Sosyal Yardım Platformu

2019 Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulaması

2019 Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulaması

Muhtaç vatandaşlara ödenen fakirlik maaşları sosyal güvence sahibi olmayan ve devlet tarafından bağlanmış gelirleri bulunmayan kişilere verilmektedir. Fakirlik maaşı ya da muhtaçlık aylığı olarak verilen ödemelerin nereye yatırıldığı konusu ilden ile farklılık göstermekle birlikte genel olarak Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Ziraat Bankasına açılacak olan hesaplara yatırılan fakirlik maaşları bankaların bulunmadığı küçük yerleşim bölgelerinde PTT aracılığı ile ödenmektedir.

Devletimiz tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara kurum ve kuruluşlar aracılığı ile sağlanan birçok yardım bulunmaktadır. Gelir sahibi olmayan yardıma muhtaç ailelere yönelik verilen yardımlar;

 • Gıda ve kıyafet yardımları
 • Eğitime yönelik yardımlar ve
 • Nakdi yardımlar gibi birçok destek yardımı bulunmaktadır. Devletimiz tarafından sağlanan yardımlar arasında bulunan fakirlik maaş ödemeleri ve sorgulamaları hakkında genel bilgilendirme yazının devamında paylaşılmıştır.

Fakirlik Maaşı 2019

Fakirlik maaş ödenekleri 2019 yılında ihtiyaç sahiplerine verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir devlet olan ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek ve yardımcı olmak için verilen birçok yardım bulunmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların başvuruda bulunarak yardım almaları mümkün olmaktadır. Yapılacak olan başvurular oldukça kolay olmakla birlikte devletin koyduğu bazı şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. Bu yardımlar arasında bulunan fakirlik maaşı ödeneklerinden faydalanmak için Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunmak gerekmektedir.

2019 Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Fakirlik maaş ödemesi her yıl yapılan zamlarla değişmekte olup 1.Ocak.2019 tarihi itibarı ile kişi başı 817,67 TL olarak verilmektedir. 2019 temmuz ayında ikinci bir zam yapılacağı öngörülen fakirlik maaş ödemeleri her ay hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır. Ülkemizde ödenen fakirlik maaşları 4 kişinin yaşadığı bir ailenin mutfak ve gıda ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olmaktadır. Devlet tarafından verilen bu destek maddi olarak ihtiyaç sahibi ailelerin geçimine büyük katkı sağlamaktadır.

Bu maaş aile içerisinde sadece bir kişiye verilmekte olup tüm ailenin maddi olarak zorlanmaması hedeflenmektedir. Maaş tutarı her yıl enflasyon oranına göre artış göstermektedir. Kişiler muhtaçlık durumları değişmediği sürece fakirlik maaşını almaya devam edebilmektedir. Muhtaçlık durumunda herhangi bir değişim söz konusu olduğunda ve ailenin maddi desteğe artık ihtiyacı olmadığı belirlendiğinde maaş kesintiye uğramaktadır. Bunun için belirli aralıklarla kontroller yapılarak durum tespiti gerçekleştirilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Fakirlik Maaşı Başvurusu

Vakıf yönetmeliği hükmüne göre verilen fakirlik maaşlarından faydalanmak için bazı şartlar bulunur.  Bu nedenle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen fakirlik maaşından başvuruda bulunan her vatandaş yararlanamamaktadır. Fakirlik maaşı başvuruları vatandaşların bağlı oldukları ikametgâh adreslerinde bulunan ‘Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bizzat giderek ya da posta yolu ile ayrıca internet üzerinden yapılmaktadır. Gereken belgelerin müdürlüğe tesliminden sonra sonuç beklenmeli ve sonuçlar için sorgulama yapılmalıdır.

Fakirlik Maaşı Başvuru Evrakları

Fakirlik maaşı almak için yapılan başvurularda fazla belge istenmemektedir. Başvuru sırasında başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunda;

 • Başvuru sahibinin Kimlik bilgileri
 • Rıza beyanı
 • Engel oranı
 • İkametgâh adres bilgileri ve
 • Telefon numarası gibi bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Şahsen yapılan müracaatlarda kimlik belgesinin yanınızda olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişinin engel durumu varsa ya da yetim ise bu durumu kanıtlayacak belgeler ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Fakirlik maaş başvuruları hem internet üzerinden hem de bizzat müracaatlarla yapılmaktadır. Devlet tarafından bakım altına alınmış olan kişilerin başvuruları kabul görmeyeceği için başvuruda bulunacak kişilerin bu detaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Başvuruları Değerlendirme

Maaş başvuru değerlendirme sürecinde aranan kıstaslar ve incelenen özellikler şunlardır;

 • Muhtaç durumda olan çocuğun anne ve babasının hayatta olup olmadığı,
 • Anne ve babanın şehitlik durumu,
 • Ailenin birlikte yaşayıp yaşamadığı,
 • Aileye nafaka ödeyip ödenmediği,
 • Başvuruda bulunan kişilerin sosyal güvencelerinin olup olmadığı,
 • Herhangi bir kurumdan yardım parası alınıp alınmadığı,
 • Hane içerisine giren aylık gelir toplamı,
 • Engelli vatandaşların engel oranları ve evli olup olmadıkları,
 • Ev bakım parası alınıp alınmadığı huşuları incelenmekte ve değerlendirmeler bu doğrultuda yapılmaktadır.

Ziraat Bankasından Süt Parası Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası Çölyak Para Yardımı Sorgulama

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

Fakirlik Maaşı Almak İçin Gereken Şartlar

Fakirlik maaşı yararlanma şartlarına sahip olan kişiler her ay maaş ödemesi almaktadır. Hangi şartlara sahip olanların maaş alabildikleri konusunu detaylandırmak gerekirse şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yetim ve öksüz kalarak yardıma muhtaç hale gelen çocuklar ve
 • %40 ve üzerinde engel durumu olan vatandaşlar yararlanabilir.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar
 • Herhangi bir gelir sahibi olmayan vatandaşlar ve
 • Mahkeme kararı ile bakım altına alınmış olan vatandaşlar yararlanabilir.
 • Başvuru sahiplerinin gelir elde ettikleri taşınır ya da taşınmaz herhangi bir mal varlıkları olmaması ve gelir kaynaklarının muhtaçlık sınırı altında bulunması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama

Ziraat Bankası maaş sorgulama işlemleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Fakirlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşları maaşlarını PTT şubelerinden ya da Ziraat Bankasında bulunan hesapları üzerinden almaktadır. Paralarını Ziraat Bankasından almak isteyen vatandaşların bankada bulunan hesapları üzerinden maaşlarını almaları gerekmektedir. Ziraat Bankası fakirlik maaş sorgulamaları şu şekildedir;

 • Mobil telefon kullanıcıları ya da aktif olarak internet bankacılığı kullanan kişiler Ziraat Bankası mobil uygulaması üzerinden ya da internet üzerinden maaş sorgulaması yapabilmektedir.
 • İnteraktif uygulaması kullanmayan kişiler ise kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubelerine giderek bizzat sorgulama yapabilmektedir.
 • Ziraat Bankası müşteri hizmetleri hattını arayarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası 444 00 00

Belirtilen uygulamaları kullanarak fakirlik maaşı ücretlerinin yatırılıp yatırılmadığı konusunda sorgulama yapılmaktadır. Fakirlik maaşı ücretleri hakkında sorgulama yapmak için bankamatiklerden yardım alınabilir. Ziraat Bankası kartına sahip olan kişiler kartları ile Ziraat Bankası bankamatiklerinden maaş durumları hakkında bilgi alabilirler.

Fakirlik maaşlarını Ziraat Bankasından alan hak sahipleri banka şubelerine bizzat giderek maaş sorgulamalarını müşteri temsilcilerinden öğrenebilirler.

Ziraat Bankası Mobil Uygulama

Ziraat bankası mobil uygulama ile yapılacak sorgulamalar için aktif olan internet bankacılığını kullanmak yeterli olmaktadır. Birçok telefondan ulaşılabilirlik özelliğine sahip olan mobil uygulamaları telefonlarına indiren vatandaşlar Ziraat Bankası fakirlik maaş sorgulamasını kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Samsung, Lenova, Lg, GM, HTC, Sony ve daha birçok marka cep telefonuna uyumlu olan mobil uygulama sistemi Google play story den telefona indirilerek aktif hale getirilebilir. İnternet bankacılık sistemi aktif olan kişiler kart bilgilerini ve şifrelerini kullanarak sisteme erişebilir ve gereken sorgulamalar yapılabilir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Süre Alınır

Fakirlik maaşı her ay verilir ve 2022 sayılı kanun ile düzenlenmiş olan maaşlardan farkı ödenmektedir. 2022 kanunu çerçevesinde verilen engelli maaşları 3 ayda bir verilmekteyken muhtaç ya da fakir maaş ödeneği her ay ödenmektedir. 2022 engelli maaşı şartlarına uyum sağlayan vatandaşların fakir maaşına uyum sağlamaları durumunda 2022 engelli maaşı yerine fakirlik maaşı bağlatmaları daha avantajlı olmaktadır. Fakirlik maaşı hem her ay verilmekte hem de 2022 engelli maaşından daha fazla ödenmektedir. Fakirlik maaşı hak sahiplerinin muhtaçlık durumu devam ettiği sürece her ay düzenli olarak ödenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 319 YORUM
 1. Sedyrdim dedi ki:

  Sed yardımı nezaman yaticak bilgi verirmisiniz e devlette gozukuyor ama yatmamış hala

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemeleri sistemdeki sorunlar nedeni ile hesaplara gecikmelide olsa aktarılmaya devam edecektir.

 2. Sevinc dedi ki:

  Bu sabah edevlette gorunuyordu simdi sistemsel hatadan dolayi goruntulenmiyor diyor gece 12den sonra sed yardimi yatarmi yoksa pazartesimi baslicak yatmaya tskrler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Hesaplara aktarılırken sistemsel sorunlar yaşanabilmektedir. Sistemdeki sorun giderilince hesaplara aktarılma işlemine devam edilecektir.

 3. Ece dedi ki:

  13 temmuz da sed parasi yatmadi ama hafta sonuna denk gelmis olsa bile 15i Pazartesi de resmi tatil acaba hesaba gecermi sizce? Yoksa saliya mi kayacak

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Gecikmeli olsa da hesaplara aktarılmaya devam eder.

 4. Erdinç bayram dedi ki:

  Her ayın 13 de aldığım sed yardımı e devlette ğözükmesine rağmen yatmamış önceden hafta sonu olsa bile hesaba yatardı ,bu ay bir sorunmu var

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sistemsel sorunlar nedeni ile bazen gecikmeler yaşanabilmektedir.

  2. Ece dedi ki:

   Yattimi acaba 15ide resmi tatil cunki benimse yatmadi

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   e – Devlet sistemi üzerinden T.C.’nizi girerek kontrol edebilirsiniz.

 5. Nilüfer dedi ki:

  Temmuz ayında sed yardımına zam geleceği söylendi. 13 ünde yatan maaş henüz hesabımda yok bu ay. Acaba herkeste mi böyle. Yoksa sadece benim mi bu sorun

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   SED yardımları sırası ile hesaplara aktarılmaktadır. Fakat ayın 13’ü hafta sonuna denk geldiği için önümüzdeki pazartesiden itibaren işlemlere devam edilecektir.

 6. Erdinç bayram dedi ki:

  Sed yardımı her ayın 13 alıyordum e devlette ğözüküyor ama hesaba ğeçmedi ne zaman alırım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Hafta başında hesabınıza geçiş işlemi tamamlanır.

 7. Sema dedi ki:

  İstanbul fatih yardımlar yatmamıs nezazaman yatıcak ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Ziraat Bankası müşteri hizmetleri hattını arayarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası 444 00 00

 8. Esra dedi ki:

  Bu ay sed yardimi e devlette gozukuyor ama hesaplara gecmemis bilgisi olan var mi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Hesaplara aktarma işlemleri devam etmektedir.

 9. Elif dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben sed yardımına başvurdum istenen belgeleri tamamladım evime gelinip bakıldı iki tane çocuğum var çocuklarımla konuştular biri 7 yaşında diğeri 10 yaşında kimsem olmadığı için çalışamıyorum çocuklarım küçük çünkü dedim eşim de cezaevinde memur IBAN numarası istedi onuda verdim memur bana yüzde 90 ihtimalle alırsın dedi Ağustos ayının 15 ile 20 arası paranız yatar dedi sizce sonuç ne olur kabul olmusmudur.Birde sorum olucak yaklaşık 3 hafta oldu başvurmalı neden temmuz ayı değilde Ağustos ayında yatıyor bilgi verirseniz çok sevinirim iyi günler…

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   e – Devlet üzerinden T.C. Kimlik Numaranaız ile sorgulama yapabilirsiniz.
   Yaptığınız başvuru ve incelemelerin sonuçlanması uzun sürdüğünden, Temmuz ayına ödemeniz yetişmez diye Ağustos ayına ödemeniz yatar denilmiştir.

 10. Deniz dedi ki:

  Merhaba Sed yardimi aliyorum her ayin 13.de fakat e devlet üzerinden baktigim da sosyal ekonomik destek ödeme bilgilerim görünmüyor daha dogrusu 1 hafta boyunca sistemde teknik arizadan dolayi işleminiz tamamlanadi diye bir yazi görüyorum neden 1 haftadir sistemde görünmüyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Ödemeniz henüz hesabınıza düşmemiş.

  2. Seyhan dedi ki:

   Sed yardımı alıyorum e devlette 8 temmuzda yattıgı görülüyor hesapta yok neden acaba ev sahibi 1 gün gecse kapıma geliyor ne zaman hesapta olur yardımcı olurmusunuz

 11. Yasemin dedi ki:

  Ben ilk defa aldm 400 tl fakirlik maaşı acaba her aymı çıkacak bide hep 400 tl mi çıkacak cvp lütfen

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Ödemeler her ay yapılmaktadır. Maaş oranını Ziraat Bankası şubelerinden, 444 00 00 müşteri hizmetlerinden sorgulama yapabilirsiniz.

 12. Eda dedi ki:

  Sordugum soruyla verdiginiz cevap cok alakasiz ayin 1inde yatacak yaziyor e devlette hala yatmamis bi bilginiz var mi diye soruyorum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Her hangi bir bilgi mevcut değildir.

 13. Kubra dedi ki:

  Merhaba sed odemesi haziran ayının 1 inde yatıcak diye gözüküyor ama hala yatmamış bilginiz varmı acaba yada kurumu aramak gerekirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bazı durumlarda sistemsel gecikmeler yaşanabilmektedir. Ama ödemeler geçte olsa yapılmaktadır.

 14. Eda dedi ki:

  Merhaba bu ay yardimlar ne zaman yatar bilgi verir misiniz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Maddi yardım olan fakirlik maaşı her ayın başında hesabınıza düzenli olarak yatacaktır. Ancak maaşı alabilmek için kişin bu muhtaçlık durumunda kalması gerekmektedir. Kişi belirli ay aralıklarında yeniden takip edilir ve durumu araştırılır. Durumu iyiye giden kişilerin maaşı kesilmektedir.

 15. Sibel büke dedi ki:

  Merhaba bu ay 1 haziran itibari ile e declette sed yardiminin yapildigi yaziyor ama hala hesapkara gecmedi bilginiz varmi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Ziraat Bankası müşteri hizmetleri hattını arayarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası 444 00 00

 16. Nuran dedi ki:

  Sed yardımı yattımı bilen varmı bende hala gözükmüyor yardımcı olur musunuz

  1. Nuran dedi ki:

   Lütfen danışma birimi

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kesin bilgi olmamakla birlikte Mayıs ayı sonuna kadar deniliyor. Net bilgi geldiğinde paylaşım yapılacak

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Mayıs ayı sonuna kadar ödemelerin yapılacağı söyleniyor

 17. Leyla dedi ki:

  Merhaba sed yardımım ikinci dönem için tekrardan onaylandı e devletten bakınca ödeme tarihi bugünü gösteriyor ancak hesapta para yok neden acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler bazen gecikebiliyor takipte kalın ödemeniz yapılır

 18. Nüket dedi ki:

  Merhabalar 21 mart a ziraat bankası hesabıma 200 tl yattı ama bu ay bişey yatmadı neden acaba ???

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bu ay genel bir gecikme yaşandı ödemeniz yapılır

 19. hgunes dedi ki:

  sed parası basvurum olumlu degerlendirilmis nisan bir ödeme tarihi görünüyo ama ne ptt de nede hesabımda görükmüyo neden acaba cvp verirmisiniz ltfen kacında yatıyo tam olarak hesaba nasıl gecicek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon onayından 20-25 gün sonra ödeme talimatı verilmektedir

 20. Özlem dedi ki:

  Ziraat hasabima 200 yatmasi gerekiyordu basta mesaj geldi hesab acin para yatacak diye actim 200 tl aldim daha sonra 391 tl yatti onu aldim ama bu yatmadi acaba tek seferlik bi yardimiydi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tek seferlik yardım alsaydınız sadece bir ay ödeme yapılırdı. Siz iki ay ödeme almışsınız süreli ödeme almışsınız ödemeniz yapılır

 21. fikri dedi ki:

  sosyal yardim parasi yatacak hesabima ama icralik durumum var hacizlik dosyam var yatacak paraya haciz konulurmu acil cevap verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğer hesabınıza haciz konulmuşsa gelen parayı alamazsınız. PTT’den kontrol ettirin eğer haciz yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir dilekçe yazarak ödemenin PTT hesabınıza yapılması talebinde bulunun.

 22. Derya dedi ki:

  Merhaba ben adanada 4 cocuk annesiyim bir odadayiz esim sakat zorla calisiyor cocuklarim okuyor ama zorluk icinde bakkallar borcu kesti buzdolabim bozuk lütfen nakdi yardim ?Allah rizasi icin….

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 23. Eda dedi ki:

  Merhaba ziraat bankasına yatan yardımı ne kadar sürüyor yatmadiginda tekrar mı başvuru yapılması mi gerekli yoksa tekrar alamıyor muyuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları bir defaya mahsus ödeme yapılır. Süreli yardımlar ise belirtilen süre kadar her ay ödemesi yapılır. İlgili kurumdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 24. Ayse yavuzcan dedi ki:

  Bend e iki çocuk annesiyim eşimden ayrıyım nafaka alamıyorum Bend e muhtaç aylığı alabilir miyim acaba kiradayım sadece hafta sonları çalışabiliyorum kızımı okula götürüp getirecek kimse olmadığı icin zor durumdayım lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 25. Sevda dedi ki:

  Mrb cocuk parasi yardimina yazildim 2 aydan 2 aya aliyorum paranin miktari her ay degisiyo azalip cogaliyo anladim ve sosyal yardimlasmaya maddiolarak baska yardimlari sormaya her gittigimde cocuk parasi aldigim icin diger yardimlari alamayacagim soyleniyo bu dogrumu yada baska ne tur yerdimlardan faydalanabilirim bilgi verirseniz cok memnun olacagim tsk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gıda yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 26. Rumuz dedi ki:

  Merhaba
  Benim kız kardeşim eşini kaybetti ve 5 çocuğuyla kaldı çalışmıyor sadece eşinden Bağkurdan ayda 900 tl maaş bağlandı ve bu paranın bir kısmı 18 yaşından büyük iki çocuğuna kesiliyor ve ayrıca iki Ayda Bir 500 tl alıyor.
  Acaba kız kardeşimin fakirlik maaşı alma hakkı varmı malum bu parayla 5 çocukla geçinmek imkansız.
  Saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki sosyal yardım birlikte verilmiyor. Birisinin tercih edilmesi gerekmektedir

 27. İsimsiz dedi ki:

  E devlette teslim edilebilir şeklinde bir yazı mevcut ne demektir bu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım onaylanmış kurumdan ödeme talimatı bekleniyor

 28. Derya dedi ki:

  Merhaba ben yardima yazildim bir ay once eve mektup geldi yardim kurumlarindanda ama adima yatan parayi alamiyorum bankayi aradığım zaman kartida katiyorum ama para yok diyor cok ihtiyacim var cocuklarim perisan yardimci olun nolur

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bu defa da en yakın Ziraat Banka’sı şubesine giderek sorgulama yapabilirsiniz. Son olarak hepsinin dahilinden internet üzerinden ziraat bankası müşteri hizmetleri olan (444 00 00) ile tanımlı numarayı arayabilirsiniz.

 29. şehriban dedi ki:

  zirat bankasına bu ay 400 tl para yatırılmış sydv merak etigim bu yardım her ay yapılırmı yoksa bir defalık bir yardımı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   0312 415 50 00/10 hat numarasından sorgulayabilirsiniz.

 30. Yüksel semizoğlu dedi ki:

  Çocuk maaşı alıyodum her ayın 13de bu ay yatmadı sebebi nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, genel bir gecikme yaşandı ödemeniz yapılır

 31. Yaşar dedi ki:

  Her ay 800 TL yatan sosyal yardımlaşma parası bu ay geç yattı ve 128 TL yattı bunun nedeni nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,eksik ödeme için kuruma başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 32. S dedi ki:

  Merhaba SED yardımı her ay mı veriliyor bir kereye mahsus mu veriliyor? Bir de ben 4. Sinifa giden oglum icin alacağım velayeti babasindaydi ancak 2017 kasimdan bu yana bende geriye donük topku alinabiliyor dediler 2017 kasimdan itibarenki dönemi alabilir miyim ne yapmam lazim? Tesekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, SED yardımları ihtiyaç durumuna göre tek seferlik yada 1 yıl süreli verilebiliyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz.

 33. Esengül sutcu dedi ki:

  Aile fakirlere yapması gereken yardım parası 14yatmadi kazanan yatacak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, genel bir gecikme yaşandı. Kısa süre içinde ödemeniz yapılır

 34. Elıf dedi ki:

  Merhaba sed yardımı alıyorum devamlı 14 de cekebılıyordum bu ay cekemedım ama e devlette yatmış olarak gorunuyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, genel bir gecikme yaşandı kısa süre içinde ödeme yapılır

 35. Sema dedi ki:

  Sed yardımı e devlet te görünmesine rağmen hesabımda görünmüyor.Ödemelerin tarihi neden bu kadar değişken belirli bir tarih yokmu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar onaylandıktan 20-25 gün sonra (bütün imzalar tamamlandıktan sonra) ödeme talimatı veriliyor.

 36. Fatma dedi ki:

  Ayın 15indeyatan yardımım nezaman yatar hesapta gorunmuyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fazla gecikme yaşanmaz ödenir maaşınız

 37. Mehmet Akif dedi ki:

  Her ay 12 yada 14 ünde yatan yardım parası yatmadı sorun varmıdır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazen gecikmeler yaşanabiliyor ödemelerde

 38. suna kirmizioglu dedi ki:

  sosyal destek odemeleri istanbulda yattimi acaba gecmi yatacak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, genel gecikme yaşandı. Kısa süre içinde ödeme yapılır

 39. Gülşen dedi ki:

  Sosyal yardımların yatacağı tarihi söyleyebilir mısınız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gecikme genel olduğu için kısa süre içinde ödeninir

 40. Seher dedi ki:

  Mrb üç gündür yardım parası yatmadı acaba kesildi mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazen aksamalar olabiliyor. Ödemeniz yapılır

 41. Şerife dedi ki:

  Yardımlar ne zaman yatacak acaba tarıh belli degil mi bu ay gec kaldı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler bu ay içinde yapılır

 42. İhsan dedi ki:

  Merhaba bu fakirlik maşı nedir sosyal yardımlaşma n2 ayda Bir 300 TL veriyor bana Acaba bu Omu Yoksa zirat bankası fakirlik maşı farklimi Şimdiden Teşekürler cvb icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, banka sadece ödeme için aracılık ediyor. Banka herhangi bir maaş vermiyor.

 43. Nesrin karaca dedi ki:

  Merhaba aile ve sosyal polotikalar bakanligindan yatan yardimlar pazar gunu yatmiyormu acaba yada yeni yil yuzindenmi yatmadi benim iki yiilik yardim hakkim var fakat bu ay yatmadi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bazen aksaklık olabiliyor. Ödemeniz yapılır.

 44. Halime dedi ki:

  Merhabalar ben 74 doğumluyum 2013 yılında işten ayrıldım rahatsızlığımdan dolayı şuan çalışamıyorum annemden yetim aylığı alıyorum 2 çocuğum var oğlum engelli doğuştan lise öğrencisi evim kira geçen ay kurumunuza başvurdum oğlum için fakat benim ölüm aylığı aldığım için vermez dendi ne yapmam lazım bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, oğlunuz adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz. Komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 45. oya dedi ki:

  BEN KAYMAKAMLIĞA BAS VURU YAPTIM OĞLUM ÜNİVERSİTE OKUYOR YARDIMA İHTİYACIM VAR DEDİM ÖĞRENCİ YARDIMI YAPMIYORUZ DENDİ.BENDE RAHATSIZIM ELLERİMDE EGZAMA BELİMDE FITIK GÜCÜM YOK ÇALIŞAMIYORUM KAYMAKAM GELDİ 2 KERE 2 AYDA BİR 400 TL YATTI FAKAT BU PARA ÇOCUGĞMUN OKULAAAA GİDİŞİ GELİŞ OTOBUS KARTINA DOLDURUYORUM.ÖĞRENCİ YARDIM PARASI VARMIŞ NETTEN ÖĞRENDİM AMA KAYMAKAM YOK DEDİ BİZ ÇOK ZOR DURUMDAYIZ OĞLUM OKUYOR AMA YİNEDE PART TAİM İŞ BULDUKÇA HARÇLIĞINI CIKARMAYA ÇALIŞIYOR ..SİZDEN RİCAM NE YAPMAM GEREKLİ

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğitim yardımı yerine kendi adınıza nakit yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 46. Nimet guney dedi ki:

  Merhaba ben nasil muracat edebilirim acaba benim eaim calismiyor ve bir yil once elini elektirikli testereyle kesti ve halen aktif kullanamiyo calismiyo duzenli olarak bagli oldugum belediyeden yardim istedim ve kabul edilmedi bakmakla yukumlu olduguz bir oglumuz var 7 yasinda ve 2nci sinifa gidiyo sadece ana ihtiyaclarimizi dahi karsilanirsa bana yeter

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilir ve çocuğunuzun eğitim giderlerini karşılayabilirsiniz.

 47. Zuhal dedi ki:

  Yardim parasi ayin kacinda yatar ve her ay mi yatar uc ayda bir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fakirlik maaşı aylık verilmektedir.

 48. Seda çetintaş dedi ki:

  Ben çocuk parasına baglandım takriben 1 yıl oldu yılı doldugu için eve keşve geldiler eşimden ayrıldım evim ayrı iki oğlum var velayetleri bende babaları nafaka yatırmıyor 4 aydır çocuk parası ile geçim saglamaktaydım bendwn süresi dolduğu için okuduklarına dair belge istediler verdim bana kesilmeyip tekrar devam edicegini söylediler bu ay yatmadı geçimim 840 tl ileydi evim kira iki oglumda orta okula gidiyor babaları evlendigi için yatıramicagını söyledi nafakayı çok zordayım benim napmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar müracaat ederek yeniden talepte bulunmanız gerekir

 49. Kezban dedi ki:

  Merhana bu zirrat bankazi fakirlik.maazi dedigimiz bankanim baglamks oldugu bir maasmi yoksa aile ve sosyal.politikalar bakanliginim bagladigi bir maasmk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen maaş.

 50. Dilek Dalkilinc dedi ki:

  4 çocuk annesi olarak ve aile şartlarından dolayı sürekli çalışamıyor .Allah razı olsun Geçen sene devletim izin bağladığı maaş ile geçindim fakat adreste bulanamadigim için 7 ay sonra maaş kesildi .Yılbaşından sonra tekrar yaptığım başvurunun hala sonucunun bilgisi yok ..zor durumdayım ilginizi bekliyorum

  1. Aysegul dedi ki:

   Meraba ben de devletten maas aliyorum ama bu ay yatmadi adresten tasindiniz icin mi gelip evde bulunmadiniz icin mi yardiminiz kesildi

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili kuruma bir dilekçe yazarak maaşınızın durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  3. Sabriye dedi ki:

   Ne zaman yatar gunu bellimi

  4. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeniz ay içinde yapılır