Sosyal Yardım Platformu

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

Pybs bursu kesilmesi ders yılının bittiği tarihi takip eden ay itibarı ile kesilmektedir. Bu durum Pybs bursu alan son sınıf öğrencileri, okulu bitiren öğrenciler ve ortaöğrenim son sınıflarında beklemeli kalan öğrenciler için uygulanmaktadır.  İmam hatip ve ortaöğrenimi bitiren öğrencilerin aldıkları bursalar resmi ve örgün öğretim kurumlarında da devam etmektedir. Burs alarak devam etikleri imam hatip ve ortaöğrenimlerini tamamlayan öğrenciler resmi ve örgün ortaöğrenim kurumlarına kayıt yaptırmak sureti ile bursluluk durumlarının kurum müdürlüğünce devam etmesini sağlanmaktadır.  Pybs bursu ne zaman ve neden kesilir ve daha fazla sosyal yardımlaşmalar nelerdir gibi sorular öğrencilerin ve velililerin merak ettiği önemli detaylar olmaktadır. İlk ve ortaöğrenim seviyesinde eğitim gören öğrenciler için sağlanan ayrıcalıklı maddi destek olan Pybs burslarından yararlanmak için sınava girmek gerekmektedir. Sınava katın ve sınavlarda başarı gösteren öğrenciler başarı durumları değerlendirilerek burslardan yararlanmaktadır.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin aldıkları bursların kesilmesi için yasal sınırlar içerisinde neden olması gerekmekte ve verilen Pybs kursları yönetmelik tarafından belirlenen hüküm ve koşullar ile sınırlanmış olarak gerçekleşmektedir.

PYBS Nedir?

Pybs açılımı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olmaktadır. Sınava girmeye hak kazanan öğrencilere sağlanan olanakların tümü devlet odaklı olmakta ve geri ödemesiz olarak öğrenciler sağlanmaktadır. Geri ödemesiz olarak devlet tarafından sağlanan bursluluktan yararlanmak isteyen öğrencilerin gereken şartları uyum sağlamaları durumunda sınava girerek başarı göstermeleri gerekmektedir.

PYBS Bursluluk Sınavı Nedir?

Pybs bursluluk sınavı her yıl düzenlenmekte ve 5. sınıf ile 11.sınıf arasında öğrenim gören öğrencileri kapsamaktadır. Pybs sınavı, maddi durumu yetersiz olan ailelerin öğrencileri için düzenlenmektedir. Pybs sınavı, öğrencilerin eğitim hayatlarını daha rahat devam ettirmelerine olanak sağlayan bursluluğa hak kazanmak için yapılan sınavdır. Sınavda başarı gösteren öğrenciler bursluluğa hak kazanarak öğrenim hayatları boyunca devlet tarafından destek ödenek almakta ve bu ödenekler 3 ayda bir burs olarak verilmektedir. İlk ve orta öğrenim öğrencilerine yönelik verilen burslar geri ödemesiz olarak verilmektedir. Bursluluktan yararlanmak için sınavda başarı gösterilmesi gerekmektedir.

Bursluluk sınav puanlarının taban puanları her yıl değişiklik göstermekte ve her sınıf için ayrı olarak belirlenen taban puanları bulunmaktadır. Bursluluk sınavına katılan her öğrencinin başarı ortalaması sınavda alacağı puanlar ile belirlenmekte ve bursluluk sınavlarında öğrencinin alacağı notların ortalaması oldukça önem kazanmaktadır.

PYBS Yatılı Burs Sınav Şartları

Pybs sınav başvuru ve sınav şartları nelerdir gibi konularda aydınlanmak isteyen kişiler için başvuru ve sınav şartları detayları şu şekildedir;

 • Başvuru işlemleri internet üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır.
 • Başvurular ile ilgili işlemler meb.gov.tr, odsgm.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adresleri üzerinden yapılmaktadır.
 • Sınavlara giriş hakkı 5, 6 ve 7. sınıf hazırlık öğrencileri ile 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine verilmektedir.
 • Başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler için öğrenci velileri öğrenim görülen okul müdürlerine sınav başvurusu için müracaat etmelidir.
 • Başvuru esnasında öğrenci velisi maddi durumlarını beyan eden beyannameyi ve eklerini okul müdürüne teslim etmelidir.
 • Sınav başvuruları müracaatların ardından okul müdürleri tarafından elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.
 • Başvuru şartları içerisinde en önemlisi öğrencinin T.C ya da Kıbrıs T.C. vatandaşı olmasıdır.
 • Mevzuatta yer almakta olan kayıt ve kabul şartlarının taşınması gerekmektedir.
 • Mevzuata yer alan sınıflar dâhilinde ortaokul, imam hatip okulu ve özel eğitim okullarında öğrenci olunması gerekmektedir.
 • Sınıf tekrarı yapmamak ve ders yılı içerisinde okul değiştirme cezası almamak gerekmektedir.
 • Merkez Yönetim Bütçe Kanunu çerçevesinde belirtilen ücretler dâhilinde maddi imkânlardan yoksun olunması gerekmektedir.
 • Fert başına düşen gelirin belirlenen rakamı geçmesi durumunda yapılan başvurular kabul görmemektedir.
 • Şartlara uyum sağlayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bursluluk sınavına girmeye hak kazanırlar.

PYBS Bursları Ne Zaman Kesilir?

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkının sona ermesi burs alan öğrencinin orta öğrenimlerini tamamlaması ile gerçekleşir. Ortaokul, imam hatip ortaokulu ve orta öğrenim okullarında burslu ya da parasız olarak yatılı okumakta olan öğrencilerin yararlandıkları imkanın sona ererek burslarının kesilmesi durumları şunlardır;

 • Orta öğrenim ve imam hatip öğrenimi gören öğrencilerin bir kereden fazla sınıf tekrarı yapmaları halinde,
 • Orta öğrenim öğrencilerinin öğrenim hakkını kullanmış olmaları halinde,
 • Öğrencini orta öğrenimden mezun olması ya da son sınıfta beklemeye kalması halinde,
 • Suç işleyerek hükümlü bulunması halinde,
 • Eğitim dışına çıkarılması ile ilgili ceza almış olması halinde,
 • Özürsüz olacak şekilde okuldan ayrılarak öğrenimini terk etmesi halinde,
 • Kendi isteği ile bursluluk ya da parasız yatılılık hakkından vazgeçmesi halinde,
 • Özel okula nakil olması halinde,
 • Bakanlık tarafından belirtilen süre dâhilinde bursluluk kayıt işlemini gerçekleştirmemesi hallerindeki öğrencilerin parasız yatılılık ve bursluluk hakları okul müdürlüğü tarafından sona erdirilmektedir.

Bursluluk Hakkının Yeniden Kazanılması

Bursluluk ve parasız yatılılığa yeniden hak kazanılması için öğrencilerin tekrar sınava katılma hakları bulunmaktadır. Burs ve yatılılık haklarını kaybetmiş olan öğrenciler tekrar burslu okumak isterlerse başvuru yapmaları gerekecektir. Yönetmelikte belirtilen şartlara uyum sağlayan öğrenciler için yapılacak başvurularda olumlu dönüş almaları için açılacak sınava tekrar katılmaları gerekecektir. Sınavda başarı gösteren öğrenciler daha sonra devam edecek öğrenimlerine burslu ve parasız yatılı olarak devam etme hakkına sahip olmaktadır.

PYBS Bursu Geçerlilik Süresi

Pybs bursları geçerlilik süreleri 12.sınıf sonuna kadar devam etmektedir. 5.sınıfta sınava katılarak başarı göstermiş olan bir öğrenci öğrenim hayatı süresince bursluluğun geçerli olduğu 12. sınıfa kadar devlet desteğinden yararlanarak burs alma hakkına sahip olmaktadır. Pybs bursluluk sınavında başarı gösteren öğrenciler için bursluluğun devam süresi 5. sınıfta başlayarak 12. sınıf sonuna kadar geçerliliğini korumaktadır. Belirtilen sınıf aralıklarından her hangi birisinde  okuyan öğrencilerin sınava katılım hakkı bulunmaktadır. Burs devamlılığının sağlanarak bursun kesilmemesi için burs alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konular;

 • Derslerde başarı göstermek,
 • Disiplin kurallarına uyarak disiplin odaklı ceza almamak ve
 • Sınıf tekrarında bulunmamak olacaktır.

Belirtilen konularda dikkatli davranan başarı sahibi öğrenciler bir kere sınava girerek öğrenim hayatları boyunca burstan yararlanmaktadır. Bu noktada belirtilmesi gereken konu sınav hakkının 5. sınıf ile 11.sınıf öğrencileri için geçerli olduğudur.

Özel Okul Öğrencileri Burstan Yararlanır mı?

Özel okul öğrencilerinin burs hakkı okullarına devam ettiği sürece bulunmamaktadır. Özel okulda okuyan öğrenciler burstan yararlanamazlar. Ancak, özel okullarda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin burstan yararlanma hakkı belirli şartlar ile bulunmaktadır. Buna göre, sınava katılım hakkına sahip olan özel okul öğrencileri sınava katılmalarının ardından bakanlığa bağlı olan okullara geçiş yaparak burstan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

Aynı Aileden Kaç Kişi Burs Alabilir

İki kardeşin burs alma hakkı sınavlarda başarı göstermeleri sonucunda gerçekleşir. Aynı ailede yaşayan birden fazla her öğrencinin sınava girerek burstan yararlanma hakları bulunmaktadır. İki kardeş sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda birbirinden bağımsız olarak burs almaya hak kazanırlar. Ancak başvuru esnasında öğrencilerin belirlenen şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Gerek aynı sınıfta gerekse ayrı sınıflarda öğrenim gören kardeşlerin sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda beşkardeş bile olsalar ayrı olarak burstan yararlanma hakları bulunmaktadır.

Pybs Bursu Ne Kadar?

Belediye Bursları

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 594 YORUM
 1. İclal dedi ki:

  Bursluluga girmemiş olan arkadaşım fen lisesi yurdunda ücretsiz kalabiliyorken ben yurtta kaldığında burslulugumu kesiyorlar boule birşey varmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Lisede yurdu olan okulu kazananlar aynı zamanda parasız yatılıyı da kazanmış sayılıyorlar. Fakat burslu olanlar yurdu olan liseyi kazansalar dahi okulun yurdunda kalırsa bursları kesiliyor. Uygulama bu şekilde.

 2. Engin dedi ki:

  Oğlum bu sene sınavı kazandı ama sınav başvurusu yaptığımız ve sonuçlar açıklandığı zaman sadece ben çalışıyordum şimdi eşimde çalışmaya başlıyacak yani kişi başı gelir artacak bu durumda burs kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bursunuzu almaya devam edersiniz, kesilmez.

 3. hayri dedi ki:

  Oğlum 5. sınıftan beri burs alıyor. Şimdi başka bir ilde fen lisesini kazandı. Mecburen yatılı okuyacak. Bu durumda parasız yatılı kalırsa bursu kesilir mi? Bursluluktan parasız yatılıya geçişte herhangi bir öncelik tanınır mı? cevap verirseniz sevinirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yurdu olan okulu kazananlar aynı zamanda parasız yatılıyı da kazanmış sayılıyor. Çocuğunuz okulun yurdunda (devlet yurdu) kalırsa bursu kesilir.

 4. Hamza dedi ki:

  SINIF TEKRARI NE DEMEK???

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   aynı sınıfı ikinci yıl tekrar okumak

 5. melike dedi ki:

  Oğlum özel okulda okuyor ama tam burslu. okuldan burs başvurusu yapıldı ve sınavı kazandı. bugün tlf açıp bursu alamayacagını öğrendik.tam burslu okuyan bir çocuk ile para ile okuyan çocuk şimdi aynı duruma girip hak etmiş olduğu bursu alamayacak mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Özel okulda okuyanlar sınava başvuru yapabilir fakat burs alamaz. Bursu kazandığı tarihte devlet okuluna geçerse bursunu alabilir. Özel okulda okuyanlar tam burslu olsalar bile burs alamazlar

 6. Sorucu dedi ki:

  Lisede yurtta kalmak istiyorum ama bursumun kesilmesi zorunlu mu yoksa yurt ücretini ödeyip burs almaya devam edebilir miyim,

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yurtta kalanların bursları kesiliyor. Yurt ücretini kendiniz ödeyip bursa devam etme hakkınız bulunmuyor.

 7. Alperen dedi ki:

  Pybs bursu alıyorum yazın 1 ay sigortalı çalıştım kesilir mi bursum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sürekli olmazsa kesilmez

 8. Zeynep dedi ki:

  Lise son sınıf öğrencisi okulu bu sene bitti bursunu en son ne zaman alır bu aylarda son bursu alır diye biliyoruz ama bilgi verir misiniz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Son ödemeleri başlangıç dönemine bağlıdır. Genelde Temmuz döneminde ödeme yapılıyor

 9. Faruk dedi ki:

  Ben meslek lisesinden yeni mezun odum bursumuz yatmadi nedeni nedir ve ne zaman yatar teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Devlet bütün bursları son döneme kadar vermektedir

 10. Isimsz dedi ki:

  Lisede yatili gidince burs kesiliyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Evet lisede devlet yurdunda parasız yatılı yurdunda kalırsanız bursunuz kesilir

  2. Sorucu dedi ki:

   Kesilmesi zorunlu mu yoksa istersek lise yurt ücretini ödeyip burslulugumuzu alabilir miyiz?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Yurt ücretini ödeyerek bursunuzu alamazsınız. Bursunuz yurda kayıt olduğunuz andan itibaren kesilir

 11. Halime Demir dedi ki:

  Merhaba benim kızım şu an 11 sınıfa geçti. 9.cu sınıfta fen lisesine kayıt yaptırdık. Başka bir şehirde olduğu için yurtta kalmak zorunda kaldı ve bursu yurda kesildi .10.cu sınıfa geçtiğinde bizden ayrı kalmaya dayanamadığı için yurttan çıkarttık ve yurttan çıkarttığımız için bursun kesildiği bir daha alamayacagimiz söylendi. Ne yapabiliriz bizi bilgilendirebilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuğunuzun yeniden bursluluk sınavına girmesi gerekir

 12. Umut öztürk dedi ki:

  Devlet parasız bursu alıyorum 10.sınıfa gectim bu sene okulun yurdunda kalırsam burnum kesilecek onu biliyorum ancak yatılıya alısamassam yurdu bırakırsam tekrar burnum devam eder mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Önceki yıllarda yurttan ayrıldığınızda burs almaya devam edilebiliyordu. Yeni düzenlemede bu hakkınız bulunmuyor maalesef. Yurttan ayrıldığınızda burs alamazsınız

 13. Yıldırım dedi ki:

  12.sinif öğrencisiyim bu güne kadar burslarimi eksiksiz aldım ama temmuz ayının bursu hesabimda yok herkesin yatmış benim ki yatmamış nedeni hakkında bi bilginiz var mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Devlet bütün bursları son döneme kadar vermektedir, son öğrencileri de burslarını alabilirler

 14. ??? dedi ki:

  Yıl sonu ortalaması 90 dan aşağı olan öğrencilerin bursu kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bursun kesilme şartları arasında sınıf tekrarı vardır

 15. Aynur dedi ki:

  Yıl sonu ortalaması 90 dan aşağı olanların bursu kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Burs sınıf tekrarında kesilir

 16. Cihat dedi ki:

  Yıl sonu ortalaması 90 dan aşağı olanların bursu kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sınıf tekrarında burs kesilir

 17. Rüya akçınar dedi ki:

  Devlet parasız Burs alan bir öğrenci part time sigorta yapılırsa yaz dönemi için bursu kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sigorta yaz döneminde olursa kesilmez, devam ederse kesilir

 18. neslihan dedi ki:

  arkadaşlar 12. sınıf öğrencisiyim 2018/2. bursunu alamadın alan var mı yoksa mezun olduğum için kesildimi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak kesilip kesilmediği konusunda bilgi alabailirsiniz

 19. neslihan dedi ki:

  12. sınıftan 2018 de mezun oldum nisan ,mayıs hazizan ayı bursu yatmamış alan varmı lütfen yazarmısınız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bursunuzun başlangıç tarihi Ocak dönemi ise Temmuz dönemini alabilirsiniz. Eğer bursunuz Ekim döneminde başlatılmışa yani Ocak döneminde Ekim dönemi bursu da ödenmişse kapatılmış olabilir. Net bilgiyi Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müüdürlüğü’ne bir dilekçe yazarak öğrenebilirsiniz

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   burslar dört dönem esasına göre veriliyor. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim dönemleri
   Bursunuzun başlangıç ve bitiş tarihleri (dönemleri) Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından belirleniyor. Bursunuzun bitiş tarihi başlangıç dönemine bağlıdır.

 20. Esma dedi ki:

  7.sinifim ozel okula gidiyorum devlet tesvikli okuyorum 8
  .siniftada ozele gidicem sinavi kazandim burs alabilirmiyim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Devlet okullarında öğrenim görenler İOKBS bursu alabilirler. Özel okulda burs alma şansınız bulunmamaktadır.

 21. Ali Akbulut dedi ki:

  Geçen yıl 5.sınıf öğrencisi oğlum bursluluk sınavını kazandı. Ocak ve Nisan ayında ayında ücreti hesaba yattı.Temmuz ayında ki ücret yatmadı ne yapmalıyım. Aydınlatırsanız çok memnun olurum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Takip eden dönemde dönemde yani Ekim döneminde alabilirsiniz. Yaz dönemi olduğu için okul sezonuna bırakılmış olabilir

 22. Melek dedi ki:

  Merabalar benim kızım 6. Sınıfa geçti ve özel okula gidiyor bursluluk sınavına girdi ve kazandı bursu alabilecekmi özel okulada burslu gidiyo okul bursu kazanmıştı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Özel okula gidenler bursluluk sınavına girebiliyor fakat burs alamıyor. Özel okul öğrencileri devlet okuluna geçerse bu haktan yararlanabiliyor.

 23. Esma dedi ki:

  8.sinifa basliycam ozel okulda tesvikli okuyorum pybs sinavini kazandım burs alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Önce bulunduğunuz okulun müdürlüğünden burs işleminizi yaptırın sistem onayladıktan sonra gideceğiniz okula nakil yapın. İşlemi yaptıktan sonra nakil olduğunuz için bursunuz kesilmeyebilir

 24. görkem dedi ki:

  merhaba 11. sınıf öğrencisiyim yaz döneminde 1 aylık işe girmek istiyorum sigortalı olma durumunda bursum kesilirmi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   bir aylık risk oluşturmaz ama süreç uzarsa kesilir

 25. Avcılar dedi ki:

  Bursu kazanan öğrenci devlet yurduna yerleşince bursu kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Evet, bursu kazanan öğrenci parasız yatılı dediğimiz devlet yurduna yerleşirse bursu kesilir.

 26. Ömer dedi ki:

  12.sinif son bursluluk ne zaman bilen varsa cevaplasın lütfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Son burs başlangıçla alakalı bir durum.
   Peryodik sistemde son burs Temmuz ayı da olabilir, Ekim ayı da olabilir. Çünkü ödeme dönemleri; Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarıdır.

 27. Selim dedi ki:

  8. Sınıfta özel okula gideceğim. 9. Sınıfta tekrar devlet okuluna gideceğim.Bursum geri gelecek mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kesilen bursunuzu geri alma şansınız olmaz.
   Tekrar sınava girmeniz gerekir

 28. Büşra dedi ki:

  Bu sene 12. sınıftım devlet yurdunda kaldım ve bursumu kestiler. 1 ay önce mezun oldum son iki burs olan temmuz-ekim burslarından yararlanabilecek miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yurda geçerken burstan feragat ederek geçiyorsunuz. Yurt olayı yani yatılı burs gibi değil okul kapanınca biter. Okullar kapandığına ve mezun olduğunuza göre siz yurt hakkınızı tamamlamışsınız ve tekrar Temmuz ve Ekim dönemlerini almak üzere bursluluğa geçiş yapma hakkınız bulunmamaktadır.

 29. Hilal dedi ki:

  5.sinif ta özel okulda öğrenciyim. Sınavı kazandım burs alamaz mıyım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bursluluk sınavını kazandıysanız gerekli şartlara sahipsiniz demektir. Şartları sağlayan ve sınavı kazanan her öğrenci İOKBS bursunu alabilir

 30. Kenan ışık dedi ki:

  12. Sınıf öğrencileri mezun olduğu yıl 4. taksiti ekimde alır mı? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Burs ödemesi Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim olmak üzere 4 dönemde yapılır.
   Son döneminiz Ekim ayına denk gelir ve şartlarınızda değişiklik olmazsa tabi alabilirsiniz

 31. Nidagül Önder dedi ki:

  Lisede devlet yurdunda kalırsak bursumuz kesilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Evet lisede parasız yatılı olarak tabir edilen devlet yurdunda kalırsanız bursunuz kesilir

 32. Ali burul dedi ki:

  Kolay gelsin 12.sınıfım son burs yatacak mi tatilde olan haziran sanırım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bur dönemi Temmuz ayı

 33. Osman gündüz dedi ki:

  Matematik dersim zayıf burs kesilir 10. Sınıfa gectim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   sınıf tekrarı olmaması gerekir

 34. Rıfat dedi ki:

  10 sınıfta kaldım bursum kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bursluluğun şartlarından biri de sınıf tekrarı olmamasıdır. Sınıf tekrarı halinde kesilir
   https://www.sosyalyardimlasma.net/pybs-bursu-ne-zaman-ve-neden-kesilir

 35. Özgür dedi ki:

  12 ci sınıfm mezun oldum temmuz ayı yatarmı ?

 36. Adsız dedi ki:

  12. Sinifim okul kapandiktan sonra part time bir işte sigortalı olucam bursu etkiler mi son bursu alabilir miyim

 37. YUSUF BUDAK dedi ki:

  Ben sigortalı bir işe girdim 5 gün çalışıp çıktım bursum kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yeniden işe girip sigortalı çalışmaya devam ederseniz evet

 38. Erkan Akkuş dedi ki:

  ARKADAŞLAR BU GECE TÜM YORUMLARA CEVAP VERİLECEK,
  İlginiz için teşekkürler; takipte kalın!

  Herkese Hayırlı Ramazanlar

 39. Eda Üçüncü dedi ki:

  11. Sınıfa geçtim ve bu yaz sigortali olarak çalışmak istiyorum pybs bursum kesilir mi?

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Sigortalı olarak derken? Sigorta türüne göre değişir Eda Hanım. Ayrıntılı bilgi veriniz.

 40. Büşra dedi ki:

  nisan ayı bursum yatmamış, yeni karta da yatmamış nereden bilgi almalıyım. bankayı mı aramalıyım..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   İlgili bankayla irtibat kurun cevap alamazsanız Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurun. Okulunuza da verebilirsiniz kargoyla da gönderebilirsini

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne dilekçe yazarak durumuzu anlatın

 41. Bebeti dedi ki:

  12.Siniftayim nisan ayinin bursunu aldim.Haziran ayuninkinide alacakmiyim.Teşekkür.

 42. Erkan Akkuş dedi ki:

  PYBS BURSLARININ AYDA BİR/AYLIK OLARAK ÖDENMESİNE DAİR İÇERİĞİMİZ YAYINDA. Tahminleri ve duyumları değerlendirdik.
  OKUMAK VE AYLIK PYBS SİSTEMİNİ İNCELEMEK İÇİN–> https://www.sosyalyardimlasma.net/pybs-burslari-aylik-mi-olacak

 43. Selman emir dedi ki:

  Bir yıl hazırlık okudum 5. yılımda da burs almaya devam edecek miyim yani 12. sınıfta

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Selman bey iyi günler,
   hazırlık okuyor olmanız, burs alımınıza engel değildir. 12. sınıfta da bir değişiklik olmadığı sürece burs alımına devam edebilirsiniz. Bursun ne zaman ve hangi nedenler dolayısıyla kesileceği bilgisi için https://www.sosyalyardimlasma.net/pybs-bursu-ne-zaman-ve-neden-kesilir bu içeriğimize bakabilirsiniz.
   İlginiz için teşekkürler.

 44. Beyza dedi ki:

  Merhaba ben 5.sinifta burs kazanmıştım ama lisede yurtta kaldim 11.sınıfın 2.dönem ortasında yurttan ayrıldım bana bursumun geri bağlanmayacağını kesildiğini söylediler bu yasal olarak doğrumudur?

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Yurttan çıkış yapıldıktan sonra bursunuzu geri almanız gerekli. Bu konuda İ Milli Eğitim müdürlüğüne gidin ve bilgi talebinde bulunun.

 45. Beyza dedi ki:

  Merhaba. Ben 5.sınıfta burs kazanmıstım sonra liseye gecince yurtta kaldim 11.sinif 2.donemi ortasinda yurttan ayrıldım ve bursum kesildi bu doğru mu yoksa herhangi bir yasal olmayan bir şey var mi?

 46. Alpaslan dedi ki:

  Biders ten tek ortalamam 50 nin altinda olursa. Burs kesiliyomu

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Hayır, bir sonraki dönem düzeltmeniz dileğiyle 🙂

 47. Melis dedi ki:

  Ben 5.sınıfta bursu kazandım liseye geçince yurtta kaldığım için bursum kesildi şimdi 10.sinifim ve yurttan çıktım bursumu tekrar alabilir miyim neler yapmaliyim

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Okul idaresinde yer alan MEMURA ya da MÜDÜR YARDIMCISINA başvurun. Bursunuzu alabilirsiniz.

 48. Gök dedi ki:

  Herhangi bir dersin ortalaması 50 nin altında kalırsa yani o dersten kalırsam bursum kesilir mi?

 49. Ümit dedi ki:

  Lisedeyim nakil aldırıcam yurtta kalıyorum . Yurttan ayrılınca bursluluk yurda mı kalır ?

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Evet eğer özel bir yurt değilse devlet bakım ve konaklama masrafı adı altında bursunuza el koyar. Burs kartınız sizde kalır ancak burs sizin hesabınıza yatırılmaz.

 50. seher dedi ki:

  merhaba ben 12. sınıfım nisan yattı bu son mu ? temmuz da alamayacak mıyım?

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Seher hanım, 4. bursunuzu da alabileceksiniz

  2. vinsınt dedi ki:

   12.sınıflar en son nisan haziran dönemi bursundan faydalanabiliyo diye okumuştum eminmisiniz 4. bursa kadar alınabildiğine?

  3. nur dedi ki:

   Ekim ayi bursunu alabiliyimuyuz peki

  4. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödeneceği söyleniyor fakat resmi açıklama yok

1 2 3 6