Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.
Benzer İçerik:  Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.
Benzer İçerik:  İş Kazası Bildirim Süresi Nedir? Ceza Uygulaması

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 712 YORUM
 1. Esra dedi ki:

  merhaba şubat ayında yardım için başvuru yaptım martın sonunda aylık yatacak dediler .acaba basvuru yaptığım zamandan itibaren mi yoksa tek aylık mi yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar başvuru tarihinden itibaren ödenir

 2. Safiye candan dedi ki:

  Ben on aydır eşimden ayrı yaşıyorum yeşilkarlıyım hiç bir gelirim yok henüz resmi olarak boşanmadım para yardımı duydum doğrumudur nasıl alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir

 3. bahadır candan dedi ki:

  merhaba yardim durumu 2022 yaşlı aylığı başvuru tarihi 28.02
  2019 yardım durumu devam ediyor yazıyor ödemesi ne zaman yapılır ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum tarafından ödeme talimatı verildiğinde ödemeniz yapılır

 4. mustafa doğru dedi ki:

  merhaba ben yüzde 50 engelliyi engelli maşı alıyorum üzerime kayıtlı ozeltertibatlıaracım varevde 3 nufus yaşıyoruz ev kira hiçbir gelirim yok mutaclık yardımından yararlanabilirm neyapmam lazım saygılımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin, komisyon onay verirse alabilirsiniz

 5. Cemal kiraz dedi ki:

  İkiz çocuk yardımı nasıl yardımı nasıl alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

 6. Zeynep barazi dedi ki:

  Meraba benim eşim cezaevine girdi 9aylık oğlum var bırakacak kimsem olmadığı için çalışamıyorum kiradayım para yardımı yapılırmı bana acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cevaevinde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına maaş için müracaat edebilirsiniz.

 7. İsmail dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin benim Kaynanam eşinden ayrı ve küçük çocuğu var geçen sene beyin kanaması geçirdi çalışamıyor maddi yardım alması için nereye başvurması lazım. ?
  Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul maaşı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilir

 8. Seher dedi ki:

  Merhaba ben yeni dogum yaptim emzirme odenegini nasil alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, emzirme yardımı için memurların çalıştığı kuruma, sigortalıların SGK’ya sigortası olmayanların ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmesi gerekmektedir

 9. ercan dedi ki:

  ban ahane yardımı cıkmış 400 tl diyor edevlette teslim edilebilir diyor nasıl alırız teslim edilebilır ne demek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum ödeme talimatı verince bankadan yada PTT’den alabilirsiniz. Size bilgi verilir

 10. harun dedi ki:

  Merhaba 2 senedir işsizim. 2 çocuğum ve eşimle birlikte 4 kişiyiz. Ve kirada oturuyorum. Herhangi sigorta vesayire birşeyim yok. Buldukça günü birlik işler yapıyorum. Yardım için neyapmam gerekir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 11. Gökçen dedi ki:

  Ben 57 yaşındayım,4 aydır işsizim gelirim yok, üniversitede okuyan bir kızım var. kızım için öğrenci parası alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kızınız bulunduğu yerde yada memleketinde öğrenci yardımı için başvuru yapabilir

 12. Hatice dedi ki:

  Esim çalışmıyor iskurdan işsizlik parasi alıyor 4 çocuğum var yeni doğum yaptım neyden faydalanabilirim kaymakama gittim işsizlik ücreti alıyor diye vermedi işsizlik ücreti 800 bununla ne yapabilirim ev kira 3 çocuk okula gidiyor Isyeri iflas etti çıkış dahi alamadık ne yapabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim ve gıda yardımı için başvuru yapabilirsiniz

 13. Habibe dedi ki:

  merhaba ben aile yardımi ićin basvurmustum kabul olunmuş e devletten baktm 300 tl görünuyor bu yardımı her ay mi aliyorüm bir defalik mi yoksa

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik. İhtiyaç halinde tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir.

 14. RIDVAN CENK dedi ki:

  Yeni işten cikarildim kirada 2 kucuk kiz cocugu babasıyım kira yardımı veya gida nasil bi yardim alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira ve gıda yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 15. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba ben çiğdem 2 çocuğum 1 yıldır çocukların babasında ayrıyıyım velayetleri babasında nakdi yardım yardım için başvurdum alabilirmiyim çok ihtiyacım var çocuklarım okuyolar yardım edecek hiç kimsem yok yardımcı olun allah rızası için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 16. Arif dedi ki:

  1 sene dir iş bulamiyom eşimden ayrıldım bir kizim var 9 yaşın da ve ihtiyac larini karsilaya miyom sosyal para yardimin dan yarar lanmak istiyom bu yardim dan yarar lanir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 17. Sevim Çiçek dedi ki:

  Merhaba benim 3 çocuğum var Eşim asgari ücret ile çalısıyor kiradayım 800 tl kira odüyorum 600tl kredi odüyorum eşimin maaşı yetmiyor sosyal yardımlaşmadan kira yardımı istiyorum çok sıkıntı yasiyorum çocuklarım çok küçük benim için ne yapabilirsiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım yapılmıyor. Başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz. Yani komisyon kararına bağlı yardım almanız

 18. hulya erker dedi ki:

  meraba benim 3 çocugum var ve esim baskasinin pazarin da çalısiyor ve ayda 1400para aliyor ama inanin hiç yetmiyo çocuklarimi zorla okutuyorum çok sikinti cekiyoruz lutfen yardim edin artik dayanamiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 19. Yılmaz dedi ki:

  4 çoçuk babasıyım çalışamıyorum doktor yasakladı napaçaımı bilemiyorum siz söyleyin 400 tl

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 20. Serdal dedi ki:

  Hayırlı akşamlar 3 tane evladım var biri lise 1de
  Birisi orta 1 de biride ilkokul 1de evimiz kira yeşil karttan yararlanıyoruz durumumuz kısıtlı nasıl devletten yardım ala biliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım için müracaat edebilirsiniz

 21. Hamit dedi ki:

  Asgeri ucretle calisiyorum 3 cocugum var esimle ben 5 kisiyiz ama gecinemiyoz evimde kira belediyeden sosyal yardimlasmadan bi yardim alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 22. Ferdi dedi ki:

  Merabalar hane yardimi 300 tl gotunuyor e devlette teslim esilebilir diye yazi var ne zamn nerden alabilirim tek seferlikmi tekrar muracat gerekirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik yardımlardır. Kurum talimat verdiğinde ödemeniz yapılır

 23. Hacer dedi ki:

  Kolay gelsin ben edirnekapıya gitim uç çocugum için madi yardım istedim 1 ay sonra sonucum olumlu çıkmış ama e devlete baktıgımda bişi gozukmuyo acaba ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısından 20-25 gün sonra ödeme yapılıyor. Ödemeniz yapılır

 24. Gul dedi ki:

  Merhabalar esim bi fabrika da isci asgari ucretle calisiyor ve 3 tane evladimiz var biri 6 yasinda biri 3 yasinda ve biri de 8 aylik ve kirada oturuyoruz acaba yarrdimlardan bizde yararlanabilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Yardım başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 25. Deniz dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde ve ben ailemin yanında yaşıyorum 2 de çocuğum var. Sosyal yardımlaşmayı aradım telefona çıkan bayan madem aileniz destek çıkıyo yardım alamazsınız dedi ne yapmam gerekir? Ailem zaten yaşlı ve başka şehirde yaşıyo burda erkek kardeşimle yaşıyorum o da işsiz durumda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir dilekçe ile eşi cezaevinde bulunan bayanlara verilen maaş için başvuru yapın kararı komisyon veriyor

 26. Abdullah dedi ki:

  Merhabalar. Ben yesilkartliyim. Bir kere hane yardımı aldım. 34 yaşındayım ailem yanimda degil tek yaşıyorum. Muhtaclik maaşı alma şansım var mı. Yoksa ne yapmam lazım. Maddi olarak zor durumdayım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık maaşı başvurusu yapabilmek için gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olma şartı var. Gelir durumunuz şartlara uygunsa başvuru yapabilirsiniz.

 27. Hulya dedi ki:

  Merhaba benim esim ceza evinde 2 bucuk yasinda oglm var yasim 35 ise girsem cocuguma bakacak kimse yok ailem yardimci olmuyor evim kira heryere borcumuz var sosyal yardimlasmaya basvurdum Ben eşimin gorusune gidince gelmisler sonra gelirim dediler gelen olmadi yardim cikarni ne kadar cikar cikarsa napmam lazim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına tekrar müracaat ederek başvurunuzu yenileyin

 28. Zeynep dedi ki:

  Gıda yardım parası gelmiş nerden alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum hangi banka üzerinden ödeme yaparsa oradan alırsınız. Ziraat, Vakıf ve PTT

 29. Nihat dedi ki:

  Merhaba
  Babam emekli fakat işitme engelli kardeşim var cihaz kullanıyor cihaz sürekli sarj oluyor ne tür yardım alabiliriz yardımcı olabilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sağlık yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 30. ercan dedi ki:

  mrb ben ibb sosyal yardımlaşma vakfından 300 tl yardım aldım gelein dediler tek seferlik mi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek sefer veriliyor

 31. Suheyla dedi ki:

  Merhaba en adanada yaşıyorum gıda karti yardimi almak için nereye gitmem gerek ? Çocuklarım biri 3 biri 7 yaşında 1 sınıfa gidiyor şartlı nakdi yardım alıyorum cocuklarim icin başka ne gibi yardım alabilirim ? Kiyafet yardımı egitim yardimi yapılıyormu teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediyeye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz

 32. zeynep dogan dedi ki:

  merhaba engelli çocuğum var evde bakım aylığı almak tayin bununla birlikte nakit yardıma baş vurabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir yardım alırken diğerini alamazsınız birisinden vazgeçmeniz gerekmektedir

 33. Güler ortaç dedi ki:

  Benim gıda kartım var bisküvi ve ekmek talebinde bulunmak istiyorum nereye başvurmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurular kartı veren kurumlara yapıldığından kartınızı aldığınız kuruma müracaat ederek bisküvi ve ekmek eklenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Suheyla dedi ki:

   Güler hanim gıda kartını nerden aldınız?

 34. Ramazan dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardımlaşma dan ilk ay ödeneği ucretini aldım şuan kapsam dışında diyor önümüzdeki ay tekrar yardım alabilecek miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size tek seferlik yardım verilmiş. Tekrar yardım almak için yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir.

 35. Mehmet dedi ki:

  Selâm benim 3 çocukları m biri lise 1 ikincisi8 sıfa büyüğü de lise mezunu oda özel dershane gidiyor esim2yil odu vefat etmiş kira yardım nerde başvur m yardımcı olursanız sevinirim tsr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 36. Tarik dedi ki:

  Merhaba ben internetten nakit yardimi icin basvuru yapiliyormu bilgi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir

 37. Ahmet dedi ki:

  Sgk da gss yaptığımız ve gelır testı yapmadan, ayda 76 lıra odemeyı kabul edıp , odedıgımız halde, kaymakamlık sydv ye oglumu çağırıp doldurması için form verdıler . Bu nedır? Test mi yapacaklar? Test yapmak zorunda mıyız? Ayda 76 ödemeye devam etsek olmuyor mu? Güncelleme lazım dedıler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelir testinde her yıl güncelleme yapılıyor

 38. ismail dedi ki:

  slm benim sorum nakti sosyal yardım alma süresi ne kadar yani dilekçeyi her ay mı vermem gerekiyor yoksa onun belirli bir sabit süresi varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru yapmak gerekmektedir

 39. Gonca dedi ki:

  Mrb ben yabancı uyruklu amma eşşim türkye cumruyeti vatandaşı 2 çocuğum var amma biri annemde bakamadıgım için annem memleketimde orda bakyor biride yanımda ben bakıyorum eşşimle amma çok zor durumdayız tüm ev faturslarımı 4 5 aydır ödüyemiyorum uccu uccuna yetinyorus eşşim ginlik iş bulursa çalışıyor yoksa oda evde elektrik suv dogalgazımızı kapatma ihbarı geldi lütfen yardımcı olur musunuz bu konuda ne yapmam gerekyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir

 40. Nejla dedi ki:

  Şubat ayı parası kaçında yatar hesaba ocak ayının 22sinde almıştım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ay içinde ödemeniz yapılır

 41. Gülçin dedi ki:

  Merhaba ben Kasım ayında başvuru yaptım Aralık ta 400 TL eğitim yardımı aldım bu yardım tek seferlik mi yoksa devam edecek mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar genelde tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru yapılabilmektedir

 42. hatice dedi ki:

  merhaba 48 yasındayım 3 çocuk annesiyim esim 2006da vefat etti.eşimden dolayı malulen emekli oldum.1100 lira maas alıyorum ve ev taksidi faturalardan dolayı yetiştiremiyorum.
  sigortam oldugu için başvurularım geri çevriliyor ama gercekten yardıma ihtiyacım var cocuk okutuyorum ve hıc çocuk yardımı almadım.
  bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuz adına eğitim yardımı başvurusu yapabilirsiniz

 43. Süheyla dedi ki:

  Merhaba sosyal yardimlasmaya başvurdum cwp geldi şartli egitim yardimi başvurusu onaylanmış ptt den alın deniliyor gitdim ama yatmamis bir sonraki odeme döneminde alınız denilmiştir ve tarih dusulmus anlamadım 17.01.2019 bu nedemek acaba ?birde şartli saglik yardimi nedir .teşekkür ederim ..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir ay sonra alabilirsiniz. Şartlı eğitim yardımı öğrencilere verilen eğitim desteğidir.

 44. Ayse tnc dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardimlasmadan cocuklarim icin egitim yardimi aliyorum su an hamileyim aile hekimliginde izlemlerime gidiyorum gebelik yardimi icin sosyal yardimlasmaya basvurmalimiyim yoksa aile hekimligi bildiriyormu ayrica 5 kiz cocuk annesiyim egitim yardimini dusuk aliyorum nedeni ne olabilir yesil kartliyim baska yardim almiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuruyu siz yapıyorsunuz. Yardım miktarına komisyon karar veriyor

 45. Erol dedi ki:

  Mrb ben şuan işsizim annem yatalak evim kira annemin ölüm masşı var ama kira ve faturalara yetmiyor bakım masşı için ilk yardım iki ay sonra ama şu an maddi olarak zor durumdayız acaba maddi yardım alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 46. Nejla dedi ki:

  Merhaba ben ilkdefa ocak ayinda aldım 1240tl tek seferlik içinmi yoksa süreklimi aradım tek seferlik dediler ama e devletten baktim her ayın 8ile 14 arası diyor nedemek bu yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, e-devlette belirtilen sürekli yardım. Şubat ayında ödeme alamazsanız Mart ayında tekrar başvuru yapabilirsiniz. Aldığınız yardım tek seferlik olsa bile tekrar başvuru yapılabilmektedir.

  2. Suheyla dedi ki:

   Nejla hanim 124o TL ne yardımı adı altında da alıyorsunuz ve nerden başvuru yaptiniz ?

 47. cigdem dedi ki:

  merhaba esim asgari ucretle calsyor aldiginin yarisi faturalara gidiyor evimiz kira iki cocugumuz var cocuklar kucuk oldugu icin calisamiyorum her ay elektirik ve dogalgazimiz kesiliyor alyansima kadar satmis durumdayim cok ihtiyacimiz var yardim.alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat edin komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 48. Reşat dedi ki:

  Merhaba 31 yaşındayım. Yaklaşık 1 yıldır iş bulamıyorum. . Sadece 1 ay önce 3 haftalık bir yerde çalıştım ve iş bitti . Evliyim ve 1 buçuk yaşında bir çocuğum var. Anne ve iki kız kardeşime bakıyorum babam vefat etmiş. Sosyal yardım alabilir miyim. Çocuk için bez mama. Lisans mezunuyum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Başvurularda yardımlar komisyon onayına bağlıdır.