Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 865 YORUM
 1. Aysun Tuncel dedi ki:

  İsmim Aysun daha önce çağrı merkezinde çalışıyordum çalışmaktan kulaklarımda duyma kaybı ve boğazımda modul oldu konuşmaktan meslek hastanesinde tedavi gördüm bu çalışma hayatımı engelledi yüzde yirmi yedi engelli raporum var devletten hiç bir şekilde sosyal yardım almıyorum işsizim iş arıyorum kimse iş vermiyor iş arayana devlet 900 TL yardım ediyormuş nereye başvuru yapılıyor bilgi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, İŞKUR’a müracaat etmeniz gerekmektedir

 2. kurban dedi ki:

  Mehaba 1971 ardahan dogumluyum 4 yasimdan be ri kibrista yasiyorum, 89 /92 arasi harp okulu ankarada okudum mezun olamaddim, cift uyrukluyum, kibrista 1986 da 5 ay (15 yasindayken)2003 de4 ay ve2006 dan gunumuze full yAtirimim var turkiyedenne nezaman kac yasinda nasl emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 58 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 3. Ayşe dedi ki:

  İki uç Ay öncesi sosyal yardımlaşmadan geldiler iki çocuğum var 5 aylık bebek mama yiyor eşim günlükte çalışıyor ama hiç geri dönüş yapılmadı ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 4. Ayça dedi ki:

  Ben gıda ve eğitim parası alıyorum aile sosyal polt bakanlığı başvurum onaylanmadı beni sosyal yardımlaşma yönlendirdi başvurdum orayada ama bana evinde eşyan var diye red verdiler çocuklarım küçük çalışamıyorum ıkiside okula gidiyo bakacak kimse yok eşimden ayriyim ne yapmam gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yapabilirsiniz

 5. Onur dedi ki:

  Ben ailem ile yaşıyorum işsizim babam emekli 3 bin maaş alıyor sigortalı iş bulana kadar maaş alma durumum varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız maaş alırken sosyal yardım alamazsınız

 6. hulya erker dedi ki:

  meraba benim 3 çocugum var ve esim baskasinin pazarin da çalısiyor ve ayda 1400para aliyor ama inanin hiç yetmiyo çocuklarimi zorla okutuyorum çok sikinti cekiyoruz lutfen yardim edin artik dayanamiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 7. Yılmaz dedi ki:

  4 çoçuk babasıyım çalışamıyorum doktor yasakladı napaçaımı bilemiyorum siz söyleyin 400 tl

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 8. heja dedi ki:

  merhaba benim 3 cocugum var biri 9 yasinda biri 6 yasinda biride 10 aylik 9 yasinda olan okula gidiyor servisle servis parasi bizi cok zorluyor seneye 6 yasindaki cocugumda baslayacak okula onunda servisi olacak 10 aylik olan cocugunda bezidir mamasidir gucumuz yetmiyor onlara bakmaya kiradayiz biryerden gelen bir gelirimiz yok esim hepatit b hastasi duzenli bir iste calisamiyor kisacasi cok zorlaniyoruz bize hem gida hem de cocuklarimin servis parasi olsun mama ve bez alabilmem icin para yardimi verilirmi verilirse şayet nereye muracat edebilirim tesekurler simdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 9. Tugba dedi ki:

  Merhaba eşim asgari ücretin altında calısıyor ev kiraz kücük bebeğimiz var kömür elektrik su para yetiştermiyoruz başvuru yapmak istiyorum fakat bebeğim cok kücük dısarı cıkamıyorum nasış basvurabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz başvuru yapabilir yada muhtarlığa başvuru yapabilirsiniz.

 10. Zafer dedi ki:

  2 aydan fazladır işten ayrıldim 2 çocuğum var biri henüz 3aylik diğeri ise 2 yaşında evim kira hiçbir yardim almıyorum ne yapabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 11. Fatma daşkın dedi ki:

  Proje destek yardımı nasıl alabilirim .işsizim sebze ekip satmak istiyorum .bahçe çevresi için tel örgü ve su için sondaj ve dinamo jeneratör desteğine ihtiyacımız var .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediyen yada bankadan destek alabilirsiniz.

 12. Yılmaz dedi ki:

  Yardım 4 çoçuk babasıyım yardım ben çalışamıyorum doktor yasak eti

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 13. SuatSurahi dedi ki:

  Mrb İstanbul Sultangazi cebecide oturuyorum işsizim Edirnekapı sosyal hizmetler müdürlüğünden iki defa yardım parası aldım en son gittiğimde yardım senede 2 defa aliyordum şimdi senelik 1 defa alicaksiniz dediler telefonuma mesajda gelmiyor 2019 da alicaksiniz dediler nezaman alabilirim yardım paramızı gıda alışveriş kartı nasıl alabilirim inanın çok zor durumdayım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kuruma tekrar müracaat ederek ödeme zamanı hakkında bilgi alabilirsiniz.

 14. Serdal dedi ki:

  Hayırlı akşamlar 3 tane evladım var biri lise 1de
  Birisi orta 1 de biride ilkokul 1de evimiz kira yeşil karttan yararlanıyoruz durumumuz kısıtlı nasıl devletten yardım ala biliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım için müracaat edebilirsiniz

 15. Hamit dedi ki:

  Asgeri ucretle calisiyorum 3 cocugum var esimle ben 5 kisiyiz ama gecinemiyoz evimde kira belediyeden sosyal yardimlasmadan bi yardim alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 16. Ferdi dedi ki:

  Merabalar hane yardimi 300 tl gotunuyor e devlette teslim esilebilir diye yazi var ne zamn nerden alabilirim tek seferlikmi tekrar muracat gerekirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik yardımlardır. Kurum talimat verdiğinde ödemeniz yapılır

 17. Hacer dedi ki:

  Kolay gelsin ben edirnekapıya gitim uç çocugum için madi yardım istedim 1 ay sonra sonucum olumlu çıkmış ama e devlete baktıgımda bişi gozukmuyo acaba ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısından 20-25 gün sonra ödeme yapılıyor. Ödemeniz yapılır

 18. Gul dedi ki:

  Merhabalar esim bi fabrika da isci asgari ucretle calisiyor ve 3 tane evladimiz var biri 6 yasinda biri 3 yasinda ve biri de 8 aylik ve kirada oturuyoruz acaba yarrdimlardan bizde yararlanabilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Yardım başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 19. Deniz dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde ve ben ailemin yanında yaşıyorum 2 de çocuğum var. Sosyal yardımlaşmayı aradım telefona çıkan bayan madem aileniz destek çıkıyo yardım alamazsınız dedi ne yapmam gerekir? Ailem zaten yaşlı ve başka şehirde yaşıyo burda erkek kardeşimle yaşıyorum o da işsiz durumda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir dilekçe ile eşi cezaevinde bulunan bayanlara verilen maaş için başvuru yapın kararı komisyon veriyor

 20. Abdullah dedi ki:

  Merhabalar. Ben yesilkartliyim. Bir kere hane yardımı aldım. 34 yaşındayım ailem yanimda degil tek yaşıyorum. Muhtaclik maaşı alma şansım var mı. Yoksa ne yapmam lazım. Maddi olarak zor durumdayım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık maaşı başvurusu yapabilmek için gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olma şartı var. Gelir durumunuz şartlara uygunsa başvuru yapabilirsiniz.

 21. Hakim kantarci dedi ki:

  Merhaba yardım için başvuruda bulundum eve gelmisler evde yoktum tekrar tekrar aradım tekrar girecekler söylendi 10 günü geçti gelen olmadı ne yapmam lazım yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yaparak başvurunuzu yenilemeniz halinde kontrolörler tekrar gelirler

 22. Hulya dedi ki:

  Merhaba benim esim ceza evinde 2 bucuk yasinda oglm var yasim 35 ise girsem cocuguma bakacak kimse yok ailem yardimci olmuyor evim kira heryere borcumuz var sosyal yardimlasmaya basvurdum Ben eşimin gorusune gidince gelmisler sonra gelirim dediler gelen olmadi yardim cikarni ne kadar cikar cikarsa napmam lazim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına tekrar müracaat ederek başvurunuzu yenileyin

 23. Zeynep dedi ki:

  Gıda yardım parası gelmiş nerden alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum hangi banka üzerinden ödeme yaparsa oradan alırsınız. Ziraat, Vakıf ve PTT

 24. Nihat dedi ki:

  Merhaba
  Babam emekli fakat işitme engelli kardeşim var cihaz kullanıyor cihaz sürekli sarj oluyor ne tür yardım alabiliriz yardımcı olabilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sağlık yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 25. ercan dedi ki:

  mrb ben ibb sosyal yardımlaşma vakfından 300 tl yardım aldım gelein dediler tek seferlik mi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek sefer veriliyor

 26. Deniz dedi ki:

  Eşim denetimli mahkum olarak çalışıyor 50 yaşında okuyan iki tane çocuğum var zor durumdayız çocuklarım için ve gıda yardımı için nereye başvuru yapmamiz gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 27. Sevim dedi ki:

  Meraba ben esimden ayriyim 2 cocugum var okuyolar sadece okuyan cocuk icin aylik para aliyorum ve merdiven islerine gidiyorum fakat rahatsizligimdan dolayi cok fazla calisamiyorum kirada zorlaniyorum baska gelirim yokk baska destek alabilirmiyim acaba kira gibi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 28. Sevim dedi ki:

  Merhaba ben esimden ayriyim 2 cocugum var sadece sosyal yardimdan okuyan cocuk parasi aliyorum baska gelirim yok bende merdiven islerine gidiyorum oda yetersiz geliyor kirada cok zorlaniyorum baska yardim destegi alabilirmiyim sizden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 29. Aydin dedi ki:

  Slm elektrik yardimi icin nereye basvuruluyor ve gereken birsey varmi rica etsem yardim edermisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 30. Suheyla dedi ki:

  Merhaba en adanada yaşıyorum gıda karti yardimi almak için nereye gitmem gerek ? Çocuklarım biri 3 biri 7 yaşında 1 sınıfa gidiyor şartlı nakdi yardım alıyorum cocuklarim icin başka ne gibi yardım alabilirim ? Kiyafet yardımı egitim yardimi yapılıyormu teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediyeye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz

 31. zeynep dogan dedi ki:

  merhaba engelli çocuğum var evde bakım aylığı almak tayin bununla birlikte nakit yardıma baş vurabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir yardım alırken diğerini alamazsınız birisinden vazgeçmeniz gerekmektedir

 32. Güler ortaç dedi ki:

  Benim gıda kartım var bisküvi ve ekmek talebinde bulunmak istiyorum nereye başvurmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurular kartı veren kurumlara yapıldığından kartınızı aldığınız kuruma müracaat ederek bisküvi ve ekmek eklenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Suheyla dedi ki:

   Güler hanim gıda kartını nerden aldınız?

 33. Ramazan dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardımlaşma dan ilk ay ödeneği ucretini aldım şuan kapsam dışında diyor önümüzdeki ay tekrar yardım alabilecek miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size tek seferlik yardım verilmiş. Tekrar yardım almak için yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir.

 34. Mehmet dedi ki:

  Selâm benim 3 çocukları m biri lise 1 ikincisi8 sıfa büyüğü de lise mezunu oda özel dershane gidiyor esim2yil odu vefat etmiş kira yardım nerde başvur m yardımcı olursanız sevinirim tsr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 35. Tarik dedi ki:

  Merhaba ben internetten nakit yardimi icin basvuru yapiliyormu bilgi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir

 36. Ahmet dedi ki:

  Sgk da gss yaptığımız ve gelır testı yapmadan, ayda 76 lıra odemeyı kabul edıp , odedıgımız halde, kaymakamlık sydv ye oglumu çağırıp doldurması için form verdıler . Bu nedır? Test mi yapacaklar? Test yapmak zorunda mıyız? Ayda 76 ödemeye devam etsek olmuyor mu? Güncelleme lazım dedıler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelir testinde her yıl güncelleme yapılıyor

 37. ismail dedi ki:

  slm benim sorum nakti sosyal yardım alma süresi ne kadar yani dilekçeyi her ay mı vermem gerekiyor yoksa onun belirli bir sabit süresi varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru yapmak gerekmektedir

 38. Gonca dedi ki:

  Mrb ben yabancı uyruklu amma eşşim türkye cumruyeti vatandaşı 2 çocuğum var amma biri annemde bakamadıgım için annem memleketimde orda bakyor biride yanımda ben bakıyorum eşşimle amma çok zor durumdayız tüm ev faturslarımı 4 5 aydır ödüyemiyorum uccu uccuna yetinyorus eşşim ginlik iş bulursa çalışıyor yoksa oda evde elektrik suv dogalgazımızı kapatma ihbarı geldi lütfen yardımcı olur musunuz bu konuda ne yapmam gerekyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir

 39. Nejla dedi ki:

  Şubat ayı parası kaçında yatar hesaba ocak ayının 22sinde almıştım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ay içinde ödemeniz yapılır

 40. Gülçin dedi ki:

  Merhaba ben Kasım ayında başvuru yaptım Aralık ta 400 TL eğitim yardımı aldım bu yardım tek seferlik mi yoksa devam edecek mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar genelde tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru yapılabilmektedir

 41. hatice dedi ki:

  merhaba 48 yasındayım 3 çocuk annesiyim esim 2006da vefat etti.eşimden dolayı malulen emekli oldum.1100 lira maas alıyorum ve ev taksidi faturalardan dolayı yetiştiremiyorum.
  sigortam oldugu için başvurularım geri çevriliyor ama gercekten yardıma ihtiyacım var cocuk okutuyorum ve hıc çocuk yardımı almadım.
  bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuz adına eğitim yardımı başvurusu yapabilirsiniz

 42. Süheyla dedi ki:

  Merhaba sosyal yardimlasmaya başvurdum cwp geldi şartli egitim yardimi başvurusu onaylanmış ptt den alın deniliyor gitdim ama yatmamis bir sonraki odeme döneminde alınız denilmiştir ve tarih dusulmus anlamadım 17.01.2019 bu nedemek acaba ?birde şartli saglik yardimi nedir .teşekkür ederim ..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir ay sonra alabilirsiniz. Şartlı eğitim yardımı öğrencilere verilen eğitim desteğidir.

 43. Ayse tnc dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardimlasmadan cocuklarim icin egitim yardimi aliyorum su an hamileyim aile hekimliginde izlemlerime gidiyorum gebelik yardimi icin sosyal yardimlasmaya basvurmalimiyim yoksa aile hekimligi bildiriyormu ayrica 5 kiz cocuk annesiyim egitim yardimini dusuk aliyorum nedeni ne olabilir yesil kartliyim baska yardim almiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuruyu siz yapıyorsunuz. Yardım miktarına komisyon karar veriyor

 44. Erol dedi ki:

  Mrb ben şuan işsizim annem yatalak evim kira annemin ölüm masşı var ama kira ve faturalara yetmiyor bakım masşı için ilk yardım iki ay sonra ama şu an maddi olarak zor durumdayız acaba maddi yardım alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 45. Nejla dedi ki:

  Merhaba ben ilkdefa ocak ayinda aldım 1240tl tek seferlik içinmi yoksa süreklimi aradım tek seferlik dediler ama e devletten baktim her ayın 8ile 14 arası diyor nedemek bu yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, e-devlette belirtilen sürekli yardım. Şubat ayında ödeme alamazsanız Mart ayında tekrar başvuru yapabilirsiniz. Aldığınız yardım tek seferlik olsa bile tekrar başvuru yapılabilmektedir.

  2. Suheyla dedi ki:

   Nejla hanim 124o TL ne yardımı adı altında da alıyorsunuz ve nerden başvuru yaptiniz ?

 46. cigdem dedi ki:

  merhaba esim asgari ucretle calsyor aldiginin yarisi faturalara gidiyor evimiz kira iki cocugumuz var cocuklar kucuk oldugu icin calisamiyorum her ay elektirik ve dogalgazimiz kesiliyor alyansima kadar satmis durumdayim cok ihtiyacimiz var yardim.alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat edin komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 47. Reşat dedi ki:

  Merhaba 31 yaşındayım. Yaklaşık 1 yıldır iş bulamıyorum. . Sadece 1 ay önce 3 haftalık bir yerde çalıştım ve iş bitti . Evliyim ve 1 buçuk yaşında bir çocuğum var. Anne ve iki kız kardeşime bakıyorum babam vefat etmiş. Sosyal yardım alabilir miyim. Çocuk için bez mama. Lisans mezunuyum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Başvurularda yardımlar komisyon onayına bağlıdır.

 48. Erol dedi ki:

  Merhabalar iskur üzerinden typ li olarak çalışıyorum eşim hamile ve kiracıyim. Tek calisanim Asgari ücret yetmiyor. Nasıl bir destek alabilirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, TYÇP kapmasında çalıştığınız için sigorta yapılmaktadır. Sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz yinede başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alırsınız. Onay vermezse proje bittiğinde başvuru yapabilirsiniz

 49. Melahat dedi ki:

  Mrb eşinden ayrı olup ta boşanmamış fakat hiç bi ihtiyacını karsılamıyo üstelik bide 3 yaşında kızı var ailesinin yanında yaşamaya çalışıyo buna yönelik bi yardım alabilir mi en azından kızının ihtiyaçlarını karşılamak için bi de sosyal kartı olan bi kişi para yardımı alabilir mi durumu kötü

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına durumunu anlatan bir dilekçe yazarak varsa ayrı yaşadığına ilişkin mahkeme kararı vb. belgeleri de ekleyerek (ayrı yaşadığını ve ihtiyaçlarının karşılanmadığını kanıtlamak amacıyla) yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 50. Nejla dedi ki:

  Ben ocak ayında 1240tl aldım ilkdefa
  tek seferlik içinmi yoksa süreklimi aradım tek seferlik dediler ama e devletten baktim her ayın 8 ile 14 yazıyor nedemek bu lütfen bi cevap verin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ifadenize göre sürekli yardım