Maaş Yardımı

2020 Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulaması

2020 yılında Ziraat Bankası fakirlik maaşı sorgulaması yapmak isteyenler; Ziraat Bankası’nın dijital bankacılık yöntemlerinden veya banka şubesinden gerekli sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Bunun için kimlik belgelerinin olması gereklidir. Fakirlik maaşını muhtaçlık sınırının altında kalan kişiler alabilmektedirler. Muhtaçlık sınırı belirlenirken asgari ücret üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Asgari ücretin üçte biri, muhtaçlık sınırı olarak kabul edilmektedir. Dolayısı ile her yıl enflasyon oranına bağlı olarak yapılan zam ile beraber asgari ücret de muhtaçlık sınırı da değişiklik göstermektedir. Fakirlik maaşı ödemesi almak isteyenlerin Ziraat Bankası’ndan veya PTT şubelerinden aylıklarını çekebilmeleri mümkündür. Ziraat Bankası olmayan küçük köy ve kasabalarda, fakirlik maaşı PTT’ye aktarılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Hangi Amaç İle Verilmektedir?

Fakirlik aylığının verilme amacı; ihtiyaç sahiplerine yardım etmektir. Vatandaşa yardımcı ve destek olmak amacı ile verilen bir ödenektir. Alınabilmesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişilerin başvuruları onaylanmaktadır. Muhtaçlık aylığı olarak da adlandırılan bir maaştır.

İhtiyaç Sahiplerine Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Gelir sahibi olmayan kişilere yapılan yardımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Gıda ve kıyafet yardımları yapılmaktadır. Aylık 274 TL gıda yardımı yapılmaktadır.
 • Barınma yardımı olarak 317 TL verilmektedir.
 • Muhtaç ailelere eğitime yönelik yardımlar yapılmaktadır. Çocuklar için sağlık yardımı adı altında 30 TL, üniversiteye gidenler için 200 TL verilmektedir. Tek seferlik geri ödemesiz 12.000 TL yardım alınabilmesi de mümkündür.
 • Nakdi yardımlar yapılmaktadır. Fakirlik maaşı da bunlardan biridir. 65 yaş üstü bireylere 130 TL, eşi vefat etmiş olan kadınlara 250 TL, engelli bireylere 261 TL ve 18 yaşının altında olanların yakınlarına 261 TL nakdi yardım yapılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Fakirlik aylığı için gerekli koşullar aşağıda açıklanmıştır:

 • Yetim ve öksüz kalan çocuklar fakirlik maaşı alabilmektedirler.
 • %40 ve üzeri engel sahibi olan vatandaşlar başvuru yapabilmektedirler.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler fakirlik maaşı için başvuru yapabilmektedirler.
 • Aylık herhangi bir geliri olmayanlar fakirlik aylığı başvurusunda bulunabilmektedirler. Gelir kaynağının muhtaçlık sınırının üzerine çıkmaması gereklidir.
 • Mahkeme kararı ile bakım altına alınmış olan kişiler fakirlik maaşı için başvuruda bulunabilmektedirler.
 • Fakirlik maaşına başvuru yapılabilmesi için üzerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz herhangi bir mal varlığının olmaması gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fakirlik aylığına başvurmak isteyenlerin ihtiyaç duydukları belgeler şu şekildedir:

 • Fakirlik aylığı başvuru formu gereklidir.
 • Kimlik belgesi istenmektedir.
 • Başvuru sahibinin engelli olması durumunda, engelli sağlık raporu gerekmektedir.

Doldurulması gereken fakirlik aylığı başvuru formunda bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler; kimlik bilgileri, rıza beyanı, engel oranı, ikametgah adresi ve telefon numarası gibi bilgilerdir. Başvuru formunu doldurduktan sonra diğer istenen evraklar ile beraber eksiksiz bir şekilde iletilmesi gereklidir.

Fakirlik Maaşı Başvuru Yöntemleri Nelerdir?

Fakirlik aylığı başvuru yolları şunlardır:

 • Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bizzat giderek başvuru yapılabilmektedir. Bunun için ikamet edilen ilin bağlı olduğu bölge müdürlüğünün tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne posta yolu ile evrakları göndererek başvuru işlemlerini tamamlayabilmek mümkündür.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi olan https://www.vgm.gov.tr adresine giriş yaparak fakirlik maaşı için başvuru yapabilmek mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aracılığı İle Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik aylığı başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle gerekli şartları sağlayıp sağlamadıklarına bakmaları gereklidir. Ardından gerekli evrakları hazırlamalılardır. Maaşı almak isteyenlerin engelli olmaları durumunda engellerini, muhtaç olmalarını halinde muhtaçlıklarını ve yetim olmaları durumunda yetimliklerini kanıtlamaları istenmektedir.

Ardından ikametgah adreslerine bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne giderek başvuruda bulunmak istediklerini söylemelilerdir. Bu başvuruların bizzat yapılması talep edilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gitmeden, evrakları ulaştırarak da başvuru işlemi yapılabilmektedir. Başvurunun yapılması ile beraber değerlendirme süreci başlamaktadır. Değerlendirmenin sonuçlanması durumunda ise; sorgulama sayfasında fakirlik aylığı ile ilgili bilgiler görülebilmektedir.

Fakirlik Maaşı Değerlendirme Kıstasları Nelerdir?

Fakirlik aylığı başvurusu yapanlarda incelenen özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahibi olan çocuğun annesinin ve babasının yaşayıp yaşamadığı değerlendirilmektedir.
 • Fakirlik maaşı başvurusu değerlendirilirken anne ve babanın şehit olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Kişinin ailesiyle beraber yaşayıp yaşamadığı değerlendirmeye alınmaktadır.
 • Aileye ödenen bir nafaka olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Başvuru sahiplerinin sosyal güvencelerinin olup olmadığı değerlendirilmektedir.
 • Herhangi bir kurumdan yardım ödeneği alınıp alınmadığı tespit edilmektedir.
 • Hane içerisindeki aylık gelirlerin toplamı hesaplanmaktadır.
 • Engelli bireylerin engel oranlarına bakılmaktadır.
 • Medeni durumları değerlendirilmektedir.
 • Evde bakım parasının alınıp alınmadığına bakılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?

2020 yılı ile beraber fakirlik aylığı 817.67 TL olarak belirlenmiştir. 4 kişilik bir ailenin mutfak ve gıda masraflarını karşılayabilecek nitelikte bir tutar belirlemek hedeflenmektedir. Temmuz ayı ile beraber fakirlik maaşına bu artış yansıtılacaktır. Fakirlik aylığına yapılan artışlar enflasyon tutarına göre yapılan artışlardır. Bu ödeme ise muhtaç ailenin bireylerinden sadece birine verilebilmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Sürede Verilmektedir?

Fakirlik aylığı, her ay alınan bir aylıktır. Fakirlik maaşı almaya devam edilebilmesi için kişinin muhtaç durumunda olması gerekmektedir. Dolayısı ile muhtaçlık durumu süregelen bir kişi hayatı boyunca fakirlik aylığı alabilmektedir. Engelli maaşı ile fakirlik aylığı karıştırılmamalıdır. 2022 kanunu kapsamında verilen engelli maaşı her ay verilmemektedir. 3 ayda 1 verilen bir maaştır. Ancak fakirlik aylığı aylık olarak ödenmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Zaman Ödenmektedir?

Fakirlik aylığı genellikle maaş döneminin ilk 10 günü içerisinde yatırılmaktadır. Ayın 15’ine kadar fakirlik maaşı yatırılmaktadır. Aylık olarak hesaba aktarılmaktadır.

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulaması Yöntemleri Nelerdir?

Ziraat Bankası fakirlik aylığını sorgulayabilmek için izlenmesi gereken yollar aşağıda verilmiştir:

 • Ziraat Bankası’nın mobil uygulamasını indirerek veya web sitesi üzerinden internet bankacılığı girişi yaparak sorgulama yapılabilmektedir.
 • Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine kimlik belgesi ile beraber giderek sorgulama yapılabilmektedir.
 • 444 00 00 numaralı Ziraat Bankası’nın müşteri iletişim merkezi aranarak ve müşteri temsilcisine bağlanarak fakirlik maaşı sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Aracılığı İle Fakirlik Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden fakir aylığı sorgulayabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın üst köşesindeki giriş yap butonu aracılığı ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Açılan sayfada T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi istenmektedir. E-devlet şifresi PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Ayrıca yurt dışında yaşayanlar da konsolosluklardan e-devlet şifresi alabilmektedirler. E-devlet şifresi olmayanlar ise diğer sisteme giriş yöntemlerini seçebilmektedirler.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra size nasıl yardım edebilirim kısmına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazarak veya e-hizmetler menüsünden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçilerek işleme devam edilebilmektedir.
 • Ardından Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Henüz onaylanmayan veya olumsuz sonuçlanan başvurular için sosyal yardım bilgisinin bulunamadığı yazmaktadır. Onaylanan başvurular için ise fakirlik maaşı ile ilgili detaylar sayfada belirtilmektedir.

Ziraat Bankasından Süt Parası Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası Çölyak Para Yardımı Sorgulama

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

İlgili Makaleler

651 Yorum

 1. Ya kardesim neden hala yatmadi bu maaslar rezili. Rusva olduk herkese ya borclular kapiya dayandi ben boyle birsey yasamadim ya

  1. Merhaba
   Yardım ödeneklerinin hesaplara gönderilme işlemi devam ediyor.

  1. Merhaba
   Yardım ödeme işlemi elbetteki belirli periyotlar halinde yapılmaktadır. Hep birlikte yapılması mümkün olmaz sistem çöker.

 2. Arkadaşlar Şuan Hiç Bir İlimizde Yardım Parası Yatmamışdır Öyle Ayrım Kayrım Yok Yani Ya Bütün İller Aynı Anda Ayda Dakkada Yatar Ya Hiç Yatmaz Rahat Olun Ve Ayın 19 u Saat 00:30 Hesabınıza Bakın Sorun Yok Maaslariniz Zamlı Yatacak Azcık Daha Sabır Hepiniz Paranızı Alacaksınız Zaten Bu Gecikme Her Yıl Olur Bu Normal İçiniz Rahat Olsun…

  1. Merhaba
   Yardım ödeme işlemi devam ediyor. Hesaplarınızı kontrol ediniz.

 3. Merhaba arkadaşlar bende çok mağdurum aralıkta sene dolmuştu diye yeniden başvurdum incelemeye geldiler ocakta yatmaz ama şubat icin kurul kararına bagli dediler.benimki o yüzden yok.acaba sizinde mi sene doldu .basvuru yapmadinizmi.yaptiysaniz incelemeye gelmedilermi

  1. Merhaba
   Yardım ödeme işlemi yoğun bir şekilde devam etmektedir. Yoğunluk nedeni ile gecikmeler yaşanabilir.

 4. Benim sed ödemesi henüz yatırılmadı normalde dün sed ödemeleri gerceklestirildi yazmissiniz bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba
   Sed ödemeleri başladı fakat yoğunluk nedeni ile gecikmeler yaşanabilmektedir.

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri en geç 25’ine kadar tamamlanacaktır.

 5. Izmir den yazıyorum e devlette ödeme günü 15olmasina rağmen hesabimda yok neden acaba yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba
   Yardım ödeme işlemleri devam ediyor. Yoğunluk sebebi ile hesaplara düşmesi biraz zaman alabilir.

 6. Yatmamış halen e devlette 9 unda ödenmiş gözüküyor acaba İstanbul’da sıraylamı yatıyor

  1. Merhaba
   Yardım ödemelerinin hesaplara aktarım işlemi sürüyor.

 7. Mrb Sayın İlgili İstanbul Sed Paraları Yatmadımı Daha Ayrıca Paralar Yattı Diyosunuz Hesapta Para Yok Bu Nasıl İş Cvp Lütfen Rica…

  1. Merhaba
   Sed yardım ödemeleri sırası ile gerçekleştirilmektedir.

 8. Merhaba biz tlf açtık 18ile 25 Ocak arası yapılacak denildi ist oturuyorum ama buradaki msjlari görünce anlamadım rica etsem soylermisiniz acaba bir sıkıntı var bir daha arasam

 9. merhaba e devlette gorunuyor yardimim ama hala hesapta yok burda birkac arkadas paylasmis istanbul yatti diye herkesin ayni gun yatmiyormu

  1. Merhaba
   Sed ödemeleri sıra ile hesaplara aktarılmaktadır.

 10. Hesaplara aktarım sağladı diyosunuz dalgamı geciyorsunuz hala yatmadi bu kadar insan bu paraya ihtiyacı var keyfimizden beklemiyoruz yazık ya günah bu kadar insana

 11. Mrhb odemeler e devlette gozukuyor ne zaman hesaplara gececek bugun ayin 15 oldu lutfen yardimci olurmusunuz cok zordurumdayim kucuk bebegim var

  1. Merhaba
   Sistem üzerinden hesaplara aktarılma işlemi devam ediyor.

 12. Ne zmn yaticak allah rizasi icin bi bilgi verin ev sahibi bugun aradi ne zmn yatircaksin dedi kirayi. Ne zmn sed yardimi yatar istanbula

 13. Bu gece yatar sanırım hala yatmamış e devlette 10 unda yatmış gözüküyor aradım bütün 13 ile 15 i arası dedi bu gece 00:30 suları yatar İstanbul

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri hesaplara aktarılmaya devam ediyor.

  1. Merhaba
   İşlemler devam ediyor, hesaplarınızı kontrol ediniz.

 14. Merhaba ayrıca,09.01.2020 ödeme tarihi diyor ve hesaplara düştü diyorsunuz bana halen düşmedi, e devlet gözüküyor, ziraat gözükmüyor, bunlar ziraat hesaba düşmüyor mu ,ayrıca IBAN numarası da vermişti, anlamadım gitti, aydınlatırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba
   Yardım ödeme işlemleri sırası ile hesaplara aktarılmaya devam ediyor. Takdir edersiniz ki yardım ödemesi alan on binlerce insan bulunmaktadır. İster istemez sistemlerde yoğunluk yaşanabilmektedir.

  1. Merhaba
   Yardım ödeneklerinin işlemleri devam etmektedir.

 15. Merhaba bugun ayin 15 oldu ama ne zaman para yatar bilgi verirmisiniz benim daha yatmadi ben mahkum esi parasi aliyordum ama yatmamis baslandimi acaba hesaplara para yatirilmaya

  1. Merhaba
   Yardım ödenekleri belirli bir sıra şeklinde hesaplara aktarılmaya devam ediyor.

  1. Merhaba
   Hesaplara aktarma işlemi yoğun bir şekilde devam etmektedir.

 16. İzmir den paraları alan var mı ben temmuz ayında yapmıştım daha 6 ay oldu senede bir yenileniyor diye biliyorum kesilmişmidir yoksa ocak ayı diye mi sıkıntı var 15 i oldu hala yatmadı.

  1. Merhaba
   Herhangi bir kesilme işleminde tarafınıza bilgilendirme yapılır.

  1. Merhaba
   Sistem üzerinden hesaplara aktarım işlemi devam ediyor.

 17. Hayır ıstabul yapmamış şimdi baktım ve politikaları aradım yatmadı diyor siz yattı dıyorsunuz neden banka paraları hesapa aktarmıyor pekı

  1. Merhaba
   Takdir edersiniz ki yoğun bir ödeme planı bulunmaktadır. Elbette tamamının gönderilmesi de zaman alacaktır.

  1. Merhaba
   Yardım ödeneklerinin gönderim işlemi devam ediyor. Hesabınızı kontrol ediniz.

  1. Merhaba
   Ödemelerin gönderilmesi devam ediyor. Bir anda tüm Türkiye’ye gönderilemez elbette.

 18. Kayıt bulunamadı diyordu ayın 9 da göründü düştü yardım sisteme ancak ödemeler e devlete düştükten 10 gün sonra bankaya yatıyor genelde tahminim ce 19 da yada 20 sinde yatar

  1. Merhaba
   Yardım ödemelerinin hesaplara gönderilme işlemleri devam ediyor. Hesaplarınızı arada kontrol ediniz.

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri tabi ki bir sıralama şeklinde yapılmaktadır. Tamamını tek seferde yapmak mümkün değil sistem çöker. Sistem üzerinden gönderilmeye devam etmektedir.

  1. Merhaba
   Yardım ödeme işlemleri sistem üzerinden devam etmektedir.

  1. Merhaba
   Sistem üzerindeki yoğunluk nedeni ile gecikmeler olabilmektedir.

  1. Merhaba
   Yardım ödeme işlemleri hesaplara aktarılmaya devam etmektedir. Yoğunluk nedeni ile gecikmeler yaşanabilmektedir.

 19. Esim cezaevinde cocuklarim var ne zaman istanbula yaticak bugun yatarmi acil bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri hesaplara aktarılmaya devam etmektedir.

 20. merhaba istanbul icin sed odemeleri yapildimi burda bir kac arkadas yapildi diye paylasmis benim e devlette gozukuyor ama hesapta yok

 21. Ben istanbuldayım e devlette gözüküyo ama hala hesapta yok 15 yattı diyosunuz insanları madur edip dalgamı geçiyosunuz

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri hesaplara aktarılmaya devam ediyor.

  1. Merhaba
   Sed ödemeleri hesaplara aktarılmaya devam ediyor.

 22. En geç kaçında yatar maaşlar eşim cezaevinde bebegm var başka gelrim yok bilgi verin lütfn

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri hesaplara aktarılmaya başlamıştır.

 23. İSTANBUL İCİN SED ODEMELERİ AN İTİBARİYLE YATTİ 14.01.2019 SAAT 17:10 BEN CEKTİM ZİRAAT BANKASİNDAN 693 LİRA

 24. Bu devlet meselesi değil ki size maaşlarımiz verilmiş ama siz hesaplarımıza yatırmiyorsunuz bu dogrumu sizce? Ayrıca evimde ekmek su kalmadı kira günüm geldi siz çok rahatsızım çünkü tuzunuz kuru…..

  1. Merhaba
   Yardım ödemeleri hesaplara aktarılmaya başlanmış durumda. Hesabınızı kontrol ediniz.

 25. Bu kadar insan dört gözle o parayı bekliyoruz. Tamam Allah razi olsun verıyorsunuz ama bu nasıl bir is güncelleme bu.kadar mı zor. Çok mağduruz.

  1. Merhaba
   Yardım ödenekleri hesaplara aktarılmaya başlanmıştır.

 26. Yardim parasi e devlette gozukuyor ama hesaplarda gozuk muyor ne zaman gecer hasaplara cok zor durumdayım kucuk bebegim var bugun ayin 14 oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı