun.

 17. Merhaba ben adanada 4 cocuk annesiyim bir odadayiz esim sakat zorla calisiyor cocuklarim okuyor ama zorluk icinde bakkallar borcu kesti buzdolabim bozuk lütfen nakdi yardim ?Allah rizasi icin….

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 18. Merhaba ziraat bankasına yatan yardımı ne kadar sürüyor yatmadiginda tekrar mı başvuru yapılması mi gerekli yoksa tekrar alamıyor muyuz

  1. Merhaba, hane yardımları bir defaya mahsus ödeme yapılır. Süreli yardımlar ise belirtilen süre kadar her ay ödemesi yapılır. İlgili kurumdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 19. Bend e iki çocuk annesiyim eşimden ayrıyım nafaka alamıyorum Bend e muhtaç aylığı alabilir miyim acaba kiradayım sadece hafta sonları çalışabiliyorum kızımı okula götürüp getirecek kimse olmadığı icin zor durumdayım lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 20. Mrb cocuk parasi yardimina yazildim 2 aydan 2 aya aliyorum paranin miktari her ay degisiyo azalip cogaliyo anladim ve sosyal yardimlasmaya maddiolarak baska yardimlari sormaya her gittigimde cocuk parasi aldigim icin diger yardimlari alamayacagim soyleniyo bu dogrumu yada baska ne tur yerdimlardan faydalanabilirim bilgi verirseniz cok memnun olacagim tsk ederim

 21. Merhaba
  Benim kız kardeşim eşini kaybetti ve 5 çocuğuyla kaldı çalışmıyor sadece eşinden Bağkurdan ayda 900 tl maaş bağlandı ve bu paranın bir kısmı 18 yaşından büyük iki çocuğuna kesiliyor ve ayrıca iki Ayda Bir 500 tl alıyor.
  Acaba kız kardeşimin fakirlik maaşı alma hakkı varmı malum bu parayla 5 çocukla geçinmek imkansız.
  Saygılar

  1. Merhaba, iki sosyal yardım birlikte verilmiyor. Birisinin tercih edilmesi gerekmektedir

  1. Merhaba, yardım onaylanmış kurumdan ödeme talimatı bekleniyor

 22. Merhaba ben yardima yazildim bir ay once eve mektup geldi yardim kurumlarindanda ama adima yatan parayi alamiyorum bankayi aradığım zaman kartida katiyorum ama para yok diyor cok ihtiyacim var cocuklarim perisan yardimci olun nolur

  1. Merhaba
   Bu defa da en yakın Ziraat Banka’sı şubesine giderek sorgulama yapabilirsiniz. Son olarak hepsinin dahilinden internet üzerinden ziraat bankası müşteri hizmetleri olan (444 00 00) ile tanımlı numarayı arayabilirsiniz.

 23. zirat bankasına bu ay 400 tl para yatırılmış sydv merak etigim bu yardım her ay yapılırmı yoksa bir defalık bir yardımı

 24. Her ay 800 TL yatan sosyal yardımlaşma parası bu ay geç yattı ve 128 TL yattı bunun nedeni nedir

  1. Merhaba,eksik ödeme için kuruma başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 25. Merhaba SED yardımı her ay mı veriliyor bir kereye mahsus mu veriliyor? Bir de ben 4. Sinifa giden oglum icin alacağım velayeti babasindaydi ancak 2017 kasimdan bu yana bende geriye donük topku alinabiliyor dediler 2017 kasimdan itibarenki dönemi alabilir miyim ne yapmam lazim? Tesekkürler

  1. Merhaba, SED yardımları ihtiyaç durumuna göre tek seferlik yada 1 yıl süreli verilebiliyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba, genel bir gecikme yaşandı. Kısa süre içinde ödemeniz yapılır

 26. Merhaba sed yardımı alıyorum devamlı 14 de cekebılıyordum bu ay cekemedım ama e devlette yatmış olarak gorunuyor

  1. Merhaba, genel bir gecikme yaşandı kısa süre içinde ödeme yapılır

 27. Sed yardımı e devlet te görünmesine rağmen hesabımda görünmüyor.Ödemelerin tarihi neden bu kadar değişken belirli bir tarih yokmu?

  1. Merhaba, yardımlar onaylandıktan 20-25 gün sonra (bütün imzalar tamamlandıktan sonra) ödeme talimatı veriliyor.

  1. Merhaba, genel gecikme yaşandı. Kısa süre içinde ödeme yapılır

  1. Merhaba, gecikme genel olduğu için kısa süre içinde ödeninir

 28. Merhaba bu fakirlik maşı nedir sosyal yardımlaşma n2 ayda Bir 300 TL veriyor bana Acaba bu Omu Yoksa zirat bankası fakirlik maşı farklimi Şimdiden Teşekürler cvb icin

  1. Merhaba, banka sadece ödeme için aracılık ediyor. Banka herhangi bir maaş vermiyor.

 29. Merhaba aile ve sosyal polotikalar bakanligindan yatan yardimlar pazar gunu yatmiyormu acaba yada yeni yil yuzindenmi yatmadi benim iki yiilik yardim hakkim var fakat bu ay yatmadi

 30. Merhabalar ben 74 doğumluyum 2013 yılında işten ayrıldım rahatsızlığımdan dolayı şuan çalışamıyorum annemden yetim aylığı alıyorum 2 çocuğum var oğlum engelli doğuştan lise öğrencisi evim kira geçen ay kurumunuza başvurdum oğlum için fakat benim ölüm aylığı aldığım için vermez dendi ne yapmam lazım bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, oğlunuz adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz. Komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 31. BEN KAYMAKAMLIĞA BAS VURU YAPTIM OĞLUM ÜNİVERSİTE OKUYOR YARDIMA İHTİYACIM VAR DEDİM ÖĞRENCİ YARDIMI YAPMIYORUZ DENDİ.BENDE RAHATSIZIM ELLERİMDE EGZAMA BELİMDE FITIK GÜCÜM YOK ÇALIŞAMIYORUM KAYMAKAM GELDİ 2 KERE 2 AYDA BİR 400 TL YATTI FAKAT BU PARA ÇOCUGĞMUN OKULAAAA GİDİŞİ GELİŞ OTOBUS KARTINA DOLDURUYORUM.ÖĞRENCİ YARDIM PARASI VARMIŞ NETTEN ÖĞRENDİM AMA KAYMAKAM YOK DEDİ BİZ ÇOK ZOR DURUMDAYIZ OĞLUM OKUYOR AMA YİNEDE PART TAİM İŞ BULDUKÇA HARÇLIĞINI CIKARMAYA ÇALIŞIYOR ..SİZDEN RİCAM NE YAPMAM GEREKLİ

  1. Merhaba, eğitim yardımı yerine kendi adınıza nakit yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 32. Merhaba ben nasil muracat edebilirim acaba benim eaim calismiyor ve bir yil once elini elektirikli testereyle kesti ve halen aktif kullanamiyo calismiyo duzenli olarak bagli oldugum belediyeden yardim istedim ve kabul edilmedi bakmakla yukumlu olduguz bir oglumuz var 7 yasinda ve 2nci sinifa gidiyo sadece ana ihtiyaclarimizi dahi karsilanirsa bana yeter

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilir ve çocuğunuzun eğitim giderlerini karşılayabilirsiniz.

 33. Ben çocuk parasına baglandım takriben 1 yıl oldu yılı doldugu için eve keşve geldiler eşimden ayrıldım evim ayrı iki oğlum var velayetleri bende babaları nafaka yatırmıyor 4 aydır çocuk parası ile geçim saglamaktaydım bendwn süresi dolduğu için okuduklarına dair belge istediler verdim bana kesilmeyip tekrar devam edicegini söylediler bu ay yatmadı geçimim 840 tl ileydi evim kira iki oglumda orta okula gidiyor babaları evlendigi için yatıramicagını söyledi nafakayı çok zordayım benim napmam gerekiyor

  1. Merhaba, tekrar müracaat ederek yeniden talepte bulunmanız gerekir

 34. Merhana bu zirrat bankazi fakirlik.maazi dedigimiz bankanim baglamks oldugu bir maasmi yoksa aile ve sosyal.politikalar bakanliginim bagladigi bir maasmk

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen maaş.

 35. 4 çocuk annesi olarak ve aile şartlarından dolayı sürekli çalışamıyor .Allah razı olsun Geçen sene devletim izin bağladığı maaş ile geçindim fakat adreste bulanamadigim için 7 ay sonra maaş kesildi .Yılbaşından sonra tekrar yaptığım başvurunun hala sonucunun bilgisi yok ..zor durumdayım ilginizi bekliyorum

  1. Meraba ben de devletten maas aliyorum ama bu ay yatmadi adresten tasindiniz icin mi gelip evde bulunmadiniz icin mi yardiminiz kesildi

  2. Merhaba, ilgili kuruma bir dilekçe yazarak maaşınızın durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı