Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Muhtaçlık Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1024 YORUM
 1. Eda dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde olduğu için kızım ve ben tek yaşıyoruz başvurumu yaptım aylık olarak hesabıma yatırılıyordu para. Bu ay hala yatmadı sebebini nasıl öğrenebılırım? Bırde ortalama 3 ayda bir 200 tl yatırılıyordu benım adıma. Bunun süresine heyet karar verıyormuş ne kadr sürede bir yatırılacağına. Suan 4 ay oldu oda yatmadı heyet neye göre hesaplıyor acaba 3 ayda bi 200 tl zaten çok yetersizken 4 ay oldu hala yatmadı anlamıyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kuruma müracaat ederek yardımın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Yardımın yetersiz olduğu ve sürenin kısaltılması için tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 2. İbrahim dedi ki:

  Merhaba bir iş yerinde asgari ücret karşılığı çalışıyorum eşim hamile evim kira 1500 tl kira veriyorum tek maaş ile geçinemiyorum yardım alabilme imkanım varmıdır acaba sigortalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Yardım başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 3. Burcu dedi ki:

  Merhaba benim annemle babam calismiyor babam ameliyat gecirdi ve calisamiyor annem de ev hanimi yasindan dolayi is yerleri almiyor ikiside emekli degil hicbir gelirleri yok sigortalari yok yesil kartlilar ama kaymakamlik 3 aydan 3 aya birkac parca erzak yardimi yapiyor ve elektrik su fatularalarini ben yatiriyorum bende kirada oturuyorum ve isten cikarildim annemle babamin hicbir geliri yok onlara fakirlik maasi nasil baglatabiliriz bizim belediyemiz ve kahmakamligimizdan hicbir destek alamiyorum gittigimizde de baslarindan salip ilgilenmiyorlar yardimlarini bekliyorum nasil yapabiliriz l

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi almanız gerekli bu belgeyi aldıktan sonra yardım başvurularından daha kolay faydalanabilirsiniz.

 4. Fulya dedi ki:

  Merhaba kira da oturuyorum 1500 kira 2 yaşında kızım var eşimi işten çıkarttılar benimde kızımı verebileceğim kimse yok çocugun masrafları o bu derken çok zor durumdayız asgari ücret yetmiyor kiralar çok pahalı nabıcağımızı şaşırdık bize nasıl bi yardımda bulunabilirler lütfen yardımcı olurmusunuz ? 🙁

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aşağıdaki şartları taşıyorsanız yardım talebinde bulunabilirsiniz.
   Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
   Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
   Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak yardım almanızı kolaylaştırabilirsiniz.

 5. Ferah altin dedi ki:

  Ben para yardimi alıyordum nisan 2018 bağlandı 1 sene alacağım söylendi ama bu ay yatmamış

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kuruma müracaat ederek yardımınızın durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 6. Elif dedi ki:

  Merhaba, esim 2 aydir calismiyor. Ben 35haftalik hamileyim. Ev esimin uzerine ama krediyi bile borc alarak zar zor bitirebildik. Faturalari bile odeyemiyemiycek durumdayiz. Nasil bir yardim alabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 7. Hüseyin dedi ki:

  Meraba benim yaşım 29 2 yıl önce kaza geçirdim tedavilerim devam ediyor sagligim çalışmaya elverişli değil ve calisammiyirum.benim kardeşim var 21 yaşın da askerlik görevinden muaf ettirdik kendisi psikiyatris tedavi si görüyor raporu yok ama dediğim gibi askerede gitmedi.babam da çok yaşlı ve emekli ama kredisi kesiliyor aylik 900 lira kira ödüyoruz annemizde cevat etti evde 3 kişi yaşıyoruz hasta kardeşim babam ve ben.sizden ricam bu şartlarda nasıl bir yardim alma durumumuz olabilir veya alabilirmiyiz.kardesimede ben bakıyorum rahatsız olduğu için bazen kendi ne yaptığını bilmiyor babamda zaten çok yaşlı olduğu için onada ben bakıyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kardeşiniz için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 8. DERYA Dinç dedi ki:

  Merhaba iki tane küçük çocuğum var çalışamıyorum. Eşimin küçük bi fotograf stüdyosu var ama isleri cok durgun kazancı yetmiyo banka kredikerimiz var ama ödemekte çok zorlanıyoruz. ev ve dükkan kira. Eşim kendi bagkur unu bile ödeyemiyor.herşey çok pahalı. Nasıl bi yardım alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Fakat başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız onaylanma ihtimali yüksek

 9. Alev dedi ki:

  Merhaba biz yeşil kartliyiz evimiz kira 600 tl kiraya oturuyoruz 1 tane çocuğum var 3 yaşında suan hamleyi 2. Çocuğuma eşim asgari ücret alıyor ve yetmiyor nasıl bir yardımda talep bulunursunuz yardimci olun lütfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yeşil kartınız varsa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda ve kira yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 10. Resul dedi ki:

  Benim sorum şu benim çocuklara yardım çıkmış Esenyurt SYDV den Ailenizdeki basvuru sahibine para yardimi cikmistir. 12/12/2018 Carsamba gununden itibaren tum PTT subelerinden alabilirsiniz B373 bu her ay içinmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir

 11. Elif hatice dedi ki:

  Meraba 15.11.2018 de yardim iptal dendi 07.12 ay ocak 1 para yatcak tek sefer toplu diyor ama hala yatmıyor 11 gundr bekliyom acaba iptalmidr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım iptal edilmişse alabilmek için tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir. SYDV müracaat ederek tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

 12. Turkan demir dedi ki:

  Merhaba annem boşandı babamdan.hic bir geliri yok evi kira kardeşim okuyor cok zor durumdalar başvuru yapmasina rağmen reddediliyor.nasil bir yol izlemeliyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz başvurusunu muhtarlık aracılığıyla yapsın. Yani muhtarlığa başvuru yapsın. Komisyon muhtarlığın raporunu gözönünde bulunduruyor

 13. dilek dedi ki:

  merhaba 3 cocugum var esim caliyor ama yetmiyor sigortaliyiz 2 cocugum okuyor egitim masraflari icin ihtiyacimiz var lutfen yardim edin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor fakat yardım başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız komisyonun onay verme ihtimali yüksek. Çünkü komisyon muhtarlığın raporlarını göz önünde bulunduruyor

 14. Yeter dedi ki:

  Mrb ben çocuklarm için sed yardimi alıyorum ve adres değişikliği yaparsam yardım kesilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, adres değişiklinde aldığınız yardım kesilmez fakat bildirim yapmanız gerekmektedir.

 15. Deniz bozkurt dedi ki:

  Merhaba 30 yasindayim ve 1. Sinifa giden 6 yasinda bir oğlum var. Oglumun babasindan ayriyim ve nafaka almıyorum. Çocuğun okul durumundan dolayi ve bakacak kimsem olmadigi icin 6 aydir calismiyorum. Babaannemin evinde onunla beraber kalıyoruz. Kendisi 85 yasinda ve emekli maasi aliyor aybi zamandada kirada oturuyor. Bana maddi destegi yok (evim olmadigi icin burda kalmama müsade ediyor) ama ikamet adreslerimiz ayni. Ben oğlum ve kendim icin yardim talebinde bulunabilirmiyim?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aşağıdaki şartları yerine getiriyorsanız başvuru yapabilirsiniz.
   Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
   Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
   Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

 16. abdullah dedi ki:

  merhaba

  eve gelen denetçiler evrak almadan bir iki soru sorup gitmişler usul bu şekildemidir..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eve gelen denetçiler evin genel durumu ve yaşam şartlarına bakarak raporlarını tutarlar

 17. hacer dedi ki:

  mrhaba benim eşim suan işsiz iş arıyor ama bulamıyorz.2 küçük çocgm var kiramızı ve faturalarımızı ödeyemiyorz.kaymakamlıga gttim kira falan bir yardm yok herkes kiracı dedi.sadece gıda yardımı veriliyormuş.bi bilglendrrmisinz lütfen ne yapmalıyım ben.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gıda yardımı ve nakit yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 18. Kamuran dedi ki:

  Merhaba asgari ücretli çalışıyorum 4 çocuk var borcum olduğundan geçim sıkıntısı çekiyorum sosyal yardımlardan faydalanabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yararlanabilirsiniz.

 19. Fatma dedi ki:

  İyi günler, 4 tane cocuğum var 2 si ilk okul öğrencisi. Nasıl yardım alabilirim nereye başvurmam ne yapmam gerekiyor bilgi alabilir miyim. Teşekkürler şimdide

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
   Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
   Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
   Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

 20. Didem dedi ki:

  Esim cezaevinde iki cocugum var biri ilkokul 2″ye gidiyor biri 5yasinda ailemle kaliyodum simdi kiraya cikmak zorunda kaldim nasil bir yol izleyebilirim yardimci olurmusunuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Merhaba
   Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
   Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
   Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
   Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

 21. Sumeyye dedi ki:

  Dükkanım var küçük bir dükkan çok az bir gelir var .dukkanda mal cok az .eşim calismiyor 20 aylık bebeğim var sgk bağkur hiç birşeyimiz yok yardım alabilirmiyim herhangi bir yardım . Ev kira dükkan kira ..

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları aşağıdaki gibidir.
   İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;
   Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
   Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
   Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

 22. serkan dedi ki:

  ben yüzde 40 engelliyim engelli maaşı alabilirmiyim bide yeşil kartlıyım ben ilaç yardım parası diye bişey duydum ondan faydalabilirmiyim acaba??

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Engelli maaşı şartları aşağıdaki gibidir.
   Bir kişinin engelli maaşı alabilmesi için en az %40 engel oranına sahip olması gerekmektedir.
   Kişinin 18 yaşını doldurmuş, 65 yaşını aşmamış olması gerekmektedir.
   Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir gelir elde edilmiyor olması gerekmektedir.
   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.
   Başvuru sahibi engelli bireyin çalışmıyor olması gerekmektedir.
   Nafaka ödemesi almıyor olması gerekmektedir.

 23. Filiz Altınkök dedi ki:

  14 yaşında engelli erkek cocugum var bir tane de 12 yasında oglum var o cok şükür rahatsız degil eşimden ayrıyız kirada oturmaktayım sadece bakım parası alıyor ve onunla gecınmeye calışıyorum arada temizliğe gidiyorum cocuk ların okul saatleri içinde engelli olan oglum da egitim alıyor alt bezi kullanıyorum benim sorum engelli maası 18 yasından küçükler alıyor mu %70 engelli

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kişinin 18 yaşını doldurmuş, 65 yaşını aşmamış olması gerekmektedir.

 24. Naz dedi ki:

  Engelli maaşı alanlar dul maası veya fakirlik maaşı alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli maaşı alanlar başka maaş alamazlar. Birisini tercih etmek zorundalar

 25. Şadan dedi ki:

  Benim annem yürüyemiyor kardeşim ile oturuyor evleri kira kardeşim çalışıyor askeri ücret alıyor birde annemin aldığı bir maaş var rahmetli babamdan nasıl bir yardım alabilirim bakıcı yardımı icin ne gerekiyor cevaplarsanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu verilen bir üniversite yada Devlet Hastanesinden annenize alacağınız rapor ile bakım aylığı için müracaat edebilirsiniz.

  2. cafer dedi ki:

   kişi başına 967tl yi geçmiyorsa yardım alırsın kira yardımıda alırsın

 26. ipek dedi ki:

  meraba.13.02.2018 de 303 tl yatmış diyor.ve teslim edildi diyor.ben boyle bi para çekmedim yardımcı olurmusunuz.tşkler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sizin adınıza PTT yada Vakıfbank’a yatırılmıştır, kontrol edin eğer yoksa kuruma müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 27. ipek dedi ki:

  meraba13.02.2018 de 303 tl.yatmış ve teslim edildi yazyor.ben böyle bi para çekmedim.bana yardimcı olumusunuz.tskler ..nasıl ögrenebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, PTT ve Vakıfbank’tan sorgulayın yoksa kuruma müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 28. Zeynep dedi ki:

  Yardim için başvuru yaptım 12 12 2018 de şu an ee devletten baktımda bu yazı yazıyor şahıs ödeme her ayın 8 ve 14 de zirat bankasında kimlikle alabilrsiniz diye yazıyor ne demek oluyor bu yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, her ayın 8-14 arası Ziraat Bankasından paranızı alabilirsiniz. Sürekli yardım verilmiş

 29. Yasemin dedi ki:

  Merhaba cezaevinde yatan tutukluların ailelerine verilen para yardımı bu sene artarmı kaç tl olcak ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, artışlar henüz netleşmedi. Ay içinde rakamlar netleşir

 30. Bekir dedi ki:

  Merhaba.3 aydan beri her ayin 7 sinde tlfnuma bu mesaj geliyor nedir acaba
  SAYIN HAKSAHIBI 433.68 TL TUTARINDAKI SOSYAL YARDIM ODEMESI PTTKARTINIZA YATIRILMISTIR.KARTINIZLA ALISVERIS YAPABILIR, PTTMATIKLERDEN NAKIT CEKEBILIRSINIZ. B001

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mesajın gönderildiği kurumu tanımıyorsanız PTT’ye müracaat ederek paranın hesabınıza gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Tarafınıza yapılan sosyal yardım parası büyük ihtimalle

 31. Gül dedi ki:

  Çocuğum yüzde 80 engelli bende annesimolarak balkıcı yardımı için başvurdum tüm iilemleri hallettik Sosyal hizmetler yardımım onaylandığını söğledi ve ve ziraat bankasında hesap açıp getirmemizi söğlediler bir ay geçti fakat e devletten baktığımda yardım görünmüyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuru yaptığınız yere giderek ya da arayarak sorgulama yapabilirsiniz.

 32. MERVE dedi ki:

  merhabalar ; benim 1, 4 , ve 6 yasında 3 evladım var.. şuanna kadar hiç sigortam olmadı çalısmadım. yaşım 24
  Eşim de çalışmıyor . Nerelere gidersem yardım alabilir. Çocuklarım için. Lütfen yardım. Daha önceden 2015 , 2017 yılları iki ayda bi ufak bi para alıyordum. fakat ikahmet adresi degiştirince il dışına fes edilmiş. tekrar aynı il’e geri döndük. ne yapmam gerekiyor ! ! !

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvurunuzu yenilemeniz gerekmektedir.

 33. Hakkı dedi ki:

  Merhabalar ben Yardım başvurusunda bulundum sadece süt parası 2ayda 150tl verildi.

 34. bayram dedi ki:

  merhaba ben eski hükümlü yüm şu anda da adlı para cezasından dolayı kamuya yararlı işte günde 4 saat ücretsiz çalıştığım için işsizim ve her zaman yarim günlük iş bulamıyorum sosyal yardımlaşma dan yardım alabilir miyim evli ve 6 nüfusum var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız olumlu sonuç alma ihtimaliniz yüksek. Komisyon karar verirken muhtarlığın raporlarını göz önünde bulunduruyor.

  2. Didem dedi ki:

   Merhaba eşim cezaevinde 2 çocuğum var sydv başvurdum e devlete girdiğimde yardım 1.hane yardımı yazıyor arkadaşımda kalıyorum eşim olmadığı için oğlum 6. Sınıfa gidiyor bu durumda öğrenci parasıda alabilirmiyim cvp verirseniz sevinirim tşklr

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı için yapacağınız başvuru yüksek ihtimalle olumlu sonuçlanabilir. Siz başvurunuzu yapın

 35. Zeynep dedi ki:

  Sed yardım ödeneği alıyorum her ay 2019 gözükmüyor kayıt bulunamadı diyor e devlette neden böyle yazıyor 2019 gözükmüyor güncelleme mi yapılıyor acaba Bilgi verirseniz sevinirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   SED Hizmeti ödemelerinin düzenli bir maaş olarak algılanmaması gerektiğinin altını çizmek gerekiyor. Ebeveynin kendi kendine yeterli hale gelebilmesi, ailesini geçindirecek duruma gelebilmesi, kısaca ailenin koşullarının iyileşmesi için geçici bir destek hizmetidir.

 36. ahmet dedi ki:

  mrb cuma gunu onaylandi e devlete baktim 300 tl gozukuyor 5 den sonra geldi msj ptt para yok diyorki e devlette bekliyor banka onayi ne demek pzartesimi gecicek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bankaya kurumdan ödeme talimatı verildiğinde hesabınıza geçer

  2. ahmet dedi ki:

   abi nezaman gecer pazartesimi onaylandi ama 5 den sonra geldi e devlete baktim banka talimatini bekliyormus

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıfbank yada PTT’den sorgulayabilirsiniz.

  4. ahmet dedi ki:

   cuma onaylandi acaba 5 gecti msj geldi banklar kapaliydi ondanmi yatmadi arti ptt yatiyormus ziraat kalkmis tam bilgi alsak

  5. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar Vakıfbank yada PTT aracılığıyla ödeniyor. Kontrol edebilirsiniz bu iki kurumdan

 37. ahmet dedi ki:

  bugin e devlete maj geldi onaylanmia ama banka talimati verilmedi diyor bekliyor ne anlamadim ziiaat bankasina baktim yok yardimci olurmusun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler genelde Vakıfbank yada PTT aracılığıyla yapılıyor ve komisyon toplantısından 20-25 gün sonra ödeme yapılıyor

 38. Mustafa dedi ki:

  Merhaba annemin adıyla yardım talebinde bulunduk yalnız 300 tl yardımınız onaylanmıştır. Diye bi ibare var bu parayı her ay mı yoksa 1 defaya mahsus mu alınacak bunu nasıl öğrenebiliriz. Ayrıca fakirlik maaşından faydalanmak istiyoruz. Desteğinizi bekliyoruz. Bilgilendirmenizi rica ediyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, annenize verilen büyük ihtimal hane yardımıdır. Hane yardımları tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru gerekmektedir. Fakirlik maaşı için anneniz başvuru yapabilir. Başvurular Vakıflar Genel Müdürlüğüne posta yoluyla yapılıyor.

 39. Aşkın erikli dedi ki:

  Sosyal Yardım Para Yardımı kaç ay yapılıyor acaba tşk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hane yardımını tek seferlik yapıyor. İhtiyaç durumunda tekrar başvuru yapılması gerekiyor.

 40. Şengül dedi ki:

  Merhaba ben Edirne kapidan 2 ayda bı para yardımı alıyordum geçen ay eve tekrar bakmaya gelmişler ama evee olmadığım için iptal etmisler 2 çocuğum var eşim çalışmıyor o parayı da okul icin kızıma harciyordum tekrar başvuru yapabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yaparak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 41. seda cengiz dedi ki:

  merhaba esim cezaevinde 2 bucuk yildir 3 cocugum var calismiyorum gelirim de yok esim ailesi destek cikmaya calisiyor sadece ūzerime tasinmaz arsa tapusu var ama hic bir sekilde para almiyorum oylece duruyor basvru yardim basvusu yapsam tapu sorun olur mu acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi ceazevinde olanlara verilen yardım için başvuru yapabilirsiniz.

 42. Muhammed Ali kurt dedi ki:

  Merhaba tek seferlik yardım odeme Durumu teslim edilebilir yardım durumuda devam ediyor nasil oluyor nereden ne kadar para almam gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödeme banka ve PTT aracılığıyla yapılıyor. Vakıfbank yada PTT’ye sorabilirsiniz.

 43. Nur dedi ki:

  Merhaba biz kayınbabamla birlikte yaşıyoruz. Babasının herhangi bir geliri yok. Sadece eşim çalışıyor. Kaymakamlıktan annesi ve babası için yardım almak istiyoruz. Eşim çalıştığı için aylık bağlanır mı babasına.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sosyal yardım alabilmek için yönetmelikte belirtilen şartların olması gerekir.
   -Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması gerekir. -Sigortalı olarak hiçbir işte çalışmıyor olmak gerekir.
   -Sosyal Güvenlik Kurumunda dul veya yetim maaşı gibi yardımları almıyor olmak gerekmektedir. Yardım başvurusunda bulunan kişilerin yardım başvurularının onaylanması için hane içerisindeki kişi sayısına göre düşen gelir tutarının yoksulluk sınırının altında olması zorunludur. Başvurularda ihtiyaç sahiplerinin bazı belgeleri hazırlamaları gerekir.
   -T.C. kimlik belgesi aslı veya fotokopisi,
   -Muhtaçlık belgesi gibi evraklar hazırlanmalıdır.

 44. Gökhan dedi ki:

  Yardım başvurusu yaptım eve geldiler onaylanması kaç gün sürer acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısında onaylanırsa 20-25 gün sonra ödeme yapılır

  2. Fatih dedi ki:

   Slm abicim benimde kayit bulamadi yazyor aradım dedilerki kesilmemiş ama e devlete neden öyle yazıyor

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hatalı kayıtlar başvuru yaptığınızda düzeltiliyor. Kuruma müracaat ederek kayıtların düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

 45. Erol dedi ki:

  Merhaba denetimli serbestlik tetik hiç bir gelirim yok sosyale başvurdum bana nasıl bir yardimi uygun görürler sizce

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları aşağıdaki gibidir.
   Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
   Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
   Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

 46. ismail dedi ki:

  merhaba benim babaannem engelli. ben de bakıcısıyım. babaannemin emekli maaşı var ve bakım parası alıyoruz. evimiz kira.. herhangi bir sosyal hakkımız var mı acaba bir seferlik de olsa para yardımı vb bir durum..

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları aşağıdaki gibidir.
   İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;
   Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
   Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
   Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

 47. Şahim dedi ki:

  Merhaba sosyal ekonomik destegi kayit bulunamadi diyor bir defa aldim sadece o da aralikta aldim normalde biliyorlar amelyat olacagumi su an tedavi goruyorum eve tekrar gelmeleri gerekmiyordumu kesilmis olsa

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuruda bulunduğunuz yere sorgulatma yapabilirsiniz.

 48. Şahim dedi ki:

  Merhaba benim dort cocugum var uctanesi okuyor sed parasi aldim aralikta calismiyorum rahatsizim amelyatim var yalniz edevlette kayit bulunamadi diyor acaba guncelemi oluyor bilgilendiriseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir. yardım kapsam dışı bırakılmış.

 49. Huseyin dedi ki:

  Selam ben nekomur alabiliyom nede para yardimi nasil oluyor bu gecen sene hep aliyodum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kömür yardımı ve diğer yardım için başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yapın. Muhtarlığa müracaat ederek kömür ve para yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Muhtarın raporu komisyon tarafından dikkate alınıyor.

 50. Yuksel dedi ki:

  Ne zman yatar ocakta dedıler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon onayının ardından 20-25 gün içinde ödemeler yapılıyor

1 3 4 5 6 7 10