Sosyal Yardım Platformu

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

2019 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2019 yılında vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye devam etmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere yardım destekleri oldukça fazladır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı olmak üzere birçok kurum tarafından devlet desteği ile ihtiyaç sahibi aileler yardımlar yapılmaktadır.

Hem nakdî olarak hem de ihtiyaçlarını giderecek ürünler olarak vatandaşlara sağlanan yardım imkanlarından yararlanmak için bazı şartlara bulunmaktadır. Özellikle mahalli idare bölgelerinde kurumlar tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaçlarını giderecek çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunun dışında ise ihtiyaç ve nakdi yardım almak isteyen mağdur ailelerin başvuruda bulunmaları gerekir.

2019 Yılında Yapılan Sosyal Yardımlar

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler birden fazla başlık altında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Sosyal yardımlaşma yardımları ihtiyaç sahiplerinin eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi giderlerine destek olma adına verilirken aynı zamanda nakdi yardım olarak da verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şartlara uyum sağlaması durumunda yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.  İhtiyaç sahibi ailelere hak kazanmaları durumunda yapılan bütün sosyal yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yarımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Engelli vatandaşlara yapılan ihtiyaç yardımları,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yarımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

2019 yılında Yapılan yardımlara ayrıca alışveriş kartı yardımı eklenmiştir ve muhtaç ailelere yönelik verilen İBB sosyal yardım kartı ile vatandaşların ekmek ve bisküvi gibi gıda ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmıştır.

2019 Yılında Yapılan Para Yardımları

Sosyal yardım parası olarak vatandaşlara ödenen paraların tutarları yapılan yardımın türüne göre değişmektedir. Buna göre hak sahibi vatandaşlara yapılan yardım parası tutarı olarak ödenen miktarlar yardım türlerine göre şu şekildedir:

 • Nakdi yardımlar genel olarak uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahibi muhtaç aileler ödenmektedir. Nakdi olarak yapılan yardımlarda sabit bir rakam söz konusu olmamakta ve yapılan yardımlar genellikle 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.
 • Doğum yardım parası ödemeleri tüm doğan çocuklar için anneler yapılan yardımlar arasında bulunur. Bu yardımdan istisnasız olarak bütün anneler faydalanırlar. Doğum yardım parası ödemeleri; 1.çocuk için 300 TL, 2.çocuk için 400 TL ve 3. ve sonrası çocuk için 600 TL tutarlarında yapılmaktadır.
 • Şartlı gebelik başvurusunda bulunan annelere 495 TL para yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara 3 ayda bir maaş ödemesi gibi yardım ödemesi yapılmaktadır. Hak sahibi olan yaşlı vatandaşların 3 ayda bir aldıkları sosyal para yardım tutarı 705 TL olmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlara destek olmak için yapılan para yardımları vatandaşın engel oranına göre değişmektedir. Buna göre; sağlık raporlarında engel durumları %70 oranın altında bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak üzere 1.059 TL, sağlık raporunda engel durumları %70 ve üzerinde bulunan vatandaşlar ise üç ayda bir olmak üzere 1.589 TL tutarında yardım parası almaktadırlar.
 • Öğrencilere yapılan sosyal para yardımları devlet tarafından en fazla yapılan yardımlar arasında bulunmakta ve öğrencinin yaşı ve okuduğu okula göre 456 TL ile 821 TL arasında değişen oranlarda verilmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklarına aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası
 • Yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus olarak emzirme ödeneği yardımı yapılmaktadır. Emzirme ya da süt parası ödeneği tutarı 149 TL olarak verilmektedir.
 • Fakirlik maaşı olarak verilen yardım tutarı 643 TL olarak ödenektedir.

Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenen miktarlarda yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlardan Faydalanma Şartları

İlgili yönetmelikte açık olarak belirtilmiş olan sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olabilmek için;

 • Herhangi bir şekilde sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ve yetim maaşı gibi herhangi bir maaş gelirine sahip olmamak gerekir.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için hane içerisindeki kişi başına düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında olması gerekir. Yoksulluk sınırı olarak belirlenen tutar her sene değişen asgari ücretler üzerinden belirlenmektedir. Başvuru esnasında vatandaşların yanlarında bulundurması gereken evraklar;

 • T.C. kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
 • Muhtaçlık belgesi olmaktadır. Bu belgelerle başvuruda bulunan vatandaşlar kısa bir sürede yardım başvurusu sonucuna ulaşacaklardır.

Belirtilen şartlara uyum sağlayan vatandaşların başvuruları kabul görmekte ancak yardım başvurularının olumlu sonuçlanması için son karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Çeşitli kurumlar aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar için en fazla kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak da bilinen SYDV yardımları aslında aynı yardımlardır. Sosyal yardım veren diğer bir kurum ise Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakfından da yapılabilmektedir. Sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler başvurularını;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
 • Vakıf Genel Müdürlüğüne ve
 • Bulundukları bölgelerdeki belediyelere yapabilirler.

Sosyal Para Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası almak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuruları ile ilgili sorgulamaları e-devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapabilirler. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-devlet sistemine giriş yapılmasını sağlayacak şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreye sahip olmaktadırlar.

E-devlet sisteminin giriş sayfasını açmak için kimlik doğrulaması yapmak gerekir.  Kimlik doğrulaması ile karşınıza açılacak olan e-devlet giriş sayfasında istenen bilgileri kutucuklara giren vatandaşlar sisteme giriş yap sekmesine tıklayarak e-devlet sisteminde Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapabilirler. E-devlet sistemi giriş sayfasında istenen bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Vatandaşın sahip olduğu e-devlet şifresi olmaktadır.

Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama sayfasında daha önce yardım başvurusunda bulunmayan vatandaşların başvuruları kabul görmemesi durumunda bilgi bulunamadı şeklinde uyarı yazısı ekrana gelmektedir. Başvuruları kabul gören vatandaşların onaylanan sosyal yardımları varsa yardım ile ilgili detayları ekranda görmeleri mümkün olmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olmaktadır. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar yaşlılık maaşı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmaktadırlar. Her yardım türünün farklı şartları olmakla birlikte aranan şartlar arasında genel olarak fakirlik belgesi istenmektedir. Zorunluluğu olmamakla birlikte fakirlik kâğıdı olan vatandaşların sosyal yardımlardan daha kolay faydalanması mümkün olacaktır. Fakirlik belgeleri ikamet edilen bölgelerde görevli bulunan muhtarlardan temin edilir. Mahallelerinde bulunan muhtarlıklara giderek başvuruda bulunan vatandaşlar fakirlik belgelerini alabilirler.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Muhtaçlık Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1071 YORUM
 1. Nihat dedi ki:

  Merhaba
  Babam emekli fakat işitme engelli kardeşim var cihaz kullanıyor cihaz sürekli sarj oluyor ne tür yardım alabiliriz yardımcı olabilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sağlık yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 2. ercan dedi ki:

  mrb ben ibb sosyal yardımlaşma vakfından 300 tl yardım aldım gelein dediler tek seferlik mi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek sefer veriliyor

 3. Deniz dedi ki:

  Eşim denetimli mahkum olarak çalışıyor 50 yaşında okuyan iki tane çocuğum var zor durumdayız çocuklarım için ve gıda yardımı için nereye başvuru yapmamiz gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 4. Sevim dedi ki:

  Meraba ben esimden ayriyim 2 cocugum var okuyolar sadece okuyan cocuk icin aylik para aliyorum ve merdiven islerine gidiyorum fakat rahatsizligimdan dolayi cok fazla calisamiyorum kirada zorlaniyorum baska gelirim yokk baska destek alabilirmiyim acaba kira gibi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 5. Sevim dedi ki:

  Merhaba ben esimden ayriyim 2 cocugum var sadece sosyal yardimdan okuyan cocuk parasi aliyorum baska gelirim yok bende merdiven islerine gidiyorum oda yetersiz geliyor kirada cok zorlaniyorum baska yardim destegi alabilirmiyim sizden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 6. Aydin dedi ki:

  Slm elektrik yardimi icin nereye basvuruluyor ve gereken birsey varmi rica etsem yardim edermisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 7. Suheyla dedi ki:

  Merhaba en adanada yaşıyorum gıda karti yardimi almak için nereye gitmem gerek ? Çocuklarım biri 3 biri 7 yaşında 1 sınıfa gidiyor şartlı nakdi yardım alıyorum cocuklarim icin başka ne gibi yardım alabilirim ? Kiyafet yardımı egitim yardimi yapılıyormu teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belediyeye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz

 8. zeynep dogan dedi ki:

  merhaba engelli çocuğum var evde bakım aylığı almak tayin bununla birlikte nakit yardıma baş vurabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir yardım alırken diğerini alamazsınız birisinden vazgeçmeniz gerekmektedir

 9. Güler ortaç dedi ki:

  Benim gıda kartım var bisküvi ve ekmek talebinde bulunmak istiyorum nereye başvurmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurular kartı veren kurumlara yapıldığından kartınızı aldığınız kuruma müracaat ederek bisküvi ve ekmek eklenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Suheyla dedi ki:

   Güler hanim gıda kartını nerden aldınız?

 10. Ramazan dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardımlaşma dan ilk ay ödeneği ucretini aldım şuan kapsam dışında diyor önümüzdeki ay tekrar yardım alabilecek miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size tek seferlik yardım verilmiş. Tekrar yardım almak için yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir.

 11. Mehmet dedi ki:

  Selâm benim 3 çocukları m biri lise 1 ikincisi8 sıfa büyüğü de lise mezunu oda özel dershane gidiyor esim2yil odu vefat etmiş kira yardım nerde başvur m yardımcı olursanız sevinirim tsr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 12. Tarik dedi ki:

  Merhaba ben internetten nakit yardimi icin basvuru yapiliyormu bilgi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir

 13. Ahmet dedi ki:

  Sgk da gss yaptığımız ve gelır testı yapmadan, ayda 76 lıra odemeyı kabul edıp , odedıgımız halde, kaymakamlık sydv ye oglumu çağırıp doldurması için form verdıler . Bu nedır? Test mi yapacaklar? Test yapmak zorunda mıyız? Ayda 76 ödemeye devam etsek olmuyor mu? Güncelleme lazım dedıler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelir testinde her yıl güncelleme yapılıyor

 14. ismail dedi ki:

  slm benim sorum nakti sosyal yardım alma süresi ne kadar yani dilekçeyi her ay mı vermem gerekiyor yoksa onun belirli bir sabit süresi varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru yapmak gerekmektedir

 15. Gonca dedi ki:

  Mrb ben yabancı uyruklu amma eşşim türkye cumruyeti vatandaşı 2 çocuğum var amma biri annemde bakamadıgım için annem memleketimde orda bakyor biride yanımda ben bakıyorum eşşimle amma çok zor durumdayız tüm ev faturslarımı 4 5 aydır ödüyemiyorum uccu uccuna yetinyorus eşşim ginlik iş bulursa çalışıyor yoksa oda evde elektrik suv dogalgazımızı kapatma ihbarı geldi lütfen yardımcı olur musunuz bu konuda ne yapmam gerekyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir

 16. Nejla dedi ki:

  Şubat ayı parası kaçında yatar hesaba ocak ayının 22sinde almıştım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ay içinde ödemeniz yapılır

 17. Gülçin dedi ki:

  Merhaba ben Kasım ayında başvuru yaptım Aralık ta 400 TL eğitim yardımı aldım bu yardım tek seferlik mi yoksa devam edecek mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar genelde tek seferlik olup ihtiyaç durumunda tekrar başvuru yapılabilmektedir

 18. hatice dedi ki:

  merhaba 48 yasındayım 3 çocuk annesiyim esim 2006da vefat etti.eşimden dolayı malulen emekli oldum.1100 lira maas alıyorum ve ev taksidi faturalardan dolayı yetiştiremiyorum.
  sigortam oldugu için başvurularım geri çevriliyor ama gercekten yardıma ihtiyacım var cocuk okutuyorum ve hıc çocuk yardımı almadım.
  bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuz adına eğitim yardımı başvurusu yapabilirsiniz

 19. Süheyla dedi ki:

  Merhaba sosyal yardimlasmaya başvurdum cwp geldi şartli egitim yardimi başvurusu onaylanmış ptt den alın deniliyor gitdim ama yatmamis bir sonraki odeme döneminde alınız denilmiştir ve tarih dusulmus anlamadım 17.01.2019 bu nedemek acaba ?birde şartli saglik yardimi nedir .teşekkür ederim ..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir ay sonra alabilirsiniz. Şartlı eğitim yardımı öğrencilere verilen eğitim desteğidir.

 20. Ayse tnc dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardimlasmadan cocuklarim icin egitim yardimi aliyorum su an hamileyim aile hekimliginde izlemlerime gidiyorum gebelik yardimi icin sosyal yardimlasmaya basvurmalimiyim yoksa aile hekimligi bildiriyormu ayrica 5 kiz cocuk annesiyim egitim yardimini dusuk aliyorum nedeni ne olabilir yesil kartliyim baska yardim almiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuruyu siz yapıyorsunuz. Yardım miktarına komisyon karar veriyor

 21. Erol dedi ki:

  Mrb ben şuan işsizim annem yatalak evim kira annemin ölüm masşı var ama kira ve faturalara yetmiyor bakım masşı için ilk yardım iki ay sonra ama şu an maddi olarak zor durumdayız acaba maddi yardım alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 22. Nejla dedi ki:

  Merhaba ben ilkdefa ocak ayinda aldım 1240tl tek seferlik içinmi yoksa süreklimi aradım tek seferlik dediler ama e devletten baktim her ayın 8ile 14 arası diyor nedemek bu yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, e-devlette belirtilen sürekli yardım. Şubat ayında ödeme alamazsanız Mart ayında tekrar başvuru yapabilirsiniz. Aldığınız yardım tek seferlik olsa bile tekrar başvuru yapılabilmektedir.

  2. Suheyla dedi ki:

   Nejla hanim 124o TL ne yardımı adı altında da alıyorsunuz ve nerden başvuru yaptiniz ?

 23. cigdem dedi ki:

  merhaba esim asgari ucretle calsyor aldiginin yarisi faturalara gidiyor evimiz kira iki cocugumuz var cocuklar kucuk oldugu icin calisamiyorum her ay elektirik ve dogalgazimiz kesiliyor alyansima kadar satmis durumdayim cok ihtiyacimiz var yardim.alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat edin komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 24. Reşat dedi ki:

  Merhaba 31 yaşındayım. Yaklaşık 1 yıldır iş bulamıyorum. . Sadece 1 ay önce 3 haftalık bir yerde çalıştım ve iş bitti . Evliyim ve 1 buçuk yaşında bir çocuğum var. Anne ve iki kız kardeşime bakıyorum babam vefat etmiş. Sosyal yardım alabilir miyim. Çocuk için bez mama. Lisans mezunuyum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Başvurularda yardımlar komisyon onayına bağlıdır.

 25. Erol dedi ki:

  Merhabalar iskur üzerinden typ li olarak çalışıyorum eşim hamile ve kiracıyim. Tek calisanim Asgari ücret yetmiyor. Nasıl bir destek alabilirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, TYÇP kapmasında çalıştığınız için sigorta yapılmaktadır. Sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz yinede başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alırsınız. Onay vermezse proje bittiğinde başvuru yapabilirsiniz

 26. Melahat dedi ki:

  Mrb eşinden ayrı olup ta boşanmamış fakat hiç bi ihtiyacını karsılamıyo üstelik bide 3 yaşında kızı var ailesinin yanında yaşamaya çalışıyo buna yönelik bi yardım alabilir mi en azından kızının ihtiyaçlarını karşılamak için bi de sosyal kartı olan bi kişi para yardımı alabilir mi durumu kötü

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına durumunu anlatan bir dilekçe yazarak varsa ayrı yaşadığına ilişkin mahkeme kararı vb. belgeleri de ekleyerek (ayrı yaşadığını ve ihtiyaçlarının karşılanmadığını kanıtlamak amacıyla) yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 27. Nejla dedi ki:

  Ben ocak ayında 1240tl aldım ilkdefa
  tek seferlik içinmi yoksa süreklimi aradım tek seferlik dediler ama e devletten baktim her ayın 8 ile 14 yazıyor nedemek bu lütfen bi cevap verin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ifadenize göre sürekli yardım

 28. Marcıkız dedi ki:

  İyi günler ben marcıkız tayaksı 09.11.2018 tarihide basvuru yaptım fakat hala ne olumlu nede olumsuz bır cevap alamadım bu yardıma çok ihtiyacım var neden duyarsız kalınıyor ilgilenmenizi önemle rica ediyorum alakanız için teşekkür ederim şimdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına muhtarlık aracılığı ile başvuru yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız.

 29. Sevgi demir dedi ki:

  Merhaba babamdan kalma emekli maaşının 700 tl sini alıyorum evim kira birde kira gelirim var yetmiyor yarsın alabilir miyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızdan yetim aylığı alırken sosyal yardım alma imkanınız bulunmaz.

 30. Nazmiye dedi ki:

  Merhaba benim eşim ve oğlum cezaevinde Yardm başvurusu yaptım eve gelip baktılar evim kentsel dönüşümden dolayı 2020 lira Kredi ödüyorm ama Yardm red edilmiş neden reddedildi eşi cezaevinde olan bayanlara yardım veriliyor diyorlar ne yapmam gerekir

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Belirtilen sosyal yardım paraları için başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları para yardımı yapan kurumların çalışanları tarafından incelenerek ekonomik durumları değerlendirilmektedir. Yardım yapılması uygun görülen başvuru sahipleri kurum tarafından belirlenir.

 31. Bülent dedi ki:

  Ben malulen emekli aylığı alıyordum ocak ayında mağışmı kesildil iki çocuk var bir lise bir diğeri ise ortaokul öğrenci mati yardım yaparmı evim kira gelir yok yardım yaparmı lar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, maaşınızın kesilme nedeni ekonomik neden ise yardım alamayabilirsiniz. Başka nedenlerden dolayı maaşınız kesilmişse Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

 32. Fatma dedi ki:

  Merhaba 46yasindayim 3 cocugum var esimden ayriyim evim kira gunluk islere gidip evime bakmaya calisiyorum yardim alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvurabilirsiniz.

 33. Bahar kaya dedi ki:

  Yardima ihtiyacim var uc cocugum var esim yabanci uyruklu is vermiyo kimse kiramida faturalarimida odeyemiyorum lutfen biraz yardim edin lutfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 34. Muhammed dedi ki:

  Merhaba, iki gözümdede %90 görme kaybı ve keratokonus hastasıyım iş kazasında elimin iş gücünü kaybettim 2 senedir çalışamıyorum babama ve 4 kişilik ayleme ben bakmak zorundayım hiçbi gelirimiz yok 22 yaşındayım çok kötü durumdayım ne gibi yardımlar alabilirim bilgi verirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli raporu veren bir üniversite yada Devlet Hastanesine müracaat ederek alacağınız rapor ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 35. Serpil dedi ki:

  Merhaba eşimden 10 yıldır ayrıyım dul maaşı boşananlar için geçerlimi ve şartları nelerdir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal yardım kapsamında 2 ayda bir 550TL olarak verilen dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır

 36. Kayahan dedi ki:

  Merhaba!
  Ablamın eşi cezaevinde. 6 aylık ve 4 yaşında iki kızı var ablamın herhangi bir geliri yok. Oturduğu ev kendisinin… acaba ne tür bir yardım alabilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ablanız eşi cezaevinde olanlara verilen maaş için başvuruda bulunabilir

 37. Elif ablak dedi ki:

  Merhaba ben 2 yildir oglum 12 yaşinda kızım 2 yaşinda eşimden ayriliyorum kaçarak evlendim babamlara sigındim ama burda abimin çocuklariyla anlaşmadilar annaanneme yerleştim zor durumdayim maddi gelirim yok kart aliyorum ama yetmiyor annaanneminde sadece emekli maaşi var onunda yetmiyor gidicek başka yerim yok nasil destek alabilirim yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 1-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iki ayda 550TL verilen dul maaşı için müracaat edebilirsiniz.
   2-Vakıflar Genel Müdürlüğüne aylık 819TL verilen muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 38. Songül dedi ki:

  Merabalar benim eşim sigortasiz ve maddi durumumuz yok 2 çocuğum var biri okula gidiyor digeri 1 yaşında kiracı yız geçim sıkıntısı çekiyoruz devletimizden nasıl bir yardım alabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda yardımı, eğitim yardımı ve kira yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 39. Yıldız dedi ki:

  Benim iki kızım Var biri 6 digeri 1,5 yaşında 6 yaşında olan okula gidiyor ve eşim sigortalı çalışıyor biz hangi yardımlardan yararlanma biliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı çalışanlara sosyal yardım verilmiyor. Fakat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına çocuğunuz için eğitim yardımı başvurusu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 40. Şenay kabasakal dedi ki:

  Merhaba e devlette yardımın çıkmış ayın 1 inde fakat Ziraat bankasında görünmüyor ne zaman yatar.basvuruda Ziraat hesabı açıp vermiştim.tsk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımların onaylanmasından 20-25 gün sonra ödemeler toplu olarak yapılıyor

 41. ERCAN CANBULATOĞLU dedi ki:

  kalpten bypass oldum şu an çalışamıyorum ağrılarım çok .eşim asgari ücretle çalışıyor. geçinemiyoruz. 2 çocuğum var servisti dersanesi zorlanıyoruz.sosyal yardım alabilirmiyim. teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sağlık yardımı için başvuru yapabilirsiniz. Komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 42. serhat dedi ki:

  ben 17 yaşındayım ve 2 kardeşimle beraber kiralık bir evde oturuyoruz üçümüzde lisede okuyoruz
  babam iş sıkıntısından dolayı çalışmıyor ve maddi durumumuz gerçekten çok kötü bu durumda ne tür bir yardım alabliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 43. Fatma dedi ki:

  Merhaba benim esim sigortalı ama asgari ücretli bir işte calisiyor ama geçinemiyoruz 4 çocuğum var ben ev hanımıyım kizlarim 5 .ci sinifa gidiyor diger oglum anasinifina ve bizden 700 tl okul aidati isteniyor esim bunlara yetisemiyor nasil bir yardim alabilirim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 44. Ceylan dedi ki:

  Ben bağcılarda oturuyorum aylık 150 tl kart yardımı alıyorum yani ben çok zor geçiniyorum acaba kira yardımı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 45. Melike dedi ki:

  Merhaba eşim tekstil de çalışıyor ve askeri ücret alıyor fakat kiralar çok yüksek kira veriyoruz faturalar ve para bitiyor ben yeni Doğum yaptım ve durumumuz sıkışık ben yardım almak istiyorum devletimden nasıl yardım alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 46. Hava dedi ki:

  Merhaba 52 yasindayim liseye giden bir oglum var esim 1 yildir is bulamiyor bende cok hasta olmama ragmen haftada 1 gun temizlige gidiyorum sed yardimi basvurduk esim icin rapor istedilr i bbb basvurdum daha oncebasvurunz var reddelmis birdaha basvuru yapammissinz diyorlar esime yadindan dolayi is vermiyorlar cok caresizim bu muhtaclik ayligi yada fakirlik maasimi yada bilmiyom ne ise adi buna basvuru yapip faydalanabilirmiyim yada baska ne yardimi alabilirim kronik hipertansiyon trimangil nevralji atipik fasiyal agri panik atak ve adini bilmedigim pskoloji rahatsizliklarim var ve borolojik rahatsizligiminda tedavi olur yani yok en azindan henuz sonuc alamadim bana yardimci olursaniz nerelerden yardim alabilirim diye cok memnun olurum en azindan edim bir ise girip durumumuz duzelenekadar tesekkur ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım için başvuru yapabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 47. Mehmet Nuri dedi ki:

  Zor durumdayım işzizim 20000 banka borcum var yardım istiyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz, muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 48. havva dedi ki:

  benim sgk mi isardan imam nikahli yasadigim es oduyo ben belimde 8 adet platin oldu icin calisamiyorum ayriyetten tansiyon ilaci kullaniyorum evim kira hic bi gelirim yok sosyal yardimdan nasil yardim alabilirim alirsam nelerden faydalanirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sağlık yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 49. havva dedi ki:

  benim sgk disardan imam nikahli es tarafindan odeniyo fakat tansiyon ilaci kullaniyorum ve belimde 8 adet pltin var calisamiyorum oturdum ev kira yas 49 sosyal yardimdan yardim alabilirmiyim alirsam nasil basvurmam gerekir hangi yardimlari alabilirim tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı olduğunuz için sosyal yardım alma imkanınız bulunmaz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına sağlık yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 50. semra dedi ki:

  Eşim aylardır çalışmıyor 7 yaşında okula giden kızım var oturdum yer sadece bi oda çok zor zamanlar geçiriyorum lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

1 5 6 7 8 9 11